Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon keskiluokkaan

Posted on 31.3.2020

Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio viimevuotisesta Galaxy A50:stä. Parannukset osuvat kuitenkin nappiin: 379 euron suositushinnalla myytävä Galaxy A51 on varsinkin laadukkaan näyttönsä puolesta houkutteleva valinta tiukasti kilpaillussa 350-400 euron hintaluokassa. 

Kuten todettua, riittää Galaxy A51 -mallilla kilpailijoita. Jo noin 300 eurolla on tarjolla useita kiinnostavia malleja, joihin kuuluvat muun muassa Sony Xperia 10 ja Nokia 7.2. Niitäkin halvemmalla voi hankkia esimerkiksi Muropaketin testeissä hiljattain käyneet Samsung Galaxy A40- ja Huawei P Smart Z -mallit. 359 euron suositushinnalla voi puolestaan napata talteen niin ikään Muropaketin arvostelussa kehuja keränneen Motorolan One Hyperin.

Jos budjettia on varaa venyttää ylöspäin, ovat varteenotettavia valintoja esimerkiksi Motorolan toinen malli One Zoom ja Honor View 20. Myös vanhempia korkeamman keskiluokan tai jopa lippulaivaluokan malleja voi löytää alennusmyynneistä jo alle 400 eurolla.

Galaxy A51 on kuitenkin pätevä laite, joka pitää pintansa kilpailijoiden rinnalla. Kun laitteen ottaa ensimmäisenä käteen, huomio kiinnittyy sen suureen 6,5-tuuman Super AMOLED-näyttöön, jonka tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä. Tällöin pikselitiheys on 405 pikseliä tuumaa kohden.

Näyttö on korkeahko, sillä puhelimen kuvasuhde on 20:9, ja sen alle on sijoitettu optinen sormenjälkitunnistin. Näytön yläreunassa keskellä on reikä 32 megapikselin etukameraa varten.

Suorittimena Galaxy A51:ssä on Samsungin oma Exynos 9611. Sen suorituskyky jää testeissä monien muiden saman hintaluokan edustajien taakse, mutta arkikäytössä se tuntuu pitävän pintansa kohtalaisen hyvin.

Akun kapasiteetti on 4000 milliampeerituntia ja sitä voi ladata 15 watin teholla USB-C-liittimen kautta. Puhelimen taustapuoli on lasia, johon on painettu näyttävä kuvio. Takaa löytyy myös neloiskamera.

Keskusmuistia puhelimessa on mallista riippuen neljä, kuusi tai kahdeksan gigatavua, kun taas tallennustilan määrä vaihtelee 64 ja 128 gigatavun välillä. Testilaitteessa keskusmuistia oli neljä gigatavua ja sisäistä tallennustilaa 128 gigatavua.

Muropaketille saatu testilaite oli musta, muut Galaxy A51:n värivaihtoehdot ovat sininen ja valkoinen.

Tallennustilaa voi jatkaa microSD-muistikorttien avulla. Myös SIM-korttipaikkoja on kaksi. Puhelimen alareunasta löytyy myös 3,5 millimetrin kuulokeliitäntä, joka on jo kadonnut Samsungin kalliimmista lippulaivamalleista.

Samsung Galaxy A51:n käyttöjärjestelmänä toimii Android 10. Käyttöliittymänä nähdään Samsungin lippulaivoistakin tuttu One UI 2.0.

Puhelimen myyntipakkaus sisältää laturin ja ohjekirjan lisäksi nappikuulokkeet sekä edellä mainitun silikonikuoren. Nappikuulokkeiden laatu ei huimaa päätä, mutta hätätilassa ne soveltuvat esimerkiksi lenkkipolulle.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/testi-samsung-galaxy-a51-puhelin-loistava-naytto-tekee-puhelimesta-huokuttelevan-vaihtoehdon-keskiluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Googlella mietitään miten erilaisia päälle puettavia tuotteita voisi...
    Google
  • Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsungin uudet Odyssey 2021 -pelinäytöt ovat kaikki tasaisia...
    Odyssey
  • HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global palaa pitkästä aikaa Android-tablettien markkinoille uudella...
    Android
  • Samsung lanseerasi uusia Galaxy A -malleja – Valokeilassa Galaxy A80 -puhelin, jonka kamera pyörähtä...

    Samsung lanseerasi uusia Galaxy A -malleja – Valokeilassa Galaxy A80 -puhelin, jonka kamera pyörähtä...

    Samsung on lanseerannut Eurooppaan saapuvat Galaxy A80, A70,...
    Mobiili
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    OnePlus 7 -konseptimallista vuotanut kuva muistuttaa suuresti Googlen...
    Google
  • Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Testissä Honor 50 -puhelin – Valmistajan näyttävä paluu kilpailtuun keskiluokkaan

    Honor 50 on Huawein alta itsenäiseksi valmistajaksi irrottautuneen...
    Honor
  • Jälleenmyyjän tutkimuksessa käytiin läpi PC-komponenttien vika-alttiutta – Yksi tuote oli ylitse mui...

    Jälleenmyyjän tutkimuksessa käytiin läpi PC-komponenttien vika-alttiutta – Yksi tuote oli ylitse mui...

    Puget Systemsin mukaan Samsungin SSD-asemien vikaantuvuus on olematonta...
    AMD
  • Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

    Muropaketti vieraili Honor 8X:n julkaisutilaisuudessa Prahassa. Uusi puhelin innostaa maltillisella hinnallaan, isolla...
    android 8.0
  • HMD Global julkisti edulliset Nokia C30- ja 6310 -puhelimet

    HMD Global julkisti edulliset Nokia C30- ja 6310 -puhelimet

    HMD Global on julkistanut virallisesti uuden edullisen Nokia...
    HMD Global

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen a...
Samsung Galaxy Tab Active3 -tabletti soveltuu myös...
LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva
Huawei julkisti myös FreeBuds 4 -kuulokkeet – melu...
Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella ti...

Tekniikka uutisia

  • Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungilta on vuotojen perusteella luvassa uudet langattomat Galaxy...
    Mobiili
  • Samsung Galaxy Watch4 -älykellosta vuoti viralliselta näyttäviä mallinnoksia

    Samsung Galaxy Watch4 -älykellosta vuoti viralliselta näyttäviä mallinnoksia

    Samsungin tulevat Galaxy Watch4 -älykellot ovat näyttäytyneet virallisilta...
    Mobiiliuutiset
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomi esitteli uuden lippulaivamalli Mi 10 Ultran sekä edullisemman Redmi K30 Ultra -puhelimen

    Xiaomin uusi Mi 10 Ultra tarjoaa uusinta uutta...
    Mobiili
  • HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global esitteli uudet Nokia 110- ja 105 -peruspuhelimet

    HMD Global on laajentanut peruspuhelimiensa valikoimaa uusilla Nokia...
    HMD Global
  • OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    OnePlus julkaisi OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmästä avoimen beta-version 9- ja 9 Pro -puhelimille

    Android 12 -käyttöjärjestelmäversioon perustuvassa OxygenOS 12 -käyttöjärjestelmässä käytetään...
    Android 12
  • Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    iPhone 12 -laitteesta ilmestyneiden ensimmäisten suorituskykytestien perusteella iPhone...
    Apple
  • Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä on nähty hieman vähemmän suorituskykyinen...
    Mobiili
  • Nokian tulevasta Nokia 9.2 PureView -lippulaivamallista vuoti teknisiä tietoja – Tältä laite voisi n...

    Nokian tulevasta Nokia 9.2 PureView -lippulaivamallista vuoti teknisiä tietoja – Tältä laite voisi n...

    Ben Geskin on luonut HMD Globalin seuraavasta lippulaivamalli...
    Mobiili
  • Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Uudessa Moto G9 Power -puhelimessa on suurikapasiteettisen akun...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung aloitti Galaxy Tab S4:n Android Pie -päivitykset

    Samsung aloitti Galaxy Tab S4:n Android Pie -päivitykset

    Samsung on aloittanut Galaxy Tab S4 -tabletin Android...
    Android 9 Pie
  • Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung on jo ehtinyt kunnostautua taittuvan laitteen myyntiin...
    Mobiili
  • Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Huawei ja Porsche Design ovat julkistaneet Porsche Design...
    Huawei

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme