Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Uusi Foundation-tv-sarja vain raapaisee scifi-klassikon pintaa, mutta näyttää kertakaikkisen upealta

Posted on 27.9.2021

Isaac Asimovin Säätiö-kirjoihin pohjaavan ja jättibudjetilla tehdyn Foundation-tv-sarjan ensimmäinen kausi tuntuu pitkältä prologilta. Laura Birn loistaa epätasaisessa tieteiseepoksessa vaikeassa roolissaan. 

Vain viikko Denis Villeneuven mahtipontisen Dyyni-tulkinnan jälkeen ilmestyy toinen scifi-kirjallisuuden klassikkoon perustuva filmatisointi. Myös Isaac Asimovin vuonna 1951 julkaistua Säätiötä on pidetty lähes mahdottomana muokata elokuvan tai tv-sarjan muotoon. Massiivisista, lukemattomiin suuntiin rönsyilevistä ja pitkiä aikakausia kattavista tarinoista Dyyni-elokuva onnistuu tv-sarjaksi kääntynyttä Foundationia paremmin.

Apple TV+:n jättibudjetilla tehdyn Foundation-sarjan luojana ja pääpäsmärinä toimii David S. Goyer, joka on kertonut kerta toisensa jälkeen olevansa kirjasarjan intohimoinen fani. Se pitää taatusti paikkansa, sillä käsitellessään kirjoista tuttuja vaikeita ja monimutkaisia aiheita Applen uutuussarja tuntuu Säätiöltä, mutta vain hetkittäin.

Säätiö ja sen jatko-osat kertovat niin valtavan monisyisen ja tuhat vuotta kattavan kertomuksen, että tv-adaptaatio eroaa pakostikin alkuperäistarinasta radikaalisti. Juonen lähtökohdat ja kantavat ideat ovat kyllä samoja, mutta yhteiskuntien kohtaloista valtavan pitkien aikojen saatossa kertovan kirjan skaalaa on ollut pakko tiivistää. Pääosiin nostetaan korkealentoisten ideoiden ja pohdinnan rinnalle ja sijaan enemmän tai vähemmän kiinnostavia henkilöhahmoja.

Foundation-sarja sijoittuu tulevaisuuteen, missä ihmiskunta on rakentanut jättimäisen, miljoonia planeettoja sisältävän galaktisen imperiumin pitämään yllä rauhaa. Jared Harrisin esittämä tiedemies, matemaatikko ja psykohistorian tutkija Hari Seldon ennustaa imperiumin tuhoutuvan. Kymmenien tuhansien vuosien mittainen kaaos, sota ja synkkyyden kausi voidaan kuitenkin hänen laskelmiensa mukaan lyhentää vain tuhannen vuoden mittaiseksi. Ihmiskunnalla on vielä toivoa Seldonin kehittämänsä Säätiön avulla, vaikkei hänen mallinsa pystykään estämään tulevaa tuhoa kokonaan.

Hallitsijat eivät tietenkään ole innoissaan ihaillun tieteilijän puheista, vaan hänet karkotetaan galaksin äärilaidoille. Siellä Sheldon seuraajineen aloittaa jättiurakan, eli Säätiön rakentamisen.

Foundationiin on syydetty valtavat summat rahaa. Ohjaus, tehosteet, vaatetus, maskeeraus, lavastus, kuvaus, leikkaus ja niin edelleen – kaikki on ensiluokkaista. Apple yrittää selvästi toisintaa HBO:n Game of Thrones -epookin menestyksen. Fantasian tilalla on tieteiskertomus, mutta sarjan mittakaava on sama. David S. Goyer suunnittelee sarjasta jopa kahdeksan kauden mittaista kokonaisuutta.

Kunnianhimoinen hanke toimii osittain erinomaisesti, mutta ensimmäisen tuotantokausi jää paikoin jurnuttamaan pahasti paikoilleen kirjan noin sadan ensimmäisen sivun tapahtumiin. Se on suht varmaa, että kovimmat Säätiö-fanit tuskin innostuvat tästä versiosta. Osalla kymmenestä jaksosta ei ole kirjan kanssa muuta yhteistä kuin nimi.

Foundation on tiivistetty periaatteessa kolmeen eri juonikuvioon. Yksi seuraa Hari Sheldonin ja hänen oppilaansa tohtori Gaal Dornickin (Lou Llob) matkaa ja yritystä perustaa Säätiö maailmankaikkeuden laidalle. Gaalin veden vallassa olevan kotiplaneetan johtajat pitävät tiedemiehiä kerettiläisinä ja kieltävät merenpinnan nousun. Sarja on päivitetty kommentoimaan myös nykyhetkeä, mutta seuraa tarkasti kirjojen teemaa, jossa tiede ja päättely päihittävät uskonnot, uskomukset ja taikauskon.

Asimovin kirjojen hahmot olivat melkein kaikki miehiä. Goyerin versiossa esimerkiksi Gaalin hahmosta on tehty nainen, jonka tarina työnnetään kauden puolivälissä hieman töksähtäen syrjään. Toisen juonikuvion päähenkilö, jo syrjäiselle planeetalle perustetun Säätiön johtohahmo Salvor Hardin (Leah Harvey) on myös keikautettu naiseksi.

Kolmas juonikuvio keskittyy galaktisen imperiumin keisariin, jonka tarinaan tehty muutos on sarjan kekseliäin. Keisari Cleon voi olla mukana kertomuksessa vaikka kuinka pitkään, sillä tv-versiossa hallitsijat ovat olleet jo satojen vuosien ajan klooneja. Vallassa on koko ajan kolme eri ikäistä versiota samasta miehestä. Geneettisen dynastian nuorin on Brother Dawn, keski-ikäinen versio on Brother Day ja vanhempi herroista Brother Dusk. Sukupolven vaihtuessa vanhin väistyy ja hänet surmataan juhlamenoin. Kloonitehtaasta tuodaan uusi Veli Dawn, jonka edeltäjästä tulee Day ja edeltävästä Daysta Dusk.

Johtavaa keisari Dayta esittää taidokkaasti Lee Pace. Näyttelijöistä loistavat hänen lisäkseen myös Harris ja erityisesti Laura Birn keisarin apulaisena Eto Demerzelinä.

Birnin hahmo nousee kauden edetessä tärkeään rooliin, mutta ei spoilata sen enempää kuin mitä kahdessa jo esitetyssä jaksossa näytettiin. Hieman yllättäen sarja paljastaa saman tien Demerzelin olevan robotti, jonka osittain tunteettomaan rooliin Birnin monotoninen suomalaisaksentti sopii täydellisesti. Kone on tietyllä tavoin sarjan hahmoista inhimillisin, oltuaan ihmisten seurassa todella pitkään. Birnin moniulotteinen suoritus tuo lämpöä hahmoon, joka ei monen muun päähenkilön tavoin suolla epäaidon kuuloista dialogia puupökkelönä. Kauden loppua kohden androidi muuttuu jopa eksentriseksi.

Sheldon pystyy ennustamaan kaavoistaan yhteiskuntien kohtalot satojen ja jopa tuhansien vuosien päähän, mutta yksittäisen ihmisen aikeista tai teoista hän ei tiedä ennalta. Sarjan on silti pakko keskittyä tiettyihin hahmoihin jaksosta toiseen. Kukaan ei pysyisi perässä jos se hyppisi koko ajan satoja vuosia eteenpäin, esitellen joka jaksossa uusia ihmisiä.

Keisarin kloonaaminen on näppärä idea kuljettaa samaa hahmoa läpi vuosisatojen. Mukana on muitakin keinoja, mutta ne esitellään vasta myöhemmissä jaksoissa. Osa kirjojen pitkän pohtivista keskusteluista kääntyy Goyerin käsittelyssä tehostekavalkadiksi, toiminnaksi ja räjähdyksiksi.

Sarjan erilaiset planeetat ja massiiviset rakennelmat näyttävät upeilta, mutta turhan moni kauden kymmenestä jaksosta keskittyy Salvorin tarinaan, jonka keskiössä on terrorismi ja kosto. Onneksi muissa stooreissa on mukana myös reippaasti tunteita, sillä Salvorin muuttaminen toimintasankariksi on puuduttavaa katsottavaa. Nyky-scifissä on nähty jo aivan tarpeeksi eeppistä actionia.

Mutta räiskintäkin tapahtuu upeissa maisemissa. Sarjan vieraat planeetat, avaruusalukset ja toismaailmallinen tekniikka ovat kuin taideteoksia. Komean pinnan alla hurisee tuntematon tulevaisuusteknologia, ikään kuin jokin suurempi, mahdollisuus syvällisempään ja haastavampaan jatkoon. Kone käynnistyy vain jos katsojat saadaan koukutettua mukaan suoraviivaisella ja turhankin tutun oloisella avaruuspektaakkelilla.

Vaikka David S. Goyerin Foundation ei hypi jatkuvasti satoja vuosia ajassa, niin pelkkä tapahtumapaikkojen ja hahmojen määrä on melkoinen. Alkuperäismateriaalia tuntematon saattaa tipahtaa kyydistä. Itsekin sain kelata muutamaan otteeseen taaksepäin, sillä sekä ihmisten ja heidän kulttuuriensa suhteet toisiinsa ovat monimutkaisia.

Foundationin ensimmäinen kausi on epätasainen – paikoin aivan liian simppeli ja välillä turhan monimutkainen. Erityisesti poliittinen juonittelu tuntuu turhalta, mutta tieteen ja uskonnon, sekä yksilön ja yhteiskunnan välisten teemojen pohdinta on kiehtovaa. Osa juonikuvioista on kuin pitkää prologia, joka esittelee sarjan universumia ja petaa pelkästään tulevaa. Muutaman hahmon juonet eivät taas tunnu tietävän lainkaan mihin suuntaan lähteä.

Toivottavasti Goyer saa tehdä kallista avaruusspektaakkelia mahdollisimman monta kautta, sillä mahdollisuudet paljon parempaan ovat olemassa. Foundationin ensimmäinen kausi on vain pintaraapaisu kirjaklassikoiden maailmaan.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-foundation-saatio-tv-sarja/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tätä tuskin tiesit: Ilman Ant-Man-tähti Paul Ruddia ei Titanicia sellaisena kuin elokuvan tunnemme o...

    Tätä tuskin tiesit: Ilman Ant-Man-tähti Paul Ruddia ei Titanicia sellaisena kuin elokuvan tunnemme o...

    Ant-Man-elokuvista tuttu Paul Rudd on kertonut, miten hän...
    Elokuvauutiset
  • Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 18 vuotta odotettuun ensi-iltaan enää pari viikkoa

    Uusi traileri muistuttaa, että neljäs Matrix-elokuva on vihdoinkin...
    elokuvatrailerit
  • Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Äänestys | Netflix-elokuva Don’t Look Up on jakanut mielipiteet – oliko se mielestäsi hitti vai huti...

    Adam McKayn ”ilmastonmuutoselokuva” Don’t Look Up on jakanut...
    Don't Look Up
  • Kuvat: James Bond -tähti Daniel Craigia ei paljoa naurata uuden 007-elokuvan promokuvissa

    Kuvat: James Bond -tähti Daniel Craigia ei paljoa naurata uuden 007-elokuvan promokuvissa

    Metro-Goldwyn-Mayer Pictures on julkaissut uusia making of -kuvia...
    007 No Time to Die
  • Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II pääsi Guinnessin ennätystenkirjaan, mutta EA on tuskin saavutuksesta kovin ...

    Star Wars Battlefront II:n mikromaksuja ympäröi julkaisun aikaan...
    EA
  • HBO Nordicin uutuudet viikolla 39: Tieteisjännäri Manifest, mustan huumorin toimintasarja Mr. Inbetw...

    HBO Nordicin uutuudet viikolla 39: Tieteisjännäri Manifest, mustan huumorin toimintasarja Mr. Inbetw...

    Tällä viikolla HBO Nordicin ohjelmistossa alkaa kaksi mielenkiintoiselta kuulostavaa sarjaa. Manifestissa yhden lennon aikana muualla maailmassa on hujahtanut viisi vuotta ja matkustajien e… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/...
    Elokuvat
  • Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Jamie Foxx palaa Electron rooliin seuraavassa Spider-Man -elokuvassa

    Hämähäkkimiehen näyttelijät vaihtuvat, mutta muita hahmoja esittävät tutut...
    Elokuvat
  • Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Sonic näyttäytyy tuoreessa kuvassa aivan uudenlaisessa valossa. Tuoreimman...
    Elokuvat
  • Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    Kuvat: Netflix vihjasi mitä The Witcherin toinen tuotantokausi katsojille tarjoaa

    The Witcherin toisen kauden uusissa kuvissa nähdään Ciriä...
    Elokuvat
  • Toimituksen koronakaranteenivinkit – Näiden sarjakuvien, kirjojen ja sarjojen parissa viihdymme nyt

    Toimituksen koronakaranteenivinkit – Näiden sarjakuvien, kirjojen ja sarjojen parissa viihdymme nyt

    Muropaketin elokuvatoimitus listasi, minkä viihteen parissa koronakotoilu sujuu....
    Elokuva-artikkelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kuva: Tältä näyttää
Marvel Studiosin seuraavan sup...
Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroris...
Edes suositun Star Wars -alienin näyttelijä ei pit...
Kuva: Näin selvästi koronavirus on lisännyt Netfli...
Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-ho...

Tekniikka uutisia

  • Vieläkö muistat länkkäriklassikko Huuliharppukostajan alkuperäisen nimen? – ”Suomentaja on ollut luo...

    Vieläkö muistat länkkäriklassikko Huuliharppukostajan alkuperäisen nimen? – ”Suomentaja on ollut luo...

    Hero-kanava esittää maanantai-illan elokuvana länkkäriklassikon Huuliharppukostaja. Huuliharppukostaja eli...
    Elokuvauutiset
  • Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    Pakollista nähtävää kaikille kauhufaneille: Jos katsot tänä vuonna vain yhden videon The Thing -elok...

    The Thing -remaken konseptitaiteesta on julkaistu puolen tunnin...
    Elokuvat
  • USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    USA:n katsotuimmaksi leffaksi nousi ”kamala sekasotku”, joka pudotti 007 No Time to Dien TOP 10 -lis...

    Loputtomalta tuntuvan Halloween-elokuvasarjan tuorein osa, Halloween Kills, onnistui...
    007 No Time to Die
  • Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä elokuvista – Koko ajan sataa ja lopussa kaikki mene...

    Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä elokuvista – Koko ajan sataa ja lopussa kaikki mene...

    Miten hyvin David Fincherin vuoden 1995 mestariteos Seven...
    Elokuvauutiset
  • Edes suositun Star Wars -alienin näyttelijä ei pitänyt tavasta, jolla hänen hahmonsa kuoli Star Wars...

    Edes suositun Star Wars -alienin näyttelijä ei pitänyt tavasta, jolla hänen hahmonsa kuoli Star Wars...

    Amiraali Ackbaria Star Wars: The Last Jedissä esittänyt...
    Admiral Ackbar
  • Disney aikoo käyttää ensi vuonna 33 miljardia dollaria pelkästään elokuvien ja tv-sarjojen tekemisee...

    Disney aikoo käyttää ensi vuonna 33 miljardia dollaria pelkästään elokuvien ja tv-sarjojen tekemisee...

    Disneyn uuden sisällön ja nimikkeiden budjetti on täysin...
    20th Century Fox
  • Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoinkin takaisin moottoripyörän selkään – 13 vuotta od...

    Arvostelu | Näyttelijä Ewan McGregor pääsi vihdoinkin takaisin moottoripyörän selkään – 13 vuotta od...

    Ewan McGregor ja Charley Boorman palaavat 13 vuoden...
    Apple TV Plus
  • Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulkinta vuoden 1992 klassikosta

    Kuvat: Syksyn odotetuin kauhuelokuva on uusi tulkinta vuoden 1992 klassikosta

    Candyman-kauhuelokuvan henkinen jatko-osa nähdään lokakuussa. Total Film on...
    Candyman
  • Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on...
    Cobie Smulders
  • Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Netflixin The Witcher -sarjan ensimmäinen sivuprojekti on tyylikäs...
    Elokuva-arvostelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa,...
    Ajopelit
  • Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Arvostelu | Uusi Dr. Brain -tv-sarjaa voi suositella Squid Game -faneille, mutta myös älykkään scifi...

    Mestariohjaaja Kim Jee-woon ensimmäinen tv-sarja on korkealentoista scifiä,...
    Apple TV Plus
  • Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Nyt on viimeisetkin Alien-lyhärit julkaistu – katso Alien: Alone ja Alien: Harvest täältä

    Alienin 40-vuotisen historian kunniaksi tehdyistä lyhytelokuvista on nyt...
    Alien

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme