Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Ghost in the Shell: SAC_2045 -sarja on hirvittävä pettymys

Posted on 4.5.2020

Pääosin pelkkään toimintaan keskittävä uusi Ghost in the Shell on raivostuttavan huono tietokoneanimaatio.

Vaikka asia tuleekin selville jo nimestä, niin jostain syystä Netflix ei ole promonnut uutta Ghost in the Shell: SAC_2045 -sarjaansa Ghost In The Shell: Stand Alone Complex -animesarjan jatkona. Ideana on ilmeisesti houkutella Ghost in the Shellin vain vuoden 1995 klassikkoleffasta tai Scarlett Johanssonin vuoden 2017 kammottavasta näytelmäelokuvasta tuntevat tapittamaan tv-ruutua.

Kovimmille GitS-faneille asiaa ei tarvitse sen enempää selitellä. Itse olin melko pihalla uuden sarjan ensimmäisen jakson aikana, johon luulin olevan kaksi syytä. Vuosien 2002-2005 välillä pyörinyttä Stand Alone Complex -sarjaa tuli kyllä aikoinaan tuijotettua, mutta sen juonikuviot eivät olleet enää kovin hyvin muistissa. Toinen ja todellinen syy on kuitenkin se, että SAC_2045 eroaa visuaaliselta tyyliltään ja sisällöltään täysin kaikista muista Ghost in the Shell -tuotoksista.

Rohkea uudistuminen on aina hatunnoston arvoinen asia, mutta se ei automaattisesti tarkoita, että tarjolla olisi mitään omaperäistä tai rajoja rikkovaa. Ghost in the Shell: SAC_2045 näyttää aivan kammottavalta ja lainaa ideansa paremmiltaan. Stand Alone Complexin käsikirjoittaja-ohjaaja Kenji Kamiyama on mukana tälläkin kertaa, kuten myös Production I.G. – animestudio. Tutuista nimistä ei kuitenkaan ole paljon apua, sillä Ghost in the Shell on tehty nyt kokonaan tietokoneanimaationa, joka näyttää niin huonolta, ettei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.

Stand Alone Complex käytti CGI:ta vain perinteisen animaation mausteena, ollen vuosituhannen alussa tehdyksi sarjaksi todella tyylikäs. SAC_2045 on sen vastakohta, täysin hengetön digiluomus, joka tulee mieleen ainakin yli kymmenen vuotta vanhan huonon videopelin välianimaatiot. Sarjan kliiniset muovimannekiinit eivät onnistu välittämään minkään sortin tunteita puhuessaan suu väärään tahtiin liikkuen. Hahmot ja ympäröivä maailma näyttävät siltä kuin ne eivät olisi lähelläkään valmiita.

Kaiken lisäksi sarjan pääpaino on toiminnassa, josta ei varsinkaan pimeämmissä kohtauksissa tahdo saada mitään selvää. Loppupuolella mukaan tulee asioiden syvällisempääkin käsittelyä, mutta sarja on silti täysi katastrofi. Tästä voi ilmeisesti syyttää 3DG-animaatiosta vastaavaa Sola Digital Arts -lafkaa ja toisena ohjaajana toimivaa Shinji Aramakia.

Sarjan alussa teksti kertoo Simultaneous Global Default -nimisen katastrofin tehneen maailman kaikista valuutoista täysin arvottomia, jonka johdosta supervallat ovat sodassa keskenään, tarkoituksenaan kiihdyttää kansantaloutta. Major Kusanagi, Batou ja suurin osa entisen Section 9 -jäsenistä toimii nyt palkkasotilaina Yhdysvalloissa. Juonikuvio palaa silti melko pian tutuille urille, mutta sillä ei oikeastaan ole yhtään mitään merkitystä. Sarja on geneerisyydessään niin käsittämättömän tylsä, etten ymmärrä miten tekijät edes kehtaavat kutsua tätä Ghost in the Shelliksi. Lukemattomien tieteistarinoiden esikuva on nyt itse vanhentuneelta tuntuva pastissi.

Sarja ei onnistu saamaan katsojaa välittämään mistään – ei juonestaan, hahmoistaan tai edes siitä minkä takia he ylipäätään taistelevat. Mitään oikeasti kiinnostavaa ei edes näytetä, vaan kaikki kerrotaan unettavan dialogin kautta. Maailman muuttaneesta katastrofista olisi kiva nähdä edes vilaus, sillä jollain ilveellä se on onnistunut muuttamaan tulevaisuuden cyberpunk-maailman melkein kuin meidän tylsäksi todellisuudeksemme.

Turhanpäiväisiä toimintakohtauksia kyllä riittää, mäiskettä joka ei kuljeta juonta mihinkään. Aiemmin actionilla oli tarkoituksensa, mutta nyt räiskitään vain räiskimisen vuoksi. Aikuiskatsojille suunnattu ja ajatuksia herättävä Ghost in the Shell on muuttunut yläasteikäisille tarkoitetuksi moskaksi.

Puolivälin jälkeen pohditaan jonkin verran nykyhetken eriarvoisuutta, yksilönvapautta ja kontrollia, mutta vailla ainuttakaan omaperäistä ideaa. George Orwell käsitteli samoja aiheita jo vuonna 1949 ilmestyneessä 1984-dystopiaklassikossaan. Juoni lähtee loppua kohden vähän kiinnostavampaan suuntaan, mutta sinne asti pääsy on melkoisen taistelun takana. Moista ei ehkä kannata edes yrittää, ellet ole todella intohimoinen fani. Esiteltyään edes muutaman lupaavan idean kausi päättyy cliffhangeriin. Lisää on luvassa, mutta tämän turauksen jälkeen jatko ei voisi vähempää kiinnostaa.

Netflix onnistuu jälleen yllättämään laskemalla rimaansa vielä alemmas. Sen Ghost in the Shell -versio on jopa muutaman vuoden takaista näytelmäelokuvaa huonompi.

Ghost in the Shell: SAC_2045:n ensimmäisen kauden kaikki 12 jaksoa ovat nyt katsottavissa Netflixissä.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-ghost-in-the-shell-sac_2045-sarja-on-hirvittava-pettymys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Batman-tähti laihdutti 32 kiloa uuteen elokuvaansa – Tältä Christian Bale näyttää perjantaina ...

    Kuva: Batman-tähti laihdutti 32 kiloa uuteen elokuvaansa – Tältä Christian Bale näyttää perjantaina ...

    Christian Bale on yksi Hollywoodin kuuluisimmista jojottajista. Kuten...
    Christian Bale
  • Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uuden Robin Hoodin pääosissa nähdään Kingsman-tähti Taron Egerton...
    Elokuvat
  • Uusi tutkimus osoittaa: Naishahmoista kertovat elokuvat kiinnostavat yleisöä enemmän kuin mieshahmoi...

    Uusi tutkimus osoittaa: Naishahmoista kertovat elokuvat kiinnostavat yleisöä enemmän kuin mieshahmoi...

    Elokuviin on miespuolisten sankareiden rinnalle alkanut tulla myös...
    Elokuvat
  • Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Jo neljänteen osaan ehtinyt Just Cause on kääntymässä...
    Constantin Films
  • Sons of Anarchy -tähti Charlie Hunnam nähdään seuraavaksi Jungleland-nyrkkeilyleffassa | Traileri

    Sons of Anarchy -tähti Charlie Hunnam nähdään seuraavaksi Jungleland-nyrkkeilyleffassa | Traileri

    Charlie Hunnamin tähdittämä Jungleland saa ensi-iltansa marraskuussa. Kautta...
    Charlie Hunnam
  • Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reevesin BRZRKR löytyy nyt Kickstarterista

    Keanu Reeves, Matt Kindt ja Ron Garney tekevät...
    BRZRKR
  • Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Sony Pictures on julkaissut ensimmäisen trailerin Spider-Man: Into...
    elokuvatrailerit
  • James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battle Angel -scifi-elokuvan uusi juliste esittelee lef...

    James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battle Angel -scifi-elokuvan uusi juliste esittelee lef...

    Alita: Battle Angel -elokuvan Suomen ensi-ilta on helmikuun...
    Alita: Battle Angel
  • Rian Johnsonin ohjaamasta ja tähtinäyttelijöiden täyttämästä Knives Out -murhamysteeristä julkaistii...

    Rian Johnsonin ohjaamasta ja tähtinäyttelijöiden täyttämästä Knives Out -murhamysteeristä julkaistii...

    Star Wars: The Last Jedin ohjanneen Rian Johnsonin...
    Ana de Armas
  • Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Marvel Studios on esitellyt D23-tilaisuudessa ensi vuonna ilmestyvän...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Terrence Malickin mestarillinen A Hidde...
Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice R...
Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8...
“Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen M...
Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furiou...

Tekniikka uutisia

  • Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Suomessa Avengers: Endgamen ensi-iltapäivän näytöksiin lippuja on vielä...
    Avengers
  • Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Jo neljänteen osaan ehtinyt Just Cause on kääntymässä...
    Constantin Films
  • Encanto-traileri – Näin värikkäältä näyttää ja kuulostaa Lin-Manuel Mirandan säveltämä Disneyn musik...

    Encanto-traileri – Näin värikkäältä näyttää ja kuulostaa Lin-Manuel Mirandan säveltämä Disneyn musik...

    Disneyn uusin musikaalianimaatio on nimeltään Encanto. Disney jatkaa...
    animaatioelokuvat
  • Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan kauppakeskuksen parkkipaikalla – Hippo Taatilan uutu...

    Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan kauppakeskuksen parkkipaikalla – Hippo Taatilan uutu...

    Miten suomalaisesta maajoukkuetason koripalloilijasta tuli uusien Star Wars...
    Chewbacca
  • Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Noticen pääosissa nähdään Dwayne Johnson, Ryan Reynolds...
    Dwayne Johnson
  • Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Nine Perfect Strangers -minisarja pohjautuu Liane Moriartyn samannimiseen...
    Elokuvat
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Apple TV julkaisee ensi viikolla Daniel Craigista kertovan Being James Bond -dokumentin

    Apple TV julkaisee ensi viikolla Daniel Craigista kertovan Being James Bond -dokumentin

    Being James Bond -dokumentti kertaa Daniel Craigin uran...
    Elokuvat
  • Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Emmi Itärannan Teemestarin kirja on kääntynyt elokuvaksi, joka...
    elokuvatrailerit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • ”Harrastaa seksiä auton kanssa ja tulee raskaaksi…” – Katsaus tämän viikon Night Visions -festivaali...

    ”Harrastaa seksiä auton kanssa ja tulee raskaaksi…” – Katsaus tämän viikon Night Visions -festivaali...

    Night Visions tulee taas! Night Visions Maximum Comeback...
    Elokuva-artikkelit
  • Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Empire-elokuvalehden uudet kansikuvat esittelevät James Gunnin ohjaaman The...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme