Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja pelillä on hyvätkin hetkensä

Posted on 6.9.2020

Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä, yksinpeliosuus osoittautui co-op-puolta hauskemmaksi, vaikka peliä on markkinoitu lähes puhtaasti kavereiden kanssa pelattavana ryhmäpelinä.


Julkaisu: 4.9.2020
Studio: Crystal Dynamics, Eidos Montreal,  Nixxes
Julkaisija: Square Enix
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), PC, Xbox One
Pelaajia: 1, co-op verkon välityksellä
Ikäraja: 16
Peliä pelattu: noin 23 tuntia


Marvel’s Avengersin yksinpeliosuus alkaa, kun Kostajat juhlivat A-Dayta, mutta sitten kaikki menee pahasti pieleen. Tuntematon taho räjäyttää San Franciscon Golden Gate -sillan ja sen jälkeen ympärillä alkaa räjähtelemään muissakin paikoissa. Paikalle virtaa rekkakaupalla aseistautuneita naamiomiehiä ja koko kaupunki on kaaouksen vallassa. Vaikka alussa pelaaja pääsee alussa hetkeksi  Thorin, Iron Manin, Hulkin, Captain American ja Black Widowin  saappaisiin, eivät he suinkaan ole tarinan pääosassa.

Marvel’s Avengers sijoittuu nimittäin viisi vuotta A-Dayn jälkeiseen aikaan. Alun räjähdyksen yhteydessä osa tavallisista ihmisistä on saanut supervoimia ja heidän joukossaan on tarinan todellinen tähti, Kamala Khan alias Ms. Marvel. Kamalan uuden voiman myötä hänellä on mahdollisuus pidentää raajojaan ja muuttaa kokoaan.

A-Dayn hyökkäyksen jälkeen usko supersankareihin laskee yhteiskunnassa ja näitä aletaan pitää vaarallisina. Lopulta supersankarit, Kamala mukaan lukien, julistetaan laittomiksi ja valtaan nousee Marvelin sarjakuvista ja Iron Man 3:sta tuttu A.I.M-järjestö.

Kamala tekee tarinasta mielenkiintoisen, sillä sankaria ei ole (vielä) nähty Marvelin leffoissa, joten hahmolle voidaan rakentaa kiinnostava tarinan kaari. Alun nörttimäisestä teinitytöstä todelliseksi supersankariksi kasvavan Kamalan tehtäväksi jää yhdistää kadonneet Avengersin vastarintaan ja kukistaa supervoimia saaneita ihmisiä alistava A.I.M.  Muiden sankareiden kohdalla Marvel’s Avengers olettaa, että Iron Man, Thor ja Hulk kumppaneineen ovat pelaajalle jo entuudestaan tuttuja.

Pelimekaniikkojen puolesta Marvel’s Avengersissa suurin osa ajasta otetaan mittaa kasvavista vihollislaumoista. Kamalan kumikäsillä on hauskaa vetää vihollisia pataan, mutta Ms. Marvelin lisäksi pelaaja pääsee toki tarinan edetessä myös muidenkin Avengersien saappaisiin. Kamppailu on melko yksinkertaista nappulajumppaa, mutta Hulkilla ja muilla supersankareilla riehuminen on silti yllättävän hauskaa puuhaa.

Ilman sivutehtäviä reilut kymmenen tuntia kestävä yksinpeliosuus onkin yllättäen jopa pelin parasta antia. Yksinpelin tarina pitää otteessaan ja erityisesti sen loppuhetket ovat suorastaan loistavia.

Marvel’s Avengersin kotiruudulta on mahdollista hypätä suoraan co-op-moninpelin puolelle, mutta sitä ei kannata tehdä. Moninpeli jatkaa nimittäin pelin tarinaa siitä, mihin yksinpeli jää, ja moninpeliin kesken kaiken hyppääminen sisältää merkittäviä juonipaljastuksia sellaiselle pelaajalle joka ei ole vielä ehtinyt suorittaa yksinpelikampanjaa loppuun saakka.

Co-op-moninpelissä on edelleen mukana jonkin verran tarinallista sisältöä, mutta pelin luonne muuttuu huomattavasti. Moninpeli painottaa Destiny-sarjan pelien tavoin erilaisten varusteiden keräilyä ja sankareille voi hankkia vaikka minkälaisia parannuksia. Ikävä kyllä Marvel’s Avengersin tapauksessa varustejumppa tuntuu ennemminkin pakolliselta pahalta kuin hauskalta hahmojen kehittämiseltä, eikä kehno inventaariosysteemi auta asiaa lainkaan.

Lisäksi erilaisten varusteiden vaikutusta ei meinaa edes huomata, sillä niistä suuri osa vaikuttaa vain hahmojen numeerisiin voima-arvoihin, kuten siihen kuinka paljon vahinkoa jokin tietty sankari tekee. Hulk tahtoisi vain riehua, eikä miettiä mikä lannevaate sopisi parhaiten päälle. Lisäksi peli sisältää mikromaksuja, joilla hahmoilleen voisi hankkia vaikka minkälaista kosmeettista tilpehööriä. Onneksi mikromaksuin hankittavan sisällön voi jättää myös kauppaan, eikä se vaikuta varsinaiseen pelikokemukseen.

Varusteiden lisäksi sankareille on tarjolla myös erilaisia kykyjä, jotka avaavat käyttöön uusia hyökkäyksiä tai hyökkäyscomboja. Ikävä kyllä yksinpelin aikana pääsee nauttimaan vain rajallisesta osasta kykypuuta ja suuri osa kyvyistä täytyisi hankkia moninpeliä grindaamalla. Co-op-osuuden pelaaminen onnistuu kyllä myös yksin, sillä pelaaja saa rinnalleen kolme tietokoneen ohjaamaa toveria, mutta kokemus on varmasti hauskempi kaveriporukan kanssa pelattuna.

Marvel’s Avengers kärsii myös teknisistä ongelmista. Latausruudut ovat välillä hyvinkin pitkiä eivätkä varsinkaan välivideoiden grafiikat näytä kovinkaan kaksisilta.

Kokonaisuudessaan Marvel’s Avengers ei ole kuitenkaan missään tapauksessa huono peli. Siitä huolimatta tuntuu siltä, että peliä on yritetty sulloa aivan liian väkisin ”peli palveluna” -muottiin, jotta julkaisija pääsisi työntämään sormensa moninpelaajien kukkaroihin mikromaksujen ja tulevan lisäsisällön muodossa.

Hukattu potentiaali harmittaa. Marvel’s Avengersin yksinpeli on nimittäin jo nykyisellään varsin mainio ja ainakin alehintaan pelin ostoa voi perustella jo pelkällä kampanjalla. Vielä kun yksinpeliin olisi ollut tarjolla vaikkapa 5-10 tuntia enemmän sisältöä ja kaikki kyvyt saisi avattua jo yksinpelin aikana, voisi kyse olla hyvinkin erinomaisesta kokonaisuudesta. Myöskään co-op-puolisko ei ole varsinaisesti huono, mutta se saisi keskittyä enemmän supersankareilla taisteluun ja vähemmän varusteiden kanssa välppäämiseen.

MARVEL’S AVENGERS

”Marvel’s Avengersissa yllättäen parasta hupia on sen yksinpelikampanja. Ja Hulkilla nyt vaan on hauska laittaa paikkoja remonttiin.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-hulkilla-on-hauska-riehua-mutta-marvels-avengersista-ei-silti-ole-uudeksi-destinyksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Pitkään peleistä ja pelisarjoista ammentaneiden elokuvien ja sarjojen...
    arcane
  • Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei...
    Carrion
  • Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Syyskuun alussa julkaistu Peril of Gorgon on erinomaisen...
    Obsidian Entertainment
  • Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Empire-elokuvalehden uudet kansikuvat esittelevät James Gunnin ohjaaman The...
    Elokuvauutiset
  • Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft esitteli äskettäin videon, jolla julkistettiin Xbox Series...
    Microsoft
  • Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Snowpiercer-universumi laajenee toukokuussa television puolelle. Jacques Lobin ja...
    Bong Joon-ho
  • Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea kauhusarja, jossa on jopa liikaa omaperäisiä ideo...

    Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea kauhusarja, jossa on jopa liikaa omaperäisiä ideo...

    Kesän tärkein sarja Lovecraft Country tarjoaa paljon muutakin...
    Abbey Lee
  • Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva...
    Elisabeth Shue
  • Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin pelinäppäimistömalliston uusimmat jäsenet ovat saapuneet myytiin. Kalvokupukytkimiin...
    pelinäppäimistöt
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Fortniten haavoittuvuus päästi hakkerit varastamaa...
Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-ho...
Uusi Ryhmä Hau -elokuva on tulossa Suomen leffatea...
Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman...
Edes rehellinen traileri ei löydä
Batman: The Anim...

Tekniikka uutisia

  • Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei kiinnosta minua pätkääkään – ja siihen on monta sy...

    Red Dead Redemption 2 on ollut vuoden 2018...
    Peliartikkelit
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden parhaista animaatioelokuvista

    Riz Ahmedin ja Nikolaj Coster-Waldaun tuottama Flee on...
    animaatioelokuvat
  • Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Nuoren Laran päätöstarina jatkuu neljännen laajennuksen merkeissä. Shadow...
    Pelit
  • ”Hän oli psykoottinen” – Tänään tv:ssä Batman-elokuva, jonka pääosan esittäjä oli ohjaajalle iso ong...

    ”Hän oli psykoottinen” – Tänään tv:ssä Batman-elokuva, jonka pääosan esittäjä oli ohjaajalle iso ong...

    Ei ole mikään salaisuus, että menestys nousi Val...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli Agony saa sittenkin sensuroimattoman version

    No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli Agony saa sittenkin sensuroimattoman version

    Madmind Studion kohupeli julkaistaan sensuroimattomana PC:lle sopivasti Halloweeniksi....
    Agony
  • Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Random Acts of Violence julkaistaan Yhdysvalloissa kauhuelokuviin keskittyneessä...
    Elokuvat
  • SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    Namco Bandai jatkaa jo julkaisussaan kehutun SoulCalibur VI:n...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsungin uudet Odyssey 2021 -pelinäytöt ovat kaikki tasaisia...
    Odyssey
  • Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Deathloopista löytyy koko joukko easter egg -salaisuuksia, jotka...
    Deathloop
  • Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Aivan kuten aikaisemmin tällä viikolla luvattiin, fanitapahtuma DC...
    Batman

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme