Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Solasta: Crown of the Magisteriin aikaansa

Posted on 18.6.2021

Solasta: Crown of the Magisterin uskollinen D&D 5e -sääntöjen sovitus tarjoaa nautinnollisen taistelumekaniikan ja unohdettavan tylsän juonen.


Solasta Crown of the MagisterJulkaisupäivä: 27.5.2021
Studio: Tactical Adventures
Julkaisija: Tactical Adventures
Saatavilla: PC (Windows, testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: 12 tuntia


Suositun pyötäroolipeli Dungeon & Dragonsin tuoreinta vitoslaitosta digitaaliseen muotoon kaipaavat ovat kärkkyneet innolla Larian Studiosin Baldur’s Gate 3:a. Sitä ennen porteista solahtaa pelattavaksi kuitenkin huomattavasti pienemmän budjetin Solasta: Crown of the Magister, joka sovittaa Wizards of the Coastin avoimen lisenssin SRD 5.1 -sääntöpohjan uskollisesti digitaaliseen muottiin.

Toisin sanoen se saattaa näyttää samalta kuin D&D, toimia kuin D&D, mutta se ei ole silti maailmaltaan kuin D&D.

Maallikon termein Solasta: Crown of the Magister perustuu kyllä Dungeons & Dragonsin pelimekaniikkoihin, mutta sen maailma on täysin Tactical Adventuresin käsialaa. Tekijöiden uutukaisesta ei kannata siis odottaa pöllökarhuja, hyytelökuutioita tai muitakaan ikonisia D&D-hirviöitä, vaan sen sijaan tapahtumapaikkana toimii upouusi Solastan maailma ja sen uudet tuttavuudet.

Valitettavasti juuri kerronta on Solastan suurin kompastuskivi, sillä se on oppikirjamainen esimerkki tylsästä bulkkifantasiasta. Tuhansia vuosia sitten muinainen haltijoiden sivilisaatio tuhoutui mysteerisessä kataklysmissä, joka arpeutti lähitienoot ja toi ihmiset Solastan maailmaan. Badlandsiksi kutsutun tuhoalueen ympärille rakentuneet yhteiskunnat elävät hatarassa sovussa keskenään, kun taas rohkeat seikkailijat uskaltautuvat Badlandsiin etsimään rikkauksia tai kuolemaa.

Solasta Crown of the Magister

Juonellisesti peli alkaa tietenkin Caer Lemin tavernasta, jossa pelin neljä pelaajan luomaa päähenkilöä tapaavat toisensa tuoppien äärellä. Läheisen varuskunnan yhteydenpito on lakannut, joten pelaaja lähetetään tutkimaan tapausta. Paikan päällä törmätään kuolleeksi luultuun rotuun ja kruunataan yksi hahmoista pelin nimikkokruunulla, joka osoittautuu lelutiaraa huomattavasti salaperäisemmäksi.

Valitettavasti yllä oleva juoniseloste on todellisuutta paljon mielenkiintoisempi – ja/tai yliarvioin kirjoittajan lahjani – sillä Solasta ei suoranaisesti hurmaa kerronnan osalta. Juoni ei ensimmäisen kymmentuntisen aikana lähde kunnolla liikkeelle, vaan pelaajaa heitellään turhanpäiväisten tehtävien ja kruunujalokivien perässä ympäri maailmaa. Kaikki hahmot ovat lisäksi persoonattomia ja näyttävät keskenään miltei identtisiltä valituista roduista riippumatta, mikä ei ainakaan auta mielenkiinnon ylläpitämisessä.

Taustalla vaikuttaa eittämättä pienempi studio, jonka kunnianhimo ei vastaa käytössä ollutta budjettia. Tämä näkyy tarinankerronnan osalta myös verrattain rujossa ulkoasussa, joten peliin kannattaa selkeästi suunnata AA-asenteella – tämä näkyy myös keskivertoa edullisemmassa hintalapussa. Maisemat ja alueet ovat kyllä varsin näyttäviä, mutta sen sijaan kaikki muu animaatiosta hahmoihin näyttävät vuosikymmenten takaisilta tuotoksilta. Nämä eivät ole suoranaisesti luotaantyöntäviä piirteitä, mutta toisaalta genressä ei ole juuri nyt pulaakaan paljon laadukkaammista nimikkeistä.

Solasta Crown of the Magister

Toinen syy on tekijöiden panostus itse pelimekaniikkaan, joka on paitsi uskollinen, myös toimiva digitalisointi D&D 5e -säännöistä. Ennen kaikkea se on myös todella selkeä ja päihittää siltä osin jopa Larianin Baldur’s Gate 3:n varhaisversion alkuvaiheiden väännökset sovittamalla useat eri säännöt, toiminnot ja mekaniikat helposti luettavaan muotoon.

Uskollisuuden ohella runsas taistelu on myös varsin viihdyttävää. Solasta luottaa korkeuseroihin ja näkyvyyteen, joten taistelut käydään usein monikerroksisissa luolissa, huoneissa tai kylissä, jolloin taktisuus nousee tärkeään rooliin. Hahmoluokat kattavat peritutut arkkityypit velhoista sotureihin ja parantajista varkaisiin, jotka kukin toimivat ja tuovat erilaisia lähestymistapoja koitoksiin.

Lähdemateriaalilleen uskollisesti taistelut – ja oikeastaan kaikki muukin tiirikoinnista hiiviskelyyn – käydään täysin noppien varassa, joten eteneminen nojaa jossain määrin täysin tuuriin. Muinaiset noppajumalat vihastuttaneet pelaajat voivat heitellä peräjälkeen pelkkiä ykkösiä, jolloin kokeneimmatkin soturit lyövät yhä uudestaan teränsä saveen.

Eli kuten sanoin: hyvin uskollinen D&D-pöytäroolipelikokemuksen sovitus.

Solasta Crown of the Magister

Taistelu onkin selkeästi Solastan harvoja valopilkkuja, mikä on samalla onni, sillä sitä on runsaasti. Pöytäropeilijat ovat välittömästi kuin kotonaan ja muillekin peli tarjoaa pelimekaanisesti varsin viihdyttäviä hetkiä. Toki siinä, missä pöytäropeissa ainoastaan mielikuvitus on rajana, Solastassa on hyvin selkeät säännöt ja rajat. Siihen verrattuna tuleva Baldur’s Gate 3 tai sitä edeltänyt Divinity: Original Sin 2 on huomattavasti likempänä perinteisen roolipelin monipuolisuutta myös taktisuuden osalta.

Solastassa on kuitenkin yksi mielenkiintoinen kehittäjien luoma järjestelmä, joka korjaa käytännössä kaikkien roolipelien suurimman perisynnin: loputtoman lootin ja hahmojen rajatun kantokapasiteetin. Vihollisilta jääviä varusteita ei nimittäin tarvitse ottaa kantoon lainkaan, sillä maailmassa toimiva Scavengers-kilta saapuu putsaamaan pelialueet pelaajan jäljiltä ja jakaa varusteista saatavan tuoton. Pennejään laskevien pelaajien ei tarvitsekaan enää murehtia alueelle jäävää romumetallin määrää, mikä on uudistus, jonka toivoisi yleistyvän myös muihinkin roolipeleihin.

Kehittäjien kannalta onkin harmi, ettei Solasta: Crown of the Magisterin juoni, maailma tai hahmot onnistu herättämään minkäänlaista kiinnostusta. Jos peli olisi pelkkää juonetonta taistelua, tuntuisi se todennäköisesti jopa paremmalta kuin nykymuodossaan, sillä silloin aikaa ei tarvitsisi tuhlata täysin yhdentekeviin keskusteluihin tai sivutehtäviin. Nykyisellään Solasta kolahtaa ainoastaan genren suurimpiin faneihin, jotka kaipaavat jotain uutta ja perinteistä pelattavaksi ennen seuraavaa isoa roolipeliä.

SOLASTA: CROWN OF THE MAGISTER

”Bulkkifantasiaa tarjoavalla Solastalla on hetkensä, mutta hyväksi peliksi sitä ei parane kehua”.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-bulkkifantasiaa-pahimmillaan-uutta-baldurs-gatea-odottavien-ei-kannata-haaskata-solasta-crown-of-the-magisteriin-aikaansa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • PlayStation 5 esitellään huomenna – Näitä yhdeksää peliä odotetaan Sonyn uudelle konsolille, mutta j...

    PlayStation 5 esitellään huomenna – Näitä yhdeksää peliä odotetaan Sonyn uudelle konsolille, mutta j...

    Sony esittelee torstai-iltana PlayStation 5 -konsolia ja sen...
    Batman Arkham
  • Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli, joka voi järkyttää Battlefieldin ja Call of Dutyn...

    Hell Let Loose on korkealla oppimiskäyrällä varustettu karu...
    Hell Let Loose
  • Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Tältä Horizon Zero Dawnin Aloy näyttäisi Overwatch-hahmona

    Ladilas Gueros -niminen kanadalainen artisti on julkaissut oman...
    Horizon Zero Dawn
  • Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Microsoft tuo markkinoille rajoitetun painoksen Xbox One X:stä...
    Gears 5
  • Jimm’s PC-Store esitteli uuden nestejäähdytteisen Reactor-mallin – Malliston edullisin vaihtoehtokin...

    Jimm’s PC-Store esitteli uuden nestejäähdytteisen Reactor-mallin – Malliston edullisin vaihtoehtokin...

    Jimm’s PC-Store on julkistanut uuden mallin vesijäähdytteisen tietokoneen...
    Jimm's
  • Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    John Wick Hex on suunniteltu tyylikkäästi, mutta kauniin...
    Elokuvat
  • Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Anthem on julkaisusta lähtien ollut varsinainen bugien ja...
    Anthem
  • Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

    Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

      Rage 2:ta kehittävän Bethesdan mukaan peli on...
    Bethesda
  • Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Uusi pelikonsoli saattaa ilmestyä jo ensi vuonna, kun Amazon esittelee oman suoratoistopalvelun

    Amazon kaavailee julkaisevansa oman pelikonsolin, jolla se lähtee...
    Amazon

Aiheeseen liittyvät artikkelit

PlayStation 5:n hinta ja julkaisupäivä paljastetti...
Rockstar avasi Red Dead Onlinen mikromaksut pelaaj...
Arvostelu | Hell Let Loose on hieno räiskintäpeli,...
PlayStation Storessa tarjoillaan monia Ubisoftin p...
Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä
Game Boy -l...

Tekniikka uutisia

  • Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Ennen Marvel’s Spider-Manin julkaisua pelaajat suuttuivat, kun he...
    Insomniac
  • Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us -jatko-osa ei ole avoimen maailman...
    Naughty Dog
  • MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    Kannettavista löytyy Ryzen 4000H -sarjan prosessori ja Radeon...
    Alpha 15
  • State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    Untitled Goose Game heittää pelaajan ilkikurisen hanhen räpylöihin....
    Pelit
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivitys pelikuulokkeisiin

    Pelikuulokkeissa on harvemmin nähty päivitysmahdollisuuksia. Nyt Logitech on...
    Peliuutiset
  • Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    PC:lle ja konsoleille ilmestynyt Omno on indiepeliksi erittäin...
    indiepelit
  • Red Dead Redemption 2 -fani kutsui tyttöystäväänsä pelistä tutuksi naishahmoksi intiimillä hetkellä ...

    Red Dead Redemption 2 -fani kutsui tyttöystäväänsä pelistä tutuksi naishahmoksi intiimillä hetkellä ...

    Jeroen Bekkers -niminen Red Dead Redemption 2 -fani...
    Pelit
  • Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen myydyin pelikonsoli. Sony...
    Pelikonsolit
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | The Legend of Zelda: Skyward Sword HD korjaa monet Wii-version ongelmat, mutta ei peli v...

    Arvostelu | The Legend of Zelda: Skyward Sword HD korjaa monet Wii-version ongelmat, mutta ei peli v...

    The Legend of Zelda: Skyward Sword HD on...
    Peliarvostelut
  • Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Erään studion luova johtaja on todennut haastattelussa, että...
    Death Stranding
  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme