Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

Posted on 20.10.2019

Destiny 2 Shadowkeep esittelee Guardianien tähän mennessä suurimman uhan ja kehittää pelin palkitsemismallia entistä hövelimmäksi.

Alun perin vuonna 2017 julkaistu Destiny 2 on käynyt läpi melkoisen myllerryksen. Ensimmäisen vuoden sisällöt eivät ehkä olleet parhaimmasta päästä, mutta tilanteen korjasi viime vuonna julkaistu Forsaken-lisäosa. Sen massiivinen määrä lisäsisältöä ja tarina tempaisivat ainakin allekirjoittaneen mukaansa. Destiny 2:een kohdistuneeseen myllerrykseen voidaan laskea myös se, että Bungie irtautui pelin julkaisija Activisionista vuodenvaihteessa. Selkeimmin muutos näkyy PC-pelaajille siinä, että Destiny 2 siirtyi Blizzard App -launcherista Steamiin. Samalla ristitallennus tuli mukaan kuvioihin eli työllä ja tuskalla rakennetulla hahmolla pelaamista saattaa jatkaa toisella alustalla.

Ehkä kaikkein suurin juttu on kuitenkin se, että nyt miltei kaikki Shadowkeep-lisäosaa edeltävä sisältö on kaikkien saatavilla, veloituksetta. Destiny 2:n kokeilukynnys ei voisi siis juuri matalammaksi mennä.

No entä se Shadowkeep?

Lokakuun alussa julkaistu Shadowkeep vie Guardianit takaisin kuun kamaralle, missä oltiin edellisen kerran ensimmäisessä Destinyssä. Kuussa alkaa tapahtua kummia ja paljastuukin, että siellä piilee tuntematon uhka. Täysin vieras asia ei ole, sillä ”uudesta tulokkaasta” on vinkkailtu useaan otteeseen. Mysteeriä selvittämään lähetetty Eris Morn ei yksin kykene ratkomaan ongelmaa, joten pelaajan tehtäväksi tulee tehdä käytännön selvitystyö kentällä.

Shadowkeepin tarinankerronta poikkeaa viime vuoden Forsakenista melko rajusti. Kun juonitehtävät ovat pelattu läpi, ilmassa on enemmän kysymyksiä kuin vastauksia. Forsakenissa kostotarina vietiin verrattain tyydyttävään loppuun kerralla. Shadowkeepissä uuteen uhkaan liittyvää tarinaa syvennetään oletettavasti lisää tulevien kuukausien aikana. Aiemmin uhat ovat olleet lähinnä ulkoisia, tällä kertaa tulilinjalla ovat Guardianit ja heille voimansa antavan Travellerin valo.

Ei myöskään pidä unohtaa, että isossa kuvassa tarjolla on useita muitakin juonilankoja, joita voi halutessaan lähteä jatkamaan. Bungielle pitääkin nostaa hattua siitä, että se osaa kylvää erinomaisesti juonitärppejä, joihin voi palata varsin loogisesti myöhemmissä laajennuksissa. Shadowkeep toteuttaa samaa kaavaa. Uhka, jolla on kiusoiteltu useampaan otteeseen, realisoituu viimein.

Destiny 2:n aiempien laajennusten tapaan myös Shadowkeep tarjoaa uusia aktiviteetteja. Yksi niistä on Vex Offensive, joka heittää pelaajat Black Gardeniin. Siellä nahistellaan Vex-aaltoja ja aikarajaa vastaan. Loppuhuipennuksena on tietenkin pomovihollinen, joka tarvitsee reilusti kuritusta. Toisena uutena aktiviteettina on Nightmare Hunt -jahdit. Nämä eivät eroa juurikaan Strike-tehtävistä, joissa tapellaan tie kliimaksina toimivalle pomoviholliselle. Kirsikkana sisältökakussa toimii Garden of Salvation -raidi. Se edellyttää pelaajan aseistukselta ja panssarilta sen verran kovia arvoja, että puutarharetkeä varten joutuu grindaamaan melkoisesti.

Grindauksen uudet tuulet

Shadowkeep tuo mukaan muutoksia pelin palkitsevuuteen. Vanha tuttu lootin grindaaminen ei ole kadonnut mihinkään, mutta se saa rinnalleen kokemuspisteisiin perustuvan palkitsemismallin.

Tasoja on yhteensä sata ja se nollautuu seuraavan kauden alkaessa. Uuden kokemustason saavuttaessaan pelaaja saa ennakkoon määriteltyä tavaraa. Aiemmin tasonousujen palkinnot olivat lähinnä kosmeettista tavaraa, joka arvottiin. Nyt kokemustasojen palkinnot ovat selkeämmät alusta saakka ja pelaaja tietää, minkä eteen pyristellä. Uudistus on varsin tervetullut, kun pelaamista palkitaan selkeämmin kokemuspisteiden saralla. Ilmaisena vinkkinä voi sanoa, että päivittäisiä ja viikottaisia palkkiotehtäviä kannattaa tehdä aina kun vain mahdollista. Niistä saa mukavasti kokemuspisteitä ja niiden sisältämät tehtävät tulevat täytetyksi usein tavanomaisella pelaamisella.

Yksi pakkaa sekoittava uudistus on Armor 2.0. Uudistuksen myötä panssareihin on mahdollista liittää enimmillään neljä eri modia aiemman yhden sijaan. Käytännössä modit korvaavat aiemmin arvan varassa olleet panssareiden parannusominaisuudet. Toki arpaonnella on yhä roolinsa. Mobility, Resilience ja Recovery ovat saaneet rinnalleen Disciplinen, Intellectin ja Strenghtin. Jälkimmäisten arvot vaikuttavat siihen, miten nopeasti esimerkiksi superkyky ja kranaatti latautuvat. Nämä arvot arvotaan joka kerran, kun panssareita sattuu löytämään. Uudistus antaa pelaajalle kuitenkin enemmän päätösvaltaa siihen, mihin käyttöön minkäkin panssarin haluaa jalostaa.

Modeista puheen ollen, Shadowkeep esittelee myös kausiluonteisen artifaktin (Seasonal Artifact). Ensimmäisellä kaudella artifaktina on The Gate Lord’s Eye. Sillä pelaaja pystyy haalimaan itselleen haluamiaan aseita tai panssareita parantavia modeja. Modien avaaminen edellyttää kuitenkin pelaamista, joten pelaamisen palkitsemisessa on voimassa toinenkin taso.

Pelaamista elämöittämään tulivat myös Finisher-liikkeet. Nimensä mukaisesti lopetusliikkeellä vihollisen maallinen matka lopetetaan napakalla nyrkiniskulla tai potkulla. Yhtenä havaintona lopetusliikkeen käytöstä oli se, että viholliset tuntuivat tiputtavan tavanomaista paremmin panoksia.  Silkkaa ylistystä lopetusliikkeelle ei voi jakaa, koska se keskeyttää toiminnan muutamaksi sekunniksi ja altistaa pelaajan muiden vihollisten tulelle. Finisher-liikkeet ovat kiva lisä ja joillekin epäilemättä hyvä syy grindaamiseen, mutta liikettä on vaikea nähdä mitenkään mullistavana toimintona.

Kuun pimeällä puolella

Jos Shadowkeepiä pitää jostakin erityisesti kehua, se on kuun miljöö ja tunnelma. Painostava tunnelma hiipii päälle nopeasti, varsinkin kun pinnalta sukelletaan luolastojen syvyyksiin. Yleisestikin laajennuksen myötä tunnelma on synkempi ja siitä kiitos kuuluu uuden uhkan langettamalle pimeydelle. Koon puolesta kuu ei ole mahdottoman suuri, mutta illuusiota suuruudesta saadaan kasvatettua luolastotehtävistä. Lisäksi mielenkiintoa pitää yllä sinne tänne ripotellut mysteeriesineet, joihin liittyy jos jonkinlaista pulmanratkontaa.

Destinyn kovassa ytimessä on aina ollut huippuunsa hiottu räiskintä. Se ei muutu Shadowkeepin myötä. Räiskintä ja toiminta ovat yhä täyttä timanttia. Epäilemättä se on yksi syy, miksi pelin äärellä viihtyy kymmenistä satoihin tunteihin. Jatkuvuutta ylläpitää samalla myös ehtymätön himo uutta loottia kohtaan. Se voi olla juuri se seuraava kerta, kun kaivatun aseen saa toivomillaan ominaisuuksilla. Visuaalisesti eroavaisuuksia parin vuoden takaiseen on vaikea nähdä. Kuun maisemat ovat kaikesta huolimatta erinomaiset ja animaatio sulavaa. Nämä lienevät standardeja, joita Bungielta sopii odottaakin.

Äänimaailman suhteen ei myöskään löydy moitittavaa. Ääninäyttelijät suoriutuvat työstään kiitettävin paperein. Se, mistä Destinyä joutuu aina ylistämään on pelisarjan musiikit. Musiikkiraita miellyttää omia korvia siinä määrin, että sitä kuuntelee mielellään myös ”siviilissä”. Tähän mennessä Shadowkeep on jatkanut samalla korkealla tasolla. Erityistä korvamatoa ei ole toistaiseksi kuulunut, mutta jo kuullut kappaleet sopivat erinomaisesti kuun tunnelman luomiseen.

Destiny 2:n massiivinen sisältömäärä jatkaa kasvamistaan. Jos tekoälyn ohjastamia vihollisia vastaan nahistelu alkaa maistua puulta, voi aina mennä Crucibleen ottamaan mittaa toisista ihmisistä. Vaihtoehtona on myös Gambit, jossa taistellaan tekoälyä ja ihmisiä vastaan. Koordinoidumpaa tekemistä taas tarjoilevat raidit, jotka ovat niitä suurimpia koitoksia.

Lisäosana Shadowkeep onnistuu siinä kaikkein tärkeimmässä: se onnistuu herättämään mielenkiinnon esittelemäänsä sisältöä ja erityisesti tulevaa sisältöä kohtaan. Juoni jätettiin niin kiinnostavaan kohtaan, että jatkoa ei malttaisi odottaa. Onneksi odotusta helpotetaan entistä miellyttävemmällä grindauksella. Shadowkeep on siis väkevää jatkoa Destiny 2:lle. Aloitusta toki voisi kritisoida lyhyeksi juonitehtävien keston suhteen. Juonitehtävät sai pelattua läpi alle kymmenessä tunnissa. Steamin pelikelloon on kuitenkin kertynyt jo 27 tuntia ja lisää tulee miltei joka päivä.

DESTINY 2: SHADOWKEEP

”Kyllä, Shadowkeep on onnistunut lisäosa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-destiny-2-shadowkeep-on-lahes-taydellinen-lisaosa-mainiolle-pelille/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Mobius Digital -studion luova johtaja haluaa rikkoa peliteollisuuden...
    Mobius Digital
  • Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Muun muassa Half-Lifeistä, Dota 2:sta ja Counter-Strikeistä tunnetun...
    Pelit
  • Nyt myös Steamista löytyy halpaa pelattavaa, kun Bethesda aloitti omat alennusmyynnit

    Nyt myös Steamista löytyy halpaa pelattavaa, kun Bethesda aloitti omat alennusmyynnit

    Bethesda on käynnistänyt omat alennusmyynnit Steamissa. QuakeCon 2019...
    Bethesda
  • Pokémon Sword ja Shield saivat virallisen julkaisupäivämäärän

    Pokémon Sword ja Shield saivat virallisen julkaisupäivämäärän

    Nintendo Switchin ensimmäiset täysimittaiset ja kokonaan uudet Pokémon-roolipelit...
    Nintendo
  • “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    Naughty Dog -studion The Last of Us Part...
    AAA-pelit
  • Overkill’s The Walking Dead oli täysi floppi – Starbreeze Studiosin irtisanottu toimitusjohtaja syyt...

    Overkill’s The Walking Dead oli täysi floppi – Starbreeze Studiosin irtisanottu toimitusjohtaja syyt...

    Overkill Softwaren The Walking Dead ei ollut millään...
    irtisanomiset
  • Arvostelu: Mafia II on yhä hyvä peli, mutta sen remasterointi on kustu konsoleilla pahasti

    Arvostelu: Mafia II on yhä hyvä peli, mutta sen remasterointi on kustu konsoleilla pahasti

    Mafia-trilogian odotettu päivitys nykykonsoleille ei käynnisty täysin vakuuttavissa...
    Mafia
  • Jenkkiarmeija perustaa oman esports-joukkueen – Tarkoituksena promotoida väkivaltakoneiston ihanuutt...

    Jenkkiarmeija perustaa oman esports-joukkueen – Tarkoituksena promotoida väkivaltakoneiston ihanuutt...

    Yhdysvaltain armeijassa on keksitty, että esportsin kautta nuorison...
    eSports
  • Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Iron Maiden sai Ion Maidenin muuttamaan nimensä Ion Furyksi – peli julkaistaan elokuussa

    Tunnetun hevibändin nimellä ratsastanut Ion Maiden tulee saataville...
    3D Realms

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Nvidia esitteli upeita kustomoituja RTX 3080 -näyt...
Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty –...
Suosituista kauhupeleistä tunnettu Frictional Game...
Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkev...
Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black...

Tekniikka uutisia

  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • Sukella syvyyksiin, sillä tämä yksi viime vuoden parhaista peleistä on nyt Xbox Game Pass -palveluss...

    Sukella syvyyksiin, sillä tämä yksi viime vuoden parhaista peleistä on nyt Xbox Game Pass -palveluss...

    Xbox Games Pass on kasvanut jälleen uudella pelillä....
    Pelit
  • Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyllä käsikirjoitusten ja luovan ohjaamisen parissa työskentelevä Sami...
    Alan Wake 2
  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Nämä kuusi peliä saapuvat Xbox Game Pass -palveluun vielä tässä kuussa

    Nämä kuusi peliä saapuvat Xbox Game Pass -palveluun vielä tässä kuussa

    Helmikuussa Xbox Game Pass kasvaa kuudella julkaisulla. Xbox...
    Pelipalvelut
  • Call of Duty: Black Ops 4:ssä suosittu Zombies-moodi sopii entistä paremmin myös yksinpelaajille

    Call of Duty: Black Ops 4:ssä suosittu Zombies-moodi sopii entistä paremmin myös yksinpelaajille

    Call of Duty: Black Ops 4 painottaa moninpeliä,...
    Activision
  • ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    Lauantaiaamu alkoi ENCEn kannattajien kannalta synkästi, kun suomalainen...
    ENCE
  • Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Red Dead Redemption 2 on ollut vuoden 2018...
    Peliartikkelit
  • Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth Case on hauska Cthulhu-seikkailu, joka vie vaikka ...

    Mobiiliarvio: Myös PC:lle julkaistu The Innsmouth Case on hauska Cthulhu-seikkailu, joka vie vaikka ...

    The Innsmouth Casessa lähdetään selvittämään rantakaupungin mysteeriä leväperäisen...
    Android
  • Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Pelikuulokkeissa on harvemmin nähty päivitysmahdollisuuksia. Nyt Logitech on...
    Peliuutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Maistuisiko malja aitoa Assassin’s Creed -viiniä? Nyt sitä saa

    Maistuisiko malja aitoa Assassin’s Creed -viiniä? Nyt sitä saa

    Ubisoft on tuomassa markkinoille valikoiman Assassin’s Creed -brändättyjä...
    Pelit
  • Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Overland julkaistaan myöhemmin tässä kuussa. Tyylikkäältä näyttävä, post-apokalyptiseen...
    Overland
  • Turha odottaa monia Borderlands 3 -arvioita ennen pelin julkaisua, arvostelukappaleita jaettiin harv...

    Turha odottaa monia Borderlands 3 -arvioita ennen pelin julkaisua, arvostelukappaleita jaettiin harv...

    Vain yhdysvaltalaiset mediat ovat saaneet Borderlands 3 -arvostelukappaleita...
    Borderlands 3

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme