Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naisten elokuvat ja kuka niistä saa sanoa mielipiteensä?

Posted on 22.9.2019

Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai suomalaisilta elokuvakriitikoilta kylmää kyytiä. Arvostelut vastaavasti kirvoittivat lukijoilta yllättäviä, kriitikon sukupuolta koskevia kommentteja ja saivat toimittajamme Helinä Laajalahden pohtimaan, kenellä on oikeus sanoa mielipiteensä fanien suosimasta elokuvasta.

On vuosi 2019. Yli 15 vuotta elokuvista työkseen kirjoittanut toimittaja katsastaa kirjoittamansa elokuva-arvostelun (Rambo: Last Blood) kommenttiosion, pudistaa päätään ja huokaa. Näin ahdasmielisessä maailmassa elämme näennäisen tasa-arvoisessa Suomessakin edelleen.

“Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja. Ei ne niistä tykkää. Rambot on äijäleffoja.”

“Tälle naisarvostelijalle pikku vinkki: Kannattaisi varmaan laittaa se kukkahattu päähän ja mennä katsomaan vaikka ihan naisille suunnattuja leffoja ettei tule paha mieli.”

Kauaksi ei olla nyrkin ja hellan välistä päästy.

Samaan aikaan toisaalla miespuoliset kollegat kirjoittivat hyvin samansävyisiä arvosteluita samasta elokuvasta esimerkiksi Episodiin ja Helsingin Sanomiin. Jopa Rambon luoja, David Morell, kommentoi uuden elokuvan olevan “sekasotku” ja häpeävänsä sitä, että hänen nimensä liitetään siihen.

I agree with these RAMBO: LAST BLOOD reviews. The film is a mess. Embarrassed to have my name associated with it.https://t.co/Yd2G9T7A9A pic.twitter.com/RS0gGHzL5h

— _DavidMorrell (@_DavidMorrell) September 20, 2019

Heidän kirjoituksensa eivät kirvoittaneet sukupuoleen viittaavia kommentteja, vaan palaute oli tasoa:

“Helvetin iso harmi, pelkäsin jotain tällaista mutta toivoin parempaa”.

Sukupuoleen kohdistuva vähättely on naispuolisen toimittajan työssä yhä edelleen arkipäivää huolimatta siitä, kuinka monta työvuotta olisi takana tai kuinka monta muovista leffaukkelia hyllyssä seisoisi.

Herää kysymys: miksi naisen kirjoittamaan tekstiin suhtaudutaan niin kiihkeän negatiivisesti vaikka sisältö olisi sinänsä sama kuin miehen kirjoittaman? Ja toisaalta, mitä ovat nämä miesten ja naisten elokuvat, mitä kommenteissa niin kovasti haetaan?

Otetaan pieni katsaus elokuvan historiaan.

Elokuvan syntyaikana ja pitkään sen jälkeenkin elokuvat olivat pääasiassa miesten tekemiä. Ensimmäisenä naispuolisena elokuvaohjaajana pidetään ranskalaista Alice Guy-Blanchéa, joka teki elokuvia jo 1890-luvulla. Hollywoodissa 1900-luvun alussa vaikuttivat Lois Weber ja Dorothy Arzner, mutta vasta viime vuosikymmeninä naispuoliset elokuvantekijät ovat todella alkaneet nousta mieskollegojensa varjosta.

Pitkän aikaa elokuvan historiassa elokuvat siis kertoivat tarinansa miehisestä näkökulmasta, missä mieshahmo on aktiivinen sankari, naishahmot puolestaan tätä tukevia, passiivisia hahmoja. Tämä peilasi yhteiskunnan senhetkistä todellisuutta.

Koska elokuvat olivat miesten näkökulmasta tehtyjä, siitä kasvoi pitkäksi aikaa normi, jota on kunnolla alettu rikkoa vasta viime vuosikymmeninä. Näiden miesnäkökulmasta tehtyjen elokuvien myötä muutkin kuin mieskatsojat joutuivat eläytymään tuohon maailmaan ja esimerkiksi samaistumaan elokuvan hahmoihin omasta sukupuolestaan riippumatta.

Jokainen meistä hakee elokuvien hahmoista jonkinasteista samaistumisen kohdetta. Sankarin kostaessa vääryyttä valkokankaalla tunnemme oikeudenmukaisuutta ja nähdessämme elokuvan keskeisissä hahmoissa itsemme kaltaisia, hyväksymisen tunne on entistä suurempi.

Nuori katsoja samaistuu helposti elokuvan nuoreen hahmoon, iäkkäämpi vanhempaan, oikeudenmukaisuutta kaipaava sankariin. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että Michael Haneken ohjaama Amour olisi suunnattu pelkästään eläkeläisille tai Harry Potterit kouluikäisille. Tai ettei muuhun ikä- tai yhteiskuntaryhmään kuuluva osaisi sanoa mielipidettään myös niistä.

Aivan kuin eivät toimintaelokuvatkaan ole pelkästään mieskatsojien omaisuutta.

Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan elokuvien yleisöstä nykyaikana yli 50 % on naisia. Minä ja monet sukupuoleni edustajat olemme kasvaneet katsomalla elokuvissa miessankareita ja olemme oppineet henkisesti samaistumaan heihin vaikka he ulkoisesti itsestämme eroavatkin. Silti sydänalassa läikähtää lämpimästi nähdä sankarihahmona välillä nainenkin. Wonder Woman oli erityisen voimaannuttava elokuva monenikäisessä naisseurassa katsottuna.

Karsastan kuitenkin ajatusta jaosta miesten ja naisten elokuviin. Mitä olen elämäni aikana ihmisten kanssa elokuvista keskustellut (mikä on ammattini vuoksi suhteellisen paljon), lähes kaikkien elokuvasuosikit jakautuvat genrerajoista piittaamatta. Itse puolestani olen kasvanut toiminta- ja seikkailuelokuvien parissa, joiden joukosta löytyvät suurimmat suosikkini.

Myönnän: Ramboni olen katsonut vasta hyvinkin aikuisiällä. Mutta tämä johtuu siitä, että nuorena piti aina valita puolensa, olipa kyseessä sitten sarjakuvat (Marvel vastaan DC) tai näyttelijät – nuorisolaisille tiedoksi, että aikoinaanhan vastakkain olivat Sylvester Stallone ja Arnold Schwarzenegger. Minulle se iso juttu silloin oli iso-Arska, Conan, Predator, Commando ja Terminator.

Syltty jäi auttamattomasti Arskan varjoon.

Elokuvista nauttimiseen ei (pornoelokuvia nyt lukuunottamatta) tarvita sukuelimiä. Eikä tarvitse olla edes varsinaista kohderyhmää voidakseen muodostaa näkemästään perustellun mielipiteen.

Elokuvista kirjoittavat työkseen ihmiset, jotka katsovat paljon ja hyvin monenlaisia elokuvia, osaavat sijoittaa näkemänsä kontekstiin niin elokuvan historian, kyseisen genren kuin ympäröivän yhteiskunnankin osalta. Elokuva tekijöineen kommentoi ympäröivää yhteiskuntaa aina jollakin tavalla, se ei koskaan ole täysin puolueeton, siksi myös tämä on hyvä huomioida arvostelua kirjoittaessa.

Kriitikkokin voi olla fani (tuskin meistä kukaan olisi alalla, jos ei elokuviin tuntisi suurta tunteen paloa), mutta virallisesta arvostelusta faneilu pitää osata erottaa ja pyrkiä tarkastelemaan näkemäänsä mahdollisimman objektiivisesti. Lisäksi tarvitsemme kuulla arvosteluissa monenlaisia ääniä.

Siksi esimerkiksi vaatimukset, että elokuva-arvosteluiden pitäisi olla pelkästään fanien kirjoittamia, on vähän sama kuin pyytäisi alkoholistia kuvailemaan suosikkiviinaansa.

Ps. Vastauksena kukkahattu-kommentin jättäjälle: kukkahattua minulta ei ikävä kyllä löydy, mutta kelpaisiko tällainen koirahattu? Vaikka John Wickin ja hänen koiriensa kunniaksi, kun nyt toimintaelokuvista puhutaan.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-artikkelit/toimittajan-puheenvuoro-naisia-ei-saisi-paastaa-arvostelemaan-ramboja-miesten-elokuvat-ja-naisten-elokuvat-ja-kuka-niista-saa-sanoa-mielipiteensa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Tällä viikolla Netflixissä julkaistaan Steven Soderberghin ohjaama, amerikkalaisesta...
    Elokuvat
  • Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    The Wheel of Time -sarja alkaa Amazon Prime...
    Amazon Prime Video
  • Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat...
    Apple TV Plus
  • Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Pedro Pascal esittää pääosaa historian ensimmäisessä näytellyssä Star Wars -sarjassa

    Disney+ -suoratoistopalvelussa ensi vuonna käynnistyvän Star Wars: The...
    Elokuvauutiset
  • Netflixin hittisarja loppuu 10. syyskuuta, ja asia tulee uusista julisteista kyllä erittäin selväksi

    Netflixin hittisarja loppuu 10. syyskuuta, ja asia tulee uusista julisteista kyllä erittäin selväksi

    Lucifer päättyy syyskuun alussa monien fanien suureksi harmiksi....
    Elokuvauutiset
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Netflixin The Witcher -sarjan ensimmäinen sivuprojekti on tyylikäs...
    Elokuva-arvostelut
  • 007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    Uuden James Bond -elokuvan on edelleen tarkoitus saapua...
    007 No Time to Die
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri: The Prodigy -kauhuelokuvan mainospätkä o...
Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella...
Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositel...
Suurin osa amerikkalaisista ei uskalla mennä eloku...
Ant-Man and The Waspin julisteet esittelevät vuode...

Tekniikka uutisia

  • James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battle Angel -scifi-elokuvan uusi juliste esittelee lef...

    James Cameronin ja Robert Rodriguezin Alita: Battle Angel -scifi-elokuvan uusi juliste esittelee lef...

    Alita: Battle Angel -elokuvan Suomen ensi-ilta on helmikuun...
    Alita: Battle Angel
  • Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    The Thing -remaken konseptitaiteesta on julkaistu puolen tunnin...
    Elokuvat
  • Sonos Beam -soundbar päivittyi toiseen sukupolveen – Nyt mukana myös Dolby Atmos -tuki

    Sonos Beam -soundbar päivittyi toiseen sukupolveen – Nyt mukana myös Dolby Atmos -tuki

    Uusi Sonos Beam (Gen 2) -soundbar ei ulkonäöltään...
    Elokuvauutiset
  • Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Viikon leffauutiset: Deadpool suututti mormonit, 007:n alkoholiongelma, testissä IMAX-sali, huippule...

    Muropaketin toimitus kokosi samalle sivulle kaikki viikon 50/2018...
    Elokuvauutiset
  • Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Denis Villeneuven ohjaama Dyyni-elokuva myöhästyy, mutta onneksi vain hieman

    Dyyni-scifi-elokuva saapuu teattereihin loppuvuodesta 2020. Warner Bros. on...
    Dave Bautista
  • Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Todella hienolta näyttävä Wendy-elokuva saa ensi-iltansa helmikuussa. Ohjaaja...
    Beasts of the Southern Wild
  • Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Gravity- ja Children of Men -ohjaaja Alfoso Cuarónin Loistava tulevaisuus löytyy nyt suoratoistona S...

    Ennen uransa suurimpia hittejä – Ja äitiäs kans,...
    Elokuvauutiset
  • Ei mikään uusi Game of Thrones: George R.R. Martinin tarinaan pohjautuva tv-sarja loppuu jo ensimmäi...

    Ei mikään uusi Game of Thrones: George R.R. Martinin tarinaan pohjautuva tv-sarja loppuu jo ensimmäi...

    George R.R. Martin on maailman menestyneimpiä kirjailijoita, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Tämä kuva osoittaa selvästi, miten huono sarja Simpsoneista on tullut 1990-luvun kultakauden jälkeen

    Moni vanha Simpsons-fani on sitä mieltä, että Foxin...
    Elokuvauutiset
  • Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds latasi koko uutuusleffansa YouTubeen – sisältö vaan ei ollut ihan sitä, mitä moni odot...

    Ryan Reynolds jatkaa tuttua vitsailuaan myös Detective Pikachu...
    Detective Pikachu

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea kauhusarja, jossa on jopa liikaa omaperäisiä ideo...

    Arvostelu: HBO Nordicin Lovecraft Country on komea kauhusarja, jossa on jopa liikaa omaperäisiä ideo...

    Kesän tärkein sarja Lovecraft Country tarjoaa paljon muutakin...
    Abbey Lee
  • Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney Plus täyttää marraskuussa yhden vuoden ja sen...
    Disney Plus
  • Kuva: Tältä 23-vuotias Scarlett Johansson näytti saatuaan Black Widow’n roolin Iron Man 2:ssa

    Kuva: Tältä 23-vuotias Scarlett Johansson näytti saatuaan Black Widow’n roolin Iron Man 2:ssa

    Scarlett Johansson nähtiin ensimmäisen kerran Black Widow’n roolissa...
    Black Widow

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme