Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balelle ja James Mangoldille

Posted on 15.11.2019

Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka ympärillä kiertää tolkuttoman viihdyttävä Le Mans 66 – täydellä teholla.


Ensi-ilta: 15.11.2019
Alkuperäisnimi: Le Mans 66
Ohjaus: James Mangold
Käsikirjoitus: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth & Jason Keller
Pääosissa: Christian Bale, Matt Damon, Caitriona Balfe, Jon Bernthal, Ray McKinnon & JJ Feild
Pituus: 153 minuuttia
Ikäraja: K12


Elokuva voi vangita katsojan mielenkiinnon monella tavalla. Se voi esimerkiksi tiputtaa meidät kahtasataa kiitävän kilpa-auton keulalle. Kädethän siinä hikoaa. Vasta sen jälkeen näytetään kyseisen auton kuljettaja. Siinä on kaksi kuvaa, jotka selittävät itse itsensä ja samalla koko elokuvan. Pitäisi päästä eteenpäin niin maan perusteellisen lujaa, mutta se onnistuu vain jos oikeassa autossa on oikea ihminen. Tähän kaikkeen kuluu vain muutama minuutti.

Tosin sen verran aloitus hämää, että autojen ja kilpa-ajamisen sijaan Le Mans 66 – täydellä teholla on kertomus miesten välisestä ystävyydestä ja kilpailusta. Vieläpä perhanan hyvä sellainen. (Leffan koko nimi on sen verran kömpelö, että en sitä tämän enempää toistele.)

Nuo miehet ovat Carroll Shelby (Matt Damon) ja Ken Miles (Christian Bale). He ovat molemmat kilpa-ajajia ja autovelhoja, miehiä jotka puhuvat vähän ja tekevät paljon.

Heitä yhdistää sekin, että kumpikin on kehnossa jamassa. Shelby huseeraa autokauppiaana, Miles rasvamontussa. Tarvitaan katalyytti, kolmas osapuoli joka potkaisee tarinan liikkeelle.

Sellaisena toimii Ford Motor Company, jolla 1950-luvun lopulla meni kehnosti. Siellä on paljon pukuihin kahlittuja ukkoja, jotka ottavat pataan kilpailijoilta. Jotain tarttis keksiä ja Mad Men -henkinen Lee Iacocca (Jon Bernthal) keksii, että se jokin voisi olla Ferrari.

Ferrari on kaikkea mitä Ford ei ole. Tyylikäs, uniikki ja ennen kaikkea haluttu. “Kaikki tulevat muistamaan Enzo Ferrarin, mutta kukaan ei muista, kuka valmisti eniten autoja”, tiivistää Iacocca.

Vaan miten Fordista saadaan Ferrari? Ehkä italialaiset voisi ostaa pois kuljeksimasta tai sitten voisi ajaa Le Mansin 24 tunnin kilpailussa kovempaa kuin he. Molempia kannattaa kokeilla!

Tämä kaikki on tietenkin helpommin sanottu kuin tehty, ja näiden vaikeuksien seuraamisesta on Le Mans 66 tehty. Elokuvan jännitys rakentuu toisiinsa linkittyvistä pienistä jännitysnäytelmistä ja minidraamoista. Kun yksi loppuu, toinen alkaa. Siirtymät niiden välillä ovat kuin kilpakuskin vaihteenvaihtoja, joissa jalka nousee aivan hetkiseksi kaasulta, mutta mitään taukoa ei edes huomaa, koska silmänräpäyksessä paahdetaan taas eteenpäin hurjaa kyytiä.

Hierotaan vähän kauppaa: JÄNNÄÄ. Testataan uutta jarrusysteemiä: JÄNNÄÄ. Ollaan pomon huoneessa ja koko tulevaisuus on vaakalaudalla: JÄNNÄÄ. Tai jos dialogi on tylsää, kannattaa panna vuoropuhelu tapahtumaan jännässä paikassa eli esimerkiksi maantiellä ihan liian kovaa hurjastelevaan farmariautoon.

Huomasin, että olin kirjoittanut muistiinpanoihin hyvin yksinkertaistenkin kohtausten perään “JÄNNÄÄ”. Se on hyvä merkki!

Tietyllä tavalla tarkasteltuna Le Mans 66:ssa ei ole mitään originellia. Katsojalle on koko ajan selvää, missä mennään ja mitä tapahtuu. Se pätee sekä mikro- että makrotasolla, kuvien välisistä leikkauksista käsikirjoituksen näytösrakenteeseen saakka.

Leffa tuntuu oikein nautiskelevan siitä, miten selkeästi se on rakennettu. Otetaan esimerkiksi päätarinan käyntiin polkaiseva käännekohta, jossa Shelby kertoo, miten vaikeaa on voittaa Le Mans. Musiikki paisuu ja kamera seuraa tiukasti Damonin kasvoja, kun hän alleviivaa sitä, että voittoa ei voi ostaa.

Kyllä siinä hitaampikin katsoja aavistaa, että nyt muuten kerrottiin koko elokuvan olennaisin kysymys: mitä asioita ei voi rahalla hankkia?

Mutta tiedättekö mitä? Välillä katsojan kädestä pitely on ihan ok, kun se tehdään näin himpuran taitavasti. Joskus askelmerkkien seuraaminen on vain nautinnollista, samalla tavalla kuin 4/4-tahtilajissa backbeatin mukana etenevä boogie on nautinnollista, vaikka se onkin myös yksinkertaista ja ennustettavaa.

Nimensä huomioiden Le Mans 66:ssa on kilpa-ajamista vähemmän kuin voisi luulla. Enemmän sitä kiinnostavat miehet ja heitä näyttelevät tähdet.

On oikeutettua puhua tähdistä näyttelijöiden sijaan, sillä kumpikin pääosa on sopusuhtainen sekoitus roolia ja siihen valittua henkilöä. Christian Bale on täydessä hurmurimoodissa, brittiaksentti paksuna ja temperamentti äkkivääränä. Hän tulkitsee Milesiä ihmisenä, joka ehtii polttaa sillat jo ennen kuin on ylittänyt ne. Matt Damon keskittyy intensiivisesti siihen, mitä Carol Shelbyn täytyy saavuttaa ja vaihtelee tarpeen mukaan hymyilystä hermostuneisuuteen.

Molempia katsoessaan muistaa katsovansa sekä roolihahmoa että tämän näyttelijää, ja se tuntuu hyvältä. Erityisen hyvältä tuntuu katsoa heitä yhdessä, huippukohtana tarkoituksellisen surkuhupaisa tappelu, jossa kaksi setää vääntää pystypainia ja hengästyy ennen kuin matsi ehtii kunnolla edes alkaa.

On tässä elokuvassa kilpa-ajamistakin, ei huolta. Silloin kuin ajetaan, se näyttää ja kuulostaa hyvältä. Kamera käy toistuvasti vilkuilemassa ohjaamoon ahtautunutta Milesiä, joka hihkuu riemuissaan “COR BLIMEY!” ja “COME ON, GIRL!”

Kertomuksen huipennus eli nimessä mainittu Le Mansin kisa vuonna 1966 vie hyvän aikaa leffan lopusta, ja millainen kisa se onkaan.

Elokuvan toteutus on ammattitaitoinen mutta persoonaton. Efektit ovat virheettömiä ja pistivät silmään ehkä yhden kerran. Ne siis palvelevat tarinaa täydellisesti, oli temput tehty sitten kameran edessä tai kuvausten jälkeen tietokoneella.

Phedon Papamichaelin kamera hakeutuu usein ottamaan lähikuvia kasvoista, Marco Beltramin ja Buck Sanderin musiikki on läskibassoa ja ränttätänttärockia ja käsikirjoituksesta kertoo kaiken tarpeellisen se, että krediitti on jaettu kolmeen osaan Jez Butterworthille, John-Henry Butterworthille ja Jason Kellerille.

Ohjaaja James Mangold on saanut kaikki osapuolet hoitamaan hommansa niin hyvin, että lopputulos on aukoton. Kuten hyvästä rintamamiestalosta, ei tästäkään välttämättä ulkopuolelta näe, kuka sen rakensi, mutta eipä sillä ole väliäkään.

Sillä Le Mans 66 on rakennettu hyvin. Niin hyvin, että jopa tarinan coda toimii. Miten harvinaista onkaan, että ison toimintahuipennuksen jälkeen seuraava osio ei tunnu umpilisäkkeeltä, vaan oikeasti toimii rusettina paketin päällä?

Joitain ihmisiä elokuvakritiikkien arvosanat tuntuvat kiinnostavan mahdottoman paljon. Minä annan Le Mans 66:lle viisi tähteä viidestä ja viides tähti on tietoinen statement.

Voin ilomielin väitellä siitä, onko tuossa yksi tai kaksi tähteä liikaa, mutta ihan sama: minä nautin tämän elokuvan katsomisesta suunnattomasti. Le Mans 66 tuskin on suuri tai tärkeä elokuva, mutta se on kiistatta hyvä elokuva, ja välillä sellainen on viiden tähden arvoista.

LE MANS 66

“Le Mans 66 – täydellä teholla on kaverileffa ja autoelokuva, joka rullaa täydellä teholla (…) ensimmäisestä mutkasta viimeiseen suoraan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-le-mans-66/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Netflixin uutuus vie yöunet – David Attenborough: A Life on Our Planet on yksi historian...

    Arvostelu | Netflixin uutuus vie yöunet – David Attenborough: A Life on Our Planet on yksi historian...

    Sir David Attenborough’n omaelämäkerrallinen hätähuuto luonnon puolesta on...
    A Life on Our Planet
  • Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Ensimmäinen X-Men-elokuva saapui Suomen elokuvateattereihin 1. syyskuuta vuonna...
    Elokuvauutiset
  • 007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    Uuden James Bond -elokuvan on edelleen tarkoitus saapua...
    007 No Time to Die
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelbackia – näin vihattu yhtye kommentoi asiaa Twitteriss...

    Deadpool puolustaa “uudessa” elokuvassa Nickelbackia – näin vihattu yhtye kommentoi asiaa Twitteriss...

    Once Upon a Deadpool on siistitty versio Deadpool...
    Deadpool
  • Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Ilouutinen faneille: Yksi Marvel Studiosin suosikkisankareista on mukana Thorin seuraavassa elokuvas...

    Thor: Love and Thunder -elokuvan hahmogalleria kasvaa yhdellä...
    Chris Pratt
  • Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022

    Uusi Game of Thrones -sarja alkaa vuonna 2022

    House of the Dragon -sarja sijoittuu aikaan ennen...
    Elokuvat
  • Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Nyt se on varmaa: Apocalypse Now: Final Cut ja Taika Waititin Hitler-komedia Jojo Rabbit saadaan myö...

    Ilmestyskirja. Nyt ja Jojo Rabbit nähdään valkokankaalla vuodenvaihteessa....
    Elokuvat
  • Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Traileri: Tältä näyttää Netflixin uutuussarja I Am Not Okay With This, jota on verrattu Twin Peaksii...

    Netflixin uutuussarjan supervoimilla varustettua teinityttöä esittää IT-elokuvista tuttu Sophia...
    Elokuvat
  • Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Musta kuningatar -tähti Anya Taylor-Joy nähdään myös The Witch -ohjaajan kahdessa seuraavassa elokuv...

    Anya Taylor-Joy nähdään kahdessa Robert Eggersin elokuvassa. The...
    Anya Taylor-Joy

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarj...
Uusi
tutkimus osoittaa: Naishahmoista kertovat elo...
Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa n...
Viikon leffauutiset:
Hellboy-traileri, mielenkiint...
Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusar...

Tekniikka uutisia

  • Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Lord of the Rings -sarja nähdään vasta vuonna...
    Amazon Prime
  • Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

    Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella...
    Elokuva-arvostelut
  • Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Lucifer-sarjan kuudes ja samalla viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä...
    Elokuvat
  • Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimmat ja oudoimmat julisteet – Näihin et Suomen elokuv...

    Marraskuussa ensi-iltansa saavasta Terminator: Dark Fatesta on julkaistu...
    elokuvajulisteet
  • Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoinkin takaisin moottoripyörän selkään – 13 vuotta od...

    Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoinkin takaisin moottoripyörän selkään – 13 vuotta od...

    Ewan McGregor ja Charley Boorman palaavat 13 vuoden...
    Apple TV Plus
  • Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony julkisti tällä viikolla uuden Bravia XR OLED...
    Elokuvauutiset
  • Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...

    Joulupukki on kotoisin Suomesta, Korvatunturilta. Tämän tietää jokainen...
    elokuvatrailerit
  • Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Dan Aykroyd ei osaa lopettaa: Puheet Ghostbusters 3:sta jatkuvat edelleen

    Alkuperäisten Ghostbusters-elokuvien Dan Aykroyd paljasti, että Ghostbusters 3:n...
    Dan Aykroyd
  • Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Bruce Willisin uusi Glass-elokuva kierrättää käyttämättä jäänyttä Unbreakable-materiaalia

    Glass saa ensi-iltansa Suomessa reilun viikon kuluttua perjantaina...
    Bruce Willis
  • Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopahis Netflix-sarjan kolmannella kaudella

    Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopahis Netflix-sarjan kolmannella kaudella

    Netflix on julkaissut New Yorkin Comic Conissa uuden...
    Daredevil

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Sylvester Stallone lopetti Rambo 5:n kuvaukset ja lähetti viestin faneilleen: “Se oli nyt siinä”

    Rambon seikkailut valkokankaalla alkoivat vuona 1982. Pian on...
    Elokuvauutiset
  • Seikkailut Westerosissa jatkuvat: Game of Thronesin esiosasarja sai viisi uutta näyttelijää

    Seikkailut Westerosissa jatkuvat: Game of Thronesin esiosasarja sai viisi uutta näyttelijää

    Uutta Game of Thrones -sarjaa aletaan kuvata heti...
    C More
  • Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Lord of the Rings -sarja nähdään vasta vuonna...
    Amazon Prime

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme