Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naisten elokuvat ja kuka niistä saa sanoa mielipiteensä?

Posted on 22.9.2019

Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai suomalaisilta elokuvakriitikoilta kylmää kyytiä. Arvostelut vastaavasti kirvoittivat lukijoilta yllättäviä, kriitikon sukupuolta koskevia kommentteja ja saivat toimittajamme Helinä Laajalahden pohtimaan, kenellä on oikeus sanoa mielipiteensä fanien suosimasta elokuvasta.

On vuosi 2019. Yli 15 vuotta elokuvista työkseen kirjoittanut toimittaja katsastaa kirjoittamansa elokuva-arvostelun (Rambo: Last Blood) kommenttiosion, pudistaa päätään ja huokaa. Näin ahdasmielisessä maailmassa elämme näennäisen tasa-arvoisessa Suomessakin edelleen.

“Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja. Ei ne niistä tykkää. Rambot on äijäleffoja.”

“Tälle naisarvostelijalle pikku vinkki: Kannattaisi varmaan laittaa se kukkahattu päähän ja mennä katsomaan vaikka ihan naisille suunnattuja leffoja ettei tule paha mieli.”

Kauaksi ei olla nyrkin ja hellan välistä päästy.

Samaan aikaan toisaalla miespuoliset kollegat kirjoittivat hyvin samansävyisiä arvosteluita samasta elokuvasta esimerkiksi Episodiin ja Helsingin Sanomiin. Jopa Rambon luoja, David Morell, kommentoi uuden elokuvan olevan “sekasotku” ja häpeävänsä sitä, että hänen nimensä liitetään siihen.

I agree with these RAMBO: LAST BLOOD reviews. The film is a mess. Embarrassed to have my name associated with it.https://t.co/Yd2G9T7A9A pic.twitter.com/RS0gGHzL5h

— _DavidMorrell (@_DavidMorrell) September 20, 2019

Heidän kirjoituksensa eivät kirvoittaneet sukupuoleen viittaavia kommentteja, vaan palaute oli tasoa:

“Helvetin iso harmi, pelkäsin jotain tällaista mutta toivoin parempaa”.

Sukupuoleen kohdistuva vähättely on naispuolisen toimittajan työssä yhä edelleen arkipäivää huolimatta siitä, kuinka monta työvuotta olisi takana tai kuinka monta muovista leffaukkelia hyllyssä seisoisi.

Herää kysymys: miksi naisen kirjoittamaan tekstiin suhtaudutaan niin kiihkeän negatiivisesti vaikka sisältö olisi sinänsä sama kuin miehen kirjoittaman? Ja toisaalta, mitä ovat nämä miesten ja naisten elokuvat, mitä kommenteissa niin kovasti haetaan?

Otetaan pieni katsaus elokuvan historiaan.

Elokuvan syntyaikana ja pitkään sen jälkeenkin elokuvat olivat pääasiassa miesten tekemiä. Ensimmäisenä naispuolisena elokuvaohjaajana pidetään ranskalaista Alice Guy-Blanchéa, joka teki elokuvia jo 1890-luvulla. Hollywoodissa 1900-luvun alussa vaikuttivat Lois Weber ja Dorothy Arzner, mutta vasta viime vuosikymmeninä naispuoliset elokuvantekijät ovat todella alkaneet nousta mieskollegojensa varjosta.

Pitkän aikaa elokuvan historiassa elokuvat siis kertoivat tarinansa miehisestä näkökulmasta, missä mieshahmo on aktiivinen sankari, naishahmot puolestaan tätä tukevia, passiivisia hahmoja. Tämä peilasi yhteiskunnan senhetkistä todellisuutta.

Koska elokuvat olivat miesten näkökulmasta tehtyjä, siitä kasvoi pitkäksi aikaa normi, jota on kunnolla alettu rikkoa vasta viime vuosikymmeninä. Näiden miesnäkökulmasta tehtyjen elokuvien myötä muutkin kuin mieskatsojat joutuivat eläytymään tuohon maailmaan ja esimerkiksi samaistumaan elokuvan hahmoihin omasta sukupuolestaan riippumatta.

Jokainen meistä hakee elokuvien hahmoista jonkinasteista samaistumisen kohdetta. Sankarin kostaessa vääryyttä valkokankaalla tunnemme oikeudenmukaisuutta ja nähdessämme elokuvan keskeisissä hahmoissa itsemme kaltaisia, hyväksymisen tunne on entistä suurempi.

Nuori katsoja samaistuu helposti elokuvan nuoreen hahmoon, iäkkäämpi vanhempaan, oikeudenmukaisuutta kaipaava sankariin. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että Michael Haneken ohjaama Amour olisi suunnattu pelkästään eläkeläisille tai Harry Potterit kouluikäisille. Tai ettei muuhun ikä- tai yhteiskuntaryhmään kuuluva osaisi sanoa mielipidettään myös niistä.

Aivan kuin eivät toimintaelokuvatkaan ole pelkästään mieskatsojien omaisuutta.

Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan elokuvien yleisöstä nykyaikana yli 50 % on naisia. Minä ja monet sukupuoleni edustajat olemme kasvaneet katsomalla elokuvissa miessankareita ja olemme oppineet henkisesti samaistumaan heihin vaikka he ulkoisesti itsestämme eroavatkin. Silti sydänalassa läikähtää lämpimästi nähdä sankarihahmona välillä nainenkin. Wonder Woman oli erityisen voimaannuttava elokuva monenikäisessä naisseurassa katsottuna.

Karsastan kuitenkin ajatusta jaosta miesten ja naisten elokuviin. Mitä olen elämäni aikana ihmisten kanssa elokuvista keskustellut (mikä on ammattini vuoksi suhteellisen paljon), lähes kaikkien elokuvasuosikit jakautuvat genrerajoista piittaamatta. Itse puolestani olen kasvanut toiminta- ja seikkailuelokuvien parissa, joiden joukosta löytyvät suurimmat suosikkini.

Myönnän: Ramboni olen katsonut vasta hyvinkin aikuisiällä. Mutta tämä johtuu siitä, että nuorena piti aina valita puolensa, olipa kyseessä sitten sarjakuvat (Marvel vastaan DC) tai näyttelijät – nuorisolaisille tiedoksi, että aikoinaanhan vastakkain olivat Sylvester Stallone ja Arnold Schwarzenegger. Minulle se iso juttu silloin oli iso-Arska, Conan, Predator, Commando ja Terminator.

Syltty jäi auttamattomasti Arskan varjoon.

Elokuvista nauttimiseen ei (pornoelokuvia nyt lukuunottamatta) tarvita sukuelimiä. Eikä tarvitse olla edes varsinaista kohderyhmää voidakseen muodostaa näkemästään perustellun mielipiteen.

Elokuvista kirjoittavat työkseen ihmiset, jotka katsovat paljon ja hyvin monenlaisia elokuvia, osaavat sijoittaa näkemänsä kontekstiin niin elokuvan historian, kyseisen genren kuin ympäröivän yhteiskunnankin osalta. Elokuva tekijöineen kommentoi ympäröivää yhteiskuntaa aina jollakin tavalla, se ei koskaan ole täysin puolueeton, siksi myös tämä on hyvä huomioida arvostelua kirjoittaessa.

Kriitikkokin voi olla fani (tuskin meistä kukaan olisi alalla, jos ei elokuviin tuntisi suurta tunteen paloa), mutta virallisesta arvostelusta faneilu pitää osata erottaa ja pyrkiä tarkastelemaan näkemäänsä mahdollisimman objektiivisesti. Lisäksi tarvitsemme kuulla arvosteluissa monenlaisia ääniä.

Siksi esimerkiksi vaatimukset, että elokuva-arvosteluiden pitäisi olla pelkästään fanien kirjoittamia, on vähän sama kuin pyytäisi alkoholistia kuvailemaan suosikkiviinaansa.

Ps. Vastauksena kukkahattu-kommentin jättäjälle: kukkahattua minulta ei ikävä kyllä löydy, mutta kelpaisiko tällainen koirahattu? Vaikka John Wickin ja hänen koiriensa kunniaksi, kun nyt toimintaelokuvista puhutaan.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-artikkelit/toimittajan-puheenvuoro-naisia-ei-saisi-paastaa-arvostelemaan-ramboja-miesten-elokuvat-ja-naisten-elokuvat-ja-kuka-niista-saa-sanoa-mielipiteensa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Aquaman 2 valmistuu vasta vuonna 2022, mutta työ...
    Aquaman
  • Venäjä pilaa Tom Cruisen avaruudenvalloitussuunnitelmat

    Venäjä pilaa Tom Cruisen avaruudenvalloitussuunnitelmat

    Venäläinen kuvausryhmä ehtii ennen Tom Cruisea Kansainväliselle avaruusasemalle....
    Doug Liman
  • Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Arvostelu: HBO Nordicilla tänään alkava Perry Mason -rikossarja on tyylikäs, mutta natiseva tulkinta...

    Perry Masonin legendaarinen hahmo tutkii raakaa lapsimurhaa HBO...
    Elokuva-arvostelut
  • Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Kingsman-elokuvien kolmas osa julkaistaan jo ensi vuonna. Matthew Vaughn on vahvistanut palaavansa ohjaajaksi. Kingsman: The Golden Circle (kuvassa) julkaistiin viime vuonna, mutta jatko-osa ei saanut aivan yhtä … Lue koko artikkeli: https://mu...
    Elokuvat
  • Dan Brown -huuma on virallisesti ohi: C Moren uutuussarja lakkautettiin ensimmäisen kauden jälkeen

    Dan Brown -huuma on virallisesti ohi: C Moren uutuussarja lakkautettiin ensimmäisen kauden jälkeen

    Da Vinci -koodilla lopullisen läpimurtonsa tehneen Dan Brownin...
    C More
  • Arvostelu: Aldous Huxleyn arvostettuun scifiromaaniin pohjautuva HBO Nordicin Brave New World tarjoa...

    Arvostelu: Aldous Huxleyn arvostettuun scifiromaaniin pohjautuva HBO Nordicin Brave New World tarjoa...

    Aldous Huxleyn kirjoittama ja vuonna 1932 julkaistu Brave...
    Alden Ehrenreich
  • WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    Netflix ja CD Projekt Red järjestävät heinäkuussa mittavan...
    CD Projekt Red
  • Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulkinta vuoden 1992 klassikosta

    Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulkinta vuoden 1992 klassikosta

    Candyman-kauhuelokuvan henkinen jatko-osa nähdään lokakuussa. Total Film on...
    Candyman
  • Kuva: James Cameronin Avatar-jatko-osien kuvaaminen näyttää ihan polttareiden astetta omituisemmalta...

    Kuva: James Cameronin Avatar-jatko-osien kuvaaminen näyttää ihan polttareiden astetta omituisemmalta...

    James Cameronin Avatar-jatko-osien erikoistehostetiimit työskentelevät pandemiasta huolimatta. James...
    Avatar
  • Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Alienin 40-vuotisen historian kunniaksi tehdyistä lyhytelokuvista on nyt...
    Alien

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Onko tässä kaikkien aikojen salaliittoteoria? Uusi...
Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee B...
Arvostelu | Nightmare Alley muistuttaa Guillermo d...
Marvel Studios julkaisi julisteen ja trailerin sup...
Arvostelu: HBO Nordicissa julkaistava Ice on Fire ...

Tekniikka uutisia

  • Näin Dwayne Johnsonin uusi elokuva koettaa kopioida Pirates of the Caribbeanin menestyskaavaa – Näil...

    Näin Dwayne Johnsonin uusi elokuva koettaa kopioida Pirates of the Caribbeanin menestyskaavaa – Näil...

    Disney on julkaissut uuden trailerin Dwayne Johnsonin seuraavasta...
    Dwayne Johnson
  • Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    Thor-näyttelijä unohti olleensa mukana The Dark Worldissa – ja seuraavaksi elokuvan nimen

    IT-porukka-sarjasta tuttu irlantilaisnäyttelijä Chris O’Dowd esitti vuoden 2013...
    Chris O'Dowd
  • Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Daniel Radcliffen uusi elokuva Guns Akimbo näyttää ilahduttavan...
    Daniel Radcliffe
  • Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Adam McKayn ”ilmastonmuutoselokuva” Don’t Look Up on jakanut...
    Don't Look Up
  • Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Haastattelu | Peter Jackson teki lähes kahdeksan tunnin The Beatles -dokumentin ja yllättyi sitten y...

    Peter Jacksonin ohjaama, kolmiosainen The Beatles: Get Back...
    Disney
  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Samuel L. Jackson saa seuraa toisestakin Avengers-tähdestä Marvelin ensi vuoden Secret Invasion -sar...

    Marvelin Secret Invasion -sarja julkaistaan ensi vuoden puolella...
    Cobie Smulders
  • Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehn...

    Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehn...

    Vuosiksi limboon juuttunut The New Mutants on X-Men-elokuvista...
    Alice Braga
  • Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Todella hienolta näyttävä Wendy-elokuva saa ensi-iltansa helmikuussa. Ohjaaja...
    Beasts of the Southern Wild
  • No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    No vihdoinkin! DC:n Swamp Thing -sarjasta julkaistiin lupaava traileri

    Swamp Thing -sarjan tunnelma vaikuttaa juuri oikealta. DC...
    DC Comics

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios paljasti useita tulevia tv-sarjojaan: X-Men, Marvel Zombies, Echo, Spider-Man: Freshm...

    Marvel Studios on tänään vahvistanut useita tulossa olevia...
    Disney
  • Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    The Wheel of Time -sarja alkaa Amazon Prime...
    Amazon Prime Video
  • Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Miksi Donald Trumpin hahmoa ei nähdä Iron Skyn jatko-osassa? Tekijät paljastavat syyn hauskassa main...

    Iron Sky The Coming Race saa maailmanensi-iltansa Suomessa...
    Donald Trump

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme