Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat olisi saatu kohdilleen

Posted on 13.9.2020

Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen osaansa. Aiemmin hyvin arcademainen sorakaahailu on parin viime julkaisun myötä kääntynyt vakavammin otettavan rallipelin suuntaan.


Julkaisupäivä: 3.9.2020
Studio: KT Racing
Julkaisija: Nacon
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1 (verkkopelissä 2 samanaikaisesti)
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: 25 tuntia


Suomalaisille ralli on formuloiden jälkeen rakkain auto-urheillajiu seurattavaksi. Kulta-aikaansa laji eli Tommi Mäkisen ja Markus Grönholmin huippuvuosina. Nyt sarjassa ajaa useita suomalaiskuljettajia ja lupaavia nimiä on vasta nousemassa taistelemaan maailmanmestaruudesta. Suomalaisille rallifaneille sopii varmasti oikein hyvin, että samanaikaisesti myös sarjan lisenssipeli on kehittynyt isoin harppauksin, ja on nyt vakavasti otettava rallipeli myös simulaatiota haikaileville.

WRC 9:n sisältö keskittyy luonnollisesti WRC-lisenssin hyödyntämiseen. Tarjolla on erikoiskokeita kolmestatoista eri rallista ja pääpaino on WRC-luokkien autoissa, joita löytyy kaikilta sarjassa mukana olevilta tiimeiltä. Näiden lisäksi mukana on muutama legendaarinen auto. Pelitiloina on uramoodi, itse määritelty kausi ja yksittäiset rallit

Ajosimulaattorina ja lisenssipelinä WRC 9:n yksipeli keskittyy luonnollisesti uramoodin läpikoluamiseen. Uratilassa pitää keskittyä senhetkisen rallimestaruussarjan voittamisen lisäksi erittäin löyhään tallin managerointiin ja oheitapahtumien suorittamiseen. Tallia kehitetään eteenpäin kokemuspisteillä tienattujen tasojen avulla. Jokainen taso avaa yhden uuden kehitysaskeleen.

Uramoodi on pelin parasta antia yksin pelatessa, mutta siinä on kaksi ongelmaa: Tallin kehitys on kaukana realismista ja muihin kuin itse ralleihin liittyviä ajotapahtumia on turhan paljon. Kokemuspisteillä avatut parannukset ovat aluksi ihan loogisia, kuten mahdollisuus pitää enemmän väkeä tallissa töissä ja paremmalla todennäköisyydellä paikkansa pitävät sääennusteet. Loppupäässä tarjolla on päivityksiä, jotka estävät vahingon ottamisen tietyillä erikoiskokeilla tai maagisesti parantavat autoa kummallisin tavoin. Tällaiset eivät sovi muutoin varsin simulaatiohenkiseen peliin.

Tallin kehittämiseen ja managerointiin voi ottaa vertailukohdaksi Formula 1 -lisenssipelien uusimman tulokkaan F1 2020:n. Siinä auton osia täytyy kehittää harjoituksista kerätyn ajokokemuksen avulla ja rahalliset panostukset tehdään siitä, mitä sponsorisopimuksista jää ylitse. Talouspuolen syvempää managerointia WRC ei kaipaa, mutta auton kehittämisen näkisi mieluusti perustuvan ajokokemukseen ja jollain tapaa siihen, miten paljon dataa ajamisesta jaksaa kerätä testiradoilla.

Pelattavaa uramoodi tarjoaa reippaasti. Mestaruussarjaan pääseminen vaatii jo vajaat parikymmentä tuntia pelaamista ja kuninkuusluokkaa sopii ajaa useamman kauden verran, kun vaikeusastetta voi säätää aina ylöspäin. Näiden lisäksi voi ajaa ralleja vapaasti, osallistua nettiin kirjattaviin aikahaasteisiin tai ottaa osaa liigoihin. Tiettyjä erikoiskokeita voi myös ajaa samanaikaisesti toisen pelaajan kanssa.

Ajamisen puolesta WRC 9 menee hyvin “kaksilla rattailla”. Pelistä saa paljon iloa kunnon rattikokonaisuuden kanssa (testiaikana käytössä oli aikaisemmin tällä viikolla Muropaketissa arvioitu Logitech G923), ja se toimii varsin passelisti myös ohjaimella. Ohjaimella täytyy vain nöyrtyä laittamaan riittävät ajo-avusteet päälle.

Ratilla ajettaessa WRC 9 antaa hyvin tärinäpalautetta Force Feedbackin kautta. Logitechin ratilla erotti hyvin, millä maastolla ajettiin ja millaista pitoa tienpinnassa oli. Myös rallipeleille todella tärkeä rattia pyörien suunnan mukaan liikuttava voima on toteutettu pelissä hyvin, ja soraluisu pysyy siksi hienosti hanskassa. Parasta antia ajotuntuman puolesta ovat itseoikeutetusti uusimmat nelivetoautot. Eri valmistajien välille on saatu hyvin eroa ajotuntumaan. Sinivalkoisin lasein juurikin Esapekka Lapin ja Teemu Sunisen edustaman M-Teamin Ford oli eniten allekirjoittaneen mieleen.

Ajotuntuman puolesta WRC 9 ansaitsee suitsutusta asfalttituntumasta. Nelivetoisen ralliauton ajo pinnoitetulla tiellä on aiemmin ollut rallisimulaattorien suurin heikkous, mutta WRC-sarjan uusimmat pelit ovat onnistuneet tässä loistavasti. Jopa aina niin hajottava Monte Carlon ralli kapeilla vuoristoteillä on ihmeen siedettävä.

Soralla auto lähtee mukavasti liukuun, ja Urheiluruudun pätkistä tuttu pölisevä sivuluisu pysyy hyvin hanskassa kaasua säätelemällä. Ajotuntumassa on selkeästi panostettu painon ja voiman tunteeseen ja tämän kautta pitää päätellä kuinka paljon kaasua uskaltaa painaa.

WRC 9:n heikko kohta ovat grafiikat. Ympäristöt erottuvat toisistaan eli Suomen kyllä tunnistaa Suomeksi, mutta jälki on tylsän tasaista ja elotonta. Lisäksi PC:llä kovimmatkaan asetukset eivät tarjoa ihmeitä ulosantiin. Autotkaan eivät näytä kovin kummoisilta ja vaikuttaa, että peli olisi suunniteltu PS4:n ja Xbox Onen peruskonsolit mielessä.

Onneksi samaiset autot ja tylsännäköiset maantiet kuulostavat kuitenkin hyviltä. Sorateiden kolina ja pinnotteiden vinkuna on saatu aikaan hienosti, ja kartturi nuotittaa menoa asiaankuuluvalla tavalla. Äänimaailman puolesta ainoa miinus menee uskomattoman geneeriselle taustamusiikille, joka jää mieleen lähinnä ärsyttävänä.

Tärkein vertailukohta ja kilpailija WRC-sarjan virallisille peleille on Dirt-pelisarja. Enemmän simulaationa toimivaan Dirt Rally 2.0:aan verrattuna lisenssipeli on edellä uusimpien nelivetojen ajotuntumassa ja oikeissa erikoiskokeissa. Vaikka Dirt-sarjassa on tehty kiitettävää työtä keksittyjen erikoiskokeiden kanssa, on oikean Ouninpohjan ajaminen kuitenkin ihan eri tavalla siisti juttu.

Näiden kahden pelin väliltä miettiessä Dirt 2.0 taas tarjoaa laajemman kattauksen keskenään erilaisia autoja ja sitä kautta kattavamman uramoodin, jos haluaa nousta historiallisten luokkien kautta maailmanmestaruuteen pitkällä kaavalla. Ajomallinnuksessa erot ovat hiuksenhienoja. Toiselle sopii WRC:n raskaampi ajotuntuma, toiselle Dirtin kevyempi voimapalute, joka tekee autoista hieman ketterämpiä. Näin hyvin markkinoiden oikeastaan ainoata rallisimulaatiota haastavana WRC-sarjan uusi tuleminen on todella hieno juttu.

WRC 9 haluaa olla simulaatiorallien uusi ykkönen. Ja sitä peli onkin, ainakin osaltaan, sillä parempia versioita moderneista WRC-autoista ei löydy muista peleistä. Edelliseen peliin verrattuna mukaan on tullut Kenian Safari-ralli, mutta muutokset ovat muutoin vähäisiä. Sarjaan uutena tulevalle ysi on suositeltava valinta, mutta kahdeksikon omistajien ei tarvitse turhaan kiirehtiä, jos aiemman pelin sisältö tuntuu riittävän.

WRC 9

4

”WRC on uudistunut onnistuneesti viime vuosina ja kisaa jo rallipelien ykköspaikasta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/arvostelu-wrc-9-peli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit
  • Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Loistavasti toteutetun Huntdownin cyberpunkia huokuvassa maailmassa kaduilla marssivat...
    Huntdown
  • Kuva: Pikachu-donitsi suli kuumassa auringossa – Karmiva lopputulos sai hurjan määrän huomiota sosia...

    Kuva: Pikachu-donitsi suli kuumassa auringossa – Karmiva lopputulos sai hurjan määrän huomiota sosia...

    Viime päivät ovat olleet helteisiä Suomen lisäksi myös...
    Pelit
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudelleen käyttämällä ainoastaan Battlefield V:n ääniefekt...

    Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudelleen käyttämällä ainoastaan Battlefield V:n ääniefekt...

    YouTube-kanava UMadBroYolo on julkaissut videon, jossa The White Stripesin kappale Seven Nation Army soitetaan pelkkiä Battlefield V:n ääniefektejä käyttämällä. Battlefield V vaikuttaa ensitunnelmien perusteella varsin laadukk… Lue koko artikke...
    Battlefield V
  • Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer on esitellyt 2150 dollaria eli noin...
    Mobiiliuutiset
  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin testaajaksi

    Näin voit hakea brutaalin World War Z -moninpelin testaajaksi

    Massiivisten zombilaumojen murskaamiseen keskittyvä moninpeli World War Z...
    Betatestit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Tällainen on Command & Conquer Remastered, kok...
Odotetun indiepelin kehittäjä selitti, miksi hän h...
Kuvat: 2-vuotias God of War inspiroi upeaa fanitai...
Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä v...
Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuod...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Muistatko tämän nostalgisen Max Payne -mainoksen vuosien takaa?

    Kuva: Muistatko tämän nostalgisen Max Payne -mainoksen vuosien takaa?

    PC Gamer on kaivanut arkistoista legendaarisen suomalaispelin paperimainoksen...
    klassikkopelit
  • Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee tammikuussa dokumentin suomalaispelaajien voittamasta Dota 2:n maailmanmestaruudesta

    Valve julkaisee 15. päivä tammikuuta Dota 2:n The...
    Dota 2
  • Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Googlelta odotettiin tälle illalle konsolipaljastusta. Sellaista ei kuitenkaan Game...
    Google
  • Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa – Uusi traileri esittelee toisen tuotantokaudet t...

    Netflix on julkaissut tänään uutta promomateriaalia The Witcher...
    Elokuvauutiset
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Microsoftin toimitusjohtaja ylistää konsoleita: “Olohuone on tärkein paikka pelaamiselle.”

    Microsoftin toimitusjohtaja ylistää konsoleita: “Olohuone on tärkein paikka pelaamiselle.”

    Vaikka Microsoft arvostaa PC-pelaamista, on konsolipelaaminen se perimmäinen...
    Microsoft
  • AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
    4K-pelinäyttö
  • Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Klassikkopeli Final Fantasy VII:stä ei Nintendo Switchillä ole...
    Final Fantasy VII
  • Quantic Dream lupaa monia yllätyksiä tälle vuodelle, onko kyse Detroit: Become Human -jatko-osasta?

    Quantic Dream lupaa monia yllätyksiä tälle vuodelle, onko kyse Detroit: Become Human -jatko-osasta?

    Quantic Dream -studion David Cage on paljastanut, että...
    Detroid: Become Human

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Pelimodien ansiosta Arthur Morgan osaa nyt lentää ja...
    PC
  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Pelaajat ovat jo nyt hylkäämässä Valven uuden pelin – Artifact ei ole ollut edes kokonaista kuukautt...

    Pelaajat ovat jo nyt hylkäämässä Valven uuden pelin – Artifact ei ole ollut edes kokonaista kuukautt...

    Valve tuskin on tyytyväinen tilanteeseen, jossa sen tuore...
    Artifact

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme