Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat olisi saatu kohdilleen

Posted on 13.9.2020

Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen osaansa. Aiemmin hyvin arcademainen sorakaahailu on parin viime julkaisun myötä kääntynyt vakavammin otettavan rallipelin suuntaan.


Julkaisupäivä: 3.9.2020
Studio: KT Racing
Julkaisija: Nacon
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1 (verkkopelissä 2 samanaikaisesti)
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: 25 tuntia


Suomalaisille ralli on formuloiden jälkeen rakkain auto-urheillajiu seurattavaksi. Kulta-aikaansa laji eli Tommi Mäkisen ja Markus Grönholmin huippuvuosina. Nyt sarjassa ajaa useita suomalaiskuljettajia ja lupaavia nimiä on vasta nousemassa taistelemaan maailmanmestaruudesta. Suomalaisille rallifaneille sopii varmasti oikein hyvin, että samanaikaisesti myös sarjan lisenssipeli on kehittynyt isoin harppauksin, ja on nyt vakavasti otettava rallipeli myös simulaatiota haikaileville.

WRC 9:n sisältö keskittyy luonnollisesti WRC-lisenssin hyödyntämiseen. Tarjolla on erikoiskokeita kolmestatoista eri rallista ja pääpaino on WRC-luokkien autoissa, joita löytyy kaikilta sarjassa mukana olevilta tiimeiltä. Näiden lisäksi mukana on muutama legendaarinen auto. Pelitiloina on uramoodi, itse määritelty kausi ja yksittäiset rallit

Ajosimulaattorina ja lisenssipelinä WRC 9:n yksipeli keskittyy luonnollisesti uramoodin läpikoluamiseen. Uratilassa pitää keskittyä senhetkisen rallimestaruussarjan voittamisen lisäksi erittäin löyhään tallin managerointiin ja oheitapahtumien suorittamiseen. Tallia kehitetään eteenpäin kokemuspisteillä tienattujen tasojen avulla. Jokainen taso avaa yhden uuden kehitysaskeleen.

Uramoodi on pelin parasta antia yksin pelatessa, mutta siinä on kaksi ongelmaa: Tallin kehitys on kaukana realismista ja muihin kuin itse ralleihin liittyviä ajotapahtumia on turhan paljon. Kokemuspisteillä avatut parannukset ovat aluksi ihan loogisia, kuten mahdollisuus pitää enemmän väkeä tallissa töissä ja paremmalla todennäköisyydellä paikkansa pitävät sääennusteet. Loppupäässä tarjolla on päivityksiä, jotka estävät vahingon ottamisen tietyillä erikoiskokeilla tai maagisesti parantavat autoa kummallisin tavoin. Tällaiset eivät sovi muutoin varsin simulaatiohenkiseen peliin.

Tallin kehittämiseen ja managerointiin voi ottaa vertailukohdaksi Formula 1 -lisenssipelien uusimman tulokkaan F1 2020:n. Siinä auton osia täytyy kehittää harjoituksista kerätyn ajokokemuksen avulla ja rahalliset panostukset tehdään siitä, mitä sponsorisopimuksista jää ylitse. Talouspuolen syvempää managerointia WRC ei kaipaa, mutta auton kehittämisen näkisi mieluusti perustuvan ajokokemukseen ja jollain tapaa siihen, miten paljon dataa ajamisesta jaksaa kerätä testiradoilla.

Pelattavaa uramoodi tarjoaa reippaasti. Mestaruussarjaan pääseminen vaatii jo vajaat parikymmentä tuntia pelaamista ja kuninkuusluokkaa sopii ajaa useamman kauden verran, kun vaikeusastetta voi säätää aina ylöspäin. Näiden lisäksi voi ajaa ralleja vapaasti, osallistua nettiin kirjattaviin aikahaasteisiin tai ottaa osaa liigoihin. Tiettyjä erikoiskokeita voi myös ajaa samanaikaisesti toisen pelaajan kanssa.

Ajamisen puolesta WRC 9 menee hyvin “kaksilla rattailla”. Pelistä saa paljon iloa kunnon rattikokonaisuuden kanssa (testiaikana käytössä oli aikaisemmin tällä viikolla Muropaketissa arvioitu Logitech G923), ja se toimii varsin passelisti myös ohjaimella. Ohjaimella täytyy vain nöyrtyä laittamaan riittävät ajo-avusteet päälle.

Ratilla ajettaessa WRC 9 antaa hyvin tärinäpalautetta Force Feedbackin kautta. Logitechin ratilla erotti hyvin, millä maastolla ajettiin ja millaista pitoa tienpinnassa oli. Myös rallipeleille todella tärkeä rattia pyörien suunnan mukaan liikuttava voima on toteutettu pelissä hyvin, ja soraluisu pysyy siksi hienosti hanskassa. Parasta antia ajotuntuman puolesta ovat itseoikeutetusti uusimmat nelivetoautot. Eri valmistajien välille on saatu hyvin eroa ajotuntumaan. Sinivalkoisin lasein juurikin Esapekka Lapin ja Teemu Sunisen edustaman M-Teamin Ford oli eniten allekirjoittaneen mieleen.

Ajotuntuman puolesta WRC 9 ansaitsee suitsutusta asfalttituntumasta. Nelivetoisen ralliauton ajo pinnoitetulla tiellä on aiemmin ollut rallisimulaattorien suurin heikkous, mutta WRC-sarjan uusimmat pelit ovat onnistuneet tässä loistavasti. Jopa aina niin hajottava Monte Carlon ralli kapeilla vuoristoteillä on ihmeen siedettävä.

Soralla auto lähtee mukavasti liukuun, ja Urheiluruudun pätkistä tuttu pölisevä sivuluisu pysyy hyvin hanskassa kaasua säätelemällä. Ajotuntumassa on selkeästi panostettu painon ja voiman tunteeseen ja tämän kautta pitää päätellä kuinka paljon kaasua uskaltaa painaa.

WRC 9:n heikko kohta ovat grafiikat. Ympäristöt erottuvat toisistaan eli Suomen kyllä tunnistaa Suomeksi, mutta jälki on tylsän tasaista ja elotonta. Lisäksi PC:llä kovimmatkaan asetukset eivät tarjoa ihmeitä ulosantiin. Autotkaan eivät näytä kovin kummoisilta ja vaikuttaa, että peli olisi suunniteltu PS4:n ja Xbox Onen peruskonsolit mielessä.

Onneksi samaiset autot ja tylsännäköiset maantiet kuulostavat kuitenkin hyviltä. Sorateiden kolina ja pinnotteiden vinkuna on saatu aikaan hienosti, ja kartturi nuotittaa menoa asiaankuuluvalla tavalla. Äänimaailman puolesta ainoa miinus menee uskomattoman geneeriselle taustamusiikille, joka jää mieleen lähinnä ärsyttävänä.

Tärkein vertailukohta ja kilpailija WRC-sarjan virallisille peleille on Dirt-pelisarja. Enemmän simulaationa toimivaan Dirt Rally 2.0:aan verrattuna lisenssipeli on edellä uusimpien nelivetojen ajotuntumassa ja oikeissa erikoiskokeissa. Vaikka Dirt-sarjassa on tehty kiitettävää työtä keksittyjen erikoiskokeiden kanssa, on oikean Ouninpohjan ajaminen kuitenkin ihan eri tavalla siisti juttu.

Näiden kahden pelin väliltä miettiessä Dirt 2.0 taas tarjoaa laajemman kattauksen keskenään erilaisia autoja ja sitä kautta kattavamman uramoodin, jos haluaa nousta historiallisten luokkien kautta maailmanmestaruuteen pitkällä kaavalla. Ajomallinnuksessa erot ovat hiuksenhienoja. Toiselle sopii WRC:n raskaampi ajotuntuma, toiselle Dirtin kevyempi voimapalute, joka tekee autoista hieman ketterämpiä. Näin hyvin markkinoiden oikeastaan ainoata rallisimulaatiota haastavana WRC-sarjan uusi tuleminen on todella hieno juttu.

WRC 9 haluaa olla simulaatiorallien uusi ykkönen. Ja sitä peli onkin, ainakin osaltaan, sillä parempia versioita moderneista WRC-autoista ei löydy muista peleistä. Edelliseen peliin verrattuna mukaan on tullut Kenian Safari-ralli, mutta muutokset ovat muutoin vähäisiä. Sarjaan uutena tulevalle ysi on suositeltava valinta, mutta kahdeksikon omistajien ei tarvitse turhaan kiirehtiä, jos aiemman pelin sisältö tuntuu riittävän.

WRC 9

4

”WRC on uudistunut onnistuneesti viime vuosina ja kisaa jo rallipelien ykköspaikasta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/arvostelu-wrc-9-peli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta kuvaa – näin rikas pelimaailma Horison Zero Dawni...

    Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta kuvaa – näin rikas pelimaailma Horison Zero Dawni...

    Horizon Forbidden Westin tuoreet kuvat näyttävät kaksi hyvin...
    Guerrilla Games
  • Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Suosittua Japanissa -tarjouskampanja heittää tarjouskoriin lukuisia pelejä merkittävillä...
    alennusmyynnit
  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjouksissa tarjoillaan herkkua erityisesti hiippailupelien ja...
    Pelit
  • Steamin oudoimmat pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTIaPTLINR tarjoaa yhden historian psykedeelisimmistä...

    Steamin oudoimmat pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTIaPTLINR tarjoaa yhden historian psykedeelisimmistä...

    Steamin oudoimmat -juttusarjassa Muropaketti tutustuu Steamin tarjonnan pöhköimmiltä...
    Indie-pelit
  • Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensimmäisten tuntien perusteella odotettu kauhupeli The Sinking City...
    H.P. Lovecraft
  • Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee vuoden 2020 odotetuinta videopeliä – Cyberpunk 207...

    Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee vuoden 2020 odotetuinta videopeliä – Cyberpunk 207...

    ”Pelialalla työskennellessä on tapettava rakkaansa ja kestettävä jatkuvaa...
    CD Projekt Red
  • Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversary Controller nostaa hattua alkuperäiselle Xboxill...

    Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversary Controller nostaa hattua alkuperäiselle Xboxill...

    Xbox 20th Anniversary Controller tulee saataville marraskuussa. Microsoft...
    Peliohjaimet
  • MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    Kannettavista löytyy Ryzen 4000H -sarjan prosessori ja Radeon...
    Alpha 15

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Maistuisiko malja aitoa Assassin’s Creed -viiniä? ...
Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhana...
Lautapeliarvostelu | Pokémon Battle Academy on hel...
Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille var...
Borderlands 3:n julkaisupäivä taisi juuri paljastu...

Tekniikka uutisia

  • Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Arkane Austinin kehittämässä Redfallissa taistellaan kadut vallanneita vampyyreja...
    Bethesda
  • Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Uudet kuvat saattavat olla peräisin avaruuspeli Starfieldistä. Bethesda...
    pelihuhut
  • Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pakko-ostos ensimmäisen pelin suurimmille faneille

    Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pakko-ostos ensimmäisen pelin suurimmille faneille

    Little Nightmares 2 -ennakkotilaukset ovat käynnistyneet, ja pelistä...
    Kuvat
  • Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendon pelejä netissä jakelevan sivuston ylläpitäjät ovat joutuneet...
    Nintendo
  • Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Arvostelu | Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 tarjoaa sitä, mitä peliltä toivottiinkin

    Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan paluu tarjoaa juuri...
    Activision
  • Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Epävirallinen Alien: Hope for the Future tulee olemaan...
    Alien
  • Mystistä tutkimusmatkailua: Obduction nyt ilmaiseksi jaossa

    Mystistä tutkimusmatkailua: Obduction nyt ilmaiseksi jaossa

    GOG-pelikauppa jakelee ilmaiseksi Obductionia osana sen kesäalennusmyyntiä. Turhista...
    GOG
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Ladilas Gueros -niminen kanadalainen artisti on julkaissut oman...
    Horizon Zero Dawn
  • Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen pitkän linjan pelistudio Housemarque mainostaa työn alla...
    battle royale -pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Kummankin valmistajan kattaukseen kuuluu kaksi näytönohjainmallia. Gainwardin uutuudet...
    Asus
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust on tuomassa markkinoille uuden GXT 863 Mazz...
    Pelihiiret

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme