Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

Posted on 3.9.2021

Westworldin luojan tieteiselokuva ei pääse pintaa syvemmälle. Lukuisista ideoistaan huolimatta Reminiscence on unettavan tylsä tekele. 


ReminiscenceEnsi-ilta: 3.9.2022 (vain elokuvateattereissa)
Alkuperäisnimi: Reminiscence
Ohjaus: Lisa Joy
Käsikirjoitus: Lisa Joy
Pääosissa: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Thandiwe Newton, Cliff Curtis, Marina de Tavira & Daniel Wu
Pituus: 132 minuuttia
Ikäraja: K12


HBO:n Westworldin toisena luojana tunnetun Lisa Joyn Reminiscence-debyyttiohjaus saattaisi toimia paremmin sarjana. Joy on myös käsikirjoittanut tieteiselokuvansa, joka on ängetty aivan liian täyteen korkealentoisia ideoita ja noir-leffojen kliseitä. Kiinnostavasta perusideastaan huolimatta scifi-tarinasta ei muodostu koherenttia kokonaisuutta, ei vaikka se lainaa kaiken paremmiltaan.

Reminiscence yrittää olla Blade Runnerin kaltainen tunnelmallinen tieteisnoir. Se tuo mieleen myös elokuvat Chinatown, Strange Days, Minority Report ja sen sata muuta scifitarinaa ja dystopiakertomusta, joiden maailmassa elää vain huippurikkaita valtaapitäviä ja alistettuja köyhiä kurjissa olosuhteissa. Elokuva on yltiögeneerinen ja unettavan tylsä parituntinen, jonka turhan monimutkaisen juonen kiemurat unohtuvat välittömästi lopputekstien jälkeen.

Hugh Jackman näyttelee lähitulevaisuuden Miamiin sijoittuvassa elokuvassa sotaveteraani Nick Bannisteria. Hän on eräänlainen yksityisetsivä, joka tienaa kuitenkin elantonsa yhdessä veteraanikaveri Wattsin (Thandiwe Newton) kanssa tarjoamalla rikkaille mahdollisuuden elää elämänsä parhaat hetket yhä uudestaan.

Asiakkaat kytketään alun perin kuulusteluja ja oikeudenkäyntejä varten kehitettyyn aparaattiin, joka luo muistoista ja alitajunnasta löytyvistä asioista sivustakatsojan ihmeteltäväksi hologrammin. Reminiscence-kojeeseen kytketty sukeltaa syvälle mieleensä ja saa palata haluamiinsa muistoihin. Parempia aikoja kaipaavia ja nostalgiannälkäisiä riittää, sillä ilmastonmuutoksen myötä Miami on osittain veden alla. Vain rikkailla on varaa asua kuivalla maalla. Ihmisistä on tullut yöeläimiä, sillä päivisin on niin kuuma, ettei ulos ole asiaa.

Koska kyseessä on myös neo noir, niin Bannisterin elämään astelee tietysti perinteinen femme fatale. Rebecca Fergusonin esittämä Mae on mukamas hukannut sormuksensa. Bannister rakastuu mysteerinaiseen päätä pahkaa, kunnes tämä katoaa. Mies tekee luonnollisesti kaikkensa löytääkseen Maen, viettäen yhä enemmän aikaa omissa muistoissaan, kelaten onnenpäiviä ees ja taas sekä etsien vihjeitä alitajunnastaan.

Katoamista selvittäessään Bannister kohtaa salaliittoja, korruptiota, kidnappauksia, murhia ja ties mitä muuta. Leffa kurottelee joka suuntaan, mutta etenee mateluvauhtia. Tylsistymisen takaa noir-kliseistä kulunein: Jackmanin monotoninen kertojaääni selittää kaiken auki, sanomatta silti mistään juuri mitään.

Sisällöllisestikin monologi on silkkaa myötähäpeää.

”Mikään ei ole niin addiktoivaa kuin mennyt, se on totuus.”

”Muisto on vene, joka purjehtii ajan virtaa vasten ja minä olen soutaja.”

Miksi mies ylipäätään rakastuu naiseen tai haluaa elää hänen kanssa viettämänsä hetket yhä uudelleen? Mae on pelkkä tyhjä kuori, täysin persoonaton hahmo, jonka ainoa funktio on näyttää nätiltä ja kadota. Pariskunnan välisissä keskusteluissa on vielä vähemmän syvyyttä kuin kertojaäänen suoltamassa hölynpölyssä.

Jackmanin ja Fergusonin kemiat toimivat jopa kehnommin kuin The Greatest Showman -elokuvassa. Jackman tekee kyllä parhaansa, mutta tuntuu silti väärältä valinnalta rooliin, vaikka istui kuin nenä päähän Darren Aronofskyn upean meditatiiviseen ja oikeasti syvällisiä pohtivaan The Fountain -scifi-elokuvaan. Ehkä miehen viime vuosina esittämillä energisen räiskyvillä hahmoilla on osuutensa asiaan.

Parasta työtä Reminiscencessä tekee Thandiwe Newton Wattsin roolissa. Hänen sivuosahahmonsa on suunnilleen kiinnostavinta mitä lukuisia mysteereitä sisältävä elokuva tarjoaa. Se kertoo teoksen tasosta melkeinpä kaiken tarvittavan.

Watts-veteraani osaa käsitellä aseita, joten hänet on laitettu myös yhteen leffan turhista räiskimiskohtauksista, jotta naisella olisi edes jotain tekemistä. Toiminta tuntuu täysin päälleliimatulta, aivan kuin pari väkivallanpurskausta olisi lisätty leffaan studion käskystä. Melkein uneen vaipuneet katsojat täytyy ravistella jotenkin hereille.

Koska Lisa Joy on päättänyt änkeä teokseensa suunnilleen kaiken mahdollisen, Reminiscence yrittää käsitellä epämääräisesti myös ilmastonmuutosta. Osittain veden alle jäänyt Miami on toteutettu tyylikkäästi, mutta olisi voinut toimia vain komeana taustana tapahtumille. Leffa mainitsee myös esimerkiksi sodan ja paahtavan kuumuuden, ja yrittää ottaa kantaa näyttämällä jälleen yhden dystopian, jossa on vain köyhiä ja rikkaita. Reminiscence ei silti onnistu sanomaan mitään nykyhetken ongelmista, kuten hyvän scifin kuuluisi.

Myös katsoja tarvitsisi käyttöönsä Reminiscence-tekniikan. Sen avulla turruttavan tylsästä elokuvasta saattaisi muistaakin jotain jopa parin päivän päästä.

”Aika ei virtaa enää vain yhteen suuntaan”, sanoo päähenkilö Bannister, mutta on väärässä. Reminiscence-elokuvan aikana aika tuntuu pysähtyvän. Kahden tunnin kesto venyy pieneksi ikuisuudeksi.

REMINISCENCE

2/5

”Oivaltavasta ideastaan huolimatta Reminiscence tyytyy toistelemaan scifi- ja noir-elokuvien kuluneimpia kliseitä.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/arvostelu-hugh-jackmanin-odotettu-reminiscence-scifi-elokuva-on-valtaisa-pettymys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

    Arvostelu: HBO Nordicin Westworld-scifi-sarjan kolmas kausi on edellistä parempi

    Westworldin uudella kaudella on aiempaa vähemmän täysin päättömiä...
    Aaron Paul
  • Star Wars -sarja The Mandalorianin uusi kausi alkaa ihan kohta – Uusia hahmojulisteita voi ihastella...

    Star Wars -sarja The Mandalorianin uusi kausi alkaa ihan kohta – Uusia hahmojulisteita voi ihastella...

    Suomessa seurataan vielä Star Wars -sarja The Mandalorianin...
    Disney Plus
  • Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson nähdään The Crown -hittisarjan 4. tuotantokaudella....
    Elokuvat
  • Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Pitkän linjan sveitsiläisnäyttelijä Bruno Ganz on kuollut. Bruno...
    Bruno Ganz
  • Kuvat: James Bond -tähti Daniel Craigia ei paljoa naurata uuden 007-elokuvan promokuvissa

    Kuvat: James Bond -tähti Daniel Craigia ei paljoa naurata uuden 007-elokuvan promokuvissa

    Metro-Goldwyn-Mayer Pictures on julkaissut uusia making of -kuvia...
    007 No Time to Die
  • Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    Kuva: Tästä elokuvajulisteesta maksettiin juuri melkein 200 000 euroa

    1930-luvun klassikkoelokuvan juliste huutokaupattiin huimaan hintaan. Leigh Whannellin...
    Elokuvat
  • Traileri | Child’s Play -kauhuklassikon tarinaa jatkava Chucky-tv-sarja nähdään vihdoinkin syksyllä

    Traileri | Child’s Play -kauhuklassikon tarinaa jatkava Chucky-tv-sarja nähdään vihdoinkin syksyllä

    Murhaajanukke Chucky saa oman tv-sarjansa. SYFY-kanava on julkaissut...
    Brad Dourif
  • Star Wars -tähti Mark Hamill: “Studion turvamies luuli minua Steven Spielbergiksi – olisi pitänyt sa...

    Star Wars -tähti Mark Hamill: “Studion turvamies luuli minua Steven Spielbergiksi – olisi pitänyt sa...

    Mark Hamill sekoitettiin Steven Spielbergiin Star Wars: The...
    Elokuvat
  • Kuva: Näinkin “urbaanilta” olisi Haukansilmä voinut näyttää Marvel Studiosin elokuvissa

    Kuva: Näinkin “urbaanilta” olisi Haukansilmä voinut näyttää Marvel Studiosin elokuvissa

    Kostajien Haukansilmä on tunnetusti Marvelin supersankareiden tyylitajuttomimpia kavereita,...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Tältä näyttää Marvel-elokuvien uusi Thor, jota Natalie Portman esittää ensi vuonna

    Kuva: Tältä näyttää Marvel-elokuvien uusi Thor, jota Natalie Portman esittää ensi vuonna

    Jo pari vuotta on tiedetty että Natalie Portman...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Iron Manin manttelinperijä Ironheart nähdään ensin...
Tänään tv:ssä: Tämä Bruce Willisin leffa pohjautuu...
Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -p...
Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters ...
Arvostelu |
Oscar Isaac loistaa The Card Counter -...

Tekniikka uutisia

  • Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Alkuvuoden 2019 odotetuimpiin elokuviin lukeutuvasta Glassista on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • Finnkinolla on yllätys Star Wars: The Rise of Skywalkerin ensimmäisille katsojille

    Finnkinolla on yllätys Star Wars: The Rise of Skywalkerin ensimmäisille katsojille

    Star Wars: The Rise of Skywalker saapuu elokuvateattereihin...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Marvel’s Guardians of the Galaxy on juuri sitä...
    Elokuvauutiset
  • Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Näillä näkymin Doctor Strange in the Multiverse of...
    Benedict Cumberbatch
  • Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Pitkän linjan sveitsiläisnäyttelijä Bruno Ganz on kuollut. Bruno...
    Bruno Ganz
  • HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    HBO:n pornoteollisuudesta kertovan The Deuce -sarjan 3. kauden ensi-ilta paljastettiin

    The Deuce -sarja päättyy kolmannen kauden jälkeen. HBO...
    David Simon
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Kuva: Tältä 23-vuotias Scarlett Johansson näytti saatuaan Black Widow’n roolin Iron Man 2:ssa

    Kuva: Tältä 23-vuotias Scarlett Johansson näytti saatuaan Black Widow’n roolin Iron Man 2:ssa

    Scarlett Johansson nähtiin ensimmäisen kerran Black Widow’n roolissa...
    Black Widow
  • Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulkinta vuoden 1992 klassikosta

    Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulkinta vuoden 1992 klassikosta

    Candyman-kauhuelokuvan henkinen jatko-osa nähdään lokakuussa. Total Film on...
    Candyman
  • Kuva: Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkullisia yksityiskohtia

    Kuva: Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkullisia yksityiskohtia

    Vielä on epävarmaa, saako viime perjantaina elokuvateattereihin saapunut...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Archive 81

    Archive 81

    Archive 81 on yhdysvaltalainen yliluonnollinen kauhusuoratoistotelevisiosarja, jonka on kehittänyt Rebecca Sonnenshine, joka oli myös ohjelman vastaava tuottaja yhdessä Paul Harris Boardmanin ja James Wanin kanssa. Sarja julkaistiin Netflixissä 14. t...
    Elokuvat
  • Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Hämähäkkimiehen näyttelijät vaihtuvat, mutta muita hahmoja esittävät tutut...
    Elokuvat
  • Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supersankari palaa valkokankaalle

    Alkuvuoden 2019 odotetuimpiin elokuviin lukeutuvasta Glassista on julkaistu...
    elokuvajulisteet

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme