Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toimintapläjäys

Posted on 10.11.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Viidentenä katselulistallamme on Jean-Claude van Dammen tähdittämä Street Fighter, joka tarjoilee kahjoa toimintaa ja oneliner-vitsejä.

Nykyään peleihin perustuvat elokuvat ovat jo arkipäivää, mutta 1990-luvulla ajatus oli vielä verrattain uusi. Yksi ensimmäisistä suurista pelileffoista oli vuonna 1994 ensi-iltansa saanut Street Fighter, joka perustuu Capcomin hittipelisarjaan – tarkemmin sanottuna peliklassikko Street Fighter II:een (1991), josta elokuva on lainannut keskeiset hahmonsa.

Koska Street Fighter on yksi pelihistorian tunnetuimmista kamppailupeleistä, tarjoilee elokuvakin reilusti hutkimista, potkimista ja kahden hahmon välisiä ”otteluita”. Tarinalla ei kuitenkaan ole paljon mitään tekemistä ”katutappelun” kanssa, ja Street Fighter on pikemminkin kuin Bond-leffojen yksinkertainen serkku, RoboCopin (1987) huumorilla varustettuna.

Tapahtumat käynnistyvät, kun diktaattoriksi pyrkivä kenraali M. Bisonin (Raúl Juliá) aloittaa vallankaappauksen Kaakkois-Aasiassa sijaitsevassa Shaladoon valtiossa. YK:ta leffassa edustava Allied Nations ei katsele sitä hyvällä, mutta Bisonin kaappaamat panttivangit mutkistavat tilannetta. Komentaja Guilelle (Jean-Claude van Damme) jää kolme päivää aikaa saada vangit vapautettua, tavalla tai toisella.

Street Fighter on alusta lähtien riemukasta katsottavaa. Elokuva menee suoraan asiaan ja tarjoilee toimintakohtauksia ja pöhköä dialogia reippaalla tahdilla alusta loppuun. Juoni on yllättävän monivaiheinen – etenkin kun ottaa huomioon, että elokuvan viimeinen kolmannes kuluu kokonaan lopputaistelussa.

Monimutkaisuus seuraa osin siitä, että useille Sreet Fighter -pelihahmoille on punottu rooli elokuvan juoneen. Esimerkiksi Chun-Li (Ming-Na Wen) on kostoretkellä oleva toimittaja, sumopainija Honda (Peter Navy Tuiasosopo) ja nyrkkeilijä Balrog (Grand L. Bush) ovat hänen työryhmänsä, ja ensimmäisen Street Fighterin (1987) sankarit Ryu (Byron Mann) ja Ken (Damian Chapa) ovat asekauppiaina esiintyviä huijareita.

Lisäksi mukana on vielä sivujuoni, jossa melodramaattinen tutkija Dhalsim (Roshan Seth) pakotetaan muuttamaan Guilen asetoveri Blanka (Robert Mammone) jonkinmoiseksi supersotilaaksi. Ja sivuroolissa nähdään muuten Kylie Minogue peleistä tutun Cammyn roolissa. Eivätkä tässä ole vielä edes kaikki elokuvaan ahdetut pelihahmot.

Valtaosa viihdyttävyydestä kumpuaa sopivan urposta käsikirjoituksesta ja ohjauksesta, jossa niin vitsikkäät tokaisut kuin räjähdyksetkin osataan ajoittaa oikein – tai juuri sopivasti väärin. Eikä oikeastaan mikään ihme, sillä molemmista vastaa Steven E. de Souza, joka oli mukana kirjoittamassa muun muassa Die Hardia (1988) ja Commandoa (1985).

Ilman näyttelijöitä elokuva ei kuitenkaan olisi mitään. Jean-Claude van Damme on täydellinen valinta sotilaskarikatyyriksi, jonka joka toinen repliikki on oneliner-heitto. Parhaat punchlinet varastaa tosin Zangiefia esittävä Andrew Bryniarski.

Elokuvan camp-kuninkaaksi nousee kuitenkin pahiskenraalia esittävä Raúl Juliá, joka on alusta loppuun hysteerisen yliampuva. Tekijät ovat varmasti tämän tienneet ja antaneet siksi Addams Family -leffoista tunnetulle Juliálle eniten puheenvuoroja ja mahtipontista saarnattavaa. Juliá valitettavasti kuoli samana vuonna kun elokuva sai ensi-iltansa, ja Street Fighter jäikin hänen viimeiseksi suuremmaksi tuotannokseen.

Street Fighter on siis omassa lajissaan todella viihdyttävä elokuva, vaikka se saikin aikanaan kylmän vastaanoton, jota Rotten Tomatoesin matalat pisteytykset yhä kuvastavat. 1990-luvun puolivälin elokuvaksi se onkin vähän outo, pikemminkin 1980-luvun b-leffatoimintaa muistuttava pläjäys, joka ei ota itseään tippaakaan vakavasti.

Ja juuri tämän varassa koko elokuva mielestäni toimii.

Tietenkin se on hölmö, ylinäytelty ja pohjimmiltaan järjetön elokuva. Mutta miksi ihmeessä Street Fighter -peleistä pitäisikään tehdä millään muotoa vakavastiotettavaa elokuvaa? Ottaako joku niiden pelimaailman ja -hahmot kuoleman vakavasti?

Omissa silmissäni Street Fighter on samanlaista b-laatutavaraa, jota Night Visions -festivaalilla ansiokkaasti esitetään yönäytöksissä, ja sopivalle yleisölle se toimii kuin junan vessa. Itselläni ei ollut juuri mitään ennakkokäsityksiä elokuvasta, mutta katselun aikana viihdyin mainiosti ja nauroin useasti. Mitä muuta tällaiselta elokuvalta edes toivoisi?

STREET FIGHTER

”Mättöä, räjähdyksiä ja huumoria kasarihengessä – mitä muuta edes tarvitaan?”

Seuraavaksi käsittelyyn joutuu Resident Evil (2002). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 17.11.2019. Sarjan aiemmat arviot voit lukea alta:

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 2/8: Vuoden 2006 Silent Hill oli hirvittävän tylsää tehostemössökauhua, jota edes Pyramid Head ei pelasta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 4/8: Angelina Jolien ensimmäinen Tomb Raider jättää ristiriitaisen tunnelman

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-osa-5-8-vuoden-1994-street-fighter-on-lajinsa-kermaa-ja-mahtavan-urpo-toimintaplajays/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    DreamWorks Animation Televisionin luoma animaatiosarja She-Ra and the...
    Elokuvat
  • Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Vuonna 1978 CBS-kanavalla esitetty Star Wars Holiday Special...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Kuva: Penny Dreadful -sarja on todistetusti saamassa jatko-osan

    Penny Dreadful: City of Angels -sarja sijoittuu 1930-luvun...
    Elokuvat
  • Traileri: Kolmas Kingsman-elokuva saa ensi-iltansa vihdoinkin syyskuussa

    Traileri: Kolmas Kingsman-elokuva saa ensi-iltansa vihdoinkin syyskuussa

    The King’s Man on esiosa kahdelle edelliselle elokuvalle....
    Elokuvat
  • Testi: Toisen sukupolven Turtle Beach Stealth 600P -pelikuulokkeet – Edullinen langaton vaihtoehto k...

    Testi: Toisen sukupolven Turtle Beach Stealth 600P -pelikuulokkeet – Edullinen langaton vaihtoehto k...

    Turtle Beach on julkaissut uuden version Stealth 600...
    langattomat kuulokkeet
  • Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseikkailun tekniseen toteutukseen

    Ensimmäisten tuntien perusteella odotettu kauhupeli The Sinking City...
    H.P. Lovecraft
  • Vasta 16-vuotias Fornite-pelaaja on nyt virallisesti pelin maailmanmestari

    Vasta 16-vuotias Fornite-pelaaja on nyt virallisesti pelin maailmanmestari

    Fortnite World Cupin solo-turnauksen voittajaksi ylsi 16-vuotias Kyle...
    Epic Games
  • Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilaisen peliyhtiön Bauhutten kehittämän tuotteen tavoitteena on vähentää...
    Peliuutiset
  • E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    Xbox Game Studiosin johtajan mukaan Xboxille ja Windows...
    E3 2019

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri: Kolmas Kingsman-elokuva saa ensi-iltansa...
X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilai...
HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-...
WB Games on puuhastellut kahden
Superman-pelin kim...
Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Fine...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva...
    Elisabeth Shue
  • Arvostelu | Nightmare Alley muistuttaa Guillermo del Toron elokuvista eniten Crimson Peakia, eikä se...

    Arvostelu | Nightmare Alley muistuttaa Guillermo del Toron elokuvista eniten Crimson Peakia, eikä se...

    Nightmare Alley on visuaalisesti komeista fantasiaelokuvistaan tunnetun Guillermo...
    Bradley Cooper
  • E3: Bethesdan Todd Howard kertoi, mikä oli Fallout 76:n suurin virhe

    E3: Bethesdan Todd Howard kertoi, mikä oli Fallout 76:n suurin virhe

    Bethesdalla on varmasti pohdittu kunnolla sitä, minkä takia...
    Bethesda
  • PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjous tarjoaa laatupelattavaa polkuhinnoin

    PS Storen viikonlopputarjouksissa tarjoillaan herkkua erityisesti hiippailupelien ja...
    Pelit
  • Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Firaxis Games yllättää fanit uudella XCOM-pelillä, jonka pienempi...
    Peliarvostelut
  • Nyt Netflixin uutuuteen pettyneet kuulolle: Koko Locke & Key -sarja on parhaillaan 67 prosentin ...

    Nyt Netflixin uutuuteen pettyneet kuulolle: Koko Locke & Key -sarja on parhaillaan 67 prosentin ...

    Locke & Key -sarjan lähdemateriaali on nyt reippaassa...
    Elokuvauutiset
  • X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    Viimeiseen X-Men-elokuvaan tehtiin uusia kuvauksia ja lopulta se...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterra on loistava lisä digitaalisten korttipelien genr...

    Blizzardin Hearthstonen menestyksen jälkeen useat eri studiot ovat...
    Legends of Runeterra
  • Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Hot Toysin tuleva toimintafiguuri/patsas esittelee Marvel: Contest of...
    Deadpool

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Mestariohjaaja Kim Jee-woon ensimmäinen tv-sarja on korkealentoista scifiä,...
    Apple TV Plus
  • Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa,...
    Ajopelit
  • ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    Tommy Wiseaun vuonna 2003 ohjaama The Room on legendaarinen kalkkuna. Koska elokuva ei kuitenkaan ole televisiokanavien tehotoistossa Suomessa, on Wiseaun mestariteos jäänyt näkemättä jopa monelta sellaiselta, joka The … Lue koko artikkeli: htt...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme