Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balelle ja James Mangoldille

Posted on 15.11.2019

Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka ympärillä kiertää tolkuttoman viihdyttävä Le Mans 66 – täydellä teholla.


Ensi-ilta: 15.11.2019
Alkuperäisnimi: Le Mans 66
Ohjaus: James Mangold
Käsikirjoitus: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth & Jason Keller
Pääosissa: Christian Bale, Matt Damon, Caitriona Balfe, Jon Bernthal, Ray McKinnon & JJ Feild
Pituus: 153 minuuttia
Ikäraja: K12


Elokuva voi vangita katsojan mielenkiinnon monella tavalla. Se voi esimerkiksi tiputtaa meidät kahtasataa kiitävän kilpa-auton keulalle. Kädethän siinä hikoaa. Vasta sen jälkeen näytetään kyseisen auton kuljettaja. Siinä on kaksi kuvaa, jotka selittävät itse itsensä ja samalla koko elokuvan. Pitäisi päästä eteenpäin niin maan perusteellisen lujaa, mutta se onnistuu vain jos oikeassa autossa on oikea ihminen. Tähän kaikkeen kuluu vain muutama minuutti.

Tosin sen verran aloitus hämää, että autojen ja kilpa-ajamisen sijaan Le Mans 66 – täydellä teholla on kertomus miesten välisestä ystävyydestä ja kilpailusta. Vieläpä perhanan hyvä sellainen. (Leffan koko nimi on sen verran kömpelö, että en sitä tämän enempää toistele.)

Nuo miehet ovat Carroll Shelby (Matt Damon) ja Ken Miles (Christian Bale). He ovat molemmat kilpa-ajajia ja autovelhoja, miehiä jotka puhuvat vähän ja tekevät paljon.

Heitä yhdistää sekin, että kumpikin on kehnossa jamassa. Shelby huseeraa autokauppiaana, Miles rasvamontussa. Tarvitaan katalyytti, kolmas osapuoli joka potkaisee tarinan liikkeelle.

Sellaisena toimii Ford Motor Company, jolla 1950-luvun lopulla meni kehnosti. Siellä on paljon pukuihin kahlittuja ukkoja, jotka ottavat pataan kilpailijoilta. Jotain tarttis keksiä ja Mad Men -henkinen Lee Iacocca (Jon Bernthal) keksii, että se jokin voisi olla Ferrari.

Ferrari on kaikkea mitä Ford ei ole. Tyylikäs, uniikki ja ennen kaikkea haluttu. “Kaikki tulevat muistamaan Enzo Ferrarin, mutta kukaan ei muista, kuka valmisti eniten autoja”, tiivistää Iacocca.

Vaan miten Fordista saadaan Ferrari? Ehkä italialaiset voisi ostaa pois kuljeksimasta tai sitten voisi ajaa Le Mansin 24 tunnin kilpailussa kovempaa kuin he. Molempia kannattaa kokeilla!

Tämä kaikki on tietenkin helpommin sanottu kuin tehty, ja näiden vaikeuksien seuraamisesta on Le Mans 66 tehty. Elokuvan jännitys rakentuu toisiinsa linkittyvistä pienistä jännitysnäytelmistä ja minidraamoista. Kun yksi loppuu, toinen alkaa. Siirtymät niiden välillä ovat kuin kilpakuskin vaihteenvaihtoja, joissa jalka nousee aivan hetkiseksi kaasulta, mutta mitään taukoa ei edes huomaa, koska silmänräpäyksessä paahdetaan taas eteenpäin hurjaa kyytiä.

Hierotaan vähän kauppaa: JÄNNÄÄ. Testataan uutta jarrusysteemiä: JÄNNÄÄ. Ollaan pomon huoneessa ja koko tulevaisuus on vaakalaudalla: JÄNNÄÄ. Tai jos dialogi on tylsää, kannattaa panna vuoropuhelu tapahtumaan jännässä paikassa eli esimerkiksi maantiellä ihan liian kovaa hurjastelevaan farmariautoon.

Huomasin, että olin kirjoittanut muistiinpanoihin hyvin yksinkertaistenkin kohtausten perään “JÄNNÄÄ”. Se on hyvä merkki!

Tietyllä tavalla tarkasteltuna Le Mans 66:ssa ei ole mitään originellia. Katsojalle on koko ajan selvää, missä mennään ja mitä tapahtuu. Se pätee sekä mikro- että makrotasolla, kuvien välisistä leikkauksista käsikirjoituksen näytösrakenteeseen saakka.

Leffa tuntuu oikein nautiskelevan siitä, miten selkeästi se on rakennettu. Otetaan esimerkiksi päätarinan käyntiin polkaiseva käännekohta, jossa Shelby kertoo, miten vaikeaa on voittaa Le Mans. Musiikki paisuu ja kamera seuraa tiukasti Damonin kasvoja, kun hän alleviivaa sitä, että voittoa ei voi ostaa.

Kyllä siinä hitaampikin katsoja aavistaa, että nyt muuten kerrottiin koko elokuvan olennaisin kysymys: mitä asioita ei voi rahalla hankkia?

Mutta tiedättekö mitä? Välillä katsojan kädestä pitely on ihan ok, kun se tehdään näin himpuran taitavasti. Joskus askelmerkkien seuraaminen on vain nautinnollista, samalla tavalla kuin 4/4-tahtilajissa backbeatin mukana etenevä boogie on nautinnollista, vaikka se onkin myös yksinkertaista ja ennustettavaa.

Nimensä huomioiden Le Mans 66:ssa on kilpa-ajamista vähemmän kuin voisi luulla. Enemmän sitä kiinnostavat miehet ja heitä näyttelevät tähdet.

On oikeutettua puhua tähdistä näyttelijöiden sijaan, sillä kumpikin pääosa on sopusuhtainen sekoitus roolia ja siihen valittua henkilöä. Christian Bale on täydessä hurmurimoodissa, brittiaksentti paksuna ja temperamentti äkkivääränä. Hän tulkitsee Milesiä ihmisenä, joka ehtii polttaa sillat jo ennen kuin on ylittänyt ne. Matt Damon keskittyy intensiivisesti siihen, mitä Carol Shelbyn täytyy saavuttaa ja vaihtelee tarpeen mukaan hymyilystä hermostuneisuuteen.

Molempia katsoessaan muistaa katsovansa sekä roolihahmoa että tämän näyttelijää, ja se tuntuu hyvältä. Erityisen hyvältä tuntuu katsoa heitä yhdessä, huippukohtana tarkoituksellisen surkuhupaisa tappelu, jossa kaksi setää vääntää pystypainia ja hengästyy ennen kuin matsi ehtii kunnolla edes alkaa.

On tässä elokuvassa kilpa-ajamistakin, ei huolta. Silloin kuin ajetaan, se näyttää ja kuulostaa hyvältä. Kamera käy toistuvasti vilkuilemassa ohjaamoon ahtautunutta Milesiä, joka hihkuu riemuissaan “COR BLIMEY!” ja “COME ON, GIRL!”

Kertomuksen huipennus eli nimessä mainittu Le Mansin kisa vuonna 1966 vie hyvän aikaa leffan lopusta, ja millainen kisa se onkaan.

Elokuvan toteutus on ammattitaitoinen mutta persoonaton. Efektit ovat virheettömiä ja pistivät silmään ehkä yhden kerran. Ne siis palvelevat tarinaa täydellisesti, oli temput tehty sitten kameran edessä tai kuvausten jälkeen tietokoneella.

Phedon Papamichaelin kamera hakeutuu usein ottamaan lähikuvia kasvoista, Marco Beltramin ja Buck Sanderin musiikki on läskibassoa ja ränttätänttärockia ja käsikirjoituksesta kertoo kaiken tarpeellisen se, että krediitti on jaettu kolmeen osaan Jez Butterworthille, John-Henry Butterworthille ja Jason Kellerille.

Ohjaaja James Mangold on saanut kaikki osapuolet hoitamaan hommansa niin hyvin, että lopputulos on aukoton. Kuten hyvästä rintamamiestalosta, ei tästäkään välttämättä ulkopuolelta näe, kuka sen rakensi, mutta eipä sillä ole väliäkään.

Sillä Le Mans 66 on rakennettu hyvin. Niin hyvin, että jopa tarinan coda toimii. Miten harvinaista onkaan, että ison toimintahuipennuksen jälkeen seuraava osio ei tunnu umpilisäkkeeltä, vaan oikeasti toimii rusettina paketin päällä?

Joitain ihmisiä elokuvakritiikkien arvosanat tuntuvat kiinnostavan mahdottoman paljon. Minä annan Le Mans 66:lle viisi tähteä viidestä ja viides tähti on tietoinen statement.

Voin ilomielin väitellä siitä, onko tuossa yksi tai kaksi tähteä liikaa, mutta ihan sama: minä nautin tämän elokuvan katsomisesta suunnattomasti. Le Mans 66 tuskin on suuri tai tärkeä elokuva, mutta se on kiistatta hyvä elokuva, ja välillä sellainen on viiden tähden arvoista.

LE MANS 66

“Le Mans 66 – täydellä teholla on kaverileffa ja autoelokuva, joka rullaa täydellä teholla (…) ensimmäisestä mutkasta viimeiseen suoraan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-le-mans-66/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Kuvat: Näinkin hirveältä Red Skull olisi voinut näyttää Avengers: Infinity Warissa ja Endgamessa

    Ensimmäisessä Captain America -elokuvassa nähty Red Skull tuotiin...
    Avengers
  • Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Twin Peaks -jättilootassa on kuusi tuntia uutta bonusmateriaalia. ...
    David Lynch
  • Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uuden Robin Hoodin pääosissa nähdään Kingsman-tähti Taron Egerton...
    Elokuvat
  • Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan julkaisuajankohdan ja jaksojen määrän

    Marvel Studios vahvisti villin What If? -sarjan julkaisuajankohdan ja jaksojen määrän

    Tutut Marvel-tarinat päälaelleen kääntävä What If? -sarja nähdään...
    Disney Plus
  • Ensimmäiset kuvat julkaistu: Tältä näyttää Netflixin kesällä alkava Cursed-fantasiasarja, joka pohja...

    Ensimmäiset kuvat julkaistu: Tältä näyttää Netflixin kesällä alkava Cursed-fantasiasarja, joka pohja...

    Katherine Langfordin tähdittämä fantasiasarja Cursed alkaa Netflixissä kesällä....
    Cursed
  • Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 50/2018...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Black Widow’n omassa elokuvassa pahiksena häärää suomalaisistakin Marvel-sarjakuvalehdistä...
    Black Widow
  • Helsingissä tarjoiltiin tänään ”ihmislihaburgereita” – Kävimme maistamassa: ”Parempaa kuin Mäkkäriss...

    Helsingissä tarjoiltiin tänään ”ihmislihaburgereita” – Kävimme maistamassa: ”Parempaa kuin Mäkkäriss...

    Suomalaismediat uutisoivat syys-lokakuun vaihteessa laajalti Helsingissä pian avattavasta...
    Elokuva-artikkelit
  • Traileri: Ristiriitaisen vastaanoton saanut Johnny Deppin ja Robert Pattinsonin tähdittämä Waiting f...

    Traileri: Ristiriitaisen vastaanoton saanut Johnny Deppin ja Robert Pattinsonin tähdittämä Waiting f...

    Myös Waiting for the Barbarians -leffa saapuu suoraan...
    Ciro Guerra
  • Marvel paljasti hirvittävän syyn, miksi Venom suojelee aina viattomia

    Marvel paljasti hirvittävän syyn, miksi Venom suojelee aina viattomia

    Uusi Venom-sarjakuva paljastaa lisää symbionttihahmon taustoja. Marvelin julkaisemassa,...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa ole...
Arvostelu | Keanu Reevesin kirjoittama
BRZRKR-sarj...
Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toi...
Uutta tietoa perutusta Star Wars -elokuvasta: Boba...
Dyyni on vuoden 2021 odotetuin scifi-elokuva – Hyv...

Tekniikka uutisia

  • Marvel-pomo vahvisti: Spider-Man: Homecomingista tuttu hahmo nähtiin jo Incredible Hulkissa yhdeksän...

    Marvel-pomo vahvisti: Spider-Man: Homecomingista tuttu hahmo nähtiin jo Incredible Hulkissa yhdeksän...

    Spider-Man palaa valkokankaille kesällä. Jon Wattsin ohjaama Spider-Man:...
    Elokuvat
  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    Ensi-ilta: 21.4.2023 Ohjaus: Lee Cronin Käsikirjoitus: Lee Cronin Rooleissa: Lily Sullivan, Alyssa Sutherland, Morgan Davies, Gabrielle Echols ja Nell Fisher Ikoninen kauhufranchise saa jatkoa, kun New Line Cinema ja Renai...
    Elokuvat
  • Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    The Thing -remaken konseptitaiteesta on julkaistu puolen tunnin...
    Elokuvat
  • Uusia Space Force -kuvia julkaistu: Tältä näyttää The Officen tekijöiden uusi Netflix-sarja

    Uusia Space Force -kuvia julkaistu: Tältä näyttää The Officen tekijöiden uusi Netflix-sarja

    Space Force julkaistaan Netflixissä 29. toukokuuta. Netflix on...
    Elokuvat
  • SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin traileri – Mukana myös muita vanhoja tuttuja

    SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin traileri – Mukana myös muita vanhoja tuttuja

    Star Trek: Picard -sarja nähdään Amazon Prime Videossa...
    Brent Spiner
  • Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Traileri: Tältä näyttää Krista Kosonen BDSM-roolissaan Koirat eivät käytä housuja -elokuvassa – Odot...

    Cannesin elokuvajuhlilla maailmanensi-iltansa saanut, J-P Valkeapään ohjaama Koirat...
    Elokuvat
  • Netflixin hittisarja loppuu 10. syyskuuta, ja asia tulee uusista julisteista kyllä erittäin selväksi

    Netflixin hittisarja loppuu 10. syyskuuta, ja asia tulee uusista julisteista kyllä erittäin selväksi

    Lucifer päättyy syyskuun alussa monien fanien suureksi harmiksi....
    Elokuvauutiset
  • The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    Amazon on julkaissut uuden trailerin myöhemmin tänä vuonna...
    Amazon
  • Nyt se on virallista: Taru sormusten herrasta- ja Thor-tähti Cate Blanchett esittää avainroolia tule...

    Nyt se on virallista: Taru sormusten herrasta- ja Thor-tähti Cate Blanchett esittää avainroolia tule...

    Cate Blanchett on kiinnitetty Lilithin rooliin Eli Rothin...
    Borderlands
  • Laura Birnillä on tärkeä rooli Applen uudessa jättisarjassa – Suomalaisnäyttelijä pärjää maailmantäh...

    Laura Birnillä on tärkeä rooli Applen uudessa jättisarjassa – Suomalaisnäyttelijä pärjää maailmantäh...

    Laura Birn tekee yhden Foundation-tieteissarjan parhaista roolisuorituksista. Suomalaisnäyttelijä...
    Apple TV Plus

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Leffaversio tunnetusta ja kiitellystä Uncharted-pelisarjasta etenee sen jälkeen,...
    Dan Trachtenberg
  • Huhu: Amazonin Lord of the Rings -sarja aiotaan käynnistää massiivisella jaksomäärällä

    Huhu: Amazonin Lord of the Rings -sarja aiotaan käynnistää massiivisella jaksomäärällä

    Miljardibudjetilla tehtävä Lord of the Rings -sarja nähdään...
    Amazon
  • Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta Dyyni-elokuvasta – Mukana ensimmäinen maistiainen jättimäis...

    Uusia kuvia Denis Villeneuven odotetusta Dyyni-elokuvasta – Mukana ensimmäinen maistiainen jättimäis...

    Empire-lehden tuleva numero julkaistaan kolmella vaihtoehtoisella kannella. Ne...
    Denis Villeneuve

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme