Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätkin

Posted on 20.10.2021

Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti pätee myös autourheilussa. WRC 10 on pakollinen vuosipäivitys virallista WRC-lisenssiä kantavalle pelisarjalle.


WRC 10Julkaisupäivä: 9.9.2021
Studio: KT Racing
Julkaisija: Nacon
Saatavilla: PlayStation 4 & 5, PC (Windows, testattu) & Xbox One & Series X/S
Pelaajia: Yksinpeli ja moninpeli
Ikäraja: K3
Peliä pelattu arvostelua varten: 10 tuntia


Rallin kauneus piilee siinä, että se mittaa niin kuskin kuin kartanlukijan taitoja, mutta huomiotta ei jää myöskään talli. Jos ajokki uudelleenmuotoillaan erikoiskokeella perunaksi, uljaat mekaanikot tekevät kaikkensa, jotta autolla pystyisi vielä kisaamaan seuraavalla etapilla. Nuo kaikki elementit on saatu mahtumaan tälläkin kertaa WRC 10 -peliin.

Kuten niin monesti aiemminkin, pelin ytimenä toimii uratila, jossa pelaaja laitetaan kipuamaan kohti uljainta, eli rallin maailmanmestaruutta. Kipuaminen alkaa joko Junior WRC- tai WRC3-sarjasta. Silmissä kiiltää luonnollisesti kohoaminen WRC-sarjaan ja sen voitto.

Osana uratilaa pelaajan pitää pyörittää itse tallia. Lähinnä se on mikromanagerointia, joka alkaa puuduttaa pahasti jo ensimmäisen kauden aikana. Käytännössä pelaaja joutuu huolehtimaan siitä, että tallista löytyy mekaanikot, managerit, meteorologit ja muut besserwisserit, jotta homma sujuu. Tallinäkymässä suurin osa ajasta menee plärätessä kalenteria, sillä sen kautta valitaan aktiviteetit, joihin osallistutaan. Tuntemattomasta syystä jokainen aktiviteetti pitää ensin aktivoida kalenterista ja sen jälkeen pitää loikata toiseen valikkoon käynnistämään aktiviteetti, vaikka kyseessä olisi pelkkä lepo.

Virallisten rallien ohessa pelaaja voi käydä polttamassa kumia harjoitusradalla tai osallistua äärimmäisten olosuhteiden kisaan, jossa ajetaan huonoon kuntoon moukaroidulla autolla yöllä ja vielä koiranilmassa. Jälkimmäinen antaa hyvää osviittaa siitä, mitä voi pahimmillaan olla vastassa normaalien rallien puitteissa. Ajottain tarjolla on myös valmistajien karsintoja. Ne tarjoavat tilaisuuden loikata toiseen talliin – jos siis karsinnassa pärjää. Ja mikäli uratilan kalenterirallille haluaa vaihtelua, vaihtoehtona on ajaa yksittäisiä ralleja tai erikoiskokeita. Niissä painopiste on puhtaasti ajamisessa.

WRC 10

Mikäli tekoälyn kellottamat ajat erikoiskokeille eivät tarjoa riittävää haastetta, voi mestaruudesta kilvoitella toisten ihmiskuskien kanssa. Yksinpelin tapaan muiden kanssa voi kilvoitella kokonaisissa ralleissa tai yksittäisillä erikoiskokeilla. Romurallia ei varsinaisesti ole tarjolla, sillä kilpakumppanit näkyvät ruudulla haamuautoina. Todellinen pari- tai kaverisuhdetesti on sen sijaan Co-Driver -pelimuoto, jossa toinen pelaaja hoitaa ajamisen ja toinen nuottien lukemisen kuskille. Pelitilaa voisi luonnehtia äkkiseltään Monopoli- tai Alias-lautapelien virtuaaliseksi vastineeksi. Harmillisesti pelitilan aula kumisi tyhjyyttään jo pari viikkoa pelin julkaisun jälkeen.

Kuluvan rallikauden ohessa WRC 10 juhlistaa näyttävästi rallin 50-vuotiasta taivalta. Pelistä löytyykin oma erillinen 50th Anniversary -tila, jossa päästään ajamaan historiallisia erikoiskokeita legendaarisilla autoilla. Puolivillaisen rallifanin sydäntä lämmittää erityisesti se, kun erikoiskokeita pääsee paahtamaan Juha Kankkusen, Ari Vatasen tai Marcus ”Bosse” Grönholmin saappaissa. Ja luonnollisesti niillä autoilla, jotka toimivat heidän menestyksen instrumentteina. Erikoiskokeiden kurveja pääsee nuolemaan mm. Peugeotin 205 T16 Evo 2:lla, Lancian Stratoksella ja vuoden 1985 Audi Sport Quattro S1:llä.

Sisällön puolesta WRC 10:n paketti on siis varsin laadukas ja laaja. Ajotaitojaan pääsee mittaamaan yhteensä 120 erikoiskokeella. Laaja autokattaus pitää huolen siitä, että tuntuma samoissa mutkissa on aina hieman erilainen.

WRC 10

Entä sitten se ajotuntuma? Sen voi sanoa suoraan, että se on parempi kuin viimeksi arvostelemassani osassa eli WRC 8:ssa. Ainakin pädiohjaimella tuntuma on varsin mukaansa tempaava ja epäilemättä vielä parempi ratin ja poljinten yhdistelmällä. Nelivetoautojen käskyttäminen kaasua käyttäen tuntui luontevalta ja sujuvalta. Etu- tai takavetoautoissa tuntuma on luonnollisesti eri, mutta ne eivät muutenkaan kuulu kovinpaan kärkeen, kun kilpaillaan rallin mestaruussarjan kirkkaimmassa kastissa.

Ajoapuina peli tarjoaa pelaajalle ABS-jarruja ja luistonestoa. Paljastettakoon, että ajotuntuma oli huomattavasti parempi ilman noita apuja. Lisäksi pelaaja voi ottaa kontolleen myös vaihteiden vaihtamisen. Itse suosin puoliautomaattista toimintoa, jolloin voin tarvittaessa itse nykiä keppiä, jos automaatti ei ole tilanteen tasalla.

Lisäannos realismia on tarjolla itse ralleissa, joissa voi määrittää, miten realistisia auton saamat kolhut ja renkaiden kuluminen ovat. Uratilassa pelaajalle tarjotaan jokaisen rallin yhteydessä mahdollisuus muuttaa tuota realismin arvoa. Omalla ajotyylillä renkaat tuppasivat kulumaan varsin agressiivisesti jo keskitaso-asetuksella.

WRC 10

WRC 10:n yksi ärsytyksen aihe onkin rengasralli. Rajallinen määrä renkaita yhtä rallia kohden on luonnollista ja ymmärrettävää. Mutta kenen vatipään idea on ottaa kuivalle asfaltille tarkoitettuja renkaita Monte Carlon ralliin, jossa ajetaan Ranskan Alpeilla lumisilla ja jäisillä teillä? Siinä kohtaa bensa karkaa suonista, kun joutuu tekemän valinnan loppuun kulutettujen ja keliin sopimattomien renkaiden välillä.

Rengasperseilyn ohessa esiin nousee pelin toinen iso aikasakko. WRC 10 nimittäin pihistelee varsin rujosti tärkeän tiedon suhteen. Latausruuduilla kyllä kerrotaan kaikenlaista nippelitietoa, mutta tärkeät informaationjyvät pidetään piilossa. Luonnollisesti autoja pystyy ja kannattaakin säätää. Ongelmana on vain se, että peli ei kerro, miten namiskojen säädöt vaikuttaa auton käytökseen. Aiheutuuko säädöstä yli- tai aliohjautumista, paraneeko pito tasaisella asfaltilla jne. Tämä asia osattiin hoitaa jo 21 vuotta sitten julkaistussa Colin McRae 2.0 -pelissä. Pelin aikana ei huvittaisi lähteä kaivelemaan internetin syövereistä, että mitä mikäkin namiska tekee.

Kolmas aikasakko, vaikkakin vältettävä, tulee epärealistisesta tuulilasin likaantumisesta. Tämä häiritsi ainoastaan silloin, kun peltilehmää ajaa kuskin kuvakulmasta. Ajaessa tuulilasiin kertyy likaa selittämättömällä tavalla ja sitä sontaa pitää olla pyyhkimässä pois silmiltä alituiseen. Lika tarttuu tuulilasiin, vaikka tie on kuiva ja sää aurinkoinen. Tuulilasin pyyhkimiä saa olla vispaamassa 5-10 sekunnin välein ja se ei varsinaisesti helpota ajamiseen keskittymistä. Tuntuukin hieman erikoiselta, että autettisimman kuvakulman käyttäjää rankaistaan kaikkein kovimmin.

WRC 10

Pelin visuaalinen toteutus ei ansaitse sekään ruusuja. Peltilehmiin on panostettu täydellä sydämellä, mutta maisemat ja ratojen varrella pällistelevät ihmiset eivät vakuuta. Grafiikka näyttää pahasti vanhentuneelta varsinkin, jos sitä vertaa muihin moderneihin ajopeleihin Positiivista on se, että ainakin Suomen rallissa maisemat näyttävät autenttisilta. Teiden poskessa puskevat lupiiniesiintymät ja hillityt maalaismaisemat sorateiden varrella onnistuvat hyvin illuusion luomisessa. Äänimaailmaa voi kehua hyväksi, vaikka hevosvoimien määrä ja laatu ei välity aivan täydellä teholla autojen äänistä. Pieni ripaus lisää moottorin raivoa olisi vahvistanut tunnetta siitä, että nyt ajetaan todellakin kilpaa järeällä kalustolla.

Aikasakoistaan huolimatta WRC 10 nousee loppusijoituksessaan varsin korkealle. Pelikokemusta kurittaneet puutteet rankaisevat lähinnä asiaan vihkiytymättömiä tiedon pihtaamisella ja kuskin kuvakulmaa käyttäviä paskaisella tuulilasilla. Loppujen lopuksi rallipelissä tärkeintä on, mitä tapahtuu erikoiskokeen startin ja maaliviivan välissä. Sillä saralla WRC 10 onnistuu oikein hyvin. Lisäksi nostalgiakuorrutus jättää peliin sen verran hyvän hyvän jälkimaun, että rikkeetkään eivät tunnu niin pahalta.

WRC 10

Arvosana: 3,5/5
”WRC 10 on ihan pätevä lisä pelisarjaan”.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-wrc-10-on-onnistunut-rallipeli-vaikka-rengasperseily-ja-likainen-tuulilasi-arsyttivatkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Pelihistoriankirjojen alaviitteeksi jäänyt Doom 64 nousee viimein unohduksista,...
    Doom
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    PlayStation-pomo selitti, miksi alustojen välisen yhteispeluun tuominen PlayStation 4:lle kesti niin...

    Sony salli äskettäin alustojen välisen yhteispeluun PlayStation 4:llä...
    alustojen välinen yhteispeluu
  • Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Ubisoftin Assassin’s Creedit mobiililaitteille tuova spin-off AC Rebellion...
    Assassin's Creed
  • Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Steamin digitaalisena pelien kauppapaikkana haastaneella Epic Games Storella...
    digitaalinen pelimyynti
  • Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Arvostelu: Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle on pakkohankinta jokaiselle hyvää toimin...

    Kulttikaksikon remasteroiva juhlakokoelma ei pilaa ajan kultaamia muistoja....
    Bayonetta
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Artifactin henkiin suurilla muutoksilla

    Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Artifactin henkiin suurilla muutoksilla

    Valve on julkaissut tiedotteen, jonka mukaan kehittäjä aikoo...
    Artifact
  • Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Jos jostain syystä inhoaa partoja, voi tuoreintakin God...
    God of War
  • Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Sopupelit vaivasivat australialaista CS:GO-turnausta. Kuusi henkilöä on pidätetty,...
    Counter-Strike: Global Offensive

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Ensituntumat: The Sinking City kompastuu kauhuseik...
Sword ja Shield -pelien Pokémon-valikoima vuoti ju...
Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin...
Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysi...
Äänestys:
OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 207...

Tekniikka uutisia

  • Civilization 5 -kehittäjän seitsemän vuotta hiottu At the Gates sai julkaisupäivän lisäksi trailerin

    Civilization 5 -kehittäjän seitsemän vuotta hiottu At the Gates sai julkaisupäivän lisäksi trailerin

    Sivilisaation loppuromahdukseen keskittyvälle At the Gatesille on annettu...
    At the Gates
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Arvostelu: AC Rebellion on mobiili yhdistelmä Assassin’s Creedejä, Fallout Shelteriä ja XCOMia

    Ubisoftin Assassin’s Creedit mobiililaitteille tuova spin-off AC Rebellion...
    Assassin's Creed
  • Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Fortniten kehittäjänä tunnettu Epic Games on nyt avannut...
    Epic Games
  • Huhu: PlayStation 5 julkistetaan lähikuukausina – pelikone ilmestyy kauppoihin ensi vuonna uudistetu...

    Huhu: PlayStation 5 julkistetaan lähikuukausina – pelikone ilmestyy kauppoihin ensi vuonna uudistetu...

    PlayStation 5 julkaistaan ensi vuonna, ja sen mukana...
    Huhut
  • Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin pelaajiin – Nyt mitta on täynnä seksismin, vihapu...

    Katsaus: Toksinen pelikulttuuri vaikuttaa kaikkiin pelaajiin – Nyt mitta on täynnä seksismin, vihapu...

    Keskiviikkona 7. marraskuussa Helsingissä järjestetyssä Tasapeli-seminaarissa käsiteltiin nuorten...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Nintendo joutuu oikeuden eteen selvittämään, miksi sen pelien ennakkotilauksia ei voi peruuttaa

    Nintendo joutuu oikeuden eteen selvittämään, miksi sen pelien ennakkotilauksia ei voi peruuttaa

    Nintendo saattaa rikkoa eurooppalaista lakia, koska sen myymien...
    Ennakkotilaukset
  • Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei v...

    Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen,...
    Call of Duty
  • Arvostelu: Pelien äärettömät maailmat -uutuuskirja on erinomainen ja hyvin sanailtu sukellus rakkaas...

    Arvostelu: Pelien äärettömät maailmat -uutuuskirja on erinomainen ja hyvin sanailtu sukellus rakkaas...

    ”Pelien äärettömät maailmat on erinomainen ja hyvin sanailtu...
    Peliarvostelut
  • PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:n ulkonäkö on jo paljastunut virallisissa pressikuvissa...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Tulipahan pelattua | Gamedec on lupaavaa cyberpunkia, mutta valtavat tekstiseinät tekevät aivoista p...

    Pienten resurssien Gametec-peli lentää aivan liian korkealle, ja...
    kyberpunk
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Call of Duty: Black Ops 4:n laajennukset ja tapahtumat saapuvat jälleen PlayStation 4:lle ennen muita alustoja. Yksinoikeusaikaa on kuitenkin lyhennetty tuntuvasti. Call of Duty -pelien laajennukset ja muu pelisisältö on jo useamman vuoden aj… ...
    Activision

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme