Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jopa Street Fighter menee tämän edelle

Posted on 24.11.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Sarjan lähestyessä loppuaan tartumme yhteen ensimmäisistä ja kuuluisimmista pelileffoista, vuoden 1995 Mortal Kombatiin.

Vuonna 1992 käynnistynyt Mortal Kombat on yksi historian pitkäikäisimmistä pelisarjoista ja yksi kuuluisimmista kamppailupeleistä. Hurmeisella väkivallalla kilpailijoistaan erottunut pelisarja oli ilmeinen valinta myös yhdeksi ensimmäisistä pelien elokuva-adaptaatioista, ja siksi New Line Cinema tuotti jo 1990-luvun puolivälissä ensimmäisen Mortal Kombat -leffan.

Ohjaajaksi valittiin juuri uransa aloittanut Paul W.S. Anderson (tässä elokuvassa ilman nimikirjaimia), jolle vuoden 1995 Mortal Kombat oli ensimmäisen suuremman luokan ohjaustyö. Ikävä kyllä Andersonin ura ei siihen jäänyt, vaan hän vastasi myös viime viikolla arvostelemastani Resident Evilistä (2002) sekä tulevasta Monster Hunter -pelisarjan leffaversiosta.

Mortal Kombatin katsottuani on pakko sanoa, etten ymmärrä sen paremmin kuin ennenkään, miksi Anderson palkataan ohjaamaan yhtään mitään. Kaikki elokuvan ongelmat eivät suinkaan johdu ohjaajasta, mutta hänen otteensa ei ainakaan auta asiaa lainkaan.

Mortal Kombatin idea on tosin houkuttelevan yksinkertainen: kerran sukupolvessa järjestetään kuolevaisten taistelijoiden välinen turnaus, joka ratkaisee maailman kohtalon.

Elokuva käynnistyykin sillä, että velho Shang Tsung (Cary-Hiroyuki Tagawa) houkuttelee ja/tai huijaa luokseen taistelijoista etevimmät, jotka sitten usutetaan hutkimaan toisiaan ylidramaattisten dialogikohtausten välissä. Mukaan on haalittu joukko Mortal Kombat -peleistä tuttuja hahmoja, joilla kaikilla on jokin enemmän tai vähemmän olematon syynsä olla mukana kamppailuissa.

Ja siinä se elokuva sitten olikin. Verrattuna vuotta aiemmin ilmestyneeseen Street Fighteriin (1994), Mortal Kombatin juoni on suorastaan naurettavan simppeli – ja siitä huolimatta Anderson ei onnistu pitämään lankoja käsissään edes elokuvan puolitoistatuntisen keston ajan.

Mortal Kombat on nimittäin epäkoherentti ja typerä tekele, joka tasapainoilee erittäin hatarasti tahattoman hauskuuden ja pitkäveteisen kidutuksen välillä.

Dialogi on puisevaa, näyttelijätyö mitäänsanomatonta tai surkeaa ja Andersonin ohjaus niin kehnoa, että edes taisteluista ei saa mitään irti. Mortal Kombatissa on tarkoitus olla kyse kamppailuista, mutta taistelukohtaukset ovat hitaita, mielikuvituksettomia ja kömpelösti kuvattuja.

Heti alkuun käy myös selväksi, että tämä on poikkeuksellisen ruma elokuva.

Paitsi että CG-tehosteet (joita on paljon) ovat auttamattoman vanhentuneet, ovat ympäristöt ankean pimeitä ja koko visuaalinen ilme halvan näköinen. Ehdoton pohjakosketus on nelikätinen örkki Goro (Kevin Michael Richardson), joka näyttää naurettavan kömpelöltä. Vaikea uskoa, että sama tuotantoyhtiö oli jo viisi vuotta aiemmin tuonut Turtlesit ihan onnistuneesti valkokankaalle.

Tarinallinen ”huippu” taas saavutetaan Johnny Cagen (Linden Ashby) mitellessä Scorpionia (Chris Casamassa) vastaan: taistelun tapahtumapaikka, konteksti ja sijainti tarinassa jäävät lopulta täysin auki. (Oliko Scorpion edes mukana koko turnauksessa? Ja jos oli, miksi tämä taistelu alkoi jossain random metsässä? Ja mitä Cage ylipäätään teki siellä? Mitä merkitystä tällä on tarinan kannalta? Mitä tässä elokuvassa tapahtuu?)

Mortal Kombatin järjettömyyttä on helppo lähteä rinnastamaan Street Fighteriin, mutta jälkimmäinen piti sentään vahvasti kiinni överistä camp-tyylistään ja viihdytti one liner -vitseillään. Mortal Kombat taas, kuten monet muutkin Andersonin elokuvat, ei osaa päättää ollako kehno tahallaan vai vahingossa.

Lopputuloksena on teos, jonka katsominen on vuoroin epämiellyttävää ja vuoroin pitkästyttävää. En muistan milloin viimeksi taistelu maailman kohtalosta olisi tuntunut näin läpeensä turhalta sekoilulta. Tulisi edes maailmanloppu, niin ei tarvitsisi kuulla enää yhtään halpaa mättötehostetta – tai sitä helvetin teknojumputusta, joka nyt soi päässä sitten loppuvuoden ajan.

MORTAAAL KOMBAAAAAT!!!

”Tyhjänpäiväistä paskaa turhien elokuvien kaatopaikalta. Ei silti niin huono kuin Max Payne.”

Viimeisenä käsittelyyn joutuu Super Mario Bros (1993). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 1.12.2019. Sarjan aiemmat arviot voit lukea alta:

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 2/8: Vuoden 2006 Silent Hill oli hirvittävän tylsää tehostemössökauhua, jota edes Pyramid Head ei pelasta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 4/8: Angelina Jolien ensimmäinen Tomb Raider jättää ristiriitaisen tunnelman

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on lajinsa kermaa ja mahtavan urpo toimintapläjäys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 6/8: Ensimmäinen Resident Evil on niin yhdentekevä elokuva, että sen unohtaa pian katsoneensa

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-7-8-mortal-kombat/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Netflixin uutuussarjan supervoimilla varustettua teinityttöä esittää IT-elokuvista tuttu Sophia...
    Elokuvat
  • PCIe 5.0 -väylää tukevat näytönohjaimet saavat uuden virtaliittimen – tältä se näyttää

    PCIe 5.0 -väylää tukevat näytönohjaimet saavat uuden virtaliittimen – tältä se näyttää

    Näytönohjainten virtatarpeet välittää tulevaisuudessa uusi liitin. Jatkossa näytönohjainten...
    AMD
  • Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba Fett olisi saanut seuraa muista Imperiumin vastai...

    Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba Fett olisi saanut seuraa muista Imperiumin vastai...

    Star Wars -elokuva Boba Fettista on peruttu, mutta...
    Boba Fett
  • Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Suomen elokuvateattereihin (toivottavasti) 4. helmikuuta saapuvasta Jackass Forever...
    elokuvatrailerit
  • Eräs Horizon Zero Dawnin tärkeimmistä ominaisuuksista ei olisi toteutunut ilman God of Warin kehittä...

    Eräs Horizon Zero Dawnin tärkeimmistä ominaisuuksista ei olisi toteutunut ilman God of Warin kehittä...

    Aloyn aseenaan käyttämä seiväs on tärkeä osa Horizon...
    Horizon Zero Dawn
  • Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke Skywalkerille olisi käynyt, jos George Lucas olisi ...

    Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke Skywalkerille olisi käynyt, jos George Lucas olisi ...

    Uudesta Star Wars -aiheisesta kirjasta on julkaistu Twitterissä...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Arvostelu: Strategiapeli Age of Wonders: Planetfall koettaa haukata kerralla liian ison palan

    Pitkäikäinen 4X-strategiapelisarja heittää fantasiapelleilyn (lähes) kokonaan sivuun tieteisfiktion...
    Age of Wonders
  • Video: Tällaisia ovat uudet Atarin retroa tihkuvat käsi- ja pelikonsolit – Ennakkotilaus käynnistyi

    Video: Tällaisia ovat uudet Atarin retroa tihkuvat käsi- ja pelikonsolit – Ennakkotilaus käynnistyi

    Atarilta on ilmestymässä käsikonsolin lisäksi televisioon liitettävä joystick,...
    Atari
  • Netflixin historian suurin tuotanto tulille: Avengers-ohjaajat saivat käyttöönsä 200 miljoonaa dolla...

    Netflixin historian suurin tuotanto tulille: Avengers-ohjaajat saivat käyttöönsä 200 miljoonaa dolla...

    Joe ja Anthony Russo ohjaavat Netflixille 200 miljoonan...
    Anthony ja Joe Russo
  • Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea kauhusarja, jossa on jopa liikaa omaperäisiä ideo...

    Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea kauhusarja, jossa on jopa liikaa omaperäisiä ideo...

    Kesän tärkein sarja Lovecraft Country tarjoaa paljon muutakin...
    Abbey Lee

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuva:
Far Cry 6 vuoti julkisuuteen: Nämä asiat pel...
Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin...
Arvostelu: Pelien äärettömät maailmat -uutuuskirja...
PlayerUnknown’s Battlegrounds kiellettiin Nepaliss...
“Hohdon tekeminen oli yhtä helvettiä”, muistelee S...

Tekniikka uutisia

  • Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Devil May Cry 5 sai viimeisen trailerinsa. Capcom...
    Devil May Cry 5
  • Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Matthew Vaughnin ohjaamien Kingsman-elokuvien esiosana toimiva The King’s...
    Aaron Taylor-Johnson
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    Naughty Dog -studion The Last of Us Part...
    AAA-pelit
  • Äänestys: Oletko sekoittanut Helsingin elokuvateattereista Kinopalatsin ja Tennispalatsin joskus kes...

    Äänestys: Oletko sekoittanut Helsingin elokuvateattereista Kinopalatsin ja Tennispalatsin joskus kes...

    Helsingin keskustan suurimmat elokuvateatterit on nimetty erehdyttävän samalla...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Reservation Dogs on vuoden tv-tapauksia – Taika Waititin uusi sarja pelastaa synkimmänki...

    Arvostelu | Reservation Dogs on vuoden tv-tapauksia – Taika Waititin uusi sarja pelastaa synkimmänki...

    Draamaa ja komediaa yhdistävän Reservation Dogs -tv-sarjan kaikki...
    Disney
  • Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Dice Legacyn perinnöksi jää mielenkiintoinen idea, jonka toteutus...
    Dice Legacy
  • Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Ju-On: Origins kuuluu samaan kauhusarjaan kuin The Grudge...
    Elokuvat
  • Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Monet ovat ihmetelleet, miksi ensimmäisen ihmisnäyttelijöitä sisältäneen pokémon-elokuvan...
    Detective Pikachu
  • Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Kingsman-elokuvien kolmas osa julkaistaan jo ensi vuonna. Matthew Vaughn on vahvistanut palaavansa ohjaajaksi. Kingsman: The Golden Circle (kuvassa) julkaistiin viime vuonna, mutta jatko-osa ei saanut aivan yhtä … Lue koko artikkeli: https://mu...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla lähtöviivalla, sillä ennakkotilaajille ei ole tarjoll...

    Cyberpunk 2077:ssa jokainen pelaaja on samalla lähtöviivalla, sillä ennakkotilaajille ei ole tarjoll...

    CD Projekt Redin odotettu peli ei palkitse ennakkotilaajia...
    CD Projekt Red
  • Nvidia esitteli upeita kustomoituja RTX 3080 -näytönohjaimia, joita ei voi rahalla ostaa

    Nvidia esitteli upeita kustomoituja RTX 3080 -näytönohjaimia, joita ei voi rahalla ostaa

    Nvidia esitteli Bilibili World 2021 -messujen yhteydessä kolme...
    Geforce RTX 3080
  • Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Star Wars: Galactic Starcruiser -hotelli avataan ensi keväänä....
    Disney

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme