Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifin ystäville

Posted on 5.11.2021

Mestariohjaaja Kim Jee-woon ensimmäinen tv-sarja on korkealentoista scifiä, joka sekoittaa tieteistarinaan myös kauhua. Kuudesta jaksosta koostuvaa sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, jotka haluavat aloittaa matkansa valtavan laajaan korealaistuotantojen maailmaan.

Apple TV+ osuu hyvään saumaan Dr. Brain -sarjallaan, joka on suoratoistopalvelun ensimmäinen korealaistuotanto. Huima määrä ihmisiä innostui Netflixin Squid Game -hittisarjasta ja on taatusti kiinnostunut katsomaan lisää korealaissarjoja ja -elokuvia.

Valtavaan valikoimaan sukeltaminen saattaa olla noviisille hankalaa, sillä laadukasta materiaalia on tarjolla huimat määrät. Moni päätynee ensimmäiseksi Oscar-voittaja Parasiten pariin. Dr. Brain -sarja on oikein hyvä valinta sen jälkeen tuijotettavaksi, ennen syvempää sukellusta elokuvatarjontaan.

Leffapuolelta löytyy sadoittain mestarillisia teoksia.

Kuudesta vajaan tunnin mittaisesta jaksosta koostuva Dr. Brain lienee tehty kansainvälinen yleisö mielessä. Vaikka sarja sekoittaakin samaan pakettiin scifiä, draamaa, trilleriä ja vähän kauhuakin, niin se ei hypi genrestä ja tunnelmasta toiseen niin hurjaa vauhtia kuin korealaiselokuvilla on usein tapana.

Dr. Brainin ensimmäisen kauden kaikki kuusi jaksoa on ohjannut leffafaneille taatusti tuttu Kim Jee-woon, joka tunnetaan muun muassa elokuvista A Tale of Two Sisters ja A Bittersweet Life. Hänen ehkäpa paras teoksensa on mestarillinen I Saw the Devil, yksi sairaimmista korelaisleffoista kautta aikain.

Lähes pelkästään laatukamaa uransa aikana tehnyt Jee-woon teki Hollywood-debyyttinsä vuonna 2013, jolloin hän ohjasi Arnold Schwarzeneggerin comeback-leffa The Last Standin. Kammotusta on hankala uskoa saman miehen tekeleeksi. Arvailin arviossani aikoinaan, että ehkä yhtenä syynä järkyttävään lopputulokseen on se, ettei Jee-woon puhu juurikaan englantia.

Dr. Brainissa Jee-woon toimii myös sarjan luojana, käsikirjoittajana ja vastaavana tuottajana.

Sarjan pääosassa tiedemies Sewonina nähdään Lee Sun-kyun, joka esiintyi myös Parasite-elokuvassa. Omalaatuinen tiedemies pystyy siirtämään kehittämänsä teknologian avulla kuolleiden ihmisten muistot itselleen. Sewon päättää käyttää keksintöään selvittääkseen mitä hänen perheelleen tapahtui. Huippuälykkään miehen pikkupoika on kuollut. Sewonin vaimo uskoo juniorin olevan edelleen elossa.

Monisyisen ja usean hahmon kautta eri suuntiin sinkoilevan sarjan juonesta ei kannata kertoa tämän enempää. Sekopäinen ja osittain ahdistava tieteisjännäri on sitä parempi, mitä vähemmän siitä tietää ennakkoon. Lyhyt kausi on myös tarkoitettu katsottavaksi jakso per viikko -tahtiin, sillä useat episodeista päättyvät cliffhangeriin.

Mukana on myös niin reippaan häröjä ja korkealentoisia scifi-konsepteja ja juonenkäänteitä, että niitä mieluusti miettii ja analysoi pidempään ennen seuraavaa jaksoa. Dr. Brainia ei siis kannata ahmia yhdeltä istumalta kun kaikki jaksot ovat tulleet tarjolle.

Sarja perustuu webtooniin, eli korealaiseen nettisarjakuvaan, jota ei käsittääkseni ole julkaistu englanniksi. Ainakaan en löytänyt kuin alkuperäisversion, jonka lukisi sarjan katsomisen jälkeen todella mieluusti ymmärtämällään kielellä. Ero niiden välillä kiinnostaa, sillä sarja jää väkisinkin pyörimään ajatuksiin. Loppu mahdollistaa toisen kauden, mutta ei jätä tarinaa kesken.

Jos lisää tehdään, niin oikea tapa olisi ehkäpä keskittyä täysin eri henkilöihin kuin nyt.

Dr. Brain on tunnelmaltaan melko yhtenäinen, ja liikkuu vain muutaman genren välillä. Toki se pelottaa, ahdistaa ja naurattaakin, mutta tyyli sinkoilee scifijännäristä lähinnä vain tajunnanvirtamaiseen trippailuun.

Sewon alkaa seota, pääkopassaan usean ihmisen ajatukset. Harhat, muistot, unet ja näyt sekoittuvat todellisuuteen, eikä katsojakaan voi olla varma missä mennään. Dr. Brain ei silti ole vaikeatajuinen, vaan saa katsojan pohtimaan kysymyksiään ja miettimään mitä itse tekisi futuristisen teknologian avulla vastaavassa tilanteessa.

Mukana on myös jonkin verran toimintaa, taistelukohtauksia ja räiskintää.

Korealaissarjaksi Dr. Brain ei ole ääriväkivaltainen, mutta veri kyllä roiskuu ja muutama kohtaus saattaa saada voimaan pahoin. Tämän enempää gorella mässäilyä sarja ei kaipaakaan. Veikkaan silti, että Applen mahtikäsky on pakottanut Jee-woonin tekemään vähemmän rankkaa kamaa kuin olisi ehkä halunnut.

Suurin osa Apple TV+:n sisällöstä on edelleen K12-tuotoksia, joten ohjaajan elokuvien kipeys- ja mässäilytason tavaraa palvelu tuskin alkuperäistuotoksenaan edes julkaisisi. K16-leiman Dr. Brain silti ansaitsee, aivan syystä.

Dr. Brain on visuaalisesti näyttävä teos, joka liukuu vaivatta synkistä hi-tech-laboratorioista kauniin kesäisiin ja värikkäisiin muistoihin lumoavan luonnon keskelle. Aivan tavallinen suurkaupunki saattaa muuttua hetkessä huippuahdistavaksi, hyönteisiä tai suoraan pahimmista painajaisista peräisin olevia hirvityksiä viliseväksi paikaksi.

Mukana on siis myös film noir -sävyjä. Sewon-tiedemiehen seikkaillessa muiden ihmisten mielissä ja muistoissa ohjaaja heittää sekaan muun muassa giallo-kuvastoa ja aasialaiskauhumaisemia.

Niin jääräpäinen ja itsekäs kuin Lee Sun-kyun esittämä Sewon-tiedemies onkin, niin katsoja on alusta asti hänen puolellaan ja tuntee miehen tuskan.

Näyttelijä onnistuu tuomaan pintaan myös hahmonsa muilta ihmisiltä imuroimien muistojen mukana tulevat tunteet. Aluksi vain yksiulotteisen kummallinen hahmo vaatii näyttelijältään todella paljon. Sewon ei ole sosiopaatti tai psykopaatti, mutta hänellä on lapsesta asti ollut vaikeuksia tuntea empatiaa muita ihmisiä kohtaan.

Päähenkilömme muuttuu yhdessä vaiheessa hetkeksi jopa melkein supersankariksi sukeltaessaan kuolleen kissan mieleen, oppien sen taidot ja kyvyt. Toisin kuin voisi luulla, niin kohtaus ei ole ollenkaan pöljä.

Sun-kyu on roolissaan loistava, kuten moni muukin sarjan näyttelijöistä. Heidän tarkempi kehumisensa tässä on melko mahdotonta spoilaamatta liikaa. Saatte itse todeta heidän taitonsa, sarjan sukeltaessa jakso jaksolta yhä mielikuvituksellisimpiin sfääreihin.

Dr. Brain on tyyliltään ja tunnelmaltaan aivan erilainen kuin Squid Game -megahitti, mutta silti sitä parempi sarja ja oiva johdatus korealaistuotosten maailmaan. Sarjan jälkeen tai vaikkapa jo ensimmäisen jakson katsottua kannattaa tutustua Kim Jee-woon elokuviin. Hänen ohjaustöistään ainakin jo mainitut I Saw the Devil, A Tale of Two Sisters ja A Bittersweet Life ovat viiden tähden mestariteoksia, keskenään hyvinkin erilaisia elokuvia.

Dr. Brain on ohjaajan ensimmäinen tv-sarja, joka ei jää kauas hänen elokuviensa neroudesta. Vain kuuden jakson mittaisena Dr. Brain ampaisee suoraan yhdeksi tämän vuoden parhaista tieteissarjoista.

Dr. Brain sai ensi-iltansa Apple TV+:ssa 4. marraskuuta. Uudet jaksot tulevat tarjolle aina torstaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/arvostelu-dr-brain-on-fiksu-scifi-sarja-ja-herkkua-korealaistuotantojen-ystaville-erityisesti-squid-game-fanien-kannattaa-tutustua-tieteisjannariin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää. Näyttelijä Ruby...
    Arrow
  • Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Dyyni-ohjaaja Denis Villeneuve tekee jälleen yhteistyötä Jake Gyllenhaalin kanssa – Luvassa Jo Nesbø...

    Denis Villeneuve ohjaa HBO:lle Jo Nesbøn Isänsä poika -kirjaan...
    Denis Villeneuve
  • Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Netflixin The Witcher -sarjan toisella kaudella on huhun...
    Elokuvat
  • Mitä tapahtuisi, jos ihminen putoaisi mustaan aukkoon? Tiedemiehet käyttävät hirveästä ja tuskallise...

    Mitä tapahtuisi, jos ihminen putoaisi mustaan aukkoon? Tiedemiehet käyttävät hirveästä ja tuskallise...

    Netflixin uutuusdokumentti kiinnostaa varmasti kaikkia avaruuden ihmeistä innostuneita....
    avaruus
  • Laura Birnillä on tärkeä rooli Applen uudessa jättisarjassa – Suomalaisnäyttelijä pärjää maailmantäh...

    Laura Birnillä on tärkeä rooli Applen uudessa jättisarjassa – Suomalaisnäyttelijä pärjää maailmantäh...

    Laura Birn tekee yhden Foundation-tieteissarjan parhaista roolisuorituksista. Suomalaisnäyttelijä...
    Apple TV Plus
  • Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Tuore tietovuoto kertoo, että Far Cry 6 tulee...
    Elokuvat
  • Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Roger Cormanin b-luokan elokuvien vakiokasvo Dick Miller on...
    Elokuvauutiset
  • Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Dev Patel tähdittää David Loweryn ohjamaa The Green...
    A24
  • Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan Batman-elokuvan Batmobilesta?

    Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan Batman-elokuvan Batmobilesta?

    Matt Reeves paljasti eilen maailmalle, miltä Batmanin klassikkokiesi...
    Batman

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuva: James Cameronin
Avatar-jatko-osien kuvaamine...
Fight Club -elokuvastakin tuttu laulaja Meat Loaf ...
Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 N...
Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022
Ensituntumat HBO Maxista: ”Teknisesti selvästi HBO...

Tekniikka uutisia

  • Suomen Oscar-haaveet kaatuivat vuoden 2018 elokuvien osalta jo nyt

    Suomen Oscar-haaveet kaatuivat vuoden 2018 elokuvien osalta jo nyt

    Suomalainen elokuva ei päässyt tänäkään vuonna ehdolle Oscar-gaalaan....
    Armomurhaaja
  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Lord of the Rings -sarja nähdään vasta vuonna...
    Amazon Prime
  • Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney Plus täyttää marraskuussa yhden vuoden ja sen...
    Disney Plus
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Syksyllä alkava The Lord of the Rings -tv-sarja sai virallisen suomalaisnimensä

    Syksyllä alkava The Lord of the Rings -tv-sarja sai virallisen suomalaisnimensä

    The Lord of the Rings -tv-sarja alkaa Amazon...
    Amazon Prime Video
  • Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Amazonin Prime Videossa nähtävä Undone on oikean elämän...
    Amazon
  • Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Alkuvuoden 2019 odotetuimpiin elokuviin lukeutuvasta Glassista on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Operation Fortunen pääosissa nähdään Jason Statham, Josh Hartnett...
    Aubrey Plaza

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Uusi traileri muistuttaa, että neljäs Matrix-elokuva on vihdoinkin...
    elokuvatrailerit
  • Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on mukana Picard-sarjan toisella kaudella, uusi trai...

    Patrick Stewart jatkaa Star Trek: Picardin keskusroolissa. Toisella...
    Amazon Prime Video
  • Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke Skywalkerille olisi käynyt, jos George Lucas olisi ...

    Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke Skywalkerille olisi käynyt, jos George Lucas olisi ...

    Uudesta Star Wars -aiheisesta kirjasta on julkaistu Twitterissä...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme