Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman turhan ison palan

Posted on 24.10.2021

Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat toiminnan ja tuhon sijaan lukuisat aidon tuntuiset ihmishahmot.

Simon Kinbergin (The Martian, X-Men-elokuvat) ja David Weilin (Hunters, Solos) luomassa Invasion-scifisarjassa avaruusoliot hyökkäävät Maapallolle jälleen kerran, mutta sen keskiössä ovat piristävästi yksittäiset ihmiset. Avaruusököt eivät räjäyttele kaikkien tuntemia rakennelmia palasiksi, eivätkä niiden jättimäiset alukset leiju uhkaavasti suurkaupunkien yläpuolella. Mukana ei ole perinteistä sankarihahmoa, joka pelastaa maailman alieneilta, eikä tehtävässä epäonnistuvaa armeijaa.

Sarjan skaala kattaa silti koko maailman, sillä mukana on melkoinen määrä hahmoja, joiden henkilökohtaiset tarinat kriiseineen ja ongelmineen esittelevät katastrofin kattavasti eri näkökulmista. Kaikki hahmot ovat periaatteessa omillaan, sillä ylemmät tasot eivät onnistu pitämään pakkaa edes auttavasti kasassa, koska hyökkäys hajottaa suurimman osan kommunikaatiovälineistä kännyköitä myöten.

Invasion näyttää uskottavasti kuinka tuntematon uhka vaikuttaa ihmisiin ja miten eri tavoin he toimivat kauhun ja pelon vallassa. Yleisfiilis on yllättävän pessimistinen ja esittelee useiden hahmojen huonoimmat puolet. Silti sarjan päähenkilöt eivät ole sietämättömiä kitisijöitä tai itsekkäitä paskiaisia, jotka turvautuvat väkivaltaan. Suurin osa heidän teoistaan tuntuu realistisilta, eikä pintaan nouse vain ihmisyyden synkimmät puolet.

David Weilin aiemmissa tekeleissä hahmot ovat usein olleet ärsyttäviä kusipäitä, joihin samaistuminen on ollut melko mahdotonta. Invasionissa Weilin synkkää lähestymistapaa tasapainottaa Simon Kinbergin positiivisempi tyyli, joka on tuttu hänen käsikirjoittamistaan elokuvista, kuten The Martian.

Invasion etenee verkkaisesti kolme ensimmäisen jakson ajan. Jos pilottijakso ei tempaise mukaansa, niin heti ei kannata luovuttaa, vaan väijyä kaikki nyt tarjolla olevat kolme episodia. Niistä saa hyvän kuvan sarjan tyylistä sen alkupuolella, joka on hieman turhankin hidas. Pääpaino todellakin on yksilöissä, sillä hahmot taustoineen esitellään läpikotaisesti.

Ensimmäisessä jaksossa keskitytään yhdysvaltalaisen pikkukaupungin sheriffiin (Sam Neill), joka on jäämässä eläkkeelle. Jossain päin Oklahomaa asuvan miehen tarina jää kuitenkin vain yhden jakson mittaiseksi, ja ehkä hyvä niin. Rooli ei vaikuta kiinnostavan Neilliä juuri lainkaan, joka unissakävelee kertomuksensa ja pelloile ilmestyneiden mystisten kuvioiden läpi.

Huomattavasti kiinnostavampi on Long Beachilla asuvan alun perin syyrialaisen maahanmuuttajaperheen tarina. Aneesha (Golshifteh Farahani) on hylännyt lääkärinuransa ja on perheenäiti. Ahmed-isä (Firas Nassar) pettää vaimoaan, joka ei voi olla vaikuttamatta heidän väleihinsä, vaikka ympäröivä maailma muuttuu hyökkäyksen myötä tuntemattomaksi. Heidän jälkikasvuaan esittävät Tara Moayedi ja Azhy Robertson ovat harvinaisen osaavia lapsinäyttelijöitä.

Lähi-idässä vuosikausia palvelleen amerikkalaissotilas Trevanten (Shamier Anderson) komppanian kaikki muut jäsenet kuolevat avaruusolioiden hyökkäyksessä. Lontoolaisen koululaisryhmän linja-auto puolestaan rysäyttää luokkaretkellä ulos tieltä ja alas solaan, josta juniorit eivät tahdo päästä millään pois. Meno yltyy Kärpästen herraksi, mutta epilepsiansa takia kiusatulla Casparilla (Billy Barratt) vaikuttaa olevan mystinen yhteys avaruusolioihin.

Kiinnostavin ja paras kaikista hahmoista on Shioli Kutsunan esittämä Mitsuki, JASA:n palveluksessa oleva avaruusteknikko. Hänen naisystävänsä on astronautti japanilaisella avaruusasemalla, jonka hyökkääjät tuhoavat. Mitsuki ei suostu uskomaan rakkaansa kuolleen, vaan yrittää selvittää kaaoksen keskellä mitä oikeasti tapahtui.

Hänen kertomuksensa on sarjan ainoa rakkaustarina, johon tuo syvyyttää kahden naisen välinen suhde, joka vaikuttaa Mitsuken kollegoiden käytökseen jopa keskellä kriisiä. Kutsuna näyttelee hahmoa taitavasti. Hän on uskottava niin jääräpäänä kuin tunteellisisssa kohtauksissa. Mitsuken tarina on Invasionin kiinnostavin ja niin moniulotteinen, että koko sarjan olisi voinut jopa rakentaa sen ympärille.

Arviota varten katsoimme kaikki ensimmäisen kauden kymmenen jaksoa, joista jokaisesta huomaa, että tekijöillä on ollut reippaasti rahaa käytettävissä. Apple TV+ -sarjan budjetti on noin 200 miljoonaa dollaria, joka näkyy ja kuuluu. Erikoistehosteet toimivat, kuvauspaikat ympäri maailmaa ovat tarkoin harkittuja, kuvaus komeaa ja kaunista, äänisuunnittelu oivaltavaa ja Max Richterin scoressa ja musiikissa on paikoitellen jotain sopivan toismaailmallista.

Sarjan alkupuoliskon rytmitys on turhan hidas, sillä viisi ensimmäistä jaksoa jurnuttavat eteenpäin kuin Netflix-sarjassa. Jumitus ei kuitenkaan ole turhaa, kuten kilpailevan suoratoistopalvelun tekeleissä, sillä sarja käyttää aikaa hahmojen perinpohjaiseen esittelyyn, eikä hidastele turhan takia. Silti vauhtia olisi voinut lisätä välillä reippaastikin, vaikka myös avaruusolioiden aiheuttamia kummallisuuksia on mukana joka jaksossa.

Kuudennesta jaksosta eteenpäin sarja muuttuu tavanomaisemmaksi alienit hyökkää -tekeleeksi, eikä enää piilottele ökkömönkiäisiään, vaan näyttää näppärän näköiset vihulaiset kunnolla. Myös sarjan loppupuoli pitää ihmishahmot keskiössä. Välillä heidän juonikuvionsa lipsahtavat liian saippuasarjamaisiksi.

Tahdista huolimatta Invasion koukuttaa, mutta tällä kertaa jakso per -viikko esitysaikataulu ei ole paras mahdollinen. Itse ahmin kaikki kymmenen jaksoa parissa päivässä. Hahmoja on mukana niin paljon, että joidenkin juonikuvioiden nyanssit saattavat unohtua uutta jaksoa viikon verran venaillessa.

Invasion ei paasaa tai osoittele sormella, mutta kommentoi silti jonkin verran nykyhetken tapahtumia, kuten kunnon scifin kuuluukin. Trevante-amerikkalaissotilas päätyy itse kokemaan miltä tuntuu olla toisella puolella kun joku tai jokin vieras hyökkää. Aneesha ja Ahmed perheineen puolestaan päätyvät uudemman kerran pakolaisiksi, perheen ollessa koko ajan vaarassa hajota.

Invasion haukkaa hieman turhan ison palan esitellessään alienin hyökkäysten vaikutuksen ihmisiin ympäri maailman. Sarja toimisi todennäköisesti paremmin jos pari juonikuviota olisi pudotettu kokonaan pois. Kaikkien ihmisten kertomukset ovat joko hyviä tai todella hyviä, mutta esimerkiksi Trevante-sotilaan stoori tuntuu turhan kliseiseltä. Toisaalta hahmot ovat keskenään niin erilaisia, että katsoja todennäköisesti samaistuu ainakin johonkin heistä.

Invasionin rytmitys tökkii etenkin alkupuolella, mutta kokonaisuutena sen draama ja tieteistarina pysyvät tasapainossa. Alienien aiheuttamat omituisuudet ja öttiäiset itse ovat oivaltavan omaperäisiä. Itse tuhon ja kaaoksen sijaan niiden vaikutus ihmisiin on paljon kiinnostavampaa katsottavaa. Invasion käyttää näyttäviä tehosteita vain kuljettaakseen tarinaansa eteenpäin.

Invasion-sarjan kolme ensimmäistä jaksoa tulivat tarjolle Apple TV+:aan perjantaina 22. lokakuuta. Uudet jaksot nähdään aina perjantaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-invasion-sarja-sekoittaa-sopivassa-suhteessa-scifia-ja-draamaa-mutta-haukkaa-hieman-turhan-ison-palan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Ensimmäinen X-Men-elokuva saapui Suomen elokuvateattereihin 1. syyskuuta vuonna...
    Elokuvauutiset
  • Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Empire-elokuvalehden uudet kansikuvat esittelevät James Gunnin ohjaaman The...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Paul W.S. Andersonin ohjaama Monster Hunter julkaistaan syyskuussa....
    Elokuvat
  • Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä...
    DocPoint
  • Rian Johnsonin ohjaamasta ja tähtinäyttelijöiden täyttämästä Knives Out -murhamysteeristä julkaistii...

    Rian Johnsonin ohjaamasta ja tähtinäyttelijöiden täyttämästä Knives Out -murhamysteeristä julkaistii...

    Star Wars: The Last Jedin ohjanneen Rian Johnsonin...
    Ana de Armas
  • Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios on tänään vahvistanut useita tulossa olevia...
    Disney
  • Uusi Ryhmä Hau -elokuva on tulossa Suomen leffateattereihin – Eron televisiosarjaan huomaa hyvin nop...

    Uusi Ryhmä Hau -elokuva on tulossa Suomen leffateattereihin – Eron televisiosarjaan huomaa hyvin nop...

    Paw Patrol eli Ryhmä Hau merkkaa nurkat ja...
    elokuvatrailerit
  • Traileri | District 9 -ohjaaja Neill Blomkampin Demonic-elokuva on yliluonnollista kauhua

    Traileri | District 9 -ohjaaja Neill Blomkampin Demonic-elokuva on yliluonnollista kauhua

    Demonic-kauhuleffa ilmestyy elokuussa. IFC Midnight on julkaissut trailerin...
    Demonic
  • Yksi Jokeri-elokuvan suurimmista mysteereistä on selvinnyt – Tämä avainhahmo jäi sittenkin eloon

    Yksi Jokeri-elokuvan suurimmista mysteereistä on selvinnyt – Tämä avainhahmo jäi sittenkin eloon

    Varoitus: Luvassa juonipaljastuksia Jokeri-elokuvasta. Kuten Joaquin Phoenixin tähdittämän...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on j...
Tulossa: Näitä kuutta uutta Netflix-elokuvaa kanna...
Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mi...
Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea...
Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva...

Tekniikka uutisia

  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka...
    Christian Bale
  • Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II:n mikromaksuja ympäröi julkaisun aikaan...
    EA
  • Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Rovion vihaiset linnut saapuvat toistumiseen valkokankaalle, vaikka pahimmasta...
    Angry Birds -elokuva
  • Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Brittinäyttelijä Freddie Highmore tähdittää The Good Doctor -sarjaa,...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Ulottuvuustrippaileva Hämähäkkimies on napannut elokuvalehti Empiren uuden kansikuvan...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Tuore tietovuoto kertoo, että Far Cry 6 tulee...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uuden Robin Hoodin pääosissa nähdään Kingsman-tähti Taron Egerton...
    Elokuvat
  • Traileri: The Prodigy -kauhuelokuvan mainospätkä onnistuu säikäyttämään ihan kunnolla

    Traileri: The Prodigy -kauhuelokuvan mainospätkä onnistuu säikäyttämään ihan kunnolla

    Orange Is the New Black -sarjasta ja Se-elokuvasta...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. tuotantokausi saapuu vihdoinkin Suomen Disney+:aan tammikuussa....
    Disney
  • Ei mikään uusi Game of Thrones: George R.R. Martinin tarinaan pohjautuva tv-sarja loppuu jo ensimmäi...

    Ei mikään uusi Game of Thrones: George R.R. Martinin tarinaan pohjautuva tv-sarja loppuu jo ensimmäi...

    George R.R. Martin on maailman menestyneimpiä kirjailijoita, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Alkuvuoden 2019 odotetuimpiin elokuviin lukeutuvasta Glassista on julkaistu...
    elokuvajulisteet

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme