Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman turhan ison palan

Posted on 24.10.2021

Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat toiminnan ja tuhon sijaan lukuisat aidon tuntuiset ihmishahmot.

Simon Kinbergin (The Martian, X-Men-elokuvat) ja David Weilin (Hunters, Solos) luomassa Invasion-scifisarjassa avaruusoliot hyökkäävät Maapallolle jälleen kerran, mutta sen keskiössä ovat piristävästi yksittäiset ihmiset. Avaruusököt eivät räjäyttele kaikkien tuntemia rakennelmia palasiksi, eivätkä niiden jättimäiset alukset leiju uhkaavasti suurkaupunkien yläpuolella. Mukana ei ole perinteistä sankarihahmoa, joka pelastaa maailman alieneilta, eikä tehtävässä epäonnistuvaa armeijaa.

Sarjan skaala kattaa silti koko maailman, sillä mukana on melkoinen määrä hahmoja, joiden henkilökohtaiset tarinat kriiseineen ja ongelmineen esittelevät katastrofin kattavasti eri näkökulmista. Kaikki hahmot ovat periaatteessa omillaan, sillä ylemmät tasot eivät onnistu pitämään pakkaa edes auttavasti kasassa, koska hyökkäys hajottaa suurimman osan kommunikaatiovälineistä kännyköitä myöten.

Invasion näyttää uskottavasti kuinka tuntematon uhka vaikuttaa ihmisiin ja miten eri tavoin he toimivat kauhun ja pelon vallassa. Yleisfiilis on yllättävän pessimistinen ja esittelee useiden hahmojen huonoimmat puolet. Silti sarjan päähenkilöt eivät ole sietämättömiä kitisijöitä tai itsekkäitä paskiaisia, jotka turvautuvat väkivaltaan. Suurin osa heidän teoistaan tuntuu realistisilta, eikä pintaan nouse vain ihmisyyden synkimmät puolet.

David Weilin aiemmissa tekeleissä hahmot ovat usein olleet ärsyttäviä kusipäitä, joihin samaistuminen on ollut melko mahdotonta. Invasionissa Weilin synkkää lähestymistapaa tasapainottaa Simon Kinbergin positiivisempi tyyli, joka on tuttu hänen käsikirjoittamistaan elokuvista, kuten The Martian.

Invasion etenee verkkaisesti kolme ensimmäisen jakson ajan. Jos pilottijakso ei tempaise mukaansa, niin heti ei kannata luovuttaa, vaan väijyä kaikki nyt tarjolla olevat kolme episodia. Niistä saa hyvän kuvan sarjan tyylistä sen alkupuolella, joka on hieman turhankin hidas. Pääpaino todellakin on yksilöissä, sillä hahmot taustoineen esitellään läpikotaisesti.

Ensimmäisessä jaksossa keskitytään yhdysvaltalaisen pikkukaupungin sheriffiin (Sam Neill), joka on jäämässä eläkkeelle. Jossain päin Oklahomaa asuvan miehen tarina jää kuitenkin vain yhden jakson mittaiseksi, ja ehkä hyvä niin. Rooli ei vaikuta kiinnostavan Neilliä juuri lainkaan, joka unissakävelee kertomuksensa ja pelloile ilmestyneiden mystisten kuvioiden läpi.

Huomattavasti kiinnostavampi on Long Beachilla asuvan alun perin syyrialaisen maahanmuuttajaperheen tarina. Aneesha (Golshifteh Farahani) on hylännyt lääkärinuransa ja on perheenäiti. Ahmed-isä (Firas Nassar) pettää vaimoaan, joka ei voi olla vaikuttamatta heidän väleihinsä, vaikka ympäröivä maailma muuttuu hyökkäyksen myötä tuntemattomaksi. Heidän jälkikasvuaan esittävät Tara Moayedi ja Azhy Robertson ovat harvinaisen osaavia lapsinäyttelijöitä.

Lähi-idässä vuosikausia palvelleen amerikkalaissotilas Trevanten (Shamier Anderson) komppanian kaikki muut jäsenet kuolevat avaruusolioiden hyökkäyksessä. Lontoolaisen koululaisryhmän linja-auto puolestaan rysäyttää luokkaretkellä ulos tieltä ja alas solaan, josta juniorit eivät tahdo päästä millään pois. Meno yltyy Kärpästen herraksi, mutta epilepsiansa takia kiusatulla Casparilla (Billy Barratt) vaikuttaa olevan mystinen yhteys avaruusolioihin.

Kiinnostavin ja paras kaikista hahmoista on Shioli Kutsunan esittämä Mitsuki, JASA:n palveluksessa oleva avaruusteknikko. Hänen naisystävänsä on astronautti japanilaisella avaruusasemalla, jonka hyökkääjät tuhoavat. Mitsuki ei suostu uskomaan rakkaansa kuolleen, vaan yrittää selvittää kaaoksen keskellä mitä oikeasti tapahtui.

Hänen kertomuksensa on sarjan ainoa rakkaustarina, johon tuo syvyyttää kahden naisen välinen suhde, joka vaikuttaa Mitsuken kollegoiden käytökseen jopa keskellä kriisiä. Kutsuna näyttelee hahmoa taitavasti. Hän on uskottava niin jääräpäänä kuin tunteellisisssa kohtauksissa. Mitsuken tarina on Invasionin kiinnostavin ja niin moniulotteinen, että koko sarjan olisi voinut jopa rakentaa sen ympärille.

Arviota varten katsoimme kaikki ensimmäisen kauden kymmenen jaksoa, joista jokaisesta huomaa, että tekijöillä on ollut reippaasti rahaa käytettävissä. Apple TV+ -sarjan budjetti on noin 200 miljoonaa dollaria, joka näkyy ja kuuluu. Erikoistehosteet toimivat, kuvauspaikat ympäri maailmaa ovat tarkoin harkittuja, kuvaus komeaa ja kaunista, äänisuunnittelu oivaltavaa ja Max Richterin scoressa ja musiikissa on paikoitellen jotain sopivan toismaailmallista.

Sarjan alkupuoliskon rytmitys on turhan hidas, sillä viisi ensimmäistä jaksoa jurnuttavat eteenpäin kuin Netflix-sarjassa. Jumitus ei kuitenkaan ole turhaa, kuten kilpailevan suoratoistopalvelun tekeleissä, sillä sarja käyttää aikaa hahmojen perinpohjaiseen esittelyyn, eikä hidastele turhan takia. Silti vauhtia olisi voinut lisätä välillä reippaastikin, vaikka myös avaruusolioiden aiheuttamia kummallisuuksia on mukana joka jaksossa.

Kuudennesta jaksosta eteenpäin sarja muuttuu tavanomaisemmaksi alienit hyökkää -tekeleeksi, eikä enää piilottele ökkömönkiäisiään, vaan näyttää näppärän näköiset vihulaiset kunnolla. Myös sarjan loppupuoli pitää ihmishahmot keskiössä. Välillä heidän juonikuvionsa lipsahtavat liian saippuasarjamaisiksi.

Tahdista huolimatta Invasion koukuttaa, mutta tällä kertaa jakso per -viikko esitysaikataulu ei ole paras mahdollinen. Itse ahmin kaikki kymmenen jaksoa parissa päivässä. Hahmoja on mukana niin paljon, että joidenkin juonikuvioiden nyanssit saattavat unohtua uutta jaksoa viikon verran venaillessa.

Invasion ei paasaa tai osoittele sormella, mutta kommentoi silti jonkin verran nykyhetken tapahtumia, kuten kunnon scifin kuuluukin. Trevante-amerikkalaissotilas päätyy itse kokemaan miltä tuntuu olla toisella puolella kun joku tai jokin vieras hyökkää. Aneesha ja Ahmed perheineen puolestaan päätyvät uudemman kerran pakolaisiksi, perheen ollessa koko ajan vaarassa hajota.

Invasion haukkaa hieman turhan ison palan esitellessään alienin hyökkäysten vaikutuksen ihmisiin ympäri maailman. Sarja toimisi todennäköisesti paremmin jos pari juonikuviota olisi pudotettu kokonaan pois. Kaikkien ihmisten kertomukset ovat joko hyviä tai todella hyviä, mutta esimerkiksi Trevante-sotilaan stoori tuntuu turhan kliseiseltä. Toisaalta hahmot ovat keskenään niin erilaisia, että katsoja todennäköisesti samaistuu ainakin johonkin heistä.

Invasionin rytmitys tökkii etenkin alkupuolella, mutta kokonaisuutena sen draama ja tieteistarina pysyvät tasapainossa. Alienien aiheuttamat omituisuudet ja öttiäiset itse ovat oivaltavan omaperäisiä. Itse tuhon ja kaaoksen sijaan niiden vaikutus ihmisiin on paljon kiinnostavampaa katsottavaa. Invasion käyttää näyttäviä tehosteita vain kuljettaakseen tarinaansa eteenpäin.

Invasion-sarjan kolme ensimmäistä jaksoa tulivat tarjolle Apple TV+:aan perjantaina 22. lokakuuta. Uudet jaksot nähdään aina perjantaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-invasion-sarja-sekoittaa-sopivassa-suhteessa-scifia-ja-draamaa-mutta-haukkaa-hieman-turhan-ison-palan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Lucy Lawless oli jo saamassa Star Wars -roolin, mutta sitten fanit pilasivat Xena-tähden tilaisuuden...

    Lucy Lawless oli jo saamassa Star Wars -roolin, mutta sitten fanit pilasivat Xena-tähden tilaisuuden...

    Gina Carano sai potkut The Mandalorian -sarjasta. Star...
    Elokuvat
  • Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan julkaisuajankohdan ja jaksojen määrän

    Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan julkaisuajankohdan ja jaksojen määrän

    Tutut Marvel-tarinat päälaelleen kääntävä What If? -sarja nähdään...
    Disney Plus
  • Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uuden Robin Hoodin pääosissa nähdään Kingsman-tähti Taron Egerton...
    Elokuvat
  • Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyvänä kakkosena tulee Reminiscence, jonka traileri j...

    Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyvänä kakkosena tulee Reminiscence, jonka traileri j...

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni on heittämällä odotetuin scifi-ensi-ilta...
    elokuvajulisteet
  • Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyttelijä on kyllä huomannut sen itsekin: “Minua boik...

    Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyttelijä on kyllä huomannut sen itsekin: “Minua boik...

    Johnny Deppin Minamata-elokuva ei ole saanut vieläkään ensi-iltaansa...
    Elokuvat
  • Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Alienin 40-vuotisen historian kunniaksi tehdyistä lyhytelokuvista on nyt...
    Alien
  • Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    The Wheel of Time -sarja alkaa Amazon Prime...
    Amazon Prime Video
  • Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II:n mikromaksuja ympäröi julkaisun aikaan...
    EA
  • Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Kapteeni Picardin omaa sarjaa ei nähdäkään Suomessa Netflixissä....
    Elokuvat
  • Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Arvostelu | Oscar Isaac loistaa The Card Counter -elokuvassa, joka on Taksikuskin henkinen jatko-osa

    Oscar Isaac uhkapelaa elämällään upean järkyttävässä The Card...
    Elokuva-arvostelu

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Megan Foxin housut, Renny Harlinin megamoka, Game ...
Kuvat: Uudessa X-Men-elokuvassa on tuttuja näyttel...
Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka joka...
Kuva: James Cameronin
Avatar-jatko-osien kuvaamine...
Kuvat: James Bond -tähti Daniel Craigia ei paljoa ...

Tekniikka uutisia

  • Näyttelijä John Boyega sanoi hyvästit Star Warsille: “Olen nyt siirtynyt eteenpäin”

    Näyttelijä John Boyega sanoi hyvästit Star Warsille: “Olen nyt siirtynyt eteenpäin”

    Uusissa Star Wars -elokuvissa Finniä esittänyt John Boyega...
    Elokuvat
  • ”Mitä olen mennyt tekemään” – Bruce Willisin ilme kertoo kaiken entisen Hollywood-tähden uudesta elo...

    ”Mitä olen mennyt tekemään” – Bruce Willisin ilme kertoo kaiken entisen Hollywood-tähden uudesta elo...

    Bruce Willisin uusin halpisleffa saapuu Suomeen tuoreeltaan. Toimintatrilleri...
    Bruce Willis
  • Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Paul Schrader toivoo saavansa uuden leffansa kuvaukset valmiiksi...
    Elokuvat
  • Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 50/2018...
    Elokuvauutiset
  • Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Parhaan elokuvan Oscarin voittaneesta Parasite-elokuvasta on tekeillä myös...
    Bong Joon-ho
  • Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Pitkät mustat hiukset ovat kauhua jo itsessään, ainakin...
    Elokuvat
  • Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Sonic the Movie -leffa näyttäytyy tuoreella julisteella. Paramount-elokuvastudio...
    Elokuvat
  • Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, mutta uhkaa ähkyllä jopa kovinta Wes Anderson -fani...

    Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, mutta uhkaa ähkyllä jopa kovinta Wes Anderson -fani...

    Omaperäisestä kuvakerronnastaan tunnetun Wes Andersonin uusin elokuva The...
    Adrien Brody
  • Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Lucifer jatkuu Netflixissä 21. elokuuta viidennen kauden jaksoin....
    Aimee Garcia
  • Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Suomessa Captain Marvel julkaistaan maaliskuun 6. päivä, mikä...
    Brie Larson

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Vuoden 2019 parhaasta elokuvasta on tekeillä tv-sarja – Pääosaan Hulk-tähti Mark Ruffalo?

    Parhaan elokuvan Oscarin voittaneesta Parasite-elokuvasta on tekeillä myös...
    Bong Joon-ho
  • Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löytyy nyt suoratoistona – Oli liian laadukas Suomen e...

    Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löytyy nyt suoratoistona – Oli liian laadukas Suomen e...

    Oletko kuullut vuonna 2019 valmistuneesta Synchronic-scifi-elokuvasta? No, ei...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme