Laura Birnin tähdittämän Foundation-sarjan toinen kausi varmistui saman tien.
Reilu pari viikkoa sitten Apple TV+ -palvelussa alkanut Isaac Asimovin Säätiö-kirjoihin perustuva Foundation-sarja saa toisen tuotantokauden. Asian varmisti TV Linen mukaan sarjan luoja, tuottaja ja showrunner David S. Goyer.
Goyer suunnittelee Foundationista kahdeksan kauden mittaista kokonaisuutta. Ainakin sen verran kausia ja jaksoja täytyykin tehdä, sillä Asimovin tieteistarina kattaa tuhannen vuoden mittaisen ajanjakson.
Kertomusta on ainakin ensimmäisellä tuotantokaudella muokattu ymmärrettävistä syistä reippaasti erilaiseksi. Muropaketin arvostelua varten kriitikkomme katsoi kauden kaikki kymmenen jaksoa ja totesi näkemästään muun muassa seuraavaa:
”Foundationiin on syydetty valtavat summat rahaa. Ohjaus, tehosteet, vaatetus, maskeeraus, lavastus, kuvaus, leikkaus ja niin edelleen – kaikki on ensiluokkaista. Apple yrittää selvästi toisintaa HBO:n Game of Thrones -epookin menestyksen. Fantasian tilalla on tieteiskertomus, mutta sarjan mittakaava on sama.
Foundationin ensimmäinen kausi on epätasainen – paikoin aivan liian simppeli ja välillä turhan monimutkainen. Toivottavasti Goyer saa tehdä kallista avaruusspektaakkelia mahdollisimman monta kautta, sillä mahdollisuudet paljon parempaan ovat olemassa. Foundationin ensimmäinen kausi on vain pintaraapaisu kirjaklassikoiden maailmaan.”
Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikkisen upealta
Näyttelijöistä kehuja keräsi erityisesti suomalainen Laura Birn. Foundation-sarjan neljäs jakso sai ensi-iltansa viime perjantaina. Uudet jaksot tulevat tarjolle Apple TV+ -palveluun aina perjantaisin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/vuoden-2021-nayttavin-scifi-sarja-saa-jatkoa-ja-tarinan-kannalta-oikein-hyva-niin/
Aiheeseen liittyvät uutiset:

Netflixin uutuudet viikolla 39: Tulossa mm. Green Room -ohjaajan häiriinnyttävä jännäri ja aikamatku...
Tällä viikolla Netflixin ohjelmistoon tulee kaksi kiinnostavaa jännäriä: Green Room -ohjaajan Hold the Dark, jonka pääosissa nähdään muun muassa Jeffrey Wright ja Alexander… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/netflixin-uutuude...
Elokuvat

Uusi tutkimus osoittaa: Naishahmoista kertovat elokuvat kiinnostavat yleisöä enemmän kuin mieshahmoi...
Elokuviin on miespuolisten sankareiden rinnalle alkanut tulla myös...
Elokuvat

Klaus-traileri: Netflix on tehnyt elokuvan joulupukista, vaikkei selvästi edes tiedä mistä hahmo on ...
Joulupukki on kotoisin Suomesta, Korvatunturilta. Tämän tietää jokainen...
elokuvatrailerit

Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...
John Wick Hex on suunniteltu tyylikkäästi, mutta kauniin...
Elokuvat

Arvostelu | Mark Wahlbergin Infinite-tieteistoimintaelokuva on lähes katsomiskelvotonta roskaa
Elokuvateattereiden sijaan suoraan suoratoistoon päätynyt Infinite yrittää käynnistää...
Antoine Fuqua

Tänään tv:ssä ja Yle Areenassa: Hercule Poirotin tutkimukset jatkuvat – mukana Marvel-tähti yhdessä ...
Ei viikkoa ilman Hercule Poirotia ratkomassa mysteereitä. Tänään...
Elokuvauutiset

Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...
Netflixin uusin toimintaelokuva on Mary Elizabeth Winsteadin tähdittämä...
Elokuva-arvostelut

Mikä on vuoden 2021 odotetuin Marvel-elokuva? – Kaksi leffaa nousi ylitse muiden, kun 800 lukijaa ke...
Kysyimme juhannusaattona Muropaketin lukijoilta, mitä Marvelin sarjakuvista ammentavaa...
Black Widow

Vain harvakseltaan katsojalukuja paljastava Netflix: Sandra Bullockin tähdittämä Bird Box on valtava...
Sandra Bullockin tähdittämä ja Susanne Bierin ohjaama Bird...
Bird Box

Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio
Borderlands-elokuvasta saattoi paljastua yksityiskohtia, sillä peliä kehittävän Gearbox-studion...
Borderlands
Aiheeseen liittyvät artikkelit