Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, Deadpoolista ja John Wickistä

Posted on 5.2.2020

Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds of Prey seisoo omilla, väkivaltaisen räväköillä ja vahvasti feministisillä jaloillaan. Margot Robbien tähdittämä toimintaelokuva nousee viimeaikaisten DC-elokuvien parhaimmistoon.


Ensi-ilta: 7.2.2020
Alkuperäisnimi: Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Ohjaus: Cathy Yan
Käsikirjoitus: Christina Hobson
Pääosissa: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Basco, Ewan McGregor
Pituus: 109 minuuttia
Ikäraja: K16


DC:n uusimmassa sarjakuvafilmatisoinnissa rähisee räväkkä naisenergia, joka muistuttaa olemassaolostaan Cathy Yanin ohjaaman ja Christina Hobsonin käsikirjoittaman, aikuisille suunnatun toimintaelokuvan joka hetkessä. Harley Quinnin sarjakuvamaisen väkivaltainen emansipaatio huokuu kaikessa sekopäisyydessään voimaannuttavuutena myös elokuvateatterin katsomoon.

Suicide Squadin (2016) mielenkiintoisimmasta hahmosta, Margot Robbien esittämästä Harley Quinnista, kertova elokuva heittää feminisminsä katsojan silmille räkäisesti nauraen. Nimihirviöllä paiskattu Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn on värikäs, ylilyövä, hauska ja erittäin sarjakuvamainen toimintamättö, jonka keskushahmot eivät ole perinteisesti genren elokuvissa nähtyjä naisia. Naisporukka esitetään – sarjakuvahahmoinakin – ihmisinä. Ihmisinä, joiden ajatukset voisivat olla kenen tahansa ja jotka syövät välillä epäterveellisesti, juovat joskus vähän liikaakin, ja jopa sitovat taistelun melskeessä pitkät hiuksensa kiinni.

Vaikka millään ei ole tässä vauhdikkaassa ja väkivaltaisessa perseille potkimisessa paskankaan väliä, niin silti Birds of Prey onnistuu pitämään hahmonsa hämmentävän hyvin emotionaalisesti kiinnostavina.

Elokuvan nimessäkin kaikuva vapautuminen näkyy ja tuntuu vahvana myös elokuvateatterin puolella. Eikä tunne varmastikaan rajoitu pelkästään yleisön naispuolikkaaseen. Samaa voimaantumista voivat kokea myös itsensä mieheksi tuntevat, kun pitkään vähemmistöön sijoitettu yhteiskunnan puolikas alkaa vihdoin ottaa omaa tilaansa myös toiminta- ja sarjakuvaelokuvien puolella.

Birds of Prey sijoittuu kronologisesti Suicide Squadin jälkeiseen aikaan. Harley ja Jokeri ovat eronneet, mikä on särkenyt Harleyn sydämen. Ensimmäistä kertaa elämässään nainen on kunnolla omillaan, ilman kenenkään muun kuin hupaisasti nimetyn lemmikkihyeenansa vaatimuksia. Hän tarvitsee kuitenkin todellisen irtioton eksästään – ja parhaat ideathan saadaan aina humalassa.

Tämän irtioton jälkeen Harley saa peräänsä koko Gothamin niljakkeet, jotka ovat aiemmin pysyneet loitolla pelätessään Jokeria. Yksi näistä on Ewan McGregorin esittämä rikas ja väkivaltainen nilkki Roman Sionis, joka tunnetaan myös nimellä Black Mask. Kuvioon liittyy olennaisesti myös kallisarvoinen timantti.

Birds of Preyn tarina ei kulje lineaarisesti yhdestä pisteestä toiseen, vaan se palailee ajoittain taaksepäin selvittelemään tapahtumien taustoja. Näin Harley liitetään rikkonaisen kronologian kautta pikkuhiljaa osaksi suurempaa kuviota, johon kuuluu kovia kokenut rikosetsivä, mafiaprinsessa, laululintunen ja nuori taskuvaras. Tyylillisesti tämä on oikein onnistunut veto. Mutta kuten hyvin usein genren elokuvissa, loppua kohden käsikirjoituksessa on havaittavissa latistumista ja kovalla vauhdilla alkanut puhti tahtoo hyytyä.

Kokonaisuutena tarinan kaari ei mullista maailmaa, mutta harvapa sarjakuvaan pohjautuva elokuva sellaiseen tähtääkään. Birds of Preyn viehätys liittyy sen räjähtävän komeaan toimintaan, sarjakuvamaiseen visuaalisuuteen ja etenkin räväköihin hahmoihin.

Birds of Preyn naishahmoja ei ole kirjoitettu pelkiksi miehisen katseen kohteeksi. On ihailtavaa nähdä keskeisessä näyttelijäkaartissa monennäköinen ja -ikäinen kokoelma naishahmoja: Renee Montoyaa esittävä Rosie Perez on jo yli 50-vuotias, perimältään puertoricolainen, Huntressia esittävä Mary Elizabeth Winstead nähdään lyhyessä tukassa, peittävät vaatteet päällä, Black Canarya esittää osittain afroamerikkalainen Jurnee Smollett-Bell, ja syntyperältään aasialainen, nuori Ella Jay Basco tekee Cassandra Cainina uransa ensimmäisen roolin näytelmäelokuvassa. Jopa visuaalista silmää miellyttävä Robbie päästetään perinteisen seksisymbolin ikeestä.

McGregorin Romanista tulee – ehkä hieman huvittavasti – mieleen näyttelijän hahmo Todd Haynesin vuonna 1998 ohjaamassa Velvet Goldminessa. Kilttikasvoinen näyttelijä istuu kuitenkin niljakkeen rooliin mainiosti, minkä vuoksi hän on parhaimmillaan niissä kohtauksissa, missä hänen kasvojaan ei ole peitetty Black Maskin naamiolla. Chris Messina puolestaan esittää Romanin kätyriä/rakastettua, Zsaszia, lähes tunnistamattomana blondina.

Naisenergiasta huolimatta ei voi väittää, että Birds of Prey olisi toimintaelokuva pelkästään naiskatsojille. Ikärajakseen Suomessakin K16 saaneen elokuvan visuaalisuudessa on paljon samaa kuin vuoden 1995 Tank Girlissä ja verisessä, komean koreografian toimintamätössä puolestaan paljon samaa kuin John Wick -elokuvissa (Chad Stahelski onkin ollut mukana elokuvan teossa). Sitä myös höystetään jonkinasteisella Deadpool-huumorilla.

Elokuvassa nähtävien yksityiskohtien määrä on niin valtava, ettei kaikkea mitenkään ennätä huomata yhdellä katselukerralla. Onneksi Birds of Preyn katsoo mieluusti toistamiseenkin.

Jokeriin viitataan niin moneen otteeseen, että osa katsojista saattaa kaivata myös hahmon itsensä näkemistä. Jared Leto kuitenkin loistaa poissaolollaan, mikä on vain hyvä asia. Näin Birds of Prey pääsee toimimaan paremmin Harley Quinnin omana elokuvana – eksä saa suosiolla jäädä eksäksi.

Lopputekstien jälkeen kärsivällisille katsojille on luvassa vielä pieni vitsi. Tosin vain hyvin pieni.

BIRDS OF PREY: AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN

3,5/5
”Jokeria ei jäädä kaipaamaan Harley Quinnin omassa elokuvassa, joka luottaa vahvasti naisenergiaan ja sarjakuvamaiseen väkivaltaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-birds-of-prey-on-ravakka-supersankarielokuva-jossa-on-kaikuja-tank-girlista-deadpoolista-ja-john-wickista/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi Tomb Raider -elokuva tekeillä – Tuttu näyttelijä palaa Lara Croftin rooliin

    Uusi Tomb Raider -elokuva tekeillä – Tuttu näyttelijä palaa Lara Croftin rooliin

    Alicia Vikander jatkaa näillä näkymin Lara Croftin roolissa...
    Alicia Vikander
  • Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    DocPoint-leffafestari järjestetään valtakunnallisena verkkofestivaalina 31.1.–6.2. Suomen suurin dokumenttielokuvafestivaali...
    DocPoint
  • Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tähden viimeiseksi elokuvaksi jäi 007: Skyfall

    Pitkän linjan brittinäyttelijä Albert Finney on kuollut. Miller’s...
    Albert Finney
  • Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Monet ovat ihmetelleet, miksi ensimmäisen ihmisnäyttelijöitä sisältäneen pokémon-elokuvan...
    Detective Pikachu
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaalle pahiksen, jota Iron Man -fanit ovat kaivanneet j...

    Yksi Marvel-sarjankuvien villeimmistä vihulaisista saatetaan nähdä valkokankaalla ensi...
    Elokuvauutiset
  • John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    Miltä tuntuu soittaa 30 vuotta samaan numeroon ilman...
    avaruusolennot
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Suurin osa amerikkalaisista ei uskalla mennä elokuvateattereihin enää lainkaan tänä vuonna – Kaikki ...

    Suurin osa amerikkalaisista ei uskalla mennä elokuvateattereihin enää lainkaan tänä vuonna – Kaikki ...

    Koronavirus leviää Yhdysvalloissa edelleen hurjaa vauhtia. Christopher Nolanin...
    Elokuvat
  • Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Suosittua Halo-pelisarjaa ollaan muokkaamassa näytellyksi sarjaksi, mutta nyt...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulki...
Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Sta...
Omerta 6/12:n ensi-ilta lähestyy – Ilkka Remeksen ...
Sons of Anarchyn spin-off-sarja Mayans MC saa jatk...
Kuva: Näinkin “urbaanilta” olisi Haukansilmä voinu...

Tekniikka uutisia

  • Ohjaaja Zack Snyder palaa zombien pariin – Army of the Dead -elokuva nähdään Netflixissä

    Ohjaaja Zack Snyder palaa zombien pariin – Army of the Dead -elokuva nähdään Netflixissä

    Army of the Dead -leffan pääosaa esittää Dave...
    Army of the Dead
  • Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Alien: Hope for the Future on virallisia pelejä uskollisempi elokuville, vihjailee faniprojektin uus...

    Epävirallinen Alien: Hope for the Future tulee olemaan...
    Alien
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Iron Sky The Coming Race saa maailmanensi-iltansa Suomessa...
    Donald Trump
  • Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Black Widow’n omassa elokuvassa pahiksena häärää suomalaisistakin Marvel-sarjakuvalehdistä...
    Black Widow
  • Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    TEKSTI SISÄLTÄÄ PIENIÄ SPOILEREITA: Spider-Man: Far from Homen...
    Elokuvat
  • Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Noticen pääosissa nähdään Dwayne Johnson, Ryan Reynolds...
    Dwayne Johnson
  • Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Oscar Isaac uhkapelaa elämällään upean järkyttävässä The Card...
    Elokuva-arvostelu
  • Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villin faniteorian mukaan Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä muun...
    Cyberpunk 2077
  • Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan Batman-elokuvan Batmobilesta?

    Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan Batman-elokuvan Batmobilesta?

    Matt Reeves paljasti eilen maailmalle, miltä Batmanin klassikkokiesi...
    Batman

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä...
    DocPoint
  • Kuva: Ensimmäinen Terminator: Dark Fate -juliste esittelee Sarah Connorin tuomiopäivän jälkeen

    Kuva: Ensimmäinen Terminator: Dark Fate -juliste esittelee Sarah Connorin tuomiopäivän jälkeen

    Deadpool-ohjaaja Tim Millerin Terminator: Dark Fate nähdään syksyllä....
    Arnold Schwarzenegger
  • Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Margaret Atwoodin kirjaan perustuva The Handmaid’s Tale -sarja...
    Elisabeth Moss

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme