Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jopa Street Fighter menee tämän edelle

Posted on 24.11.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Sarjan lähestyessä loppuaan tartumme yhteen ensimmäisistä ja kuuluisimmista pelileffoista, vuoden 1995 Mortal Kombatiin.

Vuonna 1992 käynnistynyt Mortal Kombat on yksi historian pitkäikäisimmistä pelisarjoista ja yksi kuuluisimmista kamppailupeleistä. Hurmeisella väkivallalla kilpailijoistaan erottunut pelisarja oli ilmeinen valinta myös yhdeksi ensimmäisistä pelien elokuva-adaptaatioista, ja siksi New Line Cinema tuotti jo 1990-luvun puolivälissä ensimmäisen Mortal Kombat -leffan.

Ohjaajaksi valittiin juuri uransa aloittanut Paul W.S. Anderson (tässä elokuvassa ilman nimikirjaimia), jolle vuoden 1995 Mortal Kombat oli ensimmäisen suuremman luokan ohjaustyö. Ikävä kyllä Andersonin ura ei siihen jäänyt, vaan hän vastasi myös viime viikolla arvostelemastani Resident Evilistä (2002) sekä tulevasta Monster Hunter -pelisarjan leffaversiosta.

Mortal Kombatin katsottuani on pakko sanoa, etten ymmärrä sen paremmin kuin ennenkään, miksi Anderson palkataan ohjaamaan yhtään mitään. Kaikki elokuvan ongelmat eivät suinkaan johdu ohjaajasta, mutta hänen otteensa ei ainakaan auta asiaa lainkaan.

Mortal Kombatin idea on tosin houkuttelevan yksinkertainen: kerran sukupolvessa järjestetään kuolevaisten taistelijoiden välinen turnaus, joka ratkaisee maailman kohtalon.

Elokuva käynnistyykin sillä, että velho Shang Tsung (Cary-Hiroyuki Tagawa) houkuttelee ja/tai huijaa luokseen taistelijoista etevimmät, jotka sitten usutetaan hutkimaan toisiaan ylidramaattisten dialogikohtausten välissä. Mukaan on haalittu joukko Mortal Kombat -peleistä tuttuja hahmoja, joilla kaikilla on jokin enemmän tai vähemmän olematon syynsä olla mukana kamppailuissa.

Ja siinä se elokuva sitten olikin. Verrattuna vuotta aiemmin ilmestyneeseen Street Fighteriin (1994), Mortal Kombatin juoni on suorastaan naurettavan simppeli – ja siitä huolimatta Anderson ei onnistu pitämään lankoja käsissään edes elokuvan puolitoistatuntisen keston ajan.

Mortal Kombat on nimittäin epäkoherentti ja typerä tekele, joka tasapainoilee erittäin hatarasti tahattoman hauskuuden ja pitkäveteisen kidutuksen välillä.

Dialogi on puisevaa, näyttelijätyö mitäänsanomatonta tai surkeaa ja Andersonin ohjaus niin kehnoa, että edes taisteluista ei saa mitään irti. Mortal Kombatissa on tarkoitus olla kyse kamppailuista, mutta taistelukohtaukset ovat hitaita, mielikuvituksettomia ja kömpelösti kuvattuja.

Heti alkuun käy myös selväksi, että tämä on poikkeuksellisen ruma elokuva.

Paitsi että CG-tehosteet (joita on paljon) ovat auttamattoman vanhentuneet, ovat ympäristöt ankean pimeitä ja koko visuaalinen ilme halvan näköinen. Ehdoton pohjakosketus on nelikätinen örkki Goro (Kevin Michael Richardson), joka näyttää naurettavan kömpelöltä. Vaikea uskoa, että sama tuotantoyhtiö oli jo viisi vuotta aiemmin tuonut Turtlesit ihan onnistuneesti valkokankaalle.

Tarinallinen ”huippu” taas saavutetaan Johnny Cagen (Linden Ashby) mitellessä Scorpionia (Chris Casamassa) vastaan: taistelun tapahtumapaikka, konteksti ja sijainti tarinassa jäävät lopulta täysin auki. (Oliko Scorpion edes mukana koko turnauksessa? Ja jos oli, miksi tämä taistelu alkoi jossain random metsässä? Ja mitä Cage ylipäätään teki siellä? Mitä merkitystä tällä on tarinan kannalta? Mitä tässä elokuvassa tapahtuu?)

Mortal Kombatin järjettömyyttä on helppo lähteä rinnastamaan Street Fighteriin, mutta jälkimmäinen piti sentään vahvasti kiinni överistä camp-tyylistään ja viihdytti one liner -vitseillään. Mortal Kombat taas, kuten monet muutkin Andersonin elokuvat, ei osaa päättää ollako kehno tahallaan vai vahingossa.

Lopputuloksena on teos, jonka katsominen on vuoroin epämiellyttävää ja vuoroin pitkästyttävää. En muistan milloin viimeksi taistelu maailman kohtalosta olisi tuntunut näin läpeensä turhalta sekoilulta. Tulisi edes maailmanloppu, niin ei tarvitsisi kuulla enää yhtään halpaa mättötehostetta – tai sitä helvetin teknojumputusta, joka nyt soi päässä sitten loppuvuoden ajan.

MORTAAAL KOMBAAAAAT!!!

”Tyhjänpäiväistä paskaa turhien elokuvien kaatopaikalta. Ei silti niin huono kuin Max Payne.”

Viimeisenä käsittelyyn joutuu Super Mario Bros (1993). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 1.12.2019. Sarjan aiemmat arviot voit lukea alta:

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 2/8: Vuoden 2006 Silent Hill oli hirvittävän tylsää tehostemössökauhua, jota edes Pyramid Head ei pelasta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 4/8: Angelina Jolien ensimmäinen Tomb Raider jättää ristiriitaisen tunnelman

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on lajinsa kermaa ja mahtavan urpo toimintapläjäys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 6/8: Ensimmäinen Resident Evil on niin yhdentekevä elokuva, että sen unohtaa pian katsoneensa

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-7-8-mortal-kombat/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Netflixin ylistetyn scifi-leffan voi pian nähdä myös Blu-raylla bonusherkkujen kera

    Jeff VanderMeerin romaaniin pohjautuva Annihilation-elokuva julkaistiin Netflixissä viime...
    Alex Garland
  • Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uusi Robin Hood -elokuva on jo nyt yksi vuoden suurimmista flopeista – ensi-ilta Suomessa perjantain...

    Uuden Robin Hoodin pääosissa nähdään Kingsman-tähti Taron Egerton...
    Elokuvat
  • Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Epic Games Store tarjoaa parhaillaan ilmaiseksi Talos Principle...
    epic games store
  • Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Moneenkin kertaan pelatut pelit voi saada tuntumaan aivan...
    Grand Theft Auto 5
  • Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Arvostelu | Dice Legacy on rohkea, mutta pinnallinen yhdistelmä roguelikea, kaupunginrakentelua ja n...

    Dice Legacyn perinnöksi jää mielenkiintoinen idea, jonka toteutus...
    Dice Legacy
  • Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Kuva: Mark Hamill naureskeli liian lihaksikkaalle Luke Skywalkerille: “Näyttää ihan The Rockilta”

    Erilaisia Star Wars -aiheisia fanituotteita on nähty vuosikymmenten...
    Dwayne Johnson
  • Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Kuva: Aikajana paljastaa mihin Netflixin uuden Snowpiercer-sarjan tapahtumat sijoittuvat

    Snowpiercer-universumi laajenee toukokuussa television puolelle. Jacques Lobin ja...
    Bong Joon-ho
  • Pokémon Sword ja Shield saivat virallisen julkaisupäivämäärän

    Pokémon Sword ja Shield saivat virallisen julkaisupäivämäärän

    Nintendo Switchin ensimmäiset täysimittaiset ja kokonaan uudet Pokémon-roolipelit...
    Nintendo
  • Kuvat: Tältä näyttää kolmas The Walking Dead -sarja, joka käynnistyy keväällä 2020

    Kuvat: Tältä näyttää kolmas The Walking Dead -sarja, joka käynnistyy keväällä 2020

    Uuden The Walking Dead -sarjan päähenkilöt ovat teinejä....
    AMC
  • Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on m...

    Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on m...

    Eastshade on ihastuttava ja kaunis fantasiaseikkailu, jossa ei...
    eastshade

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Helvetillisen huono kauhupeli
Agony saa jatkoa spi...
Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjes...
Borderlands 3:n julkaisupäivä taisi juuri paljastu...
Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysi...
Huhu: Sony Santa Monica Studion seuraava projekti ...

Tekniikka uutisia

  • Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilipeliohjaimen

    Razer on esitellyt uuden Junglecat-nimisen peliohjaimen, joka ottaa...
    Mobiili
  • Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    Bodyguard-traileri: Game of Thrones -tähden Englannissa ennätyksiä rikkonut sarja saapuu Netflixiin

    BBC:n Bodyguard-sarja keräsi kriitikoiden kehut ja rikkoi katsojaennätyksiä....
    BBC One
  • Suosituista kauhupeleistä tunnettu Frictional Games kasvattaa nettisivuillaan jotain merkillistä, mu...

    Suosituista kauhupeleistä tunnettu Frictional Games kasvattaa nettisivuillaan jotain merkillistä, mu...

    Studion nettisivuilla tapahtuu kummia. Kauhupeleistä Amnesia ja SOMA...
    Amnesia
  • Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Ensituntuma: Red Dead Redemption 2 on jumalattoman kaunis peli, jonka maailmaan haluaa kadota

    Tänään ilmestynyt Red Dead Redemption 2 on vuoden...
    open world
  • Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson mukaan The Crown -sarjaan – esittää Margaret Thatcheria

    Gillian Anderson nähdään The Crown -hittisarjan 4. tuotantokaudella....
    Elokuvat
  • “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    “The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia isot pelit voivat olla”, vannoo pelikehittäjä

    Naughty Dog -studion The Last of Us Part...
    AAA-pelit
  • Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Arvostelu: Kylmä kosto on yllättävän hyvä Liam Neesonin toimintatrilleriksi

    Liam Neesonin tuorein kostotarina lipsahtaa mustan komedian puolelle,...
    Cold Pursuit
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Iron Sky The Coming Race saa maailmanensi-iltansa Suomessa...
    Donald Trump
  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    Traileri, pelivideo ja kuvagalleria: Mortal Kombat 11 saa massiivisen laajennuksen – mukana yllätysv...

    NetherRealm Studios on julkistanut Mortal Kombat 11 -pelin...
    Kamppailupelit
  • Vuoden kahjoin traileri ei ollut aprillipila – Jim Jarmuschin zombileffa The Dead Don’t Die avaa Can...

    Vuoden kahjoin traileri ei ollut aprillipila – Jim Jarmuschin zombileffa The Dead Don’t Die avaa Can...

    Jim Jarmuschin The Dead Don’t Die on ilmeisesti aivan...
    Adam Driver
  • Viaplayn kuukausitilaajien uudet sarjat ja elokuvat tammikuussa: Logan, The X-Files, You Were Never ...

    Viaplayn kuukausitilaajien uudet sarjat ja elokuvat tammikuussa: Logan, The X-Files, You Were Never ...

    Viaplay on paljastanut sarjat ja elokuvat, jotka se...
    Elokuva-artikkelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme