Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin Inception

Posted on 21.8.2020

Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja se kuuluukin lopulta Christopher Nolanin ohjaustöiden parhaimmistoon. Koko yleisöä kimurantti scifi-trilleri ei kuitenkaan varmasti miellytä, eikä se valitettavasti aivan viiden tähden mestariteos ole.


Ensi-ilta: 26.8.2020
Alkuperäisnimi: Tenet
Ohjaus: Christopher Nolan
Käsikirjoitus: Christopher Nolan
Pääosissa: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson & Kenneth Branagh
Pituus: 150 minuuttia
Ikäraja: K16


Kukaan tuskin odottaa Christopher Nolanilta enää kovin simppeliä elokuvaa, mutta Tenet koettelee jo varmasti monen katsojan sietokykyä. Nolan on leikkinyt kiemuraisella tarinankerronnalla ja eri aikatasoilla ainakin Mementosta (2000) lähtien, aina The Prestigen (2006) ja Interstellarin (2014) kautta Dunkirkiin (2017), mutta Tenet kipuaa tässä suhteessa omalle tasolleen.

Jo etukäteen vuosikymmenen takaiseen Inceptioniin verrattu Tenet on siis sanalla sanoen monimutkainen. Sanoisin jopa, että jos Inceptionin juoni tuntui liian vaikealta seurata, kannattaa jättää Tenet suosiolla väliin.

Tällä kehotuksella en kuitenkaan tarkoita sanoa, että Tenet olisi huono elokuva. Päin vastoin, se on oikein pätevä ohjaustyö, joka pitää erinomaisesti otteessaan.

Räjähtävästi käynnistyvän elokuvan alussa kryptisesti nimetty ”The Protagonist” (John David Washington) todistaa hämmästyttävän ilmiön terrorihyökkäyksen keskellä, jää kiinni, joutuu kidutetuksi ja yrittää ottaa oman henkensä. Agentti kuitenkin pelastetaan ja hänet usutetaan uudelle tehtävälle, josta edes tehtävän antajat eivät tiedä kertoa paljon mitään.

Kirjaimellisella protagonistilla on vihjeinään vain käsiele ja sana ”tenet”, jonka pitäisi avata oikeat ovet. Tämä johtaa hänet vakoilun, asekaupan ja salaliiton alamaailmaan, jonka varjoissa pieni joukko toimijoita yrittää pelastaa maailman uhkaavalta tuholta.

Avainsana elokuvassa on aika, ja se taivutetaan todellakin mutkalleen. Ei ole sattumaa, että elokuvan nimi on palindromi.

Näitä vihjauksia enempää tarinasta ei kuitenkaan kannata paljastaa. Kertomuksen haastavuus on pohjimmiltaan kiinni siitä, onko katsoja sattunut kuluttamaan sopivaa tieteisfikiota ja törmännyt jo aiemmin joihinkin elokuvan ideoista.

Ja toisaalta vaikka ideat olisivatkin tuttuja, on Nolanin tarinakerronta jälleen niin nopeatempoista ja itsetarkoituksellisen hämärää, että kelkasta saattaa helposti pudota.

Nolan kuitenkin kuljettaa tarinaa tutulla, raudanlujalla otteellaan. Kuurouttava soundtrack jylisee ja elokuva sykkii eteenpäin huikealla draivilla. Katsoja voi vain pitää penkistä kiinni ja yrittää pysyä mukana.

Ohjaajan suurin voimavara on jälleen visuaalisuudessa, ja Tenetissä on Inceptionin tapaan upean mieleenpainuvia, omaperäisiä hetkiä. Tuntuu melkein kuin tarinamaailma olisi suunniteltu mahdollistamaan parhaat visuaaliset ja kohtaukselliset ideat.

Tenetiä kannattalee edellisten Nolan-leffojen tapaan näyttelijöiden laatukaarti, jonka lahjoja ei paljon tarvitse lähteä todistelemaan. BlacKkKlansmanista (2018) tunnettu John David Washington on sympaattisempi ja samaistuttavampi kuin Nolanin sankarit yleensä. Hänen rinnallaan Elizabeth Debicki (mm. Widows) tuo tarinaan inhimillisyyttä, ja Robert Pattinson on roolissaan suorastaan kiusallisen hurmaava.

Heikoimmalta lenkiltä tuntuu hieman yllättäen äreää asekauppiasta esittävä Kenneth Branagh, joka olisi voinut ehkä hieman hillitä roolisuoritustaan. Nolanin elokuvien tyyliin hahmot ovat valtaosin ilmaisultaan hillittyjä, joten Branaghin valinnat tuntuvat yliampuvilta.

Tenetin suurin heikkous on geneerinen peruskertomus kiemurtelevan juonen takana. Jos nimittäin kovan linjan tieteisfiktion raamit riisuisi kokonaan elokuvan yltä, jäisi jäljelle aika keskinkertainen vakoojatrilleri. Tämä ei kuitenkaan tule mieleen vielä teatterissa, sillä elokuvan kerronnan tapa ja tarinallinen rakenne ovat itsessään kiehtovia.

Ja audiovisuaalinen toteutus on tietysti elokuvamaailman kirkkainta kärkeä – Spektaakkelia isolla s:llä. Elokuvaa on yksinkertaisesti nautinto seurata.

Tenet on siis taattua laatua Christopher Nolanilta, se vain ei ole aivan yhtä mestarillinen ja loppuun asti harkittu kuin käsikirjoittaja-ohjaajan laadukkaimmat elokuvat. Omissa kirjoissani se jää ainakin Dunkirkiä, The Prestigeä ja ehkä Interstellariakin alemmas ohjaajan tuotannossa.

Ehkäpä tänä maailman aikana voisi vielä korostaa, että Tenet on varmasti parhaimmillaan elokuvateatterissa. Nolanin äänimaailma ja omaperäiset toimintakohtaukset pääsevät eri tavalla oikeuksiinsa valkokankaalla, joten kehottaisin kaikkia kykeneviä kokemaan tämän(kin) elokuvan ensi kertaa teatterissa.

TENET

”Scifi-toimintaa, spektaakkelia ja kiemuraista tarinankerrontaa Christopher Nolanin tutulla ammattitaidolla.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-tenet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Random Acts of Violence julkaistaan Yhdysvalloissa kauhuelokuviin keskittyneessä...
    Elokuvat
  • Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Suomessa Avengers: Endgamen ensi-iltapäivän näytöksiin lippuja on vielä...
    Avengers
  • Avengers: Endgamen uusi promokuva vahvistaa Infinity Warista tutun hahmon paluun

    Avengers: Endgamen uusi promokuva vahvistaa Infinity Warista tutun hahmon paluun

    Avengers: Endgame saa Suomessa ensi-iltansa 24. huhtikuuta. Uusi...
    Avengers
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky
  • Star Wars -fanien suosikkihahmo on mukana The Mandalorian -sarjan toisella kaudella – Clone Warsista...

    Star Wars -fanien suosikkihahmo on mukana The Mandalorian -sarjan toisella kaudella – Clone Warsista...

    Rosario Dawsonin rooli The Mandalorianin kakkoskaudella on Ahsoka...
    Disney Plus
  • Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...

    Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...

    Ei viikkoa ilman Hercule Poirotia ratkomassa mysteereitä. Tänään...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Marraskuussa ensi-iltansa saavasta Terminator: Dark Fatesta on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, mutta uhkaa ähkyllä jopa kovinta Wes Anderson -fani...

    Arvostelu | The French Dispatch on hyvä elokuva, mutta uhkaa ähkyllä jopa kovinta Wes Anderson -fani...

    Omaperäisestä kuvakerronnastaan tunnetun Wes Andersonin uusin elokuva The...
    Adrien Brody
  • Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty El Camino -elokuva antaa Jesse Pinkmanin tarinalle...

    Arvostelu: Puhtaasti Breaking Bad -faneille tehty El Camino -elokuva antaa Jesse Pinkmanin tarinalle...

    Vince Gilliganin luoma, palkittu Breaking Bad julkaistiin viiden...
    Aaron Paul
  • 007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    Uuden James Bond -elokuvan on edelleen tarkoitus saapua...
    007 No Time to Die

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del To...
HBO perui yllättäen jo kuvatun Naomi Wattsin tähdi...
Näyttelijä Albert Finney on kuollut – Big Fish -tä...
Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin...
Game of Thrones -tähti haukkui sarjan alkuperäisen...

Tekniikka uutisia

  • Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä mies vainoaa Natalie Portmania

    Lähestymiskielto: Itseään John Wickiksi väittävä mies vainoaa Natalie Portmania

    Star Warsista ja Thor-elokuvista tuttu Natalie Portman on...
    Elokuvat
  • Netflixin historian suurin tuotanto tulille: Avengers-ohjaajat saivat käyttöönsä 200 miljoonaa dolla...

    Netflixin historian suurin tuotanto tulille: Avengers-ohjaajat saivat käyttöönsä 200 miljoonaa dolla...

    Joe ja Anthony Russo ohjaavat Netflixille 200 miljoonan...
    Anthony ja Joe Russo
  • Tulossa: Näitä kuutta uutta Netflix-elokuvaa kannattaa odottaa syksyltä – Mukana avaruusolioita, She...

    Tulossa: Näitä kuutta uutta Netflix-elokuvaa kannattaa odottaa syksyltä – Mukana avaruusolioita, She...

    Elokuvateattereiden ensi-iltojen tilanne näyttää syksyn osalta perin kurjalta,...
    Elokuva-artikkelit
  • Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Notice -traileri esittelee Netflixin historian suurimman elokuvan – Ensi-ilta marraskuussa

    Red Noticen pääosissa nähdään Dwayne Johnson, Ryan Reynolds...
    Dwayne Johnson
  • Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Independence Day -ohjaajalta suoraa puhetta: “Jatko-osa olisi pitänyt jättää kokonaan tekemättä Will...

    Tehostespekaatteli Independence Day sai hirveän vääntämisen jälkeen jatko-osan...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Hot Toysin tuleva toimintafiguuri/patsas esittelee Marvel: Contest of...
    Deadpool
  • Ohjaaja Taika Waititi esittää uudessa elokuvassaan Adolf Hitleriä: “Kyllä muuten hävetti”

    Ohjaaja Taika Waititi esittää uudessa elokuvassaan Adolf Hitleriä: “Kyllä muuten hävetti”

    Taika Waititin ohjaama natseja vastustava Jojo Rabbit saa...
    Bio Rex
  • Encanto-traileri – Näin värikkäältä näyttää ja kuulostaa Lin-Manuel Mirandan säveltämä Disneyn musik...

    Encanto-traileri – Näin värikkäältä näyttää ja kuulostaa Lin-Manuel Mirandan säveltämä Disneyn musik...

    Disneyn uusin musikaalianimaatio on nimeltään Encanto. Disney jatkaa...
    animaatioelokuvat
  • Marvelin Helstrom-kauhusarjasta julkaistiin ensimmäiset kuvat

    Marvelin Helstrom-kauhusarjasta julkaistiin ensimmäiset kuvat

    Helstrom saa ensi-iltansa lokakuussa. Marvelin Helstrom-kauhusarja on ollut...
    Elokuvat
  • Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Kauhuelokuva Ravage julkaistaan VOD-versiona elokuussa. Annabelle Dexter-Jones (tv-sarjat...
    Annabelle Dexter-Jones

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Amazon Prime Videon toimintaseikkailu The Tomorrow War matkustaa...
    Amazon Prime Video
  • Mikä on vuoden 2021 odotetuin Marvel-elokuva? – Kaksi leffaa nousi ylitse muiden, kun 800 lukijaa ke...

    Mikä on vuoden 2021 odotetuin Marvel-elokuva? – Kaksi leffaa nousi ylitse muiden, kun 800 lukijaa ke...

    Kysyimme juhannusaattona Muropaketin lukijoilta, mitä Marvelin sarjakuvista ammentavaa...
    Black Widow
  • Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Pitkään peleistä ja pelisarjoista ammentaneiden elokuvien ja sarjojen...
    arcane

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme