Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmillaan

Posted on 3.2.2019

Arcade-henkisiä kepeämpiä hävittäjätaisteluja ei pelimarkkinoilla ole Ace Combatien ja Tom Clancy’s H.A.W.X:ien lisäksi juurikaan nähty. Molempien pelisarjojen edellisistä osista on ehtinyt vierähtää jo vuosia, mutta nyt Ace Combat on palannut paikkaamaan tyhjää kohtaa pelitaivaalla, kenties kaikkien aikojen parhaalla esityksellä.


Julkaistu / Tekijä ja julkaisija:Bando Namcai / Saatavilla: PC (testattu), PlayStation 4, Xbox One / Pelaajia: 1 / Ikäraja: 18 / Peliä pelattu arvostelua varten: 19 tuntia


Ace Combat 7: Skies Unknownissa palataan sarjan aiemmista osista tuttuun Strangerealin maailmaan ja vuoteen 2019. Siellä sijaitsevaan Usean mantereeseen osui muutama vuosi takaperin asteroidi, joka jätti jälkeensä paljon tuhoa ja hävitystä.

Kun pahimmasta alkukaaoksesta oli selvitty, alkoi jälleenrakennus. Yhtenä sen kulmakivistä oli Osean valtion aloittama avaruushissin rakennusprojekti, jonka oli tarkoitus symboloida mantereella ja sen läheisyydessä sijaitsevien valtioiden välistä rauhaa. Kuten politiikassa usein käy, kääntyi tilanne kuitenkin pahasti päälaelleen.

Usean mantereen vieressä sijaitseva saarivaltio Erusean kuningaskunta näki avaruushissin vain Osean keinona hamuta itselleen lisää valtaa Usean mantereelta. Maiden väliset erimielisyydet räjähtivätkin käsiin, kun Erusea suoritti lennokkien avulla tehokkaan täsmäiskun Osean armeijaa vastaan. Vaikka Erusean asevoimat olivat Oseaan verrattuna sangen pienet, toi yllätysmomentti kuningaskunnalle merkittävän etulyöntiaseman.

Ace Combat 7: Skies Unknownin tarina pyörii näistä asetelmista alkaneen ”The Lighthouse Warin” ympärillä. Pelaaja itse ohjaa Trigger-nimistä kansainväliseen rauhanturvaoperaatioon osallistuvaa hävittäjälentäjää. Tarinassa Trigger on kasvoton ja äänetön, samalla kun suurimman osan tarinasta kertoo lentomekaanikko Avril “Scrap Queen” Mead.

Sota- ja räiskintäpeleissä tarina on harmillisen usein vain varsin päälleliimattu tapa liittää eri skenaariot toisiinsa. Ace Combat 7: Skies Unknown on kuitenkin iloinen poikkeus. Noin kymmenen tuntia kestävä päätarina on oikeasti sangen kiinnostava ja paikoitellen se onnistuu herättämään jopa varsin vahvoja tunteita. Varsinkin lopussa odottava huipennus on kokemisen arvoinen. Aiempia Ace Combatteja pelanneille tarjolla on useita viittauksia aiempiin peleihin, mutta tarinasta voi nauttia myös ilman aiempaa Ace Combat -kokemusta.

Jos Ace Combat 7: Skies Unknownin tarina on hyvä, on itse pelattavuus timanttia. Peli tarjoaa yhteensä 28 erilaista hävittäjää, joista osa on kuitenkin saman koneen eri variantteja jolloin eroavaisuudet jäävät sangen pieniksi (esim. F-15/C/J/E-mallit). Mukana on tosielämään perustuvia koneita aina A-10C Thunderboltista F-22A Raptoriin ja MiG-21bis Fishbedistä SU-35S Flanker-E:en saakka joita täydentää muutama kuviteltu konseptikone. Mukana ovat myös Suomen HX-hävittäjähankkeeseen osallistuvat koneet (tai niiden variantit) F-35C Lightning II, Gripen E, F/A-18F Super Hornet, Dassault Rafale M sekä Eurofighter Typhoon. Deluxe-versio laajentaa konevalikoimaa vielä hieman lisää.

Lentäminen on helppoa ja asetuksista ohjaustavaksi voi valita normaalin tai expertin. Normaali on kuitenkin lähinnä noviisitaso jossa lentäminen vastaa lähinnä autolla ajoa taivaalla. Heti alkutotuttelun jälkeen ohjaustavaksi kannattaakin vaihtaa expert, jossa lentokone lentää kolmen akselin eli kallistumisen, kääntymisen ja nyökkäämisen suhteen. Experttiasetusten avulla koneen lentämiseen pystyy vaikuttamaan huomattavasti enemmän mikä tekee lentämisestä sekä sopivasti haastavampaa että paljon hauskempaa.

Ace Combat 7: Skies Unknownin PC-versiota voi periaatteessa pelata hiirellä ja näppäimistöllä. Tapa ei kuitenkaan ole missään määrin suositeltava, sillä ohjaus on suunniteltu alusta pitäen peliohjaimelle. Ainakaan arvosteluversiossa hiiren ja näppäimistön kontrolleja ei pystynyt edes säätämään ja suurin osa pelin sisäisistä kontrolliohjeista perustui peliohjaimeen.

Ace Combat 7: Skies Unknownin lentäminen on juuri sopiva yhdistelmä lentosimulaattoria ja ilmassa käytävää koiratappelua. Experttiasetuksilla koneet lentävät kohtuullisen realistisesti, mutta samalla on pidetty kiinni hauskuuden säilyttämisestä. Niiden pelaajien, jotka haluavat painaa erikseen jokaista ohjaamosta löytyvää nappia ja lentää täysin realistisesti kannattaa jatkossakin turvautua ”oikeisiin” lentosimulaattoreihin, mutta tavallisten pelaajien kannalta tasapaino on loistava.

Ylimääräinen realismi on tiputettu pois myös taivaalla sotimisesta. Jokainen hävittäjä kykenee kantamaan mukanaan kymmenittäin ohjuksia ja loputtoman määrän konetykin ammuksia. Näin ollen ohjuksia kirjaimellisesti tupsahtelee tyhjästä siipien ripustimiin kun edelliset on ammuttu pois tieltä.

Taisteluoperaatiot ovatkin pitkälti erittäin hauskoja. Uutena mekaniikkana vihollisilta pystyy piiloutumaan pilven sisälle, mikä tuo ilmataistoon uutta strategista ulottuvuutta. Välillä tarjolla on myös tehtäviä joissa pitää esimerkiksi pommittaa maassa olevia kohteita.

Osa kampanjan tehtävistä voi osoittautua yllättävän haastaviksi ja niitä voi joutua testaamaan useampaankin otteeseen. Tämä voi aiheuttaa harmaita hiuksia, sillä Ace Combat 7: Skies Unknownin checkpoint-systeemi on nykystandardeilla sangen karu. Tallennuspisteitä on keskimäärin yksi ja se sijoittuu operaation puolivälin paikkeille. Näin ollen epäonnistunut tehtävä tai oman koneen tuhoutuminen voi kelata progressiota taaksepäin kymmenien minuuttien edestä.

Sotimisen hauskuus siirtyy hienolla tavalla myös moninpeliin. Siellä taivaalla lentää yhtä aikaa korkeintaan kahdeksan hävittäjää, joista viimeisenä henkiin jäänyt on voittaja.

Kampanjan aikana hankitun hävittäjäkokoelman voi siirtää suoraan moninpeliin. Moninpeli on kuitenkin tasapainotettu siten, että kaikki erään osallistuva pelaajat lentävät kohtuullisen tasavertaisilla koneilla, joten eriä ei voita automaattisesti mikäli koneekseen valitsee vaikkapa sangen ylivertaisen F-22A Raptorin. Moninpelin kautta voi myös hankkia lisää koneita sekä erilaisia kosmeettisiä lisiä jo olemassa oleviin hävittäjiin. Ihmispelaajia vastaan pelaaminen onkin todella hauskaa ja moninpeliin voi upottaa helposti kymmeniäkin tunteja.

Suurimpana miinuksena Ace Combat 7: Skies Unknownistä puuttuu varsinainen matchmaking-järjestelmä ja ”pelaa nyt”-painike. Näin ollen peleihin voi osallistua vain liittymällä avoimeen huoneeseen ja odottamalla sen täyttymistä tai vaihtoehtoisesti perustamalla itse oman pelihuoneen, mikä saattaa lisätä odotteluaikaa ikävän paljon.

Ace Combat 7: Skies Unknown toimii myös tekniseltä kannalta. Grafiikat ovat upean näköisiä ja lentokoneiden mallit yksityiskohtaisia. Peli on myös optimoitu hienosti – AMD Ryzen 5 2600X ja RTX 2070 pyörittivät peliä 1440p-resoluutiolla ja täysillä asetuksilla jopa yli 100fps ruudunpäivitysnopeudella. Virallisten vaatimusten mukaan GTX 1060:n tasoisen näytönohaimen pitäisi riittää 100 fps:n ruudunpäivtysnopeudeen 1080p resoluutiolla.

Kokonaisuudessaan Ace Combat 7: Skies Unknown onkin yksi kaikkien aikojen parhaista arcade-henkisistä lentelypeleistä. Kehittäjät ovat osanneet tasapainottaa realismin ja hauskanpidon juuri sopivasti eikä mikään pelin osa-alue tunnu huonolta tai keskeneräiseltä.

ACE COMBAT 7: SKIES UNKNOWN

”Ace Combat 7: Skies Unknown tarjoaa erinomaista ja loppuun asti hiottua arcade-henkistä hävittäjätaistoa.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ace-combat-7-skies-unknown-on-kaunista-ja-sopivan-arcade-henkista-ilmataistoa-parhaimmillaan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Ori and the Will of the Wisps olisi...
    indiepelit
  • Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Arvostelu: Tämä tuli puskista – Pirullisen vaikea cyberpunk-räiskintä Huntdown on yksi kesän parhais...

    Loistavasti toteutetun Huntdownin cyberpunkia huokuvassa maailmassa kaduilla marssivat...
    Huntdown
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl
  • Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Klei Entertainment ei petä fanejaan tälläkään kertaa, sillä...
    Griftlands
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Ulkoisesti söpö Autonauts kätkee sisäänsä monimutkaisen ja kiinnostavan simulaattorin,...
    Autonauts
  • No nyt on halpaa: Death Stranding ja moni muu huippupeli tarjouksessa, PS Store aloitti pika-alennuk...

    No nyt on halpaa: Death Stranding ja moni muu huippupeli tarjouksessa, PS Store aloitti pika-alennuk...

    PS Store aloitti joulun pika-alennusmyynnit. Neljä päivää kestävässä...
    Death Stranding
  • Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei...
    Carrion
  • Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensimmäisten tuntien perusteella odotettu kauhupeli The Sinking City...
    H.P. Lovecraft
  • Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen kalleimman superauton hinnalla – Mitä hankkisit itse...

    Äänestys: Tämän kaiken voisit ostaa GTA Onlinen kalleimman superauton hinnalla – Mitä hankkisit itse...

    GTA Onlineen lisättiin hiljattain 2,875 miljoonaa dollaria maksava...
    Grand Theft Auto V

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Mahdollisesti PlayStation 5:n yhteydessä ilmestyvä...
Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuks...
Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n peli...
Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisest...
PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ova...

Tekniikka uutisia

  • E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    Xbox Game Studiosin johtajan mukaan Xboxille ja Windows...
    E3 2019
  • Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Xbox Game Passiin lisätään koko joukko uusia pelejä joulukuussa Xbox Onelle sekä PC:lle

    Microsoftin pelipalveluun luvassa paljon uutta pelattavaa joulukuun aikana,...
    Microsoft
  • Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft Games -markkinointijohtaja kertoo olleensa iloisesti yllättynyt, miten...
    Microsoft
  • Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    IO Interactive on julkaissut PlayStation 4:lle ja Xbox...
    Hitman
  • Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Paul W.S. Andersonin ohjaama Monster Hunter julkaistaan syyskuussa....
    Elokuvat
  • Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervottomia bugeja

    Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervottomia bugeja

    PlayStation 4:n yksinoikeuspeli Days Gone voi yllättää vaikkapa...
    Days Gone
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisilla uusilla kuorilla PlayStation 5:stä tuunataan nä...

    Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisilla uusilla kuorilla PlayStation 5:stä tuunataan nä...

    Dbrand-yhtiö ei lopettanut PlayStation 5:n kuorien myymistä ja...
    Pelit
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Astralis murskasi ENCEn unelman – Suomalaisjoukkue joutui tyytymään hopeaan Katowice Majorissa

    Maailman paras ja kenties kaikkien aikojen ylivoimaisin Counter-Strike-joukkue...
    Counter-Strike: Global Offensive

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa sy...

    Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa sy...

    Watch Dogs Legion tarjoilee koukuttavaa hakkeritoimintaa, mutta yhteiskunnallinen...
    Google Stadia
  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat
  • Huhtikuussa mennään oikeuteen: Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sai julkaisupäivän

    Huhtikuussa mennään oikeuteen: Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sai julkaisupäivän

    Phoenix Wright: Ace Attorney -sarjan kolme ensimmäistä peliä...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme