Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon keskiluokkaan

Posted on 31.3.2020

Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio viimevuotisesta Galaxy A50:stä. Parannukset osuvat kuitenkin nappiin: 379 euron suositushinnalla myytävä Galaxy A51 on varsinkin laadukkaan näyttönsä puolesta houkutteleva valinta tiukasti kilpaillussa 350-400 euron hintaluokassa. 

Kuten todettua, riittää Galaxy A51 -mallilla kilpailijoita. Jo noin 300 eurolla on tarjolla useita kiinnostavia malleja, joihin kuuluvat muun muassa Sony Xperia 10 ja Nokia 7.2. Niitäkin halvemmalla voi hankkia esimerkiksi Muropaketin testeissä hiljattain käyneet Samsung Galaxy A40- ja Huawei P Smart Z -mallit. 359 euron suositushinnalla voi puolestaan napata talteen niin ikään Muropaketin arvostelussa kehuja keränneen Motorolan One Hyperin.

Jos budjettia on varaa venyttää ylöspäin, ovat varteenotettavia valintoja esimerkiksi Motorolan toinen malli One Zoom ja Honor View 20. Myös vanhempia korkeamman keskiluokan tai jopa lippulaivaluokan malleja voi löytää alennusmyynneistä jo alle 400 eurolla.

Galaxy A51 on kuitenkin pätevä laite, joka pitää pintansa kilpailijoiden rinnalla. Kun laitteen ottaa ensimmäisenä käteen, huomio kiinnittyy sen suureen 6,5-tuuman Super AMOLED-näyttöön, jonka tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä. Tällöin pikselitiheys on 405 pikseliä tuumaa kohden.

Näyttö on korkeahko, sillä puhelimen kuvasuhde on 20:9, ja sen alle on sijoitettu optinen sormenjälkitunnistin. Näytön yläreunassa keskellä on reikä 32 megapikselin etukameraa varten.

Suorittimena Galaxy A51:ssä on Samsungin oma Exynos 9611. Sen suorituskyky jää testeissä monien muiden saman hintaluokan edustajien taakse, mutta arkikäytössä se tuntuu pitävän pintansa kohtalaisen hyvin.

Akun kapasiteetti on 4000 milliampeerituntia ja sitä voi ladata 15 watin teholla USB-C-liittimen kautta. Puhelimen taustapuoli on lasia, johon on painettu näyttävä kuvio. Takaa löytyy myös neloiskamera.

Keskusmuistia puhelimessa on mallista riippuen neljä, kuusi tai kahdeksan gigatavua, kun taas tallennustilan määrä vaihtelee 64 ja 128 gigatavun välillä. Testilaitteessa keskusmuistia oli neljä gigatavua ja sisäistä tallennustilaa 128 gigatavua.

Muropaketille saatu testilaite oli musta, muut Galaxy A51:n värivaihtoehdot ovat sininen ja valkoinen.

Tallennustilaa voi jatkaa microSD-muistikorttien avulla. Myös SIM-korttipaikkoja on kaksi. Puhelimen alareunasta löytyy myös 3,5 millimetrin kuulokeliitäntä, joka on jo kadonnut Samsungin kalliimmista lippulaivamalleista.

Samsung Galaxy A51:n käyttöjärjestelmänä toimii Android 10. Käyttöliittymänä nähdään Samsungin lippulaivoistakin tuttu One UI 2.0.

Puhelimen myyntipakkaus sisältää laturin ja ohjekirjan lisäksi nappikuulokkeet sekä edellä mainitun silikonikuoren. Nappikuulokkeiden laatu ei huimaa päätä, mutta hätätilassa ne soveltuvat esimerkiksi lenkkipolulle.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/testi-samsung-galaxy-a51-puhelin-loistava-naytto-tekee-puhelimesta-huokuttelevan-vaihtoehdon-keskiluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • YouTube sai uuden ominaisuuden, jolla se ottaa askeleen kohti musiikin striimaussovelluksia

    YouTube sai uuden ominaisuuden, jolla se ottaa askeleen kohti musiikin striimaussovelluksia

    YouTuben mobiilisovellukseen on lisätty sekä iOS- että Android...
    Mobiiliuutiset
  • LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostetussa kameratestissä kauas lippulaivojen kärjestä

    Arvostettu testisivusto DXOMark on testannut LG:n tuoreen lippulaivamalli...
    dxomark
  • Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Honor 50 on Huawein alta itsenäiseksi valmistajaksi irrottautuneen...
    Honor
  • Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä on nähty hieman vähemmän suorituskykyinen...
    Mobiili
  • Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungilta on vuotojen perusteella luvassa uudet langattomat Galaxy...
    Mobiili
  • Samsung Galaxy S22 -mallistoa koskeva valtava vuoto ei jätä enää mitään arvailun varaan

    Samsung Galaxy S22 -mallistoa koskeva valtava vuoto ei jätä enää mitään arvailun varaan

    Tuoreet vuodot ovat paljastaneet kaiken tietämisen arvoisen Samsungin...
    Mobiiliuutiset
  • Motorola julkisti Moto G Stulys ja G8 Power -mallit – Niistä toinen saapui myös Suomeen

    Motorola julkisti Moto G Stulys ja G8 Power -mallit – Niistä toinen saapui myös Suomeen

    Motorola on julkistanut virallisesti Moto G Stulys ja...
    Mobiili
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomin uusi Mi 10 Ultra tarjoaa uusinta uutta...
    Mobiili
  • Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    OnePlus 7 -konseptimallista vuotanut kuva muistuttaa suuresti Googlen...
    Google

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen t...
Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran...
Googlen Project Treble toimii – Android-versioiden...
Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on...
Testissä
Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä ...

Tekniikka uutisia

  • Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Kiinnostaako puhelin, joka istuu käteen hyvin, on yksinkertainen...
    21:9
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Xiaomi esitteli uudet Mi Air 2S -kuulokkeet, joiden esikuva jättää hyvin vähän arvailun varaa

    Xiaomi esitteli uudet Mi Air 2S -kuulokkeet, joiden esikuva jättää hyvin vähän arvailun varaa

    Xiaomin uudet täysin langattomat Mi Air 2S -nappikuulokeet...
    langattomat kuulokkeet
  • Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    DJI julkaisi uudistetun OM 5 -käsivakaimen älypuhelimille. Siinä...
    dji
  • Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodon perusteella tulossa olisi Android-käyttöjärjestelmää käyttävä näppäinpuhelin. Puhelimen...
    HMD Global
  • Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Huawei ja Porsche Design ovat julkistaneet Porsche Design...
    Huawei
  • Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvauskohdettaan automaattisesti

    Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvauskohdettaan automaattisesti

    Obsbot Me on kolmijalkainen ja motorisoitu älypuhelinjalusta, jota...
    henkilökuvaus
  • OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus Z -puhelinmallista vuoti tosielämän kuva

    OnePlus 8 -mallistoon odotettiin ennalta OnePlus 8 ja...
    Mobiili
  • HMD Global julkisti edulliset Nokia C30- ja 6310 -puhelimet

    HMD Global julkisti edulliset Nokia C30- ja 6310 -puhelimet

    HMD Global on julkistanut virallisesti uuden edullisen Nokia...
    HMD Global
  • Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro kykenee mainioon kuvanlaatuun

    Huawein esimerkkikuvan perusteella tuleva P50 Pro kykenee mainioon kuvanlaatuun

    Huawei on jakanut esimerkkikuvan tulevalla P50 Pro -lippulailla...
    Huawei

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • OnePlus 6T julkistetaan jo 29. päivä lokakuuta – Syynä Applen julkistustilaisuus

    OnePlus 6T julkistetaan jo 29. päivä lokakuuta – Syynä Applen julkistustilaisuus

    OnePlus on päättänyt julkistaa OnePlus 6T:n jo suunniteltua...
    Apple
  • Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Uudet langattomat Grell TWS/1 -nappikuulokkeet tarjoavat todella mainion akkukeston – taustalla Senn...

    Täyslangattomat Grell TWS/1 -kuulokkeet tarjoavat enintään 45 tunnin...
    langattomat kuulokkeet
  • Samsung Galaxy S22 -mallistoa koskeva valtava vuoto ei jätä enää mitään arvailun varaan

    Samsung Galaxy S22 -mallistoa koskeva valtava vuoto ei jätä enää mitään arvailun varaan

    Tuoreet vuodot ovat paljastaneet kaiken tietämisen arvoisen Samsungin...
    Mobiiliuutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme