Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Posted on 13.10.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Ensimmäisenä vuorossa on Dwayne Johnsonin tähdittämä Doom, jossa avaruussotilaat lähtevät räiskimään mörkkejä Marsin pinnalle.

FPS-klassikko Doomin (1993) idean voi helposti summata yhteen lauseeseen: yksinäinen avaruusmariini taistelee demoneja vastaan Marsissa ja Helvetissä. Alkuperäisen pelin tarina on myös sen verran simppeli, ettei siitä vielä helposti saa tehtyä kokopitkää toimintaelokuvaa.

Kun käsikirjoittajat (kokematon David Callaham ja Arachnophobiasta tunnettu Wesley Strick) lähtivät sovittamaan Doomia valkokankaalle, täytyi heidän siis kehittää lisää tarinaa ja hahmoja. Jollain ilveellä kuvaajana tunnetun Andrzej Bartkowiakin ohjaamaan elokuvaan ei sitten tosin päätynyt sen paremmin demoneja kuin Helvettiäkään.

Demonijahdin sijaan Dwayne ”The Rock” Johnsonin johtama sotilasjoukko lähtee taltuttamaan salaperäistä infestaatiota Marsin pinnalle rakennetulle tutkimusasemalle. Paikan päällä alkaa pian selvitä, että tutkijat ovat syyllistyneet kyseenalaisiin ihmiskokeisiin muinaisella marsilaisella DNA:lla.

Doomin (2005) hirviöt eivät siis suinkaan ole infernaalisia petoja, vaan pelkkiä tieteellisten kokeiden tuloksia. Kuinka tylsää ja perinteistä!

Koko homma haisee muutenkin alusta lähtien Aliensin (1986) halvalta kopiolta. Mutta kun pettymyksestä pääsee yli, on Doom itseasiassa yllättävän viihdyttävää hömppää.

Leffa sijoittuu melkein kokonaan tutkimusasemaan klaustrofobisiin käytäviin, ja se on selvästi tehty suhteellisen halvalla. Doomissa on kuitenkin viehättävää se, ettei elokuva teeskentele hetkeäkään olevansa mitään b-luokan toimintaleffaa kummempaa.

Pääosassa ovat siis ammuskelu, machoilu ja hiiviskely pimeillä käytävillä. Johnson ja kakkostähti Karl Urban jakavat ylidramaattisia dialogeja, ja pakollinen tutkijahahmo Samantha (Rosamund Pike) latelee tiedehuttua ylimääräisten kromosomien tuomista supervoimista. Mitään ei tarvitse ottaa turhan vakavasti, ja lopulta leffa äityy jopa viiden minuutin kohtaukseen, joka jäljittelee suoraan FPS-räiskintää kuvakulmaa myöten.

Doomin heikoin kohta on valitettavasti hirviöt.

CGI-tehosteet näyttävät tietysti nykykatsojan silmissä todella kehnoilta, mutta myös fyysiset efektit ja mörkkipuvut ovat kömpelöitä ja tylsästi suunniteltuja. Eipä ihme, että elokuva välttelee viimeiseen asti näyttämästä hirviöitä kunnolla. Hahmot vain päivittelevät mörököllien nopeutta, mutta kun vihollinen oikeasti vilahtaa ruudussa, näyttää se lähinnä hitaalta ja kömpelöltä.

Nykykatsojaa voi hämmästyttää myös Dwayne Johnsonin roolitus. Vuonna 2005 nykyinen supertähti näytteli vielä The Rockin nimellä, eivätkä tuottajat olleet vielä ymmärtäneet hänen kykyjään charmikkaana, huumorintajuisena näyttelijänä. Niinpä Johnson onkin päätynyt yrmyileväksi komentajaksi, joka ajautuu lopulta todella kyseenalaisiin tekoihin.

Mitään kovin kriittistä tarkastelua Doom ei tietenkään kestä – etenkään kun toiminnan taustalla möyryää mahdollisimman ärsyttävä taustaraita laimeaa aikalaisrockia. Se on kuitenkin mukavan köykäinen ja teeskentelemätön scifi-leffa, jota katsoessa voi naurahdella hönöille repliikeille ja arvailla kuka kuolee seuraavaksi.

Doomin ystäville on myös lohdutukseksi tarjolla joitakin viittauksia itse peleihin. Elokuvaan on ympätty esimerkiksi peleistä tuttu BFG-tykki, ja pari hahmoakin on nimetty Id Software -pelistudion omistajien mukaan. Eipä tuo ihan kirjaimellista Helvettiä korvaa, mutta on sekin jotain.

Siitäkin huolimatta, että Doom oli lippuluukuilla todellinen floppi, joka ei tuottanut edes budjettiaan takaisin, on Universal jostain syystä tuottanut tänä vuonna elokuvalle jopa jatko-osan. Leffa kantaa nimeä Doom: Annihilation, ja sen kohdalla skipattiin kokonaan teatterilevitys. Varmaan parempi niin.

DOOM (2005)

”Eihän Doom nyt hyvä ole missään nimessä, mutta onpahan edes melko harmiton ja b-leffana viihdyttävä.”

Seuraavaksi käsittelyyn joutuu Silent Hill (2006). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 20.10.2019.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-osa-1-8-vuoden-2005-doom-oli-hirvea-floppi-mutta-lopulta-positiivinen-yllatys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ensituntumat | Co-op-räiskintä Rainbow Six Extractionin tulee vielä karistaa tylsä geneerisyys jaloi...

    Ensituntumat | Co-op-räiskintä Rainbow Six Extractionin tulee vielä karistaa tylsä geneerisyys jaloi...

    Pääsimme testaamaan jo ennakkoon Rainbow Six Extractionia, joka...
    Peliuutiset
  • Encanto-traileri – Näin värikkäältä näyttää ja kuulostaa Lin-Manuel Mirandan säveltämä Disneyn musik...

    Encanto-traileri – Näin värikkäältä näyttää ja kuulostaa Lin-Manuel Mirandan säveltämä Disneyn musik...

    Disneyn uusin musikaalianimaatio on nimeltään Encanto. Disney jatkaa...
    animaatioelokuvat
  • Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Lord of the Rings -sarja nähdään vasta vuonna...
    Amazon Prime
  • Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -jatko näyttää kerrassaan upealta

    Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -jatko näyttää kerrassaan upealta

    Frontier on julkaissut uuden näyttävän trailerin ja kuvakaappauksia...
    Frontier
  • ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    Lauantaiaamu alkoi ENCEn kannattajien kannalta synkästi, kun suomalainen...
    ENCE
  • Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Iron Sky The Coming Race saa maailmanensi-iltansa Suomessa...
    Donald Trump
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    Indie-studio Variable State on esitellyt sen uusinta peliä....
    Annapurna Interactive
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzon...
Dissidia Final Fantasy NT laajentuu Final Fantasy ...
Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
Arvostelu: Lars von Trierin kohua herättänyt The H...
Niantic lanseerasi kolmivaiheisen bännisysteemin P...

Tekniikka uutisia

  • Rahastuksen makua? Deadpool 2 tuodaan elokuvateattereihin uudelleen, nyt pahasti sensuroituna versio...

    Rahastuksen makua? Deadpool 2 tuodaan elokuvateattereihin uudelleen, nyt pahasti sensuroituna versio...

    20th Century Fox aikoo nyhtää Deadpoolin suosiosta kaiken...
    Elokuvauutiset
  • Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflixin twiitti on suunnattu suoraan Steven Spielbergille. Vaikka...
    Elokuvat
  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat...

    Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat...

    Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen...
    Ajopelit
  • Seuraavan Thor-elokuvan sankari sairastaa rintasyöpää?

    Seuraavan Thor-elokuvan sankari sairastaa rintasyöpää?

    Thor: Love and Thunder -elokuvassa nähdään naispuolinen Thor....
    Chris Hemsworth
  • Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reevesin kone teki pakkolaskun – Matrix-tähti jatkoi matkaa bussilla muiden matkustajien kanss...

    Keanu Reeves nähdään jälleen palkkatappaja John Wickin roolissa...
    Elokuvat
  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat
  • Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Syksyllä ilmestyvä Crash Bandicoot -seikkailu on suoraa jatkoa...
    Activision
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Pika-arvio: Batwoman alkaa HBO Nordicilla tiistaina – Ensimmäinen jakso on raivostuttava sekasotku

    Batwoman-sarjan pilottijakso ei lupaa kovin hyvää. Näyttelijä Ruby...
    Arrow

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin traileri – Mukana myös muita vanhoja tuttuja

    SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin traileri – Mukana myös muita vanhoja tuttuja

    Star Trek: Picard -sarja nähdään Amazon Prime Videossa...
    Brent Spiner
  • Sonos Beam -soundbar päivittyi toiseen sukupolveen – Nyt mukana myös Dolby Atmos -tuki

    Sonos Beam -soundbar päivittyi toiseen sukupolveen – Nyt mukana myös Dolby Atmos -tuki

    Uusi Sonos Beam (Gen 2) -soundbar ei ulkonäöltään...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtiin melkein Iron Man -haarniskoihin puettu zombiarme...

    Kuvat: Marvel Studiosin uusimmassa leffassa nähtiin melkein Iron Man -haarniskoihin puettu zombiarme...

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Spider-Man: Far From Homesta. Marvel...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme