Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta – Tukeva ja kätevä skuutti kulkee kiitettävän kevyesti

Posted on 2.8.2020

Harva menopeli on yhtä kiva kesäkapistus kuin sähköpotkulauta. Joukkorahoituksesta alkunsa saanut Unagi The Model One E500 herättikin Muropaketin mielenkiinnon, ja otimme skuutista pikaiset tyypit. Se osoittautui hauskaksi peliksi, mutta varustus jätti toivomisen varaa.

Kesä ja korona-ajan jälkeen hiljalleen koittanut vapaus ja menemisen ilo – yhdistelmä joka saa monet liikkeelle.

Aina ei kuitenkaan soveltuvaa joukkoliikennevaihtoehtoa ole, tai sellaisen käyttämiseen ei tällä hetkellä vielä ole erityistä intoa. Lyhyille kaupunkimatkoille voi ottaa alleen jalat tai fillarin, mutta aina ei huvittaisi hikoilla. Sähköpyörä voisi olla pätevä ratkaisu, mutta sitä ei voi napata esimerkiksi terassille turvaan, toisin kuin nyt kokeilussa olevan sähköpotkulaudan.

Joukkorahoituksen kautta alkunsa saanut Unagi The Model One E500 -sähköpotkulauta ei ole mitenkään halpa, sen suositushinta on 1190 euroa. Hinnalle pitäisi olla katetta, sillä valmistaja kuvailee tuotettaan näin:

”Unagi on suunniteltu ensisijaisesti laadukkuus, käyttömukavuus, suorituskyky ja muotoilu huomioiden. Mistään ei ole tingitty ja tämä välittyy käyttäjälle ensiluokkaisena laatukokemuksena. Unagi ei ole vain sähköpotkulauta muiden joukossa, vaan niiden kruununjalokivi ja muotovalio.”

Kovia lupauksia, joiden toteutumisesta on mukava ottaa selvää.

Käytännöllisen sähköpotkulaudan pitää olla kevyt, mutta kestävä. Paino on omiaan syömään kiihtyvyyttä, nopeutta ja ajomatkaa, mutta tekee myös kantamisesta hankalaa. Helmikuussa julkaistu kalifornialainen Unagi-sähköpotkulauta pyrkii siis tarjoamaan vastauksen moneen mieltä askarruttavaan piirteeseen.

Jo paketista huomaa, että asioita on mietitty. Kokoaminen ei juuri voisi olla helpompaa.

Hyvin viimeistelty, kahvallinen kantolaatikko auki ja ohjaustangon sekä latauslaitteen sisältävä pienempi laatikko ulos. Itse potkulauta ulos, ohjaustanko pystyyn ja osia kiinnittämään.

Pientä ihmettelyä aiheutti ohjaustangon ja rungon välisen johdon sijoittaminen, kytkettynä se vaatii pientä tilaan pujottamista. Sen jälkeen kiinnitetään neljä ruuvia mukana tulevalla työkalulla. Suojateipit pois, ja sähköpotkulauta – tuttavallisemmin skuutti – on valmiina käyttöön. Mikäli akku ei ole täysi, se kannattaa toki ladata valmiiksi.

Unagissa keveyttä on selvästi mietitty. Potkulaudan ohjaustangon pystyvarsi on valmistettu kestävästä, mutta kevyestä hiilikuidusta. Seisomiseen käytettävä lautaosa on tehty alumiiniseoksesta, kestää ongelmitta ajajan painon – kunhan tämä on 125 kilogramman enimmäispainon rajoissa. Kokonaisuuden omapaino onkin samaa luokkaa kuin kohtuullisen laadukkaassa polkupyörässä eli noin 12 kilogrammaa.

Testikuljettajan noin 75 kilon massa ja koon 42 kenkä asettuivat astinlaudalla kohtuullisen mukavasti. Yhtään kapeampi sen ei kuitenkaan tarvitsisi olla.

Astinlauta on kuitenkin kiitettävän jämäkkä, eikä se nitku tai notku. Rakenne herättää luottamusta, ja on sen verran tukeva, että epätasaisilla alustoilla joustoa voisi olla enemmänkin. Pintamateriaali kerää nopeasti kengänjälkiä itseensä, mutta on ainakin kuivana kiitettävän luistamaton.

Unagi The Model One E500:n perushallintalaitteet ovat hyvin helpot. Virta kytketään ohjaustolpan kohdalla sijaitsevalla painikkeella ja sekä kaasulle että jarrulle on omat vipunsa, eräänlaiset ”kaasu- ja jarrukahvat” siis.

Toinen vasemmasta ohjaustangosta löytyvä painike on äänitorvi. Sen käyttöä välttelee mielellään ihan viimeiseen asti, sen verran epämiellyttävän korkea siitä lähtevä ääni on.

Toisella puolella sijaitseva vastaava painike vaihtaa kolmen eri käyttötilan välillä (aloittelija, perustasoinen ja edistynyt käyttäjä). Vahingossa tila ei vaihdu, sillä siihen vaaditaan painikkeen tuplapainallus. Saman painikkeen kertapainallus vaihtaa trippi- ja kokonaismatkamittarin välillä.

Virtakytkimestä saa myös lyhyellä painikkeella päälle tai pois skuutin led-ajovalon. Tämän painikkeen tuplapainallus taas kytkee käyttöön yhden tai kahden moottorin tilan. Toiminnot pitää opetella ulkoa, eivätkä ne harvoin käytettyinä tunnu aivan loogisilta. Näyttö on kuitenkin selkeä, ja sitä pystyy vilkuilemaan vauhdissakin.

Unagin erottaa skuuttimassasta kahden moottorin ratkaisu. Sen myötä laudassa riittää potku vähän vaativampiinkin oloihin, kuten ylämäkiin. Enimmillään tarjolla on jatkuvaan käyttöön 500 watin ja 32 newtonin kokonaisteho. Hetkellisesti käytössä voi olla jopa yhden kilowatin teho.

Skuutti ei kuitenkaan lähde liikkeelle vain vipua kääntämällä, vaan lauta varmistaa ensin laitteen jo olevan liikkeellä. Käytännössä tarvitaan siis ihan reipas potku antamaan alkuvauhdit, jonka jälkeen Unagin keskusyksikkö antaa komennon pyörissä oleville sähkömoottoreille.

Tuplamoottori ja niiden tuoma teho ovatkin ehdottomasti laudan hyviä puolia. Siinä missä tasamaalla skuutti tavoitti helposti mittariin laillisen 25 kilometrin huipputuntinopeuden, ei meno hyytynyt jyrkemmässäkään mäessä – niissäkin pääsi järjestään 15 kilometrin tuntinopeudella kunhan käytössä oli tehokkain asetus. Myös kiihdytys jyrkempään ylämäkeen onnistui. Esimerkiksi alamäessä lauta rajoittaa tehonsaantia, joten nopeus ei herkästi nouse ylinopeuden puolelle. Muualla maailmassa laudalla saavuttaa noin 27 kilometrin tuntinopeuden. Testiyksilön rajoitin oli hetkittäin hellämielinen, eikä välittömästi rajoittanut menoa, vaan antoi vauhdin ensi kiihtyä ja rajoitti menon Suomessa sallittuihin lukemiin vasta sen jälkeen.

Lautaa voi halutessaan käyttää myös vain yhden moottorin voimalla. Tämä kyllä tuntuu menossa, ja mäkisessä maastossa vaihtoehto ei tunnu mielekkäältä. Valmistaja kertoo, että mikäli keskusyksikkö havaitsee ylikuumenemista tai jumiutumista, tehoa vähennetään automaattisesti moottorin ja akun suojaamiseksi.

Nopeuden säätäminen on hieman hermostunutta kaikilla muilla paitsi matalimmalla tehoasetuksella. Pienikin kaasuvivun liike nostaa tai laskee nopeutta huomattavasti. Tästä syystä vakionopeussäädintä kaipasi jo lyhyilläkin pätkillä. Ongelma on pieni, jos omilla reiteillä voi ajaa täydellä vauhdilla, mutta omassa elinpiirissä tämä ei oikein onnistunut.

Unagi The Model One E500:n ajotuntuma on jämäkkä, osittain johtuen renkaista. Ne eivät ole ilmatäytteiset, vaan täyskumiset, joskin lapamaisen rakenteen ansiosta ne eivät ole täysin umpinaiset. Kooltaan renkaat ovat 7,5 tuumaa (noin 19 senttimetriä).

Täyskumisten renkaiden hyvä puoli on se, etteivät renkaat voi puhjeta. Huono puoli on se, että ajoalustan epätasaisuudet tuntuvat käsissä, ja pahimmillaan hampaissa asti. Omasta kotipihasta pitää käytännössä aina siirtyä asfalttipintaiselle tiellä sorapätkien kautta. Tämä tuntui aina melkoisena täryytyksenä. Lauta on selvästi parhaiten kotonaan mahdollisimman sileillä alustoilla, jotka ovat Suomessa ikävän kortilla.

Ajaminen on muutenkin mielekästä lähinnä kuivalla kelillä – erityisesti jarrujen teho märällä arveluttaa. Skuuttia nimittäin jarrutetaan ensisijaisesti sähkömoottoreilla. Käytössä jarruvipu (kuva yllä) nopeasti pohjaan survaistuna saa aikaan ihan tehokkaan jarrutuksen, mutta pyörät eivät kuitenkaan lukkiudu, joten lauta pysyy hyvin hallinnassa. Laudan saa normaaleissa olosuhteissa pysähtymään myös hyvinkin vauhdikkaasti, sillä takarenkaassa on päälle astumalla toimiva kitkajarru.

Valmistaja ilmoittaa sähköpotkulaudan olevan suojattu IP54-luokituksen mukaan. Käytännössä siis lauta on pölyltä ja vesiroiskeilta suojattu, joten pienet sateet eivät tämän puolesta ole ongelma. Latausluukun suoja on lähellä laudan seisontatukea, joten sen saattaa herkästi potkaista auki, mikä ei ole hyvä pölyisiäkään baanoja ajatellen.

Sähköpotkulaudassa on luonnollisesti akku. Unagi on päätynyt litiumioniakkuun, jonka kapasiteetti on 9000 milliampeerituntia. Valmistajan mukana tämä jopa 25 kilometrin ajomatkan yhdellä latauksella ajonopeudesta, ajajan painosta ja maastosta riippuen.

Eri käyttötiloilla voi vaikuttaa merkittävästi akunkestoon.

Aloittelijatasolla ja yhdellä moottorilla vaikuttaisi pääsevän yli luvatun 25 kilometrin käyttösäteen. Vähämäkisessä maastossa viitisen kilometriä kevytkäyttöä söi akusta vain reilut kymmenen prosenttia.

Tilanne on kuitenkin täysin toinen kun hyödynnetään täyttä potentiaalia eli edetään vauhdikkaammin sporttimoodilla. Silloin akun merkkivalo mittaristossa muuttui punaiseksi jo 13 kilometrin kohdalla, ja skuutti piippaili akun olevan tyhjenemässä. Tällöinkin matka jatkui vielä noin kilometrin, jonka jälkeen lauta pääsi lataukseen.

Akku latautuu täyteen noin viidessä tunnissa. Latauslaite on kooltaan on samaa kokoluokkaa kuin vaikkapa pelikannettavissa. Latausliitäntä on kumiluukun alla. Jälkimmäinen on helppo potkaista vahingossa auki jalkatukea käyttäessä.

Yksi tällaisen sähköpotkulaudan käyttömukavuuteen olennaisesti vaikuttava tekijä on sen taittuminen kokoon ja kantomahdollisuus. Erityisesti koska skuutin lukitseminen pitää ratkaista jollain tapaa – mitään kovin varmaa pyöränlukkopistettä ei ole tarjolla.

Varmin tapa pitää skuutti tallessa on yksinkertaisesti napata se vaikka terassille mukaan, tai käydä ostoksilla tilavassa marketissa, jolloin potkulaudan saa vaikka sijoitettua ostoskärryjen alatasolle.

Ohjaustangon kääntäminen on toteutettu todella hienosti. Teräksistä lukitusosaa suojaa alumiinikotelo, ja ohjaustanko on puolestaan valmistettu alumiini-magnesiumseoksesta. Näin siitä on saatu kevyt, mutta jäykkä. Kokoontaitettuna Unagi onkin kohtuullisen kevyt kannettava.

Itse lukitusmekanismi on helppo käyttää. Pieni ohjaustangon kevennys eteenpäin ja painike alas, ja tanko alas. Muuta ei tarvita. Ohjaustanko lukittuu jämäkästi, ja muotoilu on kantajaystävällinen. Takaisin ajokuntoon skuutti palaa samaan tapaan: pieni kevennys tangosta ja lukitus auki. Tämän jälkeen ohjaustanko loksahtaa vakuuttavasti takaisin paikalleen.

Pikakokeilun aikana kävi selväksi, että skuutin käyttö vaatii liikenteessä jopa tavanomaista enemmän huolellisuutta, sillä laitteella voi ajaa lähes äänettömästi. Sähköpyöräkin on helpompi kuulla. Monilla alueilla skuutit eivät tunnu olevan vielä kovinkaan yleisiä.

Miten valmistajan kovat lupaukset toteutuivatkaan?

Unagi E500 on kieltämättä laadukkaan ja kestävän oloinen ja sen suorituskyky on kaupunkioloissa vähintään riittävä – edes reippaat ylämäet eivät ole liiallinen hidaste. Muotoilukin on ihan näpsäkkää, mutta mustana runko ei erityisesti erotu joukosta.

Tinkimättömäksi tuotetta on kuitenkin vaikea mieltää, sillä itse jäin kovasti kaipaamaan jonkinlaista hienosäätöjen ja tilastotietojen käpistelyn, miksei myös ajoneston, mahdollistavaa mobiilisovellusta. Myös vakionopeussäädin olisi ollut ehdottoman mukava lisä.

Peruskäyttöön saa sähköpotkulaudan paljon halvemmallakin, mutta mikäli kaipaa tehon tuomaa vaivattomuutta ja todella näppärää kokoontaitettavuutta, on Unagi The Model One E500 oikein toimiva ratkaisu.

Hyvää

  • Voiman tuoma vauhdin hurma
  • Ketteryys ajossa ja kannettavuus kokoontaitettuna
  • Helpot perusohjaimet

Huonoa

  • Renkaat kovat epätasaisille alustoille
  • Tietyt kontrollit vaativat muistamista
  • Ei vakionopeussäädintä tai mobiilisovellusta

Tekniset tiedot Unagi The Model One E500

  • Hinta: 1190 €
  • Moottorit: kaksi 250 watin jatkuvatehoista sähkömoottoria (hetkellinen enimmäisteho 500 W)
  • Akku: 9 Ah (28,8 v)
  • Renkaat: 7,5”
  • Mitat kokoontaitettuna/avattuna: 96 x 42 x 38 cm / 96 x 42 x 110 cm
  • Huippunopeus: 25 km/h
  • Ilmoitettu käyttösäde yhdellä latauksella: 25 km
  • Paino: 12 kg
  • Kantavuus: 125 kg
  • Muuta: Runko alumiinista ja hiilikuidusta, led-valo edessä ja takana, äänimerkki, mittaristo

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/yleinen/kokeilu-unagi-the-model-one-e500-sahkopotkulauta-tukeva-ja-kateva-skuutti-kulkee-kiitettavan-kevyesti/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Uudessa taittuvanäyttöisessä Motorola Razr 5G -puhelimessa on hiottu käytettävyyttä mutta muotoja on...

    Motorola on ollut tiukasti mukana taittuvanäyttöisten puhelimien kisassa....
    Android 10
  • Embr jättää taakseen Early Accessin, ja julkaistaan vihdoinkin syyskuussa

    Embr jättää taakseen Early Accessin, ja julkaistaan vihdoinkin syyskuussa

    Curve Digital on paljastanut, että yhdessä kavereiden kanssa palomieheilevä peli Embr jättää taakseen Steamin Early Access -vaiheen, ja julkaistaan lopullisesti 23.... Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/877293/Embr+jattaa+taakse...
    Yleinen
  • The Mandalorianin toinen kausi tulossa syksyllä 2020

    The Mandalorianin toinen kausi tulossa syksyllä 2020

    Disney+ -palvelun vetonaulana on toiminut Star Wars -sarja The Mandalorian. Nyt sitten Jon Favreau tietää kertoa, että The Mandalorianin toinen kausi saapuu linjoille jo... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/713003/The+Man...
    Yleinen
  • Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Kokeilu | Arozzi Vernazza Soft Fabric -pelituoli – Miellyttävämmin kangasverhoilulla

    Pelituoli voi olla mukava olemukseltaan, mutta myös hillitty...
    pelituolit
  • Gamereactorin videoarviossa Xbox Series X

    Gamereactorin videoarviossa Xbox Series X

    Ensi viikolla se sitten alkaa. Microsoft julkaisee uuden sukupolven odotetun tehokonsolinsa Xbox Series X 10. marraskuuta. Gamereactorissa on toki luettavissa... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/798083/Gamereactorin+vid...
    Yleinen
  • Apple Watch SE -älykelloja vaivaa vakava ylikuumenemisongelma – Voi aiheuttaa käyttäjälle vammoja

    Apple Watch SE -älykelloja vaivaa vakava ylikuumenemisongelma – Voi aiheuttaa käyttäjälle vammoja

    Apple Watch SE:n omistajat ovat raportoineen vakavasta ylikuumenemisongelmasta,...
    Apple
  • Gamereactorin nopeassa katsauksessa Jabra Elite 75T -nappikuulokkeet

    Gamereactorin nopeassa katsauksessa Jabra Elite 75T -nappikuulokkeet

    Applen AirPodit ovat monelle se valinta langattomissa nappikuulokkeissa. Tilaa on kuitenkin myös kilpailulle, ja nyt Gamereactorin nopeassa katsauksessa otetaan työn alle... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/714323/Gamere...
    Yleinen
  • Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Testi | Apple iPhone 13 Pro Max – Iso, kallis ja yllätyksetön, mutta samalla kiusallisenkin toimiva ...

    Applen malliston huipulle asettuva iPhone 13 Pro Max...
    Apple
  • Tuleva Scream paljastaa trailerissaan modernin otteen

    Tuleva Scream paljastaa trailerissaan modernin otteen

    Tämän hetken trendinä on tehdä uusia versioita klassisista elokuvista vanhoilla näyttelijöillä. Samaa linjaa jatkaa uusi Scream-elokuva, jonka nimenä on Scream (2022), ja... Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/892233/Tuleva+Screa...
    Yleinen
  • Nyt Youtube Premiumin käyttäjäksi, sillä mukana kolme kuukautta Stadia Pro -tilausta

    Nyt Youtube Premiumin käyttäjäksi, sillä mukana kolme kuukautta Stadia Pro -tilausta

    Videopelien pilvipalvelu Google Stadia ei ole oikein ollut menestys. Itse palvelu on ollut ihan mukava jo pitkään, mutta ne vetoavat pelit puuttuvat lähes kokonaan.... Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/876603/Nyt+Youtube+Premiu...
    Yleinen

Aiheeseen liittyvät artikkelit

The Golf Club 2019 saa kaksi lisäosaa ja fyysisen ...
Torstain arviossa ajatuksia herättävä Mosaic
Tässä ovat Steamin päättyvän vuoden eniten myyneet...
Huhun mukaan Milla Jovovich nähdään Netflixin Resi...
Razer tekee leivänpaahtimen

Tekniikka uutisia

  • Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Motorola julkaisi odotetun Moto G9 plus -puhelimen myös Suomen markkinoille – Iso näyttö ja akku sek...

    Moto G -malliston tarkoitus on valmistajan mukaan tuoda...
    Android 10
  • Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Spotifyn käyttäjämäärät kasvoivat roimasti vuoden toisella neljänneksellä

    Sekä maksavien asiakkaiden että Spotifyn ilmaiskäyttäjien määrä nousi...
    Mobiili
  • Paul Feig tekee Universalille hirviöelokuvan

    Paul Feig tekee Universalille hirviöelokuvan

    Universalilla on oma hirviöelokuvien universuminsa nimeltä Dark Universe, mutta vuoden 2017 The Mummy floppasi pahasti. Vähästä ei kuitenkaan lannistuta. Muistaako... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/681963/Paul+Feig+tek...
    Yleinen
  • Nyt Youtube Premiumin käyttäjäksi, sillä mukana kolme kuukautta Stadia Pro -tilausta

    Nyt Youtube Premiumin käyttäjäksi, sillä mukana kolme kuukautta Stadia Pro -tilausta

    Videopelien pilvipalvelu Google Stadia ei ole oikein ollut menestys. Itse palvelu on ollut ihan mukava jo pitkään, mutta ne vetoavat pelit puuttuvat lähes kokonaan.... Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/876603/Nyt+Youtube+Premiu...
    Yleinen
  • Persona Q2: New Cinema Labyrinth läsnimaihin kesäkuussa

    Persona Q2: New Cinema Labyrinth läsnimaihin kesäkuussa

    Atlus on paljastanut, että Persona Q2: New Cinema Labyrinth julkaistaan Nintendo 3DS:lle länsimaissa 4. kesäkuuta. Tapahtuman kunniaksi on saatu uusi trailerikin.... Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/613723/Persona+Q2+New+Cinema+...
    Yleinen
  • Joker saapui Smash Bros. Ultimateen

    Joker saapui Smash Bros. Ultimateen

    Persona 5:n Joker on laskeutunut Nintendo Switchin Super Smash Bros. Ultimateen Fighter Passin (24,99 euroa) tai Challenger Pack 1:n (5,99 euroa) ostaneille. Mukana tulee... Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/637123/Joker+saapui+S...
    Yleinen
  • Panzer Dragoon: Remake nyt ulkona Nintendo Switchille

    Panzer Dragoon: Remake nyt ulkona Nintendo Switchille

    Megapixel Studio sitten meni ja julkaisi Panzer Dragoon: Remaken Nintendo Switchille. Asia kerrottiin salavihkaa maailmalle lasketussa Nintendo Direct Mini -lähetyksessä,... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/737233/Panzer...
    Yleinen
  • Entinen Sony-pomo Shawn Layden olisi iloinen 12-15 tuntia kestävien pelien paluusta

    Entinen Sony-pomo Shawn Layden olisi iloinen 12-15 tuntia kestävien pelien paluusta

    Entinen Sony Interactive Entertainment Worldwide Studiosin puheenjohtaja Shawn Layden istahti alas Gamelab Live 2020 -tilaisuudessa, ja häntä haastatteli Gamesbeatin... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/761133/Entinen+So...
    Yleinen
  • Intel esitteli uutta Thunderbolt 4 -liitäntäteknologiasta

    Intel esitteli uutta Thunderbolt 4 -liitäntäteknologiasta

    Uusi liitäntäteknologia tulee kuluttajalaitteisiin Tiger Lake -prosessorisukupolven myötä....
    Intel
  • 85 osanottajaa Gamescom 2020 -messuilla

    85 osanottajaa Gamescom 2020 -messuilla

    Vuoden 2020 Gamescom pidetään digitaalisena, mutta siitä huolimatta merkittävä joukko pelialan toimijoita on läsnä osoittamassa tukeaan, ja mainostamassa tulevia... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/767283/85+osanottajaa...
    Yleinen

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Naughty Dogilta tulossa verkkopeliä?

    Naughty Dogilta tulossa verkkopeliä?

    The Last of Us: Part II julkaistaan toukokuun lopulla 2020, ja ilman moninpeliä. Kehittäjä Naughty Dog etsii kuitenkin online systems programmeria eli verkkojärjestelmien... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/699573/Naught...
    Yleinen
  • Toy Story 4:n ohjaajalla työn alla Transformersin esiosa animaationa

    Toy Story 4:n ohjaajalla työn alla Transformersin esiosa animaationa

    Vuoden 2018 Bumblebee oli askel oikeaan suuntaan Transformers-elokuvien osalta, ja Gamereactorin arvion voi lukea täältä. Deadline tietää nyt kertoa, että Hasbron studio... ]]> Lue koko artikkeli: https://www.gamereactor.fi/uutiset/746443/Toy+Sto...
    Yleinen
  • Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistöstä löytyy Asuksen omaa...
    Asus

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme