Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja pelillä on hyvätkin hetkensä

Posted on 6.9.2020

Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä, yksinpeliosuus osoittautui co-op-puolta hauskemmaksi, vaikka peliä on markkinoitu lähes puhtaasti kavereiden kanssa pelattavana ryhmäpelinä.


Julkaisu: 4.9.2020
Studio: Crystal Dynamics, Eidos Montreal,  Nixxes
Julkaisija: Square Enix
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), PC, Xbox One
Pelaajia: 1, co-op verkon välityksellä
Ikäraja: 16
Peliä pelattu: noin 23 tuntia


Marvel’s Avengersin yksinpeliosuus alkaa, kun Kostajat juhlivat A-Dayta, mutta sitten kaikki menee pahasti pieleen. Tuntematon taho räjäyttää San Franciscon Golden Gate -sillan ja sen jälkeen ympärillä alkaa räjähtelemään muissakin paikoissa. Paikalle virtaa rekkakaupalla aseistautuneita naamiomiehiä ja koko kaupunki on kaaouksen vallassa. Vaikka alussa pelaaja pääsee alussa hetkeksi  Thorin, Iron Manin, Hulkin, Captain American ja Black Widowin  saappaisiin, eivät he suinkaan ole tarinan pääosassa.

Marvel’s Avengers sijoittuu nimittäin viisi vuotta A-Dayn jälkeiseen aikaan. Alun räjähdyksen yhteydessä osa tavallisista ihmisistä on saanut supervoimia ja heidän joukossaan on tarinan todellinen tähti, Kamala Khan alias Ms. Marvel. Kamalan uuden voiman myötä hänellä on mahdollisuus pidentää raajojaan ja muuttaa kokoaan.

A-Dayn hyökkäyksen jälkeen usko supersankareihin laskee yhteiskunnassa ja näitä aletaan pitää vaarallisina. Lopulta supersankarit, Kamala mukaan lukien, julistetaan laittomiksi ja valtaan nousee Marvelin sarjakuvista ja Iron Man 3:sta tuttu A.I.M-järjestö.

Kamala tekee tarinasta mielenkiintoisen, sillä sankaria ei ole (vielä) nähty Marvelin leffoissa, joten hahmolle voidaan rakentaa kiinnostava tarinan kaari. Alun nörttimäisestä teinitytöstä todelliseksi supersankariksi kasvavan Kamalan tehtäväksi jää yhdistää kadonneet Avengersin vastarintaan ja kukistaa supervoimia saaneita ihmisiä alistava A.I.M.  Muiden sankareiden kohdalla Marvel’s Avengers olettaa, että Iron Man, Thor ja Hulk kumppaneineen ovat pelaajalle jo entuudestaan tuttuja.

Pelimekaniikkojen puolesta Marvel’s Avengersissa suurin osa ajasta otetaan mittaa kasvavista vihollislaumoista. Kamalan kumikäsillä on hauskaa vetää vihollisia pataan, mutta Ms. Marvelin lisäksi pelaaja pääsee toki tarinan edetessä myös muidenkin Avengersien saappaisiin. Kamppailu on melko yksinkertaista nappulajumppaa, mutta Hulkilla ja muilla supersankareilla riehuminen on silti yllättävän hauskaa puuhaa.

Ilman sivutehtäviä reilut kymmenen tuntia kestävä yksinpeliosuus onkin yllättäen jopa pelin parasta antia. Yksinpelin tarina pitää otteessaan ja erityisesti sen loppuhetket ovat suorastaan loistavia.

Marvel’s Avengersin kotiruudulta on mahdollista hypätä suoraan co-op-moninpelin puolelle, mutta sitä ei kannata tehdä. Moninpeli jatkaa nimittäin pelin tarinaa siitä, mihin yksinpeli jää, ja moninpeliin kesken kaiken hyppääminen sisältää merkittäviä juonipaljastuksia sellaiselle pelaajalle joka ei ole vielä ehtinyt suorittaa yksinpelikampanjaa loppuun saakka.

Co-op-moninpelissä on edelleen mukana jonkin verran tarinallista sisältöä, mutta pelin luonne muuttuu huomattavasti. Moninpeli painottaa Destiny-sarjan pelien tavoin erilaisten varusteiden keräilyä ja sankareille voi hankkia vaikka minkälaisia parannuksia. Ikävä kyllä Marvel’s Avengersin tapauksessa varustejumppa tuntuu ennemminkin pakolliselta pahalta kuin hauskalta hahmojen kehittämiseltä, eikä kehno inventaariosysteemi auta asiaa lainkaan.

Lisäksi erilaisten varusteiden vaikutusta ei meinaa edes huomata, sillä niistä suuri osa vaikuttaa vain hahmojen numeerisiin voima-arvoihin, kuten siihen kuinka paljon vahinkoa jokin tietty sankari tekee. Hulk tahtoisi vain riehua, eikä miettiä mikä lannevaate sopisi parhaiten päälle. Lisäksi peli sisältää mikromaksuja, joilla hahmoilleen voisi hankkia vaikka minkälaista kosmeettista tilpehööriä. Onneksi mikromaksuin hankittavan sisällön voi jättää myös kauppaan, eikä se vaikuta varsinaiseen pelikokemukseen.

Varusteiden lisäksi sankareille on tarjolla myös erilaisia kykyjä, jotka avaavat käyttöön uusia hyökkäyksiä tai hyökkäyscomboja. Ikävä kyllä yksinpelin aikana pääsee nauttimaan vain rajallisesta osasta kykypuuta ja suuri osa kyvyistä täytyisi hankkia moninpeliä grindaamalla. Co-op-osuuden pelaaminen onnistuu kyllä myös yksin, sillä pelaaja saa rinnalleen kolme tietokoneen ohjaamaa toveria, mutta kokemus on varmasti hauskempi kaveriporukan kanssa pelattuna.

Marvel’s Avengers kärsii myös teknisistä ongelmista. Latausruudut ovat välillä hyvinkin pitkiä eivätkä varsinkaan välivideoiden grafiikat näytä kovinkaan kaksisilta.

Kokonaisuudessaan Marvel’s Avengers ei ole kuitenkaan missään tapauksessa huono peli. Siitä huolimatta tuntuu siltä, että peliä on yritetty sulloa aivan liian väkisin ”peli palveluna” -muottiin, jotta julkaisija pääsisi työntämään sormensa moninpelaajien kukkaroihin mikromaksujen ja tulevan lisäsisällön muodossa.

Hukattu potentiaali harmittaa. Marvel’s Avengersin yksinpeli on nimittäin jo nykyisellään varsin mainio ja ainakin alehintaan pelin ostoa voi perustella jo pelkällä kampanjalla. Vielä kun yksinpeliin olisi ollut tarjolla vaikkapa 5-10 tuntia enemmän sisältöä ja kaikki kyvyt saisi avattua jo yksinpelin aikana, voisi kyse olla hyvinkin erinomaisesta kokonaisuudesta. Myöskään co-op-puolisko ei ole varsinaisesti huono, mutta se saisi keskittyä enemmän supersankareilla taisteluun ja vähemmän varusteiden kanssa välppäämiseen.

MARVEL’S AVENGERS

”Marvel’s Avengersissa yllättäen parasta hupia on sen yksinpelikampanja. Ja Hulkilla nyt vaan on hauska laittaa paikkoja remonttiin.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-hulkilla-on-hauska-riehua-mutta-marvels-avengersista-ei-silti-ole-uudeksi-destinyksi/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Archive 81

    Archive 81

    Archive 81 on yhdysvaltalainen yliluonnollinen kauhusuoratoistotelevisiosarja, jonka on kehittänyt Rebecca Sonnenshine, joka oli myös ohjelman vastaava tuottaja yhdessä Paul Harris Boardmanin ja James Wanin kanssa. Sarja julkaistiin Netflixissä 14. t...
    Elokuvat
  • Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Free Guy -pelielokuvien julisteesta löytyy monia viittauksia tunnettuihin...
    Elokuvat
  • Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” – GTFO on onnistunut ja brutaalin vaikea co-op-kau...

    Brutaalin vaikean co-op-räiskintä GTFO:n pelaaminen vaatii osumatarkkuutta, rautaista...
    co-op
  • Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat...

    Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat...

    Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen...
    Ajopelit
  • Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Tältä näyttää odotetun Veden vartijan traileri – Emmi Itärannan huippukirja kääntyi elokuvaksi isoll...

    Emmi Itärannan Teemestarin kirja on kääntynyt elokuvaksi, joka...
    elokuvatrailerit
  • Kuvat: Netflixin uusi Masters of the Universe -sarja pilaa lapsuutesi, se on aivan varma

    Kuvat: Netflixin uusi Masters of the Universe -sarja pilaa lapsuutesi, se on aivan varma

    Netflix julkaisi eilen ensimmäisen trailerin syyskuussa alkavasta He-Man...
    Elokuvauutiset
  • Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

    Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

      Telltale ei ole ainoa studio joka on...
    Electronic Arts
  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Syksyllä ilmestyvä Crash Bandicoot -seikkailu on suoraa jatkoa...
    Activision
  • Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Virtuaalitodellisuus ja kouriintuntuva zombipeli tuntuvat täydelliseltä yhdistelmältä, mitä...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy j...
Tällainen on Command & Conquer Remastered, kok...
Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää
NHL 19:sta pelatt...
Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan ka...
Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pel...

Tekniikka uutisia

  • Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Denis Villeneuve ohjaa HBO:lle Jo Nesbøn Isänsä poika -kirjaan...
    Denis Villeneuve
  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    ”Läski Pikachu” tekee paluun Pokémon-sarjaan tulevassa jaksossa

    Jakson kuvauksen perusteella Pokémonin anime-sarjassa nähdään pian tavallista...
    Elokuvat
  • Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Blizzardin Hearthstonen menestyksen jälkeen useat eri studiot ovat...
    Legends of Runeterra
  • Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Arkane Austinin kehittämässä Redfallissa taistellaan kadut vallanneita vampyyreja...
    Bethesda
  • Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Disney+ -suoratoistopalvelussa ensi vuonna käynnistyvän Star Wars: The...
    Elokuvauutiset
  • Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Aivan kuten aikaisemmin tällä viikolla luvattiin, fanitapahtuma DC...
    Batman
  • Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Patrick Stewart jatkaa Star Trek: Picardin keskusroolissa. Toisella...
    Amazon Prime Video
  • Uusi Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley Snipesiä ja tekemisessä menee vielä hyvä tovi

    Uusi Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley Snipesiä ja tekemisessä menee vielä hyvä tovi

    Kesällä 2019 Marvel Studios paljasti aikovansa tehdä uuden...
    Blade
  • ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    HBO Maxin Peacemaker-sarjan ensimmäisessä jaksossa hehkutettiin Hanoi Rocksia...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

    Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

    Peninsula on tyyliltään rohkean erilainen elokuva kuin Train...
    Dong-Won Gang
  • Intelin KA-mysteeriprosessorit ovatkin Avengers-teemaisella myyntipakkauksella varustettuja versioit...

    Intelin KA-mysteeriprosessorit ovatkin Avengers-teemaisella myyntipakkauksella varustettuja versioit...

    Kummastusta aiheuttaneille Intelin KA-päätteisten prosessoreiden mysteeri näyttää selvinneen....
    Avengers Edition
  • PlayStation 5 esitellään huomenna – Näitä yhdeksää peliä odotetaan Sonyn uudelle konsolille, mutta j...

    PlayStation 5 esitellään huomenna – Näitä yhdeksää peliä odotetaan Sonyn uudelle konsolille, mutta j...

    Sony esittelee torstai-iltana PlayStation 5 -konsolia ja sen...
    Batman Arkham

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme