Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, Deadpoolista ja John Wickistä

Posted on 5.2.2020

Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds of Prey seisoo omilla, väkivaltaisen räväköillä ja vahvasti feministisillä jaloillaan. Margot Robbien tähdittämä toimintaelokuva nousee viimeaikaisten DC-elokuvien parhaimmistoon.


Ensi-ilta: 7.2.2020
Alkuperäisnimi: Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Ohjaus: Cathy Yan
Käsikirjoitus: Christina Hobson
Pääosissa: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ella Jay Basco, Ewan McGregor
Pituus: 109 minuuttia
Ikäraja: K16


DC:n uusimmassa sarjakuvafilmatisoinnissa rähisee räväkkä naisenergia, joka muistuttaa olemassaolostaan Cathy Yanin ohjaaman ja Christina Hobsonin käsikirjoittaman, aikuisille suunnatun toimintaelokuvan joka hetkessä. Harley Quinnin sarjakuvamaisen väkivaltainen emansipaatio huokuu kaikessa sekopäisyydessään voimaannuttavuutena myös elokuvateatterin katsomoon.

Suicide Squadin (2016) mielenkiintoisimmasta hahmosta, Margot Robbien esittämästä Harley Quinnista, kertova elokuva heittää feminisminsä katsojan silmille räkäisesti nauraen. Nimihirviöllä paiskattu Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn on värikäs, ylilyövä, hauska ja erittäin sarjakuvamainen toimintamättö, jonka keskushahmot eivät ole perinteisesti genren elokuvissa nähtyjä naisia. Naisporukka esitetään – sarjakuvahahmoinakin – ihmisinä. Ihmisinä, joiden ajatukset voisivat olla kenen tahansa ja jotka syövät välillä epäterveellisesti, juovat joskus vähän liikaakin, ja jopa sitovat taistelun melskeessä pitkät hiuksensa kiinni.

Vaikka millään ei ole tässä vauhdikkaassa ja väkivaltaisessa perseille potkimisessa paskankaan väliä, niin silti Birds of Prey onnistuu pitämään hahmonsa hämmentävän hyvin emotionaalisesti kiinnostavina.

Elokuvan nimessäkin kaikuva vapautuminen näkyy ja tuntuu vahvana myös elokuvateatterin puolella. Eikä tunne varmastikaan rajoitu pelkästään yleisön naispuolikkaaseen. Samaa voimaantumista voivat kokea myös itsensä mieheksi tuntevat, kun pitkään vähemmistöön sijoitettu yhteiskunnan puolikas alkaa vihdoin ottaa omaa tilaansa myös toiminta- ja sarjakuvaelokuvien puolella.

Birds of Prey sijoittuu kronologisesti Suicide Squadin jälkeiseen aikaan. Harley ja Jokeri ovat eronneet, mikä on särkenyt Harleyn sydämen. Ensimmäistä kertaa elämässään nainen on kunnolla omillaan, ilman kenenkään muun kuin hupaisasti nimetyn lemmikkihyeenansa vaatimuksia. Hän tarvitsee kuitenkin todellisen irtioton eksästään – ja parhaat ideathan saadaan aina humalassa.

Tämän irtioton jälkeen Harley saa peräänsä koko Gothamin niljakkeet, jotka ovat aiemmin pysyneet loitolla pelätessään Jokeria. Yksi näistä on Ewan McGregorin esittämä rikas ja väkivaltainen nilkki Roman Sionis, joka tunnetaan myös nimellä Black Mask. Kuvioon liittyy olennaisesti myös kallisarvoinen timantti.

Birds of Preyn tarina ei kulje lineaarisesti yhdestä pisteestä toiseen, vaan se palailee ajoittain taaksepäin selvittelemään tapahtumien taustoja. Näin Harley liitetään rikkonaisen kronologian kautta pikkuhiljaa osaksi suurempaa kuviota, johon kuuluu kovia kokenut rikosetsivä, mafiaprinsessa, laululintunen ja nuori taskuvaras. Tyylillisesti tämä on oikein onnistunut veto. Mutta kuten hyvin usein genren elokuvissa, loppua kohden käsikirjoituksessa on havaittavissa latistumista ja kovalla vauhdilla alkanut puhti tahtoo hyytyä.

Kokonaisuutena tarinan kaari ei mullista maailmaa, mutta harvapa sarjakuvaan pohjautuva elokuva sellaiseen tähtääkään. Birds of Preyn viehätys liittyy sen räjähtävän komeaan toimintaan, sarjakuvamaiseen visuaalisuuteen ja etenkin räväköihin hahmoihin.

Birds of Preyn naishahmoja ei ole kirjoitettu pelkiksi miehisen katseen kohteeksi. On ihailtavaa nähdä keskeisessä näyttelijäkaartissa monennäköinen ja -ikäinen kokoelma naishahmoja: Renee Montoyaa esittävä Rosie Perez on jo yli 50-vuotias, perimältään puertoricolainen, Huntressia esittävä Mary Elizabeth Winstead nähdään lyhyessä tukassa, peittävät vaatteet päällä, Black Canarya esittää osittain afroamerikkalainen Jurnee Smollett-Bell, ja syntyperältään aasialainen, nuori Ella Jay Basco tekee Cassandra Cainina uransa ensimmäisen roolin näytelmäelokuvassa. Jopa visuaalista silmää miellyttävä Robbie päästetään perinteisen seksisymbolin ikeestä.

McGregorin Romanista tulee – ehkä hieman huvittavasti – mieleen näyttelijän hahmo Todd Haynesin vuonna 1998 ohjaamassa Velvet Goldminessa. Kilttikasvoinen näyttelijä istuu kuitenkin niljakkeen rooliin mainiosti, minkä vuoksi hän on parhaimmillaan niissä kohtauksissa, missä hänen kasvojaan ei ole peitetty Black Maskin naamiolla. Chris Messina puolestaan esittää Romanin kätyriä/rakastettua, Zsaszia, lähes tunnistamattomana blondina.

Naisenergiasta huolimatta ei voi väittää, että Birds of Prey olisi toimintaelokuva pelkästään naiskatsojille. Ikärajakseen Suomessakin K16 saaneen elokuvan visuaalisuudessa on paljon samaa kuin vuoden 1995 Tank Girlissä ja verisessä, komean koreografian toimintamätössä puolestaan paljon samaa kuin John Wick -elokuvissa (Chad Stahelski onkin ollut mukana elokuvan teossa). Sitä myös höystetään jonkinasteisella Deadpool-huumorilla.

Elokuvassa nähtävien yksityiskohtien määrä on niin valtava, ettei kaikkea mitenkään ennätä huomata yhdellä katselukerralla. Onneksi Birds of Preyn katsoo mieluusti toistamiseenkin.

Jokeriin viitataan niin moneen otteeseen, että osa katsojista saattaa kaivata myös hahmon itsensä näkemistä. Jared Leto kuitenkin loistaa poissaolollaan, mikä on vain hyvä asia. Näin Birds of Prey pääsee toimimaan paremmin Harley Quinnin omana elokuvana – eksä saa suosiolla jäädä eksäksi.

Lopputekstien jälkeen kärsivällisille katsojille on luvassa vielä pieni vitsi. Tosin vain hyvin pieni.

BIRDS OF PREY: AND THE FANTABULOUS EMANCIPATION OF ONE HARLEY QUINN

3,5/5
”Jokeria ei jäädä kaipaamaan Harley Quinnin omassa elokuvassa, joka luottaa vahvasti naisenergiaan ja sarjakuvamaiseen väkivaltaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-birds-of-prey-on-ravakka-supersankarielokuva-jossa-on-kaikuja-tank-girlista-deadpoolista-ja-john-wickista/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Hyvä trippi ei turhia valista tai varoittele – Netflixin uutuuselokuvassa julkkikset muis...

    Arvostelu: Hyvä trippi ei turhia valista tai varoittele – Netflixin uutuuselokuvassa julkkikset muis...

    Netflix-dokumentti Have a Good Trip päästää ääneen LSD-kokemuksiaan...
    Ben Stiller
  • Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty El Camino -elokuva antaa Jesse Pinkmanin tarinalle...

    Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty El Camino -elokuva antaa Jesse Pinkmanin tarinalle...

    Vince Gilliganin luoma, palkittu Breaking Bad julkaistiin viiden...
    Aaron Paul
  • Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Näillä näkymin Doctor Strange in the Multiverse of...
    Benedict Cumberbatch
  • The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    Ridley Scottin historiallinen draama saapuu teattereihin lokakuussa. 20th...
    Adam Driver
  • Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Koomikko Hari Kondabolu teki vuonna 2017 dokumentin The...
    Adi Shankar
  • Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Antonio Camposin ohjaama The Devil All the Time...
    Antonio Campos
  • Arvostelu: Spike Leen ohjaama Da 5 Bloods on vuoden tärkein elokuva – ja se julkaistaan Netflixissä ...

    Arvostelu: Spike Leen ohjaama Da 5 Bloods on vuoden tärkein elokuva – ja se julkaistaan Netflixissä ...

    Netflixissä perjantaina 12. kesäkuuta julkaistava Da 5 Bloods...
    Chadwick Boseman
  • Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Uusi traileri muistuttaa, että neljäs Matrix-elokuva on vihdoinkin...
    elokuvatrailerit
  • Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Emmi Itärannan Teemestarin kirja on kääntynyt elokuvaksi, joka...
    elokuvatrailerit
  • Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    1990-luvun alun Batman: The Animated Series on joutunut...
    Batman

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Netflixin The Witcher -sarja saa vihdoinkin jatkoa...
Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022
Uusi Lord of the Rings -elokuva on tekeillä – Ohja...
Netflix julkaisee lokakuussa seksispesiaalin, joka...
Clint Eastwood on jo 91-vuotias, mutta sitä ei uud...

Tekniikka uutisia

  • Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Quentin Tarantinon esikoisromaani Once Upon a Time in...
    Elokuva-artikkelit
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Uusi Dolittle-traileri julkaistu: Tältä näyttää Robert Downey Jr.:n ensimmäinen uusi elokuva Iron Ma...

    Uusi Dolittle-traileri julkaistu: Tältä näyttää Robert Downey Jr.:n ensimmäinen uusi elokuva Iron Ma...

    Robert Downey Jr. jätti Iron Manin taakseen Avengers:...
    Dolittle
  • Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Masters of the Universe: Revelation -sarja jatkuu Netflixissä...
    Elokuvat
  • Uusi Venom-traileri esittelee supersankarileffan yllätyshahmon – tuttu suomalaisille Marvel-faneille...

    Uusi Venom-traileri esittelee supersankarileffan yllätyshahmon – tuttu suomalaisille Marvel-faneille...

    Venomin ensi-illasta on kohta jo kuukausi aikaa, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Näytellyn Halo-sarjan työstäminen vaikeutui – Ohjaaja otti lähtöpassit

    Suosittua Halo-pelisarjaa ollaan muokkaamassa näytellyksi sarjaksi, mutta nyt...
    Elokuvauutiset
  • Avengers: Endgamen uusi promokuva vahvistaa Infinity Warista tutun hahmon paluun

    Avengers: Endgamen uusi promokuva vahvistaa Infinity Warista tutun hahmon paluun

    Avengers: Endgame saa Suomessa ensi-iltansa 24. huhtikuuta. Uusi...
    Avengers
  • Hollywood ei uskalla ottaa riskejä: Taas pistetään yksi 2000-luvun hittielokuvasarja uusiksi

    Hollywood ei uskalla ottaa riskejä: Taas pistetään yksi 2000-luvun hittielokuvasarja uusiksi

    Toisinaan tuntuu siltä, että Hollywoodin olisi aika pistää...
    Elokuvauutiset
  • Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinon Rambossa pääosaa esittäisi Adam Driver. Tuollaista...
    Adam Driver
  • Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Vuonna 1978 CBS-kanavalla esitetty Star Wars Holiday Special...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Daniel Radcliffen uusi elokuva Guns Akimbo näyttää ilahduttavan...
    Daniel Radcliffe
  • Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Masters of the Universe: Revelation -sarja jatkuu Netflixissä...
    Elokuvat
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme