Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja pelillä on hyvätkin hetkensä

Posted on 6.9.2020

Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä, yksinpeliosuus osoittautui co-op-puolta hauskemmaksi, vaikka peliä on markkinoitu lähes puhtaasti kavereiden kanssa pelattavana ryhmäpelinä.


Julkaisu: 4.9.2020
Studio: Crystal Dynamics, Eidos Montreal,  Nixxes
Julkaisija: Square Enix
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), PC, Xbox One
Pelaajia: 1, co-op verkon välityksellä
Ikäraja: 16
Peliä pelattu: noin 23 tuntia


Marvel’s Avengersin yksinpeliosuus alkaa, kun Kostajat juhlivat A-Dayta, mutta sitten kaikki menee pahasti pieleen. Tuntematon taho räjäyttää San Franciscon Golden Gate -sillan ja sen jälkeen ympärillä alkaa räjähtelemään muissakin paikoissa. Paikalle virtaa rekkakaupalla aseistautuneita naamiomiehiä ja koko kaupunki on kaaouksen vallassa. Vaikka alussa pelaaja pääsee alussa hetkeksi  Thorin, Iron Manin, Hulkin, Captain American ja Black Widowin  saappaisiin, eivät he suinkaan ole tarinan pääosassa.

Marvel’s Avengers sijoittuu nimittäin viisi vuotta A-Dayn jälkeiseen aikaan. Alun räjähdyksen yhteydessä osa tavallisista ihmisistä on saanut supervoimia ja heidän joukossaan on tarinan todellinen tähti, Kamala Khan alias Ms. Marvel. Kamalan uuden voiman myötä hänellä on mahdollisuus pidentää raajojaan ja muuttaa kokoaan.

A-Dayn hyökkäyksen jälkeen usko supersankareihin laskee yhteiskunnassa ja näitä aletaan pitää vaarallisina. Lopulta supersankarit, Kamala mukaan lukien, julistetaan laittomiksi ja valtaan nousee Marvelin sarjakuvista ja Iron Man 3:sta tuttu A.I.M-järjestö.

Kamala tekee tarinasta mielenkiintoisen, sillä sankaria ei ole (vielä) nähty Marvelin leffoissa, joten hahmolle voidaan rakentaa kiinnostava tarinan kaari. Alun nörttimäisestä teinitytöstä todelliseksi supersankariksi kasvavan Kamalan tehtäväksi jää yhdistää kadonneet Avengersin vastarintaan ja kukistaa supervoimia saaneita ihmisiä alistava A.I.M.  Muiden sankareiden kohdalla Marvel’s Avengers olettaa, että Iron Man, Thor ja Hulk kumppaneineen ovat pelaajalle jo entuudestaan tuttuja.

Pelimekaniikkojen puolesta Marvel’s Avengersissa suurin osa ajasta otetaan mittaa kasvavista vihollislaumoista. Kamalan kumikäsillä on hauskaa vetää vihollisia pataan, mutta Ms. Marvelin lisäksi pelaaja pääsee toki tarinan edetessä myös muidenkin Avengersien saappaisiin. Kamppailu on melko yksinkertaista nappulajumppaa, mutta Hulkilla ja muilla supersankareilla riehuminen on silti yllättävän hauskaa puuhaa.

Ilman sivutehtäviä reilut kymmenen tuntia kestävä yksinpeliosuus onkin yllättäen jopa pelin parasta antia. Yksinpelin tarina pitää otteessaan ja erityisesti sen loppuhetket ovat suorastaan loistavia.

Marvel’s Avengersin kotiruudulta on mahdollista hypätä suoraan co-op-moninpelin puolelle, mutta sitä ei kannata tehdä. Moninpeli jatkaa nimittäin pelin tarinaa siitä, mihin yksinpeli jää, ja moninpeliin kesken kaiken hyppääminen sisältää merkittäviä juonipaljastuksia sellaiselle pelaajalle joka ei ole vielä ehtinyt suorittaa yksinpelikampanjaa loppuun saakka.

Co-op-moninpelissä on edelleen mukana jonkin verran tarinallista sisältöä, mutta pelin luonne muuttuu huomattavasti. Moninpeli painottaa Destiny-sarjan pelien tavoin erilaisten varusteiden keräilyä ja sankareille voi hankkia vaikka minkälaisia parannuksia. Ikävä kyllä Marvel’s Avengersin tapauksessa varustejumppa tuntuu ennemminkin pakolliselta pahalta kuin hauskalta hahmojen kehittämiseltä, eikä kehno inventaariosysteemi auta asiaa lainkaan.

Lisäksi erilaisten varusteiden vaikutusta ei meinaa edes huomata, sillä niistä suuri osa vaikuttaa vain hahmojen numeerisiin voima-arvoihin, kuten siihen kuinka paljon vahinkoa jokin tietty sankari tekee. Hulk tahtoisi vain riehua, eikä miettiä mikä lannevaate sopisi parhaiten päälle. Lisäksi peli sisältää mikromaksuja, joilla hahmoilleen voisi hankkia vaikka minkälaista kosmeettista tilpehööriä. Onneksi mikromaksuin hankittavan sisällön voi jättää myös kauppaan, eikä se vaikuta varsinaiseen pelikokemukseen.

Varusteiden lisäksi sankareille on tarjolla myös erilaisia kykyjä, jotka avaavat käyttöön uusia hyökkäyksiä tai hyökkäyscomboja. Ikävä kyllä yksinpelin aikana pääsee nauttimaan vain rajallisesta osasta kykypuuta ja suuri osa kyvyistä täytyisi hankkia moninpeliä grindaamalla. Co-op-osuuden pelaaminen onnistuu kyllä myös yksin, sillä pelaaja saa rinnalleen kolme tietokoneen ohjaamaa toveria, mutta kokemus on varmasti hauskempi kaveriporukan kanssa pelattuna.

Marvel’s Avengers kärsii myös teknisistä ongelmista. Latausruudut ovat välillä hyvinkin pitkiä eivätkä varsinkaan välivideoiden grafiikat näytä kovinkaan kaksisilta.

Kokonaisuudessaan Marvel’s Avengers ei ole kuitenkaan missään tapauksessa huono peli. Siitä huolimatta tuntuu siltä, että peliä on yritetty sulloa aivan liian väkisin ”peli palveluna” -muottiin, jotta julkaisija pääsisi työntämään sormensa moninpelaajien kukkaroihin mikromaksujen ja tulevan lisäsisällön muodossa.

Hukattu potentiaali harmittaa. Marvel’s Avengersin yksinpeli on nimittäin jo nykyisellään varsin mainio ja ainakin alehintaan pelin ostoa voi perustella jo pelkällä kampanjalla. Vielä kun yksinpeliin olisi ollut tarjolla vaikkapa 5-10 tuntia enemmän sisältöä ja kaikki kyvyt saisi avattua jo yksinpelin aikana, voisi kyse olla hyvinkin erinomaisesta kokonaisuudesta. Myöskään co-op-puolisko ei ole varsinaisesti huono, mutta se saisi keskittyä enemmän supersankareilla taisteluun ja vähemmän varusteiden kanssa välppäämiseen.

MARVEL’S AVENGERS

”Marvel’s Avengersissa yllättäen parasta hupia on sen yksinpelikampanja. Ja Hulkilla nyt vaan on hauska laittaa paikkoja remonttiin.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-hulkilla-on-hauska-riehua-mutta-marvels-avengersista-ei-silti-ole-uudeksi-destinyksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky
  • Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Helsinki, Tampere, Oulu, Turku ja Jyväskylä – Tältä suuret suomalaiset kaupungit näyttävät Microsoft...

    Microsoft Flight Simulatoriin on mallinnettu satelliitti- ja karttadatan...
    Microsoft Flight Simulator
  • Jagged Alliance: Rage tulee myöhästymään – Ilmoitus tuli vain päivää ennen julkaisua

    Jagged Alliance: Rage tulee myöhästymään – Ilmoitus tuli vain päivää ennen julkaisua

    Huomiseksi ilmoitettu uuden Jagged Alliancen julkaisu ei tule...
    Jagged Alliance
  • Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflixin twiitti on suunnattu suoraan Steven Spielbergille. Vaikka...
    Elokuvat
  • Paljastus pelihistoriasta: Alien vs. Predatorista oli kehitteillä kosminen jalkapallopeli

    Paljastus pelihistoriasta: Alien vs. Predatorista oli kehitteillä kosminen jalkapallopeli

    National Videogame Museum teki huikean löydön: hylätyn Alien...
    Alien
  • Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen,...
    Call of Duty
  • Call of Duty: Black Ops 4 sai räjähtävän julkaisutrailerin yli kaksi viikkoa ennen ilmestymistä

    Call of Duty: Black Ops 4 sai räjähtävän julkaisutrailerin yli kaksi viikkoa ennen ilmestymistä

    Call of Duty: Black Ops 4:n uusin traileri esittelee pelikuvaa kaikista pelimuodoista. Call of Duty: Black Ops 4:n julkaisuun on vielä yli kaksi viikkoa aikaa, mutta pelin virallinen ”julkaisutraileri” on jo nyt … Lue koko artikkeli...
    Call of Duty
  • Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uuden Robin Hoodin pääosissa nähdään Kingsman-tähti Taron Egerton...
    Elokuvat
  • Traileri: Epic Games Store tarjoilee jälleen ilmaista pelattavaa – Hello Neighbor yhdistelee sopivas...

    Traileri: Epic Games Store tarjoilee jälleen ilmaista pelattavaa – Hello Neighbor yhdistelee sopivas...

    Epic Games Store jatkaa ilmaispelien jakamista. Epic Games...
    epic games store

Aiheeseen liittyvät artikkelit

PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic ...
Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko...
Näin
Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian ...
Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaääni...
Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStatio...

Tekniikka uutisia

  • Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Ohjaaja Matt Reeves löysi oman Gothaminsa Skotlannista. Daily...
    Batman
  • Konamin eFootball 2022 julkaistiin eilen, näin murskaavaa vastaanottoa ei olisi voinut arvata

    Konamin eFootball 2022 julkaistiin eilen, näin murskaavaa vastaanottoa ei olisi voinut arvata

    eFootball 2022 on Steamin huonoimmat arvostelut saanut peli....
    eFootball PES 2020
  • Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustuvassa The Valessa ruutu pysyy mustana koko pelin a...

    Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustuvassa The Valessa ruutu pysyy mustana koko pelin a...

    Elokuussa ilmestyvä The Vale rikkoo rankalla kädellä perinteisten...
    Indie-pelit
  • E3: Bethesdan Todd Howard kertoi, mikä oli Fallout 76:n suurin virhe

    E3: Bethesdan Todd Howard kertoi, mikä oli Fallout 76:n suurin virhe

    Bethesdalla on varmasti pohdittu kunnolla sitä, minkä takia...
    Bethesda
  • Huhu: The Walking Dead -suosikista Marvel Studiosin uusi Ghost Rider?

    Huhu: The Walking Dead -suosikista Marvel Studiosin uusi Ghost Rider?

    Norman Reedusista huhutaan MCU:n uudeksi Aaveajajaksi. Aiemmissa elokuvissa...
    Elokuvat
  • No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    Swamp Thing -sarjan tunnelma vaikuttaa juuri oikealta. DC...
    DC Comics
  • Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Marvel’s Guardians of the Galaxy on juuri sitä...
    Elokuvauutiset
  • Metro Exodus sai upealta näyttävän trailerin – Kehittäjät vahvistivat että pelistä löytyy erillinen ...

    Metro Exodus sai upealta näyttävän trailerin – Kehittäjät vahvistivat että pelistä löytyy erillinen ...

    Ensi kuussa saapuva Metro Exodus on ennakko-odotusten perusteella...
    Metro: Exodus
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Robert Downey Jr. on nyt virallisesti Disney-legenda

    Robert Downey Jr. on nyt virallisesti Disney-legenda

    Disney on julkaissut 11 nimen listan uusista Disney-legendoiksi...
    Avengers

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports
  • Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aiheset säkkituolit – sopisivatko ne sinun sisustukseesi...

    Virallisia Pokémon-fanituotteita kauppaava Pokémon Center on listannut sivuilleen...
    Peliuutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme