Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Posted on 13.10.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Ensimmäisenä vuorossa on Dwayne Johnsonin tähdittämä Doom, jossa avaruussotilaat lähtevät räiskimään mörkkejä Marsin pinnalle.

FPS-klassikko Doomin (1993) idean voi helposti summata yhteen lauseeseen: yksinäinen avaruusmariini taistelee demoneja vastaan Marsissa ja Helvetissä. Alkuperäisen pelin tarina on myös sen verran simppeli, ettei siitä vielä helposti saa tehtyä kokopitkää toimintaelokuvaa.

Kun käsikirjoittajat (kokematon David Callaham ja Arachnophobiasta tunnettu Wesley Strick) lähtivät sovittamaan Doomia valkokankaalle, täytyi heidän siis kehittää lisää tarinaa ja hahmoja. Jollain ilveellä kuvaajana tunnetun Andrzej Bartkowiakin ohjaamaan elokuvaan ei sitten tosin päätynyt sen paremmin demoneja kuin Helvettiäkään.

Demonijahdin sijaan Dwayne ”The Rock” Johnsonin johtama sotilasjoukko lähtee taltuttamaan salaperäistä infestaatiota Marsin pinnalle rakennetulle tutkimusasemalle. Paikan päällä alkaa pian selvitä, että tutkijat ovat syyllistyneet kyseenalaisiin ihmiskokeisiin muinaisella marsilaisella DNA:lla.

Doomin (2005) hirviöt eivät siis suinkaan ole infernaalisia petoja, vaan pelkkiä tieteellisten kokeiden tuloksia. Kuinka tylsää ja perinteistä!

Koko homma haisee muutenkin alusta lähtien Aliensin (1986) halvalta kopiolta. Mutta kun pettymyksestä pääsee yli, on Doom itseasiassa yllättävän viihdyttävää hömppää.

Leffa sijoittuu melkein kokonaan tutkimusasemaan klaustrofobisiin käytäviin, ja se on selvästi tehty suhteellisen halvalla. Doomissa on kuitenkin viehättävää se, ettei elokuva teeskentele hetkeäkään olevansa mitään b-luokan toimintaleffaa kummempaa.

Pääosassa ovat siis ammuskelu, machoilu ja hiiviskely pimeillä käytävillä. Johnson ja kakkostähti Karl Urban jakavat ylidramaattisia dialogeja, ja pakollinen tutkijahahmo Samantha (Rosamund Pike) latelee tiedehuttua ylimääräisten kromosomien tuomista supervoimista. Mitään ei tarvitse ottaa turhan vakavasti, ja lopulta leffa äityy jopa viiden minuutin kohtaukseen, joka jäljittelee suoraan FPS-räiskintää kuvakulmaa myöten.

Doomin heikoin kohta on valitettavasti hirviöt.

CGI-tehosteet näyttävät tietysti nykykatsojan silmissä todella kehnoilta, mutta myös fyysiset efektit ja mörkkipuvut ovat kömpelöitä ja tylsästi suunniteltuja. Eipä ihme, että elokuva välttelee viimeiseen asti näyttämästä hirviöitä kunnolla. Hahmot vain päivittelevät mörököllien nopeutta, mutta kun vihollinen oikeasti vilahtaa ruudussa, näyttää se lähinnä hitaalta ja kömpelöltä.

Nykykatsojaa voi hämmästyttää myös Dwayne Johnsonin roolitus. Vuonna 2005 nykyinen supertähti näytteli vielä The Rockin nimellä, eivätkä tuottajat olleet vielä ymmärtäneet hänen kykyjään charmikkaana, huumorintajuisena näyttelijänä. Niinpä Johnson onkin päätynyt yrmyileväksi komentajaksi, joka ajautuu lopulta todella kyseenalaisiin tekoihin.

Mitään kovin kriittistä tarkastelua Doom ei tietenkään kestä – etenkään kun toiminnan taustalla möyryää mahdollisimman ärsyttävä taustaraita laimeaa aikalaisrockia. Se on kuitenkin mukavan köykäinen ja teeskentelemätön scifi-leffa, jota katsoessa voi naurahdella hönöille repliikeille ja arvailla kuka kuolee seuraavaksi.

Doomin ystäville on myös lohdutukseksi tarjolla joitakin viittauksia itse peleihin. Elokuvaan on ympätty esimerkiksi peleistä tuttu BFG-tykki, ja pari hahmoakin on nimetty Id Software -pelistudion omistajien mukaan. Eipä tuo ihan kirjaimellista Helvettiä korvaa, mutta on sekin jotain.

Siitäkin huolimatta, että Doom oli lippuluukuilla todellinen floppi, joka ei tuottanut edes budjettiaan takaisin, on Universal jostain syystä tuottanut tänä vuonna elokuvalle jopa jatko-osan. Leffa kantaa nimeä Doom: Annihilation, ja sen kohdalla skipattiin kokonaan teatterilevitys. Varmaan parempi niin.

DOOM (2005)

”Eihän Doom nyt hyvä ole missään nimessä, mutta onpahan edes melko harmiton ja b-leffana viihdyttävä.”

Seuraavaksi käsittelyyn joutuu Silent Hill (2006). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 20.10.2019.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-osa-1-8-vuoden-2005-doom-oli-hirvea-floppi-mutta-lopulta-positiivinen-yllatys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Todella hienolta näyttävä Wendy-elokuva saa ensi-iltansa helmikuussa. Ohjaaja...
    Beasts of the Southern Wild
  • Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Disney+ julkaisee kolmannen Simpsons-lyhytelokuvan marraskuun puolivälissä. Disney+ julkaisee...
    Disney
  • Palkitut hittipelit Heavy Rain, Beyond: Two Souls ja Detroit: Become Human ilmestyvät PC:lle

    Palkitut hittipelit Heavy Rain, Beyond: Two Souls ja Detroit: Become Human ilmestyvät PC:lle

    Sonyn yksinoikeus on ohi: Quantic Dreamin kehutut tarinapelit...
    Beyond: Two Souls
  • Clint Eastwood on jo 91-vuotias, mutta sitä ei uuden Cry Macho -elokuvan traileria katsoessa uskoisi

    Clint Eastwood on jo 91-vuotias, mutta sitä ei uuden Cry Macho -elokuvan traileria katsoessa uskoisi

    Clint Eastwoodin uudesta Cry Macho -elokuvasta on julkaistu...
    Clint Eastwood
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Ruotsalaisen Starbreezen kuolemanspiraali syvenee: Viranomaiset tekivät iskun studioon, yksi henkilö...

    Ruotsalaisen Starbreezen kuolemanspiraali syvenee: Viranomaiset tekivät iskun studioon, yksi henkilö...

    Starbreeze-studio on todellisessa kurimuksessa, sillä se on vakavien...
    Peliuutiset
  • Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Mortal Kombat 11 julkaistaan tällä kertaa PC:lle, Xbox...
    mortal kombat 11
  • Crackdown 3 räjähtää tässä kuussa Xbox Game Pass -palveluun, luvassa myös muita pelejä

    Crackdown 3 räjähtää tässä kuussa Xbox Game Pass -palveluun, luvassa myös muita pelejä

    Helmikuun Xbox Game Pass -peleinä nähdään The Walking...
    Crackdown 3
  • Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Mobius Digital -studion luova johtaja haluaa rikkoa peliteollisuuden...
    Mobius Digital
  • Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Seuraavan konsolisukupolven julkaisuhetki lähestyy vääjäämättä. Mikä uusista konsoleista...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death...
Videopeliriippuus on nyt virallisesti vahvistetun ...
Sylvester Stallone lopetti
Rambo 5:n kuvaukset ja ...
Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Dia...
Arvostelu |
Dexter: New Blood ei petä tv-sarjan va...

Tekniikka uutisia

  • Vuoden parhaaksi roolipeliksi ylistetty Disco Elysium aiheuttaa pian pahennusta myös konsoleilla

    Vuoden parhaaksi roolipeliksi ylistetty Disco Elysium aiheuttaa pian pahennusta myös konsoleilla

    Disco Elysium saapuu ensi vuoden puolella PlayStation 4:lle...
    Pelit
  • Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Kuva: Batman on nyt dinosaurus

    Dinosaurus-Batman nähdään Dark Nights: Death Metal -sarjakuvassa. DC...
    Batman
  • Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Empire-elokuvalehden uudet kansikuvat esittelevät James Gunnin ohjaaman The...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | In from the Cold -sarja on pöljää, mutta hämmentävän koukuttavaa agenttiscifiä

    Arvostelu | In from the Cold -sarja on pöljää, mutta hämmentävän koukuttavaa agenttiscifiä

    In from the Cold -sarja iskee samaan pakettiin...
    Adam Glass
  • Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

    Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

      Rage 2:ta kehittävän Bethesdan mukaan peli on...
    Bethesda
  • Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Deathloopista löytyy koko joukko easter egg -salaisuuksia, jotka...
    Deathloop
  • Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Itselle mieluisia pelejä voi nyt löytää aiempaa näppärämmin....
    Pelit
  • Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin Eksyneiden jumala -elokuvaa on yritetty tehdä jo 15 vuotta – Nyt ohjaajaksi kiinnitet...

    Stephen Kingin The Girl Who Loved Tom Gordon -kirjaan...
    Elokuvat
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Operation Fortunen pääosissa nähdään Jason Statham, Josh Hartnett...
    Aubrey Plaza

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Eikö huvita raahata muksuja leffateatteriin ja maksaa itseään kipeäksi? Ryhmä Hau -elokuvan voi kats...

    Yli 100 000 katsojaa Suomessa kerännyt Ryhmä Hau...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Kuvat: Netflixin ensimmäinen japanilainen kauhusarja Ju-On: Origins nähdään heinäkuussa

    Ju-On: Origins kuuluu samaan kauhusarjaan kuin The Grudge...
    Elokuvat
  • Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyttelijä on kyllä huomannut sen itsekin: “Minua boik...

    Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyttelijä on kyllä huomannut sen itsekin: “Minua boik...

    Johnny Deppin Minamata-elokuva ei ole saanut vieläkään ensi-iltaansa...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme