Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jopa Street Fighter menee tämän edelle

Posted on 24.11.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Sarjan lähestyessä loppuaan tartumme yhteen ensimmäisistä ja kuuluisimmista pelileffoista, vuoden 1995 Mortal Kombatiin.

Vuonna 1992 käynnistynyt Mortal Kombat on yksi historian pitkäikäisimmistä pelisarjoista ja yksi kuuluisimmista kamppailupeleistä. Hurmeisella väkivallalla kilpailijoistaan erottunut pelisarja oli ilmeinen valinta myös yhdeksi ensimmäisistä pelien elokuva-adaptaatioista, ja siksi New Line Cinema tuotti jo 1990-luvun puolivälissä ensimmäisen Mortal Kombat -leffan.

Ohjaajaksi valittiin juuri uransa aloittanut Paul W.S. Anderson (tässä elokuvassa ilman nimikirjaimia), jolle vuoden 1995 Mortal Kombat oli ensimmäisen suuremman luokan ohjaustyö. Ikävä kyllä Andersonin ura ei siihen jäänyt, vaan hän vastasi myös viime viikolla arvostelemastani Resident Evilistä (2002) sekä tulevasta Monster Hunter -pelisarjan leffaversiosta.

Mortal Kombatin katsottuani on pakko sanoa, etten ymmärrä sen paremmin kuin ennenkään, miksi Anderson palkataan ohjaamaan yhtään mitään. Kaikki elokuvan ongelmat eivät suinkaan johdu ohjaajasta, mutta hänen otteensa ei ainakaan auta asiaa lainkaan.

Mortal Kombatin idea on tosin houkuttelevan yksinkertainen: kerran sukupolvessa järjestetään kuolevaisten taistelijoiden välinen turnaus, joka ratkaisee maailman kohtalon.

Elokuva käynnistyykin sillä, että velho Shang Tsung (Cary-Hiroyuki Tagawa) houkuttelee ja/tai huijaa luokseen taistelijoista etevimmät, jotka sitten usutetaan hutkimaan toisiaan ylidramaattisten dialogikohtausten välissä. Mukaan on haalittu joukko Mortal Kombat -peleistä tuttuja hahmoja, joilla kaikilla on jokin enemmän tai vähemmän olematon syynsä olla mukana kamppailuissa.

Ja siinä se elokuva sitten olikin. Verrattuna vuotta aiemmin ilmestyneeseen Street Fighteriin (1994), Mortal Kombatin juoni on suorastaan naurettavan simppeli – ja siitä huolimatta Anderson ei onnistu pitämään lankoja käsissään edes elokuvan puolitoistatuntisen keston ajan.

Mortal Kombat on nimittäin epäkoherentti ja typerä tekele, joka tasapainoilee erittäin hatarasti tahattoman hauskuuden ja pitkäveteisen kidutuksen välillä.

Dialogi on puisevaa, näyttelijätyö mitäänsanomatonta tai surkeaa ja Andersonin ohjaus niin kehnoa, että edes taisteluista ei saa mitään irti. Mortal Kombatissa on tarkoitus olla kyse kamppailuista, mutta taistelukohtaukset ovat hitaita, mielikuvituksettomia ja kömpelösti kuvattuja.

Heti alkuun käy myös selväksi, että tämä on poikkeuksellisen ruma elokuva.

Paitsi että CG-tehosteet (joita on paljon) ovat auttamattoman vanhentuneet, ovat ympäristöt ankean pimeitä ja koko visuaalinen ilme halvan näköinen. Ehdoton pohjakosketus on nelikätinen örkki Goro (Kevin Michael Richardson), joka näyttää naurettavan kömpelöltä. Vaikea uskoa, että sama tuotantoyhtiö oli jo viisi vuotta aiemmin tuonut Turtlesit ihan onnistuneesti valkokankaalle.

Tarinallinen ”huippu” taas saavutetaan Johnny Cagen (Linden Ashby) mitellessä Scorpionia (Chris Casamassa) vastaan: taistelun tapahtumapaikka, konteksti ja sijainti tarinassa jäävät lopulta täysin auki. (Oliko Scorpion edes mukana koko turnauksessa? Ja jos oli, miksi tämä taistelu alkoi jossain random metsässä? Ja mitä Cage ylipäätään teki siellä? Mitä merkitystä tällä on tarinan kannalta? Mitä tässä elokuvassa tapahtuu?)

Mortal Kombatin järjettömyyttä on helppo lähteä rinnastamaan Street Fighteriin, mutta jälkimmäinen piti sentään vahvasti kiinni överistä camp-tyylistään ja viihdytti one liner -vitseillään. Mortal Kombat taas, kuten monet muutkin Andersonin elokuvat, ei osaa päättää ollako kehno tahallaan vai vahingossa.

Lopputuloksena on teos, jonka katsominen on vuoroin epämiellyttävää ja vuoroin pitkästyttävää. En muistan milloin viimeksi taistelu maailman kohtalosta olisi tuntunut näin läpeensä turhalta sekoilulta. Tulisi edes maailmanloppu, niin ei tarvitsisi kuulla enää yhtään halpaa mättötehostetta – tai sitä helvetin teknojumputusta, joka nyt soi päässä sitten loppuvuoden ajan.

MORTAAAL KOMBAAAAAT!!!

”Tyhjänpäiväistä paskaa turhien elokuvien kaatopaikalta. Ei silti niin huono kuin Max Payne.”

Viimeisenä käsittelyyn joutuu Super Mario Bros (1993). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 1.12.2019. Sarjan aiemmat arviot voit lukea alta:

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 2/8: Vuoden 2006 Silent Hill oli hirvittävän tylsää tehostemössökauhua, jota edes Pyramid Head ei pelasta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 4/8: Angelina Jolien ensimmäinen Tomb Raider jättää ristiriitaisen tunnelman

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on lajinsa kermaa ja mahtavan urpo toimintapläjäys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 6/8: Ensimmäinen Resident Evil on niin yhdentekevä elokuva, että sen unohtaa pian katsoneensa

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-7-8-mortal-kombat/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Traileri: The Handmaid’s Tale -hittisarjassa kapinoidaan – Kolmas kausi alkaa kesäkuussa

    Margaret Atwoodin kirjaan perustuva The Handmaid’s Tale -sarja...
    Elisabeth Moss
  • Viikon leffauutiset: Hellboy-traileri, mielenkiintoinen yksityiskohta Avengers: Infinity Warista, Ge...

    Viikon leffauutiset: Hellboy-traileri, mielenkiintoinen yksityiskohta Avengers: Infinity Warista, Ge...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 51/2018...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Muppetien ja Yodan luoja Frank Ozin ohjaama In and Of Itself upean omaperäinen taikashow...

    Arvostelu | Muppetien ja Yodan luoja Frank Ozin ohjaama In and Of Itself upean omaperäinen taikashow...

    Taikashow’n ja dokumentin yhdistelmä Derek DelGaudio’s In and...
    Derek DelGaudio
  • Disneyn uusin pitkä elokuva julkaistaan Disney+:ssa huomenna ilman lisämaksua

    Disneyn uusin pitkä elokuva julkaistaan Disney+:ssa huomenna ilman lisämaksua

    Disney+ tarjoaa huomenna joululahjan käyttäjilleen uunituoreen elokuvan muodossa....
    Disney
  • Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Monista tarinapeleistään tunnettu Telltale Games lopettaa toimintansa. Kysymmekin nyt Muropaketin lukijoilta, mikä on paras studion suurimmista peleistä. Telltale Games ilmoitti loppuviikosta, että studio sulkee ovensa 14 vuoden jälkeen. Tell… ...
    PC
  • Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    DocPoint-leffafestari järjestetään valtakunnallisena verkkofestivaalina 31.1.–6.2. Suomen suurin dokumenttielokuvafestivaali...
    DocPoint
  • Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    PlayStation 4 -pelaajat pääsivät testaamaan Call of Duty:...
    Call of Duty
  • The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    Supermassive Games puuhastelee antologiapelisarjaa nimeltä The Dark Pictures....
    Man of Medan
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Mitä Leialla oikein oli kädessään? Uusi Star Wars -kuva on suunnattu vain elokuvasarjan suurimmille ...

    Mitä Leialla oikein oli kädessään? Uusi Star Wars -kuva on suunnattu vain elokuvasarjan suurimmille ...

    Uusi kirja esittelee yksityiskohtaisesti Star Wars -universumin kaikki...
    Carrie Fisher

Aiheeseen liittyvät artikkelit

YouTubaaja valmisti hurjat tosielämän God of War -...
Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffoje...
Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää
NHL 19:sta pelatt...
Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa j...
Wonder Womanista tutut Patty Jenkins ja Gal Gadot ...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Nyt jopa Bus Simulatorista löytyy hauska Trump-viittaus

    Kuva: Nyt jopa Bus Simulatorista löytyy hauska Trump-viittaus

    Syyskuussa konsoleille ilmestynyt Bus Simulator -peli piruilee Donald...
    Ajopelit
  • Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Nine Perfect Strangers -minisarja pohjautuu Liane Moriartyn samannimiseen...
    Elokuvat
  • Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Operation Fortunen pääosissa nähdään Jason Statham, Josh Hartnett...
    Aubrey Plaza
  • House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cardsin viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä 2....
    Elokuvat
  • Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Immortal Realms: Vampire Wars julkaistaan elokuun 28. päivä....
    Immortal Realms: Vampire Wars
  • Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan kauppakeskuksen parkkipaikalla – Hippo Taatilan uutu...

    Joonas Suotamo sai kuulla Star Wars -roolistaan kauppakeskuksen parkkipaikalla – Hippo Taatilan uutu...

    Miten suomalaisesta maajoukkuetason koripalloilijasta tuli uusien Star Wars...
    Chewbacca
  • Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen pitkän linjan pelistudio Housemarque mainostaa työn alla...
    battle royale -pelit
  • Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Fortniten toinen luku on nyt pelattavissa. Tältä pelin...
    Epic Games
  • Twitchin vuoden katsotuin striimaaja ei yllätä ketään

    Twitchin vuoden katsotuin striimaaja ei yllätä ketään

    Twitchin selvästi suosituin striimaaja oli toista vuotta putkeen...
    Peliuutiset
  • Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Home sai ensi-iltansa joulukuun puolivälissä...
    Chris McKenna

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita...
    Ghost of Tsushima
  • Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Traileri: Bruce Dern Teksasin moottorisahamurhaajan tunnelmissa uudessa kauhuelokuvassa Ravage

    Kauhuelokuva Ravage julkaistaan VOD-versiona elokuussa. Annabelle Dexter-Jones (tv-sarjat...
    Annabelle Dexter-Jones
  • Uusia kuvia Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odotettua superpahisleffaansa Yön ritariin

    Uusia kuvia Jokeri-elokuvasta – Ohjaaja vertaa odotettua superpahisleffaansa Yön ritariin

    Joker saa ensi-iltansa lokakuun alussa. Joaquin Phoenixin tähdittämän...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme