Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, Deadpoolista ja John Wickistä

Posted on 5.2.2020

Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds of Prey seisoo omilla, väkivaltaisen räväköillä ja vahvasti feministisillä jaloillaan. Margot Robbien tähdittämä toimintaelokuva nousee viimeaikaisten DC-elokuvien parhaimmistoon.


Ensi-ilta: 7.2.2020
Alkuperäisnimi: Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Ohjaus: Cathy Yan
Käsikirjoitus: Christina Hobson
Pääosissa: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Basco, Ewan McGregor
Pituus: 109 minuuttia
Ikäraja: K16


DC:n uusimmassa sarjakuvafilmatisoinnissa rähisee räväkkä naisenergia, joka muistuttaa olemassaolostaan Cathy Yanin ohjaaman ja Christina Hobsonin käsikirjoittaman, aikuisille suunnatun toimintaelokuvan joka hetkessä. Harley Quinnin sarjakuvamaisen väkivaltainen emansipaatio huokuu kaikessa sekopäisyydessään voimaannuttavuutena myös elokuvateatterin katsomoon.

Suicide Squadin (2016) mielenkiintoisimmasta hahmosta, Margot Robbien esittämästä Harley Quinnista, kertova elokuva heittää feminisminsä katsojan silmille räkäisesti nauraen. Nimihirviöllä paiskattu Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn on värikäs, ylilyövä, hauska ja erittäin sarjakuvamainen toimintamättö, jonka keskushahmot eivät ole perinteisesti genren elokuvissa nähtyjä naisia. Naisporukka esitetään – sarjakuvahahmoinakin – ihmisinä. Ihmisinä, joiden ajatukset voisivat olla kenen tahansa ja jotka syövät välillä epäterveellisesti, juovat joskus vähän liikaakin, ja jopa sitovat taistelun melskeessä pitkät hiuksensa kiinni.

Vaikka millään ei ole tässä vauhdikkaassa ja väkivaltaisessa perseille potkimisessa paskankaan väliä, niin silti Birds of Prey onnistuu pitämään hahmonsa hämmentävän hyvin emotionaalisesti kiinnostavina.

Elokuvan nimessäkin kaikuva vapautuminen näkyy ja tuntuu vahvana myös elokuvateatterin puolella. Eikä tunne varmastikaan rajoitu pelkästään yleisön naispuolikkaaseen. Samaa voimaantumista voivat kokea myös itsensä mieheksi tuntevat, kun pitkään vähemmistöön sijoitettu yhteiskunnan puolikas alkaa vihdoin ottaa omaa tilaansa myös toiminta- ja sarjakuvaelokuvien puolella.

Birds of Prey sijoittuu kronologisesti Suicide Squadin jälkeiseen aikaan. Harley ja Jokeri ovat eronneet, mikä on särkenyt Harleyn sydämen. Ensimmäistä kertaa elämässään nainen on kunnolla omillaan, ilman kenenkään muun kuin hupaisasti nimetyn lemmikkihyeenansa vaatimuksia. Hän tarvitsee kuitenkin todellisen irtioton eksästään – ja parhaat ideathan saadaan aina humalassa.

Tämän irtioton jälkeen Harley saa peräänsä koko Gothamin niljakkeet, jotka ovat aiemmin pysyneet loitolla pelätessään Jokeria. Yksi näistä on Ewan McGregorin esittämä rikas ja väkivaltainen nilkki Roman Sionis, joka tunnetaan myös nimellä Black Mask. Kuvioon liittyy olennaisesti myös kallisarvoinen timantti.

Birds of Preyn tarina ei kulje lineaarisesti yhdestä pisteestä toiseen, vaan se palailee ajoittain taaksepäin selvittelemään tapahtumien taustoja. Näin Harley liitetään rikkonaisen kronologian kautta pikkuhiljaa osaksi suurempaa kuviota, johon kuuluu kovia kokenut rikosetsivä, mafiaprinsessa, laululintunen ja nuori taskuvaras. Tyylillisesti tämä on oikein onnistunut veto. Mutta kuten hyvin usein genren elokuvissa, loppua kohden käsikirjoituksessa on havaittavissa latistumista ja kovalla vauhdilla alkanut puhti tahtoo hyytyä.

Kokonaisuutena tarinan kaari ei mullista maailmaa, mutta harvapa sarjakuvaan pohjautuva elokuva sellaiseen tähtääkään. Birds of Preyn viehätys liittyy sen räjähtävän komeaan toimintaan, sarjakuvamaiseen visuaalisuuteen ja etenkin räväköihin hahmoihin.

Birds of Preyn naishahmoja ei ole kirjoitettu pelkiksi miehisen katseen kohteeksi. On ihailtavaa nähdä keskeisessä näyttelijäkaartissa monennäköinen ja -ikäinen kokoelma naishahmoja: Renee Montoyaa esittävä Rosie Perez on jo yli 50-vuotias, perimältään puertoricolainen, Huntressia esittävä Mary Elizabeth Winstead nähdään lyhyessä tukassa, peittävät vaatteet päällä, Black Canarya esittää osittain afroamerikkalainen Jurnee Smollett-Bell, ja syntyperältään aasialainen, nuori Ella Jay Basco tekee Cassandra Cainina uransa ensimmäisen roolin näytelmäelokuvassa. Jopa visuaalista silmää miellyttävä Robbie päästetään perinteisen seksisymbolin ikeestä.

McGregorin Romanista tulee – ehkä hieman huvittavasti – mieleen näyttelijän hahmo Todd Haynesin vuonna 1998 ohjaamassa Velvet Goldminessa. Kilttikasvoinen näyttelijä istuu kuitenkin niljakkeen rooliin mainiosti, minkä vuoksi hän on parhaimmillaan niissä kohtauksissa, missä hänen kasvojaan ei ole peitetty Black Maskin naamiolla. Chris Messina puolestaan esittää Romanin kätyriä/rakastettua, Zsaszia, lähes tunnistamattomana blondina.

Naisenergiasta huolimatta ei voi väittää, että Birds of Prey olisi toimintaelokuva pelkästään naiskatsojille. Ikärajakseen Suomessakin K16 saaneen elokuvan visuaalisuudessa on paljon samaa kuin vuoden 1995 Tank Girlissä ja verisessä, komean koreografian toimintamätössä puolestaan paljon samaa kuin John Wick -elokuvissa (Chad Stahelski onkin ollut mukana elokuvan teossa). Sitä myös höystetään jonkinasteisella Deadpool-huumorilla.

Elokuvassa nähtävien yksityiskohtien määrä on niin valtava, ettei kaikkea mitenkään ennätä huomata yhdellä katselukerralla. Onneksi Birds of Preyn katsoo mieluusti toistamiseenkin.

Jokeriin viitataan niin moneen otteeseen, että osa katsojista saattaa kaivata myös hahmon itsensä näkemistä. Jared Leto kuitenkin loistaa poissaolollaan, mikä on vain hyvä asia. Näin Birds of Prey pääsee toimimaan paremmin Harley Quinnin omana elokuvana – eksä saa suosiolla jäädä eksäksi.

Lopputekstien jälkeen kärsivällisille katsojille on luvassa vielä pieni vitsi. Tosin vain hyvin pieni.

BIRDS OF PREY: AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN

3,5/5
”Jokeria ei jäädä kaipaamaan Harley Quinnin omassa elokuvassa, joka luottaa vahvasti naisenergiaan ja sarjakuvamaiseen väkivaltaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-birds-of-prey-on-ravakka-supersankarielokuva-jossa-on-kaikuja-tank-girlista-deadpoolista-ja-john-wickista/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Denis Villeneuve ohjaa HBO:lle Jo Nesbøn Isänsä poika -kirjaan...
    Denis Villeneuve
  • Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Emilia Clarke nähdään Disney+:n tulevassa Marvel-sarjassa Secret Invasion....
    Disney+ sarjat
  • Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Koronaperkele on verottanut vahvasti elokuvateattereihin tänä keväänä saapuvien...
    Elokuva-arvostelut
  • Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Thor: Love and Thunder -elokuvan hahmogalleria kasvaa yhdellä...
    Chris Pratt
  • Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomassa, mutta Marvel-leffalla on myös ongelmansa

    Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomassa, mutta Marvel-leffalla on myös ongelmansa

    Pitkään odotettu Black Widow’n oma elokuva esittelee Scarlett...
    Black Widow
  • ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    HBO Maxin Peacemaker-sarjan ensimmäisessä jaksossa hehkutettiin Hanoi Rocksia...
    Elokuvauutiset
  • Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelbackia – näin vihattu yhtye kommentoi asiaa Twitteriss...

    Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelbackia – näin vihattu yhtye kommentoi asiaa Twitteriss...

    Once Upon a Deadpool on siistitty versio Deadpool...
    Deadpool
  • Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uran ensimmäinen romaani saapuu Suomessakin kirjakauppoihin...
    Elokuvauutiset
  • Mitä tapahtuisi, jos ihminen putoaisi mustaan aukkoon? Tiedemiehet käyttävät hirveästä ja tuskallise...

    Mitä tapahtuisi, jos ihminen putoaisi mustaan aukkoon? Tiedemiehet käyttävät hirveästä ja tuskallise...

    Netflixin uutuusdokumentti kiinnostaa varmasti kaikkia avaruuden ihmeistä innostuneita....
    avaruus
  • Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Anya Taylor-Joy nähdään kahdessa Robert Eggersin elokuvassa. The...
    Anya Taylor-Joy

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudest...
Dan Brown -huuma on virallisesti ohi: C Moren uutu...
Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wic...
Arvostelu |
Marvel’s Guardians of the Galaxy on lo...
Game of Thronesista tuttu näyttelijä sai roolin Lo...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ryöstökomedia – Zack Snyderin Army of the Deadin esi...

    Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ryöstökomedia – Zack Snyderin Army of the Deadin esi...

    Zack Snyderin Army of the Dead -zombikomediassa luomien...
    Army of the Dead
  • Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Riz Ahmedin ja Nikolaj Coster-Waldaun tuottama Flee on...
    animaatioelokuvat
  • Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – kokeilepa kirjoittaa hakukenttään Marvel-legendan ...

    Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – kokeilepa kirjoittaa hakukenttään Marvel-legendan ...

    Maanantaina kuollutta Marvel-legenda Stan Leetä on muisteltu voimakkaasti...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Liam Neeson pelastaa jälleen, mutta tappaa tavallista vähemmän...
    Elokuva-arvostelut
  • Kuvat: Tältäkin Marvel Studiosin superpahis Thanos olisi voinut näyttää Avengers: Endgamessa

    Kuvat: Tältäkin Marvel Studiosin superpahis Thanos olisi voinut näyttää Avengers: Endgamessa

    Lisää kuvakarkkia intohimoisimmille Marvel-faneille: vaihtoehtoisia versioita Avengers: Endgame...
    Avengers
  • Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Stan Lee on kuollut – kauan eläköön Stan...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Dinosaurus-Batman nähdään Dark Nights: Death Metal -sarjakuvassa. DC...
    Batman
  • Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis ilman karmivaa naamariaan

    Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis ilman karmivaa naamariaan

    The Walking Deadin yhdeksäs tuotantokausi jatkuu jälleen muutaman...
    Elokuvat
  • Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja Groot saavat oman sarjan

    Jos huhuihin on luottaminen, Disneyn ensi vuonna käynnistyvä...
    Disney
  • Yksi Jokeri-elokuvan suurimmista mysteereistä on selvinnyt – Tämä avainhahmo jäi sittenkin eloon

    Yksi Jokeri-elokuvan suurimmista mysteereistä on selvinnyt – Tämä avainhahmo jäi sittenkin eloon

    Varoitus: Luvassa juonipaljastuksia Jokeri-elokuvasta. Kuten Joaquin Phoenixin tähdittämän...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi Venom-traileri esittelee supersankarileffan yllätyshahmon – tuttu suomalaisille Marvel-faneille...

    Uusi Venom-traileri esittelee supersankarileffan yllätyshahmon – tuttu suomalaisille Marvel-faneille...

    Venomin ensi-illasta on kohta jo kuukausi aikaa, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme