Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, Deadpoolista ja John Wickistä

Posted on 5.2.2020

Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds of Prey seisoo omilla, väkivaltaisen räväköillä ja vahvasti feministisillä jaloillaan. Margot Robbien tähdittämä toimintaelokuva nousee viimeaikaisten DC-elokuvien parhaimmistoon.


Ensi-ilta: 7.2.2020
Alkuperäisnimi: Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Ohjaus: Cathy Yan
Käsikirjoitus: Christina Hobson
Pääosissa: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Basco, Ewan McGregor
Pituus: 109 minuuttia
Ikäraja: K16


DC:n uusimmassa sarjakuvafilmatisoinnissa rähisee räväkkä naisenergia, joka muistuttaa olemassaolostaan Cathy Yanin ohjaaman ja Christina Hobsonin käsikirjoittaman, aikuisille suunnatun toimintaelokuvan joka hetkessä. Harley Quinnin sarjakuvamaisen väkivaltainen emansipaatio huokuu kaikessa sekopäisyydessään voimaannuttavuutena myös elokuvateatterin katsomoon.

Suicide Squadin (2016) mielenkiintoisimmasta hahmosta, Margot Robbien esittämästä Harley Quinnista, kertova elokuva heittää feminisminsä katsojan silmille räkäisesti nauraen. Nimihirviöllä paiskattu Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn on värikäs, ylilyövä, hauska ja erittäin sarjakuvamainen toimintamättö, jonka keskushahmot eivät ole perinteisesti genren elokuvissa nähtyjä naisia. Naisporukka esitetään – sarjakuvahahmoinakin – ihmisinä. Ihmisinä, joiden ajatukset voisivat olla kenen tahansa ja jotka syövät välillä epäterveellisesti, juovat joskus vähän liikaakin, ja jopa sitovat taistelun melskeessä pitkät hiuksensa kiinni.

Vaikka millään ei ole tässä vauhdikkaassa ja väkivaltaisessa perseille potkimisessa paskankaan väliä, niin silti Birds of Prey onnistuu pitämään hahmonsa hämmentävän hyvin emotionaalisesti kiinnostavina.

Elokuvan nimessäkin kaikuva vapautuminen näkyy ja tuntuu vahvana myös elokuvateatterin puolella. Eikä tunne varmastikaan rajoitu pelkästään yleisön naispuolikkaaseen. Samaa voimaantumista voivat kokea myös itsensä mieheksi tuntevat, kun pitkään vähemmistöön sijoitettu yhteiskunnan puolikas alkaa vihdoin ottaa omaa tilaansa myös toiminta- ja sarjakuvaelokuvien puolella.

Birds of Prey sijoittuu kronologisesti Suicide Squadin jälkeiseen aikaan. Harley ja Jokeri ovat eronneet, mikä on särkenyt Harleyn sydämen. Ensimmäistä kertaa elämässään nainen on kunnolla omillaan, ilman kenenkään muun kuin hupaisasti nimetyn lemmikkihyeenansa vaatimuksia. Hän tarvitsee kuitenkin todellisen irtioton eksästään – ja parhaat ideathan saadaan aina humalassa.

Tämän irtioton jälkeen Harley saa peräänsä koko Gothamin niljakkeet, jotka ovat aiemmin pysyneet loitolla pelätessään Jokeria. Yksi näistä on Ewan McGregorin esittämä rikas ja väkivaltainen nilkki Roman Sionis, joka tunnetaan myös nimellä Black Mask. Kuvioon liittyy olennaisesti myös kallisarvoinen timantti.

Birds of Preyn tarina ei kulje lineaarisesti yhdestä pisteestä toiseen, vaan se palailee ajoittain taaksepäin selvittelemään tapahtumien taustoja. Näin Harley liitetään rikkonaisen kronologian kautta pikkuhiljaa osaksi suurempaa kuviota, johon kuuluu kovia kokenut rikosetsivä, mafiaprinsessa, laululintunen ja nuori taskuvaras. Tyylillisesti tämä on oikein onnistunut veto. Mutta kuten hyvin usein genren elokuvissa, loppua kohden käsikirjoituksessa on havaittavissa latistumista ja kovalla vauhdilla alkanut puhti tahtoo hyytyä.

Kokonaisuutena tarinan kaari ei mullista maailmaa, mutta harvapa sarjakuvaan pohjautuva elokuva sellaiseen tähtääkään. Birds of Preyn viehätys liittyy sen räjähtävän komeaan toimintaan, sarjakuvamaiseen visuaalisuuteen ja etenkin räväköihin hahmoihin.

Birds of Preyn naishahmoja ei ole kirjoitettu pelkiksi miehisen katseen kohteeksi. On ihailtavaa nähdä keskeisessä näyttelijäkaartissa monennäköinen ja -ikäinen kokoelma naishahmoja: Renee Montoyaa esittävä Rosie Perez on jo yli 50-vuotias, perimältään puertoricolainen, Huntressia esittävä Mary Elizabeth Winstead nähdään lyhyessä tukassa, peittävät vaatteet päällä, Black Canarya esittää osittain afroamerikkalainen Jurnee Smollett-Bell, ja syntyperältään aasialainen, nuori Ella Jay Basco tekee Cassandra Cainina uransa ensimmäisen roolin näytelmäelokuvassa. Jopa visuaalista silmää miellyttävä Robbie päästetään perinteisen seksisymbolin ikeestä.

McGregorin Romanista tulee – ehkä hieman huvittavasti – mieleen näyttelijän hahmo Todd Haynesin vuonna 1998 ohjaamassa Velvet Goldminessa. Kilttikasvoinen näyttelijä istuu kuitenkin niljakkeen rooliin mainiosti, minkä vuoksi hän on parhaimmillaan niissä kohtauksissa, missä hänen kasvojaan ei ole peitetty Black Maskin naamiolla. Chris Messina puolestaan esittää Romanin kätyriä/rakastettua, Zsaszia, lähes tunnistamattomana blondina.

Naisenergiasta huolimatta ei voi väittää, että Birds of Prey olisi toimintaelokuva pelkästään naiskatsojille. Ikärajakseen Suomessakin K16 saaneen elokuvan visuaalisuudessa on paljon samaa kuin vuoden 1995 Tank Girlissä ja verisessä, komean koreografian toimintamätössä puolestaan paljon samaa kuin John Wick -elokuvissa (Chad Stahelski onkin ollut mukana elokuvan teossa). Sitä myös höystetään jonkinasteisella Deadpool-huumorilla.

Elokuvassa nähtävien yksityiskohtien määrä on niin valtava, ettei kaikkea mitenkään ennätä huomata yhdellä katselukerralla. Onneksi Birds of Preyn katsoo mieluusti toistamiseenkin.

Jokeriin viitataan niin moneen otteeseen, että osa katsojista saattaa kaivata myös hahmon itsensä näkemistä. Jared Leto kuitenkin loistaa poissaolollaan, mikä on vain hyvä asia. Näin Birds of Prey pääsee toimimaan paremmin Harley Quinnin omana elokuvana – eksä saa suosiolla jäädä eksäksi.

Lopputekstien jälkeen kärsivällisille katsojille on luvassa vielä pieni vitsi. Tosin vain hyvin pieni.

BIRDS OF PREY: AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN

3,5/5
”Jokeria ei jäädä kaipaamaan Harley Quinnin omassa elokuvassa, joka luottaa vahvasti naisenergiaan ja sarjakuvamaiseen väkivaltaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-birds-of-prey-on-ravakka-supersankarielokuva-jossa-on-kaikuja-tank-girlista-deadpoolista-ja-john-wickista/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikk...

    Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikk...

    Isaac Asimovin Säätiö-kirjoihin pohjaavan ja jättibudjetilla tehdyn Foundation-tv-sarjan...
    Apple TV Plus
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky
  • Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Pitkät mustat hiukset ovat kauhua jo itsessään, ainakin...
    Elokuvat
  • Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Aquaman 2 valmistuu vasta vuonna 2022, mutta työ...
    Aquaman
  • Avengers: Infinity Warissa Captain America pystyi vastustamaan Thanosta – Nyt mielipiteitä jakanut k...

    Avengers: Infinity Warissa Captain America pystyi vastustamaan Thanosta – Nyt mielipiteitä jakanut k...

    Avengers-käsikirjoittaja ampuu alas Captain Americaan ja Ikuisuuden rautahanskaan...
    Avengers
  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Marraskuussa ensi-iltansa saavasta Terminator: Dark Fatesta on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Tällä viikolla Netflixissä julkaistaan Steven Soderberghin ohjaama, amerikkalaisesta...
    Elokuvat
  • Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

    Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

    Westworldin uudella kaudella on aiempaa vähemmän täysin päättömiä...
    Aaron Paul

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhtei...
Arvostelu | Jos et ole jo
Amazon Prime Videon tila...
Netflixin uutuudet viikolla 39: Tulossa mm. Green ...
Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoin...
Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään my...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Lars von Trierin kohua herättänyt The House That Jack Built on oksettavan väkivaltainen, ...

    Arvostelu: Lars von Trierin kohua herättänyt The House That Jack Built on oksettavan väkivaltainen, ...

    Ohjaaja Lars von Trier tarjoaa jälleen oman pahan...
    Bruno Ganz
  • Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja...
    Christopher Nolan
  • Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtiin melkein Iron Man -haarniskoihin puettu zombiarme...

    Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtiin melkein Iron Man -haarniskoihin puettu zombiarme...

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Spider-Man: Far From Homesta. Marvel...
    Elokuvauutiset
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    1990-luvun alun Batman: The Animated Series on joutunut...
    Batman
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Twin Peaks -jättilootassa on kuusi tuntia uutta bonusmateriaalia. ...
    David Lynch
  • Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Showrunner, käsikirjoittaja ja tuottaja Al Jean on tehnyt...
    Al Jean
  • Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    The Witcherin toisen kauden uusissa kuvissa nähdään Ciriä...
    Elokuvat
  • Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Koomikko Hari Kondabolu teki vuonna 2017 dokumentin The...
    Adi Shankar

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Juuri markkinoille saapunut keräilypatsas on kuin kotonaan todellisen...
    Alien
  • Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II:n mikromaksuja ympäröi julkaisun aikaan...
    EA
  • Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn ensimmäisessä Bond-elokuvassa nähty tuliase on tulossa...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme