Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jopa Street Fighter menee tämän edelle

Posted on 24.11.2019

Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video- tai tietokonepeliin perustuvaa elokuvaa. Uusi arvio on luvassa aina sunnuntaisin. Sarjan lähestyessä loppuaan tartumme yhteen ensimmäisistä ja kuuluisimmista pelileffoista, vuoden 1995 Mortal Kombatiin.

Vuonna 1992 käynnistynyt Mortal Kombat on yksi historian pitkäikäisimmistä pelisarjoista ja yksi kuuluisimmista kamppailupeleistä. Hurmeisella väkivallalla kilpailijoistaan erottunut pelisarja oli ilmeinen valinta myös yhdeksi ensimmäisistä pelien elokuva-adaptaatioista, ja siksi New Line Cinema tuotti jo 1990-luvun puolivälissä ensimmäisen Mortal Kombat -leffan.

Ohjaajaksi valittiin juuri uransa aloittanut Paul W.S. Anderson (tässä elokuvassa ilman nimikirjaimia), jolle vuoden 1995 Mortal Kombat oli ensimmäisen suuremman luokan ohjaustyö. Ikävä kyllä Andersonin ura ei siihen jäänyt, vaan hän vastasi myös viime viikolla arvostelemastani Resident Evilistä (2002) sekä tulevasta Monster Hunter -pelisarjan leffaversiosta.

Mortal Kombatin katsottuani on pakko sanoa, etten ymmärrä sen paremmin kuin ennenkään, miksi Anderson palkataan ohjaamaan yhtään mitään. Kaikki elokuvan ongelmat eivät suinkaan johdu ohjaajasta, mutta hänen otteensa ei ainakaan auta asiaa lainkaan.

Mortal Kombatin idea on tosin houkuttelevan yksinkertainen: kerran sukupolvessa järjestetään kuolevaisten taistelijoiden välinen turnaus, joka ratkaisee maailman kohtalon.

Elokuva käynnistyykin sillä, että velho Shang Tsung (Cary-Hiroyuki Tagawa) houkuttelee ja/tai huijaa luokseen taistelijoista etevimmät, jotka sitten usutetaan hutkimaan toisiaan ylidramaattisten dialogikohtausten välissä. Mukaan on haalittu joukko Mortal Kombat -peleistä tuttuja hahmoja, joilla kaikilla on jokin enemmän tai vähemmän olematon syynsä olla mukana kamppailuissa.

Ja siinä se elokuva sitten olikin. Verrattuna vuotta aiemmin ilmestyneeseen Street Fighteriin (1994), Mortal Kombatin juoni on suorastaan naurettavan simppeli – ja siitä huolimatta Anderson ei onnistu pitämään lankoja käsissään edes elokuvan puolitoistatuntisen keston ajan.

Mortal Kombat on nimittäin epäkoherentti ja typerä tekele, joka tasapainoilee erittäin hatarasti tahattoman hauskuuden ja pitkäveteisen kidutuksen välillä.

Dialogi on puisevaa, näyttelijätyö mitäänsanomatonta tai surkeaa ja Andersonin ohjaus niin kehnoa, että edes taisteluista ei saa mitään irti. Mortal Kombatissa on tarkoitus olla kyse kamppailuista, mutta taistelukohtaukset ovat hitaita, mielikuvituksettomia ja kömpelösti kuvattuja.

Heti alkuun käy myös selväksi, että tämä on poikkeuksellisen ruma elokuva.

Paitsi että CG-tehosteet (joita on paljon) ovat auttamattoman vanhentuneet, ovat ympäristöt ankean pimeitä ja koko visuaalinen ilme halvan näköinen. Ehdoton pohjakosketus on nelikätinen örkki Goro (Kevin Michael Richardson), joka näyttää naurettavan kömpelöltä. Vaikea uskoa, että sama tuotantoyhtiö oli jo viisi vuotta aiemmin tuonut Turtlesit ihan onnistuneesti valkokankaalle.

Tarinallinen ”huippu” taas saavutetaan Johnny Cagen (Linden Ashby) mitellessä Scorpionia (Chris Casamassa) vastaan: taistelun tapahtumapaikka, konteksti ja sijainti tarinassa jäävät lopulta täysin auki. (Oliko Scorpion edes mukana koko turnauksessa? Ja jos oli, miksi tämä taistelu alkoi jossain random metsässä? Ja mitä Cage ylipäätään teki siellä? Mitä merkitystä tällä on tarinan kannalta? Mitä tässä elokuvassa tapahtuu?)

Mortal Kombatin järjettömyyttä on helppo lähteä rinnastamaan Street Fighteriin, mutta jälkimmäinen piti sentään vahvasti kiinni överistä camp-tyylistään ja viihdytti one liner -vitseillään. Mortal Kombat taas, kuten monet muutkin Andersonin elokuvat, ei osaa päättää ollako kehno tahallaan vai vahingossa.

Lopputuloksena on teos, jonka katsominen on vuoroin epämiellyttävää ja vuoroin pitkästyttävää. En muistan milloin viimeksi taistelu maailman kohtalosta olisi tuntunut näin läpeensä turhalta sekoilulta. Tulisi edes maailmanloppu, niin ei tarvitsisi kuulla enää yhtään halpaa mättötehostetta – tai sitä helvetin teknojumputusta, joka nyt soi päässä sitten loppuvuoden ajan.

MORTAAAL KOMBAAAAAT!!!

”Tyhjänpäiväistä paskaa turhien elokuvien kaatopaikalta. Ei silti niin huono kuin Max Payne.”

Viimeisenä käsittelyyn joutuu Super Mario Bros (1993). Sen arvio julkaistaan Muropaketissa 1.12.2019. Sarjan aiemmat arviot voit lukea alta:

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopulta positiivinen yllätys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 2/8: Vuoden 2006 Silent Hill oli hirvittävän tylsää tehostemössökauhua, jota edes Pyramid Head ei pelasta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia – Poissa on kaikki hyvä Remedyn peliklassikosta

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 4/8: Angelina Jolien ensimmäinen Tomb Raider jättää ristiriitaisen tunnelman

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on lajinsa kermaa ja mahtavan urpo toimintapläjäys

Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 6/8: Ensimmäinen Resident Evil on niin yhdentekevä elokuva, että sen unohtaa pian katsoneensa

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuvauutiset/videopelileffojen-kalkkunat-ja-klassikot-7-8-mortal-kombat/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Halo: Infinite paljastettiin äskettäin, ja pelin graafinen ilme...
    Halo Infinite
  • Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – Liittyy mahdolliseen tulevaan pelikonsoliin?

    Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – Liittyy mahdolliseen tulevaan pelikonsoliin?

    Google esittelee maaliskuun 19. päivänä Game Developers Conferencen...
    Google
  • JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL:n pelikuulokemalliston uusin tulokas on Quantum 350 Wireless....
    JBL
  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Arvostelu | Netflixin uusi Kate-toimintatrilleri kierrättää Leonia, Kill Billiä ja John Wickiä, mutt...

    Netflixin uusin toimintaelokuva on Mary Elizabeth Winsteadin tähdittämä...
    Elokuva-arvostelut
  • ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    ”Oh, Hi Mark!” – Legendaarisen huonon The Room -elokuvan voi nyt katsoa YouTubesta ilmaiseksi

    Tommy Wiseaun vuonna 2003 ohjaama The Room on legendaarinen kalkkuna. Koska elokuva ei kuitenkaan ole televisiokanavien tehotoistossa Suomessa, on Wiseaun mestariteos jäänyt näkemättä jopa monelta sellaiselta, joka The … Lue koko artikkeli: htt...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat...
    Apple TV Plus
  • Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Näyttelijä Dick Miller on kuollut – tuttu mm. Terminatorista ja Gremlinsistä sekä Roger Cormanin elo...

    Roger Cormanin b-luokan elokuvien vakiokasvo Dick Miller on...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Netflixin
Ghost in the Shell: SAC_2045 ...
Kuvat: Näin villiltä näyttää PlayStation 4 -yksino...
Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Ma...
Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – ...
State of Play: Tältä näyttää Death Stranding -kons...

Tekniikka uutisia

  • Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toipuvan Top Gun -tähden tarinan näyttelijän itsensä ...

    Traileri: Dokumentti Val kertoo kurkkusyövästä toipuvan Top Gun -tähden tarinan näyttelijän itsensä ...

    Cannesissa ensi-iltansa saava Val Kilmer -dokumentti Val julkaistaan...
    Amazon Prime Video
  • Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Ultimate Games ja MrCiatsku julkistivat aiemmin tällä viikolla...
    Peliarvostelut
  • PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneille pelaajille mikromaksuja

    PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneille pelaajille mikromaksuja

    Patenttihakemuksen perusteella PlayStation 5 saattaa ohjata hankalaan kohtaan,...
    Pelit
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vakuuttanut, mutta toivoa riittää silti

    Pääsimme Gamescom 2019 -tapahtuman yhteydessä pelaamaan pienen pätkän...
    Crystal Dynamics
  • Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netflixin suosiota

    Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netflixin suosiota

    Netflix kiinnostaa ihmisiä nyt huomattavasti enemmän kuin vuosi...
    Elokuvat
  • Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    The Elder Scrolls Online jatkaa nostalgian varassa ja...
    Peliarvostelut
  • Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Vuonna 2000 käynnistynyt X-Men-elokuvasarja päättyy tällä viikolla – Tällaista tuhoa on luvassa Dark...

    Ensimmäinen X-Men-elokuva saapui Suomen elokuvateattereihin 1. syyskuuta vuonna...
    Elokuvauutiset
  • Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    God of War täyttää yhden vuoden 20. päivä...
    God of War
  • Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Ensi viikolla saapuva Devil May Cry 5 tunnelmoi viimeisellä trailerillaan

    Devil May Cry 5 sai viimeisen trailerinsa. Capcom...
    Devil May Cry 5

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    HBO oli huolissaan, pysyisikö James Gandolfini elossa The Sopranosin kuvausten loppuun asti

    James Gandolfini katosi useamman kerran kesken Sopranos-sarjan kuvausten...
    Elokuvat
  • Äänestys | Chris Pratt kiinnitettiin Super Mario Bros -elokuvan pääosaan, mitä mieltä olet?

    Äänestys | Chris Pratt kiinnitettiin Super Mario Bros -elokuvan pääosaan, mitä mieltä olet?

    Guardians of the Galaxy- ja Jurassic World -elokuvien...
    Chris Pratt
  • Microsoftin toimitusjohtaja ylistää konsoleita: “Olohuone on tärkein paikka pelaamiselle.”

    Microsoftin toimitusjohtaja ylistää konsoleita: “Olohuone on tärkein paikka pelaamiselle.”

    Vaikka Microsoft arvostaa PC-pelaamista, on konsolipelaaminen se perimmäinen...
    Microsoft

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme