Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: OnePlus Nord vaikuttaa onnistuneelta hypyltä takaisin 400 euron hintaluokkaan

Posted on 21.7.2020

OnePlus -puhelimien hinnat ovat vuosien varrella nousseet muiden valmistajien lippulaivojen tavoin. Uudella OnePlus Nord -puhelimella tullaan takaisin 400 euron hintaluokkaan ja ensituntuman perusteella paluu on onnistunut.

Kun OnePlus Nordin saa ensimmäistä kertaa käteen, kiinnittyy huomio tyylikkääseen myyntipakkaukseen. Jo siitä huomaa, että teknisten ominaisuuksien lisäksi OnePlus Nordissa on panostettu myös tyylikkääseen ulkonäköön.

OnePlussan takakuori on lasia ja testilaite hohtaa vaaleansinisenä. Laitteen etupuolella huomio kiinnittyy kahteen etukameraan, sillä Sonyn IMX616:een perustuvaa 32 megapikselin pääetukameraa tukee kahdeksan megapikselin laajakulmakamera. Pikaisella testauksella molempien laatu on hyvä ja varmasti riittävä ainakin sosiaalisen median käyttötarkoituksiin.

Itse näyttöpaneeli on tasainen, eikä reunoja kohti kaartuva kuten esimerkiksi OnePlus 8 Pro -puhelimessa. OnePlus Nord -puhelimen runko on alumiinia ja painoa kokonaisuudella on 184 grammaa. Puhelimen ulkomitat ovat 158,3 x 73,3 x 8,2 millimetriä.

OnePlus 8 -puhelimissa takakamerat oli vielä aseteltu OnePlussalle tuttuun tapaan keskelle puhelimen yläreunaa. OnePlus Nordin tapauksessa neloiskameran paikka on vaihtunut vasempaan ylänurkkaan ja sen rinnalle on asetettu pieni LED-salama. Kamerakyhmy nousee hieman taustasta, mutta myyntipakkauksen mukana tulevat läpikuultavat silikoniset suojakuoret tasaavat eroa ja suojaavat näin kameraa.

Takapuolelta löytyvien kameroiden puolesta OnePlus Nordissa on OnePlus 8:sta tuttu Sonyn IMX586-kennoon perustuva 48 megapikselin pääkamera, jonka aukkoarvo on f/1.75. Sitä tukevat kahdeksan megapikselin laajakulmakamera (f/2.25), kahden megapikselin makrokamera (f/2.4) sekä viiden megapikselin syvyyskamera (f/2.4).

Puhelimen etupuolella aiemmin mainitut suojakuoret nousevat näytön reunan yli, minkä vuoksi suojakuoret suojaavat näyttöä rikkoontumiselta myös siinä tapauksessa, että puhelin tippuu maahan näyttö alaspäin. Suojakuorista saa hyvän ja luistamattoman otteen, eivätkä ne kerää puoleensa sormenjälkiä. Puhelin tosin pysyy kädessä varsin hyvin myös ilman suojakuoria.

OnePlus Nordin 6,44-tuumaisen FluidAMOLED-näytön tarkkuus on 2400 x 1080 pikseliä ja kuvasuhde 20:9. Puhelimen hintaluokan huomioon ottaen, 90 hertsin virkistystaajuudella toimiva näyttö vaikuttaa laadukkaalta. Näytön alle on asetettu sormenjälkitunnistin, joka rekisteröi kosketuksen hyvin. Tarjolla on myös etukameraan perustuva kasvojentunnistus.

Laitteessa käytetty Snapdragon 765G -suoritin takaa riittävästi tehoa arkikäytön lisäksi myös pelaamiseen. Grafiikkasuorittimena toimii Adreno 620, LPDDR4X-keskusmuistia on tarjolla mallista riippuen 8 tai 12 gigatavua ja UFS 2.1 -muistiin perustuvaa tallennustilaa joko 128 tai 256 gigatavua.

Akun kapasiteetti on 4100 milliampeerituntia ja puhelin tukee myös 5G-yhteyksiä. OnePlussan Warp Charge -pikalatausteknologia lataa puhelimen akun tyhjästä noin 70 prosentin tienoille puolessa tunnissa, joten akun täyttäminen on nopeaa vaikka se pääsisikin ehtymään.

Puhelimen kaiuttimen laatu on kohtalaisen hyvä. OnePlus Nordissa ei ole 3,5 millimetrin kuulokeliitäntää. Myöskään lataukseen ja tiedonsiirtoon käytettävään USB-C-liittimeen sopivaa kuulokeadapteria ei ole. OnePlus Nord -puhelimen lisäksi tänään on julkistettu uudet langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet. Kuulokkeiden testiin pääset alla näkyvästä linkistä.

LUE MYÖS: Testi: Langattomat OnePlus Buds -kuulokkeet ovat houkuttelevat, jos ne sopivat korviin

Kokonaisuutena OnePlus Nord vaikuttaa kiinnostavalta lisäykseltä 400 euron hintaluokkaan. Perehdymme OnePlus Nordin ominaisuuksiin vielä tarkemmin myöhemmin julkaistavassa täysimittaisessa testissä.

Tekniset tiedot OnePlus Nord

  • Suositushinnat: 8 / 128 gigatavun malli 399 euroa, 12 / 256 gigatavun malli 499 euroa
  • Prosessori, Grafiikkaprosessori: Qualcomm Snapdragon 765G (kahdeksanytiminen, 1 x 2,84 GHz + 3 x 2,4 GHz + 4 x 1,8 GHz), Adreno 620
  • Näyttö: 6,44″ (AMOLED, 2400 x 1080 pikseliä, 20:8, 90 Hz)
  • Kamera: 48 MP (pääkamera, Sony IMX586, f1.75) + 8 MP (ultralaajakuva, f2.4, 119 astetta) + 2 MP (makrokamera, f/2.4) + 5 MP (syvyyskamera, f2.4), kaksoisLED-salama
  • Etukamera: 32 MP (Sony IMX616) + 8 MP ultralaajakuva
  • Muisti, tallennustila: 8/12 Gt LPDDR4X, 128/256 Gt UFS2.1
  • Yhteydet: GPRS, EDGE, 3G, LTE, 5G, Wi-Fi (a/b/g/n/ac/ax), Bluetooth 5.1, USB Type-C, USB 3.1
  • Paikannus: GPS (L1+L5DualBand), GLONASS, Galileo (E1+E5a DualBand), Beidou, SBAS, A-GPS, NavIC
  • Akku: 4100 mAh, Warp Charge 30T (5V/6A), Warp Charge 30 Wireless
  • Käyttöjärjestelmä, käyttöliittymä: Android 10, OxygenOS

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/ensituntumat-oneplus-nord-vaikuttaa-onnistuneelta-hypylta-takaisin-400-euron-hintaluokkaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    SlashLeaks on julkaissut ensimmäisen, ilmeisesti virallisen renderöinnin tulevasta...
    Mobiili
  • Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Apple on onnistunut pitämään uusien iPhone-mallien julkaisun kiinnostavana...
    Apple
  • Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaakin käsittelyä

    Motorola Defy -puhelin on tehty kestämään rankkaakin käsittelyä

    Reippaampaan menoon suunnattuja puhelimia valmistava Bullitt on lähtenyt...
    IP68-luokitus
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu Nokia-puhelin esillä suorituskykytestissä

    HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu Nokia-puhelin esillä suorituskykytestissä

    HMD Globalin ”Doctor Strange”-koodinimellä tunnettu puhelin on löytänyt...
    HMD Global
  • Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung Galaxy Note 10 ja Note 10 Pro -mallit julkistetaan elokuussa

    Huhujen mukaan Samsung aikoo esitellä uudet Galaxy Note...
    Mobiili
  • Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelle...

    Taittuvanäyttöinen Samsung Galaxy Fold -puhelin julkistettiin jo alkuvuodesta....
    Mobiili
  • Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    Vuotokuva paljastaa: OnePlus 7 olisi voinut näyttää hyvin erilaiselta

    OnePlus 7 -konseptimallista vuotanut kuva muistuttaa suuresti Googlen...
    Google
  • Ensituntuma: Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note10+ -puhelimet – Kynälle lisää toimintoja ja sisäll...

    Ensituntuma: Samsung Galaxy Note10 ja Galaxy Note10+ -puhelimet – Kynälle lisää toimintoja ja sisäll...

    Muropaketti pääsi kurkistamaan Samsungin uusia tehopakkauksia eli Galaxy...
    android 9.0
  • Samsung esitteli Galaxy S10 Lite ja Galaxy Note 10 Lite -puhelinmallit

    Samsung esitteli Galaxy S10 Lite ja Galaxy Note 10 Lite -puhelinmallit

    Samsung on julkaissut jo useissa vuodoissa esiintyneet Galaxy...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Apple vähentää iPhone 7 -tilauksia, menekki laskus...
Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galax...
HMD Global julkisti edulliset
Nokia C30- ja 6310 -...
Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin kä...
Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

Tekniikka uutisia

  • Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myy...

    Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myy...

    Samsungin Galaxy A40 on hallinnut suomalaisia puhelinten myyntitilastoja...
    Huawei
  • Applen uudesta MacBook Airista ilmestyi lupaavia suorituskykytuloksia

    Applen uudesta MacBook Airista ilmestyi lupaavia suorituskykytuloksia

    Apple julkisti aiemmin tällä viikolla uuden MacBook Air...
    Apple
  • Honor X20 -puhelin julkistetaan vasta ensi viikolla, mutta osa sen ominaisuuksista vahvistettiin jo ...

    Honor X20 -puhelin julkistetaan vasta ensi viikolla, mutta osa sen ominaisuuksista vahvistettiin jo ...

    Honor aikoo esitellä uuden Honor X20 -puhelimen elokuun...
    Honor
  • Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Sekä maksavien asiakkaiden että Spotifyn ilmaiskäyttäjien määrä nousi...
    Mobiili
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö ei olisi lopettanut toimintaansa

    Tältä Essential Phone 2 olisi näyttänyt, jos yhtiö ei olisi lopettanut toimintaansa

    Androidin kehittäjänä tunnetun Andy Rubinin perustama Essential ehti...
    essential
  • Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Uudessa Moto G9 Power -puhelimessa on suurikapasiteettisen akun...
    Mobiili
  • HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global esitteli virallisesti uuden Nokia T20 -tabletin – Edullinen laite, josta saatavilla myös ...

    HMD Global palaa pitkästä aikaa Android-tablettien markkinoille uudella...
    Android
  • Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Myös Samsung Galaxy S11e -puhelinmallista vuoti mallinnoksia – Tasainen näyttö jää historiaan

    Samsungin edullisimmasta Galaxy S11 -malliston jäsenestä, Galaxy S11e:stä,...
    Mobiili
  • Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Googlen tuleva Android Q -käyttöjärjestelmäversio on jo betatestauksessa....
    Android Q

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Huhujen mukaan Motorola kehittää tällä hetkellä tulevaa Edge...
    Mobiiliuutiset
  • Telegram päivittyi jälleen uusilla ominaisuuksilla

    Telegram päivittyi jälleen uusilla ominaisuuksilla

    Telegram on saanut jälleen joukon uusia ominaisuuksia tuoreimman...
    Mobiili
  • ZTE julkisti erikoisen kahdella näytöllä varustetun Nubia X -puhelimen

    ZTE julkisti erikoisen kahdella näytöllä varustetun Nubia X -puhelimen

    ZTE on esitellyt uuden Nubia X -puhelimen, jossa...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme