Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jopa Street Fighter menee tämän edelle

Posted on 24.11.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Sarjan lähestyessä loppuaan tartumme yhteen ensimmäisistä ja kuuluisimmista pelileffoista, vuoden 1995 Mortal Kombatiin.

Vuonna 1992 käynnistynyt Mortal Kombat on yksi historian pitkäikäisimmistä pelisarjoista ja yksi kuuluisimmista kamppailupeleistä. Hurmeisella väkivallalla kilpailijoistaan erottunut pelisarja oli ilmeinen valinta myös yhdeksi ensimmäisistä pelien elokuva-adaptaatioista, ja siksi New Line Cinema tuotti jo 1990-luvun puolivälissä ensimmäisen Mortal Kombat -leffan.

Ohjaajaksi valittiin juuri uransa aloittanut Paul W.S. Anderson (tässä elokuvassa ilman nimikirjaimia), jolle vuoden 1995 Mortal Kombat oli ensimmäisen suuremman luokan ohjaustyö. Ikävä kyllä Andersonin ura ei siihen jäänyt, vaan hän vastasi myös viime viikolla arvostelemastani Resident Evilistä (2002) sekä tulevasta Monster Hunter -pelisarjan leffaversiosta.

Mortal Kombatin katsottuani on pakko sanoa, etten ymmärrä sen paremmin kuin ennenkään, miksi Anderson palkataan ohjaamaan yhtään mitään. Kaikki elokuvan ongelmat eivät suinkaan johdu ohjaajasta, mutta hänen otteensa ei ainakaan auta asiaa lainkaan.

Mortal Kombatin idea on tosin houkuttelevan yksinkertainen: kerran sukupolvessa järjestetään kuolevaisten taistelijoiden välinen turnaus, joka ratkaisee maailman kohtalon.

Elokuva käynnistyykin sillä, että velho Shang Tsung (Cary-Hiroyuki Tagawa) houkuttelee ja/tai huijaa luokseen taistelijoista etevimmät, jotka sitten usutetaan hutkimaan toisiaan ylidramaattisten dialogikohtausten välissä. Mukaan on haalittu joukko Mortal Kombat -peleistä tuttuja hahmoja, joilla kaikilla on jokin enemmän tai vähemmän olematon syynsä olla mukana kamppailuissa.

Ja siinä se elokuva sitten olikin. Verrattuna vuotta aiemmin ilmestyneeseen Street Fighteriin (1994), Mortal Kombatin juoni on suorastaan naurettavan simppeli – ja siitä huolimatta Anderson ei onnistu pitämään lankoja käsissään edes elokuvan puolitoistatuntisen keston ajan.

Mortal Kombat on nimittäin epäkoherentti ja typerä tekele, joka tasapainoilee erittäin hatarasti tahattoman hauskuuden ja pitkäveteisen kidutuksen välillä.

Dialogi on puisevaa, näyttelijätyö mitäänsanomatonta tai surkeaa ja Andersonin ohjaus niin kehnoa, että edes taisteluista ei saa mitään irti. Mortal Kombatissa on tarkoitus olla kyse kamppailuista, mutta taistelukohtaukset ovat hitaita, mielikuvituksettomia ja kömpelösti kuvattuja.

Heti alkuun käy myös selväksi, että tämä on poikkeuksellisen ruma elokuva.

Paitsi että CG-tehosteet (joita on paljon) ovat auttamattoman vanhentuneet, ovat ympäristöt ankean pimeitä ja koko visuaalinen ilme halvan näköinen. Ehdoton pohjakosketus on nelikätinen örkki Goro (Kevin Michael Richardson), joka näyttää naurettavan kömpelöltä. Vaikea uskoa, että sama tuotantoyhtiö oli jo viisi vuotta aiemmin tuonut Turtlesit ihan onnistuneesti valkokankaalle.

Tarinallinen ”huippu” taas saavutetaan Johnny Cagen (Linden Ashby) mitellessä Scorpionia (Chris Casamassa) vastaan: taistelun tapahtumapaikka, konteksti ja sijainti tarinassa jäävät lopulta täysin auki. (Oliko Scorpion edes mukana koko turnauksessa? Ja jos oli, miksi tämä taistelu alkoi jossain random metsässä? Ja mitä Cage ylipäätään teki siellä? Mitä merkitystä tällä on tarinan kannalta? Mitä tässä elokuvassa tapahtuu?)

Mortal Kombatin järjettömyyttä on helppo lähteä rinnastamaan Street Fighteriin, mutta jälkimmäinen piti sentään vahvasti kiinni överistä camp-tyylistään ja viihdytti one liner -vitseillään. Mortal Kombat taas, kuten monet muutkin Andersonin elokuvat, ei osaa päättää ollako kehno tahallaan vai vahingossa.

Lopputuloksena on teos, jonka katsominen on vuoroin epämiellyttävää ja vuoroin pitkästyttävää. En muistan milloin viimeksi taistelu maailman kohtalosta olisi tuntunut näin läpeensä turhalta sekoilulta. Tulisi edes maailmanloppu, niin ei tarvitsisi kuulla enää yhtään halpaa mättötehostetta – tai sitä helvetin teknojumputusta, joka nyt soi päässä sitten loppuvuoden ajan.

MORTAAAL KOMBAAAAAT!!!

”Tyhjänpäiväistä paskaa turhien elokuvien kaatopaikalta. Ei silti niin huono kuin Max Payne.”

Viimeisenä käsittelyyn joutuu Super Mario Bros (1993). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 1.12.2019. Sarjan aiemmat arviot voit lukea alta:

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 2/8: Vuoden 2006 Silent Hill oli hirvittävän tylsää tehostemössökauhua, jota edes Pyramid Head ei pelasta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 4/8: Angelina Jolien ensimmäinen Tomb Raider jättää ristiriitaisen tunnelman

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on lajinsa kermaa ja mahtavan urpo toimintapläjäys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 6/8: Ensimmäinen Resident Evil on niin yhdentekevä elokuva, että sen unohtaa pian katsoneensa

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-7-8-mortal-kombat/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Seuraavan Batman-elokuvan Gotham-kohtaukset kuvataan aika yllättävässä paikassa

    Ohjaaja Matt Reeves löysi oman Gothaminsa Skotlannista. Daily...
    Batman
  • Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Näyttelijä Seth Rogenin ja ohjaaja Evan Goldbergin oma...
    Elokuvat
  • Isaac Asimovin Säätiö on jo melkein täällä – Kahdeksan asiaa, jotka Foundation-scifi-sarjasta tulee ...

    Isaac Asimovin Säätiö on jo melkein täällä – Kahdeksan asiaa, jotka Foundation-scifi-sarjasta tulee ...

    Isaac Asimovin klassikkokirjoihin perustuva tv-sarja Foundation käynnistyy ensi...
    Apple TV
  • Ensituntumat: Watch Dogs Legion voi olla erinomainen open world -trilleri, kunhan sen pariin pääsee ...

    Ensituntumat: Watch Dogs Legion voi olla erinomainen open world -trilleri, kunhan sen pariin pääsee ...

    Muropaketti pääsi testaamaan ensimmäisten joukossa Ubisoftin tulevaa toimintaseikkailua....
    Pelit
  • Kaunotar ja kulkuri -traileri: Disney teki oikeilla koirilla uuden version animaatioklassikostaan

    Kaunotar ja kulkuri -traileri: Disney teki oikeilla koirilla uuden version animaatioklassikostaan

    Disney on viime vuosina keskittynyt enemmän kierrättämään vanhoja...
    Disney Plus
  • Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Dead Cells oli yksi vuoden suurimmista indie-yllättäjistä. Peliä...
    Dead Cells
  • Indie-hitti Cuphead sai ilmaisen sisältöpäivityksen

    Indie-hitti Cuphead sai ilmaisen sisältöpäivityksen

    Parin vuoden takainen paljon kehuja kerännyt Cuphead on...
    Cuphead
  • Star Wars -tähti Mark Hamill: “Studion turvamies luuli minua Steven Spielbergiksi – olisi pitänyt sa...

    Star Wars -tähti Mark Hamill: “Studion turvamies luuli minua Steven Spielbergiksi – olisi pitänyt sa...

    Mark Hamill sekoitettiin Steven Spielbergiin Star Wars: The...
    Elokuvat
  • Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudelleen käyttämällä ainoastaan Battlefield V:n ääniefekt...

    Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudelleen käyttämällä ainoastaan Battlefield V:n ääniefekt...

    YouTube-kanava UMadBroYolo on julkaissut videon, jossa The White Stripesin kappale Seven Nation Army soitetaan pelkkiä Battlefield V:n ääniefektejä käyttämällä. Battlefield V vaikuttaa ensitunnelmien perusteella varsin laadukk… Lue koko artikke...
    Battlefield V
  • Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nintendo Switchillä – Betatestausta ei silti ole luva...

    Mortal Kombat 11 julkaistaan tällä kertaa PC:lle, Xbox...
    mortal kombat 11

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen t...
Michael Peña taistelee painajaistensa alieneita va...
Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – ...
Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hinta...
Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-ho...

Tekniikka uutisia

  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset
  • Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Xbox Onen saavutukset paljastavat, että hyvin pieni osa...
    Pelit
  • Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Netflixin The Witcher -sarjan toisella kaudella on huhun...
    Elokuvat
  • Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Kuva: Spider-Man saa uudessa No Way Home -elokuvassa kimppuunsa vanhat vihollisensa

    Ulottuvuustrippaileva Hämähäkkimies on napannut elokuvalehti Empiren uuden kansikuvan...
    Elokuvauutiset
  • Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Pienten resurssien Gametec-peli lentää aivan liian korkealle, ja...
    kyberpunk
  • Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Grand Theft Auto III täyttää tänään 20 vuotta – Rockstarin klassikko näytti suuntaa muille ja jätti ...

    Rockstar Gamesin suosittu GTA-sarja löysi kolmannen ulottuvuuden tasan...
    GTA
  • Arnold Schwarzenegger kommentoi viikonlopun hyppypotkuhyökkäystä: ”Olen iloinen, ettei se idiootti k...

    Arnold Schwarzenegger kommentoi viikonlopun hyppypotkuhyökkäystä: ”Olen iloinen, ettei se idiootti k...

    Arnold Schwarzenegger joutui viikonloppuna odottamattoman hyökkäyksen kohteeksi. Terminator-legenda...
    Arnold Schwarzenegger
  • Traileri: Arrow-tähti ähisee öljyttynä showpainikehässä Heels-sarjan pääosassa

    Traileri: Arrow-tähti ähisee öljyttynä showpainikehässä Heels-sarjan pääosassa

    Heels-sarja kertoo pikkukaupungin showpainifederaatiosta. Starz-kanava on julkaissut trailerin...
    Elokuvat
  • PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    PlayStationeilta tuttu Journey saapuu PC:lle Epic Gamesin pelikaupan kautta

    Uuden pelikaupan avannut Fortnitestä tuttu Epic Games tuo...
    epic games store
  • Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Sekä Amazon.den että GameStopin verkkokaupoissa vilahti todennäköisesti Skandinaviaan...
    Assassin's Creed

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan...

    World of Tanks täytti 10 vuotta – Palasimme vuosien tauon jälkeen tankkipelin pariin, ja koukkuunhan...

    Kiitos World of Tanks 2010-2020! Pelasin World of...
    Peliartikkelit
  • Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Video: Death Strandingin päähenkilö lyö pelaajaa naamaan liiasta jalkovälin tuijottelusta, lisäksi u...

    Death Stranding pitää sisällään Kojimalle hyvin tyypillisiä ominaisuuksia....
    Death Stranding
  • Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. kausi saapuu Suomeen vihdoinkin tammikuussa

    Simpsoneiden 32. tuotantokausi saapuu vihdoinkin Suomen Disney+:aan tammikuussa....
    Disney

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme