Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balelle ja James Mangoldille

Posted on 15.11.2019

Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka ympärillä kiertää tolkuttoman viihdyttävä Le Mans 66 – täydellä teholla.


Ensi-ilta: 15.11.2019
Alkuperäisnimi: Le Mans 66
Ohjaus: James Mangold
Käsikirjoitus: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth & Jason Keller
Pääosissa: Christian Bale, Matt Damon, Caitriona Balfe, Jon Bernthal, Ray McKinnon & JJ Feild
Pituus: 153 minuuttia
Ikäraja: K12


Elokuva voi vangita katsojan mielenkiinnon monella tavalla. Se voi esimerkiksi tiputtaa meidät kahtasataa kiitävän kilpa-auton keulalle. Kädethän siinä hikoaa. Vasta sen jälkeen näytetään kyseisen auton kuljettaja. Siinä on kaksi kuvaa, jotka selittävät itse itsensä ja samalla koko elokuvan. Pitäisi päästä eteenpäin niin maan perusteellisen lujaa, mutta se onnistuu vain jos oikeassa autossa on oikea ihminen. Tähän kaikkeen kuluu vain muutama minuutti.

Tosin sen verran aloitus hämää, että autojen ja kilpa-ajamisen sijaan Le Mans 66 – täydellä teholla on kertomus miesten välisestä ystävyydestä ja kilpailusta. Vieläpä perhanan hyvä sellainen. (Leffan koko nimi on sen verran kömpelö, että en sitä tämän enempää toistele.)

Nuo miehet ovat Carroll Shelby (Matt Damon) ja Ken Miles (Christian Bale). He ovat molemmat kilpa-ajajia ja autovelhoja, miehiä jotka puhuvat vähän ja tekevät paljon.

Heitä yhdistää sekin, että kumpikin on kehnossa jamassa. Shelby huseeraa autokauppiaana, Miles rasvamontussa. Tarvitaan katalyytti, kolmas osapuoli joka potkaisee tarinan liikkeelle.

Sellaisena toimii Ford Motor Company, jolla 1950-luvun lopulla meni kehnosti. Siellä on paljon pukuihin kahlittuja ukkoja, jotka ottavat pataan kilpailijoilta. Jotain tarttis keksiä ja Mad Men -henkinen Lee Iacocca (Jon Bernthal) keksii, että se jokin voisi olla Ferrari.

Ferrari on kaikkea mitä Ford ei ole. Tyylikäs, uniikki ja ennen kaikkea haluttu. “Kaikki tulevat muistamaan Enzo Ferrarin, mutta kukaan ei muista, kuka valmisti eniten autoja”, tiivistää Iacocca.

Vaan miten Fordista saadaan Ferrari? Ehkä italialaiset voisi ostaa pois kuljeksimasta tai sitten voisi ajaa Le Mansin 24 tunnin kilpailussa kovempaa kuin he. Molempia kannattaa kokeilla!

Tämä kaikki on tietenkin helpommin sanottu kuin tehty, ja näiden vaikeuksien seuraamisesta on Le Mans 66 tehty. Elokuvan jännitys rakentuu toisiinsa linkittyvistä pienistä jännitysnäytelmistä ja minidraamoista. Kun yksi loppuu, toinen alkaa. Siirtymät niiden välillä ovat kuin kilpakuskin vaihteenvaihtoja, joissa jalka nousee aivan hetkiseksi kaasulta, mutta mitään taukoa ei edes huomaa, koska silmänräpäyksessä paahdetaan taas eteenpäin hurjaa kyytiä.

Hierotaan vähän kauppaa: JÄNNÄÄ. Testataan uutta jarrusysteemiä: JÄNNÄÄ. Ollaan pomon huoneessa ja koko tulevaisuus on vaakalaudalla: JÄNNÄÄ. Tai jos dialogi on tylsää, kannattaa panna vuoropuhelu tapahtumaan jännässä paikassa eli esimerkiksi maantiellä ihan liian kovaa hurjastelevaan farmariautoon.

Huomasin, että olin kirjoittanut muistiinpanoihin hyvin yksinkertaistenkin kohtausten perään “JÄNNÄÄ”. Se on hyvä merkki!

Tietyllä tavalla tarkasteltuna Le Mans 66:ssa ei ole mitään originellia. Katsojalle on koko ajan selvää, missä mennään ja mitä tapahtuu. Se pätee sekä mikro- että makrotasolla, kuvien välisistä leikkauksista käsikirjoituksen näytösrakenteeseen saakka.

Leffa tuntuu oikein nautiskelevan siitä, miten selkeästi se on rakennettu. Otetaan esimerkiksi päätarinan käyntiin polkaiseva käännekohta, jossa Shelby kertoo, miten vaikeaa on voittaa Le Mans. Musiikki paisuu ja kamera seuraa tiukasti Damonin kasvoja, kun hän alleviivaa sitä, että voittoa ei voi ostaa.

Kyllä siinä hitaampikin katsoja aavistaa, että nyt muuten kerrottiin koko elokuvan olennaisin kysymys: mitä asioita ei voi rahalla hankkia?

Mutta tiedättekö mitä? Välillä katsojan kädestä pitely on ihan ok, kun se tehdään näin himpuran taitavasti. Joskus askelmerkkien seuraaminen on vain nautinnollista, samalla tavalla kuin 4/4-tahtilajissa backbeatin mukana etenevä boogie on nautinnollista, vaikka se onkin myös yksinkertaista ja ennustettavaa.

Nimensä huomioiden Le Mans 66:ssa on kilpa-ajamista vähemmän kuin voisi luulla. Enemmän sitä kiinnostavat miehet ja heitä näyttelevät tähdet.

On oikeutettua puhua tähdistä näyttelijöiden sijaan, sillä kumpikin pääosa on sopusuhtainen sekoitus roolia ja siihen valittua henkilöä. Christian Bale on täydessä hurmurimoodissa, brittiaksentti paksuna ja temperamentti äkkivääränä. Hän tulkitsee Milesiä ihmisenä, joka ehtii polttaa sillat jo ennen kuin on ylittänyt ne. Matt Damon keskittyy intensiivisesti siihen, mitä Carol Shelbyn täytyy saavuttaa ja vaihtelee tarpeen mukaan hymyilystä hermostuneisuuteen.

Molempia katsoessaan muistaa katsovansa sekä roolihahmoa että tämän näyttelijää, ja se tuntuu hyvältä. Erityisen hyvältä tuntuu katsoa heitä yhdessä, huippukohtana tarkoituksellisen surkuhupaisa tappelu, jossa kaksi setää vääntää pystypainia ja hengästyy ennen kuin matsi ehtii kunnolla edes alkaa.

On tässä elokuvassa kilpa-ajamistakin, ei huolta. Silloin kuin ajetaan, se näyttää ja kuulostaa hyvältä. Kamera käy toistuvasti vilkuilemassa ohjaamoon ahtautunutta Milesiä, joka hihkuu riemuissaan “COR BLIMEY!” ja “COME ON, GIRL!”

Kertomuksen huipennus eli nimessä mainittu Le Mansin kisa vuonna 1966 vie hyvän aikaa leffan lopusta, ja millainen kisa se onkaan.

Elokuvan toteutus on ammattitaitoinen mutta persoonaton. Efektit ovat virheettömiä ja pistivät silmään ehkä yhden kerran. Ne siis palvelevat tarinaa täydellisesti, oli temput tehty sitten kameran edessä tai kuvausten jälkeen tietokoneella.

Phedon Papamichaelin kamera hakeutuu usein ottamaan lähikuvia kasvoista, Marco Beltramin ja Buck Sanderin musiikki on läskibassoa ja ränttätänttärockia ja käsikirjoituksesta kertoo kaiken tarpeellisen se, että krediitti on jaettu kolmeen osaan Jez Butterworthille, John-Henry Butterworthille ja Jason Kellerille.

Ohjaaja James Mangold on saanut kaikki osapuolet hoitamaan hommansa niin hyvin, että lopputulos on aukoton. Kuten hyvästä rintamamiestalosta, ei tästäkään välttämättä ulkopuolelta näe, kuka sen rakensi, mutta eipä sillä ole väliäkään.

Sillä Le Mans 66 on rakennettu hyvin. Niin hyvin, että jopa tarinan coda toimii. Miten harvinaista onkaan, että ison toimintahuipennuksen jälkeen seuraava osio ei tunnu umpilisäkkeeltä, vaan oikeasti toimii rusettina paketin päällä?

Joitain ihmisiä elokuvakritiikkien arvosanat tuntuvat kiinnostavan mahdottoman paljon. Minä annan Le Mans 66:lle viisi tähteä viidestä ja viides tähti on tietoinen statement.

Voin ilomielin väitellä siitä, onko tuossa yksi tai kaksi tähteä liikaa, mutta ihan sama: minä nautin tämän elokuvan katsomisesta suunnattomasti. Le Mans 66 tuskin on suuri tai tärkeä elokuva, mutta se on kiistatta hyvä elokuva, ja välillä sellainen on viiden tähden arvoista.

LE MANS 66

“Le Mans 66 – täydellä teholla on kaverileffa ja autoelokuva, joka rullaa täydellä teholla (…) ensimmäisestä mutkasta viimeiseen suoraan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-le-mans-66/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Fast & Furious on todistanut olevansa muuntautumiskykyinen toimintasarja,...
    Elokuva-arvostelut
  • Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Spider-Man -spinoff Venom saa ensi-iltansa 5. lokakuuta. Elokuvan...
    Elokuvat
  • Arvostelu: HBO Nordicin hyytävä sarjamurhaajadokumentti I’ll Be Gone in the Dark on jopa jännittäväm...

    Arvostelu: HBO Nordicin hyytävä sarjamurhaajadokumentti I’ll Be Gone in the Dark on jopa jännittäväm...

    Vuosikymmeniä kiinnijäämistä vältelleen sarjamurhaajan selvittelystä kertova HBO Nordicin...
    Dokumentit
  • Hollywood ei uskalla ottaa riskejä: Taas pistetään yksi 2000-luvun hittielokuvasarja uusiksi

    Hollywood ei uskalla ottaa riskejä: Taas pistetään yksi 2000-luvun hittielokuvasarja uusiksi

    Toisinaan tuntuu siltä, että Hollywoodin olisi aika pistää...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkullisia yksityiskohtia

    Kuva: Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkullisia yksityiskohtia

    Vielä on epävarmaa, saako viime perjantaina elokuvateattereihin saapunut...
    Elokuvauutiset
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Netflixin hittisarja loppuu 10. syyskuuta, ja asia tulee uusista julisteista kyllä erittäin selväksi

    Netflixin hittisarja loppuu 10. syyskuuta, ja asia tulee uusista julisteista kyllä erittäin selväksi

    Lucifer päättyy syyskuun alussa monien fanien suureksi harmiksi....
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: HBO Nordicissa julkaistava Ice on Fire voi hyvin olla Leonardo DiCaprion uran tärkein elo...

    Arvostelu: HBO Nordicissa julkaistava Ice on Fire voi hyvin olla Leonardo DiCaprion uran tärkein elo...

    Ilmastoaktivistina tunnetun Leonardo DiCaprion tuottama dokumentti muistuttaa –...
    dokumenttielokuvat
  • Keanu Reeves on valmis tekemään Matrix 5:n, mutta ei usko elokuvan koskaan toteutuvan

    Keanu Reeves on valmis tekemään Matrix 5:n, mutta ei usko elokuvan koskaan toteutuvan

    The Matrix Resurrections sai elokuvateattereissa tuntuvasti koleamman vastaanoton...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Jauhot suuhun: Captain
Marvel -tähti vastasi “hymy...
Daredevil on palannut: Ensimmäiset
kuvat ja kehut ...
Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viime...
Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Do...
WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Re...

Tekniikka uutisia

  • Ohjaaja Taika Waititi esittää uudessa elokuvassaan Adolf Hitleriä: “Kyllä muuten hävetti”

    Ohjaaja Taika Waititi esittää uudessa elokuvassaan Adolf Hitleriä: “Kyllä muuten hävetti”

    Taika Waititin ohjaama natseja vastustava Jojo Rabbit saa...
    Bio Rex
  • Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    The Wheel of Time -sarja alkaa Amazon Prime...
    Amazon Prime Video
  • Laura Birnillä on tärkeä rooli Applen uudessa jättisarjassa – Suomalaisnäyttelijä pärjää maailmantäh...

    Laura Birnillä on tärkeä rooli Applen uudessa jättisarjassa – Suomalaisnäyttelijä pärjää maailmantäh...

    Laura Birn tekee yhden Foundation-tieteissarjan parhaista roolisuorituksista. Suomalaisnäyttelijä...
    Apple TV Plus
  • Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Alkuperäisten Ghostbusters-elokuvien Dan Aykroyd paljasti, että Ghostbusters 3:n...
    Dan Aykroyd
  • Huhu: Amazonin Lord of the Rings -sarja aiotaan käynnistää massiivisella jaksomäärällä

    Huhu: Amazonin Lord of the Rings -sarja aiotaan käynnistää massiivisella jaksomäärällä

    Miljardibudjetilla tehtävä Lord of the Rings -sarja nähdään...
    Amazon
  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • Kuvat: Uudessa X-Men-elokuvassa on tuttuja näyttelijöitä Game of Thronesista, Stranger Thingistä ja ...

    Kuvat: Uudessa X-Men-elokuvassa on tuttuja näyttelijöitä Game of Thronesista, Stranger Thingistä ja ...

    X-Men-spin-offista The New Mutants on julkaistu uusia julisteita,...
    elokuvajulisteet
  • Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimintaräiske on todella puuduttava John Wick -kopio

    Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimintaräiske on todella puuduttava John Wick -kopio

    Netflixin Gunpowder Milkshake ei ole adaptaatio, mutta tuntuu...
    Angela Bassett
  • ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    ”Hanoi Rocks on kaikkien aikojen paras yhtye” – Suomalaista rocklegendaa ylistettiin HBO Maxin hitti...

    HBO Maxin Peacemaker-sarjan ensimmäisessä jaksossa hehkutettiin Hanoi Rocksia...
    Elokuvauutiset
  • Uusi Indiana Jones -elokuva on pulassa – Norovirus on kaatanut yli 50 ihmistä kuvauksissa Iso-Britan...

    Uusi Indiana Jones -elokuva on pulassa – Norovirus on kaatanut yli 50 ihmistä kuvauksissa Iso-Britan...

    Indiana Jones taistelee uudessa elokuvassa yrjötautia vastaan? The...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Cannesin elokuvajuhlilla maailmanensi-iltansa saanut, J-P Valkeapään ohjaama Koirat...
    Elokuvat
  • Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Cosmic Sin -scifi-elokuva vaikuttaa kunnon kalkkunalta. The Hollywood...
    Bruce Willis
  • Kaikkien aikojen haukutuin Star Wars -tekele saa jatkoa marraskuussa – Julkaisu tapahtuu pian Suomee...

    Kaikkien aikojen haukutuin Star Wars -tekele saa jatkoa marraskuussa – Julkaisu tapahtuu pian Suomee...

    Star Wars Holiday Special -kalkkuna saa jatkoa. Star...
    Disney Plus

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme