Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

Posted on 24.5.2020

Tältä näyttää SoundID Listenin käyttöliittymä prosessoinnin ollessa käytössä.

Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten kuluttajien markkinoita. Aiempi yritys True-Fi-sovelluksella epäonnistui – nyt Sonarworks kokeilee uudelleen samalla perusidealla, mutta massoille helppokäyttöisemmällä tyylillä. Muropaketti testasi uuden version.

Sonarworks kehuu SoundID-ohjelmiston avaavan käyttäjille kuulokkeiden täyden potentiaalin. Kehittäjä sanoo sovelluksensa parantavan niin musiikin, elokuvien kuin pelienkin äänentoistoa.

Sonarworks myös kehaisee SoundID:n ääniteknologian perustuvan siihen, mitä artistit kuulevat studioissaan. Tällä viitattaneen siihen, että sovellus tasoittaa kuulokkeiden taajuusvastetta ja välittää näin bassoa, diskanttia tai keskiääniä korostamattoman kuunteluelämyksen – käytännössä siis tuo kuulokkeita lähemmäs studiolaatua.

SoundID-sovelluksella voi kuulokkeiden taajuusvasteen tasoittamisen jälkeen tuoda silti myös omia mieltymyksiä äänentoiston sävyyn. Kaikki sovelluksen tekemä prosessointi tapahtuu käyttäjältä näkymättömissä olevalla ekvalisaattorilla.

Sonarworksille täytyy antaa hiukan kritiikkiä siitä, ettei työpöytäversion kokeileminen onnistu ilman SoundID-mobiilisovelluksen asentamista Android- tai iOS -käyttöjärjestelmään.

Kun mobiilisovelluksen on asentanut, käyttäjälle esitetään mahdollisuus kirjautua palveluun joko Facebookin, Googlen tai sähköpostin kautta. Varmistusviesti saapuu postilaatikkoon nopeasti, minkä jälkeen selain ehdottaa työpöytäsovelluksen käynnistämistä.

Sovelluksen testikoneena toimi Muropaketissa Windows-PC, mutta työpöytäsovelluksen saa myös macOS:lle. SoundID-mobiilisovellus on ilmainen. SoundID Listen -työpöytäsovelluksesta kuitenkin saa testijakson jälkeen pulittaa 4,99 dollaria kuukaudessa.

Mobiilisovellus esittää tässä vaiheessa liudan kysymyksiä, sillä kuulokeprofiili luodaan sen kautta. Sonarworks valistaa kysymysten yhteydessä, että ikä ja sukupuoli vaikuttavat kuuloon ja erityisesti diskantteihin. Miehet ovat Sonarworksin mukaan alttiimpia kuulon heikentymiselle erityisesti 40 ikävuoden jälkeen.

Lopulta mobiilisovellus antaa valita listalta käyttäjän omistamat kuulokkeet, jonka jälkeen sekä työpöytäsovelluksessa että mobiilisovelluksessa käytettävä kuulokeprofiili voidaan luoda. Kuulokevalinta täytyy tehdä, jotta SoundID tietäisi millä tavalla taajuusvastetta tulee ekvalisoida eli muokata.

Kuulokkeita on valittavissa vaikuttava määrä, joten käyttäjä saattaa löytää omatkin luurinsa listalta. Sennheiser HD600 -kuulokkeiden valitsemisen jälkeen päästään jatkamaan eteenpäin.

Työpöytäversion asentaminen tyssäsi hetkeksi tähän ilmoitukseen.

Seuraavana on vuorossa omien kuuntelumieltymysten valitseminen. Tässä vaiheessa ohjelmisto on jo tasoittanut taajuusvasteen neutraaliksi, mutta tämän jälkeen on mahdollista lisätä vaikkapa bassoa, jos sitä kaipaa.

Taajuusvasteen muokkaaminen tapahtuu koskematta minkäänlaisiin säätimiin, sillä sovellus muokkaa äänensävyä esittämällä A/B-ääninäytteitä, joista käyttäjä voi valita itseään miellyttävämmän vaihtoehdon. Näytteet ovat erityylisiä musiikkikappaleita, ja mukana on useampaa genreä elektronisesta klassiseen.

SoundID-mobiilisovelluksen kautta voi muokata mieltymyksiään.

Tyylivalinnan jälkeen ohjelma soittaa näytteestä kaksi versiota. Toinen on erittäin bassovoittoinen, toinen taas vaikuttaisi tuovan enemmän esille sekä diskanttia että hiukan keskiääniä. Käyttäjä voi valita näistä miellyttävämmän. On myös mahdollista valita, ettei pidä kummastakaan versiosta. Valintoja tehdään useamman kerran, jonka jälkeen sovellus säätää käyttäjälle sopivan ekvalisoinnin.

Ennen demokappaleen kuuntelemista ohjelma huomauttaa fiksusti äänenvoimakkuuden laskemisesta ennen kuuntelemista.

Demokappaletta kuunnellessa ensivaikutelma on, että sovellus paransi äänentoistoa. Vaikutus on samantyyppinen kuin masteroimattoman ja masteroidun kappaleen välillä. Bassoa on hiukan enemmän, yläbassojen ja alempien keskiäänien leikkaus on vähentänyt kuminaa ja keskiäänet erottuvat selkeämmin.

Tarkemmin kuunneltuna keskiäänien korostus on ikävä kyllä ekvalisoitu varsin terävällä Q-arvolla, joka tuo käytännössä keskiääniin resonanssimaisen säväyksen. Sama ilmiö oli havaittavissa kaikessa kuuntelumateriaalissa.

Jos käyttäjä pääsisi itse säätämään ekvalisaattoria, häiriötekijä olisi helppo poistaa. Sonarworks haluaa kuitenkin SoundID:n olevan mahdollisimman yksinkertainen, joten tätä mahdollisuutta ei ole. Nasaalimainen äänensävy tulee häiritsevästi esille etenkin pelien aseiden äänissä.

Kierrepallo Sonarworks SoundID:ltä. Ei kuitenkaan mitään ylitsepääsemätöntä.

Työpöytäsovelluksen käytössä oli myös muutamia teknisiä ongelmia.

Jostain syystä Counter-Strike: Global Offensiven äänet toistuivat viiveellä – ongelma kuitenkin katosi pelin uudelleenkäynnistyksen jälkeen. Ohjelma myös pakotti oman virtuaalisen ääniajurinsa käyttöön, eikä audio-ulostuloa voinut vaihtaa lainkaan. Pulma poistui kytkemällä pois päältä asetus ”Overtake system output device”. Asetus aiheutti muitakin omituisia ongelmia, jotka kaikkosivat sen poiskytkemisen jälkeen. Sovellus kadotti myös kerran virtuaalisen ääniajurinsa, eikä sitä saanut takaisin kuin uudelleenasentamalla. Mobiilisovellus sen sijaan toimi ongelmitta.

Koss UR40 -kuulokkeita SoundID -sovelluksen listalta ei löytynyt, joten ne jäivät testaamatta. Listalta puuttuivat myös AKG K240DF -kuulokkeet – lähin vaihtoehto niille on K240 MKII, mutta kuulokeprofiili ei tunnu soveltuvan DF-kuulokkeisiin, sillä keskiäänet korostuivat liikaa ja ääni kuulosti ohuelta prosessoinnin jälkeen. Sonarworks aikoo tarjota käyttäjille jatkossa lisää kuulokeprofiileja.

Kaikesta kritiikistä huolimatta SoundID:stä saattaa olla hyötyä joillekin käyttäjille, sillä sovelluksessa on potentiaalia parantamaan kehnompienkin kuulokkeiden äänentoistoa. Sitä kannattaa kuitenkin testata omilla kuulokkeilla ennen ostopäätöstä.

Täältä voit tarkistaa tukeeko SoundID omia kuulokkeitasi. Ohjelman voi ladata kokeiltavaksi ilmaiseksi täältä.

Hyvää

  • Helppokäyttöisyys
  • Tietyin varauksin parantaa kuulokkeiden äänentoistoa

Huonoa

  • Epämiellyttävä korostuma keskiäänissä – toisenlaisilla mieltymysvalinnoilla ja kuulokkeilla ongelma voi poistua
  • Helppokäyttöisyyden kääntöpuolena vähemmän mahdollisuuksia taajuusvasteen muokkaamiseen
  • Pienet tekniset ongelmat työpöytäversiossa asentamisen alkuvaiheessa
  • Työpöytäsovellusta ei voi käyttää ennen kuin mobiilisovellus on asennettu

Tärkeimmät tiedot SoundID-sovelluksesta

  • Hinta: Mobiiliversio ilmainen / työpöytäversio 4,99 dollaria kuukausi
  • Julkaisija: Sonarworks
  • Kuuloketuki: https://www.sonarworks.com/soundid/supported-headphones
  • Alustat: SoundID: Android / iOS – SoundID Listen: Windows / macOS

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/mobiilitestit/testi-soundid-sovellus-lupaa-tehda-kuulokkeistasi-huippulaadukkaat-ilmaiseksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard päivittyy ulkoisesti Material You -hengessä

    Googlen Gboard-näppäimistö saa uusia Material You -designiin pohjautuvia...
    Gboard
  • iFixit vahvisti: Googlen Pixel 3 XL -mallista löytyy Samsungin valmistama AMOLED-näyttöpaneeli

    iFixit vahvisti: Googlen Pixel 3 XL -mallista löytyy Samsungin valmistama AMOLED-näyttöpaneeli

    iFixitin mukaan Googlen Pixel 3 XL -puhelimessa on...
    Google Pixel 3 XL
  • WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp on huhujen mukaan kehittämässä paranneltuja Windows- ja...
    Mobiiliuutiset
  • Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullinen ja perusvarma laite viihdekäyttöön

    Testi: Lenovo Tab M10 FHD Plus -tabletti – Edullinen ja perusvarma laite viihdekäyttöön

    Varsinkin Android-tablettien rintamalla on ollut hiljaista jo useamman...
    Lenovo
  • Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Metan Facebook-älykellossa saatetaan nähdä varsin erikoista kamerateknologiaa

    Huhujen mukaan Metan kehittämä Facebook-älykello tulee tarjoamaan kuvausmahdollisuuksia...
    Facebook
  • JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    Uutuuskolmikosta JBL Reflect Flow PRO -kuulokkeet sopivat erityisesti...
    JBL
  • Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Aiemmin PC:lle, Nintendo Switchille, iOSille, Xbox Onelle ja...
    Dead Cells
  • Asus ja Colorful paljastivat Alder Lake-S -prosessorimalliston kokonaisuudessaan

    Asus ja Colorful paljastivat Alder Lake-S -prosessorimalliston kokonaisuudessaan

    Valmistajat listasivat prosessorit lievästi etuajassa emolevyjensä tuettujen prosessoreiden...
    Alder Lake-S
  • EVGA julkaisi GeForce GTX 1660 Ti -näytönohjaimet

    EVGA julkaisi GeForce GTX 1660 Ti -näytönohjaimet

    Mallistoon kuuluu GeForce GTX 1660 Ti XC Ultra-,...
    EVGA
  • Testi | Razer Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö – Viileän tyylikäs kaksikko

    Testi | Razer Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö – Viileän tyylikäs kaksikko

    Pelaajien suosimista tuotteista tunnettu Razer tekee myös hieman...
    Hiiret

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Jälleenmyyjän tutkimuksessa käytiin läpi PC-kompon...
Obsbot Me -älypuhelinjalusta osaa seurata kuvausko...
Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön...
Ensimmäisiä testituloksia
Qualcomm Snapdragon 835 ...
Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galax...

Tekniikka uutisia

  • Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön...
    langattomat pelihiiret
  • Kuvat AMD:n uudesta Wraith Spire -jäähystä paljastuivat väärennökseksi

    Kuvat AMD:n uudesta Wraith Spire -jäähystä paljastuivat väärennökseksi

    AMD ei ole tällä tietoa muokkaamassa Wraith Spire...
    AMD
  • Asrock julkisti B460M-ITX- ja H410TM-ITX -emolevyt

    Asrock julkisti B460M-ITX- ja H410TM-ITX -emolevyt

    Asrockin tuoreet B460M-ITX- ja H410TM-ITX -emolevyt ovat tarkoitettu...
    Asrock
  • Thermalright julkaisi pienikokoisen ja selkeästi massasta poikkeavan Assassin King 120 Mini WHITE AR...

    Thermalright julkaisi pienikokoisen ja selkeästi massasta poikkeavan Assassin King 120 Mini WHITE AR...

    Thermalrightin uusin lisäys prosessoricoolerien mallistoon on Assassin King...
    ARGB
  • Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Tulevasta Motorola Edge 20 -puhelimesta vuoti mallinnoksia

    Huhujen mukaan Motorola kehittää tällä hetkellä tulevaa Edge...
    Mobiiliuutiset
  • Logitech MX Anywhere 3 -hiiret ovat aiempaa pienikokoisempia ja värikkäämpiä

    Logitech MX Anywhere 3 -hiiret ovat aiempaa pienikokoisempia ja värikkäämpiä

    Logitech toi MX-sarjaan kaksi uutta tuotetta. Langattomat ja...
    ergonomia
  • Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Suomi sai oman Pantone-väripaletin – Vähintään yksi väri voi yllättää

    Tänään on julkaistu Suomen todelliset värit -väripaletti Pantonen...
    Mobiili
  • Testi: Noctua NH-U12A -prosessoricooleri – Huippuluokan jäähdytystehoa hieman pienemmässä koossa

    Testi: Noctua NH-U12A -prosessoricooleri – Huippuluokan jäähdytystehoa hieman pienemmässä koossa

    Noctua ei ole tunnettu erityisen nopeasta mallien päivitystahdista....
    Jäähdytys
  • OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus esittelee OnePlus 7T -mallistonsa virallisesti vasta lokakuun...
    Mobiili
  • Nvidian Geforce RTX 2060 -näytönohjaimen yksityiskohdat paljastuivat?

    Nvidian Geforce RTX 2060 -näytönohjaimen yksityiskohdat paljastuivat?

    Uusimpien tietojen perusteella GeForce RTX 2060 -näytönohjaimet julkaistaan...
    GDDR6

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust on tuomassa markkinoille uuden GXT 863 Mazz...
    Pelihiiret
  • Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Testi: Apple Watch Series 5 -älykello nostaa älykellojen rimaa (ja hintoja) ylemmäs

    Apple Watch on nyt nimensä mukaisesti siirtynyt viidenteen...
    Apple
  • Telegram päivittyi jälleen uusilla ominaisuuksilla

    Telegram päivittyi jälleen uusilla ominaisuuksilla

    Telegram on saanut jälleen joukon uusia ominaisuuksia tuoreimman...
    Mobiili

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme