Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Christopher Nolanin uusi Tenet-elokuva on kovan luokan scifiä – ja vielä vaikeampi kuin Inception

Posted on 21.8.2020

Useampaan otteeseen lykätty Tenet on viimein nähty, ja se kuuluukin lopulta Christopher Nolanin ohjaustöiden parhaimmistoon. Koko yleisöä kimurantti scifi-trilleri ei kuitenkaan varmasti miellytä, eikä se valitettavasti aivan viiden tähden mestariteos ole.


Ensi-ilta: 26.8.2020
Alkuperäisnimi: Tenet
Ohjaus: Christopher Nolan
Käsikirjoitus: Christopher Nolan
Pääosissa: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson & Kenneth Branagh
Pituus: 150 minuuttia
Ikäraja: K16


Kukaan tuskin odottaa Christopher Nolanilta enää kovin simppeliä elokuvaa, mutta Tenet koettelee jo varmasti monen katsojan sietokykyä. Nolan on leikkinyt kiemuraisella tarinankerronnalla ja eri aikatasoilla ainakin Mementosta (2000) lähtien, aina The Prestigen (2006) ja Interstellarin (2014) kautta Dunkirkiin (2017), mutta Tenet kipuaa tässä suhteessa omalle tasolleen.

Jo etukäteen vuosikymmenen takaiseen Inceptioniin verrattu Tenet on siis sanalla sanoen monimutkainen. Sanoisin jopa, että jos Inceptionin juoni tuntui liian vaikealta seurata, kannattaa jättää Tenet suosiolla väliin.

Tällä kehotuksella en kuitenkaan tarkoita sanoa, että Tenet olisi huono elokuva. Päin vastoin, se on oikein pätevä ohjaustyö, joka pitää erinomaisesti otteessaan.

Räjähtävästi käynnistyvän elokuvan alussa kryptisesti nimetty ”The Protagonist” (John David Washington) todistaa hämmästyttävän ilmiön terrorihyökkäyksen keskellä, jää kiinni, joutuu kidutetuksi ja yrittää ottaa oman henkensä. Agentti kuitenkin pelastetaan ja hänet usutetaan uudelle tehtävälle, josta edes tehtävän antajat eivät tiedä kertoa paljon mitään.

Kirjaimellisella protagonistilla on vihjeinään vain käsiele ja sana ”tenet”, jonka pitäisi avata oikeat ovet. Tämä johtaa hänet vakoilun, asekaupan ja salaliiton alamaailmaan, jonka varjoissa pieni joukko toimijoita yrittää pelastaa maailman uhkaavalta tuholta.

Avainsana elokuvassa on aika, ja se taivutetaan todellakin mutkalleen. Ei ole sattumaa, että elokuvan nimi on palindromi.

Näitä vihjauksia enempää tarinasta ei kuitenkaan kannata paljastaa. Kertomuksen haastavuus on pohjimmiltaan kiinni siitä, onko katsoja sattunut kuluttamaan sopivaa tieteisfikiota ja törmännyt jo aiemmin joihinkin elokuvan ideoista.

Ja toisaalta vaikka ideat olisivatkin tuttuja, on Nolanin tarinakerronta jälleen niin nopeatempoista ja itsetarkoituksellisen hämärää, että kelkasta saattaa helposti pudota.

Nolan kuitenkin kuljettaa tarinaa tutulla, raudanlujalla otteellaan. Kuurouttava soundtrack jylisee ja elokuva sykkii eteenpäin huikealla draivilla. Katsoja voi vain pitää penkistä kiinni ja yrittää pysyä mukana.

Ohjaajan suurin voimavara on jälleen visuaalisuudessa, ja Tenetissä on Inceptionin tapaan upean mieleenpainuvia, omaperäisiä hetkiä. Tuntuu melkein kuin tarinamaailma olisi suunniteltu mahdollistamaan parhaat visuaaliset ja kohtaukselliset ideat.

Tenetiä kannattalee edellisten Nolan-leffojen tapaan näyttelijöiden laatukaarti, jonka lahjoja ei paljon tarvitse lähteä todistelemaan. BlacKkKlansmanista (2018) tunnettu John David Washington on sympaattisempi ja samaistuttavampi kuin Nolanin sankarit yleensä. Hänen rinnallaan Elizabeth Debicki (mm. Widows) tuo tarinaan inhimillisyyttä, ja Robert Pattinson on roolissaan suorastaan kiusallisen hurmaava.

Heikoimmalta lenkiltä tuntuu hieman yllättäen äreää asekauppiasta esittävä Kenneth Branagh, joka olisi voinut ehkä hieman hillitä roolisuoritustaan. Nolanin elokuvien tyyliin hahmot ovat valtaosin ilmaisultaan hillittyjä, joten Branaghin valinnat tuntuvat yliampuvilta.

Tenetin suurin heikkous on geneerinen peruskertomus kiemurtelevan juonen takana. Jos nimittäin kovan linjan tieteisfiktion raamit riisuisi kokonaan elokuvan yltä, jäisi jäljelle aika keskinkertainen vakoojatrilleri. Tämä ei kuitenkaan tule mieleen vielä teatterissa, sillä elokuvan kerronnan tapa ja tarinallinen rakenne ovat itsessään kiehtovia.

Ja audiovisuaalinen toteutus on tietysti elokuvamaailman kirkkainta kärkeä – Spektaakkelia isolla s:llä. Elokuvaa on yksinkertaisesti nautinto seurata.

Tenet on siis taattua laatua Christopher Nolanilta, se vain ei ole aivan yhtä mestarillinen ja loppuun asti harkittu kuin käsikirjoittaja-ohjaajan laadukkaimmat elokuvat. Omissa kirjoissani se jää ainakin Dunkirkiä, The Prestigeä ja ehkä Interstellariakin alemmas ohjaajan tuotannossa.

Ehkäpä tänä maailman aikana voisi vielä korostaa, että Tenet on varmasti parhaimmillaan elokuvateatterissa. Nolanin äänimaailma ja omaperäiset toimintakohtaukset pääsevät eri tavalla oikeuksiinsa valkokankaalla, joten kehottaisin kaikkia kykeneviä kokemaan tämän(kin) elokuvan ensi kertaa teatterissa.

TENET

”Scifi-toimintaa, spektaakkelia ja kiemuraista tarinankerrontaa Christopher Nolanin tutulla ammattitaidolla.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-tenet/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Netflixin uusin toimintaelokuva on Mary Elizabeth Winsteadin tähdittämä...
    Elokuva-arvostelut
  • Kuva: Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkullisia yksityiskohtia

    Kuva: Venom 2:n pahiksesta on paljastettu herkullisia yksityiskohtia

    Vielä on epävarmaa, saako viime perjantaina elokuvateattereihin saapunut...
    Elokuvauutiset
  • Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Tom Hardy kommentoi Venomin verettömyyttä ja teini-ikärajaa: “Venom on ikärajan suhteen hankalassa p...

    Spider-Man -spinoff Venom saa ensi-iltansa 5. lokakuuta. Elokuvan...
    Elokuvat
  • Nämä TV-ohjelmiin pohjautuvat pelit yllättävät viihdyttävyydellään

    Nämä TV-ohjelmiin pohjautuvat pelit yllättävät viihdyttävyydellään

    Useimmat meistä katsovat mielellään televisio-ohjelmia ja-sarjoja sekä elokuvia TV:n tai netin suoratoistopalveluiden kautta. Itselle mieluisen ohjelman tai sarja päättymisestä saattaa seurata haikea olo ja monet katsovatkin omia suosikkiohjelmiaan u...
    Elokuvat
  • Paras Transformers-elokuva sitten 80-luvun? Uusi Bumblebee-traileri näyttää lupaavalta – Michael Bay...

    Paras Transformers-elokuva sitten 80-luvun? Uusi Bumblebee-traileri näyttää lupaavalta – Michael Bay...

    Paramount Pictures on julkaissut uuden trailerin tammikuussa 2019 ensi-iltansa saavasta Bumblebeesta. Olemme olleet jo aikaisemminkin varovaisen innostuneita selvästi erilaisesta Transformers-elokuvasta. … Lue koko artikkeli: https://muropakett...
    Bumblebee
  • Bruce Willis pitää kökköleffojen liukuhihnan käynnissä – Uuden Breach-tieteistoimintaelokuvan traile...

    Bruce Willis pitää kökköleffojen liukuhihnan käynnissä – Uuden Breach-tieteistoimintaelokuvan traile...

    Bruce Willis esiintyy jälleen yhdessä halpistoimintaelokuvassa. Bruce Willisin...
    Breach
  • Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Oscar-palkittu Parasite-ohjaaja Bong Joon-ho paljastaa fanittavansa George Millerin...
    Bong Joon-ho
  • Vuoden 2021 kiinnostavimmat elokuvat – 15 uutuutta, jotka kannattaa ottaa katselulistalle

    Vuoden 2021 kiinnostavimmat elokuvat – 15 uutuutta, jotka kannattaa ottaa katselulistalle

    Muropaketin elokuvatoimitus on perinteiseen tapaan valinnut omat suosikkinsa...
    Elokuva-artikkelit
  • Underwater-traileri: Kristen Stewart teki vedenalaisen selviytymiskauhuelokuvan Deadpool- ja Game of...

    Underwater-traileri: Kristen Stewart teki vedenalaisen selviytymiskauhuelokuvan Deadpool- ja Game of...

    Kristen Stewartin tähdittämä Underwater saa ensi-iltansa 10. tammikuuta....
    Elokuvat
  • Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Guillermo del Toro alkaa kuvata seuraavaa elokuvaansa Torontossa...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8...
Arvostelu |
Dexter: New Blood ei petä tv-sarjan va...
Uusi
Venom-traileri esittelee supersankarileffan y...
Suurin osa amerikkalaisista ei uskalla mennä eloku...
Kuva: Terminator 2 täytti 30 vuotta, ja nyt kovimm...

Tekniikka uutisia

  • The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    Ridley Scottin historiallinen draama saapuu teattereihin lokakuussa. 20th...
    Adam Driver
  • Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 50/2018...
    Elokuvauutiset
  • Nämä TV-ohjelmiin pohjautuvat pelit yllättävät viihdyttävyydellään

    Nämä TV-ohjelmiin pohjautuvat pelit yllättävät viihdyttävyydellään

    Useimmat meistä katsovat mielellään televisio-ohjelmia ja-sarjoja sekä elokuvia TV:n tai netin suoratoistopalveluiden kautta. Itselle mieluisen ohjelman tai sarja päättymisestä saattaa seurata haikea olo ja monet katsovatkin omia suosikkiohjelmiaan u...
    Elokuvat
  • Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Lost-tähti katosi televisiosta hittisarjan loputtua yli 10 vuotta sitten – Nappasi nyt roolin uudest...

    Matthew Fox tekee ensimmäisen roolinsa kuuteen vuoteen Last...
    Elokuvat
  • Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jackson kertoi, mitä hänen 10 vuotta tekeillä olleelle elokuvalleen kuuluu: “Tulossa se vieläk...

    Peter Jacksonista ei ole paljoa kuultu ohjaajan uuvuttaneen...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ryöstökomedia – Zack Snyderin Army of the Deadin esi...

    Arvostelu | Army of Thieves on Netflixin pätevä ryöstökomedia – Zack Snyderin Army of the Deadin esi...

    Zack Snyderin Army of the Dead -zombikomediassa luomien...
    Army of the Dead
  • Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Arvostelu: Midsommar on Ari Asterin painostava kauhudraama keskiyön auringon alla

    Hereditaryn ohjanneen Ari Asterin uusin kauhudraama vie joukon...
    Elokuva-arvostelut
  • Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -elokuvasta julkaistiin traileri ja uusia julisteita

    Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -elokuvasta julkaistiin traileri ja uusia julisteita

    Nightmare Alleyn Suomen ensi-ilta siirtyi tammikuun puolelle.  Searchlight...
    Bradley Cooper
  • Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden OLED-paneelin

    Sony julkisti tällä viikolla uuden Bravia XR OLED...
    Elokuvauutiset
  • Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Jeff VanderMeerin romaaniin pohjautuva Annihilation-elokuva julkaistiin Netflixissä viime...
    Alex Garland

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi Lord of the Rings -elokuva on tekeillä – Ohjaaja ja nimi paljastettiin tänään

    Uusi Lord of the Rings -elokuva on tekeillä – Ohjaaja ja nimi paljastettiin tänään

    Uusi Lord of the Rings -elokuva on julkistettu...
    Elokuvauutiset
  • Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Pitkä tie on kuljettu, ja pian se on...
    Elokuvauutiset
  • Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    DC Comics julkaisee John Carpenterin Jokeri-tarinan lokakuussa. DC...
    Anthony Burch

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme