Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Posted on 13.10.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Ensimmäisenä vuorossa on Dwayne Johnsonin tähdittämä Doom, jossa avaruussotilaat lähtevät räiskimään mörkkejä Marsin pinnalle.

FPS-klassikko Doomin (1993) idean voi helposti summata yhteen lauseeseen: yksinäinen avaruusmariini taistelee demoneja vastaan Marsissa ja Helvetissä. Alkuperäisen pelin tarina on myös sen verran simppeli, ettei siitä vielä helposti saa tehtyä kokopitkää toimintaelokuvaa.

Kun käsikirjoittajat (kokematon David Callaham ja Arachnophobiasta tunnettu Wesley Strick) lähtivät sovittamaan Doomia valkokankaalle, täytyi heidän siis kehittää lisää tarinaa ja hahmoja. Jollain ilveellä kuvaajana tunnetun Andrzej Bartkowiakin ohjaamaan elokuvaan ei sitten tosin päätynyt sen paremmin demoneja kuin Helvettiäkään.

Demonijahdin sijaan Dwayne ”The Rock” Johnsonin johtama sotilasjoukko lähtee taltuttamaan salaperäistä infestaatiota Marsin pinnalle rakennetulle tutkimusasemalle. Paikan päällä alkaa pian selvitä, että tutkijat ovat syyllistyneet kyseenalaisiin ihmiskokeisiin muinaisella marsilaisella DNA:lla.

Doomin (2005) hirviöt eivät siis suinkaan ole infernaalisia petoja, vaan pelkkiä tieteellisten kokeiden tuloksia. Kuinka tylsää ja perinteistä!

Koko homma haisee muutenkin alusta lähtien Aliensin (1986) halvalta kopiolta. Mutta kun pettymyksestä pääsee yli, on Doom itseasiassa yllättävän viihdyttävää hömppää.

Leffa sijoittuu melkein kokonaan tutkimusasemaan klaustrofobisiin käytäviin, ja se on selvästi tehty suhteellisen halvalla. Doomissa on kuitenkin viehättävää se, ettei elokuva teeskentele hetkeäkään olevansa mitään b-luokan toimintaleffaa kummempaa.

Pääosassa ovat siis ammuskelu, machoilu ja hiiviskely pimeillä käytävillä. Johnson ja kakkostähti Karl Urban jakavat ylidramaattisia dialogeja, ja pakollinen tutkijahahmo Samantha (Rosamund Pike) latelee tiedehuttua ylimääräisten kromosomien tuomista supervoimista. Mitään ei tarvitse ottaa turhan vakavasti, ja lopulta leffa äityy jopa viiden minuutin kohtaukseen, joka jäljittelee suoraan FPS-räiskintää kuvakulmaa myöten.

Doomin heikoin kohta on valitettavasti hirviöt.

CGI-tehosteet näyttävät tietysti nykykatsojan silmissä todella kehnoilta, mutta myös fyysiset efektit ja mörkkipuvut ovat kömpelöitä ja tylsästi suunniteltuja. Eipä ihme, että elokuva välttelee viimeiseen asti näyttämästä hirviöitä kunnolla. Hahmot vain päivittelevät mörököllien nopeutta, mutta kun vihollinen oikeasti vilahtaa ruudussa, näyttää se lähinnä hitaalta ja kömpelöltä.

Nykykatsojaa voi hämmästyttää myös Dwayne Johnsonin roolitus. Vuonna 2005 nykyinen supertähti näytteli vielä The Rockin nimellä, eivätkä tuottajat olleet vielä ymmärtäneet hänen kykyjään charmikkaana, huumorintajuisena näyttelijänä. Niinpä Johnson onkin päätynyt yrmyileväksi komentajaksi, joka ajautuu lopulta todella kyseenalaisiin tekoihin.

Mitään kovin kriittistä tarkastelua Doom ei tietenkään kestä – etenkään kun toiminnan taustalla möyryää mahdollisimman ärsyttävä taustaraita laimeaa aikalaisrockia. Se on kuitenkin mukavan köykäinen ja teeskentelemätön scifi-leffa, jota katsoessa voi naurahdella hönöille repliikeille ja arvailla kuka kuolee seuraavaksi.

Doomin ystäville on myös lohdutukseksi tarjolla joitakin viittauksia itse peleihin. Elokuvaan on ympätty esimerkiksi peleistä tuttu BFG-tykki, ja pari hahmoakin on nimetty Id Software -pelistudion omistajien mukaan. Eipä tuo ihan kirjaimellista Helvettiä korvaa, mutta on sekin jotain.

Siitäkin huolimatta, että Doom oli lippuluukuilla todellinen floppi, joka ei tuottanut edes budjettiaan takaisin, on Universal jostain syystä tuottanut tänä vuonna elokuvalle jopa jatko-osan. Leffa kantaa nimeä Doom: Annihilation, ja sen kohdalla skipattiin kokonaan teatterilevitys. Varmaan parempi niin.

DOOM (2005)

”Eihän Doom nyt hyvä ole missään nimessä, mutta onpahan edes melko harmiton ja b-leffana viihdyttävä.”

Seuraavaksi käsittelyyn joutuu Silent Hill (2006). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 20.10.2019.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-osa-1-8-vuoden-2005-doom-oli-hirvea-floppi-mutta-lopulta-positiivinen-yllatys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Sonyn kaavailemasta ja sittemmin peruuttamasta Last of Us...
    Pelit
  • The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:n kehittäjä: ”Politiikka peleissä on huonoa bisnestä”

    The Division 2:ta kehittävän Ubisoft Massiven COO Alf...
    Peliala
  • Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Alkuvuoden hittipeli Valheimin seuraavasta sisältöpäivityksestä paljastettiin uusia tietoja

    Iron Gate Studion mukaan Valheimin tulevan Hearth &...
    Peliuutiset
  • Arvostelu | In from the Cold -sarja on pöljää, mutta hämmentävän koukuttavaa agenttiscifiä

    Arvostelu | In from the Cold -sarja on pöljää, mutta hämmentävän koukuttavaa agenttiscifiä

    In from the Cold -sarja iskee samaan pakettiin...
    Adam Glass
  • Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Suomen elokuvateattereihin (toivottavasti) 4. helmikuuta saapuvasta Jackass Forever...
    elokuvatrailerit
  • Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Kiinnostaako uusi Taru sormusten herrasta -elokuva? Melkein 2000 lukijaa vastasi The War of the Rohi...

    Uusi Lord of the Rings -elokuva paljastettiin torstaina....
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Arvostelu | Griftlands on yksi kaikkien aikojen parhaista korttipeleistä – Kokeile jos Hades ja Retu...

    Klei Entertainment ei petä fanejaan tälläkään kertaa, sillä...
    Griftlands
  • Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden....
    Apple
  • Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Kuva: Aidonkokoinen Alien-patsas maksaa maltaita ja vie varmasti yöunet

    Juuri markkinoille saapunut keräilypatsas on kuin kotonaan todellisen...
    Alien
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri | Tältä näyttää Flee, yksi tämän vuoden p...
Arvostelu |
NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta e...
Huhu: The Walking Dead -suosikista
Marvel Studiosi...
Kuva: Vihjasiko Tom Hardy pian poistetussa Instrag...
Video: Tällainen on Death Stranding, jos se olisi ...

Tekniikka uutisia

  • Vuoden 2021 kiinnostavimmat elokuvat – 15 uutuutta, jotka kannattaa ottaa katselulistalle

    Vuoden 2021 kiinnostavimmat elokuvat – 15 uutuutta, jotka kannattaa ottaa katselulistalle

    Muropaketin elokuvatoimitus on perinteiseen tapaan valinnut omat suosikkinsa...
    Elokuva-artikkelit
  • Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Uusi Dyyni on nyt nähty – Ensituntumat syksyn elokuvatapauksesta: ”Kyllä tämä kaiken jälkeen pieni p...

    Denis Villeneuven kovasti odotettu ja ennakkoon vuolaasti kehuttu...
    Denis Villeneuve
  • Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Syksyllä ilmestyvä Crash Bandicoot -seikkailu on suoraa jatkoa...
    Activision
  • Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Koomikko Hari Kondabolu teki vuonna 2017 dokumentin The...
    Adi Shankar
  • Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Tälläinen on Need For Speed Heatin kansitaide – peli vuoti julkisuuteen ennen virallista paljastamis...

    Need For Speed Heat on ilmestynyt itävaltalaisen pelikaupan...
    autopelit
  • Tulossa: Näitä kuutta uutta Netflix-elokuvaa kannattaa odottaa syksyltä – Mukana avaruusolioita, She...

    Tulossa: Näitä kuutta uutta Netflix-elokuvaa kannattaa odottaa syksyltä – Mukana avaruusolioita, She...

    Elokuvateattereiden ensi-iltojen tilanne näyttää syksyn osalta perin kurjalta,...
    Elokuva-artikkelit
  • Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo on nyt saatavilla PC:lle

    Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo on nyt saatavilla PC:lle

    Alkujaan PlayStationille julkaistu Quantic Dreamin Beyond: Two Souls...
    Beyond: Two Souls
  • Steamin syysalennukset käynnistyivät – Tarjolla rutkasti pelattavaa pimeneviin iltoihin

    Steamin syysalennukset käynnistyivät – Tarjolla rutkasti pelattavaa pimeneviin iltoihin

    Steamin perinteiset syysalennukset tarjoavat pelikokemuksia laidasta laitaan: alennuslaarista...
    pc-pelit
  • No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    Swamp Thing -sarjan tunnelma vaikuttaa juuri oikealta. DC...
    DC Comics
  • State of Play: Tältä näyttää Death Stranding -konsolipaketti ohjaimineen – tulee myyntiin vain rajal...

    State of Play: Tältä näyttää Death Stranding -konsolipaketti ohjaimineen – tulee myyntiin vain rajal...

    Sony julkaisee Death Stranding -teemaisen PlayStation 4 Pro...
    Death Stranding

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Jenkkiarmeija perustaa oman esports-joukkueen – Tarkoituksena promotoida väkivaltakoneiston ihanuutt...

    Jenkkiarmeija perustaa oman esports-joukkueen – Tarkoituksena promotoida väkivaltakoneiston ihanuutt...

    Yhdysvaltain armeijassa on keksitty, että esportsin kautta nuorison...
    eSports
  • Uusi Indiana Jones -elokuva on pulassa – Norovirus on kaatanut yli 50 ihmistä kuvauksissa Iso-Britan...

    Uusi Indiana Jones -elokuva on pulassa – Norovirus on kaatanut yli 50 ihmistä kuvauksissa Iso-Britan...

    Indiana Jones taistelee uudessa elokuvassa yrjötautia vastaan? The...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa...
    Al Capone

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme