Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

Posted on 3.9.2021

Westworldin luojan tieteiselokuva ei pääse pintaa syvemmälle. Lukuisista ideoistaan huolimatta Reminiscence on unettavan tylsä tekele. 


ReminiscenceEnsi-ilta: 3.9.2022 (vain elokuvateattereissa)
Alkuperäisnimi: Reminiscence
Ohjaus: Lisa Joy
Käsikirjoitus: Lisa Joy
Pääosissa: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Thandiwe Newton, Cliff Curtis, Marina de Tavira & Daniel Wu
Pituus: 132 minuuttia
Ikäraja: K12


HBO:n Westworldin toisena luojana tunnetun Lisa Joyn Reminiscence-debyyttiohjaus saattaisi toimia paremmin sarjana. Joy on myös käsikirjoittanut tieteiselokuvansa, joka on ängetty aivan liian täyteen korkealentoisia ideoita ja noir-leffojen kliseitä. Kiinnostavasta perusideastaan huolimatta scifi-tarinasta ei muodostu koherenttia kokonaisuutta, ei vaikka se lainaa kaiken paremmiltaan.

Reminiscence yrittää olla Blade Runnerin kaltainen tunnelmallinen tieteisnoir. Se tuo mieleen myös elokuvat Chinatown, Strange Days, Minority Report ja sen sata muuta scifitarinaa ja dystopiakertomusta, joiden maailmassa elää vain huippurikkaita valtaapitäviä ja alistettuja köyhiä kurjissa olosuhteissa. Elokuva on yltiögeneerinen ja unettavan tylsä parituntinen, jonka turhan monimutkaisen juonen kiemurat unohtuvat välittömästi lopputekstien jälkeen.

Hugh Jackman näyttelee lähitulevaisuuden Miamiin sijoittuvassa elokuvassa sotaveteraani Nick Bannisteria. Hän on eräänlainen yksityisetsivä, joka tienaa kuitenkin elantonsa yhdessä veteraanikaveri Wattsin (Thandiwe Newton) kanssa tarjoamalla rikkaille mahdollisuuden elää elämänsä parhaat hetket yhä uudestaan.

Asiakkaat kytketään alun perin kuulusteluja ja oikeudenkäyntejä varten kehitettyyn aparaattiin, joka luo muistoista ja alitajunnasta löytyvistä asioista sivustakatsojan ihmeteltäväksi hologrammin. Reminiscence-kojeeseen kytketty sukeltaa syvälle mieleensä ja saa palata haluamiinsa muistoihin. Parempia aikoja kaipaavia ja nostalgiannälkäisiä riittää, sillä ilmastonmuutoksen myötä Miami on osittain veden alla. Vain rikkailla on varaa asua kuivalla maalla. Ihmisistä on tullut yöeläimiä, sillä päivisin on niin kuuma, ettei ulos ole asiaa.

Koska kyseessä on myös neo noir, niin Bannisterin elämään astelee tietysti perinteinen femme fatale. Rebecca Fergusonin esittämä Mae on mukamas hukannut sormuksensa. Bannister rakastuu mysteerinaiseen päätä pahkaa, kunnes tämä katoaa. Mies tekee luonnollisesti kaikkensa löytääkseen Maen, viettäen yhä enemmän aikaa omissa muistoissaan, kelaten onnenpäiviä ees ja taas sekä etsien vihjeitä alitajunnastaan.

Katoamista selvittäessään Bannister kohtaa salaliittoja, korruptiota, kidnappauksia, murhia ja ties mitä muuta. Leffa kurottelee joka suuntaan, mutta etenee mateluvauhtia. Tylsistymisen takaa noir-kliseistä kulunein: Jackmanin monotoninen kertojaääni selittää kaiken auki, sanomatta silti mistään juuri mitään.

Sisällöllisestikin monologi on silkkaa myötähäpeää.

”Mikään ei ole niin addiktoivaa kuin mennyt, se on totuus.”

”Muisto on vene, joka purjehtii ajan virtaa vasten ja minä olen soutaja.”

Miksi mies ylipäätään rakastuu naiseen tai haluaa elää hänen kanssa viettämänsä hetket yhä uudelleen? Mae on pelkkä tyhjä kuori, täysin persoonaton hahmo, jonka ainoa funktio on näyttää nätiltä ja kadota. Pariskunnan välisissä keskusteluissa on vielä vähemmän syvyyttä kuin kertojaäänen suoltamassa hölynpölyssä.

Jackmanin ja Fergusonin kemiat toimivat jopa kehnommin kuin The Greatest Showman -elokuvassa. Jackman tekee kyllä parhaansa, mutta tuntuu silti väärältä valinnalta rooliin, vaikka istui kuin nenä päähän Darren Aronofskyn upean meditatiiviseen ja oikeasti syvällisiä pohtivaan The Fountain -scifi-elokuvaan. Ehkä miehen viime vuosina esittämillä energisen räiskyvillä hahmoilla on osuutensa asiaan.

Parasta työtä Reminiscencessä tekee Thandiwe Newton Wattsin roolissa. Hänen sivuosahahmonsa on suunnilleen kiinnostavinta mitä lukuisia mysteereitä sisältävä elokuva tarjoaa. Se kertoo teoksen tasosta melkeinpä kaiken tarvittavan.

Watts-veteraani osaa käsitellä aseita, joten hänet on laitettu myös yhteen leffan turhista räiskimiskohtauksista, jotta naisella olisi edes jotain tekemistä. Toiminta tuntuu täysin päälleliimatulta, aivan kuin pari väkivallanpurskausta olisi lisätty leffaan studion käskystä. Melkein uneen vaipuneet katsojat täytyy ravistella jotenkin hereille.

Koska Lisa Joy on päättänyt änkeä teokseensa suunnilleen kaiken mahdollisen, Reminiscence yrittää käsitellä epämääräisesti myös ilmastonmuutosta. Osittain veden alle jäänyt Miami on toteutettu tyylikkäästi, mutta olisi voinut toimia vain komeana taustana tapahtumille. Leffa mainitsee myös esimerkiksi sodan ja paahtavan kuumuuden, ja yrittää ottaa kantaa näyttämällä jälleen yhden dystopian, jossa on vain köyhiä ja rikkaita. Reminiscence ei silti onnistu sanomaan mitään nykyhetken ongelmista, kuten hyvän scifin kuuluisi.

Myös katsoja tarvitsisi käyttöönsä Reminiscence-tekniikan. Sen avulla turruttavan tylsästä elokuvasta saattaisi muistaakin jotain jopa parin päivän päästä.

”Aika ei virtaa enää vain yhteen suuntaan”, sanoo päähenkilö Bannister, mutta on väärässä. Reminiscence-elokuvan aikana aika tuntuu pysähtyvän. Kahden tunnin kesto venyy pieneksi ikuisuudeksi.

REMINISCENCE

2/5

”Oivaltavasta ideastaan huolimatta Reminiscence tyytyy toistelemaan scifi- ja noir-elokuvien kuluneimpia kliseitä.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/arvostelu-hugh-jackmanin-odotettu-reminiscence-scifi-elokuva-on-valtaisa-pettymys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Tom Hiddlestonin Loki-luennot ja 9 muuta asiaa, mitkä opimme uuden Marvel-sarjan pressitilaisuudessa

    Kuusiosainen Loki alkaa Disney Plussassa 9. kesäkuuta. Muropaketti...
    Disney Plus
  • Uusi Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley Snipesiä ja tekemisessä menee vielä hyvä tovi

    Uusi Blade-elokuva on tulossa – Mutta ilman Wesley Snipesiä ja tekemisessä menee vielä hyvä tovi

    Kesällä 2019 Marvel Studios paljasti aikovansa tehdä uuden...
    Blade
  • She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    She-Hulk-sarja etenee: Marvel Studios löysi näyttelijän alastonkuvistakin tutulle supersankarille

    Bruce Bannerin serkku Jennifer Walters saa oman sarjansa...
    Disney Plus
  • Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Dinosaurus-Batman nähdään Dark Nights: Death Metal -sarjakuvassa. DC...
    Batman
  • Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Se: Toinen luku saa ensi-iltansa 6. syyskuuta. IT:...
    Andy Muschietti
  • Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 No Time to Dien loppuratkaisua

    Daniel Craig kommentoi vihdoinkin julkisesti 007 No Time to Dien loppuratkaisua

    007 No Time to Die oli Daniel Craigin...
    007 No Time to Die
  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Nine Perfect Strangers -minisarja pohjautuu Liane Moriartyn samannimiseen...
    Elokuvat
  • Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Captain Marvel -elokuvassa nähtiin sarjakuville uskollinen versio Kapteeni...
    Captain Marvel
  • Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Amazon Prime Videon toimintaseikkailu The Tomorrow War matkustaa...
    Amazon Prime Video

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoin...
Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan ju...
Top 5: Nämä Hollywood-tähdet kiroilevat elokuvissa...
The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ...
Ensimmäiset
kuvat SAS: Rogue Heroes -sarjasta – Tä...

Tekniikka uutisia

  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn Bond-ase huutokaupataan – Hinta tullee olemaan enemmän kuin monen suomalaisen viiden v...

    Sean Conneryn ensimmäisessä Bond-elokuvassa nähty tuliase on tulossa...
    Elokuvauutiset
  • Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Audin kehittämä, auton takapenkille suunnattu VR-kokemus saattaa viitata...
    Avengers
  • Kuva: Will Smithin uuden leffan juliste on vuoden kamalimpia – Näin paljon parempi siitä tuli minuut...

    Kuva: Will Smithin uuden leffan juliste on vuoden kamalimpia – Näin paljon parempi siitä tuli minuut...

    Will Smithin ja Martin Lawrencen kolmannesta Bad Boys...
    Bad Boys
  • House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cardsin viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä 2....
    Elokuvat
  • Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan kauppakeskuksen parkkipaikalla – Hippo Taatilan uutu...

    Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan kauppakeskuksen parkkipaikalla – Hippo Taatilan uutu...

    Miten suomalaisesta maajoukkuetason koripalloilijasta tuli uusien Star Wars...
    Chewbacca
  • Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Uusi syksy ja uusi kouluvuosi. Unelmien sielunmessua, Fight...
    Elokuvauutiset
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Traileri: Arrow-tähti ähisee öljyttynä showpainikehässä Heels-sarjan pääosassa

    Traileri: Arrow-tähti ähisee öljyttynä showpainikehässä Heels-sarjan pääosassa

    Heels-sarja kertoo pikkukaupungin showpainifederaatiosta. Starz-kanava on julkaissut trailerin...
    Elokuvat
  • Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Anya Taylor-Joy nähdään kahdessa Robert Eggersin elokuvassa. The...
    Anya Taylor-Joy

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Spider-Man -spinoff Venom saa ensi-iltansa 5. lokakuuta. Elokuvan...
    Elokuvat
  • Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Suomessa Captain Marvel julkaistaan maaliskuun 6. päivä, mikä...
    Brie Larson
  • Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Hot Toysin tuleva toimintafiguuri/patsas esittelee Marvel: Contest of...
    Deadpool

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme