Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin Inception

Posted on 21.8.2020

Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja se kuuluukin lopulta Christopher Nolanin ohjaustöiden parhaimmistoon. Koko yleisöä kimurantti scifi-trilleri ei kuitenkaan varmasti miellytä, eikä se valitettavasti aivan viiden tähden mestariteos ole.


Ensi-ilta: 26.8.2020
Alkuperäisnimi: Tenet
Ohjaus: Christopher Nolan
Käsikirjoitus: Christopher Nolan
Pääosissa: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson & Kenneth Branagh
Pituus: 150 minuuttia
Ikäraja: K16


Kukaan tuskin odottaa Christopher Nolanilta enää kovin simppeliä elokuvaa, mutta Tenet koettelee jo varmasti monen katsojan sietokykyä. Nolan on leikkinyt kiemuraisella tarinankerronnalla ja eri aikatasoilla ainakin Mementosta (2000) lähtien, aina The Prestigen (2006) ja Interstellarin (2014) kautta Dunkirkiin (2017), mutta Tenet kipuaa tässä suhteessa omalle tasolleen.

Jo etukäteen vuosikymmenen takaiseen Inceptioniin verrattu Tenet on siis sanalla sanoen monimutkainen. Sanoisin jopa, että jos Inceptionin juoni tuntui liian vaikealta seurata, kannattaa jättää Tenet suosiolla väliin.

Tällä kehotuksella en kuitenkaan tarkoita sanoa, että Tenet olisi huono elokuva. Päin vastoin, se on oikein pätevä ohjaustyö, joka pitää erinomaisesti otteessaan.

Räjähtävästi käynnistyvän elokuvan alussa kryptisesti nimetty ”The Protagonist” (John David Washington) todistaa hämmästyttävän ilmiön terrorihyökkäyksen keskellä, jää kiinni, joutuu kidutetuksi ja yrittää ottaa oman henkensä. Agentti kuitenkin pelastetaan ja hänet usutetaan uudelle tehtävälle, josta edes tehtävän antajat eivät tiedä kertoa paljon mitään.

Kirjaimellisella protagonistilla on vihjeinään vain käsiele ja sana ”tenet”, jonka pitäisi avata oikeat ovet. Tämä johtaa hänet vakoilun, asekaupan ja salaliiton alamaailmaan, jonka varjoissa pieni joukko toimijoita yrittää pelastaa maailman uhkaavalta tuholta.

Avainsana elokuvassa on aika, ja se taivutetaan todellakin mutkalleen. Ei ole sattumaa, että elokuvan nimi on palindromi.

Näitä vihjauksia enempää tarinasta ei kuitenkaan kannata paljastaa. Kertomuksen haastavuus on pohjimmiltaan kiinni siitä, onko katsoja sattunut kuluttamaan sopivaa tieteisfikiota ja törmännyt jo aiemmin joihinkin elokuvan ideoista.

Ja toisaalta vaikka ideat olisivatkin tuttuja, on Nolanin tarinakerronta jälleen niin nopeatempoista ja itsetarkoituksellisen hämärää, että kelkasta saattaa helposti pudota.

Nolan kuitenkin kuljettaa tarinaa tutulla, raudanlujalla otteellaan. Kuurouttava soundtrack jylisee ja elokuva sykkii eteenpäin huikealla draivilla. Katsoja voi vain pitää penkistä kiinni ja yrittää pysyä mukana.

Ohjaajan suurin voimavara on jälleen visuaalisuudessa, ja Tenetissä on Inceptionin tapaan upean mieleenpainuvia, omaperäisiä hetkiä. Tuntuu melkein kuin tarinamaailma olisi suunniteltu mahdollistamaan parhaat visuaaliset ja kohtaukselliset ideat.

Tenetiä kannattalee edellisten Nolan-leffojen tapaan näyttelijöiden laatukaarti, jonka lahjoja ei paljon tarvitse lähteä todistelemaan. BlacKkKlansmanista (2018) tunnettu John David Washington on sympaattisempi ja samaistuttavampi kuin Nolanin sankarit yleensä. Hänen rinnallaan Elizabeth Debicki (mm. Widows) tuo tarinaan inhimillisyyttä, ja Robert Pattinson on roolissaan suorastaan kiusallisen hurmaava.

Heikoimmalta lenkiltä tuntuu hieman yllättäen äreää asekauppiasta esittävä Kenneth Branagh, joka olisi voinut ehkä hieman hillitä roolisuoritustaan. Nolanin elokuvien tyyliin hahmot ovat valtaosin ilmaisultaan hillittyjä, joten Branaghin valinnat tuntuvat yliampuvilta.

Tenetin suurin heikkous on geneerinen peruskertomus kiemurtelevan juonen takana. Jos nimittäin kovan linjan tieteisfiktion raamit riisuisi kokonaan elokuvan yltä, jäisi jäljelle aika keskinkertainen vakoojatrilleri. Tämä ei kuitenkaan tule mieleen vielä teatterissa, sillä elokuvan kerronnan tapa ja tarinallinen rakenne ovat itsessään kiehtovia.

Ja audiovisuaalinen toteutus on tietysti elokuvamaailman kirkkainta kärkeä – Spektaakkelia isolla s:llä. Elokuvaa on yksinkertaisesti nautinto seurata.

Tenet on siis taattua laatua Christopher Nolanilta, se vain ei ole aivan yhtä mestarillinen ja loppuun asti harkittu kuin käsikirjoittaja-ohjaajan laadukkaimmat elokuvat. Omissa kirjoissani se jää ainakin Dunkirkiä, The Prestigeä ja ehkä Interstellariakin alemmas ohjaajan tuotannossa.

Ehkäpä tänä maailman aikana voisi vielä korostaa, että Tenet on varmasti parhaimmillaan elokuvateatterissa. Nolanin äänimaailma ja omaperäiset toimintakohtaukset pääsevät eri tavalla oikeuksiinsa valkokankaalla, joten kehottaisin kaikkia kykeneviä kokemaan tämän(kin) elokuvan ensi kertaa teatterissa.

TENET

”Scifi-toimintaa, spektaakkelia ja kiemuraista tarinankerrontaa Christopher Nolanin tutulla ammattitaidolla.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-tenet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Äänestys: Oletko sekoittanut Helsingin elokuvateattereista Kinopalatsin ja Tennispalatsin joskus kes...

    Äänestys: Oletko sekoittanut Helsingin elokuvateattereista Kinopalatsin ja Tennispalatsin joskus kes...

    Helsingin keskustan suurimmat elokuvateatterit on nimetty erehdyttävän samalla...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Amazon Prime Videon toimintaseikkailu The Tomorrow War matkustaa...
    Amazon Prime Video
  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yksi kaikkien aikojen parhaista trilleistä

    Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yksi kaikkien aikojen parhaista trilleistä

    Parasitella Oscar-patsaat keränneen Bong Joon-hon varhainen läpimurtoelokuva Memories...
    Bong Joon-ho
  • Sonos Beam -soundbar päivittyi toiseen sukupolveen – Nyt mukana myös Dolby Atmos -tuki

    Sonos Beam -soundbar päivittyi toiseen sukupolveen – Nyt mukana myös Dolby Atmos -tuki

    Uusi Sonos Beam (Gen 2) -soundbar ei ulkonäöltään...
    Elokuvauutiset
  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Kuvat: Tältä näyttää uusi Ghostbusters, joka on jatkoa Ivan Reitmanin alkuperäisille elokuville

    Kuvat: Tältä näyttää uusi Ghostbusters, joka on jatkoa Ivan Reitmanin alkuperäisille elokuville

    Ghostbusters: Afterlife -leffan ensi-ilta on näillä näkymin marraskuussa....
    Elokuvat
  • Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Kuva: Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pelistä tiedetään nyt

    Tuore tietovuoto kertoo, että Far Cry 6 tulee...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen...
Edes rehellinen traileri ei löydä
Batman: The Anim...
Huhu: Guardians of the Galaxy -elokuvien Rocket ja...
Klassinen Star Trek: The Next Generation -pahis on...
Kuva: Kauhuhitti It:n jatko-osan kuvaukset päättyi...

Tekniikka uutisia

  • Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Vedonlyönti alkakoon! Miten pian Sean Beanin hahmo kuolee...
    Bong Joon-ho
  • Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villin faniteorian mukaan Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä muun...
    Cyberpunk 2077
  • Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Ensimmäinen kuva Lucifer-sarjan viimeisestä kaudesta: Tuttu hahmo palaa kuvioihin

    Eevaa esittänyt Inbar Lavi palaa kuvioon Luciferin viimeisellä...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomassa, mutta Marvel-leffalla on myös ongelmansa

    Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomassa, mutta Marvel-leffalla on myös ongelmansa

    Pitkään odotettu Black Widow’n oma elokuva esittelee Scarlett...
    Black Widow
  • Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen, mutta leffateattereissa Prisoners of the Ghostla...

    Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen, mutta leffateattereissa Prisoners of the Ghostla...

    Nicolas Cage on tituleerannut Prisoners of the Ghostlandia...
    Elokuvauutiset
  • Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Suomen elokuvateattereihin (toivottavasti) 4. helmikuuta saapuvasta Jackass Forever...
    elokuvatrailerit
  • Mitä Leialla oikein oli kädessään? Uusi Star Wars -kuva on suunnattu vain elokuvasarjan suurimmille ...

    Mitä Leialla oikein oli kädessään? Uusi Star Wars -kuva on suunnattu vain elokuvasarjan suurimmille ...

    Uusi kirja esittelee yksityiskohtaisesti Star Wars -universumin kaikki...
    Carrie Fisher
  • Marraskuulle siirtyneestä Black Widow -elokuvasta julkaistiin kaksi uutta kuvaa

    Marraskuulle siirtyneestä Black Widow -elokuvasta julkaistiin kaksi uutta kuvaa

    Scarlett Johanssonin sooloseikkailun on edelleen tarkoitus saada ensi-iltansa...
    Black Widow
  • Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Pitkän linjan sveitsiläisnäyttelijä Bruno Ganz on kuollut. Bruno...
    Bruno Ganz
  • Tänään tv:ssä: Niin löysää erotiikkaa, että mieleen tulee pula-ajan kaurapuuro

    Tänään tv:ssä: Niin löysää erotiikkaa, että mieleen tulee pula-ajan kaurapuuro

    Jostain käsittämättömästä syystä Hero-kanava jatkaa prime time -katseluajan...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Onko tässä kaikkien aikojen salaliittoteoria? Uusien Pokémonien ulkonäkö on lainattu Tehotytöt-piirr...

    Onko tässä kaikkien aikojen salaliittoteoria? Uusien Pokémonien ulkonäkö on lainattu Tehotytöt-piirr...

    Internetissä vauhdilla leviävän teorian mukaan tuoreiden Pokémon Sword...
    Elokuvat
  • Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Operation Fortunen pääosissa nähdään Jason Statham, Josh Hartnett...
    Aubrey Plaza
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme