Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

Posted on 15.8.2021

Elokuvateattereiden sijaan suoraan suoratoistoon päätynyt Infinite yrittää käynnistää uuden supersankarielokuvien sarjan. Kaikilta osin luokattoman kehno tekele muistuttaa lähinnä SyFy-kanavan pikkubudjetilla tehdyn ö-luokan tv-sarjan pilottijaksoa.


Ensi-ilta: 11.08.2021.
Alkuperäisnimi: Infinite
Ohjaus: Antoine Fuqua
Käsikirjoitus: Ian Shorr, Todd Stein
Pääosissa: Mark Wahlberg, Chiwetel Ejiofor, Sophie Cookson, Jason Mantzoukas, Rupert Friend, Toby Jones
Pituus: 106 minuuttia
Ikäraja: K12


Pari kuukautta Yhdysvaltain ensi-illan jälkeen myös Suomessa Paramount+-palveluun saapuneen Infinite-elokuvan oli alun perin tarkoitus olla suuren luokan elokuvateatterijulkaisu ja uuden toimintafranschisen aloitusosa. Mark Wahlbergin tähdittämä ja Antoine Fuquan ohjaama tieteistoimintaa ja supersankarimäiskettä yhdistelevä sekasotku on niin luokattoman huonoa kuonaa, että suoratoistopalvelun pohjaton syöveri on sille juuri oikea paikka.

Paramount+ hehkuttaa tiedotteessaan Infiniten olevan palvelun katsotuin elokuva. Heidän nykyisillä tilaajamäärillään leffaa ei ole tainnut kovin moni miljoona ihminen tuijottaa. Täysin yhdentekevä Infinite tuskin saa jatkoa, vaan hukkuu suoratoistopalvelun uumeniin ja unohtuu todennäköisesti ja toivottavasti hyvin pian.

Infinite lainaa kaiken paremmiltaan, vaikka se perustuukin Eric Maikranzin The Reincarnationist Papers -kirjaan. Todd Steinin ja Ian Shorrin käsikirjoittamaan soppaan on nakattu vähän The Matrixa, Inceptionia, Assassin’s Creedia ja Mission: Impossiblea. Lopputulos muistuttaa silti ehkä eniten Higlander II -elokuvaa, mutta sillä erotuksella, että vuoden 1991 kammotus on ainakin Infinitea omaperäisempi teos.

Infinite

Mark Wahlberg ei ole koskaan ollut maailman taitavin näyttelijä, mutta Infiniten pääosassa hän on aivan väärässä roolissa.

Miehen esittämä Evan McCauley on diagnosoitu skitsofreenikoksi. Fiksu, mutta kärsivä mies tietää asioita joista hänellä ei pitäisi olla hajuakaan ja näkee todentuntuisina välähdyksinä ja hallusinaatioina asioita jonkun muun menneisyydestä. Hahmon on tarkoitus olla surkea tapaus – kaveri jolla olisi mahdollisuudet vaikka mihin, mutta mielenterveysongelmat estävät häntä saavuttamasta päämääriään.

Wahlberg esittää roolinsa kuitenkin suunnilleen samalla tyylillä kuin komedioissaan, kohauttamalla olkiaan hälläväliä-asenteella, joka ei sovi leffaan lainkaan.

Alun todella tökerön näköisen kaahailukohtauksen myötä koko leffa on pelkkää ekspositiota, hyppimistä paikasta ja hahmosta toiseen, jotka kaikki selittävät juonikuviota katsojalle ääneen. Matrixista pöllityistä mukasyvällisistä scifi-ideoista huolimatta Infinite ei ole muuta kuin moderni supersankarielokuva, joka petaa vain tulevaa yrittäessään epätoivoisesti käynnistää uuden rahanteko-franschisen.

Wahlbergin Evan McCauleyn arkihuolet häviävät suunnilleen saman tien, sillä hän on tietysti jotain aivan muuta kuin perusjamppa. Evan kuuluu erikoiskykyjä omaavaan Infinites-ihmisjoukkoon, joka pystyy muistamaan aiemmat elämänsä ja kaikki niiden aikana oppimansa erikoistaidot. Uudelleensyntyvistä koostuva kööri on jaettu kahteen porukkaan, joista Believers-uskovaiset uskovat kykyjensä olevan lahja ja mahdollisuus tehdä hyvää. Nihilist-pahisjoukkio puolestaan kokee superkykynsä kirouksena. Kyllästyneenä syntymään yhä uudestaan he haluavat tuhota koko ihmiskunnan päästääkseen pois loputtomasta kierteestä.

Wahlbergin esittämä Evan-päähenkilö on tietysti pelastaja, se yksi ja ainoa joka voi estää pahisten suunnitelmat.

Asetelmasta saisi ehkä pätevämpien tekijöiden käsissä ihan toimivan toimintaelokuvan, mutta käsikirjoitus tyytyy laittamaan hahmot ravaamaan ympäriinsä nihilistien luoman vempaimen perässä, joka pystyy tuhoamaan koko maailman. Ainoastaan Ewan tietää sen sijainnin, kunhan muu Believers-kööri saa hänet vain muistamaan entiset elämänsä ja siinä sivussa opettelemaan olemaan jälleen eliittisoturi.

Nihilistijohtajaa esittävä Chiwetel Ejiofor tuhlaa lahjojaan Bathurst-pahiksen roolissa, vaikka onkin ainoa jolla vaikuttaa olleen elokuvaa tehdessä hauskaa. Ejiofor kävelee paikalle kuin suoraan viime kesän kuolemattomista sotureista kertovan The Old Guard -leffan setistä, napaten vain vaatetuksesta matkaansa The Matrixin Morpheuksen cosplayasun.

Elokuvan hahmot ovat harvinaisen persoonattomia, vaikka ovat eläneet lukemattomia kertoja. Sällien suoltama dialogi selittää kaiken auki, ottaen huomioon mahdolliset jatko-osat. Päähenkilön tarina voi jatkua suoraan kakkososassa ja useampi sivuosahahmo on mukana vain siksi, että heidät esitellään omia elokuviaan varten, jotka todennäköisesti jäävät tekemättä.

”Ehkä sinun kohtalosi on jo kirjoitettu valmiiksi”, sanoo yksi hahmoista. Ehkä, tai ainakin käsikirjoituksen raakaversio on jo rustattu.

Kaikilta osin tönkköä tekelettä ei onnistu pelastamaan edes suuren budjetin toiminta, jonka tehosteet ovat rumaa digipuuroa.

Taistelu- ja toimintakohtausten rytmitys ja koreografia nykii ja pykii. Muutamaan otteeseen green screen -sähellys on niin surkean näköistä, ettei sille voi kuin nauraa. Harmi kyllä Infinite ei onnistu olemaan edes kunnon kalkkuna, vaan aiheuttaa lähinnä myötähäpeää. Jos joku jaksaa tapella koko leffan läpi, niin kiinnittäkää huomiota lopputaistelun kohtaukseen, jossa sankarimme hyppää moottoripyörällä vuorenrinteeltä lentokoneen siivelle. Loikka on malliesimerkki siitä, miksi Mission: Impossible -elokuvia ja niiden oikeita stuntteja ei kannata apinoida tietokonetehosteiden avulla.

Antoine ”Fuq U” Fuqua ohjaa jälleen vailla minkään sortin intohimoa, saamatta elokuvaansa eloon missään vaiheessa. Fuquan kannattaisi ehkä jatkaa dokumenttien parissa. Hänen pari vuotta sitten ensi-iltansa saanut Muhammad Ali -dokkarinsa What’s My Name oli oikein mainio. Toiminnan, draaman tai toimintadraaman puolella ohjaaja ei ole toistamiseen yltänyt Training Dayn tasolle, vaan on päätynyt tekemään lähinnä Infiniten tai Olympos on valloitettu -leffan kaltaista roskaa.

Vajaan parin tunnin mittaisen Infiniten katsoja on jo viimeistään puolivälin paikkeilla pahisnihilistien puolella, joiden toivoisi tuhoavan tämän leffauniversumin räjäyttämällä sen mahdollisimman pieniksi palasiksi, ettei kammotus vain saa jatkoa missään muodossa. Infinite on vuoden huonoimpia elokuvia, lähes katsomiskelvotonta roskaa.

INFINITE

”Infinite on Mark Wahlbergin epätasaisen uran kehnoin elokuva, jonka toivoo unohtuvan ja hukkuvan mahdollisimman pian suoratoistopalvelun uumeniin.”

Infinite sai Suomen ensi-iltansa Paramount+-palvelussa, jossa se on katsottavissa kuukausimaksua vastaan. Elokuva on myös vuokrattavissa ainakin Blockbusterista ja ostettavissa yleisimmistä palveluista kuten iTunesista, Google Playsta, Viaplaysta ja SF Anytimesta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/arvostelu-mark-wahlbergin-infinite-tieteistoimintaelokuva-on-lahes-katsomiskelvotonta-roskaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Hot Toysin tuleva toimintafiguuri/patsas esittelee Marvel: Contest of...
    Deadpool
  • Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Doom Patrol -supersankarisarjaa mainostetaan omaperä...

    Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Doom Patrol -supersankarisarjaa mainostetaan omaperä...

    Doom Patrol -supersankarihäröily jatkuu vihdoinkin. DC Universe ja...
    Brendan Fraser
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Kingsman-elokuvien kolmas osa julkaistaan jo ensi vuonna. Matthew Vaughn on vahvistanut palaavansa ohjaajaksi. Kingsman: The Golden Circle (kuvassa) julkaistiin viime vuonna, mutta jatko-osa ei saanut aivan yhtä … Lue koko artikkeli: https://mu...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, ...

    Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, ...

    Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds...
    Birds of Prey
  • Kuva: Jared Leton esittämä Jokeri olisi voinut näyttää vielä paljon pahemmalta

    Kuva: Jared Leton esittämä Jokeri olisi voinut näyttää vielä paljon pahemmalta

    Vuoden 2016 Suicide Squadissa nähty Jokeri jakoi mielipiteet...
    Elokuvauutiset
  • Mitä tapahtuisi, jos ihminen putoaisi mustaan aukkoon? Tiedemiehet käyttävät hirveästä ja tuskallise...

    Mitä tapahtuisi, jos ihminen putoaisi mustaan aukkoon? Tiedemiehet käyttävät hirveästä ja tuskallise...

    Netflixin uutuusdokumentti kiinnostaa varmasti kaikkia avaruuden ihmeistä innostuneita....
    avaruus
  • Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Masters of the Universe: Revelation -sarja jatkuu Netflixissä...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uusia The Mandalorian -kuvia: Tältä näyttää toinen...
Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolis...
Ilouutinen faneille: Yksi
Marvel Studiosin suosikk...
Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, m...
Evil Dead Rise

Tekniikka uutisia

  • Uusi Tomb Raider -elokuva tekeillä – Tuttu näyttelijä palaa Lara Croftin rooliin

    Uusi Tomb Raider -elokuva tekeillä – Tuttu näyttelijä palaa Lara Croftin rooliin

    Alicia Vikander jatkaa näillä näkymin Lara Croftin roolissa...
    Alicia Vikander
  • Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game of Thronesiin haaskatut miljoonat… – Nämä olivat 1...

    Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game of Thronesiin haaskatut miljoonat… – Nämä olivat 1...

    Vuonna 2021 Muropaketin elokuvaosion lukijoita kiinnostivat erityisesti Megan...
    Elokuvauutiset
  • Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Parhaan elokuvan Oscarin voittaneesta Parasite-elokuvasta on tekeillä myös...
    Bong Joon-ho
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat
  • Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva...
    Elisabeth Shue
  • Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinon Rambossa pääosaa esittäisi Adam Driver. Tuollaista...
    Adam Driver
  • Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Matthew Fox tekee ensimmäisen roolinsa kuuteen vuoteen Last...
    Elokuvat
  • HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    James Gandolfini katosi useamman kerran kesken Sopranos-sarjan kuvausten...
    Elokuvat
  • Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Wesley Snipes kertoi mielipiteensä Marvelin uudesta Blade-elokuvasta ja sen pääosanesittäjästä

    Blade-rebootin pääosassa nähdään Wesley Snipesin sijaan Mahershala Ali. Marvel...
    Blade
  • Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netflixin suosiota

    Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netflixin suosiota

    Netflix kiinnostaa ihmisiä nyt huomattavasti enemmän kuin vuosi...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Eevaa esittänyt Inbar Lavi palaa kuvioon Luciferin viimeisellä...
    Elokuvat
  • Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä...
    DocPoint
  • Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Tiesitkö: Game of Thronesin viimeisen jakson trailerissa soi suomalainen kappale

    Game of Thronesin viimeisen kauden viimeistä jaksoa mainostetaan...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme