Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman turhan ison palan

Posted on 24.10.2021

Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat toiminnan ja tuhon sijaan lukuisat aidon tuntuiset ihmishahmot.

Simon Kinbergin (The Martian, X-Men-elokuvat) ja David Weilin (Hunters, Solos) luomassa Invasion-scifisarjassa avaruusoliot hyökkäävät Maapallolle jälleen kerran, mutta sen keskiössä ovat piristävästi yksittäiset ihmiset. Avaruusököt eivät räjäyttele kaikkien tuntemia rakennelmia palasiksi, eivätkä niiden jättimäiset alukset leiju uhkaavasti suurkaupunkien yläpuolella. Mukana ei ole perinteistä sankarihahmoa, joka pelastaa maailman alieneilta, eikä tehtävässä epäonnistuvaa armeijaa.

Sarjan skaala kattaa silti koko maailman, sillä mukana on melkoinen määrä hahmoja, joiden henkilökohtaiset tarinat kriiseineen ja ongelmineen esittelevät katastrofin kattavasti eri näkökulmista. Kaikki hahmot ovat periaatteessa omillaan, sillä ylemmät tasot eivät onnistu pitämään pakkaa edes auttavasti kasassa, koska hyökkäys hajottaa suurimman osan kommunikaatiovälineistä kännyköitä myöten.

Invasion näyttää uskottavasti kuinka tuntematon uhka vaikuttaa ihmisiin ja miten eri tavoin he toimivat kauhun ja pelon vallassa. Yleisfiilis on yllättävän pessimistinen ja esittelee useiden hahmojen huonoimmat puolet. Silti sarjan päähenkilöt eivät ole sietämättömiä kitisijöitä tai itsekkäitä paskiaisia, jotka turvautuvat väkivaltaan. Suurin osa heidän teoistaan tuntuu realistisilta, eikä pintaan nouse vain ihmisyyden synkimmät puolet.

David Weilin aiemmissa tekeleissä hahmot ovat usein olleet ärsyttäviä kusipäitä, joihin samaistuminen on ollut melko mahdotonta. Invasionissa Weilin synkkää lähestymistapaa tasapainottaa Simon Kinbergin positiivisempi tyyli, joka on tuttu hänen käsikirjoittamistaan elokuvista, kuten The Martian.

Invasion etenee verkkaisesti kolme ensimmäisen jakson ajan. Jos pilottijakso ei tempaise mukaansa, niin heti ei kannata luovuttaa, vaan väijyä kaikki nyt tarjolla olevat kolme episodia. Niistä saa hyvän kuvan sarjan tyylistä sen alkupuolella, joka on hieman turhankin hidas. Pääpaino todellakin on yksilöissä, sillä hahmot taustoineen esitellään läpikotaisesti.

Ensimmäisessä jaksossa keskitytään yhdysvaltalaisen pikkukaupungin sheriffiin (Sam Neill), joka on jäämässä eläkkeelle. Jossain päin Oklahomaa asuvan miehen tarina jää kuitenkin vain yhden jakson mittaiseksi, ja ehkä hyvä niin. Rooli ei vaikuta kiinnostavan Neilliä juuri lainkaan, joka unissakävelee kertomuksensa ja pelloile ilmestyneiden mystisten kuvioiden läpi.

Huomattavasti kiinnostavampi on Long Beachilla asuvan alun perin syyrialaisen maahanmuuttajaperheen tarina. Aneesha (Golshifteh Farahani) on hylännyt lääkärinuransa ja on perheenäiti. Ahmed-isä (Firas Nassar) pettää vaimoaan, joka ei voi olla vaikuttamatta heidän väleihinsä, vaikka ympäröivä maailma muuttuu hyökkäyksen myötä tuntemattomaksi. Heidän jälkikasvuaan esittävät Tara Moayedi ja Azhy Robertson ovat harvinaisen osaavia lapsinäyttelijöitä.

Lähi-idässä vuosikausia palvelleen amerikkalaissotilas Trevanten (Shamier Anderson) komppanian kaikki muut jäsenet kuolevat avaruusolioiden hyökkäyksessä. Lontoolaisen koululaisryhmän linja-auto puolestaan rysäyttää luokkaretkellä ulos tieltä ja alas solaan, josta juniorit eivät tahdo päästä millään pois. Meno yltyy Kärpästen herraksi, mutta epilepsiansa takia kiusatulla Casparilla (Billy Barratt) vaikuttaa olevan mystinen yhteys avaruusolioihin.

Kiinnostavin ja paras kaikista hahmoista on Shioli Kutsunan esittämä Mitsuki, JASA:n palveluksessa oleva avaruusteknikko. Hänen naisystävänsä on astronautti japanilaisella avaruusasemalla, jonka hyökkääjät tuhoavat. Mitsuki ei suostu uskomaan rakkaansa kuolleen, vaan yrittää selvittää kaaoksen keskellä mitä oikeasti tapahtui.

Hänen kertomuksensa on sarjan ainoa rakkaustarina, johon tuo syvyyttää kahden naisen välinen suhde, joka vaikuttaa Mitsuken kollegoiden käytökseen jopa keskellä kriisiä. Kutsuna näyttelee hahmoa taitavasti. Hän on uskottava niin jääräpäänä kuin tunteellisisssa kohtauksissa. Mitsuken tarina on Invasionin kiinnostavin ja niin moniulotteinen, että koko sarjan olisi voinut jopa rakentaa sen ympärille.

Arviota varten katsoimme kaikki ensimmäisen kauden kymmenen jaksoa, joista jokaisesta huomaa, että tekijöillä on ollut reippaasti rahaa käytettävissä. Apple TV+ -sarjan budjetti on noin 200 miljoonaa dollaria, joka näkyy ja kuuluu. Erikoistehosteet toimivat, kuvauspaikat ympäri maailmaa ovat tarkoin harkittuja, kuvaus komeaa ja kaunista, äänisuunnittelu oivaltavaa ja Max Richterin scoressa ja musiikissa on paikoitellen jotain sopivan toismaailmallista.

Sarjan alkupuoliskon rytmitys on turhan hidas, sillä viisi ensimmäistä jaksoa jurnuttavat eteenpäin kuin Netflix-sarjassa. Jumitus ei kuitenkaan ole turhaa, kuten kilpailevan suoratoistopalvelun tekeleissä, sillä sarja käyttää aikaa hahmojen perinpohjaiseen esittelyyn, eikä hidastele turhan takia. Silti vauhtia olisi voinut lisätä välillä reippaastikin, vaikka myös avaruusolioiden aiheuttamia kummallisuuksia on mukana joka jaksossa.

Kuudennesta jaksosta eteenpäin sarja muuttuu tavanomaisemmaksi alienit hyökkää -tekeleeksi, eikä enää piilottele ökkömönkiäisiään, vaan näyttää näppärän näköiset vihulaiset kunnolla. Myös sarjan loppupuoli pitää ihmishahmot keskiössä. Välillä heidän juonikuvionsa lipsahtavat liian saippuasarjamaisiksi.

Tahdista huolimatta Invasion koukuttaa, mutta tällä kertaa jakso per -viikko esitysaikataulu ei ole paras mahdollinen. Itse ahmin kaikki kymmenen jaksoa parissa päivässä. Hahmoja on mukana niin paljon, että joidenkin juonikuvioiden nyanssit saattavat unohtua uutta jaksoa viikon verran venaillessa.

Invasion ei paasaa tai osoittele sormella, mutta kommentoi silti jonkin verran nykyhetken tapahtumia, kuten kunnon scifin kuuluukin. Trevante-amerikkalaissotilas päätyy itse kokemaan miltä tuntuu olla toisella puolella kun joku tai jokin vieras hyökkää. Aneesha ja Ahmed perheineen puolestaan päätyvät uudemman kerran pakolaisiksi, perheen ollessa koko ajan vaarassa hajota.

Invasion haukkaa hieman turhan ison palan esitellessään alienin hyökkäysten vaikutuksen ihmisiin ympäri maailman. Sarja toimisi todennäköisesti paremmin jos pari juonikuviota olisi pudotettu kokonaan pois. Kaikkien ihmisten kertomukset ovat joko hyviä tai todella hyviä, mutta esimerkiksi Trevante-sotilaan stoori tuntuu turhan kliseiseltä. Toisaalta hahmot ovat keskenään niin erilaisia, että katsoja todennäköisesti samaistuu ainakin johonkin heistä.

Invasionin rytmitys tökkii etenkin alkupuolella, mutta kokonaisuutena sen draama ja tieteistarina pysyvät tasapainossa. Alienien aiheuttamat omituisuudet ja öttiäiset itse ovat oivaltavan omaperäisiä. Itse tuhon ja kaaoksen sijaan niiden vaikutus ihmisiin on paljon kiinnostavampaa katsottavaa. Invasion käyttää näyttäviä tehosteita vain kuljettaakseen tarinaansa eteenpäin.

Invasion-sarjan kolme ensimmäistä jaksoa tulivat tarjolle Apple TV+:aan perjantaina 22. lokakuuta. Uudet jaksot nähdään aina perjantaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-invasion-sarja-sekoittaa-sopivassa-suhteessa-scifia-ja-draamaa-mutta-haukkaa-hieman-turhan-ison-palan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyvänä kakkosena tulee Reminiscence, jonka traileri j...

    Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyvänä kakkosena tulee Reminiscence, jonka traileri j...

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni on heittämällä odotetuin scifi-ensi-ilta...
    elokuvajulisteet
  • Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Cosmic Sin -scifi-elokuva vaikuttaa kunnon kalkkunalta. The Hollywood...
    Bruce Willis
  • Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Fast & Furious on todistanut olevansa muuntautumiskykyinen toimintasarja,...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Amazon Prime Videon toimintaseikkailu The Tomorrow War matkustaa...
    Amazon Prime Video
  • Kuva: Näin paljon Johnny Deppin 18-vuotias poika näyttää isältään

    Kuva: Näin paljon Johnny Deppin 18-vuotias poika näyttää isältään

    Johnny Deppin tytär Lily-Rose Depp julkaisi harvinaisen kuvan...
    Elokuvat
  • Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Snowpiercer-universumi laajenee toukokuussa television puolelle. Jacques Lobin ja...
    Bong Joon-ho
  • Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    BBC:n Bodyguard-sarja keräsi kriitikoiden kehut ja rikkoi katsojaennätyksiä....
    BBC One
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Games Workshopin kehittämä Battle in Balin’s Tomb -lautapeli...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Aldous Huxleyn arvostettuun scifiromaaniin pohjautuva HBO Nordicin Brave New World tarjoa...

    Arvostelu: Aldous Huxleyn arvostettuun scifiromaaniin pohjautuva HBO Nordicin Brave New World tarjoa...

    Aldous Huxleyn kirjoittama ja vuonna 1932 julkaistu Brave...
    Alden Ehrenreich

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä m...
Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatk...
Bruce Willisin uusi
Glass-elokuva kierrättää käytt...
Arvostelu | Netflixin uutuus vie yöunet – David At...
Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uute...

Tekniikka uutisia

  • House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cardsin viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä 2....
    Elokuvat
  • Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba Fett olisi saanut seuraa muista Imperiumin vastai...

    Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba Fett olisi saanut seuraa muista Imperiumin vastai...

    Star Wars -elokuva Boba Fettista on peruttu, mutta...
    Boba Fett
  • Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Dinosaurus-Batman nähdään Dark Nights: Death Metal -sarjakuvassa. DC...
    Batman
  • Tom Hardyn jakama uusi Venom 2 -kuva viittaa Carnagen synkkään syntytarinaan

    Tom Hardyn jakama uusi Venom 2 -kuva viittaa Carnagen synkkään syntytarinaan

    Venomin jatko-osa saattaa olla K16-elokuva. Itsenäisyyspäivänä kerroimme Venom...
    Andy Serkis
  • Äänestys: Oletko sekoittanut Helsingin elokuvateattereista Kinopalatsin ja Tennispalatsin joskus kes...

    Äänestys: Oletko sekoittanut Helsingin elokuvateattereista Kinopalatsin ja Tennispalatsin joskus kes...

    Helsingin keskustan suurimmat elokuvateatterit on nimetty erehdyttävän samalla...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroristeja lättyyn toimintaelokuvassa The 2nd

    Ryan Philippen tähdittämä toimintamättö The 2nd julkaistaan VOD-versiona...
    Elokuvat
  • Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Stan Lee on kuollut – kauan eläköön Stan...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Nicolas Cage kohtaa Wally’s Wonderland -kauhuelokuvassa huvipuiston henkiin heränneet animatro...

    Kuva: Nicolas Cage kohtaa Wally’s Wonderland -kauhuelokuvassa huvipuiston henkiin heränneet animatro...

    Nicolas Cage on mukana jälleen yhdessä kahjossa projektissa....
    Elokuvat
  • Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Ju-On: Origins kuuluu samaan kauhusarjaan kuin The Grudge...
    Elokuvat
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Sairaalaan sairaskohtauksen takia kiidätetyn näyttelijä Bob Odenkirkin poika kertoo isänsä selviävän

    Sairaalaan sairaskohtauksen takia kiidätetyn näyttelijä Bob Odenkirkin poika kertoo isänsä selviävän

    Better Call Saul -näyttelijä tuupertui sarjan kuvauksissa. Eilen...
    Better Call Saul
  • Kevin Smith teki Netflixille uuden Masters of the Universe -sarjan, joka ei miellyttänyt kaikkia fan...

    Kevin Smith teki Netflixille uuden Masters of the Universe -sarjan, joka ei miellyttänyt kaikkia fan...

    Kevin Smithin luoma Masters of the Universe: Revelation...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme