Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Posted on 13.10.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Ensimmäisenä vuorossa on Dwayne Johnsonin tähdittämä Doom, jossa avaruussotilaat lähtevät räiskimään mörkkejä Marsin pinnalle.

FPS-klassikko Doomin (1993) idean voi helposti summata yhteen lauseeseen: yksinäinen avaruusmariini taistelee demoneja vastaan Marsissa ja Helvetissä. Alkuperäisen pelin tarina on myös sen verran simppeli, ettei siitä vielä helposti saa tehtyä kokopitkää toimintaelokuvaa.

Kun käsikirjoittajat (kokematon David Callaham ja Arachnophobiasta tunnettu Wesley Strick) lähtivät sovittamaan Doomia valkokankaalle, täytyi heidän siis kehittää lisää tarinaa ja hahmoja. Jollain ilveellä kuvaajana tunnetun Andrzej Bartkowiakin ohjaamaan elokuvaan ei sitten tosin päätynyt sen paremmin demoneja kuin Helvettiäkään.

Demonijahdin sijaan Dwayne ”The Rock” Johnsonin johtama sotilasjoukko lähtee taltuttamaan salaperäistä infestaatiota Marsin pinnalle rakennetulle tutkimusasemalle. Paikan päällä alkaa pian selvitä, että tutkijat ovat syyllistyneet kyseenalaisiin ihmiskokeisiin muinaisella marsilaisella DNA:lla.

Doomin (2005) hirviöt eivät siis suinkaan ole infernaalisia petoja, vaan pelkkiä tieteellisten kokeiden tuloksia. Kuinka tylsää ja perinteistä!

Koko homma haisee muutenkin alusta lähtien Aliensin (1986) halvalta kopiolta. Mutta kun pettymyksestä pääsee yli, on Doom itseasiassa yllättävän viihdyttävää hömppää.

Leffa sijoittuu melkein kokonaan tutkimusasemaan klaustrofobisiin käytäviin, ja se on selvästi tehty suhteellisen halvalla. Doomissa on kuitenkin viehättävää se, ettei elokuva teeskentele hetkeäkään olevansa mitään b-luokan toimintaleffaa kummempaa.

Pääosassa ovat siis ammuskelu, machoilu ja hiiviskely pimeillä käytävillä. Johnson ja kakkostähti Karl Urban jakavat ylidramaattisia dialogeja, ja pakollinen tutkijahahmo Samantha (Rosamund Pike) latelee tiedehuttua ylimääräisten kromosomien tuomista supervoimista. Mitään ei tarvitse ottaa turhan vakavasti, ja lopulta leffa äityy jopa viiden minuutin kohtaukseen, joka jäljittelee suoraan FPS-räiskintää kuvakulmaa myöten.

Doomin heikoin kohta on valitettavasti hirviöt.

CGI-tehosteet näyttävät tietysti nykykatsojan silmissä todella kehnoilta, mutta myös fyysiset efektit ja mörkkipuvut ovat kömpelöitä ja tylsästi suunniteltuja. Eipä ihme, että elokuva välttelee viimeiseen asti näyttämästä hirviöitä kunnolla. Hahmot vain päivittelevät mörököllien nopeutta, mutta kun vihollinen oikeasti vilahtaa ruudussa, näyttää se lähinnä hitaalta ja kömpelöltä.

Nykykatsojaa voi hämmästyttää myös Dwayne Johnsonin roolitus. Vuonna 2005 nykyinen supertähti näytteli vielä The Rockin nimellä, eivätkä tuottajat olleet vielä ymmärtäneet hänen kykyjään charmikkaana, huumorintajuisena näyttelijänä. Niinpä Johnson onkin päätynyt yrmyileväksi komentajaksi, joka ajautuu lopulta todella kyseenalaisiin tekoihin.

Mitään kovin kriittistä tarkastelua Doom ei tietenkään kestä – etenkään kun toiminnan taustalla möyryää mahdollisimman ärsyttävä taustaraita laimeaa aikalaisrockia. Se on kuitenkin mukavan köykäinen ja teeskentelemätön scifi-leffa, jota katsoessa voi naurahdella hönöille repliikeille ja arvailla kuka kuolee seuraavaksi.

Doomin ystäville on myös lohdutukseksi tarjolla joitakin viittauksia itse peleihin. Elokuvaan on ympätty esimerkiksi peleistä tuttu BFG-tykki, ja pari hahmoakin on nimetty Id Software -pelistudion omistajien mukaan. Eipä tuo ihan kirjaimellista Helvettiä korvaa, mutta on sekin jotain.

Siitäkin huolimatta, että Doom oli lippuluukuilla todellinen floppi, joka ei tuottanut edes budjettiaan takaisin, on Universal jostain syystä tuottanut tänä vuonna elokuvalle jopa jatko-osan. Leffa kantaa nimeä Doom: Annihilation, ja sen kohdalla skipattiin kokonaan teatterilevitys. Varmaan parempi niin.

DOOM (2005)

”Eihän Doom nyt hyvä ole missään nimessä, mutta onpahan edes melko harmiton ja b-leffana viihdyttävä.”

Seuraavaksi käsittelyyn joutuu Silent Hill (2006). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 20.10.2019.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-osa-1-8-vuoden-2005-doom-oli-hirvea-floppi-mutta-lopulta-positiivinen-yllatys/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Ihmisoikeudet esillä Red Dead Redemption 2:ssa: ”Ihmiset ovat tärkeämpiä kuin hevosten kivekset”

    Peliyhteisö kyseenalaisti hiljattain Rockstarin tavan kohdella työntekijöitä epäinhimillisillä...
    Peliala
  • Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Malignant-kauhuleffa saa ensi-iltansa syyskuussa. Warner Bros. on julkaissut...
    Elokuvat
  • PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    Pelialan sisäpiiriläisen mukaan seuraava Sonyn pelikonsoli tulee ohittamaan...
    pelihuhut
  • Jälleen uusi ilmainen peli: kaoottinen Sundered on tarjolla täysin veloituksetta, mutta vain rajoite...

    Jälleen uusi ilmainen peli: kaoottinen Sundered on tarjolla täysin veloituksetta, mutta vain rajoite...

    Epic Games Store jakaa Sundered-metroidvaniaa ilmaiseksi. Epic Games...
    epic games store
  • Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin valikoimaan tulee taas muutoksia. Nyt...
    Fallout 4
  • Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Sony on esitellyt DualSense-nimisen PlayStation 5 -ohjaimen. Sony...
    DualSense
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • HBO Nordicin uutuudet viikolla 39: Tieteisjännäri Manifest, mustan huumorin toimintasarja Mr. Inbetw...

    HBO Nordicin uutuudet viikolla 39: Tieteisjännäri Manifest, mustan huumorin toimintasarja Mr. Inbetw...

    Tällä viikolla HBO Nordicin ohjelmistossa alkaa kaksi mielenkiintoiselta kuulostavaa sarjaa. Manifestissa yhden lennon aikana muualla maailmassa on hujahtanut viisi vuotta ja matkustajien e… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/...
    Elokuvat
  • Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Seitsemäs Transformers-elokuva sai nimensä – Nyt seikkaillaan 1990-luvulla Creed-ohjaajan kanssa

    Transformers-elokuvia ei ole valkokankailla näkynyt sitten alkuvuoden 2019...
    Elokuvauutiset
  • Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Artifactin henkiin suurilla muutoksilla

    Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Artifactin henkiin suurilla muutoksilla

    Valve on julkaissut tiedotteen, jonka mukaan kehittäjä aikoo...
    Artifact

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Video: Näin hienolta näyttävät tulevaisuuden
pelit...
Huhtikuussa mennään oikeuteen:
Phoenix Wright: Ace...
Arvostelu |
Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi D...
Avaruusseikkailu Endless on nyt jaossa kokonaan il...
HBO Nordicin uutuudet viikolla 24/2020: Uutuussarj...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

    Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

    Peninsula on tyyliltään rohkean erilainen elokuva kuin Train...
    Dong-Won Gang
  • Uusi juliste odotetusta Stephen King -sarjasta – The Stand käynnistyy joulukuussa ja on aiheensa puo...

    Uusi juliste odotetusta Stephen King -sarjasta – The Stand käynnistyy joulukuussa ja on aiheensa puo...

    The Stand -sarjassa virus tappaa suuren osan maailman...
    Alexander Skarsgård
  • Paljonko HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja paljasti kuukausihintansa

    Paljonko HBO Max maksaa? HBO Nordicin korvaaja paljasti kuukausihintansa

    HBO Nordicin 26.10.2021 korvaavan HBO Maxin hinta on...
    Elokuvauutiset
  • The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2 ilmestyy PC:lle ja konsoleille syyskuussa

    The Surge 2:ta kehittävä Deck 13 on vahvistanut...
    Deck 13
  • Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney Plus täyttää marraskuussa yhden vuoden ja sen...
    Disney Plus
  • Arvostelu: Assassin’s Creed: The Rebel Collection kääntää Black Flagin ja Roguen onnistuneesti Ninte...

    Arvostelu: Assassin’s Creed: The Rebel Collection kääntää Black Flagin ja Roguen onnistuneesti Ninte...

    Assassin’s Creed: The Rebel Collection tuo Assassin’s Creed...
    Assassin's Creed
  • Arvostelu: Lars von Trierin kohua herättänyt The House That Jack Built on oksettavan väkivaltainen, ...

    Arvostelu: Lars von Trierin kohua herättänyt The House That Jack Built on oksettavan väkivaltainen, ...

    Ohjaaja Lars von Trier tarjoaa jälleen oman pahan...
    Bruno Ganz
  • Mystistä tutkimusmatkailua: Obduction nyt ilmaiseksi jaossa

    Mystistä tutkimusmatkailua: Obduction nyt ilmaiseksi jaossa

    GOG-pelikauppa jakelee ilmaiseksi Obductionia osana sen kesäalennusmyyntiä. Turhista...
    GOG
  • Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Tänään tv:ssä: Brad Pittin rujo, raaka ja räkäinen sotaelokuva – Löytyy myös Netflixistä

    Nelonen esittää perjantai-illan elokuvana Brad Pittin rujon Fury-sotaleffan...
    elokuvat tv
  • Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Solasta: Crown of the Magisterin uskollinen D&D 5e...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    Uudet ajurit lisäävät tuen Nvidia Reflex -toiminnolle Call...
    Call of Duty: Modern Warfare
  • Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Rocket Leagueta kehittävän Psyonixin ja Nitro Circuksen yhteistyössä...
    Pelit
  • Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

    Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

      Rage 2:ta kehittävän Bethesdan mukaan peli on...
    Bethesda

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme