Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sekiron

Posted on 14.7.2020

Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita peleissä on koskaan nähty. Kauniin ympäristön lisäksi Jin Sakain matka Tsushimassa on upea kokemus, joka upottaa pelaajan keskelle feodaaliajan Japania.


Julkaisu: 17.7.2020
Studio: Sucker Punch
Julkaisija: SIE
Saatavilla: PlayStation 4
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu: noin 30 tuntia


S

ucker Punch tunnetaan entuudestaan Infamous– ja Sly Cooper -sarjoista, eikä Ghost of Tsushima ainakaan kalpene studion muiden tuotosten rinnalla.

Ghost of Tsushimassa pelaaja ottaa Jin Sakai -nimisen samurain roolin. Peli alkaa, kun mongolivaltakunta hyökkää Tsushiman saarelle vuonna 1274. Lähes kaikki pelaajan toverit kaatuvat pelin alkuminuuteilla käytävässä taistelussa ja Sakai pelastuu vain ihmeen kaupalla.

Sakain tehtäväksi jää asettua vastarintaan mongolivalloittajia vastaan ja kerätä ympärilleen taistelutovereita, joiden avulla mongoleita vastaan voisi kamppailla. Tästä alkaa eeppinen retki kauniilla Tsushiman saarella. Sen aikana Sakain on hyväksyttävä se, ettei tiukka samuraietiketin noudattaminen ole epätoivoisessa tilanteessa välttämättä mahdollista.

SPOILEREISTA: Arvostelussa ei käytännössä paljasteta tarinasta mitään alkuasetelmaa pidemmälle. Käsittelen käytännössä vain pelin toteutusta ja laajempia teemoja.

Ensimmäiseksi Ghost of Tsushimassa kiinnittää huomiota pelin upeaan ympäristöön. Sitä varten kehittäjät vierailivat kehitysprosessin aikana useita kertoja tosielämän Tsushimassa. Pelimaailma ei ole yksi yhteen -kopio tosielämän Tsushimasta, vaan pikemminkin kokoelma sen parhaita ja kauneimpia paloja. Luonnon lisäksi pelistä löytyy myös ihmisten luomia rakennelmia, kuten linnoja ja pyhättöjä.

Pelimaailma on upean näköinen ja se tiristää PlayStation 4:stä viimeisetkin tehot irti. Tsushiman saaren luonto on upeaa katsottavaa ja vaihtelevat vuorokaudenajat sekä säätilat tekevät ympäristöstä eloisan. Ghost of Tsushimassa on kaikeksi onneksi photo mode ja komeita maisemia ikuistettavaksi kuvakaappauksiin todellakin riittää.

Ääninäyttelyn voi asettaa Ghost of Tsushimassa joko englanniksi tai japaniksi. Molempien laatu on korkeaa. Graafiselta puolelta tarjolla on puolestaan Akira Kurosawalle kumartava vaihtoehtoinen mustavalkotila.

Eräs Ghost of Tsushiman hienoista oivalluksista on pelaajaa avoimessa maailmassa ohjaava tuuli. Sen avulla pelaajan ei tarvitse kokea turhauttavia eksymisiä, mutta toisaalta se ei pistä silmään tavallisten pelaajan kohteita osoittavien merkkien ja nuolien tavoin. Samalla pelimaailmassa puhertava tuuli saa puut ja niityt huojumaan, mikä on komea näky.

Avoimessa maailmassa riittää valtavasti nähtävää ja koettavaa ja jo pelkästään ensimmäisenä aukeavalle pelialueelle on helppo unohtua hyvinkin pitkäksi aikaa. Pelaaja voi yleensä tavalla tai toisella kiivetä tai kävellä lähestulkoon mihin tahansa, mitä pelimaailmassa näkyy. Tsushiman saarella seikkaileva pelaaja palkitaankin erilaisilla salaisuuksilla, joiden löytämisestä tulee hyvä mieli.

Avoimen seikkailun lisäksi saarella on useita pienempiä sivutehtäviä, joissa pelaaja voi esimerkiksi vapauttaa vallattuja rakennuksia mongolien käsistä. Myös näihin upottaa mielellään aikaa, eivätkä ne tunnut päälle liimatuilta tai keinotekoisilta tavoilta pidentää peliaikaa vaan hyvinkin luontevilta osilta seikkailua.

Pääsääntöisesti pelin tarjoama kamppailu on nautinnollista. Taistelussa Sakailla on käytössään kaksi eri tarkoituksiin sopivaa miekkaa, jousi ja muutamia muita työkaluja vihollisten kukistamiseen. Varusteita voi parannella mielensä mukaan pelin edetessä.

Vihollisalueilla pelaajan kannattaa edetä varovasti hiippailen ja vihollisia yksitellen kukistaen. Tällöin etenemisreitin valinnan ja taktikoinnin arvo kasvaa ja varjoista esiin hyppäävänä samuraina pelaaminen on palkitsevaa.

Pelaaja joutuu usein kohtaamaan myös yksittäisiä vastustajia tai pieniä ryhmiä suorissa taisteluissa. Ghost of Tsushiman torjuntoja sekä hyvin ajoitettuja iskuja painottava kamppailu on toteutettu hyvin ja taistelussa kannattaa pitää järki mukana. Jo pelkkien rivivihollisten sivallukset kaatavat Sakain nopeasti, joten torjuntoja ei saa eikä voi laiminlyödä. Vaikeustaso on muutenkin kohtalaisen haastava tavallisillakin asetuksilla, mutta vaikeustasoa voi säätää vapaasti seikkailun aikana asetuksista.

Välillä Ghost of Tsushimassa tulee eteen kuitenkin myös kohtauksia, joissa pelaajan kimppuun ryntää kerralla isompi vihollisjoukko. Niissä tilanteissa hiippailu ja laskelmointi joutavat ikävä kyllä romukoppaan, eikä taistelu ole aina nautinnollista.

Suurissa kamppailuissa vihollisia tuntuu olevan yksinkertaisesti liikaa, jotta saisi rauhassa keskittyä kaksintaisteluun, ja kamppailu muuttuu helposti epämääräiseksi ja -toivoiseksi nappuloiden hakkaamiseksi. Suurempia vihollismassoja vastaan kamppailua hankaloittavat lisäksi välillä paikkaansa hakevat kamerakulmat.

Kokonaisuudessaan PlayStation 4:lle perjantaina ilmestyvä Ghost of Tsushima on kuitenkin upea avoimen maailman seikkailu, joka on sekoitus The Legend of Zelda: Breath of the Wildin ja Sekiro: Shadows Die Twicen kaltaisia pelejä. Avoimessa maailmassa seikkailu on antoisaa, minkä lisäksi myös tarina ja kamppailu pitävät tiukasti otteessaan.

GHOST OF TSUSHIMA

”Feodaaliajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea graafinen taidonnäyte, eikä peli jätä muutenkaan kylmäksi.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-ghost-of-tsushima/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019
  • Epic Games Storen pomo pilkkaa Steamia: “Emme myy paskoja pelejä.”

    Epic Games Storen pomo pilkkaa Steamia: “Emme myy paskoja pelejä.”

    Steamin aseman digitaalisessa pelimyynnissä haastaneen Epic Gamesin toimitusjohtaja...
    Epic Games
  • Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö täydentävät valmistajan työkäyttöön suu...

    Razerin Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö täydentävät valmistajan työkäyttöön suu...

    Pelituotteistaan tutumpi Razer tarjoaa osaamistaan myös kotikonttoreihin. Uutuusmalleissa...
    Peliuutiset
  • PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneille pelaajille mikromaksuja

    PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneille pelaajille mikromaksuja

    Patenttihakemuksen perusteella PlayStation 5 saattaa ohjata hankalaan kohtaan,...
    Pelit
  • Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Wedbush Securitiesille työskentelevän analyytikko Michael Pachterin mukaan Sony...
    E3 2019
  • PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    Uuden pelikaupan avannut Fortnitestä tuttu Epic Games tuo...
    epic games store
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mit...

    Airplane Mode on pelaajansa lentokoneen matkustajanpenkkiin vangitseva simulaattorihirvitys,...
    Airplane Mode
  • Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Pelistudio inXile Entertainment palaa joutomaahan ansiokkaalla, mielenkiintoisella ja...
    Peliarvostelut
  • Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Moneenkin kertaan pelatut pelit voi saada tuntumaan aivan...
    Grand Theft Auto 5

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Bethesda tukipalvelu mokasi pahasti – vuoti asiakk...
Näin E3 tulee muuttumaan – tapahtumasta halutaan t...
Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkev...
Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimo...
MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimel...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman,...
    Beautiful Desolation
  • Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Pitkäikäinen 4X-strategiapelisarja heittää fantasiapelleilyn (lähes) kokonaan sivuun tieteisfiktion...
    Age of Wonders
  • Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Horizon Zero Dawn kääntyy sarjakuvaksi. Guerrilla Games -studion...
    Horizon Zero Dawn
  • Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Chromebook saattaa tulevaisuudessa taipua monenlaiseen pelaamiseen. Chromebook-läppäreiden käyttäjät...
    Chromebook
  • Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Amazon kaavailee julkaisevansa oman pelikonsolin, jolla se lähtee...
    Amazon
  • Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

    Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

      Rage 2:ta kehittävän Bethesdan mukaan peli on...
    Bethesda
  • AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
    4K-pelinäyttö
  • PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneille pelaajille mikromaksuja

    PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneille pelaajille mikromaksuja

    Patenttihakemuksen perusteella PlayStation 5 saattaa ohjata hankalaan kohtaan,...
    Pelit
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft
  • ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    Kansainvälisestikkin viime aikoina erinomaisesti menestynyt ENCE oli myös...
    Assembly Winter

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Kauniilla pikseligrafiikoilla toteutetussa Himnossa ei taistella vastustajia vastaan...
    Indie-pelit
  • Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Hideo Kojiman kiistelty patikkasimulaattori on PC:llä entistä kauniimpi,...
    Death Stranding

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme