Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

Posted on 3.9.2021

Westworldin luojan tieteiselokuva ei pääse pintaa syvemmälle. Lukuisista ideoistaan huolimatta Reminiscence on unettavan tylsä tekele. 


ReminiscenceEnsi-ilta: 3.9.2022 (vain elokuvateattereissa)
Alkuperäisnimi: Reminiscence
Ohjaus: Lisa Joy
Käsikirjoitus: Lisa Joy
Pääosissa: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Thandiwe Newton, Cliff Curtis, Marina de Tavira & Daniel Wu
Pituus: 132 minuuttia
Ikäraja: K12


HBO:n Westworldin toisena luojana tunnetun Lisa Joyn Reminiscence-debyyttiohjaus saattaisi toimia paremmin sarjana. Joy on myös käsikirjoittanut tieteiselokuvansa, joka on ängetty aivan liian täyteen korkealentoisia ideoita ja noir-leffojen kliseitä. Kiinnostavasta perusideastaan huolimatta scifi-tarinasta ei muodostu koherenttia kokonaisuutta, ei vaikka se lainaa kaiken paremmiltaan.

Reminiscence yrittää olla Blade Runnerin kaltainen tunnelmallinen tieteisnoir. Se tuo mieleen myös elokuvat Chinatown, Strange Days, Minority Report ja sen sata muuta scifitarinaa ja dystopiakertomusta, joiden maailmassa elää vain huippurikkaita valtaapitäviä ja alistettuja köyhiä kurjissa olosuhteissa. Elokuva on yltiögeneerinen ja unettavan tylsä parituntinen, jonka turhan monimutkaisen juonen kiemurat unohtuvat välittömästi lopputekstien jälkeen.

Hugh Jackman näyttelee lähitulevaisuuden Miamiin sijoittuvassa elokuvassa sotaveteraani Nick Bannisteria. Hän on eräänlainen yksityisetsivä, joka tienaa kuitenkin elantonsa yhdessä veteraanikaveri Wattsin (Thandiwe Newton) kanssa tarjoamalla rikkaille mahdollisuuden elää elämänsä parhaat hetket yhä uudestaan.

Asiakkaat kytketään alun perin kuulusteluja ja oikeudenkäyntejä varten kehitettyyn aparaattiin, joka luo muistoista ja alitajunnasta löytyvistä asioista sivustakatsojan ihmeteltäväksi hologrammin. Reminiscence-kojeeseen kytketty sukeltaa syvälle mieleensä ja saa palata haluamiinsa muistoihin. Parempia aikoja kaipaavia ja nostalgiannälkäisiä riittää, sillä ilmastonmuutoksen myötä Miami on osittain veden alla. Vain rikkailla on varaa asua kuivalla maalla. Ihmisistä on tullut yöeläimiä, sillä päivisin on niin kuuma, ettei ulos ole asiaa.

Koska kyseessä on myös neo noir, niin Bannisterin elämään astelee tietysti perinteinen femme fatale. Rebecca Fergusonin esittämä Mae on mukamas hukannut sormuksensa. Bannister rakastuu mysteerinaiseen päätä pahkaa, kunnes tämä katoaa. Mies tekee luonnollisesti kaikkensa löytääkseen Maen, viettäen yhä enemmän aikaa omissa muistoissaan, kelaten onnenpäiviä ees ja taas sekä etsien vihjeitä alitajunnastaan.

Katoamista selvittäessään Bannister kohtaa salaliittoja, korruptiota, kidnappauksia, murhia ja ties mitä muuta. Leffa kurottelee joka suuntaan, mutta etenee mateluvauhtia. Tylsistymisen takaa noir-kliseistä kulunein: Jackmanin monotoninen kertojaääni selittää kaiken auki, sanomatta silti mistään juuri mitään.

Sisällöllisestikin monologi on silkkaa myötähäpeää.

”Mikään ei ole niin addiktoivaa kuin mennyt, se on totuus.”

”Muisto on vene, joka purjehtii ajan virtaa vasten ja minä olen soutaja.”

Miksi mies ylipäätään rakastuu naiseen tai haluaa elää hänen kanssa viettämänsä hetket yhä uudelleen? Mae on pelkkä tyhjä kuori, täysin persoonaton hahmo, jonka ainoa funktio on näyttää nätiltä ja kadota. Pariskunnan välisissä keskusteluissa on vielä vähemmän syvyyttä kuin kertojaäänen suoltamassa hölynpölyssä.

Jackmanin ja Fergusonin kemiat toimivat jopa kehnommin kuin The Greatest Showman -elokuvassa. Jackman tekee kyllä parhaansa, mutta tuntuu silti väärältä valinnalta rooliin, vaikka istui kuin nenä päähän Darren Aronofskyn upean meditatiiviseen ja oikeasti syvällisiä pohtivaan The Fountain -scifi-elokuvaan. Ehkä miehen viime vuosina esittämillä energisen räiskyvillä hahmoilla on osuutensa asiaan.

Parasta työtä Reminiscencessä tekee Thandiwe Newton Wattsin roolissa. Hänen sivuosahahmonsa on suunnilleen kiinnostavinta mitä lukuisia mysteereitä sisältävä elokuva tarjoaa. Se kertoo teoksen tasosta melkeinpä kaiken tarvittavan.

Watts-veteraani osaa käsitellä aseita, joten hänet on laitettu myös yhteen leffan turhista räiskimiskohtauksista, jotta naisella olisi edes jotain tekemistä. Toiminta tuntuu täysin päälleliimatulta, aivan kuin pari väkivallanpurskausta olisi lisätty leffaan studion käskystä. Melkein uneen vaipuneet katsojat täytyy ravistella jotenkin hereille.

Koska Lisa Joy on päättänyt änkeä teokseensa suunnilleen kaiken mahdollisen, Reminiscence yrittää käsitellä epämääräisesti myös ilmastonmuutosta. Osittain veden alle jäänyt Miami on toteutettu tyylikkäästi, mutta olisi voinut toimia vain komeana taustana tapahtumille. Leffa mainitsee myös esimerkiksi sodan ja paahtavan kuumuuden, ja yrittää ottaa kantaa näyttämällä jälleen yhden dystopian, jossa on vain köyhiä ja rikkaita. Reminiscence ei silti onnistu sanomaan mitään nykyhetken ongelmista, kuten hyvän scifin kuuluisi.

Myös katsoja tarvitsisi käyttöönsä Reminiscence-tekniikan. Sen avulla turruttavan tylsästä elokuvasta saattaisi muistaakin jotain jopa parin päivän päästä.

”Aika ei virtaa enää vain yhteen suuntaan”, sanoo päähenkilö Bannister, mutta on väärässä. Reminiscence-elokuvan aikana aika tuntuu pysähtyvän. Kahden tunnin kesto venyy pieneksi ikuisuudeksi.

REMINISCENCE

2/5

”Oivaltavasta ideastaan huolimatta Reminiscence tyytyy toistelemaan scifi- ja noir-elokuvien kuluneimpia kliseitä.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/arvostelu-hugh-jackmanin-odotettu-reminiscence-scifi-elokuva-on-valtaisa-pettymys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    Netflix-sarja The Chilling Adventures of Sabrina sai The...
    Elokuvat
  • Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Quentin Tarantinon esikoisromaani Once Upon a Time in...
    Elokuva-artikkelit
  • Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Star Wars -spesiaaliohjelma, jonka Disney Plus julkai...

    Star Warsin uudesta Lego-jouluspesiaalista on julkaistu uusi kuvamaistiainen....
    Disney
  • Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pureskeltavaa – Nicolas Cagen uusi Lovecraft-elokuva...

    Uudessa Color Out of Space -julisteessa riittää pureskeltavaa – Nicolas Cagen uusi Lovecraft-elokuva...

    Color Out of Space -elokuvan uusi mainoslakana on...
    Color Out of Space
  • Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Ohjaajalla meni sukset ristiin Will Smithin kanssa – Hittielokuvan jatko-osa jäi sitten tekemättä

    Narcista, The Greysta ja Blacklist-sarjasta tutun Joe Carnahanin...
    Bad Boys
  • Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Monta ensi-iltaa on peruttu, mutta ei kaikkia: Nämä elokuvat saapuvat tällä tietoa Suomen valkokanka...

    Koronaperkele on verottanut vahvasti elokuvateattereihin tänä keväänä saapuvien...
    Elokuva-arvostelut
  • Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Pitkä tie on kuljettu, ja pian se on...
    Elokuvauutiset
  • HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarja seksuaalisuudesta, dokumenttielokuva Hollywoodin...

    HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarja seksuaalisuudesta, dokumenttielokuva Hollywoodin...

    Tällä viikolla HBO Nordicissa alkaa seksuaalista vapautumista ja...
    Elokuvat
  • Finnkinolla on yllätys Star Wars: The Rise of Skywalkerin ensimmäisille katsojille

    Finnkinolla on yllätys Star Wars: The Rise of Skywalkerin ensimmäisille katsojille

    Star Wars: The Rise of Skywalker saapuu elokuvateattereihin...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digi...
WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Re...
Fight Club -elokuvastakin tuttu laulaja Meat Loaf ...
Juliste paljastaa uuden Star Trek: Lower Decks -sa...
Tätä tuskin tiesit: Ilman
Ant-Man-tähti Paul Ruddi...

Tekniikka uutisia

  • The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    Amazon on julkaissut uuden trailerin myöhemmin tänä vuonna...
    Amazon
  • Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – kokeilepa kirjoittaa hakukenttään Marvel-legendan ...

    Netflix kunnioittaa Stan Leetä hienolla tavalla – kokeilepa kirjoittaa hakukenttään Marvel-legendan ...

    Maanantaina kuollutta Marvel-legenda Stan Leetä on muisteltu voimakkaasti...
    Elokuvauutiset
  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Empire-elokuvalehden uudet kansikuvat esittelevät James Gunnin ohjaaman The...
    Elokuvauutiset
  • ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    Tommy Wiseaun vuonna 2003 ohjaama The Room on legendaarinen kalkkuna. Koska elokuva ei kuitenkaan ole televisiokanavien tehotoistossa Suomessa, on Wiseaun mestariteos jäänyt näkemättä jopa monelta sellaiselta, joka The … Lue koko artikkeli: htt...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Uudessa X-Men-elokuvassa on tuttuja näyttelijöitä Game of Thronesista, Stranger Thingistä ja ...

    Kuvat: Uudessa X-Men-elokuvassa on tuttuja näyttelijöitä Game of Thronesista, Stranger Thingistä ja ...

    X-Men-spin-offista The New Mutants on julkaistu uusia julisteita,...
    elokuvajulisteet
  • Brad Pittin odotetusta Ad Astra -scifi-elokuvasta julkaistiin uusi traileri ja juliste

    Brad Pittin odotetusta Ad Astra -scifi-elokuvasta julkaistiin uusi traileri ja juliste

    James Grayn ohjaama Ad Astra saa ensi-iltansa syyskuussa....
    Ad Astra
  • Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta Dyyni-elokuvasta – Mukana ensimmäinen maistiainen jättimäis...

    Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta Dyyni-elokuvasta – Mukana ensimmäinen maistiainen jättimäis...

    Empire-lehden tuleva numero julkaistaan kolmella vaihtoehtoisella kannella. Ne...
    Denis Villeneuve
  • James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battle Angel -scifi-elokuvan uusi juliste esittelee lef...

    James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battle Angel -scifi-elokuvan uusi juliste esittelee lef...

    Alita: Battle Angel -elokuvan Suomen ensi-ilta on helmikuun...
    Alita: Battle Angel
  • Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin ...

    Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja...
    Christopher Nolan

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi Venom-traileri esittelee supersankarileffan yllätyshahmon – tuttu suomalaisille Marvel-faneille...

    Uusi Venom-traileri esittelee supersankarileffan yllätyshahmon – tuttu suomalaisille Marvel-faneille...

    Venomin ensi-illasta on kohta jo kuukausi aikaa, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Brittinäyttelijä Freddie Highmore tähdittää The Good Doctor -sarjaa,...
    Elokuvauutiset
  • Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Näillä näkymin Doctor Strange in the Multiverse of...
    Benedict Cumberbatch

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme