Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti paitsiossa”

Posted on 28.2.2020

Rainbow Six Siege on yksi maailman suosituimmista kilpailullisista räiskintäpeleistä, mutta Suomessa peli ei ole yltänyt suosiossa läheskään Counter-Strike: Global Offensiven tasolle. Siitä huolimatta suomalaisedustusta löytyy pelin huipulta.

G2 Esportsissa pelaavat sekä Juhani ”Kantoraketti” Toivonen että Aleksi ”UUNO” Työppönen. Tavoitimme Kantoraketin helmikuun alkupuolella Montrealissa pelatun Six Invitational 2020 -turnauksen yhteydessä ja kysyimme hänen ajatuksiaan Rainbow Six Siegen nykytilasta ja hänen omasta urastaan.

Itse turnaus ei ikävä kyllä sujunut G2 Esportsin kannalta kovin loistavasti, sillä joukkue putosi jatkosta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.

Lopulta turnauksen miljoonan dollarin pääpalkinnon vei Spacestation Gaming.

Counter-Strike: Global Offensive vaikuttaa olevan Suomen suosituin esports-räiskintä. Millaisena näet Rainbow Six Siegen esports-skenen tilanteen Suomessa?

– Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti paitsiossa. Sitä ei nähdä uutisissa ja Counter-Strike: Global Offensive on suomalaisille SE esports-peli. Siitä syystä Rainbow Six Siegeä ei huomioida läheskään yhtä paljon Suomessa.

Kuinka kuvailisit Rainbow Six Siegen ja Counter-Strike: Global Offensiven eroja sellaiselle Counter-Strike-fanille, joka haluaisi katsoa Rainbow Six Siegeä, mutta ei ole koskaan pelannut sitä?

– Rainbow Six Siegen seuraaminen on vaikeampaa, sillä pelissä on monta erilaista operaattoria, siinä missä Counter-Strikessa keskitytään enemmän tähtäämiseen ja ampumiseen. Rainbow Six Siegeä voi olla vaikea ymmärtää, jos sitä ei ole itse pelannut.

Tunnistavatko ihmiset sinua Suomessa kun kuljet kaduilla tai onko kukaan tullut koskaan pyytämään nimikirjoitusta?

– Ei kertaakaan.

Mikä on korkein tavoitteesi Rainbow Six Siegessä?

– Haluan menestyä ja voittaa kaiken. Haluan voittaa kerta toisenta jälkeen.

Mikä on sinusta Rainbow Six Siegen kaikista kiinnostavin osa-alue, kun peliä pelataan korkeimmalla mahdollisella tasolla?

– Minusta hyvä joukkueen sisäinen koordinaatio on paljon kiinnostavampaa kuin pelkkä yksittäinen hyvä kierros tai suoritus, kun pelataan muita maailman huippuja vastaan. Se tuo peliin paljon enemmän jännitystä.

Vaihdoitten vastikään  Pascal “Cryn” Alouanen PENTAsta tuttuun Ferenc “SirBoss” Mérésziin. Miten pelaajamuutos vaikutti joukkueeseenne?

– Minusta muutos oli hyväksi meille, koska SirBoss on loistava pelaaja, mutta osaa silti pysytellä rauhallisena. Kun me menemme sisään täydellä kaasulla, osaa hän pysytellä taustalla ja turvata selustamme. Hän on hyvä lukemaan pelitilanteita ja hän tukee meitä todella hyvin, vaikka tilastot sanoisivat mitä.

Kuvalähde: G2 Esports / Kuvakaappaus videolta https://www.youtube.com/watch?v=hXEtq3PKCi8

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/haastattelussa-suomalainen-rainbow-six-siege-tahti-juhani-kantoraketti-toivonen/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Assassin’s Creed: The Rebel Collection kääntää Black Flagin ja Roguen onnistuneesti Ninte...

    Arvostelu: Assassin’s Creed: The Rebel Collection kääntää Black Flagin ja Roguen onnistuneesti Ninte...

    Assassin’s Creed: The Rebel Collection tuo Assassin’s Creed...
    Assassin's Creed
  • Peliteollisuuden konkari tietää: “Turha odottaa Grand Theft Auto VI:ttä vielä vähään aikaan.”

    Peliteollisuuden konkari tietää: “Turha odottaa Grand Theft Auto VI:ttä vielä vähään aikaan.”

    Aiemmin tuottajana esimerkiksi Rockstarilla työskennellyt pelialan ammattilainen veikkaa,...
    Grand Theft Auto 6
  • Arvostelu | Seuraatko maalin kuivumista vuvuzela huulilla ja vaahtomuovisormi pystyssä? Siinä tapauk...

    Arvostelu | Seuraatko maalin kuivumista vuvuzela huulilla ja vaahtomuovisormi pystyssä? Siinä tapauk...

    Kuka olisikaan uskonut, että automatisaatio rienasi jo siirtomaakauden...
    Peliarvostelut
  • Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Ubisoftin Assassin’s Creedit mobiililaitteille tuova spin-off AC Rebellion...
    Assassin's Creed
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat
  • Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Aiemmien testattu Nvidian uusi GeForce RTX 3080 -malli...
    Geforce RTX 3080
  • Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Traileri: Post-apokalyptiseen synkistelyyn sijoittuva road trip Overland kaahailee pian saataville

    Overland julkaistaan myöhemmin tässä kuussa. Tyylikkäältä näyttävä, post-apokalyptiseen...
    Overland
  • Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustuvassa The Valessa ruutu pysyy mustana koko pelin a...

    Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustuvassa The Valessa ruutu pysyy mustana koko pelin a...

    Elokuussa ilmestyvä The Vale rikkoo rankalla kädellä perinteisten...
    Indie-pelit
  • Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    IO Interactive on julkaissut PlayStation 4:lle ja Xbox...
    Hitman

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonni...
Yksi kuva kertoo, kuinka kauan Grand Theft Auto VI...
Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällött...
Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman...
Arvostelu | The Legend of
Zelda: Skyward Sword HD ...

Tekniikka uutisia

  • PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    PlayStation 5 julkaistiin vuosi sitten – Mitkä ovat uuden konsolin parhaat pelit ja mitä on jäänyt k...

    Sonyn uutuuskonsolia ei ole vieläkään helppoa saada käsiinsä,...
    DualSense
  • Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    PC:lle ja konsoleille ilmestynyt Omno on indiepeliksi erittäin...
    indiepelit
  • Nvidia esitteli upeita kustomoituja RTX 3080 -näytönohjaimia, joita ei voi rahalla ostaa

    Nvidia esitteli upeita kustomoituja RTX 3080 -näytönohjaimia, joita ei voi rahalla ostaa

    Nvidia esitteli Bilibili World 2021 -messujen yhteydessä kolme...
    Geforce RTX 3080
  • Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti...
    Peliarvostelut
  • Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Pelistudio inXile Entertainment palaa joutomaahan ansiokkaalla, mielenkiintoisella ja...
    Peliarvostelut
  • AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
    4K-pelinäyttö
  • Paljastus pelihistoriasta: Alien vs. Predatorista oli kehitteillä kosminen jalkapallopeli

    Paljastus pelihistoriasta: Alien vs. Predatorista oli kehitteillä kosminen jalkapallopeli

    National Videogame Museum teki huikean löydön: hylätyn Alien...
    Alien
  • ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    Suomalainen ENCE voitti  Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro...
    ENCE
  • Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Peliyhteisö kyseenalaisti hiljattain Rockstarin tavan kohdella työntekijöitä epäinhimillisillä...
    Peliala
  • Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on m...

    Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on m...

    Eastshade on ihastuttava ja kaunis fantasiaseikkailu, jossa ei...
    eastshade

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red Dead Redemption 2:n PC-versioon – mutta mitä se oi...

    Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red Dead Redemption 2:n PC-versioon – mutta mitä se oi...

    Rockstarin nettisivujen koodissa puhutaan Red Dead Redemption 2:n...
    pelihuhut
  • ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    ENCE kaatoi Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro Series Madridin finaalissa maailman parhaana...

    Suomalainen ENCE voitti  Counter-Strike: Global Offensiven Blast Pro...
    ENCE
  • Huonoja uutisia Epic Games Storen vihaajille: rallipeli WRC 8 päätynee Epicin yksinoikeuspeliksi

    Huonoja uutisia Epic Games Storen vihaajille: rallipeli WRC 8 päätynee Epicin yksinoikeuspeliksi

    Epic Games Storen yksinoikeuspelit ovat aiheuttaneet närää pelaajien...
    epic games store

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme