Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat olisi saatu kohdilleen

Posted on 13.9.2020

Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen osaansa. Aiemmin hyvin arcademainen sorakaahailu on parin viime julkaisun myötä kääntynyt vakavammin otettavan rallipelin suuntaan.


Julkaisupäivä: 3.9.2020
Studio: KT Racing
Julkaisija: Nacon
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1 (verkkopelissä 2 samanaikaisesti)
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: 25 tuntia


Suomalaisille ralli on formuloiden jälkeen rakkain auto-urheillajiu seurattavaksi. Kulta-aikaansa laji eli Tommi Mäkisen ja Markus Grönholmin huippuvuosina. Nyt sarjassa ajaa useita suomalaiskuljettajia ja lupaavia nimiä on vasta nousemassa taistelemaan maailmanmestaruudesta. Suomalaisille rallifaneille sopii varmasti oikein hyvin, että samanaikaisesti myös sarjan lisenssipeli on kehittynyt isoin harppauksin, ja on nyt vakavasti otettava rallipeli myös simulaatiota haikaileville.

WRC 9:n sisältö keskittyy luonnollisesti WRC-lisenssin hyödyntämiseen. Tarjolla on erikoiskokeita kolmestatoista eri rallista ja pääpaino on WRC-luokkien autoissa, joita löytyy kaikilta sarjassa mukana olevilta tiimeiltä. Näiden lisäksi mukana on muutama legendaarinen auto. Pelitiloina on uramoodi, itse määritelty kausi ja yksittäiset rallit

Ajosimulaattorina ja lisenssipelinä WRC 9:n yksipeli keskittyy luonnollisesti uramoodin läpikoluamiseen. Uratilassa pitää keskittyä senhetkisen rallimestaruussarjan voittamisen lisäksi erittäin löyhään tallin managerointiin ja oheitapahtumien suorittamiseen. Tallia kehitetään eteenpäin kokemuspisteillä tienattujen tasojen avulla. Jokainen taso avaa yhden uuden kehitysaskeleen.

Uramoodi on pelin parasta antia yksin pelatessa, mutta siinä on kaksi ongelmaa: Tallin kehitys on kaukana realismista ja muihin kuin itse ralleihin liittyviä ajotapahtumia on turhan paljon. Kokemuspisteillä avatut parannukset ovat aluksi ihan loogisia, kuten mahdollisuus pitää enemmän väkeä tallissa töissä ja paremmalla todennäköisyydellä paikkansa pitävät sääennusteet. Loppupäässä tarjolla on päivityksiä, jotka estävät vahingon ottamisen tietyillä erikoiskokeilla tai maagisesti parantavat autoa kummallisin tavoin. Tällaiset eivät sovi muutoin varsin simulaatiohenkiseen peliin.

Tallin kehittämiseen ja managerointiin voi ottaa vertailukohdaksi Formula 1 -lisenssipelien uusimman tulokkaan F1 2020:n. Siinä auton osia täytyy kehittää harjoituksista kerätyn ajokokemuksen avulla ja rahalliset panostukset tehdään siitä, mitä sponsorisopimuksista jää ylitse. Talouspuolen syvempää managerointia WRC ei kaipaa, mutta auton kehittämisen näkisi mieluusti perustuvan ajokokemukseen ja jollain tapaa siihen, miten paljon dataa ajamisesta jaksaa kerätä testiradoilla.

Pelattavaa uramoodi tarjoaa reippaasti. Mestaruussarjaan pääseminen vaatii jo vajaat parikymmentä tuntia pelaamista ja kuninkuusluokkaa sopii ajaa useamman kauden verran, kun vaikeusastetta voi säätää aina ylöspäin. Näiden lisäksi voi ajaa ralleja vapaasti, osallistua nettiin kirjattaviin aikahaasteisiin tai ottaa osaa liigoihin. Tiettyjä erikoiskokeita voi myös ajaa samanaikaisesti toisen pelaajan kanssa.

Ajamisen puolesta WRC 9 menee hyvin “kaksilla rattailla”. Pelistä saa paljon iloa kunnon rattikokonaisuuden kanssa (testiaikana käytössä oli aikaisemmin tällä viikolla Muropaketissa arvioitu Logitech G923), ja se toimii varsin passelisti myös ohjaimella. Ohjaimella täytyy vain nöyrtyä laittamaan riittävät ajo-avusteet päälle.

Ratilla ajettaessa WRC 9 antaa hyvin tärinäpalautetta Force Feedbackin kautta. Logitechin ratilla erotti hyvin, millä maastolla ajettiin ja millaista pitoa tienpinnassa oli. Myös rallipeleille todella tärkeä rattia pyörien suunnan mukaan liikuttava voima on toteutettu pelissä hyvin, ja soraluisu pysyy siksi hienosti hanskassa. Parasta antia ajotuntuman puolesta ovat itseoikeutetusti uusimmat nelivetoautot. Eri valmistajien välille on saatu hyvin eroa ajotuntumaan. Sinivalkoisin lasein juurikin Esapekka Lapin ja Teemu Sunisen edustaman M-Teamin Ford oli eniten allekirjoittaneen mieleen.

Ajotuntuman puolesta WRC 9 ansaitsee suitsutusta asfalttituntumasta. Nelivetoisen ralliauton ajo pinnoitetulla tiellä on aiemmin ollut rallisimulaattorien suurin heikkous, mutta WRC-sarjan uusimmat pelit ovat onnistuneet tässä loistavasti. Jopa aina niin hajottava Monte Carlon ralli kapeilla vuoristoteillä on ihmeen siedettävä.

Soralla auto lähtee mukavasti liukuun, ja Urheiluruudun pätkistä tuttu pölisevä sivuluisu pysyy hyvin hanskassa kaasua säätelemällä. Ajotuntumassa on selkeästi panostettu painon ja voiman tunteeseen ja tämän kautta pitää päätellä kuinka paljon kaasua uskaltaa painaa.

WRC 9:n heikko kohta ovat grafiikat. Ympäristöt erottuvat toisistaan eli Suomen kyllä tunnistaa Suomeksi, mutta jälki on tylsän tasaista ja elotonta. Lisäksi PC:llä kovimmatkaan asetukset eivät tarjoa ihmeitä ulosantiin. Autotkaan eivät näytä kovin kummoisilta ja vaikuttaa, että peli olisi suunniteltu PS4:n ja Xbox Onen peruskonsolit mielessä.

Onneksi samaiset autot ja tylsännäköiset maantiet kuulostavat kuitenkin hyviltä. Sorateiden kolina ja pinnotteiden vinkuna on saatu aikaan hienosti, ja kartturi nuotittaa menoa asiaankuuluvalla tavalla. Äänimaailman puolesta ainoa miinus menee uskomattoman geneeriselle taustamusiikille, joka jää mieleen lähinnä ärsyttävänä.

Tärkein vertailukohta ja kilpailija WRC-sarjan virallisille peleille on Dirt-pelisarja. Enemmän simulaationa toimivaan Dirt Rally 2.0:aan verrattuna lisenssipeli on edellä uusimpien nelivetojen ajotuntumassa ja oikeissa erikoiskokeissa. Vaikka Dirt-sarjassa on tehty kiitettävää työtä keksittyjen erikoiskokeiden kanssa, on oikean Ouninpohjan ajaminen kuitenkin ihan eri tavalla siisti juttu.

Näiden kahden pelin väliltä miettiessä Dirt 2.0 taas tarjoaa laajemman kattauksen keskenään erilaisia autoja ja sitä kautta kattavamman uramoodin, jos haluaa nousta historiallisten luokkien kautta maailmanmestaruuteen pitkällä kaavalla. Ajomallinnuksessa erot ovat hiuksenhienoja. Toiselle sopii WRC:n raskaampi ajotuntuma, toiselle Dirtin kevyempi voimapalute, joka tekee autoista hieman ketterämpiä. Näin hyvin markkinoiden oikeastaan ainoata rallisimulaatiota haastavana WRC-sarjan uusi tuleminen on todella hieno juttu.

WRC 9 haluaa olla simulaatiorallien uusi ykkönen. Ja sitä peli onkin, ainakin osaltaan, sillä parempia versioita moderneista WRC-autoista ei löydy muista peleistä. Edelliseen peliin verrattuna mukaan on tullut Kenian Safari-ralli, mutta muutokset ovat muutoin vähäisiä. Sarjaan uutena tulevalle ysi on suositeltava valinta, mutta kahdeksikon omistajien ei tarvitse turhaan kiirehtiä, jos aiemman pelin sisältö tuntuu riittävän.

WRC 9

4

”WRC on uudistunut onnistuneesti viime vuosina ja kisaa jo rallipelien ykköspaikasta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliuutiset/arvostelu-wrc-9-peli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit
  • Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Pelistudio inXile Entertainment palaa joutomaahan ansiokkaalla, mielenkiintoisella ja...
    Peliarvostelut
  • Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Capcom on härnännyt Resident Evil -faneja pelisarjan seuraavasta...
    Capcom
  • Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Fallout 76:n fysiikkamoottorin toiminta perustuu ruudunpäivitysnopeuteen, mikä teki...
    Bethesda
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee vuoden 2020 odotetuinta videopeliä – Cyberpunk 207...

    Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee vuoden 2020 odotetuinta videopeliä – Cyberpunk 207...

    ”Pelialalla työskennellessä on tapettava rakkaansa ja kestettävä jatkuvaa...
    CD Projekt Red
  • Deathloop on vuoden parhaita pelejä – Pelisuunnittelija Bennet Smith kertoi Muropaketille, miten yll...

    Deathloop on vuoden parhaita pelejä – Pelisuunnittelija Bennet Smith kertoi Muropaketille, miten yll...

    Arkane Studiosin toimintapeli Deathloop on kiistatta kuluvan vuoden...
    Arkane Studios
  • Kuva: Xboxin tuoreimmat fanituotteet on kaivettu idealaarin pohjalta – Halon ja Forzan ystäville jot...

    Kuva: Xboxin tuoreimmat fanituotteet on kaivettu idealaarin pohjalta – Halon ja Forzan ystäville jot...

    Xboxin markkinointitiimiä ei ainakaan voi syyttää mielikuvituksen puutteesta....
    Ajopelit
  • Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Devil May Cry 5 sai viimeisen trailerinsa. Capcom...
    Devil May Cry 5
  • Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Klei Entertainment ei petä fanejaan tälläkään kertaa, sillä...
    Griftlands

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut...
Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus ...
Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin,...
Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli,...
Ensiarviot lyttäsivät Crackdown 3:n – Mutta kiinno...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Pelien äärettömät maailmat -uutuuskirja on erinomainen ja hyvin sanailtu sukellus rakkaas...

    Arvostelu: Pelien äärettömät maailmat -uutuuskirja on erinomainen ja hyvin sanailtu sukellus rakkaas...

    ”Pelien äärettömät maailmat on erinomainen ja hyvin sanailtu...
    Peliarvostelut
  • Kuvat: Tältä näyttää hämmentävä runkkauspeli Wanking Simulator

    Kuvat: Tältä näyttää hämmentävä runkkauspeli Wanking Simulator

    Nimestään huolimatta runkkauspeli Wanking Simulatorista julkaistuissa kuvakaappauksissa ei...
    Pelit
  • Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Mick Gordon etsii hevimetallia öriseviä laulajia laumaan kuorossa...
    Doom
  • Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Hitaasti lähtevä Lost Judgment on mukaansatempaava jatko-osa vuonna...
    Judgment
  • Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-versiota vaivanneista ongelmista kärsineille ilmaist...

    Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-versiota vaivanneista ongelmista kärsineille ilmaist...

    Rockstar jakaa nyt kaikille Red Dead Redemption 2:n...
    Pelit
  • PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen saapui uusi erä PlayStation 4 -tarjouspelejä – mukana esimerkiksi Grand Theft Au...

    PlayStation Storeen on lisätty nippu uusia pelitarjouksia. PlayStation...
    Pelit
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava Call of Duty on Modern Warfare 4

    Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava Call of Duty on Modern Warfare 4

    Infinity War on tiputellut vihjauksia siitä, että seuraava...
    Call of Duty
  • Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl-päivittäistavarakaupan Black Friday -alennuksista saattaa löytyä jotain odottamatonta,...
    Black Friday
  • Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    John Wick Hex on suunniteltu tyylikkäästi, mutta kauniin...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • TOP 8: Listasimme PlayStation 4:n oudoimmat ja turhimmat lisälaitteet

    TOP 8: Listasimme PlayStation 4:n oudoimmat ja turhimmat lisälaitteet

    PlayStation 5:n julkaisu häämöttää jo horisontissa, joten muistelemme...
    Konsolit
  • Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Fortniten toinen luku on nyt pelattavissa. Tältä pelin...
    Epic Games
  • Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Immortal Realms: Vampire Wars julkaistaan elokuun 28. päivä....
    Immortal Realms: Vampire Wars

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme