Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Ghost in the Shell: SAC_2045 -sarja on hirvittävä pettymys

Posted on 4.5.2020

Pääosin pelkkään toimintaan keskittävä uusi Ghost in the Shell on raivostuttavan huono tietokoneanimaatio.

Vaikka asia tuleekin selville jo nimestä, niin jostain syystä Netflix ei ole promonnut uutta Ghost in the Shell: SAC_2045 -sarjaansa Ghost In The Shell: Stand Alone Complex -animesarjan jatkona. Ideana on ilmeisesti houkutella Ghost in the Shellin vain vuoden 1995 klassikkoleffasta tai Scarlett Johanssonin vuoden 2017 kammottavasta näytelmäelokuvasta tuntevat tapittamaan tv-ruutua.

Kovimmille GitS-faneille asiaa ei tarvitse sen enempää selitellä. Itse olin melko pihalla uuden sarjan ensimmäisen jakson aikana, johon luulin olevan kaksi syytä. Vuosien 2002-2005 välillä pyörinyttä Stand Alone Complex -sarjaa tuli kyllä aikoinaan tuijotettua, mutta sen juonikuviot eivät olleet enää kovin hyvin muistissa. Toinen ja todellinen syy on kuitenkin se, että SAC_2045 eroaa visuaaliselta tyyliltään ja sisällöltään täysin kaikista muista Ghost in the Shell -tuotoksista.

Rohkea uudistuminen on aina hatunnoston arvoinen asia, mutta se ei automaattisesti tarkoita, että tarjolla olisi mitään omaperäistä tai rajoja rikkovaa. Ghost in the Shell: SAC_2045 näyttää aivan kammottavalta ja lainaa ideansa paremmiltaan. Stand Alone Complexin käsikirjoittaja-ohjaaja Kenji Kamiyama on mukana tälläkin kertaa, kuten myös Production I.G. – animestudio. Tutuista nimistä ei kuitenkaan ole paljon apua, sillä Ghost in the Shell on tehty nyt kokonaan tietokoneanimaationa, joka näyttää niin huonolta, ettei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.

Stand Alone Complex käytti CGI:ta vain perinteisen animaation mausteena, ollen vuosituhannen alussa tehdyksi sarjaksi todella tyylikäs. SAC_2045 on sen vastakohta, täysin hengetön digiluomus, joka tulee mieleen ainakin yli kymmenen vuotta vanhan huonon videopelin välianimaatiot. Sarjan kliiniset muovimannekiinit eivät onnistu välittämään minkään sortin tunteita puhuessaan suu väärään tahtiin liikkuen. Hahmot ja ympäröivä maailma näyttävät siltä kuin ne eivät olisi lähelläkään valmiita.

Kaiken lisäksi sarjan pääpaino on toiminnassa, josta ei varsinkaan pimeämmissä kohtauksissa tahdo saada mitään selvää. Loppupuolella mukaan tulee asioiden syvällisempääkin käsittelyä, mutta sarja on silti täysi katastrofi. Tästä voi ilmeisesti syyttää 3DG-animaatiosta vastaavaa Sola Digital Arts -lafkaa ja toisena ohjaajana toimivaa Shinji Aramakia.

Sarjan alussa teksti kertoo Simultaneous Global Default -nimisen katastrofin tehneen maailman kaikista valuutoista täysin arvottomia, jonka johdosta supervallat ovat sodassa keskenään, tarkoituksenaan kiihdyttää kansantaloutta. Major Kusanagi, Batou ja suurin osa entisen Section 9 -jäsenistä toimii nyt palkkasotilaina Yhdysvalloissa. Juonikuvio palaa silti melko pian tutuille urille, mutta sillä ei oikeastaan ole yhtään mitään merkitystä. Sarja on geneerisyydessään niin käsittämättömän tylsä, etten ymmärrä miten tekijät edes kehtaavat kutsua tätä Ghost in the Shelliksi. Lukemattomien tieteistarinoiden esikuva on nyt itse vanhentuneelta tuntuva pastissi.

Sarja ei onnistu saamaan katsojaa välittämään mistään – ei juonestaan, hahmoistaan tai edes siitä minkä takia he ylipäätään taistelevat. Mitään oikeasti kiinnostavaa ei edes näytetä, vaan kaikki kerrotaan unettavan dialogin kautta. Maailman muuttaneesta katastrofista olisi kiva nähdä edes vilaus, sillä jollain ilveellä se on onnistunut muuttamaan tulevaisuuden cyberpunk-maailman melkein kuin meidän tylsäksi todellisuudeksemme.

Turhanpäiväisiä toimintakohtauksia kyllä riittää, mäiskettä joka ei kuljeta juonta mihinkään. Aiemmin actionilla oli tarkoituksensa, mutta nyt räiskitään vain räiskimisen vuoksi. Aikuiskatsojille suunnattu ja ajatuksia herättävä Ghost in the Shell on muuttunut yläasteikäisille tarkoitetuksi moskaksi.

Puolivälin jälkeen pohditaan jonkin verran nykyhetken eriarvoisuutta, yksilönvapautta ja kontrollia, mutta vailla ainuttakaan omaperäistä ideaa. George Orwell käsitteli samoja aiheita jo vuonna 1949 ilmestyneessä 1984-dystopiaklassikossaan. Juoni lähtee loppua kohden vähän kiinnostavampaan suuntaan, mutta sinne asti pääsy on melkoisen taistelun takana. Moista ei ehkä kannata edes yrittää, ellet ole todella intohimoinen fani. Esiteltyään edes muutaman lupaavan idean kausi päättyy cliffhangeriin. Lisää on luvassa, mutta tämän turauksen jälkeen jatko ei voisi vähempää kiinnostaa.

Netflix onnistuu jälleen yllättämään laskemalla rimaansa vielä alemmas. Sen Ghost in the Shell -versio on jopa muutaman vuoden takaista näytelmäelokuvaa huonompi.

Ghost in the Shell: SAC_2045:n ensimmäisen kauden kaikki 12 jaksoa ovat nyt katsottavissa Netflixissä.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-ghost-in-the-shell-sac_2045-sarja-on-hirvittava-pettymys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudessa elokuvassaan – ”Tein sitä kohtausta kuusi tunti...

    Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudessa elokuvassaan – ”Tein sitä kohtausta kuusi tunti...

    Guillermo del Toron ohjaama Nightmare Alley on tammikuun...
    Bradley Cooper
  • Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehn...

    Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehn...

    Vuosiksi limboon juuttunut The New Mutants on X-Men-elokuvista...
    Alice Braga
  • Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yksi kaikkien aikojen parhaista trilleistä

    Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yksi kaikkien aikojen parhaista trilleistä

    Parasitella Oscar-patsaat keränneen Bong Joon-hon varhainen läpimurtoelokuva Memories...
    Bong Joon-ho
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reeves nähdään jälleen palkkatappaja John Wickin roolissa...
    Elokuvat
  • Keanu Reeves on valmis tekemään Matrix 5:n, mutta ei usko elokuvan koskaan toteutuvan

    Keanu Reeves on valmis tekemään Matrix 5:n, mutta ei usko elokuvan koskaan toteutuvan

    The Matrix Resurrections sai elokuvateattereissa tuntuvasti koleamman vastaanoton...
    Elokuvauutiset
  • Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelbackia – näin vihattu yhtye kommentoi asiaa Twitteriss...

    Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelbackia – näin vihattu yhtye kommentoi asiaa Twitteriss...

    Once Upon a Deadpool on siistitty versio Deadpool...
    Deadpool
  • Sairaalaan sairaskohtauksen takia kiidätetyn näyttelijä Bob Odenkirkin poika kertoo isänsä selviävän

    Sairaalaan sairaskohtauksen takia kiidätetyn näyttelijä Bob Odenkirkin poika kertoo isänsä selviävän

    Better Call Saul -näyttelijä tuupertui sarjan kuvauksissa. Eilen...
    Better Call Saul
  • Arvostelu | Netflixin uutuus vie yöunet – David Attenborough: A Life on Our Planet on yksi historian...

    Arvostelu | Netflixin uutuus vie yöunet – David Attenborough: A Life on Our Planet on yksi historian...

    Sir David Attenborough’n omaelämäkerrallinen hätähuuto luonnon puolesta on...
    A Life on Our Planet
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Aldous Huxleyn arvostettuun scifiromaan...
HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarj...
Ensimmäiset
kuvat julkaistu: Tältä näyttää Netflix...
Kesäkuussa HBO Nordicilla: Deadwood-elokuva, The H...
Netflix vahvisti, milloin kesällä alkanut Masters ...

Tekniikka uutisia

  • Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Ju-On: Origins kuuluu samaan kauhusarjaan kuin The Grudge...
    Elokuvat
  • Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Säveltäjä Hans Zimmer on kiireinen mies. Hans Zimmerin...
    Denis Villeneuve
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Kuva: Vuoden 2006 Superman Returns -elokuvan Brandon Routh palasi Teräsmieheksi – tältä hän näyttää ...

    Kuva: Vuoden 2006 Superman Returns -elokuvan Brandon Routh palasi Teräsmieheksi – tältä hän näyttää ...

    Brandon Routh palaa Supermanin rooliin Arrowverse-sarjojen yhteisosiossa Crisis...
    Arrowverse
  • Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Hämähäkkimiehen näyttelijät vaihtuvat, mutta muita hahmoja esittävät tutut...
    Elokuvat
  • Rocky IV -tähti Dolph Lundgren saattaa palata Ivan Dracon rooliin odottamattomalla tavalla

    Rocky IV -tähti Dolph Lundgren saattaa palata Ivan Dracon rooliin odottamattomalla tavalla

    Ivan Dragon oma elokuva on edelleen suunnitteilla. Pitkään...
    Creed 2
  • Game of Thronesin loppu ei ollut kaikkien fanien mieleen, mutta tärkeä osa siitä oli George R.R. Mar...

    Game of Thronesin loppu ei ollut kaikkien fanien mieleen, mutta tärkeä osa siitä oli George R.R. Mar...

    Tapa, millä Game of Thrones päättyi, oli George...
    Elokuvat
  • Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Random Acts of Violence julkaistaan Yhdysvalloissa kauhuelokuviin keskittyneessä...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, ...

    Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, ...

    Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds...
    Birds of Prey
  • The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    Ridley Scottin historiallinen draama saapuu teattereihin lokakuussa. 20th...
    Adam Driver

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflixin uutuudet viikolla 39: Tulossa mm. Green Room -ohjaajan häiriinnyttävä jännäri ja aikamatku...

    Netflixin uutuudet viikolla 39: Tulossa mm. Green Room -ohjaajan häiriinnyttävä jännäri ja aikamatku...

    Tällä viikolla Netflixin ohjelmistoon tulee kaksi kiinnostavaa jännäriä: Green Room -ohjaajan Hold the Dark, jonka pääosissa nähdään muun muassa Jeffrey Wright ja Alexander… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/netflixin-uutuude...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Liam Neesonin tuorein kostotarina lipsahtaa mustan komedian puolelle,...
    Cold Pursuit
  • Hollywood ei uskalla ottaa riskejä: Taas pistetään yksi 2000-luvun hittielokuvasarja uusiksi

    Hollywood ei uskalla ottaa riskejä: Taas pistetään yksi 2000-luvun hittielokuvasarja uusiksi

    Toisinaan tuntuu siltä, että Hollywoodin olisi aika pistää...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme