Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman turhan ison palan

Posted on 24.10.2021

Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat toiminnan ja tuhon sijaan lukuisat aidon tuntuiset ihmishahmot.

Simon Kinbergin (The Martian, X-Men-elokuvat) ja David Weilin (Hunters, Solos) luomassa Invasion-scifisarjassa avaruusoliot hyökkäävät Maapallolle jälleen kerran, mutta sen keskiössä ovat piristävästi yksittäiset ihmiset. Avaruusököt eivät räjäyttele kaikkien tuntemia rakennelmia palasiksi, eivätkä niiden jättimäiset alukset leiju uhkaavasti suurkaupunkien yläpuolella. Mukana ei ole perinteistä sankarihahmoa, joka pelastaa maailman alieneilta, eikä tehtävässä epäonnistuvaa armeijaa.

Sarjan skaala kattaa silti koko maailman, sillä mukana on melkoinen määrä hahmoja, joiden henkilökohtaiset tarinat kriiseineen ja ongelmineen esittelevät katastrofin kattavasti eri näkökulmista. Kaikki hahmot ovat periaatteessa omillaan, sillä ylemmät tasot eivät onnistu pitämään pakkaa edes auttavasti kasassa, koska hyökkäys hajottaa suurimman osan kommunikaatiovälineistä kännyköitä myöten.

Invasion näyttää uskottavasti kuinka tuntematon uhka vaikuttaa ihmisiin ja miten eri tavoin he toimivat kauhun ja pelon vallassa. Yleisfiilis on yllättävän pessimistinen ja esittelee useiden hahmojen huonoimmat puolet. Silti sarjan päähenkilöt eivät ole sietämättömiä kitisijöitä tai itsekkäitä paskiaisia, jotka turvautuvat väkivaltaan. Suurin osa heidän teoistaan tuntuu realistisilta, eikä pintaan nouse vain ihmisyyden synkimmät puolet.

David Weilin aiemmissa tekeleissä hahmot ovat usein olleet ärsyttäviä kusipäitä, joihin samaistuminen on ollut melko mahdotonta. Invasionissa Weilin synkkää lähestymistapaa tasapainottaa Simon Kinbergin positiivisempi tyyli, joka on tuttu hänen käsikirjoittamistaan elokuvista, kuten The Martian.

Invasion etenee verkkaisesti kolme ensimmäisen jakson ajan. Jos pilottijakso ei tempaise mukaansa, niin heti ei kannata luovuttaa, vaan väijyä kaikki nyt tarjolla olevat kolme episodia. Niistä saa hyvän kuvan sarjan tyylistä sen alkupuolella, joka on hieman turhankin hidas. Pääpaino todellakin on yksilöissä, sillä hahmot taustoineen esitellään läpikotaisesti.

Ensimmäisessä jaksossa keskitytään yhdysvaltalaisen pikkukaupungin sheriffiin (Sam Neill), joka on jäämässä eläkkeelle. Jossain päin Oklahomaa asuvan miehen tarina jää kuitenkin vain yhden jakson mittaiseksi, ja ehkä hyvä niin. Rooli ei vaikuta kiinnostavan Neilliä juuri lainkaan, joka unissakävelee kertomuksensa ja pelloile ilmestyneiden mystisten kuvioiden läpi.

Huomattavasti kiinnostavampi on Long Beachilla asuvan alun perin syyrialaisen maahanmuuttajaperheen tarina. Aneesha (Golshifteh Farahani) on hylännyt lääkärinuransa ja on perheenäiti. Ahmed-isä (Firas Nassar) pettää vaimoaan, joka ei voi olla vaikuttamatta heidän väleihinsä, vaikka ympäröivä maailma muuttuu hyökkäyksen myötä tuntemattomaksi. Heidän jälkikasvuaan esittävät Tara Moayedi ja Azhy Robertson ovat harvinaisen osaavia lapsinäyttelijöitä.

Lähi-idässä vuosikausia palvelleen amerikkalaissotilas Trevanten (Shamier Anderson) komppanian kaikki muut jäsenet kuolevat avaruusolioiden hyökkäyksessä. Lontoolaisen koululaisryhmän linja-auto puolestaan rysäyttää luokkaretkellä ulos tieltä ja alas solaan, josta juniorit eivät tahdo päästä millään pois. Meno yltyy Kärpästen herraksi, mutta epilepsiansa takia kiusatulla Casparilla (Billy Barratt) vaikuttaa olevan mystinen yhteys avaruusolioihin.

Kiinnostavin ja paras kaikista hahmoista on Shioli Kutsunan esittämä Mitsuki, JASA:n palveluksessa oleva avaruusteknikko. Hänen naisystävänsä on astronautti japanilaisella avaruusasemalla, jonka hyökkääjät tuhoavat. Mitsuki ei suostu uskomaan rakkaansa kuolleen, vaan yrittää selvittää kaaoksen keskellä mitä oikeasti tapahtui.

Hänen kertomuksensa on sarjan ainoa rakkaustarina, johon tuo syvyyttää kahden naisen välinen suhde, joka vaikuttaa Mitsuken kollegoiden käytökseen jopa keskellä kriisiä. Kutsuna näyttelee hahmoa taitavasti. Hän on uskottava niin jääräpäänä kuin tunteellisisssa kohtauksissa. Mitsuken tarina on Invasionin kiinnostavin ja niin moniulotteinen, että koko sarjan olisi voinut jopa rakentaa sen ympärille.

Arviota varten katsoimme kaikki ensimmäisen kauden kymmenen jaksoa, joista jokaisesta huomaa, että tekijöillä on ollut reippaasti rahaa käytettävissä. Apple TV+ -sarjan budjetti on noin 200 miljoonaa dollaria, joka näkyy ja kuuluu. Erikoistehosteet toimivat, kuvauspaikat ympäri maailmaa ovat tarkoin harkittuja, kuvaus komeaa ja kaunista, äänisuunnittelu oivaltavaa ja Max Richterin scoressa ja musiikissa on paikoitellen jotain sopivan toismaailmallista.

Sarjan alkupuoliskon rytmitys on turhan hidas, sillä viisi ensimmäistä jaksoa jurnuttavat eteenpäin kuin Netflix-sarjassa. Jumitus ei kuitenkaan ole turhaa, kuten kilpailevan suoratoistopalvelun tekeleissä, sillä sarja käyttää aikaa hahmojen perinpohjaiseen esittelyyn, eikä hidastele turhan takia. Silti vauhtia olisi voinut lisätä välillä reippaastikin, vaikka myös avaruusolioiden aiheuttamia kummallisuuksia on mukana joka jaksossa.

Kuudennesta jaksosta eteenpäin sarja muuttuu tavanomaisemmaksi alienit hyökkää -tekeleeksi, eikä enää piilottele ökkömönkiäisiään, vaan näyttää näppärän näköiset vihulaiset kunnolla. Myös sarjan loppupuoli pitää ihmishahmot keskiössä. Välillä heidän juonikuvionsa lipsahtavat liian saippuasarjamaisiksi.

Tahdista huolimatta Invasion koukuttaa, mutta tällä kertaa jakso per -viikko esitysaikataulu ei ole paras mahdollinen. Itse ahmin kaikki kymmenen jaksoa parissa päivässä. Hahmoja on mukana niin paljon, että joidenkin juonikuvioiden nyanssit saattavat unohtua uutta jaksoa viikon verran venaillessa.

Invasion ei paasaa tai osoittele sormella, mutta kommentoi silti jonkin verran nykyhetken tapahtumia, kuten kunnon scifin kuuluukin. Trevante-amerikkalaissotilas päätyy itse kokemaan miltä tuntuu olla toisella puolella kun joku tai jokin vieras hyökkää. Aneesha ja Ahmed perheineen puolestaan päätyvät uudemman kerran pakolaisiksi, perheen ollessa koko ajan vaarassa hajota.

Invasion haukkaa hieman turhan ison palan esitellessään alienin hyökkäysten vaikutuksen ihmisiin ympäri maailman. Sarja toimisi todennäköisesti paremmin jos pari juonikuviota olisi pudotettu kokonaan pois. Kaikkien ihmisten kertomukset ovat joko hyviä tai todella hyviä, mutta esimerkiksi Trevante-sotilaan stoori tuntuu turhan kliseiseltä. Toisaalta hahmot ovat keskenään niin erilaisia, että katsoja todennäköisesti samaistuu ainakin johonkin heistä.

Invasionin rytmitys tökkii etenkin alkupuolella, mutta kokonaisuutena sen draama ja tieteistarina pysyvät tasapainossa. Alienien aiheuttamat omituisuudet ja öttiäiset itse ovat oivaltavan omaperäisiä. Itse tuhon ja kaaoksen sijaan niiden vaikutus ihmisiin on paljon kiinnostavampaa katsottavaa. Invasion käyttää näyttäviä tehosteita vain kuljettaakseen tarinaansa eteenpäin.

Invasion-sarjan kolme ensimmäistä jaksoa tulivat tarjolle Apple TV+:aan perjantaina 22. lokakuuta. Uudet jaksot nähdään aina perjantaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-invasion-sarja-sekoittaa-sopivassa-suhteessa-scifia-ja-draamaa-mutta-haukkaa-hieman-turhan-ison-palan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Michael Bay trollaa sekä katsojia että Netflixiä Ryan Reynoldsin tähdittämällä 6 Undergro...

    Arvostelu: Michael Bay trollaa sekä katsojia että Netflixiä Ryan Reynoldsin tähdittämällä 6 Undergro...

    Netflix antoi Michael Baylle 150 miljoonaa dollaria ja...
    6 Underground
  • Viaplayn kuukausitilaajien uudet sarjat ja elokuvat tammikuussa: Logan, The X-Files, You Were Never ...

    Viaplayn kuukausitilaajien uudet sarjat ja elokuvat tammikuussa: Logan, The X-Files, You Were Never ...

    Viaplay on paljastanut sarjat ja elokuvat, jotka se...
    Elokuva-artikkelit
  • Niin siis mikä John Wick? Keanu Reeves selittää nyt elokuvansa 60 sekunnissa

    Niin siis mikä John Wick? Keanu Reeves selittää nyt elokuvansa 60 sekunnissa

    Keanu Reevesin kolmas John Wick -elokuva ilmestyy toukokuussa....
    Elokuvauutiset
  • Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 No Time to Dien loppuratkaisua

    Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 No Time to Dien loppuratkaisua

    007 No Time to Die oli Daniel Craigin...
    007 No Time to Die
  • ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    HBO Maxin Peacemaker-sarjan ensimmäisessä jaksossa hehkutettiin Hanoi Rocksia...
    Elokuvauutiset
  • Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Goslingin uusin elokuvarooli on joko silkkaa hullutta tai täyttä neroutta

    Ryan Gosling muuttuu muovileluksi. The Hollywood Reporter kertoo...
    Barbie
  • Arvostelu | Sacha Baron Cohenin toinen Borat-elokuva saa nauramaan vedet silmissä, mutta lähellekään...

    Arvostelu | Sacha Baron Cohenin toinen Borat-elokuva saa nauramaan vedet silmissä, mutta lähellekään...

    Sacha Baron Cohenin Borat-hahmon Amazon Prime Videossa nähtävä...
    Amazon Prime Video
  • Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Malignant-kauhuleffa saa ensi-iltansa syyskuussa. Warner Bros. on julkaissut...
    Elokuvat
  • Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersankarin viitta haistattaa painovoimalle pitkät

    Kuva: Batwoman-sarjan uudessa julisteessa supersankarin viitta haistattaa painovoimalle pitkät

    Ruby Rosen tähdittämä Batwoman-sarja julkaistaan CW-kanavalla lokakuussa. Tv-kanava...
    Batwoman
  • Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios on tänään vahvistanut useita tulossa olevia...
    Disney

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uudet
Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista v...
Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos ka...
Iso-Britanniassa myytiin juuri verinen lentopallo ...
Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toi...
Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-ho...

Tekniikka uutisia

  • Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun pariin – Tältä näyttää uuden Night Teeth -elokuvan tr...

    Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun pariin – Tältä näyttää uuden Night Teeth -elokuvan tr...

    Kauhukomedia Night Teeth julkaistaan Netflixissä 20. lokakuuta. Netflix...
    Elokuvat
  • Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Yli 100 000 katsojaa Suomessa kerännyt Ryhmä Hau...
    Elokuvauutiset
  • Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Aivan kuten aikaisemmin tällä viikolla luvattiin, fanitapahtuma DC...
    Batman
  • Ozark jatkuu pian Netflxissä – Tältä näyttää rikosarjan neljännen tuotantokauden traileri

    Ozark jatkuu pian Netflxissä – Tältä näyttää rikosarjan neljännen tuotantokauden traileri

    Ozark-sarjan neljäs tuotantokausi jää sen viimeiseksi.  Netflix on...
    Elokuvat
  • Arnold Schwarzenegger: “James Cameron oli tiiviisti mukana uuden Terminatorin tekemisessä”

    Arnold Schwarzenegger: “James Cameron oli tiiviisti mukana uuden Terminatorin tekemisessä”

    Kuudes Terminator-elokuva, Terminator: Dark Fate, saa ensi-iltansa 1....
    Arnold Schwarzenegger
  • Kuva: Tältä Bohemian Rhapsody -tähti näyttää Bond-pahiksena uudessa 007: No Time to Die -leffassa

    Kuva: Tältä Bohemian Rhapsody -tähti näyttää Bond-pahiksena uudessa 007: No Time to Die -leffassa

    Uuden James Bond -elokuvan 007: No Time to...
    007 No Time to Die
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Stan Lee on kuollut – kauan eläköön Stan...
    Elokuvauutiset
  • Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uusi teos julkaistaan ensi viikolla – Traileri on niin hurja, että se on piilotet...

    Quentin Tarantinon uran ensimmäinen romaani saapuu Suomessakin kirjakauppoihin...
    Elokuvauutiset
  • Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan Batman-elokuvan Batmobilesta?

    Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan Batman-elokuvan Batmobilesta?

    Matt Reeves paljasti eilen maailmalle, miltä Batmanin klassikkokiesi...
    Batman

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Alkuperäisten Ghostbusters-elokuvien Dan Aykroyd paljasti, että Ghostbusters 3:n...
    Dan Aykroyd
  • HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    The Deuce -sarja päättyy kolmannen kauden jälkeen. HBO...
    David Simon
  • Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    Oletko huomannut? Pulp Fictionista tuttu takki palasi Bruce Willisin päälle toisessa 1990-luvun elok...

    TV5 esittää tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Bruce...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme