Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja pelillä on hyvätkin hetkensä

Posted on 6.9.2020

Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä, yksinpeliosuus osoittautui co-op-puolta hauskemmaksi, vaikka peliä on markkinoitu lähes puhtaasti kavereiden kanssa pelattavana ryhmäpelinä.


Julkaisu: 4.9.2020
Studio: Crystal Dynamics, Eidos Montreal,  Nixxes
Julkaisija: Square Enix
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), PC, Xbox One
Pelaajia: 1, co-op verkon välityksellä
Ikäraja: 16
Peliä pelattu: noin 23 tuntia


Marvel’s Avengersin yksinpeliosuus alkaa, kun Kostajat juhlivat A-Dayta, mutta sitten kaikki menee pahasti pieleen. Tuntematon taho räjäyttää San Franciscon Golden Gate -sillan ja sen jälkeen ympärillä alkaa räjähtelemään muissakin paikoissa. Paikalle virtaa rekkakaupalla aseistautuneita naamiomiehiä ja koko kaupunki on kaaouksen vallassa. Vaikka alussa pelaaja pääsee alussa hetkeksi  Thorin, Iron Manin, Hulkin, Captain American ja Black Widowin  saappaisiin, eivät he suinkaan ole tarinan pääosassa.

Marvel’s Avengers sijoittuu nimittäin viisi vuotta A-Dayn jälkeiseen aikaan. Alun räjähdyksen yhteydessä osa tavallisista ihmisistä on saanut supervoimia ja heidän joukossaan on tarinan todellinen tähti, Kamala Khan alias Ms. Marvel. Kamalan uuden voiman myötä hänellä on mahdollisuus pidentää raajojaan ja muuttaa kokoaan.

A-Dayn hyökkäyksen jälkeen usko supersankareihin laskee yhteiskunnassa ja näitä aletaan pitää vaarallisina. Lopulta supersankarit, Kamala mukaan lukien, julistetaan laittomiksi ja valtaan nousee Marvelin sarjakuvista ja Iron Man 3:sta tuttu A.I.M-järjestö.

Kamala tekee tarinasta mielenkiintoisen, sillä sankaria ei ole (vielä) nähty Marvelin leffoissa, joten hahmolle voidaan rakentaa kiinnostava tarinan kaari. Alun nörttimäisestä teinitytöstä todelliseksi supersankariksi kasvavan Kamalan tehtäväksi jää yhdistää kadonneet Avengersin vastarintaan ja kukistaa supervoimia saaneita ihmisiä alistava A.I.M.  Muiden sankareiden kohdalla Marvel’s Avengers olettaa, että Iron Man, Thor ja Hulk kumppaneineen ovat pelaajalle jo entuudestaan tuttuja.

Pelimekaniikkojen puolesta Marvel’s Avengersissa suurin osa ajasta otetaan mittaa kasvavista vihollislaumoista. Kamalan kumikäsillä on hauskaa vetää vihollisia pataan, mutta Ms. Marvelin lisäksi pelaaja pääsee toki tarinan edetessä myös muidenkin Avengersien saappaisiin. Kamppailu on melko yksinkertaista nappulajumppaa, mutta Hulkilla ja muilla supersankareilla riehuminen on silti yllättävän hauskaa puuhaa.

Ilman sivutehtäviä reilut kymmenen tuntia kestävä yksinpeliosuus onkin yllättäen jopa pelin parasta antia. Yksinpelin tarina pitää otteessaan ja erityisesti sen loppuhetket ovat suorastaan loistavia.

Marvel’s Avengersin kotiruudulta on mahdollista hypätä suoraan co-op-moninpelin puolelle, mutta sitä ei kannata tehdä. Moninpeli jatkaa nimittäin pelin tarinaa siitä, mihin yksinpeli jää, ja moninpeliin kesken kaiken hyppääminen sisältää merkittäviä juonipaljastuksia sellaiselle pelaajalle joka ei ole vielä ehtinyt suorittaa yksinpelikampanjaa loppuun saakka.

Co-op-moninpelissä on edelleen mukana jonkin verran tarinallista sisältöä, mutta pelin luonne muuttuu huomattavasti. Moninpeli painottaa Destiny-sarjan pelien tavoin erilaisten varusteiden keräilyä ja sankareille voi hankkia vaikka minkälaisia parannuksia. Ikävä kyllä Marvel’s Avengersin tapauksessa varustejumppa tuntuu ennemminkin pakolliselta pahalta kuin hauskalta hahmojen kehittämiseltä, eikä kehno inventaariosysteemi auta asiaa lainkaan.

Lisäksi erilaisten varusteiden vaikutusta ei meinaa edes huomata, sillä niistä suuri osa vaikuttaa vain hahmojen numeerisiin voima-arvoihin, kuten siihen kuinka paljon vahinkoa jokin tietty sankari tekee. Hulk tahtoisi vain riehua, eikä miettiä mikä lannevaate sopisi parhaiten päälle. Lisäksi peli sisältää mikromaksuja, joilla hahmoilleen voisi hankkia vaikka minkälaista kosmeettista tilpehööriä. Onneksi mikromaksuin hankittavan sisällön voi jättää myös kauppaan, eikä se vaikuta varsinaiseen pelikokemukseen.

Varusteiden lisäksi sankareille on tarjolla myös erilaisia kykyjä, jotka avaavat käyttöön uusia hyökkäyksiä tai hyökkäyscomboja. Ikävä kyllä yksinpelin aikana pääsee nauttimaan vain rajallisesta osasta kykypuuta ja suuri osa kyvyistä täytyisi hankkia moninpeliä grindaamalla. Co-op-osuuden pelaaminen onnistuu kyllä myös yksin, sillä pelaaja saa rinnalleen kolme tietokoneen ohjaamaa toveria, mutta kokemus on varmasti hauskempi kaveriporukan kanssa pelattuna.

Marvel’s Avengers kärsii myös teknisistä ongelmista. Latausruudut ovat välillä hyvinkin pitkiä eivätkä varsinkaan välivideoiden grafiikat näytä kovinkaan kaksisilta.

Kokonaisuudessaan Marvel’s Avengers ei ole kuitenkaan missään tapauksessa huono peli. Siitä huolimatta tuntuu siltä, että peliä on yritetty sulloa aivan liian väkisin ”peli palveluna” -muottiin, jotta julkaisija pääsisi työntämään sormensa moninpelaajien kukkaroihin mikromaksujen ja tulevan lisäsisällön muodossa.

Hukattu potentiaali harmittaa. Marvel’s Avengersin yksinpeli on nimittäin jo nykyisellään varsin mainio ja ainakin alehintaan pelin ostoa voi perustella jo pelkällä kampanjalla. Vielä kun yksinpeliin olisi ollut tarjolla vaikkapa 5-10 tuntia enemmän sisältöä ja kaikki kyvyt saisi avattua jo yksinpelin aikana, voisi kyse olla hyvinkin erinomaisesta kokonaisuudesta. Myöskään co-op-puolisko ei ole varsinaisesti huono, mutta se saisi keskittyä enemmän supersankareilla taisteluun ja vähemmän varusteiden kanssa välppäämiseen.

MARVEL’S AVENGERS

”Marvel’s Avengersissa yllättäen parasta hupia on sen yksinpelikampanja. Ja Hulkilla nyt vaan on hauska laittaa paikkoja remonttiin.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-hulkilla-on-hauska-riehua-mutta-marvels-avengersista-ei-silti-ole-uudeksi-destinyksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Peliriihi

    Peliriihi

    Peliriihi.com on suomalainen pelisivusto, joka sisältää ladattavia ja pelattavia ilmaispelejä. Viihdesivusto tarjoaa monipuolisen valikoiman tietokoneelle ladattavia pelejä, selainpelejä, nettipelejä, ohjelmia, oppaita, koodeja, taustakuvia ja...
    Pelit
  • Sairaalaan sairaskohtauksen takia kiidätetyn näyttelijä Bob Odenkirkin poika kertoo isänsä selviävän

    Sairaalaan sairaskohtauksen takia kiidätetyn näyttelijä Bob Odenkirkin poika kertoo isänsä selviävän

    Better Call Saul -näyttelijä tuupertui sarjan kuvauksissa. Eilen...
    Better Call Saul
  • Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Rocket Leagueta kehittävän Psyonixin ja Nitro Circuksen yhteistyössä...
    Pelit
  • Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Red Dead Redemption 2 on ollut vuoden 2018...
    Peliartikkelit
  • Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Paul Schrader toivoo saavansa uuden leffansa kuvaukset valmiiksi...
    Elokuvat
  • Videogalleria: Tässä ovat Death Strandingin suurimmat cameot ja pelin parhaat yksityiskohdat

    Videogalleria: Tässä ovat Death Strandingin suurimmat cameot ja pelin parhaat yksityiskohdat

    Odotettu toimintapeli Death Stranding ilmestyi reilu viikko sitten....
    Death Stranding
  • Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Arvostelu | Jos et ole jo Amazon Prime Videon tilaaja, nyt kannattaa harkita: The Boys -sarjan uudet...

    Amazonin The Boys -sarjan kakkoskausi on edellistä parempi....
    Amazon Prime Video
  • Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    26 vuotta vanha Turtles-hirvitys ei löytänyt uutta omistajaa....
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Kuva: Paita auki ja rinta selvästi esillä – Jurassic Park -tähti julkaisi uuden seksiä tihkuvan pose...

    Kuva: Paita auki ja rinta selvästi esillä – Jurassic Park -tähti julkaisi uuden seksiä tihkuvan pose...

    Jeff Goldblumin esittämä Ian Malcolm nousi vuoden 1993...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko...
Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reil...
Nintendo patentoi taittuvan Joy-Con-peliohjaimen
Tulipahan pelattua: Mikromaksut, tuotesijoittelu j...
Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterr...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Nelonen esittää perjantai-illan elokuvana Brad Pittin rujon Fury-sotaleffan...
    elokuvat tv
  • Huhu: Natalie Portman on mukana Star Wars: Episode IX:ssa – “Niinkö? No, minä en kyllä tiennyt tästä...

    Huhu: Natalie Portman on mukana Star Wars: Episode IX:ssa – “Niinkö? No, minä en kyllä tiennyt tästä...

    J.J. Abramsin ohjaama Star Wars: Episode IX julkaistaan...
    Elokuvat
  • Maailman paras Super Smash Bros. -pelaaja julkaisi oppaan Ultimaten parhaaseen sankariin

    Maailman paras Super Smash Bros. -pelaaja julkaisi oppaan Ultimaten parhaaseen sankariin

    Maailman parhaana pidetty Super Smash Bros. Ultimate -pelaaja...
    Pelit
  • Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Keväällä ilmestyvän Total War: Three Kingdomsin uudella pelivideolla...
    pc-pelit
  • Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Netflixin tulevasta Enola Holmes -elokuvasta julkaistiin aikaisemmin tänään...
    Elokuvauutiset
  • Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Jos jostain syystä inhoaa partoja, voi tuoreintakin God...
    God of War
  • Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Margaret Atwoodin kirjaan perustuva The Handmaid’s Tale -sarja...
    Elisabeth Moss
  • Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

    Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

      Rage 2:ta kehittävän Bethesdan mukaan peli on...
    Bethesda
  • Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Kapteeni Picardin omaa sarjaa ei nähdäkään Suomessa Netflixissä....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    Lauantaiaamu alkoi ENCEn kannattajien kannalta synkästi, kun suomalainen...
    ENCE
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Epic Games Store on aiemmin antanut ilmaiseksi yksittäisiä...
    Epic Games

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme