Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, Deadpoolista ja John Wickistä

Posted on 5.2.2020

Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds of Prey seisoo omilla, väkivaltaisen räväköillä ja vahvasti feministisillä jaloillaan. Margot Robbien tähdittämä toimintaelokuva nousee viimeaikaisten DC-elokuvien parhaimmistoon.


Ensi-ilta: 7.2.2020
Alkuperäisnimi: Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Ohjaus: Cathy Yan
Käsikirjoitus: Christina Hobson
Pääosissa: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Basco, Ewan McGregor
Pituus: 109 minuuttia
Ikäraja: K16


DC:n uusimmassa sarjakuvafilmatisoinnissa rähisee räväkkä naisenergia, joka muistuttaa olemassaolostaan Cathy Yanin ohjaaman ja Christina Hobsonin käsikirjoittaman, aikuisille suunnatun toimintaelokuvan joka hetkessä. Harley Quinnin sarjakuvamaisen väkivaltainen emansipaatio huokuu kaikessa sekopäisyydessään voimaannuttavuutena myös elokuvateatterin katsomoon.

Suicide Squadin (2016) mielenkiintoisimmasta hahmosta, Margot Robbien esittämästä Harley Quinnista, kertova elokuva heittää feminisminsä katsojan silmille räkäisesti nauraen. Nimihirviöllä paiskattu Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn on värikäs, ylilyövä, hauska ja erittäin sarjakuvamainen toimintamättö, jonka keskushahmot eivät ole perinteisesti genren elokuvissa nähtyjä naisia. Naisporukka esitetään – sarjakuvahahmoinakin – ihmisinä. Ihmisinä, joiden ajatukset voisivat olla kenen tahansa ja jotka syövät välillä epäterveellisesti, juovat joskus vähän liikaakin, ja jopa sitovat taistelun melskeessä pitkät hiuksensa kiinni.

Vaikka millään ei ole tässä vauhdikkaassa ja väkivaltaisessa perseille potkimisessa paskankaan väliä, niin silti Birds of Prey onnistuu pitämään hahmonsa hämmentävän hyvin emotionaalisesti kiinnostavina.

Elokuvan nimessäkin kaikuva vapautuminen näkyy ja tuntuu vahvana myös elokuvateatterin puolella. Eikä tunne varmastikaan rajoitu pelkästään yleisön naispuolikkaaseen. Samaa voimaantumista voivat kokea myös itsensä mieheksi tuntevat, kun pitkään vähemmistöön sijoitettu yhteiskunnan puolikas alkaa vihdoin ottaa omaa tilaansa myös toiminta- ja sarjakuvaelokuvien puolella.

Birds of Prey sijoittuu kronologisesti Suicide Squadin jälkeiseen aikaan. Harley ja Jokeri ovat eronneet, mikä on särkenyt Harleyn sydämen. Ensimmäistä kertaa elämässään nainen on kunnolla omillaan, ilman kenenkään muun kuin hupaisasti nimetyn lemmikkihyeenansa vaatimuksia. Hän tarvitsee kuitenkin todellisen irtioton eksästään – ja parhaat ideathan saadaan aina humalassa.

Tämän irtioton jälkeen Harley saa peräänsä koko Gothamin niljakkeet, jotka ovat aiemmin pysyneet loitolla pelätessään Jokeria. Yksi näistä on Ewan McGregorin esittämä rikas ja väkivaltainen nilkki Roman Sionis, joka tunnetaan myös nimellä Black Mask. Kuvioon liittyy olennaisesti myös kallisarvoinen timantti.

Birds of Preyn tarina ei kulje lineaarisesti yhdestä pisteestä toiseen, vaan se palailee ajoittain taaksepäin selvittelemään tapahtumien taustoja. Näin Harley liitetään rikkonaisen kronologian kautta pikkuhiljaa osaksi suurempaa kuviota, johon kuuluu kovia kokenut rikosetsivä, mafiaprinsessa, laululintunen ja nuori taskuvaras. Tyylillisesti tämä on oikein onnistunut veto. Mutta kuten hyvin usein genren elokuvissa, loppua kohden käsikirjoituksessa on havaittavissa latistumista ja kovalla vauhdilla alkanut puhti tahtoo hyytyä.

Kokonaisuutena tarinan kaari ei mullista maailmaa, mutta harvapa sarjakuvaan pohjautuva elokuva sellaiseen tähtääkään. Birds of Preyn viehätys liittyy sen räjähtävän komeaan toimintaan, sarjakuvamaiseen visuaalisuuteen ja etenkin räväköihin hahmoihin.

Birds of Preyn naishahmoja ei ole kirjoitettu pelkiksi miehisen katseen kohteeksi. On ihailtavaa nähdä keskeisessä näyttelijäkaartissa monennäköinen ja -ikäinen kokoelma naishahmoja: Renee Montoyaa esittävä Rosie Perez on jo yli 50-vuotias, perimältään puertoricolainen, Huntressia esittävä Mary Elizabeth Winstead nähdään lyhyessä tukassa, peittävät vaatteet päällä, Black Canarya esittää osittain afroamerikkalainen Jurnee Smollett-Bell, ja syntyperältään aasialainen, nuori Ella Jay Basco tekee Cassandra Cainina uransa ensimmäisen roolin näytelmäelokuvassa. Jopa visuaalista silmää miellyttävä Robbie päästetään perinteisen seksisymbolin ikeestä.

McGregorin Romanista tulee – ehkä hieman huvittavasti – mieleen näyttelijän hahmo Todd Haynesin vuonna 1998 ohjaamassa Velvet Goldminessa. Kilttikasvoinen näyttelijä istuu kuitenkin niljakkeen rooliin mainiosti, minkä vuoksi hän on parhaimmillaan niissä kohtauksissa, missä hänen kasvojaan ei ole peitetty Black Maskin naamiolla. Chris Messina puolestaan esittää Romanin kätyriä/rakastettua, Zsaszia, lähes tunnistamattomana blondina.

Naisenergiasta huolimatta ei voi väittää, että Birds of Prey olisi toimintaelokuva pelkästään naiskatsojille. Ikärajakseen Suomessakin K16 saaneen elokuvan visuaalisuudessa on paljon samaa kuin vuoden 1995 Tank Girlissä ja verisessä, komean koreografian toimintamätössä puolestaan paljon samaa kuin John Wick -elokuvissa (Chad Stahelski onkin ollut mukana elokuvan teossa). Sitä myös höystetään jonkinasteisella Deadpool-huumorilla.

Elokuvassa nähtävien yksityiskohtien määrä on niin valtava, ettei kaikkea mitenkään ennätä huomata yhdellä katselukerralla. Onneksi Birds of Preyn katsoo mieluusti toistamiseenkin.

Jokeriin viitataan niin moneen otteeseen, että osa katsojista saattaa kaivata myös hahmon itsensä näkemistä. Jared Leto kuitenkin loistaa poissaolollaan, mikä on vain hyvä asia. Näin Birds of Prey pääsee toimimaan paremmin Harley Quinnin omana elokuvana – eksä saa suosiolla jäädä eksäksi.

Lopputekstien jälkeen kärsivällisille katsojille on luvassa vielä pieni vitsi. Tosin vain hyvin pieni.

BIRDS OF PREY: AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN

3,5/5
”Jokeria ei jäädä kaipaamaan Harley Quinnin omassa elokuvassa, joka luottaa vahvasti naisenergiaan ja sarjakuvamaiseen väkivaltaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-birds-of-prey-on-ravakka-supersankarielokuva-jossa-on-kaikuja-tank-girlista-deadpoolista-ja-john-wickista/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Spider-Man -spinoff Venom saa ensi-iltansa 5. lokakuuta. Elokuvan...
    Elokuvat
  • Uusia kuvia: Tältä näyttää The Walking Dead -sarjan viimeinen tuotantokausi

    Uusia kuvia: Tältä näyttää The Walking Dead -sarjan viimeinen tuotantokausi

    The Walking Dead -sarjan syksyllä alkava 11. tuotantokausi...
    Elokuvat
  • Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää. Näyttelijä Ruby...
    Arrow
  • Syksyllä alkava The Lord of the Rings -tv-sarja sai virallisen suomalaisnimensä

    Syksyllä alkava The Lord of the Rings -tv-sarja sai virallisen suomalaisnimensä

    The Lord of the Rings -tv-sarja alkaa Amazon...
    Amazon Prime Video
  • Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Yksi Marvel-sarjankuvien villeimmistä vihulaisista saatetaan nähdä valkokankaalla ensi...
    Elokuvauutiset
  • HBO Nordicin uutuudet viikolla 39: Tieteisjännäri Manifest, mustan huumorin toimintasarja Mr. Inbetw...

    HBO Nordicin uutuudet viikolla 39: Tieteisjännäri Manifest, mustan huumorin toimintasarja Mr. Inbetw...

    Tällä viikolla HBO Nordicin ohjelmistossa alkaa kaksi mielenkiintoiselta kuulostavaa sarjaa. Manifestissa yhden lennon aikana muualla maailmassa on hujahtanut viisi vuotta ja matkustajien e… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/...
    Elokuvat
  • Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Jos huhuihin on luottaminen, Disneyn ensi vuonna käynnistyvä...
    Disney
  • Viaplayn kuukausitilaajien uudet sarjat ja elokuvat tammikuussa: Logan, The X-Files, You Were Never ...

    Viaplayn kuukausitilaajien uudet sarjat ja elokuvat tammikuussa: Logan, The X-Files, You Were Never ...

    Viaplay on paljastanut sarjat ja elokuvat, jotka se...
    Elokuva-artikkelit
  • Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Netflixin tulevasta Enola Holmes -elokuvasta julkaistiin aikaisemmin tänään...
    Elokuvauutiset
  • Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Dev Patel tähdittää David Loweryn ohjamaa The Green...
    A24

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei o...
Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositel...
Ant-Man and The Waspin julisteet esittelevät vuode...
Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis...
Netflix lopettaa haukutuimman
Marvel-sarjansa – Ha...

Tekniikka uutisia

  • HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarja seksuaalisuudesta, dokumenttielokuva Hollywoodin...

    HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarja seksuaalisuudesta, dokumenttielokuva Hollywoodin...

    Tällä viikolla HBO Nordicissa alkaa seksuaalista vapautumista ja...
    Elokuvat
  • ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    Tommy Wiseaun vuonna 2003 ohjaama The Room on legendaarinen kalkkuna. Koska elokuva ei kuitenkaan ole televisiokanavien tehotoistossa Suomessa, on Wiseaun mestariteos jäänyt näkemättä jopa monelta sellaiselta, joka The … Lue koko artikkeli: htt...
    Elokuvauutiset
  • Viaplayn kuukausitilaajien uudet sarjat ja elokuvat tammikuussa: Logan, The X-Files, You Were Never ...

    Viaplayn kuukausitilaajien uudet sarjat ja elokuvat tammikuussa: Logan, The X-Files, You Were Never ...

    Viaplay on paljastanut sarjat ja elokuvat, jotka se...
    Elokuva-artikkelit
  • Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä mies vainoaa Natalie Portmania

    Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä mies vainoaa Natalie Portmania

    Star Warsista ja Thor-elokuvista tuttu Natalie Portman on...
    Elokuvat
  • Robert Downey Jr. on nyt virallisesti Disney-legenda

    Robert Downey Jr. on nyt virallisesti Disney-legenda

    Disney on julkaissut 11 nimen listan uusista Disney-legendoiksi...
    Avengers
  • Marvel Studios julkaisi julisteen ja trailerin supersankarielokuvasta, jota on odotettu Iron Man 2:s...

    Marvel Studios julkaisi julisteen ja trailerin supersankarielokuvasta, jota on odotettu Iron Man 2:s...

    Scarlett Johanssonin esittämä Musta leski nähtiin ensimmäisen kerran...
    Black Widow
  • Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Narcista, The Greysta ja Blacklist-sarjasta tutun Joe Carnahanin...
    Bad Boys
  • Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Sony Pictures on julkaissut ensimmäisen trailerin Spider-Man: Into...
    elokuvatrailerit
  • Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Näin paljon Netflixin suosio on kasvanut parin viime vuoden aikana – Eurooppa jättää kasvussa USA:n ...

    Netflixin suosio jatkaa kasvamistaan tuoreimpien käppyröiden valossa. Bloomberg...
    Elokuvauutiset
  • Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Pitkät mustat hiukset ovat kauhua jo itsessään, ainakin...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    TEKSTI SISÄLTÄÄ PIENIÄ SPOILEREITA: Spider-Man: Far from Homen...
    Elokuvat
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • Tappoiko Brad Pittin roolihahmo vaimonsa vai ei? Once Upon a Time in Hollywood -mysteeri sai vihdoin...

    Tappoiko Brad Pittin roolihahmo vaimonsa vai ei? Once Upon a Time in Hollywood -mysteeri sai vihdoin...

    Quentin Tarantinon kirja Once Upon a Time in...
    Brad Pitt

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme