Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat Honor 8X -puhelimesta: Houkuttelevasti hinnoiteltu ja isonäyttöinen uutuusmalli

Posted on 12.10.2018

Muropaketti vieraili Honor 8X:n julkaisutilaisuudessa Prahassa. Uusi puhelin innostaa maltillisella hinnallaan, isolla näytöllään ja tekoälykameroillaan. 

Vaikutelma Honor 8X:stä on heti käteen ottaessa hyvä. Lasikuoriin pakettu puhelin on rakennettu ison, reunalle ulottuvan 6,5-tuuman näytön ympärille.

Näyttö peittää etuosasta huikeat 91 prosenttia, ja sen tarkkuus on 1080 x 2340 pikseliä. Sormenjälkitunnistin on sijoitettu takakanteen.

Puhelin istuu ohuen muotoilun ja liukumattomien metallireunojensa ansiosta käteen erittäin tukevasti. Ison ruudun takia puhelin on liian iso yhden käden käyttöön, mutta kahdella kädellä käyttö on vaivatonta.

Lasikuori on viimeistelty tyylikkäästi. Viidentoista lasikerrosta luovat puitteet kauniille kiillolle. Kilpailijoista puhelimen erottaa kaksiosaisen viimeistely, joka toimii näyttävästi puhelimen ollessa vaaka-asennossa esimerkiksi kuvia ottaessa.

Takapuolen kaksoiskamerat ovat tarkkuuksiltaan 20 ja 2 megapikseliä. 20 megapikselin pääkameran valovoima on kunnioitettava f1.8, mikä tarjoaa puitteet hyvään hämäräkuvaukseen.

Optista kuvanvakaajaa kamerassa ei ole, mutta AIS-tekoäly parantaa kuvia pikakokeilun perusteella yllättävän tuloksekkaasti. Tekoäly tunnistaa yli 500 erikoistilannetta 22 kategoriasta ja optimoi kuva-asetukset kohteen perusteella.

Videokuvauksessa tyytyminen on Full HD -tarkkuuteen, eikä sen laatu vastaa kuvia. Erikoisuutena hidastusvideoita voi kuvata heikommalla 720p-tarkkuudella jopa 480 FPS:n nopeudella, jolloin nopeat tilanteet tallentuvat 16-kertaisella hidastuksella. Toiminto vaatii kuitenkin runsaasti valaistusta toimiakseen hyvin.

Kamerassa on erikoisuutena sekä muotokuva- että aukko-tilat. Muotokuvatila pehmentää kohteen taustan automaattisesti. Aukko-tilassa pehmennyksen voimakkuutta voi säätää itse tarkemmin. Kohteen rajaus taustasta onnistuu parhaiten, kun tausta on levollinen tai valotukseltaan selkeästi kohteesta poikkeava.

Selfie-kameran tarkkuus on 16 megapikseliä. Oletuksena päällä oleva kauneustaso silottaa kasvoja, mutta sen saa helposti pois päältä. Yksityiskohdat kuvissa korostuvat, joten selfiet kannattaa ottaa hyvässä valossa.

Laitteen sisuksissa sykkii Huawein Kirin 710 -suoritin, jota kiihdytetään peleissä Turbo GPU -tekniikalla. Puhelin jää raa’assa suorituskyvyssä pari kuukautta sitten julkaistun Honor Playn taakse. Tämä tuli nopeasti selväksi myös pikaisella pelirupeamalla.

Käyttöjärjestelmänä puhelimessa on Android 8.1 täydennettynä Huawein Emui 8.2 käyttöliittymällä.

Vaikka Honor 8X on vahvasti suunnattu somessa viihtyville laatutietoisille nuorille, tekevät iso näyttö ja miellyttävä kamera siitä houkuttelevan valinnan kaikenikäisille.

Honor 8X:n on hinnoiteltu erittäin kilpailukykyisesti. 64 gigatavun malli maksaa 299 euroa ja 128 gigatavun mallin hinta on vain 329 euroa.

Puhelin tulee myyntiin viikolla 43/2018 mustana, sinisenä ja punaisena.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/honor-8x-puhelin-ensituntumat/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa....
    Mobiili
  • Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten...
    arvostelu
  • Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myy...

    Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myy...

    Samsungin Galaxy A40 on hallinnut suomalaisia puhelinten myyntitilastoja...
    Huawei
  • Huawei Mate 30 Pro -puhelimesta vuotanut uusi markkinointikuva

    Huawei Mate 30 Pro -puhelimesta vuotanut uusi markkinointikuva

    Huawei Mate 30 Pro -mallista vuotaneen markkinointikuvan perusteella...
    Huawei
  • Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Aiemmin PC:lle, Nintendo Switchille, iOSille, Xbox Onelle ja...
    Dead Cells
  • Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Samsungin edullisimmasta Galaxy S11 -malliston jäsenestä, Galaxy S11e:stä,...
    Mobiili
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotivat julkisuuteen – Tarjolla älytön määrä keskusmuist...

    Asus ROG Phone III -mallin tekniset tiedot vuotivat julkisuuteen – Tarjolla älytön määrä keskusmuist...

    ASUS ROG Phone III tulee teknisten ominaisuuksiensa puolesta...
    Asus
  • Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Mobiilivuotaja Evan Blass on jakanut Twitterin kautta mallinnoksia...
    Mobiili
  • Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Android-puhelimien teknisissä ominaisuuksissa varsinkin käyttö- eli RAM-muistin määrä...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

LG V40 ThinQ -puhelimen kolmoiskamera jäi arvostet...
Facebook sovellus päivittyi uudella hiljaisella ti...
Lenovon tuleva Z5 Pro GT keräsi huimat pisteet AnT...
ZTE toi Nubia Red Magic Mars -pelipuhelimensa myyn...
Spotifyllä on jo yli 200 miljoonaa aktiivista käyt...

Tekniikka uutisia

  • Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Sekä maksavien asiakkaiden että Spotifyn ilmaiskäyttäjien määrä nousi...
    Mobiili
  • Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Testi | Huawei Watch GT 3 -älykello – Loistavalla akkukestolla varustettu vaihtoehto liikkujan tarpe...

    Huawei toi hiljattain myyntiin Huawei Watch GT 3...
    Huawei
  • OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    OnePlus 7T Pro -puhelin on nyt julkaistu

    Jo pitkin syksyä huhuiltu ja tietovuodettu OnePlus 7T...
    Android 10
  • Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Pikavilkaisu: Sony Xperia 5 -puhelin – Huippuominaisuudet hieman pienemmissä kuorissa

    Tämän vuoden IFA-messuilla todelliset uutuuslaitteet ovat olleet harvassa....
    Mobiili
  • Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo huhujen mukaan näyttää ilmaisia sarjoja ja...
    Apple
  • Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaakin käsittelyä

    Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaakin käsittelyä

    Reippaampaan menoon suunnattuja puhelimia valmistava Bullitt on lähtenyt...
    IP68-luokitus
  • Huawei Mate 30 Pro -puhelimesta vuotanut uusi markkinointikuva

    Huawei Mate 30 Pro -puhelimesta vuotanut uusi markkinointikuva

    Huawei Mate 30 Pro -mallista vuotaneen markkinointikuvan perusteella...
    Huawei
  • Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    OnePlus 8 on tavallaan tehnyt paluun juurilleen. Se...
    Android 10
  • Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Monet käyttävät tablettia nimenomaan erilaisten viihdesisältöjen nauttimiseen. Juuri...
    android-tabletit
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Motorola on ollut tiukasti mukana taittuvanäyttöisten puhelimien kisassa....
    Android 10
  • Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja – Hurjassa kasvussa oleva HMD Global nous...

    Counterpoint Researchin mukaan Samsung on edelleen maailman suurin mobiililaitevalmistaja 20 prosentin markkinaosuudellaan. Euroopassa HMD Global on noussut hurjan kasvun myötä jo viiden s… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/sa...
    HMD Global
  • Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Testi: Samsung Galaxy A51 -puhelin – Loistava näyttö tekee puhelimesta huokuttelevan vaihtoehdon kes...

    Samsungin tuore Galaxy A51 -malli on päivitetty versio...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme