Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Lenovo julkaisi uusia kannettavia: pelaajille Lenovo Legion Slim 7i ja tyylitaitureille nahkapintaiset Yoga9i- ja Yoga 9i Slim -mallit

Posted on 31.8.2020

Uudet Lenovo Yoga -sarjan mallit tähtäävät näyttävyyteen ja monikäyttöisyyteen. Erityisen näyttäväksi Yoga-mallit tekee niiden pintamateriaali, joka on aitoa nahkaa. Valmistajan uusimmassa pelikannettavassa painopiste on taas kompaktissa olemuksessa.

Nahkainen pintaviimeistely on tarjolla sekä ultraohut-kategoriaan sujahtavaan Yoga Slim 9i-malliin, jossa se on vakiona, että Yoga 9i -2-in-1-hybridimalliin. Jälkimmäisessä tämä on tosin vaihtoehto. Tyylikkyyteen tähtäävät myös näytön kehykset, jotka ovat molemmissa mukavan kapeat.

Erityisesti 14-tuumaisella Yoga Slim 9i -mallilla tähdätään sen helppoon mukana kulkevuuteen. Sen paksuus onkin hyvin kohtuulliset 13,9 millimetriä. Painoakin on maltilliset 1,26 kilogrammaa. Tätä on avittamassa kummassakin Yoga-mallissa käytetty alumiinirunko. Kannettavan ulkomitat ovat 318 x 200,9 x 13,9-14,6 millimetriä.

Yoga Slim 9i -malli muistia voi olla enintään 16 gigatavua ja SSD (PCIe M.2) -aseman kapasiteetti enintään kaksi teratavua. Lenovo esitteli Yoga-mallinsa ennen kuin Intel ehti julkaista näissä käytetyt Core-prosessorimallit tai XE-näytönohjaimet, joten tältä osin tarkkoja malleja ei kerrota.

Saatavilla on kuitenkin 4K-tarkkuuteen yltävä HDR-kosketusnäyttö tai FHD-tarkkuuden näyttö – kummatkin IPS-paneelilla. Tuettuina ovat vikkelät WiFi 6 -yhteydet ja käytettävissä on kolme USB-C-liitäntää Thunderbolt 4 -tuella.

Lenovo Yoga Slim 9i -mallien hinnat alkavat 1899 eurosta. Kaupoissa niitä odotetaan nähtävän marraskuussa.

Yoga 9i -mallissa muistia voi olla enintään 16 gigatavua ja SSD (PCIe M.2) -aseman kapasiteetti enintään teratavu. Saatavilla on 4K-tarkkuuteen yltävä HDR-kosketusnäyttö, joka kattaa jopa 90 prosenttia DCI-P3-väreistä. Kirkkautta löytyy aina 500 nitiin asti. Viihdekäyttöä Yoga 9i -malleissa tukee saranan mukana kääntyvä Atmos-tuettu soundbar-kaiutin.

Tuettuina ovat vikkelät WiFi 6- ja Bluetooth 5.1 -yhteydet sekä käytettävissä on kaksi USB-C-liitäntää Thunderbolt 4 -tuella.

Lenovo Yoga 9i -malli on saatavilla myös 15-tuumaisena versiona, jossa käytetään parhaimmillaan 10. sukupolven Intelin Core i9 HK -sarjan suorittimia. Näytönohjaimeksi on tarjoilla myös Nvidia GTX 1650 Ti Max-Q. Siihen saa myös kahden teratavun SSD-aseman.

14-tuumaisen Lenovo Yoga 9i -mallin hinnat alkavat 1799 eurosta. Nahalla päällystetyt ja 15-tuumaiset versiot ovat edullisimmillaan 1999 euroa. Kaupoissa mallit ovat lokakuussa.

Lenovo Legion Slim 7i on valmistajan uusin pelikannettava. Siinä peliominaisuudet yhdistyvät kohtuullisen kompaktiin ja järkevän painoiseen kokonaisuuteen. Kannettava näyttö on kooltaan 15,6 tuumaa ja sen tarkkuus on Full HD, päivitysnopeus on 144 hertsiä. Vaihtoehtoisesti saatavilla on myös 60-hertsinen 4K-näyttö.

Legion Slim 7i -pelikannettavan tehoista vastaavat Intelin 10. sukupolven Core-prosessorien H(K)-malliversiot. Grafiikasta vastuun ottaa parhaimmillaan Nvidian GeForce RTX 2060 Max-Q, mutta tarjolla ovat myös GeForce GTX 1660 Ti Max-Q- ja GeForce GTX 1650 Ti -versiot. Muistia voi olla enintään 32 gigatavua ja tallennustilaa enintään kaksi teratavua. Kannettavaan on saatavissa myös RGB-valaistu näppäimistö.

Lenovo Legion Slim 7i:n alustavat ulkomitat ovat 356 x 250 x 17,9 millimetriä ja painoa on vähimmillään 1,8 kilogrammaa. 15-tuumaisen Lenovo Legion Slim 7i -kannettavan hinnat alkavat 1299 eurosta. Tämä malli ovat saatavilla lokakuun aikana.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/tietotekniikkauutiset/lenovo-julkaisi-uusia-kannettavia-pelaajille-lenovo-legion-slim-7i-ja-tyylitaitureille-nahkapintaiset-yoga9i-ja-yoga-9i-slim-mallit/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi: Samsung Galaxy Book Ion 13 -kannettava – Keveys on todellinen valtti, mutta sormenjälkilukija...

    Testi: Samsung Galaxy Book Ion 13 -kannettava – Keveys on todellinen valtti, mutta sormenjälkilukija...

    Samsung teki vuosien poissaolon jälkeen paluun euromarkkinoille kannettavilla...
    Core i5-10300H
  • Gigabyten Z490-piirisarjan emolevyt tukevat PCIe 4.0 -standardia

    Gigabyten Z490-piirisarjan emolevyt tukevat PCIe 4.0 -standardia

    Tuore vuoto paljastaa Gigabyten Z490-piirisarjallisten emolevyjen malliston. Mielenkiintoisin...
    Comet Lake-S
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa haptista hanskaa – toinen yritys kutsuu kopioksi heidä...

    Facebookin emoyhtiö Meta on tuonut julkisuudessa esille tulevaa...
    Facebook
  • Acer julkisti kolme uutta hintavaa ja näyttävää pelinäyttöä

    Acer julkisti kolme uutta hintavaa ja näyttävää pelinäyttöä

    Predator X32 on 32-tuumainen pelinäyttö, josta löytyy Nvidia...
    Acer
  • WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp kehittää huhujen mukaan uusia Windows- ja macOS -sovelluksia

    WhatsApp on huhujen mukaan kehittämässä paranneltuja Windows- ja...
    Mobiiliuutiset
  • AMD julkaisi hiljaisuudessa kaksi virtapihiä mobiiliprosessoria

    AMD julkaisi hiljaisuudessa kaksi virtapihiä mobiiliprosessoria

    AMD:n uudet Ryzen 3 3015e- ja Ryzen 3...
    AMD
  • Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer Kraken V3 yhdistää valmistajan eri pelikuulokkeista tuttuja...
    pelikuulokkeet
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • Razer julkaisi Huntsman Mini -näppäimistön

    Razer julkaisi Huntsman Mini -näppäimistön

    Razer Huntsman Mini -näppämistö on kooltaan 60 prosenttia...
    Huntsman Mini

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus ...
Facebook eli Meta kehittää tuntoaistin tuovaa hapt...
Nvidia julkaisi GeForce 418.81 WHQL -näytönohjaina...
Powercolor julkaisi kaksi Radeon RX 5500 XT -näytö...
Muistatko
Office-paketin Clippyn? Se tekee paluun ...

Tekniikka uutisia

  • Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Testi: Täyslangattomat Jabra Elite 75t -nappikuulokkeet – Loistovalinta erityisesti puheesta pitäväl...

    Laadukkaat langattomat nappikuulokkeet ovat monen arkipäivän ilo. Niitä...
    Bluetooth 5.0
  • Thermaltake julkaisi Commander C -miditornikotelot

    Thermaltake julkaisi Commander C -miditornikotelot

    Thermaltake Commander C -kotelosarja sisältää peräti kuusi eri...
    ATX
  • Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -muistikitti – Vauhtia ja hillittyjä valoja

    Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -muistikitti – Vauhtia ja hillittyjä valoja

    RGB-valaistuksella saa myös muisteista näyttävämmät. Ulkoasuun panostuksen ei...
    DDR4-3600
  • MSI esitteli useita uusia kannettavia Nvidian ja Intelin uusilla komponenteilla – Tarjolla myös 4K M...

    MSI esitteli useita uusia kannettavia Nvidian ja Intelin uusilla komponenteilla – Tarjolla myös 4K M...

    Myös MSI:n kannettavista löytyy parhaimmillaan esimerkiksi 300 hertsin...
    Core i9-10980HK
  • Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Viikon tekniikkauutiset: Suomalaismenestystä älypuhelimien ja ylikellotuksen saralla

    Kuluneen viikon aikana uutisoimme muun muassa siitä, kuinka...
    Mobiili
  • Uusi Radeon RX 6600 XT -näytönohjain kiinnitti kryptovaluutan louhijoiden huomion

    Uusi Radeon RX 6600 XT -näytönohjain kiinnitti kryptovaluutan louhijoiden huomion

    Vastikään julkaistu AMD Radeon RX 6600 XT ei...
    Kryptovaluutan louhinta
  • Seitsemän uutta FreeSync-näyttöä saa Nvidian G-Sync Compatible -hyväksynnän

    Seitsemän uutta FreeSync-näyttöä saa Nvidian G-Sync Compatible -hyväksynnän

    Ensi viikolla julkaistava GeForce Experience -hallintaohjelman päivitys tuo mukanaan...
    Acer
  • Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Tehokas, hyvä näyttö ja kohtuullinen koko. Tällaista yhdistelmää...
    4K
  • Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    A100-kiihdyttimestä löytyy Ampere-arkkitehtuuriin perustuva GA100-grafiikkapiiri, joka rakentuu yli...
    Ampere-arkkitehtuuri
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • MSI esitteli uuden, 240 hertsin päivitysnopeuteen yltävän G-Sync -pelinäytön: Oculux NXG251R

    MSI esitteli uuden, 240 hertsin päivitysnopeuteen yltävän G-Sync -pelinäytön: Oculux NXG251R

    MSI on esitellyt uuden, kiitettävään 240 hertsin päivitysnopeuteen...
    MSI Oculux
  • Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft on kertonut uudistavansa Office-paketin graafista ulkonäköä lähemmäksi...
    Microsoft
  • Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    A100-kiihdyttimestä löytyy Ampere-arkkitehtuuriin perustuva GA100-grafiikkapiiri, joka rakentuu yli...
    Ampere-arkkitehtuuri

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme