Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei välttämättä haittaa

Posted on 14.3.2020

Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen, ilmaispelattava battle royale -versio. Testasimme, miltä uutuusräiskintä tuntuu, ja että onko battle royalessa enää vetovoimaa.


Julkaisupäivä: 13.3.2020
Studio: Infinity Ward
Julkaisija: Sony Interactive Entertainment
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1-3 per joukkue, 150 yhdessä erässä. 
Ikäraja: 18
Peliä pelattu testiä varten: kuusi tuntia


Call of Duty: Warzone ei edes yritä keksiä pyörää uudelleen, vaan se ottaa muun muassa PlayerUnknown’s Battlegroundista ja Fortnitesta tutun battle royale -pelimuodon ja yhdistää sen Modern Warfaresta tuttuihin aseisiin ja varusteisiin. Kuka tahansa muita battle royale -pelejä pelannut onkin heti kuin kotonaan Warzonessa, eikä pelin sääntöjen oppiminen vie aikaa.

Warzonessa yhteen erään osallistuu 150 pelaajaa, jotka on jaettu kolmen hengen joukkueisiin. Voittajajoukkue on se, joka pysyy pisimpään hengissä. Pelkkä yksinpeluu ei ole ainakaan toistaiseksi mahdollista, vaan yksinpelaajat yhdistetään muihin yksinpelaajiin ja taistelupareihin.

Hyvänä puolena peli tukee alustojen välistä yhteispeluuta, joten joukkueita voi muodostaa alustasta riippumatta. Pelaaminen yksin on ihan menevää, mutta Warzone on huomattavasti hauskempi yhdessä ystävien kanssa.

Warzonen kartta on varsin mittavan kokoinen ja siinä supistuva kaasupilvi rajaa pelaajat koko ajan pienemmälle alueelle. Liikkumista nopeuttavat mönkijät, autot, helikopterit ja muut sieltä sun täältä löytyvät muut ajoneuvot.

Kartalle lentokoneesta laskuvarjon avulla pudottautuvat pelajaat keräävät tuttuun tapaan aseita ja muita tarvikkeita maasta. Warzonen inventaariosysteemi on varsin yksinkertainen ja esimerkiksi ammukset tallettuvat pelaajan taskuihin automaattisesti ilman erillistä napinpainallusta. Aseita voi ostaa myös kartalta löytyvällä rahalla asekaupoista.

Kartta on suurikokoinen, joten muihin pelaajiin ei yleensä törmää aivan joka minuutti. Toisaalta muiden pelaajien kohtaaminen tuntuu olevan silti huomattavasti yleisempää kuin vaikkapa PUBGissa.

Varusteita ja aseita on ripoteltu mukavan reippaasti ympäri karttaa. Lisäksi taivaalta sataa silloin tällöin isompia varustelaatikoita, joista pelihahmolle voi saada kerralla kattavan ja kovatasoisen varustuksen. Kosmeettista varustusta pelihahmoille voi puolestaan hankkia battle passin antamia tehtäviä suorittamalla tai mikromaksujen avulla.

Call of Duty: Warzone lainaa räiskintänsä suoraan Modern Warfaresta, mikä ei ole lainkaan huono asia. Ammuskelu toimii ja viihdyttää, minkä lisäksi juokseminen ja esimerkiksi ovien alas potkiminen tuntuu erittäin sulavalta, kuten Modern Warfaressa. Omaa kestävyyttä voi parantaa varusteisiin asetettavilla suojakilvillä, jonka vuoksi kuolema ei välttämättä korjaa pelaajaa aivan yhtä nopeasti kuin Modern Warfaren tavallisessa moninpelissä.

Warzonen omaperäisin uudistus on sen Gulag-vankila. Sen ansiosta kuolema ei välttämättä tarkoita erän päättymistä, vaan kuolleet pelaajat joutuvat Gulag-nimiseen vankilaan. Siellä pelaajat kohtaavat yhden vastustajan yksi vastaan yksi -ottelussa, jonka voittaja pääsee takaisin pelikentälle. Häviäjä puolestaan joutuu toivomaan, että joku elossa oleva joukkuetoveri onnistuu herättämään hänet henkiin maksamalla kohtuullisen ison summan rahaa.

Battle royale -pelimuodon lisäksi Warzonessa on vaihtoehtoinen Plunder-pelitila. Se ei ole aivan yhtä viimeistelty, mutta siinä tavoitteen on kerätä kartalta mahdollisimman paljon raakaa käteistä puolen tunnin aikana. Plunderissa kuolema ei tarkoita pelin loppua, vaan kartalle voi tehdän paluun.

Molemmat pelimuodot ovat hauskoja, eikä Warzonessa sinällään ole valittamista. Suurin kysymys lieneekin se, jaksaako battle royale kiinnostaa enää tässä vaiheessa konseptina. Muutaman menneen vuoden aikana on nähty niin paljon erilaisia battle royale -viritelmiä, että ne alkavat tulla korvista ulos.

Vaikka Warzone on sinällään hauska ja onnistunut peli, ei se välttämättä jaksa enää innostaa tässä vaiheessa. Toisaalta, jos battle royalet ovat edelleen lähellä sydäntä, on ilmainen Warzone ehdottomasti kokeilemisen arvoinen.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/ensituntumat-hitiksi-noussut-call-of-duty-warzone-ei-keksi-battle-royalea-uudelleen-mutta-se-ei-valttamatta-haittaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy uudemman kerran. Blizzard on kertonut,...
    Diablo
  • Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ihan pätevä peli, mutta battle royale -ähkyssä sii...

    Battle royale -pelejä on nykyään kolmetoista tusinassa. Vaikka...
    battle royale -pelit
  • Kuva: Tältä näyttää kyljellään oleva PlayStation 5

    Kuva: Tältä näyttää kyljellään oleva PlayStation 5

    Uudessa kuvassa nähdään, millainen on kyljellään lepäävä PlayStation...
    Pelit
  • Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Assassin’s Creed: Valhalla on peli, joka vetoaa varmasti...
    Assassin's Creed Valhalla
  • Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien pelien huipulla?

    Onko Remedy Gamesin julkaisema Control uusien pelien huipulla?

    Peliteollisuus sai 27. elokuuta 2019 pelattavakseen, koettavakseen sekä keskustelun kohteeksi suomalaisen Remedy Entertainmentin kehittämän sekä 505 Gamesin julkaiseman kolmannen persoonan ammuntapelin, Controlin. Tämä kutkuttavan jännittävä scifi-tr...
    Pelit
  • Capcom käynnisti mittavat alennusmyynnit, tarjouksessa esimerkiksi Resident Evil 2 ja Devil May Cry ...

    Capcom käynnisti mittavat alennusmyynnit, tarjouksessa esimerkiksi Resident Evil 2 ja Devil May Cry ...

    GOG-pelikaupan talvialennusten seasta löytyy kosolti mielenkiintoisia Capcom-pelejä. The...
    Capcom
  • Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat...

    Arvostelu | WRC 9 on tiukka rallipeli, joka haastaa Dirtin kunnolla – Vielä kun PC-version grafiikat...

    Rallin maailmanmestaruussarjan WRC:n virallinen lisenssipeli on edennyt yhdeksänteen...
    Ajopelit
  • Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patentti vihjaa mielenkiintoisista pistekirjoitukseen li...

    Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patentti vihjaa mielenkiintoisista pistekirjoitukseen li...

    Xboxin ohjaimeen liittyvä patentti antaa ymmärtää, että tulevaisuudessa...
    Microsoft
  • Paljastus pelihistoriasta: Alien vs. Predatorista oli kehitteillä kosminen jalkapallopeli

    Paljastus pelihistoriasta: Alien vs. Predatorista oli kehitteillä kosminen jalkapallopeli

    National Videogame Museum teki huikean löydön: hylätyn Alien...
    Alien
  • Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Huhu: The Witcher -sarjan toisella kaudella nähdään yksi fanien suosikkihirviöistä

    Netflixin The Witcher -sarjan toisella kaudella on huhun...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Arti...
Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille var...
Video: Näin hienolta näyttävät tulevaisuuden
pelit...
Tulipahan pelattua: Mikromaksut, tuotesijoittelu j...
Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällött...

Tekniikka uutisia

  • Sukella syvyyksiin, sillä tämä yksi viime vuoden parhaista peleistä on nyt Xbox Game Pass -palveluss...

    Sukella syvyyksiin, sillä tämä yksi viime vuoden parhaista peleistä on nyt Xbox Game Pass -palveluss...

    Xbox Games Pass on kasvanut jälleen uudella pelillä....
    Pelit
  • PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    Pelialan sisäpiiriläisen mukaan seuraava Sonyn pelikonsoli tulee ohittamaan...
    pelihuhut
  • Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Pääsimme testaamaan Disintegrationia nopeasti jo viime vuonna Gamescom...
    Disintegration
  • Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen Housemarque: “Battle royale -pelimme ei ole hitti”

    Suomalainen pitkän linjan pelistudio Housemarque mainostaa työn alla...
    battle royale -pelit
  • Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    IO Interactive on julkaissut PlayStation 4:lle ja Xbox...
    Hitman
  • Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Resident Evil 2:n upeasta remake-versiosta tarjolla jälleen uutta pelikuvaa

    Peliklassikko Resident Evil 2 julkaistaan täysin uusittuna versiona...
    Capcom
  • Testasimme Valorantin seuraavaa agenttia ja karttaa jo etukäteen – Joukkuetovereita parantava Skye v...

    Testasimme Valorantin seuraavaa agenttia ja karttaa jo etukäteen – Joukkuetovereita parantava Skye v...

    Pääsimme testaamaan Valorantin kolmannella kaudella julkaistavaa Skye-nimistä agenttia...
    Peliartikkelit
  • Minecraft Story Modesta joutuu nykyään maksamaan 100 euroa per jakso – ”Kyllä se on ihan oikea hinta...

    Minecraft Story Modesta joutuu nykyään maksamaan 100 euroa per jakso – ”Kyllä se on ihan oikea hinta...

    Telltalen Minecraft Story Moden episodien hinnoittelu Xbox 360:llä...
    Minecraft
  • Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Race of Championsissa uudet haastajat ottavat mittaa tunnetuista...
    eSports
  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Tässä PlayStation Storen laajat tarjoukset: Resident Evil 2, NieR: Automata ja moni muu huippupeli l...

    Suosittua Japanissa -tarjouskampanja heittää tarjouskoriin lukuisia pelejä merkittävillä...
    alennusmyynnit
  • Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Hideo Kojiman kiistelty patikkasimulaattori on PC:llä entistä kauniimpi,...
    Death Stranding
  • Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo on nyt saatavilla PC:lle

    Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo on nyt saatavilla PC:lle

    Alkujaan PlayStationille julkaistu Quantic Dreamin Beyond: Two Souls...
    Beyond: Two Souls

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme