Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on erittäin korkea”

Posted on 26.5.2020

Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden. Muropaketti otti pelipalvelun kokeiluun ja selvitti, mitä 5,99 euron kuukausimaksun vastineeksi on tarjolla.

Applen viime syksyllä lanseeraama Apple Arcade kuulostaa hyvältä ainakin paperilla. Yhtiön omille laitteille (iOS/iPadOS/tvOS 13 sekä Catalina tai uudemmat) suunnattu pelipalvelu lupaa pientä 5,99 euron kuukausimaksua vastaan pelattavaksi yli sata peliä, joista osa on julkaistu yksinoikeudella Apple Arcadessa. Lisäksi uusia nimikkeitä on lisätty syyskuun jälkeen kuukausittain, joten pelattava ei ole loppumassa ihan hetkeen. Silti palvelua eivät ole juuri hehkuttaneet kuin yhtiön oma markkinointitiimi, mihin on olemassa kylläkin varsin yksinkertainen selitys.

Mobiilipelaaminen tunnutaan mieltävän itseään tosipelaajiksi tituleeraavien keskuudessa kirosanaksi, jonka pelkkä lausuminen on tutkitusti todistettu kutistavan näiden jo entuudestaan olematonta ”egoa” entisestään. Valitettavasti tämä näkyy taustalla myös mobiilipelien medianäkyvyydessä, mikä on Apple Arcaden osalta perin harmillista. Hiljaisuus ei nimittäin suinkaan johdu sen heikkoudesta, vaan päinvastoin kyseessä on oikeastaan äärimmäisen laadukas ja alati kasvava pelipalvelu, jota ei kannata missata.

Vaan ennen kuin sukellamme tarkemmin palvelun tarjontaan, keskitytään hetki sen muihin ominaisuuksiin. Tilauksen kuukausimaksua vastaan käyttäjät saavat käyttöönsä koko Apple Arcaden pelikirjaston ja mahdollisuuden jakaa sen kuuden perheenjäsenen kanssa. Palvelun kuratoidut pelit ovat vapaasti ladattavissa koneelle, eivätkä ne vaadi verkkoyhteyttä asennuksen jälkeen. Niissä ei ole myöskään lainkaan mainoksia tai mikromaksuja. Tallennukset ja saavutukset jaetaan puolestaan laitteiden välillä, joten aloitettuja pelejä voi jatkaa laitteelta toiselle esimerkiksi matkoilla tai kavereiden luona kyläillessä. Näytön voi myös tuttuun tapaan peilata esimerkiksi televisioon, jolloin kokemus ei poikkea juuri konsolipelailusta.

Tätä tuetaan muun muassa peliohjaintuella, joka tosin vaihtelee nimikkeestä toiseen. Osa peleistä on esimerkiksi pelattavissa ainoastaan kosketusnäytöllä, kun taas osa toimii pelkästään padilla. Peleissä on lisäksi eroja laitekohtaisesti, mikä saattaa aiheuttaa pientä päänvaivaa useammalla alustalla pelatessa. Suurimmassa osassa tuntuisi kuitenkin olevan tuki molemmille, joten ohjaustapa kannattaa valita oman mieltymyksen mukaan. Toiminnallisemmissa peleissä ohjaimen tuoma tarkkuus ja käytännöllisyys päihittää tosin useimmiten kosketusnäytölle sovitetut kontrollit. Ohjainta tukevat – sekä näitä vaativat– pelit ilmoitetaan erikseen näiden tuotetiedoissa.

Ohjaintuesta saa hyvin osviittaa Apple Arcaden varsinaiseen pelitarjontaan. Palvelun laaja kirjasto ei suinkaan koostu stereotyyppisiksi mobiilipeleiksi mielletyistä nimikkeistä, vaan ihan konsoleille ja pc:llekin käännetyistä indie-tuotoksista. Tähän liittyen Apple Arcaden luvatut yksinoikeudet ovat hivenen harhaanjohtavia, sillä se koskee käytännössä vain muita mobiilialustoja ja tilauspalveluita – pelejä ei siis nähdä Androidilla tai esimerkiksi vastaavantyyppisessä Xbox Game Passissa. Silti esimerkiksi erinomainen rytmipeli Sayonara Wild Hearts maksaa kaikilla muilla alustoilla reilu kymmenen euroa, kun Apple Arcadessa se on osa 5,99 euron kuukausihintaa reilun sadan muun nimikkeen kera.

Pelien runsaan määrän vuoksi näiden kaikkien läpikäyminen ei ole järkevää, mutta useista kymmenistä testatuista lähes kaikki olivat mukavaa ja paikoin erinomaista viihdettä. Kestoltaan nämä vaihtelevat tunnin huvituksista yli kymmentuntisiin toimintaseikkailuihin, minkä lisäksi valikoimassa on myös käytännössä loputonta hupia tarjoavia urheilu- ja älypelejä. Esimerkiksi aiemmin mainittu Sayonara Wild Hearts on pelattu läpi parissa illassa, mutta sen jälkeen avautuvat uudet pelitilat sekä aiempien suoritusten parannukset lisäävät lukuisia lisäkierroksia kelloon. Vastaavasti Capybara Gamesin Apple Arcade -yksinoikeus Grindstone on roolipelielementeillä höystetty loistavan verinen väännös match 3 -pelistä, jonka pariin palaa ilta toisen perään nakuttamaan taas muutaman tason eteenpäin.

Lajityyppien kirjo on valtava, joten palvelun valikoimasta on miltei mahdoton olla löytämättä itselleen jotain sopivaa tuotosta. Tarinallista seikkailtavaa tarjoavat Mosaicin, Neo Cabin ja Mutazionen kaltaiset kehutut pelit, kun taas kotimainen Oceanhorn 2 tai Legend of the Skyfish 2 lisäävät yhtälöön zeldamaista toimintaa. A Fold Apart, Patterned sekä taiteilija M. C. Escherin taiteesta inspiroitunut Manifold Garden hierovat puolestaan älynystyröitä, ja Skate Cityn, Sonic Racingin ja Sociable Soccerin kaltaiset tuotokset viihdyttävät sportinnälkäsiä – tai What the Golfin? kohdalla kaikkia urheilua vihaavia. Oma erityismaininta täytyy antaa myös Bleak Swordille, joka on kuin snäksikokoon puristettu kiivastempoinen Dark Souls Lite suloisella pikselikuorrutuksella.

(Myös moninpelaajille on oma kirjo pelejä aina battle royalea myöten)

Apple Arcaden koko kirjosta nauttiminen vaatii siis melko laaja-alaista genremieltymystä sekä rohkeutta kokeilla uudenlaisia tuotoksia, mutta pelkästään muutamaankin tuotokseen keskittymällä kuukausimaksulle saa helposti vastinetta. Jatkuvaa tilausta ajatellen noin parin pelin kuukausitahdilla tapahtuva lisäys ei tosin välttämättä vastaa odotuksia, etenkään jos uudet nimikkeet eivät satu miellyttämään edes genren osalta. Vanhastaan kirjastossa riittää toki tuntikausiksi koluttavaa, kunhan ei odota sieltä mitään Call of Dutyn tai vastaavien AAA-tuotosten kaltaisia spektaakkeleja. Tarjonta on ja pysyy indienä. Ja ainahan palvelun voi ottaa voimaan vaikkapa kuukaudeksi, jos pelinälkä pääsee yllättämään.

Oikeastaan ainoa isompi moite Arcadesta on se, ettei sieltä löydy oikeastaan (vielä) kunnollista indie-taivaan uutta tähteä, joka nostaisi palvelun käytännössä pakolliseksi jokaiselle pelaajalle. Siellä on toki lukuisia erinomaisia nimikkeitä ja lukemattomia muita viihdyttäviä tuotoksia, mutta edes yksi tai kaksi ikimuistoista ja historiankirjoihin jäävää peliä muuttaisi tilannetta huomattavasti. Tilanne voi tosin muuttua tulevaisuudessa, kun The Chinese Roomin ja Final Fantasy -luoja Hironobu Sakaguchin kaltaiset tekijät saavat tuotoksensa palveluun. Toisekseen on pakko myös mainita, että vajaasta paristakymmenestä testatusta pelistä yksikään ei ole ollut vielä huono, vaikka näitäkin varmasti joukosta löytyy.

Apple Arcadea on vaikea olla suosittelematta, jos taloudessa vain on sitä tukevia omenoita. Indie-pelien ystäville reilun sadan nimikkeen kirjastosta löytyy varmasti ainakin kourallisen edestä mieluista pelattavaa, minkä lisäksi palveluun ei tarvitse sitoutua kuin korkeintaan kuukaudeksi kerrallaan. Vajaan kuuden euron kuukausimaksu nostaa Apple Arcaden myös hinta-laatusuhteeltaan korkealle, ja kyseessä on kevyesti yksi parhaimpia kuukausimaksullisia pelipalveluita Xbox Game Passin ohella.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliartikkelit/testissa-apple-arcade-omppukansan-mobiilipelipalvelusta-on-vaiettu-turhaan-hinta-laatusuhde-on-erittain-korkea/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Pokémon Home on nyt kaikkien Pokémon-fanien käytössä – Tarjolla on myös ilmainen tarjous, joka kanna...

    Pokémon Home on nyt kaikkien Pokémon-fanien käytössä – Tarjolla on myös ilmainen tarjous, joka kanna...

    Pokémon Home on palvelu, jonka avulla pelaajat voivatt...
    Pelit
  • Gearbox valmistautuu Borderlands 3:n julkistamiseen

    Gearbox valmistautuu Borderlands 3:n julkistamiseen

    Borderlands 3:n julkistaminen vaikuttaa todennäköiseltä. Borderlands 3 on...
    Borderlands 3
  • Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Doom on eräs tärkeimmistä koskaan kehitetyistä peleistä, ja...
    Doom
  • Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi – taustalla Warhammerista tutut tekijät

    Games Workshopin kehittämä Battle in Balin’s Tomb -lautapeli...
    Elokuvauutiset
  • Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Call of Duty: Black Ops 4:n laajennukset ja tapahtumat saapuvat jälleen PlayStation 4:lle ennen muita alustoja. Yksinoikeusaikaa on kuitenkin lyhennetty tuntuvasti. Call of Duty -pelien laajennukset ja muu pelisisältö on jo useamman vuoden aj… ...
    Activision
  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky
  • Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Arvostelu: Yllättäen julkaistu XCOM: Chimera Squad tekee pesäeroa emosarjaan persoonallisella otteel...

    Firaxis Games yllättää fanit uudella XCOM-pelillä, jonka pienempi...
    Peliarvostelut
  • Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Yksi vuoden kovimmista peleistä jää todennäköisesti ilman jatko-osaa – ”Saisihan siitä rahaa, mutta…...

    Dead Cells oli yksi vuoden suurimmista indie-yllättäjistä. Peliä...
    Dead Cells
  • Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Applen malliston huipulle asettuva iPhone 13 Pro Max...
    Apple
  • Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Moto G -malliston tarkoitus on valmistajan mukaan tuoda...
    Android 10

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustu...
Arvostelu: Minecraftin ja Borderlandsin yhdistävä ...
PlayStation 5 saattaa yrittää myydä jumiin jääneil...
Samsung Galaxy S10 ei tunnu tietävän milloin se on...
Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin kä...

Tekniikka uutisia

  • Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    Vuotokuva taittuvasta Motorola Razr -puhelimesta

    SlashLeaks on julkaissut ensimmäisen, ilmeisesti virallisen renderöinnin tulevasta...
    Mobiili
  • Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Tuore JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin on pienikokoinen...
    Elokuvauutiset
  • Razer Blade 14 on pienikokoinen tehomylly – AMD:n suorittimella varustettu kannettava on vain 16,8 m...

    Razer Blade 14 on pienikokoinen tehomylly – AMD:n suorittimella varustettu kannettava on vain 16,8 m...

    Pienikokoisemmat pelikannettavat eivät aina edusta tehokkainta luokkaa, mutta...
    AMD Ryzen
  • Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

    Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

      Telltale ei ole ainoa studio joka on...
    Electronic Arts
  • Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin uusimpien pelikuulokkeiden Ultimate-version erikoisuus on haptinen värähtely,...
    langattomat kuulokkeet
  • ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    Kansainvälisestikkin viime aikoina erinomaisesti menestynyt ENCE oli myös...
    Assembly Winter
  • Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Sopupelit vaivasivat australialaista CS:GO-turnausta. Kuusi henkilöä on pidätetty,...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Kuva: Näin Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa monia uudistuksia

    Kuva: Näin Steam muuttuu lähiviikkoina – luvassa monia uudistuksia

    Valve on esitellyt tulevia Steam-pelikaupan uudistuksia. Steam-pelikirjaston pienoinen...
    pelikaupat
  • Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Uskomaton välierä päättyi suomalaisjuhlaan – ENCE eteni Katowice Majorin finaaliin

    Jo tähän mennessä kaikki odotukset lyönyt suomalaisjoukkue ENCE...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Uusi Xbox tavoittelee suurenmoista pelattavuutta säväyttävän visuaalisen ilmeen...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Pikachu-donitsi suli kuumassa auringossa – Karmiva lopputulos sai hurjan määrän huomiota sosia...

    Kuva: Pikachu-donitsi suli kuumassa auringossa – Karmiva lopputulos sai hurjan määrän huomiota sosia...

    Viime päivät ovat olleet helteisiä Suomen lisäksi myös...
    Pelit
  • Gearbox valmistautuu Borderlands 3:n julkistamiseen

    Gearbox valmistautuu Borderlands 3:n julkistamiseen

    Borderlands 3:n julkistaminen vaikuttaa todennäköiseltä. Borderlands 3 on...
    Borderlands 3
  • Anthemin vapaapeluusta julkaisiin kahdeksan minuuttia uutta pelikuvaa

    Anthemin vapaapeluusta julkaisiin kahdeksan minuuttia uutta pelikuvaa

    Ensi kuussa saapuvasta Anthemista on nähty viime aikoina...
    Anthem

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme