Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarjoaa silti yllätyksiä

Posted on 1.7.2019

Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on MCU:n tarinajatkumossa jatkoa keväällä julkaistulle Avengers: Endgamelle. Tom Hollandin tähdittämä seikkailu yhdistää humoristisen oivaltavalla tavalla teinielokuvaa ja supersankaritoimintaa – ja tarjoaa lisäksi kiinnostavan twistin.


Ensi-ilta: 3.7.2019
Alkuperäisnimi: Spider-Man: Far from Home
Ohjaus: Jon Watts
Käsikirjoitus: Chris McKenna, Erik Sommers
Pääosissa: Tom Holland, Jake Gyllenhaal, Cobie Smulders, Jon Favreau, Samuel L. Jackson, Marisa Tomei
Pituus: 130 minuuttia
Ikäraja: K12


Marvel Studiosin elokuvien tarinajatkumossa Spider-Man: Far from Home on jatkoa Avengers: Endgamelle, eikä se ole edellisen Spider-Man-elokuvan, vuonna 2017 julkaistun Homecomingin suora jatko-osa. Niinpä myös tässä arviossa oletetaan, että lukija on nähnyt Avengers: Endgamen ja tietää, mitä Avengers-joukolle tätä nykyä kuuluu, sillä tästä asetelmasta uusin Spider-Man-elokuva lähtee Whitney Houstonin tahtiin käyntiin.

Thanosin napsautus on muuttanut maailmaa monella tavoin. Tapaus on koskettanut myös tavallisia ihmisiä, minkä vaikutuksia kerrataan aluksi Peter Parkerin lukion uutiskanavalla. Avengers-elokuvien tapahtumat näkyvät näyttävinä kunnianosoituksina Iron Manille niin katutaiteessa kuin televisiossakin. Maailma myös pohtii, kuka voisi olla ”seuraava Iron Man”.

Spider-Man: Far from Home tuntuukin enemmän Avengersin spinoff-elokuvalta kuin maailman tunnetuimman supersankarin omalta elokuvalta.

Endgamen tapahtumien jälkeen 16-vuotias Peter Parker (Tom Holland) on palannut lukioarkeen ja kotiin New Yorkin Queensiin May-tädin (Marisa Tomei) luokse. Supersankariointia hän ei juuri nyt kaipaa, sillä ikävä Endgamessa kuollutta Tony Starkia kohtaan on kova. Lisäksi teinipojan ajatukset täyttää Zendayan esittämä MJ, jolle Peter suunnittelee tunnustavansa ihastuksensa luokkaretkellä Eurooppaan.

Nick Fury (Samuel L. Jackson) kuitenkin soittelee vaikka Peteriä ei huvita. Niinpä nuorukainen tekee kuten kuka tahansa teini tylsän aikuisen soittaessa: hän ei vastaa S.H.I.E.L.D.in pomolle. Fury ja Maria Hill (Cobie Smulders) ryhmineen joutuvat turvautuvaan kovempiin otteisiin ja ilmaantuvat Peterin elämään Euroopan mantereella, missä sekasortoa aiheuttavat oudot elementiaalit. Avukseen näitä hahmoja vastaan he ovat saaneet Jake Gyllenhaalin esittämän, salaperäisen Mysterion mutta myös Spider-Manin apu on tarpeen.

Niin Peter joutuu jälleen tasapainoilemaan kavereiltaan salassa pitämänsä identiteetin ja tavallisen lukiolaispojan elämän välillä – samalla kun tekee luokkaretkeä maapallon toisella puolella.

Spider-Man: Far from Home on lämminhenkinen, vauhdikas ja hauska teinielokuva. Euroopassa matkaava tarina yhdistää teinien road tripiä supersankarielokuvaan, mistä syntyy nautittavan humoristinen ja viihdyttävä seikkailu. Eurooppalaisesta näkökulmasta amerikkalaisten elokuvissa tekemät matkat Eurooppaan ovat usein huvittavan yksille napeille luotuja. Uudessa Spider-Manissa Eurooppa näyttäytyy jälleen pienenä, mutta siihen on silti onnistuttu lataamaan eri maista hupaisia ja samalla maanosamme moninaisuutta korostavia yksityiskohtia.

Holland on täydellinen esittämään 16-vuotiasta nuorukaista, joka on saanut harteilleen ikäänsä nähden hieman liian suuren taakan ja joka haluaisi vaihteeksi olla supersankarin sijaan ihan vain tavallinen teinipoika teinielämän haasteineen. Hänen Peter Parkerinsa on herttainen poika, jonka elämä on todellista hullunmyllyä. Hän kaipaa elämäänsä aikuista ihmistä, jonka kanssa jakaa ajatuksiaan. Tony Starkin kuolema jätti hänen elämäänsä mentorin kokoisen aukon, jota uudessa elokuvassa tulee täyttämään Gyllenhaalin Mysterio.

Elokuvan supersankaripuoli on oivaltava, vaikka katsojasta jo saattaakin tuntua, että kaikki on jo nähty. Chris McKennan ja Erik Sommersin käsikirjoituksessa onnistutaan silti kääntämään pahimmat supersankarielokuvien kliseet itseironisiakin sävyjä sisältävään muotoon. Elokuva tarjoaa ovelan käänteen, jota itsekään en osannut odottaa.

Spider-Man: Far from Home on kolmas Marvel Studiosin julkaisema supersankarielokuva tänä vuonna maaliskuun Captain Marvelin ja huhtikuun Avengers: Endgamen jälkeen. Näin tiiviillä aikavälillä syötettynä uusi Spider-Man tuntuu tulevan liian nopeasti. Maha tuntuu olevan täynnä, supersankariähky todelliselta ja uusi MCU-elokuva näyttää kivalta jälkiruoalta, jota ei jaksaisi enää syödä. Kun jälkiruokamahasta kuitenkin löytyy pieni kolo (kaikillahan meillä sellainen on), yllättää  Spider-Man: Far from Home lopulta varsin positiivisesti.

Mutta vaikka Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on megalomaanisten Avengers-elokuvien jälkeen paluuta pienimuotoisempien supersankaritarinoiden pariin, on se silti täysiverinen Marvel-jättiläisen tuotos. Laskelmoitu, loppuun saakka MCU-kokonaisuutta tulevaisuuden osalta tukeva elokuva, jonka tehtävänä on kietoa katsojansa yhä tiukemmin syleilyynsä.

Aivan kuten elokuvan Peter Parkerkaan ei pääse supersankaruuttaan pakoon, ei tiukasta otteesta haluta päästää katsojaakaan.

SPIDER-MAN: FAR FROM HOME
3,5/5
”Spider-Man: Far from Home on viehättävä ja hauska teiniseikkailu, jossa Tom Holland sinetöi paikkansa mielenkiintoisimman Hämishahmon esittäjänä.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-spider-man-far-from-home/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -elokuvasta julkaistiin traileri ja uusia julisteita

    Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -elokuvasta julkaistiin traileri ja uusia julisteita

    Nightmare Alleyn Suomen ensi-ilta siirtyi tammikuun puolelle.  Searchlight...
    Bradley Cooper
  • Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    The Green Knight on jotain aivan muuta kuin...
    A24
  • Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Ohjaaja Matt Reeves löysi oman Gothaminsa Skotlannista. Daily...
    Batman
  • Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toipuvan Top Gun -tähden tarinan näyttelijän itsensä ...

    Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toipuvan Top Gun -tähden tarinan näyttelijän itsensä ...

    Cannesissa ensi-iltansa saava Val Kilmer -dokumentti Val julkaistaan...
    Amazon Prime Video
  • Kuva-arvoitus: Nämä The Suicide Squad -elokuvajulisteet ovat lähes identtisiä – Löydätkö kuitenkin m...

    Kuva-arvoitus: Nämä The Suicide Squad -elokuvajulisteet ovat lähes identtisiä – Löydätkö kuitenkin m...

    James Gunnin ohjaamasta The Suicide Squad -elokuvasta paljastettiin...
    DC Fandome
  • Marvelin Helstrom-kauhusarjasta julkaistiin ensimmäiset kuvat

    Marvelin Helstrom-kauhusarjasta julkaistiin ensimmäiset kuvat

    Helstrom saa ensi-iltansa lokakuussa. Marvelin Helstrom-kauhusarja on ollut...
    Elokuvat
  • Ensimmäiset kuvat julkaistu: Tältä näyttää Netflixin kesällä alkava Cursed-fantasiasarja, joka pohja...

    Ensimmäiset kuvat julkaistu: Tältä näyttää Netflixin kesällä alkava Cursed-fantasiasarja, joka pohja...

    Katherine Langfordin tähdittämä fantasiasarja Cursed alkaa Netflixissä kesällä....
    Cursed
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • 10 asiaa, jotka Black Widow’sta on hyvä tietää ennen Marvel-leffan ensi viikon ensi-iltaa

    10 asiaa, jotka Black Widow’sta on hyvä tietää ennen Marvel-leffan ensi viikon ensi-iltaa

    Black Widow’n oma elokuva julkaistaan vihdoin 9. heinäkuuta....
    Black Widow
  • Väisty Baby Yoda, täältä tulee Baby Pogo – Netflix julkaisi uuden kuvan tällä viikolla jatkuvasta sa...

    Väisty Baby Yoda, täältä tulee Baby Pogo – Netflix julkaisi uuden kuvan tällä viikolla jatkuvasta sa...

    Netflix-sarja The Umbrella Academy jatkuu toisen tuotantokauden myötä...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Disney aikoo käyttää ensi vuonna 33 miljardia doll...
Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa j...
Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei o...
Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-ho...
Arvostelu | Sacha Baron Cohenin toinen
Borat-eloku...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomassa, mutta Marvel-leffalla on myös ongelmansa

    Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomassa, mutta Marvel-leffalla on myös ongelmansa

    Pitkään odotettu Black Widow’n oma elokuva esittelee Scarlett...
    Black Widow
  • Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Free Guy -pelielokuvien julisteesta löytyy monia viittauksia tunnettuihin...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Keanu Reevesin kirjoittama BRZRKR-sarjakuva jää Wolverinen ja Conanin jalkoihin turpa ve...

    Arvostelu | Keanu Reevesin kirjoittama BRZRKR-sarjakuva jää Wolverinen ja Conanin jalkoihin turpa ve...

    Keanu Reevesin BRZRKR-sarjakuva pöllii kaiken paremmiltaan. Sama tarina...
    BRZRKR
  • Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Näyttelijä Seth Rogenin ja ohjaaja Evan Goldbergin oma...
    Elokuvat
  • Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Perjantaiäänestys: Mikä on paras Stan Leen luoma supersankari?

    Stan Lee on kuollut – kauan eläköön Stan...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Amazonin Prime Videossa nähtävä Undone on oikean elämän...
    Amazon
  • Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Juuri markkinoille saapunut keräilypatsas on kuin kotonaan todellisen...
    Alien
  • Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netflixin suosiota

    Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netflixin suosiota

    Netflix kiinnostaa ihmisiä nyt huomattavasti enemmän kuin vuosi...
    Elokuvat
  • Katse kohti elokuvavuotta 2022: Näitä ensi-iltoja odotamme ensi vuodelta eniten

    Katse kohti elokuvavuotta 2022: Näitä ensi-iltoja odotamme ensi vuodelta eniten

    Muropaketti kurkisti vuonna 2022 julkaistavien elokuvien listalle ja...
    Elokuva-artikkelit
  • Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat...
    Apple TV Plus

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Perry Masonin legendaarinen hahmo tutkii raakaa lapsimurhaa HBO...
    Elokuva-arvostelut
  • Sons of Anarchy -tähti Charlie Hunnam nähdään seuraavaksi Jungleland-nyrkkeilyleffassa | Traileri

    Sons of Anarchy -tähti Charlie Hunnam nähdään seuraavaksi Jungleland-nyrkkeilyleffassa | Traileri

    Charlie Hunnamin tähdittämä Jungleland saa ensi-iltansa marraskuussa. Kautta...
    Charlie Hunnam
  • Netflixin hittileffa saa jatkoa, mutta ohjaaja vaihtuu – Hulkista tuttu Louis Leterrier korvaa David...

    Netflixin hittileffa saa jatkoa, mutta ohjaaja vaihtuu – Hulkista tuttu Louis Leterrier korvaa David...

    Will Smithin Bright-fantasiatoimintaelokuvan jatko-osa on yhä tekeillä. Variety...
    Bright

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme