Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei välttämättä haittaa

Posted on 14.3.2020

Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen, ilmaispelattava battle royale -versio. Testasimme, miltä uutuusräiskintä tuntuu, ja että onko battle royalessa enää vetovoimaa.


Julkaisupäivä: 13.3.2020
Studio: Infinity Ward
Julkaisija: Sony Interactive Entertainment
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1-3 per joukkue, 150 yhdessä erässä. 
Ikäraja: 18
Peliä pelattu testiä varten: kuusi tuntia


Call of Duty: Warzone ei edes yritä keksiä pyörää uudelleen, vaan se ottaa muun muassa PlayerUnknown’s Battlegroundista ja Fortnitesta tutun battle royale -pelimuodon ja yhdistää sen Modern Warfaresta tuttuihin aseisiin ja varusteisiin. Kuka tahansa muita battle royale -pelejä pelannut onkin heti kuin kotonaan Warzonessa, eikä pelin sääntöjen oppiminen vie aikaa.

Warzonessa yhteen erään osallistuu 150 pelaajaa, jotka on jaettu kolmen hengen joukkueisiin. Voittajajoukkue on se, joka pysyy pisimpään hengissä. Pelkkä yksinpeluu ei ole ainakaan toistaiseksi mahdollista, vaan yksinpelaajat yhdistetään muihin yksinpelaajiin ja taistelupareihin.

Hyvänä puolena peli tukee alustojen välistä yhteispeluuta, joten joukkueita voi muodostaa alustasta riippumatta. Pelaaminen yksin on ihan menevää, mutta Warzone on huomattavasti hauskempi yhdessä ystävien kanssa.

Warzonen kartta on varsin mittavan kokoinen ja siinä supistuva kaasupilvi rajaa pelaajat koko ajan pienemmälle alueelle. Liikkumista nopeuttavat mönkijät, autot, helikopterit ja muut sieltä sun täältä löytyvät muut ajoneuvot.

Kartalle lentokoneesta laskuvarjon avulla pudottautuvat pelajaat keräävät tuttuun tapaan aseita ja muita tarvikkeita maasta. Warzonen inventaariosysteemi on varsin yksinkertainen ja esimerkiksi ammukset tallettuvat pelaajan taskuihin automaattisesti ilman erillistä napinpainallusta. Aseita voi ostaa myös kartalta löytyvällä rahalla asekaupoista.

Kartta on suurikokoinen, joten muihin pelaajiin ei yleensä törmää aivan joka minuutti. Toisaalta muiden pelaajien kohtaaminen tuntuu olevan silti huomattavasti yleisempää kuin vaikkapa PUBGissa.

Varusteita ja aseita on ripoteltu mukavan reippaasti ympäri karttaa. Lisäksi taivaalta sataa silloin tällöin isompia varustelaatikoita, joista pelihahmolle voi saada kerralla kattavan ja kovatasoisen varustuksen. Kosmeettista varustusta pelihahmoille voi puolestaan hankkia battle passin antamia tehtäviä suorittamalla tai mikromaksujen avulla.

Call of Duty: Warzone lainaa räiskintänsä suoraan Modern Warfaresta, mikä ei ole lainkaan huono asia. Ammuskelu toimii ja viihdyttää, minkä lisäksi juokseminen ja esimerkiksi ovien alas potkiminen tuntuu erittäin sulavalta, kuten Modern Warfaressa. Omaa kestävyyttä voi parantaa varusteisiin asetettavilla suojakilvillä, jonka vuoksi kuolema ei välttämättä korjaa pelaajaa aivan yhtä nopeasti kuin Modern Warfaren tavallisessa moninpelissä.

Warzonen omaperäisin uudistus on sen Gulag-vankila. Sen ansiosta kuolema ei välttämättä tarkoita erän päättymistä, vaan kuolleet pelaajat joutuvat Gulag-nimiseen vankilaan. Siellä pelaajat kohtaavat yhden vastustajan yksi vastaan yksi -ottelussa, jonka voittaja pääsee takaisin pelikentälle. Häviäjä puolestaan joutuu toivomaan, että joku elossa oleva joukkuetoveri onnistuu herättämään hänet henkiin maksamalla kohtuullisen ison summan rahaa.

Battle royale -pelimuodon lisäksi Warzonessa on vaihtoehtoinen Plunder-pelitila. Se ei ole aivan yhtä viimeistelty, mutta siinä tavoitteen on kerätä kartalta mahdollisimman paljon raakaa käteistä puolen tunnin aikana. Plunderissa kuolema ei tarkoita pelin loppua, vaan kartalle voi tehdän paluun.

Molemmat pelimuodot ovat hauskoja, eikä Warzonessa sinällään ole valittamista. Suurin kysymys lieneekin se, jaksaako battle royale kiinnostaa enää tässä vaiheessa konseptina. Muutaman menneen vuoden aikana on nähty niin paljon erilaisia battle royale -viritelmiä, että ne alkavat tulla korvista ulos.

Vaikka Warzone on sinällään hauska ja onnistunut peli, ei se välttämättä jaksa enää innostaa tässä vaiheessa. Toisaalta, jos battle royalet ovat edelleen lähellä sydäntä, on ilmainen Warzone ehdottomasti kokeilemisen arvoinen.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/ensituntumat-hitiksi-noussut-call-of-duty-warzone-ei-keksi-battle-royalea-uudelleen-mutta-se-ei-valttamatta-haittaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Steamin digitaalisena pelien kauppapaikkana haastaneella Epic Games Storella...
    digitaalinen pelimyynti
  • Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen saunaan

    Kuva: PlayStation 5 saapui Suomeen – Veimme sen saunaan

    Sony on toimittanut PlayStation 5:stä ensimmäiset testilaitteet valituille...
    Peliuutiset
  • Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Eräs pelialaa analysoiva ammattilainen on todennut, että Sony...
    Microsoft
  • Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin pelaajiin – Nyt mitta on täynnä seksismin, vihapu...

    Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin pelaajiin – Nyt mitta on täynnä seksismin, vihapu...

    Keskiviikkona 7. marraskuussa Helsingissä järjestetyssä Tasapeli-seminaarissa käsiteltiin nuorten...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Uusi Xbox tavoittelee suurenmoista pelattavuutta säväyttävän visuaalisen ilmeen...
    Pelit
  • Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Äänestys: PlayStation 5, Xbox Series X ja Xbox Series S – mikä uusista konsoleista näyttää mielestäs...

    Seuraavan konsolisukupolven julkaisuhetki lähestyy vääjäämättä. Mikä uusista konsoleista...
    Pelit
  • Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Kuvat: Tältä näyttää PlayStation 5 -ohjain DualSense

    Sony on esitellyt DualSense-nimisen PlayStation 5 -ohjaimen. Sony...
    DualSense
  • Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Diablo-faneja: “Olemme ensisijaisesti PC-kehittäjiä”

    Blizzard rauhoittelee mobiilipeliin pettyneitä Diablo-faneja: “Olemme ensisijaisesti PC-kehittäjiä”

    Marraskuun alussa selviää, esitteleekö Blizzard uuden Diablon. Blizzard...
    Blizzard
  • PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:n ulkonäkö on jo paljastunut virallisissa pressikuvissa...
    Pelit
  • Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Gigabyte lähtee ottamaan budjettinäytönohjainten markkinaa haltuun kolmella eri...
    Asus

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Ubisoft on kyllästynyt Steamiin, eikä se pidä peli...
Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille var...
GOG.comin kesäalennusmyynnit starttasivat – Nappaa...
TOP 8: Listasimme PlayStation 4:n oudoimmat ja tur...
Arvostelu: Vapiskaa Overwatch ja Counter-Strike – ...

Tekniikka uutisia

  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    Bethesdan markkinoinnista vastaavan Pete Hinesin mukaan The Elder...
    Bethesda
  • Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimensa

    Kummankin valmistajan kattaukseen kuuluu kaksi näytönohjainmallia. Gainwardin uutuudet...
    Asus
  • Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Klaustrofobista kauhua tarjoava, alun perin vuonna 2019 ilmestynyt...
    4A Games
  • Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Wedbush Securitiesille työskentelevän analyytikko Michael Pachterin mukaan Sony...
    E3 2019
  • Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Destiny 2 Shadowkeep esittelee Guardianien tähän mennessä suurimman...
    Destiny
  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset
  • Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Seuraava Xbox ei tule keskittymään pelkkään upeaan grafiikkaan, sillä tähtäimessä on myös äärimmäise...

    Uusi Xbox tavoittelee suurenmoista pelattavuutta säväyttävän visuaalisen ilmeen...
    Pelit
  • Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Moneenkin kertaan pelatut pelit voi saada tuntumaan aivan...
    Grand Theft Auto 5
  • Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Kuvat: Horizon Zero Dawn -sarjakuvan ensimmäinen numero ilmestyy elokuussa

    Horizon Zero Dawn kääntyy sarjakuvaksi. Guerrilla Games -studion...
    Horizon Zero Dawn

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Analyytikon mielipide: Sony tekee todella tyhmästi jättäessään E3-pelimessut väliin

    Wedbush Securitiesille työskentelevän analyytikko Michael Pachterin mukaan Sony...
    E3 2019
  • Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkialla – Näin luotiin A Plague Tale: Innocencen jyrsi...

    Video: Saastaisia ja vastenmielisiä rottia kaikkialla – Näin luotiin A Plague Tale: Innocencen jyrsi...

    A Plague Tale: Innocence julkaistaan ensi viikolla, ja...
    A Plague Tale: Innocence
  • Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Pohjois-Koreassa on nyt mahdollista pelata videopelejä valtiollisella Moranbong-pelikonsolilla....
    Pelikonsolit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme