Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmittavan keskinkertainen trilleri

Posted on 9.6.2020

Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen rikossarja kuin olla ja voi.

Eteläafrikkalaisen Deon Meyerin suosittuihin dekkareihin perustuva Trackers oli kotimaassaan viime vuoden katsotuin sarja, kiilaten jopa Game of Thronesin ohi. Se on myös Etelä-Afrikan kallein alkuperäisdraama, joka on noussut Suomessa otsikoihin ohjaajansa Jyri Kähösen takia. Se on tietysti hienoa, että aiemmin esimerkiksi Sorjosta ohjannut Kähönen on päässyt tekemään kansainvälistä tuotantoa. Suomessa Trackersia esittää HBO Nordic, mutta sen hehkuttaminen HBO-sarjana on hieman kyseenalaista.

Trackers on eteläafrikkalaisen maksukanava M-Netin, saksalaisen yleisradioyhtiö ZDF:n ja yhdysvaltalaisen Cinemax-kanavan yhteistuotanto. Warnerin omistama Cinemax on kyllä HBO:n sisarkanava, mutta se keskittyy yleensä vähän sarjakuvamaisempaan väkivaltaviihteeseen. Esimerkkeinä mainittakoon vaikkapa Banshee– ja Warrior-sarjat. Yhdysvalloissa Trackersia esittää nimenomaan Cinemax, ei HBO-kaapelikanava.

Tämä saattaa kuulostaa turhalta nillitykseltä, mutta HBO-hehkutuksen myötä Trackers-sarjalta myös odottaa kaapelikanavan laatua. Sitä ei kuitenkaan harmi kyllä ole tarjolla, ei ainakaan ennakkoon katsottavaksi lähetettyjen kolmen jakson perusteella. Niistä ei löydy oikein mitään mistä napata kiinni tai ketään jonka kohtalo kiinnostaisi. Trackers on minkä tahansa kaapelikanavan asteikolla tusinatrilleri ripauksella actionia, aivan liian täyteen henkilöhahmoja ladattu teos, joka saa lähinnä haukottelemaan.

Ensimmäinen kausi sisältää vain kuusi jaksoa, lukemattomia risteäviä juonikuviota, kunnon kasan epäkiinnostavia hahmoja ja suunnilleen kaikki mahdolliset rikosdraaman kliseet. Mukaan voi änkeä vaikka kuinka paljon kansainvälisiä terroristeja, agentteja, uhanalaisia virtahepoja ja timanttien salakuljettajia, mutta homma ei vaan toimi, jos koko paketti on pelkkää perusbulkkia.

Meyerin kirjoja en ole lukenut, mutta käsittääkseni monissa niistä esiintyvät samat hahmot joiden kertomukset risteävät eri suuntiin ja takaisin yhteen useamman kerran. Samanlainen tyyli voisi toimia tv-sarjassakin jos sillä olisi reippaasti enemmän mittaa. Vain kuudesta jaksosta koostuvalla Trackers-sarjan ensimmäisellä tuotantokaudella moinen on mahdotonta. Kolmen jakson jälkeen on kyllä selvillä mitä kukin hahmoista tekee, mutta se kenellä heistä on oikeasti merkitystä kolmen pääjuonen kannalta ei. Jos sarjan puolivälin jälkeen yhdestäkään hahmosta ei välitä, niin on hankala keksiä syitä katsoa kautta loppuun.

Kuvauspaikkana Etelä-Afrikka on tietysti mitä mainioin monipuolisine maisemineen. Ilmakuvat merestä, aavikosta, vuorista, slummeista ja moderneista pilvenpiirtäjistä ovat oikein komeita. Sarja on suunnattu kansainvälisille markkinoille, joten annettakoon sille kehut myös siitä, etteivät hahmot puhua vain englantia. Ainakin puolet dialogista on realistisesti afrikaansia.

Eksoottiset lokaatiot tai kieli eivät kuitenkaan auta Trackersia erottumaan massasta. Trillerinä sarja ei ole jännittävä, rikostarinana se on vain tylsä ja sinne tänne ripoteltu action kaikkea muuta kuin näyttävää.

Toivottavasti Kähönen saa Trackers-sarjan avulla lisää duunia ja pääsee näyttämään syntyykö häneltä myös oikeasti omaperäistä jälkeä. Siihen Trackers ei anna ohjaajalle mahdollisuutta. Katsojalle HBO Nordicilla viime lauantaina 6. toukokuuta alkanut Trackers ei puolestaan anna oikein mitään. Sarjan uudet jaksot tulevat tarjolle suoratoistopalveluun aina lauantaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-turha-lahtea-torille-suomalaisohjaajan-hbo-nordicilla-nahtava-trackers-sarja-on-harmittavan-keskinkertainen-trilleri/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Cosmic Sin -scifi-elokuva vaikuttaa kunnon kalkkunalta. The Hollywood...
    Bruce Willis
  • Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarja jatkuu HBO Nordicissa kesäkuussa

    Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarja jatkuu HBO Nordicissa kesäkuussa

    Silkkaa dadaa ja sekoilua tarjoava Doom Patrol palaa...
    Brendan Fraser
  • Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game of Thronesiin haaskatut miljoonat… – Nämä olivat 1...

    Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game of Thronesiin haaskatut miljoonat… – Nämä olivat 1...

    Vuonna 2021 Muropaketin elokuvaosion lukijoita kiinnostivat erityisesti Megan...
    Elokuvauutiset
  • Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Gosling muuttuu muovileluksi. The Hollywood Reporter kertoo...
    Barbie
  • Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Star Warsin uudesta Lego-jouluspesiaalista on julkaistu uusi kuvamaistiainen....
    Disney
  • Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Ennen uransa suurimpia hittejä – Ja äitiäs kans,...
    Elokuvauutiset
  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa...
    Al Capone
  • Vuonna 2010 Suomessa tehtiin elokuva, jossa ei ollut yhtään naishahmoa – ja siitä tuli hitti ulkomai...

    Vuonna 2010 Suomessa tehtiin elokuva, jossa ei ollut yhtään naishahmoa – ja siitä tuli hitti ulkomai...

    Kotimaisten jouluelokuvien kärkikastiin lukeutuva Rare Exports nähdään tänään...
    Elokuvauutiset
  • She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    DreamWorks Animation Televisionin luoma animaatiosarja She-Ra and the...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Nick Frostin tähdittämä Truth Seekers ...
Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin t...
Ennuste: Uusi
Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaan...
Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer...
Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimin...

Tekniikka uutisia

  • Netflix lopettaa haukutuimman Marvel-sarjansa – Hahmon näyttelijä: “Tämä on minulle uusi alku”

    Netflix lopettaa haukutuimman Marvel-sarjansa – Hahmon näyttelijä: “Tämä on minulle uusi alku”

    Vaikka Iron Fistin ensimmäinen tuotantokausi oli Netflixin Marvel-sarjoista...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Daniel Radcliffen uusi elokuva Guns Akimbo näyttää ilahduttavan...
    Daniel Radcliffe
  • Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Mestariohjaaja Kim Jee-woon ensimmäinen tv-sarja on korkealentoista scifiä,...
    Apple TV Plus
  • Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Älä vielä mene, Harrison Ford! – Indiana Jonesia ei haluta päästää eläkkeelle

    Muropaketissa kysyttiin eilen lukijoilta, pitäisikö vuosikausia väännetty Indiana...
    Elokuvauutiset
  • Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Laura Birnin tähdittämän Foundation-sarjan toinen kausi varmistui saman...
    Apple TV+ sarjat
  • Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    IT-porukka-sarjasta tuttu irlantilaisnäyttelijä Chris O’Dowd esitti vuoden 2013...
    Chris O'Dowd
  • Arvostelu: Spike Leen ohjaama Da 5 Bloods on vuoden tärkein elokuva – ja se julkaistaan Netflixissä ...

    Arvostelu: Spike Leen ohjaama Da 5 Bloods on vuoden tärkein elokuva – ja se julkaistaan Netflixissä ...

    Netflixissä perjantaina 12. kesäkuuta julkaistava Da 5 Bloods...
    Chadwick Boseman
  • Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters of the Universe on Netflixin uusista He-Man-sarjoi...

    Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters of the Universe on Netflixin uusista He-Man-sarjoi...

    He-Man and the Masters of the Universe on...
    Elokuva-arvostelut
  • Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Stan Lee on kuollut – kauan eläköön Stan...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Hereditaryn ohjanneen Ari Asterin uusin kauhudraama vie joukon...
    Elokuva-arvostelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • 10 asiaa, jotka Black Widow’sta on hyvä tietää ennen Marvel-leffan ensi viikon ensi-iltaa

    10 asiaa, jotka Black Widow’sta on hyvä tietää ennen Marvel-leffan ensi viikon ensi-iltaa

    Black Widow’n oma elokuva julkaistaan vihdoin 9. heinäkuuta....
    Black Widow
  • Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Rambon seikkailut valkokankaalla alkoivat vuona 1982. Pian on...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Netflixin uutuussarjan supervoimilla varustettua teinityttöä esittää IT-elokuvista tuttu Sophia...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme