Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

Posted on 24.5.2020

Tältä näyttää SoundID Listenin käyttöliittymä prosessoinnin ollessa käytössä.

Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten kuluttajien markkinoita. Aiempi yritys True-Fi-sovelluksella epäonnistui – nyt Sonarworks kokeilee uudelleen samalla perusidealla, mutta massoille helppokäyttöisemmällä tyylillä. Muropaketti testasi uuden version.

Sonarworks kehuu SoundID-ohjelmiston avaavan käyttäjille kuulokkeiden täyden potentiaalin. Kehittäjä sanoo sovelluksensa parantavan niin musiikin, elokuvien kuin pelienkin äänentoistoa.

Sonarworks myös kehaisee SoundID:n ääniteknologian perustuvan siihen, mitä artistit kuulevat studioissaan. Tällä viitattaneen siihen, että sovellus tasoittaa kuulokkeiden taajuusvastetta ja välittää näin bassoa, diskanttia tai keskiääniä korostamattoman kuunteluelämyksen – käytännössä siis tuo kuulokkeita lähemmäs studiolaatua.

SoundID-sovelluksella voi kuulokkeiden taajuusvasteen tasoittamisen jälkeen tuoda silti myös omia mieltymyksiä äänentoiston sävyyn. Kaikki sovelluksen tekemä prosessointi tapahtuu käyttäjältä näkymättömissä olevalla ekvalisaattorilla.

Sonarworksille täytyy antaa hiukan kritiikkiä siitä, ettei työpöytäversion kokeileminen onnistu ilman SoundID-mobiilisovelluksen asentamista Android- tai iOS -käyttöjärjestelmään.

Kun mobiilisovelluksen on asentanut, käyttäjälle esitetään mahdollisuus kirjautua palveluun joko Facebookin, Googlen tai sähköpostin kautta. Varmistusviesti saapuu postilaatikkoon nopeasti, minkä jälkeen selain ehdottaa työpöytäsovelluksen käynnistämistä.

Sovelluksen testikoneena toimi Muropaketissa Windows-PC, mutta työpöytäsovelluksen saa myös macOS:lle. SoundID-mobiilisovellus on ilmainen. SoundID Listen -työpöytäsovelluksesta kuitenkin saa testijakson jälkeen pulittaa 4,99 dollaria kuukaudessa.

Mobiilisovellus esittää tässä vaiheessa liudan kysymyksiä, sillä kuulokeprofiili luodaan sen kautta. Sonarworks valistaa kysymysten yhteydessä, että ikä ja sukupuoli vaikuttavat kuuloon ja erityisesti diskantteihin. Miehet ovat Sonarworksin mukaan alttiimpia kuulon heikentymiselle erityisesti 40 ikävuoden jälkeen.

Lopulta mobiilisovellus antaa valita listalta käyttäjän omistamat kuulokkeet, jonka jälkeen sekä työpöytäsovelluksessa että mobiilisovelluksessa käytettävä kuulokeprofiili voidaan luoda. Kuulokevalinta täytyy tehdä, jotta SoundID tietäisi millä tavalla taajuusvastetta tulee ekvalisoida eli muokata.

Kuulokkeita on valittavissa vaikuttava määrä, joten käyttäjä saattaa löytää omatkin luurinsa listalta. Sennheiser HD600 -kuulokkeiden valitsemisen jälkeen päästään jatkamaan eteenpäin.

Työpöytäversion asentaminen tyssäsi hetkeksi tähän ilmoitukseen.

Seuraavana on vuorossa omien kuuntelumieltymysten valitseminen. Tässä vaiheessa ohjelmisto on jo tasoittanut taajuusvasteen neutraaliksi, mutta tämän jälkeen on mahdollista lisätä vaikkapa bassoa, jos sitä kaipaa.

Taajuusvasteen muokkaaminen tapahtuu koskematta minkäänlaisiin säätimiin, sillä sovellus muokkaa äänensävyä esittämällä A/B-ääninäytteitä, joista käyttäjä voi valita itseään miellyttävämmän vaihtoehdon. Näytteet ovat erityylisiä musiikkikappaleita, ja mukana on useampaa genreä elektronisesta klassiseen.

SoundID-mobiilisovelluksen kautta voi muokata mieltymyksiään.

Tyylivalinnan jälkeen ohjelma soittaa näytteestä kaksi versiota. Toinen on erittäin bassovoittoinen, toinen taas vaikuttaisi tuovan enemmän esille sekä diskanttia että hiukan keskiääniä. Käyttäjä voi valita näistä miellyttävämmän. On myös mahdollista valita, ettei pidä kummastakaan versiosta. Valintoja tehdään useamman kerran, jonka jälkeen sovellus säätää käyttäjälle sopivan ekvalisoinnin.

Ennen demokappaleen kuuntelemista ohjelma huomauttaa fiksusti äänenvoimakkuuden laskemisesta ennen kuuntelemista.

Demokappaletta kuunnellessa ensivaikutelma on, että sovellus paransi äänentoistoa. Vaikutus on samantyyppinen kuin masteroimattoman ja masteroidun kappaleen välillä. Bassoa on hiukan enemmän, yläbassojen ja alempien keskiäänien leikkaus on vähentänyt kuminaa ja keskiäänet erottuvat selkeämmin.

Tarkemmin kuunneltuna keskiäänien korostus on ikävä kyllä ekvalisoitu varsin terävällä Q-arvolla, joka tuo käytännössä keskiääniin resonanssimaisen säväyksen. Sama ilmiö oli havaittavissa kaikessa kuuntelumateriaalissa.

Jos käyttäjä pääsisi itse säätämään ekvalisaattoria, häiriötekijä olisi helppo poistaa. Sonarworks haluaa kuitenkin SoundID:n olevan mahdollisimman yksinkertainen, joten tätä mahdollisuutta ei ole. Nasaalimainen äänensävy tulee häiritsevästi esille etenkin pelien aseiden äänissä.

Kierrepallo Sonarworks SoundID:ltä. Ei kuitenkaan mitään ylitsepääsemätöntä.

Työpöytäsovelluksen käytössä oli myös muutamia teknisiä ongelmia.

Jostain syystä Counter-Strike: Global Offensiven äänet toistuivat viiveellä – ongelma kuitenkin katosi pelin uudelleenkäynnistyksen jälkeen. Ohjelma myös pakotti oman virtuaalisen ääniajurinsa käyttöön, eikä audio-ulostuloa voinut vaihtaa lainkaan. Pulma poistui kytkemällä pois päältä asetus ”Overtake system output device”. Asetus aiheutti muitakin omituisia ongelmia, jotka kaikkosivat sen poiskytkemisen jälkeen. Sovellus kadotti myös kerran virtuaalisen ääniajurinsa, eikä sitä saanut takaisin kuin uudelleenasentamalla. Mobiilisovellus sen sijaan toimi ongelmitta.

Koss UR40 -kuulokkeita SoundID -sovelluksen listalta ei löytynyt, joten ne jäivät testaamatta. Listalta puuttuivat myös AKG K240DF -kuulokkeet – lähin vaihtoehto niille on K240 MKII, mutta kuulokeprofiili ei tunnu soveltuvan DF-kuulokkeisiin, sillä keskiäänet korostuivat liikaa ja ääni kuulosti ohuelta prosessoinnin jälkeen. Sonarworks aikoo tarjota käyttäjille jatkossa lisää kuulokeprofiileja.

Kaikesta kritiikistä huolimatta SoundID:stä saattaa olla hyötyä joillekin käyttäjille, sillä sovelluksessa on potentiaalia parantamaan kehnompienkin kuulokkeiden äänentoistoa. Sitä kannattaa kuitenkin testata omilla kuulokkeilla ennen ostopäätöstä.

Täältä voit tarkistaa tukeeko SoundID omia kuulokkeitasi. Ohjelman voi ladata kokeiltavaksi ilmaiseksi täältä.

Hyvää

  • Helppokäyttöisyys
  • Tietyin varauksin parantaa kuulokkeiden äänentoistoa

Huonoa

  • Epämiellyttävä korostuma keskiäänissä – toisenlaisilla mieltymysvalinnoilla ja kuulokkeilla ongelma voi poistua
  • Helppokäyttöisyyden kääntöpuolena vähemmän mahdollisuuksia taajuusvasteen muokkaamiseen
  • Pienet tekniset ongelmat työpöytäversiossa asentamisen alkuvaiheessa
  • Työpöytäsovellusta ei voi käyttää ennen kuin mobiilisovellus on asennettu

Tärkeimmät tiedot SoundID-sovelluksesta

  • Hinta: Mobiiliversio ilmainen / työpöytäversio 4,99 dollaria kuukausi
  • Julkaisija: Sonarworks
  • Kuuloketuki: https://www.sonarworks.com/soundid/supported-headphones
  • Alustat: SoundID: Android / iOS – SoundID Listen: Windows / macOS

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/mobiilitestit/testi-soundid-sovellus-lupaa-tehda-kuulokkeistasi-huippulaadukkaat-ilmaiseksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Nvidia GeForce RTX 3070 -näytönohjainten saatavuus ei näytä lupaavalta

    Nvidia GeForce RTX 3070 -näytönohjainten saatavuus ei näytä lupaavalta

    Tanskalainen verkkokauppa julkaisi väliaikatietoja GeForce RTX 3070 -näytönohjainten...
    Ampere-arkkitehtuuri
  • M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – tulevat SSD:t voivat vaatia aktiivijäähdytyksen

    M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – tulevat SSD:t voivat vaatia aktiivijäähdytyksen

    SSD-asemien lämpöasteet ovat nousseet tasaiseen tahtiin. Tähän on...
    Phison
  • Gigabyte paljasti vahingossa tietoja tulevista näytönohjainjulkaisuista

    Gigabyte paljasti vahingossa tietoja tulevista näytönohjainjulkaisuista

    Gigabyte listasi pelikoodien lunastussivullaan julkaisemattomat GeForce RTX 3060...
    Geforce RTX 3060
  • Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei toi omat video- ja musiikkipalvelunsa Suomeen

    Huawei on lanseerannut omat Music ja Video -streamauspalvelunsa...
    Huawei
  • AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
    4K-pelinäyttö
  • Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Ainakin näitä Android Q -ominaisuuksia monet odottavat

    Googlen tuleva Android Q -käyttöjärjestelmäversio on jo betatestauksessa....
    Android Q
  • AOC julkaisi kaarevan AGON AG272FCX6 -pelinäytön

    AOC julkaisi kaarevan AGON AG272FCX6 -pelinäytön

    AGON AG272FCX6 -pelinäyttö on päivitetty versio edeltäjästään. Uudessa...
    AMD Freesync
  • AMD:n Radeon RX 6900 XT LC -referenssinäytönohjaimia myynnissä suoraan kuluttajille

    AMD:n Radeon RX 6900 XT LC -referenssinäytönohjaimia myynnissä suoraan kuluttajille

    Alun perin Radeon RX 6900 XT LC -näytönohjaimet...
    AMD
  • Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Motorola Moto E7 Plus- ja Moto G9 Plus -puhelinmalleista vuoti uusia mallinnoksia

    Mobiilivuotaja Evan Blass on jakanut Twitterin kautta mallinnoksia...
    Mobiili
  • Testi: Noctua NH-U12A -prosessoricooleri – Huippuluokan jäähdytystehoa hieman pienemmässä koossa

    Testi: Noctua NH-U12A -prosessoricooleri – Huippuluokan jäähdytystehoa hieman pienemmässä koossa

    Noctua ei ole tunnettu erityisen nopeasta mallien päivitystahdista....
    Jäähdytys

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Pikatesti: OnePlus 8 -puhelin – Edullisempi huippu...
Motorola Moto G8 Play -puhelin tulee tarjoamaan 40...
Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voitta...
Hamstraajat iskivät kyntensä
Steam Deck -pelikonso...
Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -mui...

Tekniikka uutisia

  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    Pelikannettavien lisäksi HP julkaisi myös liudan oheislaitteita. Uutuuksia...
    HP
  • Roccat julkaisi Kova AIMO -pelihiiren

    Roccat julkaisi Kova AIMO -pelihiiren

    Kova AIMO -pelihiiri on valaistuspäivityksen saanut versio Kova-pelihiirestä....
    pelihiiri
  • Nvidian Geforce RTX 2060 -näytönohjaimen yksityiskohdat paljastuivat?

    Nvidian Geforce RTX 2060 -näytönohjaimen yksityiskohdat paljastuivat?

    Uusimpien tietojen perusteella GeForce RTX 2060 -näytönohjaimet julkaistaan...
    GDDR6
  • Vuoto: AMD:n Zen 2 -prosessorit saavat DDR4-3200 -muistituen

    Vuoto: AMD:n Zen 2 -prosessorit saavat DDR4-3200 -muistituen

    AMD:n tulevat prosessorit näyttävät vuototiedon perusteella saavan keskusmuisteille...
    AMD
  • Testi: Aorus Radeon RX5700 XT – Laadukas ja tehokas paketti järkihintaan

    Testi: Aorus Radeon RX5700 XT – Laadukas ja tehokas paketti järkihintaan

    Muropaketin testissä oli aiemmin AMD:n referenssimalli Radeon RX5700...
    AMD
  • Testissä Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Gaming OC 12G ja GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8G -näytönohjai...

    Testissä Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Gaming OC 12G ja GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8G -näytönohjai...

    Kun pelaaminen kohdistuu moderneihin peleihin ja vieläpä 4K-tarkkuudella,...
    Geforce RTX 3070 Ti
  • Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Edullinen hinta, riittävästi käyttökelpoisia ominaisuuksia eikä mitään vakavia...
    Android 11
  • Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistöstä löytyy Asuksen omaa...
    Asus
  • Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsungin uudet Odyssey 2021 -pelinäytöt ovat kaikki tasaisia...
    Odyssey

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • WhatsApp on saamassa ominaisuuden, joka hyödyttää erityisesti paljon ryhmissä keskustelivia käyttäji...

    WhatsApp on saamassa ominaisuuden, joka hyödyttää erityisesti paljon ryhmissä keskustelivia käyttäji...

    WhatsAppin suurkuluttajilla saattaa olla käytössä useita aktiivisia ryhmiä...
    Mobiili
  • Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varustetun Energizer-puhelimen joukkorahoitus epäonnistui...

    Valtavalla 18000 milliampeeritunnin akulla varustetun Energizer-puhelimen joukkorahoitus epäonnistui...

    Energizer P18K Pop erottui massasta isolla 18000 milliampeeritunnin...
    energizer
  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme