Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

Posted on 20.10.2019

Destiny 2 Shadowkeep esittelee Guardianien tähän mennessä suurimman uhan ja kehittää pelin palkitsemismallia entistä hövelimmäksi.

Alun perin vuonna 2017 julkaistu Destiny 2 on käynyt läpi melkoisen myllerryksen. Ensimmäisen vuoden sisällöt eivät ehkä olleet parhaimmasta päästä, mutta tilanteen korjasi viime vuonna julkaistu Forsaken-lisäosa. Sen massiivinen määrä lisäsisältöä ja tarina tempaisivat ainakin allekirjoittaneen mukaansa. Destiny 2:een kohdistuneeseen myllerrykseen voidaan laskea myös se, että Bungie irtautui pelin julkaisija Activisionista vuodenvaihteessa. Selkeimmin muutos näkyy PC-pelaajille siinä, että Destiny 2 siirtyi Blizzard App -launcherista Steamiin. Samalla ristitallennus tuli mukaan kuvioihin eli työllä ja tuskalla rakennetulla hahmolla pelaamista saattaa jatkaa toisella alustalla.

Ehkä kaikkein suurin juttu on kuitenkin se, että nyt miltei kaikki Shadowkeep-lisäosaa edeltävä sisältö on kaikkien saatavilla, veloituksetta. Destiny 2:n kokeilukynnys ei voisi siis juuri matalammaksi mennä.

No entä se Shadowkeep?

Lokakuun alussa julkaistu Shadowkeep vie Guardianit takaisin kuun kamaralle, missä oltiin edellisen kerran ensimmäisessä Destinyssä. Kuussa alkaa tapahtua kummia ja paljastuukin, että siellä piilee tuntematon uhka. Täysin vieras asia ei ole, sillä ”uudesta tulokkaasta” on vinkkailtu useaan otteeseen. Mysteeriä selvittämään lähetetty Eris Morn ei yksin kykene ratkomaan ongelmaa, joten pelaajan tehtäväksi tulee tehdä käytännön selvitystyö kentällä.

Shadowkeepin tarinankerronta poikkeaa viime vuoden Forsakenista melko rajusti. Kun juonitehtävät ovat pelattu läpi, ilmassa on enemmän kysymyksiä kuin vastauksia. Forsakenissa kostotarina vietiin verrattain tyydyttävään loppuun kerralla. Shadowkeepissä uuteen uhkaan liittyvää tarinaa syvennetään oletettavasti lisää tulevien kuukausien aikana. Aiemmin uhat ovat olleet lähinnä ulkoisia, tällä kertaa tulilinjalla ovat Guardianit ja heille voimansa antavan Travellerin valo.

Ei myöskään pidä unohtaa, että isossa kuvassa tarjolla on useita muitakin juonilankoja, joita voi halutessaan lähteä jatkamaan. Bungielle pitääkin nostaa hattua siitä, että se osaa kylvää erinomaisesti juonitärppejä, joihin voi palata varsin loogisesti myöhemmissä laajennuksissa. Shadowkeep toteuttaa samaa kaavaa. Uhka, jolla on kiusoiteltu useampaan otteeseen, realisoituu viimein.

Destiny 2:n aiempien laajennusten tapaan myös Shadowkeep tarjoaa uusia aktiviteetteja. Yksi niistä on Vex Offensive, joka heittää pelaajat Black Gardeniin. Siellä nahistellaan Vex-aaltoja ja aikarajaa vastaan. Loppuhuipennuksena on tietenkin pomovihollinen, joka tarvitsee reilusti kuritusta. Toisena uutena aktiviteettina on Nightmare Hunt -jahdit. Nämä eivät eroa juurikaan Strike-tehtävistä, joissa tapellaan tie kliimaksina toimivalle pomoviholliselle. Kirsikkana sisältökakussa toimii Garden of Salvation -raidi. Se edellyttää pelaajan aseistukselta ja panssarilta sen verran kovia arvoja, että puutarharetkeä varten joutuu grindaamaan melkoisesti.

Grindauksen uudet tuulet

Shadowkeep tuo mukaan muutoksia pelin palkitsevuuteen. Vanha tuttu lootin grindaaminen ei ole kadonnut mihinkään, mutta se saa rinnalleen kokemuspisteisiin perustuvan palkitsemismallin.

Tasoja on yhteensä sata ja se nollautuu seuraavan kauden alkaessa. Uuden kokemustason saavuttaessaan pelaaja saa ennakkoon määriteltyä tavaraa. Aiemmin tasonousujen palkinnot olivat lähinnä kosmeettista tavaraa, joka arvottiin. Nyt kokemustasojen palkinnot ovat selkeämmät alusta saakka ja pelaaja tietää, minkä eteen pyristellä. Uudistus on varsin tervetullut, kun pelaamista palkitaan selkeämmin kokemuspisteiden saralla. Ilmaisena vinkkinä voi sanoa, että päivittäisiä ja viikottaisia palkkiotehtäviä kannattaa tehdä aina kun vain mahdollista. Niistä saa mukavasti kokemuspisteitä ja niiden sisältämät tehtävät tulevat täytetyksi usein tavanomaisella pelaamisella.

Yksi pakkaa sekoittava uudistus on Armor 2.0. Uudistuksen myötä panssareihin on mahdollista liittää enimmillään neljä eri modia aiemman yhden sijaan. Käytännössä modit korvaavat aiemmin arvan varassa olleet panssareiden parannusominaisuudet. Toki arpaonnella on yhä roolinsa. Mobility, Resilience ja Recovery ovat saaneet rinnalleen Disciplinen, Intellectin ja Strenghtin. Jälkimmäisten arvot vaikuttavat siihen, miten nopeasti esimerkiksi superkyky ja kranaatti latautuvat. Nämä arvot arvotaan joka kerran, kun panssareita sattuu löytämään. Uudistus antaa pelaajalle kuitenkin enemmän päätösvaltaa siihen, mihin käyttöön minkäkin panssarin haluaa jalostaa.

Modeista puheen ollen, Shadowkeep esittelee myös kausiluonteisen artifaktin (Seasonal Artifact). Ensimmäisellä kaudella artifaktina on The Gate Lord’s Eye. Sillä pelaaja pystyy haalimaan itselleen haluamiaan aseita tai panssareita parantavia modeja. Modien avaaminen edellyttää kuitenkin pelaamista, joten pelaamisen palkitsemisessa on voimassa toinenkin taso.

Pelaamista elämöittämään tulivat myös Finisher-liikkeet. Nimensä mukaisesti lopetusliikkeellä vihollisen maallinen matka lopetetaan napakalla nyrkiniskulla tai potkulla. Yhtenä havaintona lopetusliikkeen käytöstä oli se, että viholliset tuntuivat tiputtavan tavanomaista paremmin panoksia.  Silkkaa ylistystä lopetusliikkeelle ei voi jakaa, koska se keskeyttää toiminnan muutamaksi sekunniksi ja altistaa pelaajan muiden vihollisten tulelle. Finisher-liikkeet ovat kiva lisä ja joillekin epäilemättä hyvä syy grindaamiseen, mutta liikettä on vaikea nähdä mitenkään mullistavana toimintona.

Kuun pimeällä puolella

Jos Shadowkeepiä pitää jostakin erityisesti kehua, se on kuun miljöö ja tunnelma. Painostava tunnelma hiipii päälle nopeasti, varsinkin kun pinnalta sukelletaan luolastojen syvyyksiin. Yleisestikin laajennuksen myötä tunnelma on synkempi ja siitä kiitos kuuluu uuden uhkan langettamalle pimeydelle. Koon puolesta kuu ei ole mahdottoman suuri, mutta illuusiota suuruudesta saadaan kasvatettua luolastotehtävistä. Lisäksi mielenkiintoa pitää yllä sinne tänne ripotellut mysteeriesineet, joihin liittyy jos jonkinlaista pulmanratkontaa.

Destinyn kovassa ytimessä on aina ollut huippuunsa hiottu räiskintä. Se ei muutu Shadowkeepin myötä. Räiskintä ja toiminta ovat yhä täyttä timanttia. Epäilemättä se on yksi syy, miksi pelin äärellä viihtyy kymmenistä satoihin tunteihin. Jatkuvuutta ylläpitää samalla myös ehtymätön himo uutta loottia kohtaan. Se voi olla juuri se seuraava kerta, kun kaivatun aseen saa toivomillaan ominaisuuksilla. Visuaalisesti eroavaisuuksia parin vuoden takaiseen on vaikea nähdä. Kuun maisemat ovat kaikesta huolimatta erinomaiset ja animaatio sulavaa. Nämä lienevät standardeja, joita Bungielta sopii odottaakin.

Äänimaailman suhteen ei myöskään löydy moitittavaa. Ääninäyttelijät suoriutuvat työstään kiitettävin paperein. Se, mistä Destinyä joutuu aina ylistämään on pelisarjan musiikit. Musiikkiraita miellyttää omia korvia siinä määrin, että sitä kuuntelee mielellään myös ”siviilissä”. Tähän mennessä Shadowkeep on jatkanut samalla korkealla tasolla. Erityistä korvamatoa ei ole toistaiseksi kuulunut, mutta jo kuullut kappaleet sopivat erinomaisesti kuun tunnelman luomiseen.

Destiny 2:n massiivinen sisältömäärä jatkaa kasvamistaan. Jos tekoälyn ohjastamia vihollisia vastaan nahistelu alkaa maistua puulta, voi aina mennä Crucibleen ottamaan mittaa toisista ihmisistä. Vaihtoehtona on myös Gambit, jossa taistellaan tekoälyä ja ihmisiä vastaan. Koordinoidumpaa tekemistä taas tarjoilevat raidit, jotka ovat niitä suurimpia koitoksia.

Lisäosana Shadowkeep onnistuu siinä kaikkein tärkeimmässä: se onnistuu herättämään mielenkiinnon esittelemäänsä sisältöä ja erityisesti tulevaa sisältöä kohtaan. Juoni jätettiin niin kiinnostavaan kohtaan, että jatkoa ei malttaisi odottaa. Onneksi odotusta helpotetaan entistä miellyttävemmällä grindauksella. Shadowkeep on siis väkevää jatkoa Destiny 2:lle. Aloitusta toki voisi kritisoida lyhyeksi juonitehtävien keston suhteen. Juonitehtävät sai pelattua läpi alle kymmenessä tunnissa. Steamin pelikelloon on kuitenkin kertynyt jo 27 tuntia ja lisää tulee miltei joka päivä.

DESTINY 2: SHADOWKEEP

”Kyllä, Shadowkeep on onnistunut lisäosa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-destiny-2-shadowkeep-on-lahes-taydellinen-lisaosa-mainiolle-pelille/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Keväällä ilmestyvän Total War: Three Kingdomsin uudella pelivideolla...
    pc-pelit
  • BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    Odotettua Anthemia päästiin testaamaan viime viikonloppuna avoimessa demotestissä....
    Anthem
  • Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Microsoft on tuonut myyntiin julisteen, joka muistuttaa, kuinka...
    Microsoft
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Xbox Onen saavutukset paljastavat, että hyvin pieni osa...
    Pelit
  • Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Virtuaalitodellisuus ja kouriintuntuva zombipeli tuntuvat täydelliseltä yhdistelmältä, mitä...
    Peliarvostelut
  • Arvostelu: Assassin’s Creed: The Rebel Collection kääntää Black Flagin ja Roguen onnistuneesti Ninte...

    Arvostelu: Assassin’s Creed: The Rebel Collection kääntää Black Flagin ja Roguen onnistuneesti Ninte...

    Assassin’s Creed: The Rebel Collection tuo Assassin’s Creed...
    Assassin's Creed
  • Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen myydyin pelikonsoli. Sony...
    Pelikonsolit
  • Avaruusseikkailu Endless on nyt jaossa kokonaan ilmaiseksi – Jatko-osia voi puolestaan testata vapaa...

    Avaruusseikkailu Endless on nyt jaossa kokonaan ilmaiseksi – Jatko-osia voi puolestaan testata vapaa...

    Amplitude Studios tarjoaa nyt viikonlopun ajan kaikkia Endless-pelejä...
    Endless Space

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri: Viitta niskaan ja luolastoja runtelemaan...
Arvostelu | Seuraatko maalin kuivumista vuvuzela h...
Uusi timelapse-video näyttää kuinka upean dynaamin...
Ensituntumat |
Co-op-räiskintä Rainbow Six Extract...
Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pe...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin loistavasti – ”Tätä peliä en poista PS4:n kiintolevy...

    Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin loistavasti – ”Tätä peliä en poista PS4:n kiintolevy...

    Sid Meier’s Civilization VI -strategiapelisarjan toistaiseksi uusin osa...
    2k Games
  • Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Firaxis Games yllättää fanit uudella XCOM-pelillä, jonka pienempi...
    Peliarvostelut
  • Super Mario Odyssey -pelaaja läpäisi pelin ja keräsi kaikki tasoloikan kuut ottamatta lainkaan vahin...

    Super Mario Odyssey -pelaaja läpäisi pelin ja keräsi kaikki tasoloikan kuut ottamatta lainkaan vahin...

    Super Mario Odyssey -pelaaja Timpani on kyennyt lähes...
    Nintendo
  • Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Mortal Kombat 11 julkaistaan tällä kertaa PC:lle, Xbox...
    mortal kombat 11
  • Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Kehuttu tieteistrilleri Observer on saapunut ehostettuna versiona useille...
    Blooper Team
  • Nintendo joutuu oikeuden eteen selvittämään, miksi sen pelien ennakkotilauksia ei voi peruuttaa

    Nintendo joutuu oikeuden eteen selvittämään, miksi sen pelien ennakkotilauksia ei voi peruuttaa

    Nintendo saattaa rikkoa eurooppalaista lakia, koska sen myymien...
    Ennakkotilaukset
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Kuvat: Tältä näyttää hämmentävä runkkauspeli Wanking Simulator

    Kuvat: Tältä näyttää hämmentävä runkkauspeli Wanking Simulator

    Nimestään huolimatta runkkauspeli Wanking Simulatorista julkaistuissa kuvakaappauksissa ei...
    Pelit
  • PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    PS Plussan tilaajien kesäkuun pelipaketti sisältää Borderlandsiä ja Sonic

    Sony on julkistanut kesäkuun PS Plus -pelipaketin, joka...
    Borderlands
  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntumat: Vaikka F1-kausi ei ole vielä päässyt starttaamaan, vie lupaava F1 2020 formulat tänä v...

    Ensituntumat: Vaikka F1-kausi ei ole vielä päässyt starttaamaan, vie lupaava F1 2020 formulat tänä v...

    Kuluvan vuoden F1-kauden yllä leijuu vielä toistaiseksi paljon...
    Ajopelit
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme