Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Pikavilkaisu: Samsung Galaxy Fold 5G -puhelin on vihdoin myynnissä – Taittuu, toimii mutta on edelleen harvojen saatavilla

Posted on 6.9.2019

Taittuvanäyttöinen Samsung Galaxy Fold -puhelin julkistettiin jo alkuvuodesta. Nyt se on oikeasti myynnissä ja saatavilla, tosin hyvin harvassa maassa. Ja vihdoin puhelin on myös suuren yleisön tutustuttavissa. Kävimme ottamassa näppituntumaa laitteeseen IFA 2019 -tapahtumassa.

Samsung Galaxy Foldin alkuongelmista uutisoitiin moneen otteeseen. Isoja ongelmia syntyi rakenteesta, joka osoittautui ensimmäisten testaajien käsissä ongelmalliseksi. Nyt valmistaja vakuuttaa näiden jääneet historiaan, ja puhelin on valmis asiakkaiden käsiin.

Ja siltä se nyt tuntuukin. Laite on heti ensifiiliksen perusteella tukeva, vakaa ja näyttävä.

Laitteen avaaminen onnistuu kahdella kädellä täysin ongelmitta. Sarana on jäykkä, mutta tavalla joka herättää uskoa pidemmästä käyttöiästä. Vaikka se löystyisi hieman, puhelin pysyy varmasti suljettuna. Ja kun isomman näytön tarvetta ei ole, saa sen käännettyä kiinni. Mutta tähänkin tarvitaan kahta kättä, sen verran jäykkyyttä löytyy.

Puhelin on suljettuna nykymittapuulla paksu ja pitkulainen. Puhelimen saa kyllä ihan kokeillusti mahtumaan housujen taskuun, mutta sen paino tekee puhelimesta vähintään lievästi epämiellyttävän taskupuhelimen. Laukussa tai povitaskussa laite kulkee varmasti ongelmitta.

Avattunakin laite tuntuu tukevalta. Lievä vääntö ei aiheuta mitään periksi antamista. Päänäyttö on juuri sellainen kuin Samsungilta on lupa odottaa. Tarkka, näyttävä ja iso. Taittuvana eniten toki huolestuttaa saranan kohta, joka kyllä on ruudulta löydettävissä, kunhan kuvaa katsoo sopivasta kulmasta. Ainakaan messuvalaistuksessa tätä ei voi pitää minään todellisena ongelmana.

Kameravarustuksen toimintaa ei ole syytä epäillä, sillä se on perua Galaxy S10 -mallistosta. Hyväksi todettu ratkaisu siis.

Kaikkiaan Samsungin konsepti jättää silti lievästi kylmäksi. Puhelimen pikkunäyttö riittää viestinnän kaltaisiin perusasioihin, tai juuri ja juuri vaikkapa kuvaamiseen.

Mediakäyttöön, työskentelyyn tai surffailuun on aina syytä avata päänäyttö. Ja monille tämän tarkoittaa jatkuvaa availua. Parin tonnin hintaluokan laitteen kanssa juuri nämä ovat varmasti tärkeimpiä käyttöjä.

Jos kuitenkin tottuu jaetun ruudun tuomiin etuihin, tämä lienee riittävän iso etu haittojen taklaamiseen. Toinen hidaste tulee olemaan laitteen hinta, joka asettuu parin tuhannen euron paikkeille. Suomen saatavuutta ei ole varmistettu, ja Euroopassa puhelinta tullaan aluksi myymään Ranskassa, Saksassa ja Iso-Britanniassa.

Samsung on kuitenkin tällä kertaa luonut tuotteen, joka varmasti herättää huomiota, ja sehän usein riittää myös niiden myymiseen.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/mobiili/pikavilkaisu-samsung-galaxy-fold-5g-puhelin-on-vihdoin-myynnissa-taittuu-toimii-mutta-on-edelleen-harvojen-saatavilla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Testi | Xiaomi Redmi Note 10 5G -puhelin – Perusasiat kunnossa, mutta lisäpotkua jää kaipaamaan

    Edullinen hinta, riittävästi käyttökelpoisia ominaisuuksia eikä mitään vakavia...
    Android 11
  • OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    OnePlus Nord 2 CE -mallista vuoti mallinnoksia, jotka paljastavat ”Ivanin” ulkonäön

    Uusien vuotokuvien perusteella OnePlus Nord 2 CE muistuttaa...
    Mobiiliuutiset
  • Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi laitteidensa omistajille

    Apple aikoo huhujen mukaan näyttää ilmaisia sarjoja ja...
    Apple
  • OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus julkaisi virallisia kuvia OnePlus 7T:stä

    OnePlus esittelee OnePlus 7T -mallistonsa virallisesti vasta lokakuun...
    Mobiili
  • Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kev...

    Harva menopeli on yhtä kiva kesäkapistus kuin sähköpotkulauta....
    Mobiili
  • Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys uskoo 5G-puhelimien ohittavan 4G-laitteiden suosion vuonna 2023

    Analytiikkayritys Canalysis uskoo 5G-laitteiden suosion ohittavan 4G:n vuonna...
    5G-yhteydet
  • Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä lienee luvassa edullisempi Lite-variantti

    Xiaomi Pocophone F1:stä on nähty hieman vähemmän suorituskykyinen...
    Mobiili
  • JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokkeiden sarjaa kolmella mallilla: Reflect Flow PRO, ...

    Uutuuskolmikosta JBL Reflect Flow PRO -kuulokkeet sopivat erityisesti...
    JBL
  • Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli epix-älykellon – Hinta kielii siitä, ettei mallia ole tarkoitettu ihan joka ranteese...

    Garmin esitteli uuden epix-älykellon. Safiirilasilla, titaanikellonkehällä ja AMOLED-näytöllä...
    Garmin
  • Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Äänestys: Paljonko mielestäsi lippulaiva-Androidissa on syytä olla käyttömuistia?

    Android-puhelimien teknisissä ominaisuuksissa varsinkin käyttö- eli RAM-muistin määrä...
    Mobiili

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Pikavilkaisu: IFA 2019 -tapahtumassa julkaistu Nok...
JBL täydensi suosittujen langattomien nappikuulokk...
Aktiivisuusmittareista tunnettu
Fitbit ostaa älyke...
Ensimmäisiä testituloksia
Qualcomm Snapdragon 835 ...
Note 7 -puhelinten räjähdysten syynä 0,5 mm suunni...

Tekniikka uutisia

  • Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Pikatesti: Motorola One Vision -puhelin – Hyvin käteen istuvalla, järkihintaisella puhelimella saa n...

    Kiinnostaako puhelin, joka istuu käteen hyvin, on yksinkertainen...
    21:9
  • Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä

    Nokia 2 ei tule saamaan Android 9 Pie -päivitystä

    HMD Global on julkaissut Android Pie -päivityksen jo...
    Android 9 Pie
  • Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Puettavien kuntolaitteiden tietokannassa ei ollut edes salasanaa – 61 miljoonan ihmisen henkilökohta...

    Tietoturvatutkija Jeremiah Fowler kertoi WebsitePlanet-sivustolla, että 61 miljoonan...
    Fitbit
  • Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola julkaisi Moto g 5G -puhelimen isolla akulla ja 90 hertsin näytöllä alle 400 euron hintaluok...

    Motorola jatkaa keskiluokan puhelinmalliston kasvattamista. Tällä kertaa on...
    5g
  • Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Testi: Apple iPhone 11 Pro Max – Varman päälle ilman todellisia heikkouksia

    Apple on onnistunut pitämään uusien iPhone-mallien julkaisun kiinnostavana...
    Apple
  • Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku täyteen reilussa kymmenessä minuutissa

    Vivo suunnittelee 120 watin pikalatausta – Akku täyteen reilussa kymmenessä minuutissa

    Kilpailu pikalatauksen saralla kiihtyy kiihtymistään. Nyt kiinalaisvalmistaja Vivo...
    Mobiili
  • Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungin tulevat, erikoisesti muotoillut nappikuulokkeet tarjoavat myös aktiivisen vastamelutoiminn...

    Samsungilta on vuotojen perusteella luvassa uudet langattomat Galaxy...
    Mobiili
  • Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden....
    Apple
  • OnePlus 8T -puhelin saattoi vilahtaa tunnetun suorituskykymittauksen testituloksissa

    OnePlus 8T -puhelin saattoi vilahtaa tunnetun suorituskykymittauksen testituloksissa

    GeekBench-suorituskykymittauksen tietokantaan on ilmestynyt OnePlus KB2001-mallinumeroa kantavan laitteen...
    Mobiili
  • Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myy...

    Paritesti: Huawei P Smart Z ja Samsung Galaxy A40 – Isokokoinen mediamylly haastaa pienikokoisen myy...

    Samsungin Galaxy A40 on hallinnut suomalaisia puhelinten myyntitilastoja...
    Huawei

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien aikojen paras näyttöpaneeli

    Tutkimuksen mukaan iPhone Xs Maxissa on kaikkien aikojen paras näyttöpaneeli

    Applen vastikään julkaisemassa iPhone Xs Maxissa on DisplayMaten...
    Apple
  • Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Monista äänentoistotuotteista tunnettu Klipsch täyttää tänä vuonna 75...
    langattomat kuulokkeet
  • Microsoft esitteli sekoitetun todellisuuden HoloLens 2 -virtuaalilasit

    Microsoft esitteli sekoitetun todellisuuden HoloLens 2 -virtuaalilasit

    Microsoft on odotetusti esitellyt MWC 2019 -messujen yhteydessä...
    HoloLens

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme