Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balelle ja James Mangoldille

Posted on 15.11.2019

Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka ympärillä kiertää tolkuttoman viihdyttävä Le Mans 66 – täydellä teholla.


Ensi-ilta: 15.11.2019
Alkuperäisnimi: Le Mans 66
Ohjaus: James Mangold
Käsikirjoitus: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth & Jason Keller
Pääosissa: Christian Bale, Matt Damon, Caitriona Balfe, Jon Bernthal, Ray McKinnon & JJ Feild
Pituus: 153 minuuttia
Ikäraja: K12


Elokuva voi vangita katsojan mielenkiinnon monella tavalla. Se voi esimerkiksi tiputtaa meidät kahtasataa kiitävän kilpa-auton keulalle. Kädethän siinä hikoaa. Vasta sen jälkeen näytetään kyseisen auton kuljettaja. Siinä on kaksi kuvaa, jotka selittävät itse itsensä ja samalla koko elokuvan. Pitäisi päästä eteenpäin niin maan perusteellisen lujaa, mutta se onnistuu vain jos oikeassa autossa on oikea ihminen. Tähän kaikkeen kuluu vain muutama minuutti.

Tosin sen verran aloitus hämää, että autojen ja kilpa-ajamisen sijaan Le Mans 66 – täydellä teholla on kertomus miesten välisestä ystävyydestä ja kilpailusta. Vieläpä perhanan hyvä sellainen. (Leffan koko nimi on sen verran kömpelö, että en sitä tämän enempää toistele.)

Nuo miehet ovat Carroll Shelby (Matt Damon) ja Ken Miles (Christian Bale). He ovat molemmat kilpa-ajajia ja autovelhoja, miehiä jotka puhuvat vähän ja tekevät paljon.

Heitä yhdistää sekin, että kumpikin on kehnossa jamassa. Shelby huseeraa autokauppiaana, Miles rasvamontussa. Tarvitaan katalyytti, kolmas osapuoli joka potkaisee tarinan liikkeelle.

Sellaisena toimii Ford Motor Company, jolla 1950-luvun lopulla meni kehnosti. Siellä on paljon pukuihin kahlittuja ukkoja, jotka ottavat pataan kilpailijoilta. Jotain tarttis keksiä ja Mad Men -henkinen Lee Iacocca (Jon Bernthal) keksii, että se jokin voisi olla Ferrari.

Ferrari on kaikkea mitä Ford ei ole. Tyylikäs, uniikki ja ennen kaikkea haluttu. “Kaikki tulevat muistamaan Enzo Ferrarin, mutta kukaan ei muista, kuka valmisti eniten autoja”, tiivistää Iacocca.

Vaan miten Fordista saadaan Ferrari? Ehkä italialaiset voisi ostaa pois kuljeksimasta tai sitten voisi ajaa Le Mansin 24 tunnin kilpailussa kovempaa kuin he. Molempia kannattaa kokeilla!

Tämä kaikki on tietenkin helpommin sanottu kuin tehty, ja näiden vaikeuksien seuraamisesta on Le Mans 66 tehty. Elokuvan jännitys rakentuu toisiinsa linkittyvistä pienistä jännitysnäytelmistä ja minidraamoista. Kun yksi loppuu, toinen alkaa. Siirtymät niiden välillä ovat kuin kilpakuskin vaihteenvaihtoja, joissa jalka nousee aivan hetkiseksi kaasulta, mutta mitään taukoa ei edes huomaa, koska silmänräpäyksessä paahdetaan taas eteenpäin hurjaa kyytiä.

Hierotaan vähän kauppaa: JÄNNÄÄ. Testataan uutta jarrusysteemiä: JÄNNÄÄ. Ollaan pomon huoneessa ja koko tulevaisuus on vaakalaudalla: JÄNNÄÄ. Tai jos dialogi on tylsää, kannattaa panna vuoropuhelu tapahtumaan jännässä paikassa eli esimerkiksi maantiellä ihan liian kovaa hurjastelevaan farmariautoon.

Huomasin, että olin kirjoittanut muistiinpanoihin hyvin yksinkertaistenkin kohtausten perään “JÄNNÄÄ”. Se on hyvä merkki!

Tietyllä tavalla tarkasteltuna Le Mans 66:ssa ei ole mitään originellia. Katsojalle on koko ajan selvää, missä mennään ja mitä tapahtuu. Se pätee sekä mikro- että makrotasolla, kuvien välisistä leikkauksista käsikirjoituksen näytösrakenteeseen saakka.

Leffa tuntuu oikein nautiskelevan siitä, miten selkeästi se on rakennettu. Otetaan esimerkiksi päätarinan käyntiin polkaiseva käännekohta, jossa Shelby kertoo, miten vaikeaa on voittaa Le Mans. Musiikki paisuu ja kamera seuraa tiukasti Damonin kasvoja, kun hän alleviivaa sitä, että voittoa ei voi ostaa.

Kyllä siinä hitaampikin katsoja aavistaa, että nyt muuten kerrottiin koko elokuvan olennaisin kysymys: mitä asioita ei voi rahalla hankkia?

Mutta tiedättekö mitä? Välillä katsojan kädestä pitely on ihan ok, kun se tehdään näin himpuran taitavasti. Joskus askelmerkkien seuraaminen on vain nautinnollista, samalla tavalla kuin 4/4-tahtilajissa backbeatin mukana etenevä boogie on nautinnollista, vaikka se onkin myös yksinkertaista ja ennustettavaa.

Nimensä huomioiden Le Mans 66:ssa on kilpa-ajamista vähemmän kuin voisi luulla. Enemmän sitä kiinnostavat miehet ja heitä näyttelevät tähdet.

On oikeutettua puhua tähdistä näyttelijöiden sijaan, sillä kumpikin pääosa on sopusuhtainen sekoitus roolia ja siihen valittua henkilöä. Christian Bale on täydessä hurmurimoodissa, brittiaksentti paksuna ja temperamentti äkkivääränä. Hän tulkitsee Milesiä ihmisenä, joka ehtii polttaa sillat jo ennen kuin on ylittänyt ne. Matt Damon keskittyy intensiivisesti siihen, mitä Carol Shelbyn täytyy saavuttaa ja vaihtelee tarpeen mukaan hymyilystä hermostuneisuuteen.

Molempia katsoessaan muistaa katsovansa sekä roolihahmoa että tämän näyttelijää, ja se tuntuu hyvältä. Erityisen hyvältä tuntuu katsoa heitä yhdessä, huippukohtana tarkoituksellisen surkuhupaisa tappelu, jossa kaksi setää vääntää pystypainia ja hengästyy ennen kuin matsi ehtii kunnolla edes alkaa.

On tässä elokuvassa kilpa-ajamistakin, ei huolta. Silloin kuin ajetaan, se näyttää ja kuulostaa hyvältä. Kamera käy toistuvasti vilkuilemassa ohjaamoon ahtautunutta Milesiä, joka hihkuu riemuissaan “COR BLIMEY!” ja “COME ON, GIRL!”

Kertomuksen huipennus eli nimessä mainittu Le Mansin kisa vuonna 1966 vie hyvän aikaa leffan lopusta, ja millainen kisa se onkaan.

Elokuvan toteutus on ammattitaitoinen mutta persoonaton. Efektit ovat virheettömiä ja pistivät silmään ehkä yhden kerran. Ne siis palvelevat tarinaa täydellisesti, oli temput tehty sitten kameran edessä tai kuvausten jälkeen tietokoneella.

Phedon Papamichaelin kamera hakeutuu usein ottamaan lähikuvia kasvoista, Marco Beltramin ja Buck Sanderin musiikki on läskibassoa ja ränttätänttärockia ja käsikirjoituksesta kertoo kaiken tarpeellisen se, että krediitti on jaettu kolmeen osaan Jez Butterworthille, John-Henry Butterworthille ja Jason Kellerille.

Ohjaaja James Mangold on saanut kaikki osapuolet hoitamaan hommansa niin hyvin, että lopputulos on aukoton. Kuten hyvästä rintamamiestalosta, ei tästäkään välttämättä ulkopuolelta näe, kuka sen rakensi, mutta eipä sillä ole väliäkään.

Sillä Le Mans 66 on rakennettu hyvin. Niin hyvin, että jopa tarinan coda toimii. Miten harvinaista onkaan, että ison toimintahuipennuksen jälkeen seuraava osio ei tunnu umpilisäkkeeltä, vaan oikeasti toimii rusettina paketin päällä?

Joitain ihmisiä elokuvakritiikkien arvosanat tuntuvat kiinnostavan mahdottoman paljon. Minä annan Le Mans 66:lle viisi tähteä viidestä ja viides tähti on tietoinen statement.

Voin ilomielin väitellä siitä, onko tuossa yksi tai kaksi tähteä liikaa, mutta ihan sama: minä nautin tämän elokuvan katsomisesta suunnattomasti. Le Mans 66 tuskin on suuri tai tärkeä elokuva, mutta se on kiistatta hyvä elokuva, ja välillä sellainen on viiden tähden arvoista.

LE MANS 66

“Le Mans 66 – täydellä teholla on kaverileffa ja autoelokuva, joka rullaa täydellä teholla (…) ensimmäisestä mutkasta viimeiseen suoraan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-le-mans-66/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Muppetien ja Yodan luoja Frank Ozin ohjaama In and Of Itself upean omaperäinen taikashow...

    Arvostelu | Muppetien ja Yodan luoja Frank Ozin ohjaama In and Of Itself upean omaperäinen taikashow...

    Taikashow’n ja dokumentin yhdistelmä Derek DelGaudio’s In and...
    Derek DelGaudio
  • Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    1990-luvun alun Batman: The Animated Series on joutunut...
    Batman
  • X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    Viimeiseen X-Men-elokuvaan tehtiin uusia kuvauksia ja lopulta se...
    Elokuvat
  • She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    DreamWorks Animation Televisionin luoma animaatiosarja She-Ra and the...
    Elokuvat
  • Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Warner Bros. Pictures on polkaissut Matrix 4:n eli...
    Elokuvauutiset
  • Helsingissä tarjoiltiin tänään ”ihmislihaburgereita” – Kävimme maistamassa: ”Parempaa kuin Mäkkäriss...

    Helsingissä tarjoiltiin tänään ”ihmislihaburgereita” – Kävimme maistamassa: ”Parempaa kuin Mäkkäriss...

    Suomalaismediat uutisoivat syys-lokakuun vaihteessa laajalti Helsingissä pian avattavasta...
    Elokuva-artikkelit
  • Venäjä pilaa Tom Cruisen avaruudenvalloitussuunnitelmat

    Venäjä pilaa Tom Cruisen avaruudenvalloitussuunnitelmat

    Venäläinen kuvausryhmä ehtii ennen Tom Cruisea Kansainväliselle avaruusasemalle....
    Doug Liman
  • Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Se: Toinen luku saa ensi-iltansa 6. syyskuuta. IT:...
    Andy Muschietti
  • Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Ulottuvuustrippaileva Hämähäkkimies on napannut elokuvalehti Empiren uuden kansikuvan...
    Elokuvauutiset
  • Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Thor: Love and Thunder -elokuvan hahmogalleria kasvaa yhdellä...
    Chris Pratt

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suh...
Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea...
Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hy...
Arvostelu:
The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjak...
Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Penins...

Tekniikka uutisia

  • Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Antonio Camposin ohjaama The Devil All the Time...
    Antonio Campos
  • Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Ylistetystä Possessor-tieteiskauhuelokuvasta julkaistiin lapsilta kielletty traileri

    Brandon ”Davidin poika” Cronenbergin Possessor-elokuva on kerännyt lähes pelkästään...
    Andrea Riseborough
  • Kuvat: Tältäkin Marvel Studiosin superpahis Thanos olisi voinut näyttää Avengers: Endgamessa

    Kuvat: Tältäkin Marvel Studiosin superpahis Thanos olisi voinut näyttää Avengers: Endgamessa

    Lisää kuvakarkkia intohimoisimmille Marvel-faneille: vaihtoehtoisia versioita Avengers: Endgame...
    Avengers
  • Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Pitkät mustat hiukset ovat kauhua jo itsessään, ainakin...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Dexter: New Blood ei petä tv-sarjan vanhoja faneja – Sarjamurhaaja on tehnyt hienon palu...

    Arvostelu | Dexter: New Blood ei petä tv-sarjan vanhoja faneja – Sarjamurhaaja on tehnyt hienon palu...

    Moraalinen sarjamurhaaja Dexter Morgan (Michael C. Hall) palaa...
    Clancy Brown
  • Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Oscar-palkittu Parasite-ohjaaja Bong Joon-ho paljastaa fanittavansa George Millerin...
    Bong Joon-ho
  • She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    She-Ra -traileri: Tältä näyttää He-Manin siskon oma Netflix-sarja

    DreamWorks Animation Televisionin luoma animaatiosarja She-Ra and the...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Netflixin The Witcher -sarjan ensimmäinen sivuprojekti on tyylikäs...
    Elokuva-arvostelut
  • Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Netflixin tulevasta Enola Holmes -elokuvasta julkaistiin aikaisemmin tänään...
    Elokuvauutiset
  • Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen haukutuimmista supersankarileffoista

    Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen haukutuimmista supersankarileffoista

    Daredevil-elokuvan spinoffina syntynyt Elektra esitetään tänään Subilla kello...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa olevansa mukana Marvel Studiosin tulevassa tv-sarjass...

    Emilia Clarke nähdään Disney+:n tulevassa Marvel-sarjassa Secret Invasion....
    Disney+ sarjat
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme