Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balelle ja James Mangoldille

Posted on 15.11.2019

Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka ympärillä kiertää tolkuttoman viihdyttävä Le Mans 66 – täydellä teholla.


Ensi-ilta: 15.11.2019
Alkuperäisnimi: Le Mans 66
Ohjaus: James Mangold
Käsikirjoitus: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth & Jason Keller
Pääosissa: Christian Bale, Matt Damon, Caitriona Balfe, Jon Bernthal, Ray McKinnon & JJ Feild
Pituus: 153 minuuttia
Ikäraja: K12


Elokuva voi vangita katsojan mielenkiinnon monella tavalla. Se voi esimerkiksi tiputtaa meidät kahtasataa kiitävän kilpa-auton keulalle. Kädethän siinä hikoaa. Vasta sen jälkeen näytetään kyseisen auton kuljettaja. Siinä on kaksi kuvaa, jotka selittävät itse itsensä ja samalla koko elokuvan. Pitäisi päästä eteenpäin niin maan perusteellisen lujaa, mutta se onnistuu vain jos oikeassa autossa on oikea ihminen. Tähän kaikkeen kuluu vain muutama minuutti.

Tosin sen verran aloitus hämää, että autojen ja kilpa-ajamisen sijaan Le Mans 66 – täydellä teholla on kertomus miesten välisestä ystävyydestä ja kilpailusta. Vieläpä perhanan hyvä sellainen. (Leffan koko nimi on sen verran kömpelö, että en sitä tämän enempää toistele.)

Nuo miehet ovat Carroll Shelby (Matt Damon) ja Ken Miles (Christian Bale). He ovat molemmat kilpa-ajajia ja autovelhoja, miehiä jotka puhuvat vähän ja tekevät paljon.

Heitä yhdistää sekin, että kumpikin on kehnossa jamassa. Shelby huseeraa autokauppiaana, Miles rasvamontussa. Tarvitaan katalyytti, kolmas osapuoli joka potkaisee tarinan liikkeelle.

Sellaisena toimii Ford Motor Company, jolla 1950-luvun lopulla meni kehnosti. Siellä on paljon pukuihin kahlittuja ukkoja, jotka ottavat pataan kilpailijoilta. Jotain tarttis keksiä ja Mad Men -henkinen Lee Iacocca (Jon Bernthal) keksii, että se jokin voisi olla Ferrari.

Ferrari on kaikkea mitä Ford ei ole. Tyylikäs, uniikki ja ennen kaikkea haluttu. “Kaikki tulevat muistamaan Enzo Ferrarin, mutta kukaan ei muista, kuka valmisti eniten autoja”, tiivistää Iacocca.

Vaan miten Fordista saadaan Ferrari? Ehkä italialaiset voisi ostaa pois kuljeksimasta tai sitten voisi ajaa Le Mansin 24 tunnin kilpailussa kovempaa kuin he. Molempia kannattaa kokeilla!

Tämä kaikki on tietenkin helpommin sanottu kuin tehty, ja näiden vaikeuksien seuraamisesta on Le Mans 66 tehty. Elokuvan jännitys rakentuu toisiinsa linkittyvistä pienistä jännitysnäytelmistä ja minidraamoista. Kun yksi loppuu, toinen alkaa. Siirtymät niiden välillä ovat kuin kilpakuskin vaihteenvaihtoja, joissa jalka nousee aivan hetkiseksi kaasulta, mutta mitään taukoa ei edes huomaa, koska silmänräpäyksessä paahdetaan taas eteenpäin hurjaa kyytiä.

Hierotaan vähän kauppaa: JÄNNÄÄ. Testataan uutta jarrusysteemiä: JÄNNÄÄ. Ollaan pomon huoneessa ja koko tulevaisuus on vaakalaudalla: JÄNNÄÄ. Tai jos dialogi on tylsää, kannattaa panna vuoropuhelu tapahtumaan jännässä paikassa eli esimerkiksi maantiellä ihan liian kovaa hurjastelevaan farmariautoon.

Huomasin, että olin kirjoittanut muistiinpanoihin hyvin yksinkertaistenkin kohtausten perään “JÄNNÄÄ”. Se on hyvä merkki!

Tietyllä tavalla tarkasteltuna Le Mans 66:ssa ei ole mitään originellia. Katsojalle on koko ajan selvää, missä mennään ja mitä tapahtuu. Se pätee sekä mikro- että makrotasolla, kuvien välisistä leikkauksista käsikirjoituksen näytösrakenteeseen saakka.

Leffa tuntuu oikein nautiskelevan siitä, miten selkeästi se on rakennettu. Otetaan esimerkiksi päätarinan käyntiin polkaiseva käännekohta, jossa Shelby kertoo, miten vaikeaa on voittaa Le Mans. Musiikki paisuu ja kamera seuraa tiukasti Damonin kasvoja, kun hän alleviivaa sitä, että voittoa ei voi ostaa.

Kyllä siinä hitaampikin katsoja aavistaa, että nyt muuten kerrottiin koko elokuvan olennaisin kysymys: mitä asioita ei voi rahalla hankkia?

Mutta tiedättekö mitä? Välillä katsojan kädestä pitely on ihan ok, kun se tehdään näin himpuran taitavasti. Joskus askelmerkkien seuraaminen on vain nautinnollista, samalla tavalla kuin 4/4-tahtilajissa backbeatin mukana etenevä boogie on nautinnollista, vaikka se onkin myös yksinkertaista ja ennustettavaa.

Nimensä huomioiden Le Mans 66:ssa on kilpa-ajamista vähemmän kuin voisi luulla. Enemmän sitä kiinnostavat miehet ja heitä näyttelevät tähdet.

On oikeutettua puhua tähdistä näyttelijöiden sijaan, sillä kumpikin pääosa on sopusuhtainen sekoitus roolia ja siihen valittua henkilöä. Christian Bale on täydessä hurmurimoodissa, brittiaksentti paksuna ja temperamentti äkkivääränä. Hän tulkitsee Milesiä ihmisenä, joka ehtii polttaa sillat jo ennen kuin on ylittänyt ne. Matt Damon keskittyy intensiivisesti siihen, mitä Carol Shelbyn täytyy saavuttaa ja vaihtelee tarpeen mukaan hymyilystä hermostuneisuuteen.

Molempia katsoessaan muistaa katsovansa sekä roolihahmoa että tämän näyttelijää, ja se tuntuu hyvältä. Erityisen hyvältä tuntuu katsoa heitä yhdessä, huippukohtana tarkoituksellisen surkuhupaisa tappelu, jossa kaksi setää vääntää pystypainia ja hengästyy ennen kuin matsi ehtii kunnolla edes alkaa.

On tässä elokuvassa kilpa-ajamistakin, ei huolta. Silloin kuin ajetaan, se näyttää ja kuulostaa hyvältä. Kamera käy toistuvasti vilkuilemassa ohjaamoon ahtautunutta Milesiä, joka hihkuu riemuissaan “COR BLIMEY!” ja “COME ON, GIRL!”

Kertomuksen huipennus eli nimessä mainittu Le Mansin kisa vuonna 1966 vie hyvän aikaa leffan lopusta, ja millainen kisa se onkaan.

Elokuvan toteutus on ammattitaitoinen mutta persoonaton. Efektit ovat virheettömiä ja pistivät silmään ehkä yhden kerran. Ne siis palvelevat tarinaa täydellisesti, oli temput tehty sitten kameran edessä tai kuvausten jälkeen tietokoneella.

Phedon Papamichaelin kamera hakeutuu usein ottamaan lähikuvia kasvoista, Marco Beltramin ja Buck Sanderin musiikki on läskibassoa ja ränttätänttärockia ja käsikirjoituksesta kertoo kaiken tarpeellisen se, että krediitti on jaettu kolmeen osaan Jez Butterworthille, John-Henry Butterworthille ja Jason Kellerille.

Ohjaaja James Mangold on saanut kaikki osapuolet hoitamaan hommansa niin hyvin, että lopputulos on aukoton. Kuten hyvästä rintamamiestalosta, ei tästäkään välttämättä ulkopuolelta näe, kuka sen rakensi, mutta eipä sillä ole väliäkään.

Sillä Le Mans 66 on rakennettu hyvin. Niin hyvin, että jopa tarinan coda toimii. Miten harvinaista onkaan, että ison toimintahuipennuksen jälkeen seuraava osio ei tunnu umpilisäkkeeltä, vaan oikeasti toimii rusettina paketin päällä?

Joitain ihmisiä elokuvakritiikkien arvosanat tuntuvat kiinnostavan mahdottoman paljon. Minä annan Le Mans 66:lle viisi tähteä viidestä ja viides tähti on tietoinen statement.

Voin ilomielin väitellä siitä, onko tuossa yksi tai kaksi tähteä liikaa, mutta ihan sama: minä nautin tämän elokuvan katsomisesta suunnattomasti. Le Mans 66 tuskin on suuri tai tärkeä elokuva, mutta se on kiistatta hyvä elokuva, ja välillä sellainen on viiden tähden arvoista.

LE MANS 66

“Le Mans 66 – täydellä teholla on kaverileffa ja autoelokuva, joka rullaa täydellä teholla (…) ensimmäisestä mutkasta viimeiseen suoraan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-le-mans-66/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Niin siis mikä John Wick? Keanu Reeves selittää nyt elokuvansa 60 sekunnissa

    Niin siis mikä John Wick? Keanu Reeves selittää nyt elokuvansa 60 sekunnissa

    Keanu Reevesin kolmas John Wick -elokuva ilmestyy toukokuussa....
    Elokuvauutiset
  • Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Vedonlyönti alkakoon! Miten pian Sean Beanin hahmo kuolee...
    Bong Joon-ho
  • Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Unelmien sielunmessu -tähti jakoi vanhan koulukuvansa – Tälle hymypojalle emme kyllä kaljaa kauppais...

    Uusi syksy ja uusi kouluvuosi. Unelmien sielunmessua, Fight...
    Elokuvauutiset
  • Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...

    Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...

    Ei viikkoa ilman Hercule Poirotia ratkomassa mysteereitä. Tänään...
    Elokuvauutiset
  • Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney Plus täyttää marraskuussa yhden vuoden ja sen...
    Disney Plus
  • Traileri | Netflixin The Harder They Fall -länkkärissä nähdään mm. Idris Elba, Zazie Beetz ja Regina...

    Traileri | Netflixin The Harder They Fall -länkkärissä nähdään mm. Idris Elba, Zazie Beetz ja Regina...

    The Harder They Fall nähdään marraskuun alussa. Netflix...
    Elokuvat
  • Bruce Willis pitää kökköleffojen liukuhihnan käynnissä – Uuden Breach-tieteistoimintaelokuvan traile...

    Bruce Willis pitää kökköleffojen liukuhihnan käynnissä – Uuden Breach-tieteistoimintaelokuvan traile...

    Bruce Willis esiintyy jälleen yhdessä halpistoimintaelokuvassa. Bruce Willisin...
    Breach
  • Tänään tv:ssä: Niin löysää erotiikkaa, että mieleen tulee pula-ajan kaurapuuro

    Tänään tv:ssä: Niin löysää erotiikkaa, että mieleen tulee pula-ajan kaurapuuro

    Jostain käsittämättömästä syystä Hero-kanava jatkaa prime time -katseluajan...
    Elokuvauutiset
  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    Edes rehellinen traileri ei löydä Batman: The Animated Series -sarjasta huonoja puolia

    1990-luvun alun Batman: The Animated Series on joutunut...
    Batman

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei o...
Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomas...
Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja ka...
Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-...
Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä
Capone on rohkean...

Tekniikka uutisia

  • Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Tällä viikolla Netflixissä julkaistaan Steven Soderberghin ohjaama, amerikkalaisesta...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Arvostelu: Turha lähteä torille – suomalaisohjaajan HBO Nordicilla nähtävä Trackers-sarja on harmitt...

    Jyri Kähösen ohjaama kuusiosainen Trackers on niin perinteinen...
    Brendon Daniels
  • Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Disney+ -suoratoistopalvelussa ensi vuonna käynnistyvän Star Wars: The...
    Elokuvauutiset
  • Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Uusi traileri muistuttaa, että neljäs Matrix-elokuva on vihdoinkin...
    elokuvatrailerit
  • Arvostelu | Netflixin uusin elokuva on tuhanteen kertaan nähtyä toimintaviihdettä, jota eivät edes J...

    Arvostelu | Netflixin uusin elokuva on tuhanteen kertaan nähtyä toimintaviihdettä, jota eivät edes J...

    Project Powerissa on aineksia omaperäiseen tieteistarinaan, mutta lopputulos...
    Allen Maldonado
  • Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Pitkä tie on kuljettu, ja pian se on...
    Elokuvauutiset
  • Traileri | Child’s Play -kauhuklassikon tarinaa jatkava Chucky-tv-sarja nähdään vihdoinkin syksyllä

    Traileri | Child’s Play -kauhuklassikon tarinaa jatkava Chucky-tv-sarja nähdään vihdoinkin syksyllä

    Murhaajanukke Chucky saa oman tv-sarjansa. SYFY-kanava on julkaissut...
    Brad Dourif
  • John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    John Was Trying to Contact Aliens: Uusi Netflix-elokuva kertoo miehestä, joka on 30 vuotta koettanut...

    Miltä tuntuu soittaa 30 vuotta samaan numeroon ilman...
    avaruusolennot
  • Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Koko DocPoint-festivaalin ohjelmiston voi katsoa nyt kotona – Ota haltuun ainakin Tavastia-dokumentt...

    Kokonaan verkkofestarina järjestettävän DocPoint-festivaalin ohjelmistosta löytyy melkoinen määrä...
    DocPoint
  • Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jacksonista ei ole paljoa kuultu ohjaajan uuvuttaneen...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Midway-traileri: Tältä näyttää Independence Day -ohjaajan uusi WWII-elokuva

    Midway-traileri: Tältä näyttää Independence Day -ohjaajan uusi WWII-elokuva

    Roland Emmerichin ohjaama sotaelokuva Midway saa ensi-iltansa marraskuussa....
    Ed Skrein
  • Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Arvostelu | Netflixin uusi Arcane-sarja todistaa, että elämme loistavien peliaiheisten sarjojen aika...

    Pitkään peleistä ja pelisarjoista ammentaneiden elokuvien ja sarjojen...
    arcane
  • Kuvat: Netflixin uusi Masters of the Universe -sarja pilaa lapsuutesi, se on aivan varma

    Kuvat: Netflixin uusi Masters of the Universe -sarja pilaa lapsuutesi, se on aivan varma

    Netflix julkaisi eilen ensimmäisen trailerin syyskuussa alkavasta He-Man...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme