Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin Inception

Posted on 21.8.2020

Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja se kuuluukin lopulta Christopher Nolanin ohjaustöiden parhaimmistoon. Koko yleisöä kimurantti scifi-trilleri ei kuitenkaan varmasti miellytä, eikä se valitettavasti aivan viiden tähden mestariteos ole.


Ensi-ilta: 26.8.2020
Alkuperäisnimi: Tenet
Ohjaus: Christopher Nolan
Käsikirjoitus: Christopher Nolan
Pääosissa: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson & Kenneth Branagh
Pituus: 150 minuuttia
Ikäraja: K16


Kukaan tuskin odottaa Christopher Nolanilta enää kovin simppeliä elokuvaa, mutta Tenet koettelee jo varmasti monen katsojan sietokykyä. Nolan on leikkinyt kiemuraisella tarinankerronnalla ja eri aikatasoilla ainakin Mementosta (2000) lähtien, aina The Prestigen (2006) ja Interstellarin (2014) kautta Dunkirkiin (2017), mutta Tenet kipuaa tässä suhteessa omalle tasolleen.

Jo etukäteen vuosikymmenen takaiseen Inceptioniin verrattu Tenet on siis sanalla sanoen monimutkainen. Sanoisin jopa, että jos Inceptionin juoni tuntui liian vaikealta seurata, kannattaa jättää Tenet suosiolla väliin.

Tällä kehotuksella en kuitenkaan tarkoita sanoa, että Tenet olisi huono elokuva. Päin vastoin, se on oikein pätevä ohjaustyö, joka pitää erinomaisesti otteessaan.

Räjähtävästi käynnistyvän elokuvan alussa kryptisesti nimetty ”The Protagonist” (John David Washington) todistaa hämmästyttävän ilmiön terrorihyökkäyksen keskellä, jää kiinni, joutuu kidutetuksi ja yrittää ottaa oman henkensä. Agentti kuitenkin pelastetaan ja hänet usutetaan uudelle tehtävälle, josta edes tehtävän antajat eivät tiedä kertoa paljon mitään.

Kirjaimellisella protagonistilla on vihjeinään vain käsiele ja sana ”tenet”, jonka pitäisi avata oikeat ovet. Tämä johtaa hänet vakoilun, asekaupan ja salaliiton alamaailmaan, jonka varjoissa pieni joukko toimijoita yrittää pelastaa maailman uhkaavalta tuholta.

Avainsana elokuvassa on aika, ja se taivutetaan todellakin mutkalleen. Ei ole sattumaa, että elokuvan nimi on palindromi.

Näitä vihjauksia enempää tarinasta ei kuitenkaan kannata paljastaa. Kertomuksen haastavuus on pohjimmiltaan kiinni siitä, onko katsoja sattunut kuluttamaan sopivaa tieteisfikiota ja törmännyt jo aiemmin joihinkin elokuvan ideoista.

Ja toisaalta vaikka ideat olisivatkin tuttuja, on Nolanin tarinakerronta jälleen niin nopeatempoista ja itsetarkoituksellisen hämärää, että kelkasta saattaa helposti pudota.

Nolan kuitenkin kuljettaa tarinaa tutulla, raudanlujalla otteellaan. Kuurouttava soundtrack jylisee ja elokuva sykkii eteenpäin huikealla draivilla. Katsoja voi vain pitää penkistä kiinni ja yrittää pysyä mukana.

Ohjaajan suurin voimavara on jälleen visuaalisuudessa, ja Tenetissä on Inceptionin tapaan upean mieleenpainuvia, omaperäisiä hetkiä. Tuntuu melkein kuin tarinamaailma olisi suunniteltu mahdollistamaan parhaat visuaaliset ja kohtaukselliset ideat.

Tenetiä kannattalee edellisten Nolan-leffojen tapaan näyttelijöiden laatukaarti, jonka lahjoja ei paljon tarvitse lähteä todistelemaan. BlacKkKlansmanista (2018) tunnettu John David Washington on sympaattisempi ja samaistuttavampi kuin Nolanin sankarit yleensä. Hänen rinnallaan Elizabeth Debicki (mm. Widows) tuo tarinaan inhimillisyyttä, ja Robert Pattinson on roolissaan suorastaan kiusallisen hurmaava.

Heikoimmalta lenkiltä tuntuu hieman yllättäen äreää asekauppiasta esittävä Kenneth Branagh, joka olisi voinut ehkä hieman hillitä roolisuoritustaan. Nolanin elokuvien tyyliin hahmot ovat valtaosin ilmaisultaan hillittyjä, joten Branaghin valinnat tuntuvat yliampuvilta.

Tenetin suurin heikkous on geneerinen peruskertomus kiemurtelevan juonen takana. Jos nimittäin kovan linjan tieteisfiktion raamit riisuisi kokonaan elokuvan yltä, jäisi jäljelle aika keskinkertainen vakoojatrilleri. Tämä ei kuitenkaan tule mieleen vielä teatterissa, sillä elokuvan kerronnan tapa ja tarinallinen rakenne ovat itsessään kiehtovia.

Ja audiovisuaalinen toteutus on tietysti elokuvamaailman kirkkainta kärkeä – Spektaakkelia isolla s:llä. Elokuvaa on yksinkertaisesti nautinto seurata.

Tenet on siis taattua laatua Christopher Nolanilta, se vain ei ole aivan yhtä mestarillinen ja loppuun asti harkittu kuin käsikirjoittaja-ohjaajan laadukkaimmat elokuvat. Omissa kirjoissani se jää ainakin Dunkirkiä, The Prestigeä ja ehkä Interstellariakin alemmas ohjaajan tuotannossa.

Ehkäpä tänä maailman aikana voisi vielä korostaa, että Tenet on varmasti parhaimmillaan elokuvateatterissa. Nolanin äänimaailma ja omaperäiset toimintakohtaukset pääsevät eri tavalla oikeuksiinsa valkokankaalla, joten kehottaisin kaikkia kykeneviä kokemaan tämän(kin) elokuvan ensi kertaa teatterissa.

TENET

”Scifi-toimintaa, spektaakkelia ja kiemuraista tarinankerrontaa Christopher Nolanin tutulla ammattitaidolla.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-tenet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Iron Sky The Coming Race saa maailmanensi-iltansa Suomessa...
    Donald Trump
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • The Walking Deadistakin tuttu Jeffrey Dean Morgan palaa Supernaturaliin sarjan 300. jakson kunniaksi

    The Walking Deadistakin tuttu Jeffrey Dean Morgan palaa Supernaturaliin sarjan 300. jakson kunniaksi

    Jeffrey Dean Morgan esitti Supernaturalin alkuaikoina Winchesterin veljesten...
    Elokuvat
  • Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Doom Patrol -supersankarisarjaa mainostetaan omaperä...

    Perjantaina HBO Nordicissa jatkuvaa omaperäistä Doom Patrol -supersankarisarjaa mainostetaan omaperä...

    Doom Patrol -supersankarihäröily jatkuu vihdoinkin. DC Universe ja...
    Brendan Fraser
  • Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Kuva: Disneyn uuden Star Wars -mainoksen ymmärtää vain jos on elokuvasarjan fani – muilta menee tämä...

    Vuonna 1978 CBS-kanavalla esitetty Star Wars Holiday Special...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Mestariohjaaja Kim Jee-woon ensimmäinen tv-sarja on korkealentoista scifiä,...
    Apple TV Plus
  • 007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    Uuden James Bond -elokuvan on edelleen tarkoitus saapua...
    007 No Time to Die
  • Kesäkuussa HBO Nordicilla: Deadwood-elokuva, The Handmaid’s Tale ja Big Little Lies jatkuvat, Leonar...

    Kesäkuussa HBO Nordicilla: Deadwood-elokuva, The Handmaid’s Tale ja Big Little Lies jatkuvat, Leonar...

    Kesäkuussa HBO Nordicilla julkaistaan muun muassa odotettu Deadwood-elokuva...
    Elokuva-artikkelit
  • Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Elokuvateattereiden sijaan suoraan suoratoistoon päätynyt Infinite yrittää käynnistää...
    Antoine Fuqua
  • Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on...
    Cobie Smulders

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Sons of Anarchyn spin-off-sarja Mayans MC saa jatk...
Kuvat: Netflixin uusi Masters of the Universe -sar...
Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan
Batman-elokuv...
Huhu: Marvel Studios tuo ensi vuonna valkokankaall...
Äänestys | Chris Pratt kiinnitettiin Super
Mario B...

Tekniikka uutisia

  • Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Audin kehittämä, auton takapenkille suunnattu VR-kokemus saattaa viitata...
    Avengers
  • WandaVision-tähti Elizabeth Olsen: ”Doctor Strange 2 on Marvelin pelottavin elokuva”

    WandaVision-tähti Elizabeth Olsen: ”Doctor Strange 2 on Marvelin pelottavin elokuva”

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness -elokuva...
    Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Star Trekin Kapteeni Picardin oman sarjan virallinen nimi paljastettiin

    Kapteeni Picardin omaa sarjaa ei nähdäkään Suomessa Netflixissä....
    Elokuvat
  • Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa

    Elokuvateattereiden sijaan suoraan suoratoistoon päätynyt Infinite yrittää käynnistää...
    Antoine Fuqua
  • Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Traileri: Tältä näyttää K16-ikärajan Mortal Kombat -elokuva Scorpion’s Revenge, joka julkaistaan vie...

    Mortal Kombat -elokuvia on tekeillä kaksin kappalein, ja...
    Elokuvat
  • Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopahis Netflix-sarjan kolmannella kaudella

    Paljastettu: Tältä näyttää Daredevilin klassikkopahis Netflix-sarjan kolmannella kaudella

    Netflix on julkaissut New Yorkin Comic Conissa uuden...
    Daredevil
  • Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Arvostelu: Netflixin Bloodride-kauhusarja tarjoaa goren lisäksi mukavan paljon mustaa huumoria

    Bloodride-kauhuantologiasarja on rehellistä viihdettä, jota on turha analysoida...
    Atle Knudsen
  • Daniel Radcliffe ei ole nähnyt Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää – eikä aiokaan nähdä: “En us...

    Daniel Radcliffe ei ole nähnyt Harry Potter ja kirottu lapsi -näytelmää – eikä aiokaan nähdä: “En us...

    J.K. Rowlingin luomaa tarinaa jatkavaa näytelmää Harry Potter...
    Daniel Radcliffe
  • Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Kuvat: Näinkin villiltä Captain Marvel olisi voinut näyttää Marvelin hittileffassa

    Captain Marvel -elokuvassa nähtiin sarjakuville uskollinen versio Kapteeni...
    Captain Marvel
  • Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    HexTech Mayhem on Riot Gamesin alla toimivan Riot...
    arcane

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Borat 2 sai uuden nimen, julisteen ja ensimmäisen trailerin – Yllätysleffa julkaistaan 23. lokakuuta

    Borat 2 sai uuden nimen, julisteen ja ensimmäisen trailerin – Yllätysleffa julkaistaan 23. lokakuuta

    Amazon Prime Video on julkaissut ensimmäisen virallisen trailerin...
    Borat
  • HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarja seksuaalisuudesta, dokumenttielokuva Hollywoodin...

    HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarja seksuaalisuudesta, dokumenttielokuva Hollywoodin...

    Tällä viikolla HBO Nordicissa alkaa seksuaalista vapautumista ja...
    Elokuvat
  • Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Monet ovat ihmetelleet, miksi ensimmäisen ihmisnäyttelijöitä sisältäneen pokémon-elokuvan...
    Detective Pikachu

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme