Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kolmen Intelin Alder Lake-S -prosessorin speksit vuodossa

    Kolmen Intelin Alder Lake-S -prosessorin speksit vuodossa

    Vuodossa paljastui väitetysti Core i9-12900K-, Core i7-12700K- ja...
    Alder Lake-S
  • Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust on tuomassa markkinoille uuden GXT 863 Mazz...
    Pelihiiret
  • Asus käyttää lämpötahnan sijaan nestemäistä metallia ROG G703 -pelikannettavassa

    Asus käyttää lämpötahnan sijaan nestemäistä metallia ROG G703 -pelikannettavassa

    Asus on päätynyt käyttämään ROG G703- ja ROG...
    Asus
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • Razer julkaisi Huntsman Mini -näppäimistön

    Razer julkaisi Huntsman Mini -näppäimistön

    Razer Huntsman Mini -näppämistö on kooltaan 60 prosenttia...
    Huntsman Mini
  • Intel julkaisi Tiger Lake -mobiiliprosessorit

    Intel julkaisi Tiger Lake -mobiiliprosessorit

    Intelin julkaisu sisältää yhteensä yhdeksän prosessorimallia. Viidessä niistä...
    Intel
  • EVGA julkaisi KO-versiot GeForce RTX 2070 Super- ja GeForce RTX 2080 Super -näytönohjaimista

    EVGA julkaisi KO-versiot GeForce RTX 2070 Super- ja GeForce RTX 2080 Super -näytönohjaimista

    Uudet KO-versiot ovat aavistuksen edullisempia kuin aiemmin julkaistut...
    EVGA
  • AMD:n Ryzen 5 4400G APU-piiri vilahti 3D Mark -suorituskykytestien tietokannassa

    AMD:n Ryzen 5 4400G APU-piiri vilahti 3D Mark -suorituskykytestien tietokannassa

    AMD päivittänee piakkoin myös APU-piirinsä uuteen sukupolveen. Luvassa...
    AMD
  • Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

    Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten...
    arvostelu
  • Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Korkean virkistystaajuuden näytöt ovat alkaneet yleistyä pelikannettavissa kiihtyvää...
    GE66 Raider

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nv...
Asuksen esitysmateriaali lupaa A520-emolevyjen tuk...
Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reil...
Testi | Lenovo Legion 5 Pro (16ACH6H) -pelikannett...
Kymmenen kärjessä: Luetuimmat rautatestit vuonna 2...

Tekniikka uutisia

  • MSI julkisti kompaktit MPG Trident A 10th- ja MPG Trident AS 10th -tietokoneet

    MSI julkisti kompaktit MPG Trident A 10th- ja MPG Trident AS 10th -tietokoneet

    MPG Trident A 10th- ja MPG Trident AS...
    Comet Lake-S
  • Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovellukseen integraatio Spotifyn kanssa – Vaikka koko kodin valaistus musiikin tahtiin

    Philips Hue -sovelluksen kautta hallittava valaistus saa uusia...
    Mobiiliuutiset
  • Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Tietoturvatutkija Jeremiah Fowler kertoi WebsitePlanet-sivustolla, että 61 miljoonan...
    Fitbit
  • Gigabyte paljasti vahingossa tietoja tulevista näytönohjainjulkaisuista

    Gigabyte paljasti vahingossa tietoja tulevista näytönohjainjulkaisuista

    Gigabyte listasi pelikoodien lunastussivullaan julkaisemattomat GeForce RTX 3060...
    Geforce RTX 3060
  • Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razerin uusi Basilisk V3 -pelihiiri on laajasti käyttäjän...
    Pelihiiret
  • Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Google kehittää holografisia laseja sekä älytatuointeja – muutakin ehkä horisontissa

    Googlella mietitään miten erilaisia päälle puettavia tuotteita voisi...
    Google
  • Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin pelinäppäimistömalliston uusimmat jäsenet ovat saapuneet myytiin. Kalvokupukytkimiin...
    pelinäppäimistöt
  • Intelin Core i9-10980XE -prosessori ilmestyi Geekbenchin tuloslistalle

    Intelin Core i9-10980XE -prosessori ilmestyi Geekbenchin tuloslistalle

    18-ytiminen Intel Core i9-10980XE ottaa lippulaivan paikan tulevassa...
    Core i9-10980XE
  • Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Pelikuulokkeissa on harvemmin nähty päivitysmahdollisuuksia. Nyt Logitech on...
    Peliuutiset
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut

    Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut

    Samsung on vastannut verkossa leviäviin huhuihin, joiden mukaan yhtiön lippulaivapuhelimet hyödyntäisivät kyseenalaista kikkaa kuutamosta otettuihin kuviin. Sosiaalisessa mediassa ja keskustelupalstoilla on aikaisemmin levinnyt kuvia, joissa valmista...
    Mobiiliuutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp on huhujen mukaan kehittämässä paranneltuja Windows- ja...
    Mobiiliuutiset
  • Asus käyttää lämpötahnan sijaan nestemäistä metallia ROG G703 -pelikannettavassa

    Asus käyttää lämpötahnan sijaan nestemäistä metallia ROG G703 -pelikannettavassa

    Asus on päätynyt käyttämään ROG G703- ja ROG...
    Asus
  • Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebookin emoyhtiö Meta on tuonut julkisuudessa esille tulevaa...
    Facebook

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme