Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei välttämättä haittaa

Posted on 14.3.2020

Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen, ilmaispelattava battle royale -versio. Testasimme, miltä uutuusräiskintä tuntuu, ja että onko battle royalessa enää vetovoimaa.


Julkaisupäivä: 13.3.2020
Studio: Infinity Ward
Julkaisija: Sony Interactive Entertainment
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1-3 per joukkue, 150 yhdessä erässä. 
Ikäraja: 18
Peliä pelattu testiä varten: kuusi tuntia


Call of Duty: Warzone ei edes yritä keksiä pyörää uudelleen, vaan se ottaa muun muassa PlayerUnknown’s Battlegroundista ja Fortnitesta tutun battle royale -pelimuodon ja yhdistää sen Modern Warfaresta tuttuihin aseisiin ja varusteisiin. Kuka tahansa muita battle royale -pelejä pelannut onkin heti kuin kotonaan Warzonessa, eikä pelin sääntöjen oppiminen vie aikaa.

Warzonessa yhteen erään osallistuu 150 pelaajaa, jotka on jaettu kolmen hengen joukkueisiin. Voittajajoukkue on se, joka pysyy pisimpään hengissä. Pelkkä yksinpeluu ei ole ainakaan toistaiseksi mahdollista, vaan yksinpelaajat yhdistetään muihin yksinpelaajiin ja taistelupareihin.

Hyvänä puolena peli tukee alustojen välistä yhteispeluuta, joten joukkueita voi muodostaa alustasta riippumatta. Pelaaminen yksin on ihan menevää, mutta Warzone on huomattavasti hauskempi yhdessä ystävien kanssa.

Warzonen kartta on varsin mittavan kokoinen ja siinä supistuva kaasupilvi rajaa pelaajat koko ajan pienemmälle alueelle. Liikkumista nopeuttavat mönkijät, autot, helikopterit ja muut sieltä sun täältä löytyvät muut ajoneuvot.

Kartalle lentokoneesta laskuvarjon avulla pudottautuvat pelajaat keräävät tuttuun tapaan aseita ja muita tarvikkeita maasta. Warzonen inventaariosysteemi on varsin yksinkertainen ja esimerkiksi ammukset tallettuvat pelaajan taskuihin automaattisesti ilman erillistä napinpainallusta. Aseita voi ostaa myös kartalta löytyvällä rahalla asekaupoista.

Kartta on suurikokoinen, joten muihin pelaajiin ei yleensä törmää aivan joka minuutti. Toisaalta muiden pelaajien kohtaaminen tuntuu olevan silti huomattavasti yleisempää kuin vaikkapa PUBGissa.

Varusteita ja aseita on ripoteltu mukavan reippaasti ympäri karttaa. Lisäksi taivaalta sataa silloin tällöin isompia varustelaatikoita, joista pelihahmolle voi saada kerralla kattavan ja kovatasoisen varustuksen. Kosmeettista varustusta pelihahmoille voi puolestaan hankkia battle passin antamia tehtäviä suorittamalla tai mikromaksujen avulla.

Call of Duty: Warzone lainaa räiskintänsä suoraan Modern Warfaresta, mikä ei ole lainkaan huono asia. Ammuskelu toimii ja viihdyttää, minkä lisäksi juokseminen ja esimerkiksi ovien alas potkiminen tuntuu erittäin sulavalta, kuten Modern Warfaressa. Omaa kestävyyttä voi parantaa varusteisiin asetettavilla suojakilvillä, jonka vuoksi kuolema ei välttämättä korjaa pelaajaa aivan yhtä nopeasti kuin Modern Warfaren tavallisessa moninpelissä.

Warzonen omaperäisin uudistus on sen Gulag-vankila. Sen ansiosta kuolema ei välttämättä tarkoita erän päättymistä, vaan kuolleet pelaajat joutuvat Gulag-nimiseen vankilaan. Siellä pelaajat kohtaavat yhden vastustajan yksi vastaan yksi -ottelussa, jonka voittaja pääsee takaisin pelikentälle. Häviäjä puolestaan joutuu toivomaan, että joku elossa oleva joukkuetoveri onnistuu herättämään hänet henkiin maksamalla kohtuullisen ison summan rahaa.

Battle royale -pelimuodon lisäksi Warzonessa on vaihtoehtoinen Plunder-pelitila. Se ei ole aivan yhtä viimeistelty, mutta siinä tavoitteen on kerätä kartalta mahdollisimman paljon raakaa käteistä puolen tunnin aikana. Plunderissa kuolema ei tarkoita pelin loppua, vaan kartalle voi tehdän paluun.

Molemmat pelimuodot ovat hauskoja, eikä Warzonessa sinällään ole valittamista. Suurin kysymys lieneekin se, jaksaako battle royale kiinnostaa enää tässä vaiheessa konseptina. Muutaman menneen vuoden aikana on nähty niin paljon erilaisia battle royale -viritelmiä, että ne alkavat tulla korvista ulos.

Vaikka Warzone on sinällään hauska ja onnistunut peli, ei se välttämättä jaksa enää innostaa tässä vaiheessa. Toisaalta, jos battle royalet ovat edelleen lähellä sydäntä, on ilmainen Warzone ehdottomasti kokeilemisen arvoinen.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/ensituntumat-hitiksi-noussut-call-of-duty-warzone-ei-keksi-battle-royalea-uudelleen-mutta-se-ei-valttamatta-haittaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem
  • Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl-päivittäistavarakaupan Black Friday -alennuksista saattaa löytyä jotain odottamatonta,...
    Black Friday
  • NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    NVIDIA julkaisi GeForce 456.55 Game Ready WHQL -näytönohjainajurit

    Uudet ajurit lisäävät tuen Nvidia Reflex -toiminnolle Call...
    Call of Duty: Modern Warfare
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tästä huomionkipeästä hirvityksestä on tyydytys kauk...

    Ultimate Games ja MrCiatsku julkistivat aiemmin tällä viikolla...
    Peliarvostelut
  • Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Hideo Kojiman kiistelty patikkasimulaattori on PC:llä entistä kauniimpi,...
    Death Stranding
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Seesteinen Journey on julkaistu iOS-alustalle. Thatgamecompany-studion luomus Journey...
    ios-pelit
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Sisältö julki: Kaikkea tätä on luvassa Apex Legendsin seitsemännellä kaudella

    Sisältö julki: Kaikkea tätä on luvassa Apex Legendsin seitsemännellä kaudella

    Apex Legendsin seitsemäs tuotantokausi tuo mukanaan uuden sankarin,...
    Apex Legends

Aiheeseen liittyvät artikkelit

“The Last of Us Part II mullistaa sen, millaisia i...
Kuva: Little Nightmares 2:n uusi TV Edition on pak...
Testi:
HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hinta...
E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipele...
Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian tä...

Tekniikka uutisia

  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin

    Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin

    Cinemaware, josta muuten pulistiin sattumalta eilisessä videoblogissakin, yllättää. Firma näet julkaisee uudelleen vaivaiset 24 vuotta vanhan pelin. Eikä ihan mille tahansa peli-PC:lle, vaan Sega Megadrive-konsolille. It Came From the Desert: The...
    Pelit
  • Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStation 5:n ohjaimesta ja lisälaitteista

    DualSense-ohjaimesta löytyy herkullinen yksityiskohta tarkkasilmäisille pelaajille. PlayStation 5...
    DualSense
  • Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Epic Games Store on aiemmin antanut ilmaiseksi yksittäisiä...
    Epic Games
  • Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Microsoft tuo markkinoille rajoitetun painoksen Xbox One X:stä...
    Gears 5
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendo haastaa piraattisivuston oikeuteen – vaatii jättikorvauksia

    Nintendon pelejä netissä jakelevan sivuston ylläpitäjät ovat joutuneet...
    Nintendo
  • Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Bethesda korjasi Fallout 76:ssa todella helpon huijauksen mahdollistaneen bugin rajoittamalla PC-ver...

    Fallout 76:n fysiikkamoottorin toiminta perustuu ruudunpäivitysnopeuteen, mikä teki...
    Bethesda
  • Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    eFootball 2022:n julkaisu ei mennyt ihan putkeen. Nyt...
    eFootball
  • Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Haastattelussa esports-tähti Juhani ”Kantoraketti” Toivonen: ”Rainbow Six Siege on Suomessa pahasti ...

    Rainbow Six Siege on yksi maailman suosituimmista kilpailullisista...
    eSports
  • Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Googlelta odotettiin tälle illalle konsolipaljastusta. Sellaista ei kuitenkaan Game...
    Google

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudelleen käyttämällä ainoastaan Battlefield V:n ääniefekt...

    Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudelleen käyttämällä ainoastaan Battlefield V:n ääniefekt...

    YouTube-kanava UMadBroYolo on julkaissut videon, jossa The White Stripesin kappale Seven Nation Army soitetaan pelkkiä Battlefield V:n ääniefektejä käyttämällä. Battlefield V vaikuttaa ensitunnelmien perusteella varsin laadukk… Lue koko artikke...
    Battlefield V
  • PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    Sony testaa tällä hetkellä PlayStation-nimen vaihtoprosessia suljetussa betassa....
    Pelit
  • Indie-hitti Cuphead sai ilmaisen sisältöpäivityksen

    Indie-hitti Cuphead sai ilmaisen sisältöpäivityksen

    Parin vuoden takainen paljon kehuja kerännyt Cuphead on...
    Cuphead

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme