Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin Inception

Posted on 21.8.2020

Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja se kuuluukin lopulta Christopher Nolanin ohjaustöiden parhaimmistoon. Koko yleisöä kimurantti scifi-trilleri ei kuitenkaan varmasti miellytä, eikä se valitettavasti aivan viiden tähden mestariteos ole.


Ensi-ilta: 26.8.2020
Alkuperäisnimi: Tenet
Ohjaus: Christopher Nolan
Käsikirjoitus: Christopher Nolan
Pääosissa: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson & Kenneth Branagh
Pituus: 150 minuuttia
Ikäraja: K16


Kukaan tuskin odottaa Christopher Nolanilta enää kovin simppeliä elokuvaa, mutta Tenet koettelee jo varmasti monen katsojan sietokykyä. Nolan on leikkinyt kiemuraisella tarinankerronnalla ja eri aikatasoilla ainakin Mementosta (2000) lähtien, aina The Prestigen (2006) ja Interstellarin (2014) kautta Dunkirkiin (2017), mutta Tenet kipuaa tässä suhteessa omalle tasolleen.

Jo etukäteen vuosikymmenen takaiseen Inceptioniin verrattu Tenet on siis sanalla sanoen monimutkainen. Sanoisin jopa, että jos Inceptionin juoni tuntui liian vaikealta seurata, kannattaa jättää Tenet suosiolla väliin.

Tällä kehotuksella en kuitenkaan tarkoita sanoa, että Tenet olisi huono elokuva. Päin vastoin, se on oikein pätevä ohjaustyö, joka pitää erinomaisesti otteessaan.

Räjähtävästi käynnistyvän elokuvan alussa kryptisesti nimetty ”The Protagonist” (John David Washington) todistaa hämmästyttävän ilmiön terrorihyökkäyksen keskellä, jää kiinni, joutuu kidutetuksi ja yrittää ottaa oman henkensä. Agentti kuitenkin pelastetaan ja hänet usutetaan uudelle tehtävälle, josta edes tehtävän antajat eivät tiedä kertoa paljon mitään.

Kirjaimellisella protagonistilla on vihjeinään vain käsiele ja sana ”tenet”, jonka pitäisi avata oikeat ovet. Tämä johtaa hänet vakoilun, asekaupan ja salaliiton alamaailmaan, jonka varjoissa pieni joukko toimijoita yrittää pelastaa maailman uhkaavalta tuholta.

Avainsana elokuvassa on aika, ja se taivutetaan todellakin mutkalleen. Ei ole sattumaa, että elokuvan nimi on palindromi.

Näitä vihjauksia enempää tarinasta ei kuitenkaan kannata paljastaa. Kertomuksen haastavuus on pohjimmiltaan kiinni siitä, onko katsoja sattunut kuluttamaan sopivaa tieteisfikiota ja törmännyt jo aiemmin joihinkin elokuvan ideoista.

Ja toisaalta vaikka ideat olisivatkin tuttuja, on Nolanin tarinakerronta jälleen niin nopeatempoista ja itsetarkoituksellisen hämärää, että kelkasta saattaa helposti pudota.

Nolan kuitenkin kuljettaa tarinaa tutulla, raudanlujalla otteellaan. Kuurouttava soundtrack jylisee ja elokuva sykkii eteenpäin huikealla draivilla. Katsoja voi vain pitää penkistä kiinni ja yrittää pysyä mukana.

Ohjaajan suurin voimavara on jälleen visuaalisuudessa, ja Tenetissä on Inceptionin tapaan upean mieleenpainuvia, omaperäisiä hetkiä. Tuntuu melkein kuin tarinamaailma olisi suunniteltu mahdollistamaan parhaat visuaaliset ja kohtaukselliset ideat.

Tenetiä kannattalee edellisten Nolan-leffojen tapaan näyttelijöiden laatukaarti, jonka lahjoja ei paljon tarvitse lähteä todistelemaan. BlacKkKlansmanista (2018) tunnettu John David Washington on sympaattisempi ja samaistuttavampi kuin Nolanin sankarit yleensä. Hänen rinnallaan Elizabeth Debicki (mm. Widows) tuo tarinaan inhimillisyyttä, ja Robert Pattinson on roolissaan suorastaan kiusallisen hurmaava.

Heikoimmalta lenkiltä tuntuu hieman yllättäen äreää asekauppiasta esittävä Kenneth Branagh, joka olisi voinut ehkä hieman hillitä roolisuoritustaan. Nolanin elokuvien tyyliin hahmot ovat valtaosin ilmaisultaan hillittyjä, joten Branaghin valinnat tuntuvat yliampuvilta.

Tenetin suurin heikkous on geneerinen peruskertomus kiemurtelevan juonen takana. Jos nimittäin kovan linjan tieteisfiktion raamit riisuisi kokonaan elokuvan yltä, jäisi jäljelle aika keskinkertainen vakoojatrilleri. Tämä ei kuitenkaan tule mieleen vielä teatterissa, sillä elokuvan kerronnan tapa ja tarinallinen rakenne ovat itsessään kiehtovia.

Ja audiovisuaalinen toteutus on tietysti elokuvamaailman kirkkainta kärkeä – Spektaakkelia isolla s:llä. Elokuvaa on yksinkertaisesti nautinto seurata.

Tenet on siis taattua laatua Christopher Nolanilta, se vain ei ole aivan yhtä mestarillinen ja loppuun asti harkittu kuin käsikirjoittaja-ohjaajan laadukkaimmat elokuvat. Omissa kirjoissani se jää ainakin Dunkirkiä, The Prestigeä ja ehkä Interstellariakin alemmas ohjaajan tuotannossa.

Ehkäpä tänä maailman aikana voisi vielä korostaa, että Tenet on varmasti parhaimmillaan elokuvateatterissa. Nolanin äänimaailma ja omaperäiset toimintakohtaukset pääsevät eri tavalla oikeuksiinsa valkokankaalla, joten kehottaisin kaikkia kykeneviä kokemaan tämän(kin) elokuvan ensi kertaa teatterissa.

TENET

”Scifi-toimintaa, spektaakkelia ja kiemuraista tarinankerrontaa Christopher Nolanin tutulla ammattitaidolla.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-tenet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022

    Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022

    House of the Dragon -sarja sijoittuu aikaan ennen...
    Elokuvat
  • Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudessa elokuvassaan – ”Tein sitä kohtausta kuusi tunti...

    Guardians of the Galaxy -tähti on ilkialasti uudessa elokuvassaan – ”Tein sitä kohtausta kuusi tunti...

    Guillermo del Toron ohjaama Nightmare Alley on tammikuun...
    Bradley Cooper
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Ju-On: Origins kuuluu samaan kauhusarjaan kuin The Grudge...
    Elokuvat
  • Disneyn uusin pitkä elokuva julkaistaan Disney+:ssa huomenna ilman lisämaksua

    Disneyn uusin pitkä elokuva julkaistaan Disney+:ssa huomenna ilman lisämaksua

    Disney+ tarjoaa huomenna joululahjan käyttäjilleen uunituoreen elokuvan muodossa....
    Disney
  • Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Netflixin uusin toimintaelokuva on Mary Elizabeth Winsteadin tähdittämä...
    Elokuva-arvostelut
  • Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä elokuvista – Koko ajan sataa ja lopussa kaikki mene...

    Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä elokuvista – Koko ajan sataa ja lopussa kaikki mene...

    Miten hyvin David Fincherin vuoden 1995 mestariteos Seven...
    Elokuvauutiset
  • Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Marvel nappasi Alienin ja Predatorin valikoimaansa.

    Alienin ja Predatorin sarjakuvaseikkailuiden koti oli pitkään Dark...
    Alien
  • Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Stan Lee on kuollut – kauan eläköön Stan...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Cannesin elokuvajuhlilla maailmanensi-iltansa saanut, J-P Valkeapään ohjaama Koirat...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters ...
Kuva: Rey vs. Darth Vader – Tältä näyttää uusi Sta...
Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarj...
Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle ...
Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää ...

Tekniikka uutisia

  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Marvelin Netflix-sarjat ovat saaneet kirvestä kalloon yksi kerrallaan....
    Elokuvauutiset
  • The Addams Family 2 -traileri – Friikkiperhe lähtee lomamatkalle syksyllä julkaistavassa animaatioss...

    The Addams Family 2 -traileri – Friikkiperhe lähtee lomamatkalle syksyllä julkaistavassa animaatioss...

    The Addams Family 2 saa ensi-iltansa 1. lokakuuta....
    Charlize Theron
  • Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Spider-Man: Across the Spider-Versen traileri on julkaistu – Hämähäkkimies 2099 on mukana Into the S...

    Sony Pictures on julkaissut ensimmäisen trailerin Spider-Man: Into...
    elokuvatrailerit
  • Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Amazonin Prime Videossa nähtävä Undone on oikean elämän...
    Amazon
  • Netflix vahvisti, milloin kesällä alkanut Masters of the Universe -tv-sarja saa jatkoa, eikä odotus ...

    Netflix vahvisti, milloin kesällä alkanut Masters of the Universe -tv-sarja saa jatkoa, eikä odotus ...

    Kevin Smithin Masters of the Universe: Revelation -sarjan...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Arvostelu | Hugh Jackmanin odotettu Reminiscence-scifi-elokuva on valtaisa pettymys

    Westworldin luojan tieteiselokuva ei pääse pintaa syvemmälle. Lukuisista...
    Elokuva-arvostelut
  • Paljonko HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja paljasti kuukausihintansa

    Paljonko HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja paljasti kuukausihintansa

    HBO Nordicin 26.10.2021 korvaavan HBO Maxin hinta on...
    Elokuvauutiset
  • Keanu Reeves on valmis tekemään Matrix 5:n, mutta ei usko elokuvan koskaan toteutuvan

    Keanu Reeves on valmis tekemään Matrix 5:n, mutta ei usko elokuvan koskaan toteutuvan

    The Matrix Resurrections sai elokuvateattereissa tuntuvasti koleamman vastaanoton...
    Elokuvauutiset
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Captain Marvel -elokuvassa nähtiin sarjakuville uskollinen versio Kapteeni...
    Captain Marvel
  • Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Avengers: Endgamen elokuvalippuja myydään nyt USA:ssa satojen dollarien hintapyynnöillä

    Suomessa Avengers: Endgamen ensi-iltapäivän näytöksiin lippuja on vielä...
    Avengers
  • Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan julkaisuajankohdan ja jaksojen määrän

    Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan julkaisuajankohdan ja jaksojen määrän

    Tutut Marvel-tarinat päälaelleen kääntävä What If? -sarja nähdään...
    Disney Plus

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme