Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

Posted on 24.5.2020

Tältä näyttää SoundID Listenin käyttöliittymä prosessoinnin ollessa käytössä.

Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten kuluttajien markkinoita. Aiempi yritys True-Fi-sovelluksella epäonnistui – nyt Sonarworks kokeilee uudelleen samalla perusidealla, mutta massoille helppokäyttöisemmällä tyylillä. Muropaketti testasi uuden version.

Sonarworks kehuu SoundID-ohjelmiston avaavan käyttäjille kuulokkeiden täyden potentiaalin. Kehittäjä sanoo sovelluksensa parantavan niin musiikin, elokuvien kuin pelienkin äänentoistoa.

Sonarworks myös kehaisee SoundID:n ääniteknologian perustuvan siihen, mitä artistit kuulevat studioissaan. Tällä viitattaneen siihen, että sovellus tasoittaa kuulokkeiden taajuusvastetta ja välittää näin bassoa, diskanttia tai keskiääniä korostamattoman kuunteluelämyksen – käytännössä siis tuo kuulokkeita lähemmäs studiolaatua.

SoundID-sovelluksella voi kuulokkeiden taajuusvasteen tasoittamisen jälkeen tuoda silti myös omia mieltymyksiä äänentoiston sävyyn. Kaikki sovelluksen tekemä prosessointi tapahtuu käyttäjältä näkymättömissä olevalla ekvalisaattorilla.

Sonarworksille täytyy antaa hiukan kritiikkiä siitä, ettei työpöytäversion kokeileminen onnistu ilman SoundID-mobiilisovelluksen asentamista Android- tai iOS -käyttöjärjestelmään.

Kun mobiilisovelluksen on asentanut, käyttäjälle esitetään mahdollisuus kirjautua palveluun joko Facebookin, Googlen tai sähköpostin kautta. Varmistusviesti saapuu postilaatikkoon nopeasti, minkä jälkeen selain ehdottaa työpöytäsovelluksen käynnistämistä.

Sovelluksen testikoneena toimi Muropaketissa Windows-PC, mutta työpöytäsovelluksen saa myös macOS:lle. SoundID-mobiilisovellus on ilmainen. SoundID Listen -työpöytäsovelluksesta kuitenkin saa testijakson jälkeen pulittaa 4,99 dollaria kuukaudessa.

Mobiilisovellus esittää tässä vaiheessa liudan kysymyksiä, sillä kuulokeprofiili luodaan sen kautta. Sonarworks valistaa kysymysten yhteydessä, että ikä ja sukupuoli vaikuttavat kuuloon ja erityisesti diskantteihin. Miehet ovat Sonarworksin mukaan alttiimpia kuulon heikentymiselle erityisesti 40 ikävuoden jälkeen.

Lopulta mobiilisovellus antaa valita listalta käyttäjän omistamat kuulokkeet, jonka jälkeen sekä työpöytäsovelluksessa että mobiilisovelluksessa käytettävä kuulokeprofiili voidaan luoda. Kuulokevalinta täytyy tehdä, jotta SoundID tietäisi millä tavalla taajuusvastetta tulee ekvalisoida eli muokata.

Kuulokkeita on valittavissa vaikuttava määrä, joten käyttäjä saattaa löytää omatkin luurinsa listalta. Sennheiser HD600 -kuulokkeiden valitsemisen jälkeen päästään jatkamaan eteenpäin.

Työpöytäversion asentaminen tyssäsi hetkeksi tähän ilmoitukseen.

Seuraavana on vuorossa omien kuuntelumieltymysten valitseminen. Tässä vaiheessa ohjelmisto on jo tasoittanut taajuusvasteen neutraaliksi, mutta tämän jälkeen on mahdollista lisätä vaikkapa bassoa, jos sitä kaipaa.

Taajuusvasteen muokkaaminen tapahtuu koskematta minkäänlaisiin säätimiin, sillä sovellus muokkaa äänensävyä esittämällä A/B-ääninäytteitä, joista käyttäjä voi valita itseään miellyttävämmän vaihtoehdon. Näytteet ovat erityylisiä musiikkikappaleita, ja mukana on useampaa genreä elektronisesta klassiseen.

SoundID-mobiilisovelluksen kautta voi muokata mieltymyksiään.

Tyylivalinnan jälkeen ohjelma soittaa näytteestä kaksi versiota. Toinen on erittäin bassovoittoinen, toinen taas vaikuttaisi tuovan enemmän esille sekä diskanttia että hiukan keskiääniä. Käyttäjä voi valita näistä miellyttävämmän. On myös mahdollista valita, ettei pidä kummastakaan versiosta. Valintoja tehdään useamman kerran, jonka jälkeen sovellus säätää käyttäjälle sopivan ekvalisoinnin.

Ennen demokappaleen kuuntelemista ohjelma huomauttaa fiksusti äänenvoimakkuuden laskemisesta ennen kuuntelemista.

Demokappaletta kuunnellessa ensivaikutelma on, että sovellus paransi äänentoistoa. Vaikutus on samantyyppinen kuin masteroimattoman ja masteroidun kappaleen välillä. Bassoa on hiukan enemmän, yläbassojen ja alempien keskiäänien leikkaus on vähentänyt kuminaa ja keskiäänet erottuvat selkeämmin.

Tarkemmin kuunneltuna keskiäänien korostus on ikävä kyllä ekvalisoitu varsin terävällä Q-arvolla, joka tuo käytännössä keskiääniin resonanssimaisen säväyksen. Sama ilmiö oli havaittavissa kaikessa kuuntelumateriaalissa.

Jos käyttäjä pääsisi itse säätämään ekvalisaattoria, häiriötekijä olisi helppo poistaa. Sonarworks haluaa kuitenkin SoundID:n olevan mahdollisimman yksinkertainen, joten tätä mahdollisuutta ei ole. Nasaalimainen äänensävy tulee häiritsevästi esille etenkin pelien aseiden äänissä.

Kierrepallo Sonarworks SoundID:ltä. Ei kuitenkaan mitään ylitsepääsemätöntä.

Työpöytäsovelluksen käytössä oli myös muutamia teknisiä ongelmia.

Jostain syystä Counter-Strike: Global Offensiven äänet toistuivat viiveellä – ongelma kuitenkin katosi pelin uudelleenkäynnistyksen jälkeen. Ohjelma myös pakotti oman virtuaalisen ääniajurinsa käyttöön, eikä audio-ulostuloa voinut vaihtaa lainkaan. Pulma poistui kytkemällä pois päältä asetus ”Overtake system output device”. Asetus aiheutti muitakin omituisia ongelmia, jotka kaikkosivat sen poiskytkemisen jälkeen. Sovellus kadotti myös kerran virtuaalisen ääniajurinsa, eikä sitä saanut takaisin kuin uudelleenasentamalla. Mobiilisovellus sen sijaan toimi ongelmitta.

Koss UR40 -kuulokkeita SoundID -sovelluksen listalta ei löytynyt, joten ne jäivät testaamatta. Listalta puuttuivat myös AKG K240DF -kuulokkeet – lähin vaihtoehto niille on K240 MKII, mutta kuulokeprofiili ei tunnu soveltuvan DF-kuulokkeisiin, sillä keskiäänet korostuivat liikaa ja ääni kuulosti ohuelta prosessoinnin jälkeen. Sonarworks aikoo tarjota käyttäjille jatkossa lisää kuulokeprofiileja.

Kaikesta kritiikistä huolimatta SoundID:stä saattaa olla hyötyä joillekin käyttäjille, sillä sovelluksessa on potentiaalia parantamaan kehnompienkin kuulokkeiden äänentoistoa. Sitä kannattaa kuitenkin testata omilla kuulokkeilla ennen ostopäätöstä.

Täältä voit tarkistaa tukeeko SoundID omia kuulokkeitasi. Ohjelman voi ladata kokeiltavaksi ilmaiseksi täältä.

Hyvää

  • Helppokäyttöisyys
  • Tietyin varauksin parantaa kuulokkeiden äänentoistoa

Huonoa

  • Epämiellyttävä korostuma keskiäänissä – toisenlaisilla mieltymysvalinnoilla ja kuulokkeilla ongelma voi poistua
  • Helppokäyttöisyyden kääntöpuolena vähemmän mahdollisuuksia taajuusvasteen muokkaamiseen
  • Pienet tekniset ongelmat työpöytäversiossa asentamisen alkuvaiheessa
  • Työpöytäsovellusta ei voi käyttää ennen kuin mobiilisovellus on asennettu

Tärkeimmät tiedot SoundID-sovelluksesta

  • Hinta: Mobiiliversio ilmainen / työpöytäversio 4,99 dollaria kuukausi
  • Julkaisija: Sonarworks
  • Kuuloketuki: https://www.sonarworks.com/soundid/supported-headphones
  • Alustat: SoundID: Android / iOS – SoundID Listen: Windows / macOS

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/mobiilitestit/testi-soundid-sovellus-lupaa-tehda-kuulokkeistasi-huippulaadukkaat-ilmaiseksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 4000 milliampeeritunnin akun

    Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 4000 milliampeeritunnin akun

    Osa Motorolan tulevan G8 Play -puhelimen teknisistä ominaisuuksista...
    Mobiili
  • EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman GeForce RTX 2000 -sarjan näytönohjaimille

    EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman GeForce RTX 2000 -sarjan näytönohjaimille

    EVGA Precision X1 -ohjelmassa on paranneltu yleisesti käyttöliittymää edeltäjänsä verrattuna ja lisäksi siitä löytyy automaattinen OC Scanner -ylikellotustoiminto. EVGA julkaisi Turing-arkkitehtuurin näytönohjainten rinnalle uuden versi… Lue ko...
    EVGA
  • Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    Suorituskykytestin tuloksien perusteella iPhone 12:n A14 Bionic -järjestelmäpiiri saattaa olla alike...

    iPhone 12 -laitteesta ilmestyneiden ensimmäisten suorituskykytestien perusteella iPhone...
    Apple
  • Jimm’s PC-Store esitteli uuden nestejäähdytteisen Reactor-mallin – Malliston edullisin vaihtoehtokin...

    Jimm’s PC-Store esitteli uuden nestejäähdytteisen Reactor-mallin – Malliston edullisin vaihtoehtokin...

    Jimm’s PC-Store on julkistanut uuden mallin vesijäähdytteisen tietokoneen...
    Jimm's
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philips julkisti kovan luokan konsolipelaajille tarkoitetut 558M1RY- ja 278M1R -näytöt

    Philipsin Momentum-tuoteperheeseen kuuluvat 558M1RY- ja 278M1R -näytöt on tarkoitettu...
    pelinäytöt
  • Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Kuluneella viikolla julkistetun Steam Deck -pelikonsolin ennakkomyynti alkoi...
    eBay
  • Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Designin uudet AIO-jäähdyttimet tarjoavat kauttaaltaan uudistuneen mallisarjan...
    AIO-vesijäähdytysjärjestelmä
  • Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Mobiilivuotaja Evan Blass on jakanut Twitterin kautta mallinnoksia...
    Mobiili
  • Gigabyte esitteli kolme uutta pelinäyttöä

    Gigabyte esitteli kolme uutta pelinäyttöä

    Julkistetut pelinäytöt kuuluvat uuteen Gigabyte-sarjaan. Julkistettu mallisto käsittää...
    CES 2020

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Esitteleekö Samsung lokakuussa maailman ensimmäise...
Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älyke...
Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siit...
Nyt se on virallista –
Nvidia julkaisi GeForce RTX...
Nvidian uudet mobiilinäytönohjaimet väitetyssä vuo...

Tekniikka uutisia

  • Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Designin uudet AIO-jäähdyttimet tarjoavat kauttaaltaan uudistuneen mallisarjan...
    AIO-vesijäähdytysjärjestelmä
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • Kolink julkaisi kolme uutta miditornikoteloa

    Kolink julkaisi kolme uutta miditornikoteloa

    Uudet Kolinkin miditornikotelot ovat nimeltään Inspire K7 ARG,...
    ATX
  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED
  • Huhu: Huawei Mate 30 Pro sisältää Kirin 985 -suorittimen ja 55 watin pikalatauksen

    Huhu: Huawei Mate 30 Pro sisältää Kirin 985 -suorittimen ja 55 watin pikalatauksen

    Huawei esitteli keväiset P30 ja P30 Pro -huippumallinsa...
    Huawei
  • Graafikko teki ylistetyllä tummalla teemallaan 85 000 euron tilin viikossa!

    Graafikko teki ylistetyllä tummalla teemallaan 85 000 euron tilin viikossa!

    Graafikko tarttui digitaaliseen pensseliinsä ja tienasi aimo rahat....
    Apple
  • Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippumalli 5G-ominaisuuksin

    OnePlus 8 on tavallaan tehnyt paluun juurilleen. Se...
    Android 10
  • Näin hyvin Applen uusi iPhone Xs Max kestää fyysistä kuritusta

    Näin hyvin Applen uusi iPhone Xs Max kestää fyysistä kuritusta

    JerryRigEverything on ottanut Applen uusimman iPhone Xs Max fyysistä kestävyyttä mittaavaan testipenkkiinsä. YouTube-kanava JerryRigEverything on tapana testata uusimpia ja kiinnostavimpia älypuhelinuutuuksia tutussa fyysistä kestävyyttä mitt… ...
    Apple
  • Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli eilen Galaxy Z Flip ja Galaxy...
    Mobiili
  • Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435....
    langattomat kuulokkeet

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo on esitellyt uuden Legion Phone Duel -puhelimen,...
    Lenovo
  • Microsoft esitteli sekoitetun todellisuuden HoloLens 2 -virtuaalilasit

    Microsoft esitteli sekoitetun todellisuuden HoloLens 2 -virtuaalilasit

    Microsoft on odotetusti esitellyt MWC 2019 -messujen yhteydessä...
    HoloLens
  • NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    Uudet ajurit lisäävät tuen Nvidia Reflex -toiminnolle Call...
    Call of Duty: Modern Warfare

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme