Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei välttämättä haittaa

Posted on 14.3.2020

Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen, ilmaispelattava battle royale -versio. Testasimme, miltä uutuusräiskintä tuntuu, ja että onko battle royalessa enää vetovoimaa.


Julkaisupäivä: 13.3.2020
Studio: Infinity Ward
Julkaisija: Sony Interactive Entertainment
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1-3 per joukkue, 150 yhdessä erässä. 
Ikäraja: 18
Peliä pelattu testiä varten: kuusi tuntia


Call of Duty: Warzone ei edes yritä keksiä pyörää uudelleen, vaan se ottaa muun muassa PlayerUnknown’s Battlegroundista ja Fortnitesta tutun battle royale -pelimuodon ja yhdistää sen Modern Warfaresta tuttuihin aseisiin ja varusteisiin. Kuka tahansa muita battle royale -pelejä pelannut onkin heti kuin kotonaan Warzonessa, eikä pelin sääntöjen oppiminen vie aikaa.

Warzonessa yhteen erään osallistuu 150 pelaajaa, jotka on jaettu kolmen hengen joukkueisiin. Voittajajoukkue on se, joka pysyy pisimpään hengissä. Pelkkä yksinpeluu ei ole ainakaan toistaiseksi mahdollista, vaan yksinpelaajat yhdistetään muihin yksinpelaajiin ja taistelupareihin.

Hyvänä puolena peli tukee alustojen välistä yhteispeluuta, joten joukkueita voi muodostaa alustasta riippumatta. Pelaaminen yksin on ihan menevää, mutta Warzone on huomattavasti hauskempi yhdessä ystävien kanssa.

Warzonen kartta on varsin mittavan kokoinen ja siinä supistuva kaasupilvi rajaa pelaajat koko ajan pienemmälle alueelle. Liikkumista nopeuttavat mönkijät, autot, helikopterit ja muut sieltä sun täältä löytyvät muut ajoneuvot.

Kartalle lentokoneesta laskuvarjon avulla pudottautuvat pelajaat keräävät tuttuun tapaan aseita ja muita tarvikkeita maasta. Warzonen inventaariosysteemi on varsin yksinkertainen ja esimerkiksi ammukset tallettuvat pelaajan taskuihin automaattisesti ilman erillistä napinpainallusta. Aseita voi ostaa myös kartalta löytyvällä rahalla asekaupoista.

Kartta on suurikokoinen, joten muihin pelaajiin ei yleensä törmää aivan joka minuutti. Toisaalta muiden pelaajien kohtaaminen tuntuu olevan silti huomattavasti yleisempää kuin vaikkapa PUBGissa.

Varusteita ja aseita on ripoteltu mukavan reippaasti ympäri karttaa. Lisäksi taivaalta sataa silloin tällöin isompia varustelaatikoita, joista pelihahmolle voi saada kerralla kattavan ja kovatasoisen varustuksen. Kosmeettista varustusta pelihahmoille voi puolestaan hankkia battle passin antamia tehtäviä suorittamalla tai mikromaksujen avulla.

Call of Duty: Warzone lainaa räiskintänsä suoraan Modern Warfaresta, mikä ei ole lainkaan huono asia. Ammuskelu toimii ja viihdyttää, minkä lisäksi juokseminen ja esimerkiksi ovien alas potkiminen tuntuu erittäin sulavalta, kuten Modern Warfaressa. Omaa kestävyyttä voi parantaa varusteisiin asetettavilla suojakilvillä, jonka vuoksi kuolema ei välttämättä korjaa pelaajaa aivan yhtä nopeasti kuin Modern Warfaren tavallisessa moninpelissä.

Warzonen omaperäisin uudistus on sen Gulag-vankila. Sen ansiosta kuolema ei välttämättä tarkoita erän päättymistä, vaan kuolleet pelaajat joutuvat Gulag-nimiseen vankilaan. Siellä pelaajat kohtaavat yhden vastustajan yksi vastaan yksi -ottelussa, jonka voittaja pääsee takaisin pelikentälle. Häviäjä puolestaan joutuu toivomaan, että joku elossa oleva joukkuetoveri onnistuu herättämään hänet henkiin maksamalla kohtuullisen ison summan rahaa.

Battle royale -pelimuodon lisäksi Warzonessa on vaihtoehtoinen Plunder-pelitila. Se ei ole aivan yhtä viimeistelty, mutta siinä tavoitteen on kerätä kartalta mahdollisimman paljon raakaa käteistä puolen tunnin aikana. Plunderissa kuolema ei tarkoita pelin loppua, vaan kartalle voi tehdän paluun.

Molemmat pelimuodot ovat hauskoja, eikä Warzonessa sinällään ole valittamista. Suurin kysymys lieneekin se, jaksaako battle royale kiinnostaa enää tässä vaiheessa konseptina. Muutaman menneen vuoden aikana on nähty niin paljon erilaisia battle royale -viritelmiä, että ne alkavat tulla korvista ulos.

Vaikka Warzone on sinällään hauska ja onnistunut peli, ei se välttämättä jaksa enää innostaa tässä vaiheessa. Toisaalta, jos battle royalet ovat edelleen lähellä sydäntä, on ilmainen Warzone ehdottomasti kokeilemisen arvoinen.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/ensituntumat-hitiksi-noussut-call-of-duty-warzone-ei-keksi-battle-royalea-uudelleen-mutta-se-ei-valttamatta-haittaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft jäi kiinni – varasti sisältöä uuden konsolin esittelyvideoon

    Microsoft esitteli äskettäin videon, jolla julkistettiin Xbox Series...
    Microsoft
  • Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Kehittäjä: “Xbox Game Pass on ensimmäinen pelipalvelu, joka ei riistä meitä.”

    Microsoftia on äskettäin kehuttu siitä, kuinka se kohtelee...
    Microsoft
  • Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Final Fantasy VII Remakesta on jälleen paljastettu uusia...
    Final Fantasy VII Remake
  • Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Testi | Gigabyte Aero 15 OLED XD -kannettava – Loistava näyttö ja riittävästi potkua

    Tehokas, hyvä näyttö ja kohtuullinen koko. Tällaista yhdistelmää...
    4K
  • Kuvat: Tältä näyttää hämmentävä runkkauspeli Wanking Simulator

    Kuvat: Tältä näyttää hämmentävä runkkauspeli Wanking Simulator

    Nimestään huolimatta runkkauspeli Wanking Simulatorista julkaistuissa kuvakaappauksissa ei...
    Pelit
  • Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Mahdollinen PlayStation 5:n ominaisuus saattaa tehdä yksinpeleistäkin moninpelattavia

    Sony on hankkinut patentin toiminnolle, joka saatetaan nähdä...
    Pelit
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Nämä kuusi peliä saapuvat Xbox Game Pass -palveluun vielä tässä kuussa

    Nämä kuusi peliä saapuvat Xbox Game Pass -palveluun vielä tässä kuussa

    Helmikuussa Xbox Game Pass kasvaa kuudella julkaisulla. Xbox...
    Pelipalvelut
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat
  • Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Kuva: Milla Jovovich kantaa hillittömän kokoista miekkaa Monster Hunter -videopelileffan ensimmäises...

    Paul W.S. Andersonin ohjaama Monster Hunter julkaistaan syyskuussa....
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Työntekijä: toimintansa lopettavalla Telltale Game...
Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan T...
Armoton keskiaika kutsuu yhden euron hintaan: Humb...
Epic Games Storen pomo pilkkaa Steamia: “Emme myy ...
Strange Brigade -studio Rebellion hankki Rogue Tro...

Tekniikka uutisia

  • Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    Nyt voit juhlistaa God of Warin vuosijuhlia ilmaisilla PlayStation 4 teemoilla ja avatareilla

    God of War täyttää yhden vuoden 20. päivä...
    God of War
  • Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Final Fantasy VII ilmestyi Switchille bugin kanssa, joka estää kokonaan etenemisen

    Klassikkopeli Final Fantasy VII:stä ei Nintendo Switchillä ole...
    Final Fantasy VII
  • Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Vuonna 2021 Muropaketin peliosion lukijoita kiinnostivat erityisesti kestohitti...
    Peliuutiset
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Dota Underlordsin yksinkertainen shakkiruudukko kätkee taakseen koukuttavan strategiapeli...

    Arvostelu: Dota Underlordsin yksinkertainen shakkiruudukko kätkee taakseen koukuttavan strategiapeli...

    Niin kutsutuista Auto Battler -peleistä on hiljalleen kasvamassa...
    Dota 2
  • Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Netflix yllätti: Hittisarjalle on luvassa jatkoa jo ensi sunnuntaina – tai sitten joku on mokannut p...

    Konamin suosittuun Castlevania-videopelisarjaan pohjautuvalle Netflix-sarjalle on odotettu kolmatta...
    Castlevania
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa sy...

    Arvostelu | Watch Dogs Legion on hyvää viihdettä, mutta teknotrilleri ei kestä tarkastelua pintaa sy...

    Watch Dogs Legion tarjoilee koukuttavaa hakkeritoimintaa, mutta yhteiskunnallinen...
    Google Stadia
  • Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Hyvä peli viihdyttää useammankin kerran – Näillä viidellä vinkillä voit kokea Red Dead Redemptionin ...

    Moneenkin kertaan pelatut pelit voi saada tuntumaan aivan...
    Grand Theft Auto 5
  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit
  • Call of Duty: Black Ops 4 sai räjähtävän julkaisutrailerin yli kaksi viikkoa ennen ilmestymistä

    Call of Duty: Black Ops 4 sai räjähtävän julkaisutrailerin yli kaksi viikkoa ennen ilmestymistä

    Call of Duty: Black Ops 4:n uusin traileri esittelee pelikuvaa kaikista pelimuodoista. Call of Duty: Black Ops 4:n julkaisuun on vielä yli kaksi viikkoa aikaa, mutta pelin virallinen ”julkaisutraileri” on jo nyt … Lue koko artikkeli...
    Call of Duty
  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme