Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman turhan ison palan

Posted on 24.10.2021

Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat toiminnan ja tuhon sijaan lukuisat aidon tuntuiset ihmishahmot.

Simon Kinbergin (The Martian, X-Men-elokuvat) ja David Weilin (Hunters, Solos) luomassa Invasion-scifisarjassa avaruusoliot hyökkäävät Maapallolle jälleen kerran, mutta sen keskiössä ovat piristävästi yksittäiset ihmiset. Avaruusököt eivät räjäyttele kaikkien tuntemia rakennelmia palasiksi, eivätkä niiden jättimäiset alukset leiju uhkaavasti suurkaupunkien yläpuolella. Mukana ei ole perinteistä sankarihahmoa, joka pelastaa maailman alieneilta, eikä tehtävässä epäonnistuvaa armeijaa.

Sarjan skaala kattaa silti koko maailman, sillä mukana on melkoinen määrä hahmoja, joiden henkilökohtaiset tarinat kriiseineen ja ongelmineen esittelevät katastrofin kattavasti eri näkökulmista. Kaikki hahmot ovat periaatteessa omillaan, sillä ylemmät tasot eivät onnistu pitämään pakkaa edes auttavasti kasassa, koska hyökkäys hajottaa suurimman osan kommunikaatiovälineistä kännyköitä myöten.

Invasion näyttää uskottavasti kuinka tuntematon uhka vaikuttaa ihmisiin ja miten eri tavoin he toimivat kauhun ja pelon vallassa. Yleisfiilis on yllättävän pessimistinen ja esittelee useiden hahmojen huonoimmat puolet. Silti sarjan päähenkilöt eivät ole sietämättömiä kitisijöitä tai itsekkäitä paskiaisia, jotka turvautuvat väkivaltaan. Suurin osa heidän teoistaan tuntuu realistisilta, eikä pintaan nouse vain ihmisyyden synkimmät puolet.

David Weilin aiemmissa tekeleissä hahmot ovat usein olleet ärsyttäviä kusipäitä, joihin samaistuminen on ollut melko mahdotonta. Invasionissa Weilin synkkää lähestymistapaa tasapainottaa Simon Kinbergin positiivisempi tyyli, joka on tuttu hänen käsikirjoittamistaan elokuvista, kuten The Martian.

Invasion etenee verkkaisesti kolme ensimmäisen jakson ajan. Jos pilottijakso ei tempaise mukaansa, niin heti ei kannata luovuttaa, vaan väijyä kaikki nyt tarjolla olevat kolme episodia. Niistä saa hyvän kuvan sarjan tyylistä sen alkupuolella, joka on hieman turhankin hidas. Pääpaino todellakin on yksilöissä, sillä hahmot taustoineen esitellään läpikotaisesti.

Ensimmäisessä jaksossa keskitytään yhdysvaltalaisen pikkukaupungin sheriffiin (Sam Neill), joka on jäämässä eläkkeelle. Jossain päin Oklahomaa asuvan miehen tarina jää kuitenkin vain yhden jakson mittaiseksi, ja ehkä hyvä niin. Rooli ei vaikuta kiinnostavan Neilliä juuri lainkaan, joka unissakävelee kertomuksensa ja pelloile ilmestyneiden mystisten kuvioiden läpi.

Huomattavasti kiinnostavampi on Long Beachilla asuvan alun perin syyrialaisen maahanmuuttajaperheen tarina. Aneesha (Golshifteh Farahani) on hylännyt lääkärinuransa ja on perheenäiti. Ahmed-isä (Firas Nassar) pettää vaimoaan, joka ei voi olla vaikuttamatta heidän väleihinsä, vaikka ympäröivä maailma muuttuu hyökkäyksen myötä tuntemattomaksi. Heidän jälkikasvuaan esittävät Tara Moayedi ja Azhy Robertson ovat harvinaisen osaavia lapsinäyttelijöitä.

Lähi-idässä vuosikausia palvelleen amerikkalaissotilas Trevanten (Shamier Anderson) komppanian kaikki muut jäsenet kuolevat avaruusolioiden hyökkäyksessä. Lontoolaisen koululaisryhmän linja-auto puolestaan rysäyttää luokkaretkellä ulos tieltä ja alas solaan, josta juniorit eivät tahdo päästä millään pois. Meno yltyy Kärpästen herraksi, mutta epilepsiansa takia kiusatulla Casparilla (Billy Barratt) vaikuttaa olevan mystinen yhteys avaruusolioihin.

Kiinnostavin ja paras kaikista hahmoista on Shioli Kutsunan esittämä Mitsuki, JASA:n palveluksessa oleva avaruusteknikko. Hänen naisystävänsä on astronautti japanilaisella avaruusasemalla, jonka hyökkääjät tuhoavat. Mitsuki ei suostu uskomaan rakkaansa kuolleen, vaan yrittää selvittää kaaoksen keskellä mitä oikeasti tapahtui.

Hänen kertomuksensa on sarjan ainoa rakkaustarina, johon tuo syvyyttää kahden naisen välinen suhde, joka vaikuttaa Mitsuken kollegoiden käytökseen jopa keskellä kriisiä. Kutsuna näyttelee hahmoa taitavasti. Hän on uskottava niin jääräpäänä kuin tunteellisisssa kohtauksissa. Mitsuken tarina on Invasionin kiinnostavin ja niin moniulotteinen, että koko sarjan olisi voinut jopa rakentaa sen ympärille.

Arviota varten katsoimme kaikki ensimmäisen kauden kymmenen jaksoa, joista jokaisesta huomaa, että tekijöillä on ollut reippaasti rahaa käytettävissä. Apple TV+ -sarjan budjetti on noin 200 miljoonaa dollaria, joka näkyy ja kuuluu. Erikoistehosteet toimivat, kuvauspaikat ympäri maailmaa ovat tarkoin harkittuja, kuvaus komeaa ja kaunista, äänisuunnittelu oivaltavaa ja Max Richterin scoressa ja musiikissa on paikoitellen jotain sopivan toismaailmallista.

Sarjan alkupuoliskon rytmitys on turhan hidas, sillä viisi ensimmäistä jaksoa jurnuttavat eteenpäin kuin Netflix-sarjassa. Jumitus ei kuitenkaan ole turhaa, kuten kilpailevan suoratoistopalvelun tekeleissä, sillä sarja käyttää aikaa hahmojen perinpohjaiseen esittelyyn, eikä hidastele turhan takia. Silti vauhtia olisi voinut lisätä välillä reippaastikin, vaikka myös avaruusolioiden aiheuttamia kummallisuuksia on mukana joka jaksossa.

Kuudennesta jaksosta eteenpäin sarja muuttuu tavanomaisemmaksi alienit hyökkää -tekeleeksi, eikä enää piilottele ökkömönkiäisiään, vaan näyttää näppärän näköiset vihulaiset kunnolla. Myös sarjan loppupuoli pitää ihmishahmot keskiössä. Välillä heidän juonikuvionsa lipsahtavat liian saippuasarjamaisiksi.

Tahdista huolimatta Invasion koukuttaa, mutta tällä kertaa jakso per -viikko esitysaikataulu ei ole paras mahdollinen. Itse ahmin kaikki kymmenen jaksoa parissa päivässä. Hahmoja on mukana niin paljon, että joidenkin juonikuvioiden nyanssit saattavat unohtua uutta jaksoa viikon verran venaillessa.

Invasion ei paasaa tai osoittele sormella, mutta kommentoi silti jonkin verran nykyhetken tapahtumia, kuten kunnon scifin kuuluukin. Trevante-amerikkalaissotilas päätyy itse kokemaan miltä tuntuu olla toisella puolella kun joku tai jokin vieras hyökkää. Aneesha ja Ahmed perheineen puolestaan päätyvät uudemman kerran pakolaisiksi, perheen ollessa koko ajan vaarassa hajota.

Invasion haukkaa hieman turhan ison palan esitellessään alienin hyökkäysten vaikutuksen ihmisiin ympäri maailman. Sarja toimisi todennäköisesti paremmin jos pari juonikuviota olisi pudotettu kokonaan pois. Kaikkien ihmisten kertomukset ovat joko hyviä tai todella hyviä, mutta esimerkiksi Trevante-sotilaan stoori tuntuu turhan kliseiseltä. Toisaalta hahmot ovat keskenään niin erilaisia, että katsoja todennäköisesti samaistuu ainakin johonkin heistä.

Invasionin rytmitys tökkii etenkin alkupuolella, mutta kokonaisuutena sen draama ja tieteistarina pysyvät tasapainossa. Alienien aiheuttamat omituisuudet ja öttiäiset itse ovat oivaltavan omaperäisiä. Itse tuhon ja kaaoksen sijaan niiden vaikutus ihmisiin on paljon kiinnostavampaa katsottavaa. Invasion käyttää näyttäviä tehosteita vain kuljettaakseen tarinaansa eteenpäin.

Invasion-sarjan kolme ensimmäistä jaksoa tulivat tarjolle Apple TV+:aan perjantaina 22. lokakuuta. Uudet jaksot nähdään aina perjantaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-invasion-sarja-sekoittaa-sopivassa-suhteessa-scifia-ja-draamaa-mutta-haukkaa-hieman-turhan-ison-palan/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Snowpiercer-universumi laajenee toukokuussa television puolelle. Jacques Lobin ja...
    Bong Joon-ho
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Apple TV julkaisee ensi viikolla Daniel Craigista kertovan Being James Bond -dokumentin

    Apple TV julkaisee ensi viikolla Daniel Craigista kertovan Being James Bond -dokumentin

    Being James Bond -dokumentti kertaa Daniel Craigin uran...
    Elokuvat
  • Dexter: New Bloodin tekijät kertoivat tunnin ajan uusista jaksoista – Nämä 10 asiaa opimme hittisarj...

    Dexter: New Bloodin tekijät kertoivat tunnin ajan uusista jaksoista – Nämä 10 asiaa opimme hittisarj...

    Michael C. Hallin esittämä sarjamurhaaja Dexter Morgan palaa...
    Dexter
  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja...
    Christopher Nolan
  • Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Antonio Camposin ohjaama The Devil All the Time...
    Antonio Campos
  • Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa...
    Al Capone
  • Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Vierailulla Chernobyl-sarjan aavekaupungissa – Ensin kävimme Pripjatissa oikeasti, sitten virtuaalit...

    Virtuaalimatka Chernobyl-sarjan maisemiin ei voi millään vetää vertoja...
    Chernobyl
  • Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin The Girl Who Loved Tom Gordon -kirjaan...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallin...
Onko tässä kaikkien aikojen salaliittoteoria? Uusi...
Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kau...
Kuva: Netflixin viimeinen
Marvel-sarja alkaa pian ...
Kuva: Tältä näyttää Marvel-elokuvien uusi Thor, jo...

Tekniikka uutisia

  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Captain Marvel -elokuvassa nähtiin sarjakuville uskollinen versio Kapteeni...
    Captain Marvel
  • Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pettymys? Marvel-sarjan finaali pistettiin juuri uus...

    Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pettymys? Marvel-sarjan finaali pistettiin juuri uus...

    Kevään ajan Marvel-faneja viihdyttänyt The Falcon and the...
    Captain America
  • Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Koomikko Hari Kondabolu teki vuonna 2017 dokumentin The...
    Adi Shankar
  • Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Avengers: Endgamesta. Huhtikuussa ensi-iltansa saaneen...
    Avengers Endgame
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan julkaisuajankohdan ja jaksojen määrän

    Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan julkaisuajankohdan ja jaksojen määrän

    Tutut Marvel-tarinat päälaelleen kääntävä What If? -sarja nähdään...
    Disney Plus
  • Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Games Workshopin kehittämä Battle in Balin’s Tomb -lautapeli...
    Elokuvauutiset
  • HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    HBO Nordicin uutuudet tällä viikolla: Historiallinen draamasarja Gentleman Jack

    Tälläkin viikolla HBO Nordicilla jännätään viime viikolla alkanutta...
    Elokuvat
  • Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Alkuperäisten Ghostbusters-elokuvien Dan Aykroyd paljasti, että Ghostbusters 3:n...
    Dan Aykroyd

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Tuntuiko Viggo Mortensen tutulta, kun näit Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit ensimmäistä ke...

    Ennen kuin Viggo Mortensen nousi kunnolla kuuluisuuteen Peter...
    Elokuvauutiset
  • Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Alkuperäisten Ghostbusters-elokuvien Dan Aykroyd paljasti, että Ghostbusters 3:n...
    Dan Aykroyd
  • Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Peter Jacksonin ohjaama, kolmiosainen The Beatles: Get Back...
    Disney

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme