Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifin ystäville

Posted on 5.11.2021

Mestariohjaaja Kim Jee-woon ensimmäinen tv-sarja on korkealentoista scifiä, joka sekoittaa tieteistarinaan myös kauhua. Kuudesta jaksosta koostuvaa sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, jotka haluavat aloittaa matkansa valtavan laajaan korealaistuotantojen maailmaan.

Apple TV+ osuu hyvään saumaan Dr. Brain -sarjallaan, joka on suoratoistopalvelun ensimmäinen korealaistuotanto. Huima määrä ihmisiä innostui Netflixin Squid Game -hittisarjasta ja on taatusti kiinnostunut katsomaan lisää korealaissarjoja ja -elokuvia.

Valtavaan valikoimaan sukeltaminen saattaa olla noviisille hankalaa, sillä laadukasta materiaalia on tarjolla huimat määrät. Moni päätynee ensimmäiseksi Oscar-voittaja Parasiten pariin. Dr. Brain -sarja on oikein hyvä valinta sen jälkeen tuijotettavaksi, ennen syvempää sukellusta elokuvatarjontaan.

Leffapuolelta löytyy sadoittain mestarillisia teoksia.

Kuudesta vajaan tunnin mittaisesta jaksosta koostuva Dr. Brain lienee tehty kansainvälinen yleisö mielessä. Vaikka sarja sekoittaakin samaan pakettiin scifiä, draamaa, trilleriä ja vähän kauhuakin, niin se ei hypi genrestä ja tunnelmasta toiseen niin hurjaa vauhtia kuin korealaiselokuvilla on usein tapana.

Dr. Brainin ensimmäisen kauden kaikki kuusi jaksoa on ohjannut leffafaneille taatusti tuttu Kim Jee-woon, joka tunnetaan muun muassa elokuvista A Tale of Two Sisters ja A Bittersweet Life. Hänen ehkäpa paras teoksensa on mestarillinen I Saw the Devil, yksi sairaimmista korelaisleffoista kautta aikain.

Lähes pelkästään laatukamaa uransa aikana tehnyt Jee-woon teki Hollywood-debyyttinsä vuonna 2013, jolloin hän ohjasi Arnold Schwarzeneggerin comeback-leffa The Last Standin. Kammotusta on hankala uskoa saman miehen tekeleeksi. Arvailin arviossani aikoinaan, että ehkä yhtenä syynä järkyttävään lopputulokseen on se, ettei Jee-woon puhu juurikaan englantia.

Dr. Brainissa Jee-woon toimii myös sarjan luojana, käsikirjoittajana ja vastaavana tuottajana.

Sarjan pääosassa tiedemies Sewonina nähdään Lee Sun-kyun, joka esiintyi myös Parasite-elokuvassa. Omalaatuinen tiedemies pystyy siirtämään kehittämänsä teknologian avulla kuolleiden ihmisten muistot itselleen. Sewon päättää käyttää keksintöään selvittääkseen mitä hänen perheelleen tapahtui. Huippuälykkään miehen pikkupoika on kuollut. Sewonin vaimo uskoo juniorin olevan edelleen elossa.

Monisyisen ja usean hahmon kautta eri suuntiin sinkoilevan sarjan juonesta ei kannata kertoa tämän enempää. Sekopäinen ja osittain ahdistava tieteisjännäri on sitä parempi, mitä vähemmän siitä tietää ennakkoon. Lyhyt kausi on myös tarkoitettu katsottavaksi jakso per viikko -tahtiin, sillä useat episodeista päättyvät cliffhangeriin.

Mukana on myös niin reippaan häröjä ja korkealentoisia scifi-konsepteja ja juonenkäänteitä, että niitä mieluusti miettii ja analysoi pidempään ennen seuraavaa jaksoa. Dr. Brainia ei siis kannata ahmia yhdeltä istumalta kun kaikki jaksot ovat tulleet tarjolle.

Sarja perustuu webtooniin, eli korealaiseen nettisarjakuvaan, jota ei käsittääkseni ole julkaistu englanniksi. Ainakaan en löytänyt kuin alkuperäisversion, jonka lukisi sarjan katsomisen jälkeen todella mieluusti ymmärtämällään kielellä. Ero niiden välillä kiinnostaa, sillä sarja jää väkisinkin pyörimään ajatuksiin. Loppu mahdollistaa toisen kauden, mutta ei jätä tarinaa kesken.

Jos lisää tehdään, niin oikea tapa olisi ehkäpä keskittyä täysin eri henkilöihin kuin nyt.

Dr. Brain on tunnelmaltaan melko yhtenäinen, ja liikkuu vain muutaman genren välillä. Toki se pelottaa, ahdistaa ja naurattaakin, mutta tyyli sinkoilee scifijännäristä lähinnä vain tajunnanvirtamaiseen trippailuun.

Sewon alkaa seota, pääkopassaan usean ihmisen ajatukset. Harhat, muistot, unet ja näyt sekoittuvat todellisuuteen, eikä katsojakaan voi olla varma missä mennään. Dr. Brain ei silti ole vaikeatajuinen, vaan saa katsojan pohtimaan kysymyksiään ja miettimään mitä itse tekisi futuristisen teknologian avulla vastaavassa tilanteessa.

Mukana on myös jonkin verran toimintaa, taistelukohtauksia ja räiskintää.

Korealaissarjaksi Dr. Brain ei ole ääriväkivaltainen, mutta veri kyllä roiskuu ja muutama kohtaus saattaa saada voimaan pahoin. Tämän enempää gorella mässäilyä sarja ei kaipaakaan. Veikkaan silti, että Applen mahtikäsky on pakottanut Jee-woonin tekemään vähemmän rankkaa kamaa kuin olisi ehkä halunnut.

Suurin osa Apple TV+:n sisällöstä on edelleen K12-tuotoksia, joten ohjaajan elokuvien kipeys- ja mässäilytason tavaraa palvelu tuskin alkuperäistuotoksenaan edes julkaisisi. K16-leiman Dr. Brain silti ansaitsee, aivan syystä.

Dr. Brain on visuaalisesti näyttävä teos, joka liukuu vaivatta synkistä hi-tech-laboratorioista kauniin kesäisiin ja värikkäisiin muistoihin lumoavan luonnon keskelle. Aivan tavallinen suurkaupunki saattaa muuttua hetkessä huippuahdistavaksi, hyönteisiä tai suoraan pahimmista painajaisista peräisin olevia hirvityksiä viliseväksi paikaksi.

Mukana on siis myös film noir -sävyjä. Sewon-tiedemiehen seikkaillessa muiden ihmisten mielissä ja muistoissa ohjaaja heittää sekaan muun muassa giallo-kuvastoa ja aasialaiskauhumaisemia.

Niin jääräpäinen ja itsekäs kuin Lee Sun-kyun esittämä Sewon-tiedemies onkin, niin katsoja on alusta asti hänen puolellaan ja tuntee miehen tuskan.

Näyttelijä onnistuu tuomaan pintaan myös hahmonsa muilta ihmisiltä imuroimien muistojen mukana tulevat tunteet. Aluksi vain yksiulotteisen kummallinen hahmo vaatii näyttelijältään todella paljon. Sewon ei ole sosiopaatti tai psykopaatti, mutta hänellä on lapsesta asti ollut vaikeuksia tuntea empatiaa muita ihmisiä kohtaan.

Päähenkilömme muuttuu yhdessä vaiheessa hetkeksi jopa melkein supersankariksi sukeltaessaan kuolleen kissan mieleen, oppien sen taidot ja kyvyt. Toisin kuin voisi luulla, niin kohtaus ei ole ollenkaan pöljä.

Sun-kyu on roolissaan loistava, kuten moni muukin sarjan näyttelijöistä. Heidän tarkempi kehumisensa tässä on melko mahdotonta spoilaamatta liikaa. Saatte itse todeta heidän taitonsa, sarjan sukeltaessa jakso jaksolta yhä mielikuvituksellisimpiin sfääreihin.

Dr. Brain on tyyliltään ja tunnelmaltaan aivan erilainen kuin Squid Game -megahitti, mutta silti sitä parempi sarja ja oiva johdatus korealaistuotosten maailmaan. Sarjan jälkeen tai vaikkapa jo ensimmäisen jakson katsottua kannattaa tutustua Kim Jee-woon elokuviin. Hänen ohjaustöistään ainakin jo mainitut I Saw the Devil, A Tale of Two Sisters ja A Bittersweet Life ovat viiden tähden mestariteoksia, keskenään hyvinkin erilaisia elokuvia.

Dr. Brain on ohjaajan ensimmäinen tv-sarja, joka ei jää kauas hänen elokuviensa neroudesta. Vain kuuden jakson mittaisena Dr. Brain ampaisee suoraan yhdeksi tämän vuoden parhaista tieteissarjoista.

Dr. Brain sai ensi-iltansa Apple TV+:ssa 4. marraskuuta. Uudet jaksot tulevat tarjolle aina torstaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/arvostelu-dr-brain-on-fiksu-scifi-sarja-ja-herkkua-korealaistuotantojen-ystaville-erityisesti-squid-game-fanien-kannattaa-tutustua-tieteisjannariin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    1930-luvun klassikkoelokuvan juliste huutokaupattiin huimaan hintaan. Leigh Whannellin...
    Elokuvat
  • Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Antonio Camposin ohjaama The Devil All the Time...
    Antonio Campos
  • Edes suositun Star Wars -alienin näyttelijä ei pitänyt tavasta, jolla hänen hahmonsa kuoli Star Wars...

    Edes suositun Star Wars -alienin näyttelijä ei pitänyt tavasta, jolla hänen hahmonsa kuoli Star Wars...

    Amiraali Ackbaria Star Wars: The Last Jedissä esittänyt...
    Admiral Ackbar
  • Kuvat: Wonder Woman 2 -elokuvan julisteet ovat kuin sieniä syöneen euroviisufanin suunnittelemia

    Kuvat: Wonder Woman 2 -elokuvan julisteet ovat kuin sieniä syöneen euroviisufanin suunnittelemia

    Patty Jenkinsin ohjaaman Wonder Woman 1984:n ensi-iltapäivä on...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    Netflix-sarja The Chilling Adventures of Sabrina sai The...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Oscar Isaac uhkapelaa elämällään upean järkyttävässä The Card...
    Elokuva-arvostelu
  • Katse kohti elokuvavuotta 2022: Näitä ensi-iltoja odotamme ensi vuodelta eniten

    Katse kohti elokuvavuotta 2022: Näitä ensi-iltoja odotamme ensi vuodelta eniten

    Muropaketti kurkisti vuonna 2022 julkaistavien elokuvien listalle ja...
    Elokuva-artikkelit
  • Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Yli 100 000 katsojaa Suomessa kerännyt Ryhmä Hau...
    Elokuvauutiset
  • Yksi Jokeri-elokuvan suurimmista mysteereistä on selvinnyt – Tämä avainhahmo jäi sittenkin eloon

    Yksi Jokeri-elokuvan suurimmista mysteereistä on selvinnyt – Tämä avainhahmo jäi sittenkin eloon

    Varoitus: Luvassa juonipaljastuksia Jokeri-elokuvasta. Kuten Joaquin Phoenixin tähdittämän...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Syyskuussa jatkuvan
The Boys -supersankariperseily...
Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wic...
HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallin...
Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viime...
Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea...

Tekniikka uutisia

  • Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Nelonen esittää perjantai-illan elokuvana Brad Pittin rujon Fury-sotaleffan...
    elokuvat tv
  • Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Fast & Furious on todistanut olevansa muuntautumiskykyinen toimintasarja,...
    Elokuva-arvostelut
  • Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Älä unohda: Yksi vuoden 2020 odotetuimmista scifi-sarjoista alkaa huomenna

    Haluamme ystävällisesti muistuttaa: Simon Stålenhagin upeista scifi-teoksista ammentava...
    Amazon Prime
  • Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Westworldin luojan tieteiselokuva ei pääse pintaa syvemmälle. Lukuisista...
    Elokuva-arvostelut
  • Disney aikoo käyttää ensi vuonna 33 miljardia dollaria pelkästään elokuvien ja tv-sarjojen tekemisee...

    Disney aikoo käyttää ensi vuonna 33 miljardia dollaria pelkästään elokuvien ja tv-sarjojen tekemisee...

    Disneyn uuden sisällön ja nimikkeiden budjetti on täysin...
    20th Century Fox
  • Wonder Womanista tutut Patty Jenkins ja Gal Gadot jatkavat yhteistyötään, mutta Ihmenainen vaihtuu s...

    Wonder Womanista tutut Patty Jenkins ja Gal Gadot jatkavat yhteistyötään, mutta Ihmenainen vaihtuu s...

    Uusi Kleopatra-elokuva on vihdoin tekeillä Wonder Woman -tiimin...
    Cleopatra
  • Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Alienin 40-vuotisen historian kunniaksi tehdyistä lyhytelokuvista on nyt...
    Alien
  • Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Moni vanha Simpsons-fani on sitä mieltä, että Foxin...
    Elokuvauutiset
  • Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Kun Peter Franzén ja Jasper Pääkkönen kiinnitettiin suosittuun...
    Dome Karukoski
  • Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Daniel Radcliffen uusi elokuva Guns Akimbo näyttää ilahduttavan...
    Daniel Radcliffe

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Liam Neeson pelastaa jälleen, mutta tappaa tavallista vähemmän...
    Elokuva-arvostelut
  • Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Säveltäjä Hans Zimmer on kiireinen mies. Hans Zimmerin...
    Denis Villeneuve
  • Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Koronaperkele on verottanut vahvasti elokuvateattereihin tänä keväänä saapuvien...
    Elokuva-arvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme