Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

Posted on 21.7.2020

OnePlus -puhelimien hinnat ovat vuosien varrella nousseet muiden valmistajien lippulaivojen tavoin. Uudella OnePlus Nord -puhelimella tullaan takaisin 400 euron hintaluokkaan ja ensituntuman perusteella paluu on onnistunut.

Kun OnePlus Nordin saa ensimmäistä kertaa käteen, kiinnittyy huomio tyylikkääseen myyntipakkaukseen. Jo siitä huomaa, että teknisten ominaisuuksien lisäksi OnePlus Nordissa on panostettu myös tyylikkääseen ulkonäköön.

OnePlussan takakuori on lasia ja testilaite hohtaa vaaleansinisenä. Laitteen etupuolella huomio kiinnittyy kahteen etukameraan, sillä Sonyn IMX616:een perustuvaa 32 megapikselin pääetukameraa tukee kahdeksan megapikselin laajakulmakamera. Pikaisella testauksella molempien laatu on hyvä ja varmasti riittävä ainakin sosiaalisen median käyttötarkoituksiin.

Itse näyttöpaneeli on tasainen, eikä reunoja kohti kaartuva kuten esimerkiksi OnePlus 8 Pro -puhelimessa. OnePlus Nord -puhelimen runko on alumiinia ja painoa kokonaisuudella on 184 grammaa. Puhelimen ulkomitat ovat 158,3 x 73,3 x 8,2 millimetriä.

OnePlus 8 -puhelimissa takakamerat oli vielä aseteltu OnePlussalle tuttuun tapaan keskelle puhelimen yläreunaa. OnePlus Nordin tapauksessa neloiskameran paikka on vaihtunut vasempaan ylänurkkaan ja sen rinnalle on asetettu pieni LED-salama. Kamerakyhmy nousee hieman taustasta, mutta myyntipakkauksen mukana tulevat läpikuultavat silikoniset suojakuoret tasaavat eroa ja suojaavat näin kameraa.

Takapuolelta löytyvien kameroiden puolesta OnePlus Nordissa on OnePlus 8:sta tuttu Sonyn IMX586-kennoon perustuva 48 megapikselin pääkamera, jonka aukkoarvo on f/1.75. Sitä tukevat kahdeksan megapikselin laajakulmakamera (f/2.25), kahden megapikselin makrokamera (f/2.4) sekä viiden megapikselin syvyyskamera (f/2.4).

Puhelimen etupuolella aiemmin mainitut suojakuoret nousevat näytön reunan yli, minkä vuoksi suojakuoret suojaavat näyttöä rikkoontumiselta myös siinä tapauksessa, että puhelin tippuu maahan näyttö alaspäin. Suojakuorista saa hyvän ja luistamattoman otteen, eivätkä ne kerää puoleensa sormenjälkiä. Puhelin tosin pysyy kädessä varsin hyvin myös ilman suojakuoria.

OnePlus Nordin 6,44-tuumaisen FluidAMOLED-näytön tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä ja kuvasuhde 20:9. Puhelimen hintaluokan huomioon ottaen, 90 hertsin virkistystaajuudella toimiva näyttö vaikuttaa laadukkaalta. Näytön alle on asetettu sormenjälkitunnistin, joka rekisteröi kosketuksen hyvin. Tarjolla on myös etukameraan perustuva kasvojentunnistus.

Laitteessa käytetty Snapdragon 765G -suoritin takaa riittävästi tehoa arkikäytön lisäksi myös pelaamiseen. Grafiikkasuorittimena toimii Adreno 620, LPDDR4X-keskusmuistia on tarjolla mallista riippuen 8 tai 12 gigatavua ja UFS 2.1 -muistiin perustuvaa tallennustilaa joko 128 tai 256 gigatavua.

Akun kapasiteetti on 4100 milliampeerituntia ja puhelin tukee myös 5G-yhteyksiä. OnePlussan Warp Charge -pikalatausteknologia lataa puhelimen akun tyhjästä noin 70 prosentin tienoille puolessa tunnissa, joten akun täyttäminen on nopeaa vaikka se pääsisikin ehtymään.

Puhelimen kaiuttimen laatu on kohtalaisen hyvä. OnePlus Nordissa ei ole 3,5 millimetrin kuulokeliitäntää. Myöskään lataukseen ja tiedonsiirtoon käytettävään USB-C-liittimeen sopivaa kuulokeadapteria ei ole. OnePlus Nord -puhelimen lisäksi tänään on julkistettu uudet langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet. Kuulokkeiden testiin pääset alla näkyvästä linkistä.

LUE MYÖS: Testi: Langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet ovat houkuttelevat, jos ne sopivat korviin

Kokonaisuutena OnePlus Nord vaikuttaa kiinnostavalta lisäykseltä 400 euron hintaluokkaan. Perehdymme OnePlus Nordin ominaisuuksiin vielä tarkemmin myöhemmin julkaistavassa täysimittaisessa testissä.

Tekniset tiedot OnePlus Nord

  • Suositushinnat: 8 / 128 gigatavun malli 399 euroa, 12 / 256 gigatavun malli 499 euroa
  • Prosessori, Grafiikkaprosessori: Qualcomm Snapdragon 765G (kahdeksanytiminen, 1 x 2,84 GHz + 3 x 2,4 GHz + 4 x 1,8 GHz), Adreno 620
  • Näyttö: 6,44″ (AMOLED, 2400 x 1080 pikseliä, 20:8, 90 Hz)
  • Kamera: 48 MP (pääkamera, Sony IMX586, f1.75) + 8 MP (ultralaajakuva, f2.4, 119 astetta) + 2 MP (makrokamera, f/2.4) + 5 MP (syvyyskamera, f2.4), kaksoisLED-salama
  • Etukamera: 32 MP (Sony IMX616) + 8 MP ultralaajakuva
  • Muisti, tallennustila: 8/12 Gt LPDDR4X, 128/256 Gt UFS2.1
  • Yhteydet: GPRS, EDGE, 3G, LTE, 5G, Wi-Fi (a/b/g/n/ac/ax), Bluetooth 5.1, USB Type-C, USB 3.1
  • Paikannus: GPS (L1+L5DualBand), GLONASS, Galileo (E1+E5a DualBand), Beidou, SBAS, A-GPS, NavIC
  • Akku: 4100 mAh, Warp Charge 30T (5V/6A), Warp Charge 30 Wireless
  • Käyttöjärjestelmä, käyttöliittymä: Android 10, OxygenOS

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/ensituntumat-oneplus-nord-vaikuttaa-onnistuneelta-hypylta-takaisin-400-euron-hintaluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Tulossa olevassa Huawei MatePad Pro -tabletissa on ilmeisesti...
    Huawei
  • Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan näyttö ja mainio kamera

    Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan näyttö ja mainio kamera

    Tänä vuonna lippulaivaluokassa on valinnanvaraa enemmän kuin ikinä...
    4K
  • JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    Uutuuskolmikosta JBL Reflect Flow PRO -kuulokkeet sopivat erityisesti...
    JBL
  • Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Tältä näyttää Huawein ja Porsche Designin yhdessä suunnittelema Watch GT 2 -älykello

    Huawei ja Porsche Design ovat julkistaneet Porsche Design...
    Huawei
  • Teini-ikäiset tekijät pidätettiin epäiltyinä Twitterin taannoisesta hakkeroinnista

    Teini-ikäiset tekijät pidätettiin epäiltyinä Twitterin taannoisesta hakkeroinnista

    Twitterissä levisi taannoin eri julkisuuden henkilöiden, kuten Elon...
    hakkerit
  • Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varustetun Energizer-puhelimen joukkorahoitus epäonnistui...

    Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varustetun Energizer-puhelimen joukkorahoitus epäonnistui...

    Energizer P18K Pop erottui massasta isolla 18000 milliampeeritunnin...
    energizer
  • Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -kuulokkeet kestävät rajummassakin menossa

    Jaybird Vista 2 -urheilukuulokkeet on täysin langattomat tulppakuulokkeet,...
    langattomat kuulokkeet
  • Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Huhujen mukaan Motorola kehittää tällä hetkellä tulevaa Edge...
    Mobiiliuutiset
  • Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photosin Android-versio päivittyi uudella ominaisuudella

    Google Photos on päivittynyt Android-laitteilla pienellä, mutta monen...
    Google
  • Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    Puhelimelle tarjolle uusi tehokas kuvausapu: DJI OM 5 -käsivakain

    DJI julkaisi uudistetun OM 5 -käsivakaimen älypuhelimille. Siinä...
    dji

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yks...
LG V60 ThinQ -puhelimesta vuoti uusi kuva
Testi: Sony Xperia 1 II -puhelin – Huippuluokan nä...
Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidis...
Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen...

Tekniikka uutisia

  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut

    Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut

    Samsung on vastannut verkossa leviäviin huhuihin, joiden mukaan yhtiön lippulaivapuhelimet hyödyntäisivät kyseenalaista kikkaa kuutamosta otettuihin kuviin. Sosiaalisessa mediassa ja keskustelupalstoilla on aikaisemmin levinnyt kuvia, joissa valmista...
    Mobiiliuutiset
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • Sharp esitteli kahdella näyttölovella varustetun Aquos R3 -puhelimen

    Sharp esitteli kahdella näyttölovella varustetun Aquos R3 -puhelimen

    Paremmin näyttövalmistajana tunnettu Sharp on julkistanut erikoisella kahden...
    Mobiili
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin
  • Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Huhujen mukaan Metan kehittämä Facebook-älykello tulee tarjoamaan kuvausmahdollisuuksia...
    Facebook
  • Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Monet käyttävät tablettia nimenomaan erilaisten viihdesisältöjen nauttimiseen. Juuri...
    android-tabletit
  • Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    Samsung Galaxy S20 -malliston perusversio rikkoutuu tuoreen testin perusteella Plus ja Ultra -mallej...

    SquareTraden testien perusteella Samsung Galaxy S20 -perusmalli on...
    Mobiili
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Spotifyllä on jo yli 200 miljoonaa aktiivista käyttäjää

    Spotifyllä on jo yli 200 miljoonaa aktiivista käyttäjää

    Vauhdilla kasvanut musiikin suoratoistopalvelu Spotify on kerännyt jo...
    Mobiili
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Beats julkisti uudet langattomat Powerbeats 4 -kuulokkeet

    Applen tytäryhtiöihin kuuluva Beats on esitellyt uudet langattomat...
    Apple
  • Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei on lanseerannut omat Music ja Video -streamauspalvelunsa...
    Huawei

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme