Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi: SoundID-sovellus lupaa tehdä kuulokkeistasi huippulaadukkaat – ilmaiseksi!

Posted on 24.5.2020

Tältä näyttää SoundID Listenin käyttöliittymä prosessoinnin ollessa käytössä.

Äänialan ammattilaisille ohjelmistoja tehnyt Sonarworks tavoittelee myös tavallisten kuluttajien markkinoita. Aiempi yritys True-Fi-sovelluksella epäonnistui – nyt Sonarworks kokeilee uudelleen samalla perusidealla, mutta massoille helppokäyttöisemmällä tyylillä. Muropaketti testasi uuden version.

Sonarworks kehuu SoundID-ohjelmiston avaavan käyttäjille kuulokkeiden täyden potentiaalin. Kehittäjä sanoo sovelluksensa parantavan niin musiikin, elokuvien kuin pelienkin äänentoistoa.

Sonarworks myös kehaisee SoundID:n ääniteknologian perustuvan siihen, mitä artistit kuulevat studioissaan. Tällä viitattaneen siihen, että sovellus tasoittaa kuulokkeiden taajuusvastetta ja välittää näin bassoa, diskanttia tai keskiääniä korostamattoman kuunteluelämyksen – käytännössä siis tuo kuulokkeita lähemmäs studiolaatua.

SoundID-sovelluksella voi kuulokkeiden taajuusvasteen tasoittamisen jälkeen tuoda silti myös omia mieltymyksiä äänentoiston sävyyn. Kaikki sovelluksen tekemä prosessointi tapahtuu käyttäjältä näkymättömissä olevalla ekvalisaattorilla.

Sonarworksille täytyy antaa hiukan kritiikkiä siitä, ettei työpöytäversion kokeileminen onnistu ilman SoundID-mobiilisovelluksen asentamista Android- tai iOS -käyttöjärjestelmään.

Kun mobiilisovelluksen on asentanut, käyttäjälle esitetään mahdollisuus kirjautua palveluun joko Facebookin, Googlen tai sähköpostin kautta. Varmistusviesti saapuu postilaatikkoon nopeasti, minkä jälkeen selain ehdottaa työpöytäsovelluksen käynnistämistä.

Sovelluksen testikoneena toimi Muropaketissa Windows-PC, mutta työpöytäsovelluksen saa myös macOS:lle. SoundID-mobiilisovellus on ilmainen. SoundID Listen -työpöytäsovelluksesta kuitenkin saa testijakson jälkeen pulittaa 4,99 dollaria kuukaudessa.

Mobiilisovellus esittää tässä vaiheessa liudan kysymyksiä, sillä kuulokeprofiili luodaan sen kautta. Sonarworks valistaa kysymysten yhteydessä, että ikä ja sukupuoli vaikuttavat kuuloon ja erityisesti diskantteihin. Miehet ovat Sonarworksin mukaan alttiimpia kuulon heikentymiselle erityisesti 40 ikävuoden jälkeen.

Lopulta mobiilisovellus antaa valita listalta käyttäjän omistamat kuulokkeet, jonka jälkeen sekä työpöytäsovelluksessa että mobiilisovelluksessa käytettävä kuulokeprofiili voidaan luoda. Kuulokevalinta täytyy tehdä, jotta SoundID tietäisi millä tavalla taajuusvastetta tulee ekvalisoida eli muokata.

Kuulokkeita on valittavissa vaikuttava määrä, joten käyttäjä saattaa löytää omatkin luurinsa listalta. Sennheiser HD600 -kuulokkeiden valitsemisen jälkeen päästään jatkamaan eteenpäin.

Työpöytäversion asentaminen tyssäsi hetkeksi tähän ilmoitukseen.

Seuraavana on vuorossa omien kuuntelumieltymysten valitseminen. Tässä vaiheessa ohjelmisto on jo tasoittanut taajuusvasteen neutraaliksi, mutta tämän jälkeen on mahdollista lisätä vaikkapa bassoa, jos sitä kaipaa.

Taajuusvasteen muokkaaminen tapahtuu koskematta minkäänlaisiin säätimiin, sillä sovellus muokkaa äänensävyä esittämällä A/B-ääninäytteitä, joista käyttäjä voi valita itseään miellyttävämmän vaihtoehdon. Näytteet ovat erityylisiä musiikkikappaleita, ja mukana on useampaa genreä elektronisesta klassiseen.

SoundID-mobiilisovelluksen kautta voi muokata mieltymyksiään.

Tyylivalinnan jälkeen ohjelma soittaa näytteestä kaksi versiota. Toinen on erittäin bassovoittoinen, toinen taas vaikuttaisi tuovan enemmän esille sekä diskanttia että hiukan keskiääniä. Käyttäjä voi valita näistä miellyttävämmän. On myös mahdollista valita, ettei pidä kummastakaan versiosta. Valintoja tehdään useamman kerran, jonka jälkeen sovellus säätää käyttäjälle sopivan ekvalisoinnin.

Ennen demokappaleen kuuntelemista ohjelma huomauttaa fiksusti äänenvoimakkuuden laskemisesta ennen kuuntelemista.

Demokappaletta kuunnellessa ensivaikutelma on, että sovellus paransi äänentoistoa. Vaikutus on samantyyppinen kuin masteroimattoman ja masteroidun kappaleen välillä. Bassoa on hiukan enemmän, yläbassojen ja alempien keskiäänien leikkaus on vähentänyt kuminaa ja keskiäänet erottuvat selkeämmin.

Tarkemmin kuunneltuna keskiäänien korostus on ikävä kyllä ekvalisoitu varsin terävällä Q-arvolla, joka tuo käytännössä keskiääniin resonanssimaisen säväyksen. Sama ilmiö oli havaittavissa kaikessa kuuntelumateriaalissa.

Jos käyttäjä pääsisi itse säätämään ekvalisaattoria, häiriötekijä olisi helppo poistaa. Sonarworks haluaa kuitenkin SoundID:n olevan mahdollisimman yksinkertainen, joten tätä mahdollisuutta ei ole. Nasaalimainen äänensävy tulee häiritsevästi esille etenkin pelien aseiden äänissä.

Kierrepallo Sonarworks SoundID:ltä. Ei kuitenkaan mitään ylitsepääsemätöntä.

Työpöytäsovelluksen käytössä oli myös muutamia teknisiä ongelmia.

Jostain syystä Counter-Strike: Global Offensiven äänet toistuivat viiveellä – ongelma kuitenkin katosi pelin uudelleenkäynnistyksen jälkeen. Ohjelma myös pakotti oman virtuaalisen ääniajurinsa käyttöön, eikä audio-ulostuloa voinut vaihtaa lainkaan. Pulma poistui kytkemällä pois päältä asetus ”Overtake system output device”. Asetus aiheutti muitakin omituisia ongelmia, jotka kaikkosivat sen poiskytkemisen jälkeen. Sovellus kadotti myös kerran virtuaalisen ääniajurinsa, eikä sitä saanut takaisin kuin uudelleenasentamalla. Mobiilisovellus sen sijaan toimi ongelmitta.

Koss UR40 -kuulokkeita SoundID -sovelluksen listalta ei löytynyt, joten ne jäivät testaamatta. Listalta puuttuivat myös AKG K240DF -kuulokkeet – lähin vaihtoehto niille on K240 MKII, mutta kuulokeprofiili ei tunnu soveltuvan DF-kuulokkeisiin, sillä keskiäänet korostuivat liikaa ja ääni kuulosti ohuelta prosessoinnin jälkeen. Sonarworks aikoo tarjota käyttäjille jatkossa lisää kuulokeprofiileja.

Kaikesta kritiikistä huolimatta SoundID:stä saattaa olla hyötyä joillekin käyttäjille, sillä sovelluksessa on potentiaalia parantamaan kehnompienkin kuulokkeiden äänentoistoa. Sitä kannattaa kuitenkin testata omilla kuulokkeilla ennen ostopäätöstä.

Täältä voit tarkistaa tukeeko SoundID omia kuulokkeitasi. Ohjelman voi ladata kokeiltavaksi ilmaiseksi täältä.

Hyvää

  • Helppokäyttöisyys
  • Tietyin varauksin parantaa kuulokkeiden äänentoistoa

Huonoa

  • Epämiellyttävä korostuma keskiäänissä – toisenlaisilla mieltymysvalinnoilla ja kuulokkeilla ongelma voi poistua
  • Helppokäyttöisyyden kääntöpuolena vähemmän mahdollisuuksia taajuusvasteen muokkaamiseen
  • Pienet tekniset ongelmat työpöytäversiossa asentamisen alkuvaiheessa
  • Työpöytäsovellusta ei voi käyttää ennen kuin mobiilisovellus on asennettu

Tärkeimmät tiedot SoundID-sovelluksesta

  • Hinta: Mobiiliversio ilmainen / työpöytäversio 4,99 dollaria kuukausi
  • Julkaisija: Sonarworks
  • Kuuloketuki: https://www.sonarworks.com/soundid/supported-headphones
  • Alustat: SoundID: Android / iOS – SoundID Listen: Windows / macOS

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/mobiilitestit/testi-soundid-sovellus-lupaa-tehda-kuulokkeistasi-huippulaadukkaat-ilmaiseksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • OnePlus 7 Pro -puhelimen oletettuja värivaihtoehtoja julkaistiin Twitterissä

    OnePlus 7 Pro -puhelimen oletettuja värivaihtoehtoja julkaistiin Twitterissä

    Ishan Agarwal -niminen käyttäjä on julkaissut tulevasta OnePlus...
    Mobiili
  • ”Vesiputousnäytöllä” varustettu Motorola Edge esillä vuotokuvissa

    ”Vesiputousnäytöllä” varustettu Motorola Edge esillä vuotokuvissa

    Motorolan tulevasta Edge-mallista on vuotanut uusia kuvia. Laitteessa...
    Mobiili
  • G.Skill kiristi DDR5-ruuvia entisestään – Pöytään entistäkin kovemmat nopeuslukemat

    G.Skill kiristi DDR5-ruuvia entisestään – Pöytään entistäkin kovemmat nopeuslukemat

    G.Skill jatkaa DDR5-muistien ylikellottelua. Tällä kertaa lukemaksi kirjattiin...
    DDR5
  • Testaamme palveluita

    Testaamme palveluita

    Testaamme palvelun toimivuutta tällä artikkelilla.
    Testi
  • Yksi merkittävä älykellovalmistaja vahvisti selvästi asemaansa vuoden toisella neljänneksellä

    Yksi merkittävä älykellovalmistaja vahvisti selvästi asemaansa vuoden toisella neljänneksellä

    Samsung oli vuoden toisella neljänneksellä maailman kolmanneksi suurin...
    Mobiiliuutiset
  • Nvidian uusien näytönohjainten hinnat paljastuivat jälleenmyyjän sivuilta – kalleimpien hinnat saatt...

    Nvidian uusien näytönohjainten hinnat paljastuivat jälleenmyyjän sivuilta – kalleimpien hinnat saatt...

    Nvidia esitteli vastikään uudet GeForce RTX 3000 -sarjan...
    Geforce RTX 3000
  • Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Tulossa olevassa Huawei MatePad Pro -tabletissa on ilmeisesti...
    Huawei
  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED
  • Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodossa mahdollisesti Nokia-merkkinen Androidia käyttävä näppäinpuhelin

    Kuvavuodon perusteella tulossa olisi Android-käyttöjärjestelmää käyttävä näppäinpuhelin. Puhelimen...
    HMD Global
  • Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö täydentävät valmistajan työkäyttöön suu...

    Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö täydentävät valmistajan työkäyttöön suu...

    Pelituotteistaan tutumpi Razer tarjoaa osaamistaan myös kotikonttoreihin. Uutuusmalleissa...
    Peliuutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Samsung aloitti Galaxy Tab S4:n Android Pie -päivi...
Yksi merkittävä älykellovalmistaja vahvisti selväs...
JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wire...
Asuksen esitysmateriaali lupaa A520-emolevyjen tuk...
Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusas...

Tekniikka uutisia

  • Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Motorola Moto G9 power -puhelimessa on melkoinen akku

    Uudessa Moto G9 Power -puhelimessa on suurikapasiteettisen akun...
    Mobiili
  • Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Vuoto paljastaa miltei kaikki yksityiskohdat Asuksen tulevista emolevyistä....
    Asus
  • finnish-bukkake-association

    Xoomox Site information

    Xoomox.fi's Site information Website title XOOMOX - Edullisin Webhotelli Domain Age: Sep 7, 2011 ( 2 years ) Our Estimate Value: $10 and makes $0 a day Xoomox.com's Traffic & Rank Google PageRank ...
    Testi
  • Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Huawei MatePad Pro -tabletin julkaisupäivä ilmeisesti tämän kuun lopussa

    Tulossa olevassa Huawei MatePad Pro -tabletissa on ilmeisesti...
    Huawei
  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit
  • Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawein HarmonyOS 2 saavutti heti yhden merkkipaalun

    Huawei ei voi käyttää Yhdysvaltain pakotteiden vuoksi Googlen...
    HarmonyOS
  • Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys Canalysis uskoo 5G-laitteiden suosion ohittavan 4G:n vuonna...
    5G-yhteydet
  • HMD Globalin tulevasta Nokia ”Daredevilistä” vuoti kuvia

    HMD Globalin tulevasta Nokia ”Daredevilistä” vuoti kuvia

    Nokia Daredevil-koodinimellä tunnetusta laitteesta on vuotanut kuvia, joiden...
    HMD Global
  • Applen julkistama iPadOS-käyttöjärjestelmä tekee tablettien työpöytäkäytöstä helpompaa

    Applen julkistama iPadOS-käyttöjärjestelmä tekee tablettien työpöytäkäytöstä helpompaa

    Apple on julkistanut WWDC 2019 -tapahtumassa iPadeille muokatun...
    Apple
  • Sharp esitteli kahdella näyttölovella varustetun Aquos R3 -puhelimen

    Sharp esitteli kahdella näyttölovella varustetun Aquos R3 -puhelimen

    Paremmin näyttövalmistajana tunnettu Sharp on julkistanut erikoisella kahden...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli myös päivitetyt langattomat Galaxy Buds+ -nappikuulokkeet

    Samsung esitteli eilen Galaxy Z Flip ja Galaxy...
    Mobiili
  • Jälleenmyyjän tutkimuksessa käytiin läpi PC-komponenttien vika-alttiutta – Yksi tuote oli ylitse mui...

    Jälleenmyyjän tutkimuksessa käytiin läpi PC-komponenttien vika-alttiutta – Yksi tuote oli ylitse mui...

    Puget Systemsin mukaan Samsungin SSD-asemien vikaantuvuus on olematonta...
    AMD
  • Logitech julkaisi Ergo M575 -ohjainpallon – Ergonominen vaihtoehto hiirelle

    Logitech julkaisi Ergo M575 -ohjainpallon – Ergonominen vaihtoehto hiirelle

    Hiirellekin löytyy erilaisia vaihtoehtoja. Logitech julkisti kuluneella viikolla...
    ergonomia

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme