Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

Posted on 22.6.2021

Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön niitä profiloidaan harvemmin, vaikka kuljetettavuudessa langallinen tai langaton hiiri on sieltä helpoimmasta päästä. Razer Orochi V2 -pelihiiri on suunniteltu kulkemaan matkassa mukana. Kokeilimme, aiheuttaako tämä kompromisseja pelikäytössä.

Razer on päättänyt tarjota apua liikkuvan pelaajan ongelmiin uudella Orochi V2 -pelihiirellä. Se on pienikokoinen, mutta samalla myös huippukevyt hiiri. Liikkuvan käyttäjän pelastuksen siitä tekee muun muassa se, ettei siitä löydy sisäistä akkua vaan virta saadaan joko AA- tai AAA-paristosta. Vastaanotinkin sujahtaa näppärästi päällyskuoren alle.

Orochi V2 asettuu langattomien pelihiirien edullisempaan kastiin vajaan 90 euron hinnallaan. Samasta hintaluokasta löytyy ainoastaan kolme kilpailijaa, kun rajausehtona on langattomuus. Kilpailijoista löytyy Glorious PC Gaming Racen Model O Wireless, Asuksen ROG Gladius III Wireless ja Corsairin Gaming Dark Core RGB. Ottaessa mukaan langalliset, kilpailemaan tulevat SteelSeriesin Rival 710 ja Creativen BlasterX Siege M04.

Razer Orochi V2 -pelihiiri on valmistajan omien sanojen mukaan erityisen ihanteellinen pelaajille, jotka pelaavat kannettavalla tietokoneella. Hiiri onkin kooltaan tavallisia hiiriä aavistuksen pienempi ja samalla myös kevyt. Ulkomitoiksi ilmoitetaan 108 x 60 x 38 millimetriä. Paino on ilman paristoa 60 grammaa, joka asettuu samaan kastiin ultrakevyiden hiirien kanssa. Värivaihtoehtoina ovat musta ja valkoinen.

Muotoilultaan hiiri on symmetrinen. Vasemmalle kyljelle sijoitetut kylkinäppäimet tekevät siitä soveltuvan oikeakätisille. Kylki- ja päänäppäinten lisäksi hiiren selkäpuolelle on sijoitettu näppäin, jonka oletustoimintona on sensorin tarkkuuden vaihto. Hallinnointi tapahtuu Razer Synapse-ohjelman kautta.

Hiiressä käytetään Razerin optista 5G-sensoria, joka kykenee parhaimmillaan 18 000 DPI:n tarkkuuteen. Päänäppäimissä käytetään Razerin mekaanisia kytkimiä, joiden käyttöiäksi lupaillaan 60 miljoonaa klikkausta. Langattomaan tiedonsiirtoon tarjolla on Razer HyperSpeed -tekniikka, mutta myös Bluetooth. Vasteajan suhteen Razer ei paljasta yksityiskohtia, mutta oletuksena voitaneen pitää, että langattomalla 2,4 gigahertsin tekniikalla vasteaika on parhaimmillaan yhden millisekunnin luokkaa. Bluetoothin funktiona on enemmänkin akkukeston maksimointi.

Orochi V2 -pelihiiren yksi erikoisuus piilee siinä, että virtalähteenään se käyttää joko AA- tai AAA-paristoa. Yhdellä AA-litiumpatterilla virtaa pitäisi riittää 425 tunniksi 2,4 Ghz:n tekniikalla. Bluetoothilla vastaavan pariston käyttöajaksi lupaillaan 950 tuntia. Hiiren tuotesivulta löytyy laskuri, jossa pystyy laskemaan arvion siitä, kuinka moneksi päiväksi yhdestä paristosta riittää virtaa eri käyttötilanteissa. Tämä pitäisi antaa hieman osviittaa siitä, kuinka pitkään yhdellä paristolla pystyy sinnittelemään.

Testissä tutustutaan Orochi V2 -pelihiiren ominaisuuksiin, ergonomiaan, suorituskykyyn ja akkukestoon.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/testi-razer-orochi-v2-white-edition-pelihiiri/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435....
    langattomat kuulokkeet
  • Uuden ulkonäön saanut M1X Mac mini tulossa kohta markkinoille

    Uuden ulkonäön saanut M1X Mac mini tulossa kohta markkinoille

    Apple on tuomassa päivityksen Mac minien muotokieleen. Tuotteen...
    Apple Mac Mini
  • Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin valikoimaan tulee taas muutoksia. Nyt...
    Fallout 4
  • Razer julkaisi Huntsman Mini -näppäimistön

    Razer julkaisi Huntsman Mini -näppäimistön

    Razer Huntsman Mini -näppämistö on kooltaan 60 prosenttia...
    Huntsman Mini
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Mobiiliarvio: Viiden tähden Dead Cells viihdyttää hienosti myös pienemmällä ruudulla

    Aiemmin PC:lle, Nintendo Switchille, iOSille, Xbox Onelle ja...
    Dead Cells
  • WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp on huhujen mukaan kehittämässä paranneltuja Windows- ja...
    Mobiiliuutiset
  • Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilaisen peliyhtiön Bauhutten kehittämän tuotteen tavoitteena on vähentää...
    Peliuutiset
  • Steamin oudoimmat pelit – Osa 3/5: Genital Joustingissa John-niminen penis yrittää löytää elämänsa r...

    Steamin oudoimmat pelit – Osa 3/5: Genital Joustingissa John-niminen penis yrittää löytää elämänsa r...

    Steamin oudoimmat -juttusarjassa Muropaketti tutustuu Steamin tarjonnan pöhköimmiltä...
    Genital Jousting
  • Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Yhdysvaltalainen räppäri 2 Milly on haastanut Epic Gamesin...
    Epic Games

Aiheeseen liittyvät artikkelit

AMD:n Ryzen 5 4400G APU-piiri vilahti 3D Mark -suo...
Asus ja
Colorful paljastivat Alder Lake-S -prosess...
Haastattelussa
Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Run...
EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuuss...
Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennät...

Tekniikka uutisia

  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Game Boy -klassikko The Legend of Zelda: Link’s Awakening saa uuden elämän Switchillä

    Game Boy -klassikko The Legend of Zelda: Link’s Awakening saa uuden elämän Switchillä

    Game Boyn ajoilta tuttu The Legend of Zelda:...
    Pelit
  • Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Tissejä, tissejä ja vielä lisää tissejä: Dead or Alive Xtreme 3 ottaa vaatteet pois, kiitos uuden mo...

    Vähäpukeisiin naisiin keskittyvä Dead or Alive Xtreme 3...
    Dead or Alive Xtreme 3
  • Gearbox valmistautuu Borderlands 3:n julkistamiseen

    Gearbox valmistautuu Borderlands 3:n julkistamiseen

    Borderlands 3:n julkistaminen vaikuttaa todennäköiseltä. Borderlands 3 on...
    Borderlands 3
  • Logitech julkaisi Ergo M575 -ohjainpallon – Ergonominen vaihtoehto hiirelle

    Logitech julkaisi Ergo M575 -ohjainpallon – Ergonominen vaihtoehto hiirelle

    Hiirellekin löytyy erilaisia vaihtoehtoja. Logitech julkisti kuluneella viikolla...
    ergonomia
  • Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee vuoden 2020 odotetuinta videopeliä – Cyberpunk 207...

    Haastattelu: Pelisuunnittelija Marko Muikku tekee vuoden 2020 odotetuinta videopeliä – Cyberpunk 207...

    ”Pelialalla työskennellessä on tapettava rakkaansa ja kestettävä jatkuvaa...
    CD Projekt Red
  • Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Tiesitkö: Valven pelien ikonisessa avauskuvassa poseeraava mies löytyi sattumalta Seattlen kaduilta

    Muun muassa Half-Lifeistä, Dota 2:sta ja Counter-Strikeistä tunnetun...
    Pelit
  • Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Haastattelussa Valorantin karttasuunnittelusta vastaava Salvatore ”Volcano” Garozzo: ”Kaikkein tärke...

    Muropaketti vieraili alkuvuodesta Los Angelesissa Riot Gamesin studiolla...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Hideo Kojima haluaa hypätä pienien episodipelien ja manga-sarjakuvien kimppuun

    Hideo Kojima haluaa hypätä pienien episodipelien ja manga-sarjakuvien kimppuun

    Death Stranding -luojaa kiinnostaa mahtipontisten julkaisujen lisäksi myös...
    Death Stranding
  • Ensituntumat | Deathloop on vuoden upein toimintapeli ensimmäisten tuntien perusteella

    Ensituntumat | Deathloop on vuoden upein toimintapeli ensimmäisten tuntien perusteella

    Omaperäinen toimintapeli Deathloop nappaa heti otteeseensa, eikä pelaamista...
    Arkane Studios

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Nvidia julkaisi GeForce 418.81 WHQL -näytönohjainajurit

    Nvidia julkaisi GeForce 418.81 WHQL -näytönohjainajurit

    Nvidian uudet näytönohjainajurit tukevat ensimmäisenä RTX 2000 -sarjan...
    NVIDIA
  • Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    IO Interactive on julkaissut PlayStation 4:lle ja Xbox...
    Hitman
  • Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Arvostelu | Beyond a Steel Sky on onnistunut jatko-osa 1990-luvun kulttiklassikolle, vaikka ei viite...

    Kulttiklassikon odotettu jatko-osa kokoaa tutut tekijät yhteen tarjotakseen...
    Beyond a Steel Sky

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme