Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

Posted on 20.10.2019

Destiny 2 Shadowkeep esittelee Guardianien tähän mennessä suurimman uhan ja kehittää pelin palkitsemismallia entistä hövelimmäksi.

Alun perin vuonna 2017 julkaistu Destiny 2 on käynyt läpi melkoisen myllerryksen. Ensimmäisen vuoden sisällöt eivät ehkä olleet parhaimmasta päästä, mutta tilanteen korjasi viime vuonna julkaistu Forsaken-lisäosa. Sen massiivinen määrä lisäsisältöä ja tarina tempaisivat ainakin allekirjoittaneen mukaansa. Destiny 2:een kohdistuneeseen myllerrykseen voidaan laskea myös se, että Bungie irtautui pelin julkaisija Activisionista vuodenvaihteessa. Selkeimmin muutos näkyy PC-pelaajille siinä, että Destiny 2 siirtyi Blizzard App -launcherista Steamiin. Samalla ristitallennus tuli mukaan kuvioihin eli työllä ja tuskalla rakennetulla hahmolla pelaamista saattaa jatkaa toisella alustalla.

Ehkä kaikkein suurin juttu on kuitenkin se, että nyt miltei kaikki Shadowkeep-lisäosaa edeltävä sisältö on kaikkien saatavilla, veloituksetta. Destiny 2:n kokeilukynnys ei voisi siis juuri matalammaksi mennä.

No entä se Shadowkeep?

Lokakuun alussa julkaistu Shadowkeep vie Guardianit takaisin kuun kamaralle, missä oltiin edellisen kerran ensimmäisessä Destinyssä. Kuussa alkaa tapahtua kummia ja paljastuukin, että siellä piilee tuntematon uhka. Täysin vieras asia ei ole, sillä ”uudesta tulokkaasta” on vinkkailtu useaan otteeseen. Mysteeriä selvittämään lähetetty Eris Morn ei yksin kykene ratkomaan ongelmaa, joten pelaajan tehtäväksi tulee tehdä käytännön selvitystyö kentällä.

Shadowkeepin tarinankerronta poikkeaa viime vuoden Forsakenista melko rajusti. Kun juonitehtävät ovat pelattu läpi, ilmassa on enemmän kysymyksiä kuin vastauksia. Forsakenissa kostotarina vietiin verrattain tyydyttävään loppuun kerralla. Shadowkeepissä uuteen uhkaan liittyvää tarinaa syvennetään oletettavasti lisää tulevien kuukausien aikana. Aiemmin uhat ovat olleet lähinnä ulkoisia, tällä kertaa tulilinjalla ovat Guardianit ja heille voimansa antavan Travellerin valo.

Ei myöskään pidä unohtaa, että isossa kuvassa tarjolla on useita muitakin juonilankoja, joita voi halutessaan lähteä jatkamaan. Bungielle pitääkin nostaa hattua siitä, että se osaa kylvää erinomaisesti juonitärppejä, joihin voi palata varsin loogisesti myöhemmissä laajennuksissa. Shadowkeep toteuttaa samaa kaavaa. Uhka, jolla on kiusoiteltu useampaan otteeseen, realisoituu viimein.

Destiny 2:n aiempien laajennusten tapaan myös Shadowkeep tarjoaa uusia aktiviteetteja. Yksi niistä on Vex Offensive, joka heittää pelaajat Black Gardeniin. Siellä nahistellaan Vex-aaltoja ja aikarajaa vastaan. Loppuhuipennuksena on tietenkin pomovihollinen, joka tarvitsee reilusti kuritusta. Toisena uutena aktiviteettina on Nightmare Hunt -jahdit. Nämä eivät eroa juurikaan Strike-tehtävistä, joissa tapellaan tie kliimaksina toimivalle pomoviholliselle. Kirsikkana sisältökakussa toimii Garden of Salvation -raidi. Se edellyttää pelaajan aseistukselta ja panssarilta sen verran kovia arvoja, että puutarharetkeä varten joutuu grindaamaan melkoisesti.

Grindauksen uudet tuulet

Shadowkeep tuo mukaan muutoksia pelin palkitsevuuteen. Vanha tuttu lootin grindaaminen ei ole kadonnut mihinkään, mutta se saa rinnalleen kokemuspisteisiin perustuvan palkitsemismallin.

Tasoja on yhteensä sata ja se nollautuu seuraavan kauden alkaessa. Uuden kokemustason saavuttaessaan pelaaja saa ennakkoon määriteltyä tavaraa. Aiemmin tasonousujen palkinnot olivat lähinnä kosmeettista tavaraa, joka arvottiin. Nyt kokemustasojen palkinnot ovat selkeämmät alusta saakka ja pelaaja tietää, minkä eteen pyristellä. Uudistus on varsin tervetullut, kun pelaamista palkitaan selkeämmin kokemuspisteiden saralla. Ilmaisena vinkkinä voi sanoa, että päivittäisiä ja viikottaisia palkkiotehtäviä kannattaa tehdä aina kun vain mahdollista. Niistä saa mukavasti kokemuspisteitä ja niiden sisältämät tehtävät tulevat täytetyksi usein tavanomaisella pelaamisella.

Yksi pakkaa sekoittava uudistus on Armor 2.0. Uudistuksen myötä panssareihin on mahdollista liittää enimmillään neljä eri modia aiemman yhden sijaan. Käytännössä modit korvaavat aiemmin arvan varassa olleet panssareiden parannusominaisuudet. Toki arpaonnella on yhä roolinsa. Mobility, Resilience ja Recovery ovat saaneet rinnalleen Disciplinen, Intellectin ja Strenghtin. Jälkimmäisten arvot vaikuttavat siihen, miten nopeasti esimerkiksi superkyky ja kranaatti latautuvat. Nämä arvot arvotaan joka kerran, kun panssareita sattuu löytämään. Uudistus antaa pelaajalle kuitenkin enemmän päätösvaltaa siihen, mihin käyttöön minkäkin panssarin haluaa jalostaa.

Modeista puheen ollen, Shadowkeep esittelee myös kausiluonteisen artifaktin (Seasonal Artifact). Ensimmäisellä kaudella artifaktina on The Gate Lord’s Eye. Sillä pelaaja pystyy haalimaan itselleen haluamiaan aseita tai panssareita parantavia modeja. Modien avaaminen edellyttää kuitenkin pelaamista, joten pelaamisen palkitsemisessa on voimassa toinenkin taso.

Pelaamista elämöittämään tulivat myös Finisher-liikkeet. Nimensä mukaisesti lopetusliikkeellä vihollisen maallinen matka lopetetaan napakalla nyrkiniskulla tai potkulla. Yhtenä havaintona lopetusliikkeen käytöstä oli se, että viholliset tuntuivat tiputtavan tavanomaista paremmin panoksia.  Silkkaa ylistystä lopetusliikkeelle ei voi jakaa, koska se keskeyttää toiminnan muutamaksi sekunniksi ja altistaa pelaajan muiden vihollisten tulelle. Finisher-liikkeet ovat kiva lisä ja joillekin epäilemättä hyvä syy grindaamiseen, mutta liikettä on vaikea nähdä mitenkään mullistavana toimintona.

Kuun pimeällä puolella

Jos Shadowkeepiä pitää jostakin erityisesti kehua, se on kuun miljöö ja tunnelma. Painostava tunnelma hiipii päälle nopeasti, varsinkin kun pinnalta sukelletaan luolastojen syvyyksiin. Yleisestikin laajennuksen myötä tunnelma on synkempi ja siitä kiitos kuuluu uuden uhkan langettamalle pimeydelle. Koon puolesta kuu ei ole mahdottoman suuri, mutta illuusiota suuruudesta saadaan kasvatettua luolastotehtävistä. Lisäksi mielenkiintoa pitää yllä sinne tänne ripotellut mysteeriesineet, joihin liittyy jos jonkinlaista pulmanratkontaa.

Destinyn kovassa ytimessä on aina ollut huippuunsa hiottu räiskintä. Se ei muutu Shadowkeepin myötä. Räiskintä ja toiminta ovat yhä täyttä timanttia. Epäilemättä se on yksi syy, miksi pelin äärellä viihtyy kymmenistä satoihin tunteihin. Jatkuvuutta ylläpitää samalla myös ehtymätön himo uutta loottia kohtaan. Se voi olla juuri se seuraava kerta, kun kaivatun aseen saa toivomillaan ominaisuuksilla. Visuaalisesti eroavaisuuksia parin vuoden takaiseen on vaikea nähdä. Kuun maisemat ovat kaikesta huolimatta erinomaiset ja animaatio sulavaa. Nämä lienevät standardeja, joita Bungielta sopii odottaakin.

Äänimaailman suhteen ei myöskään löydy moitittavaa. Ääninäyttelijät suoriutuvat työstään kiitettävin paperein. Se, mistä Destinyä joutuu aina ylistämään on pelisarjan musiikit. Musiikkiraita miellyttää omia korvia siinä määrin, että sitä kuuntelee mielellään myös ”siviilissä”. Tähän mennessä Shadowkeep on jatkanut samalla korkealla tasolla. Erityistä korvamatoa ei ole toistaiseksi kuulunut, mutta jo kuullut kappaleet sopivat erinomaisesti kuun tunnelman luomiseen.

Destiny 2:n massiivinen sisältömäärä jatkaa kasvamistaan. Jos tekoälyn ohjastamia vihollisia vastaan nahistelu alkaa maistua puulta, voi aina mennä Crucibleen ottamaan mittaa toisista ihmisistä. Vaihtoehtona on myös Gambit, jossa taistellaan tekoälyä ja ihmisiä vastaan. Koordinoidumpaa tekemistä taas tarjoilevat raidit, jotka ovat niitä suurimpia koitoksia.

Lisäosana Shadowkeep onnistuu siinä kaikkein tärkeimmässä: se onnistuu herättämään mielenkiinnon esittelemäänsä sisältöä ja erityisesti tulevaa sisältöä kohtaan. Juoni jätettiin niin kiinnostavaan kohtaan, että jatkoa ei malttaisi odottaa. Onneksi odotusta helpotetaan entistä miellyttävemmällä grindauksella. Shadowkeep on siis väkevää jatkoa Destiny 2:lle. Aloitusta toki voisi kritisoida lyhyeksi juonitehtävien keston suhteen. Juonitehtävät sai pelattua läpi alle kymmenessä tunnissa. Steamin pelikelloon on kuitenkin kertynyt jo 27 tuntia ja lisää tulee miltei joka päivä.

DESTINY 2: SHADOWKEEP

”Kyllä, Shadowkeep on onnistunut lisäosa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-destiny-2-shadowkeep-on-lahes-taydellinen-lisaosa-mainiolle-pelille/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin yhtäaikaisten pelaajien määrä tipahti alle tuhanteen

    Valven Artifactin julkaisun jälkeiset kuukaudet ovat olleet äärimmäisen...
    Artifact
  • Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustuvassa The Valessa ruutu pysyy mustana koko pelin a...

    Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustuvassa The Valessa ruutu pysyy mustana koko pelin a...

    Elokuussa ilmestyvä The Vale rikkoo rankalla kädellä perinteisten...
    Indie-pelit
  • The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    Bethesdan markkinoinnista vastaavan Pete Hinesin mukaan The Elder...
    Bethesda
  • Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Chromebook saattaa tulevaisuudessa taipua monenlaiseen pelaamiseen. Chromebook-läppäreiden käyttäjät...
    Chromebook
  • PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    Sony testaa tällä hetkellä PlayStation-nimen vaihtoprosessia suljetussa betassa....
    Pelit
  • XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    Indie-studio Variable State on esitellyt sen uusinta peliä....
    Annapurna Interactive
  • Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Epic Games Store on aiemmin antanut ilmaiseksi yksittäisiä...
    Epic Games
  • HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    Pelikannettavien lisäksi HP julkaisi myös liudan oheislaitteita. Uutuuksia...
    HP
  • Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Intelin uusimman sukupolven core-prosessorit vaativat kaverikseen myös uuden...
    Emolevyt

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Overkill’s The Walking Dead oli täysi floppi – Sta...
Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n peli...
Destiny sisältää 32 päätehtävää
Helmikuun Games with Gold -kattaus päästää Xbox-pe...
Äänestys | Tältä näyttävät valtavat Pokémon-aihese...

Tekniikka uutisia

  • Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Kuvat: Tältä suositut videopelihahmot näyttäisivät naispuolisina

    Pelien päähenkilöt ovat pitkään olleet pääasiallisesti miespuolisia, joten...
    Assassin's Creed
  • Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Mobius Digital -studion luova johtaja haluaa rikkoa peliteollisuuden...
    Mobius Digital
  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset
  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala
  • Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmil...

    Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmil...

    Arcade-henkisiä kepeämpiä hävittäjätaisteluja ei pelimarkkinoilla ole Ace Combatien...
    Ace Combat 7: Skies Unknown
  • AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    Ryzen 7 5800X3D on ensimmäinen 3D V-Cache -välimuistilla...
    3D V-Cache
  • Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Overland julkaistaan myöhemmin tässä kuussa. Tyylikkäältä näyttävä, post-apokalyptiseen...
    Overland
  • Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisilla uusilla kuorilla PlayStation 5:stä tuunataan nä...

    Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisilla uusilla kuorilla PlayStation 5:stä tuunataan nä...

    Dbrand-yhtiö ei lopettanut PlayStation 5:n kuorien myymistä ja...
    Pelit
  • Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Märät unet eivät kuivu: pikkutuhma Leisure Suit Larry seikkailee nyt myös Android-laitteilla

    Leisure Suit Larry – Wet Dreams Don’t Dry...
    Leisure Suit Larry Wet Dreams Don't Die
  • The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    Bethesdan markkinoinnista vastaavan Pete Hinesin mukaan The Elder...
    Bethesda

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Gearbox valmistautuu Borderlands 3:n julkistamiseen

    Gearbox valmistautuu Borderlands 3:n julkistamiseen

    Borderlands 3:n julkistaminen vaikuttaa todennäköiseltä. Borderlands 3 on...
    Borderlands 3
  • Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita...
    Ghost of Tsushima
  • Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Uudet kuvat saattavat olla peräisin avaruuspeli Starfieldistä. Bethesda...
    pelihuhut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme