Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

Posted on 26.9.2021

The Green Knight on jotain aivan muuta kuin perinteinen fantasiaseikkailu. Julmetun komea elokuva sukeltaa syvälle ihmismieleen ja kysyy vaikeita, mutta yleismaailmallisia kysymyksiä.


The Green KnightEnsi-ilta: 24.9.2021.
Alkuperäisnimi: The Green Knight
Ohjaus: David Lowery
Käsikirjoitus: David Lowery
Pääosissa: Dev Patel, Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sean Harris ja Barry Keoghan
Pituus: 129 minuuttia
Ikäraja: K12


Ei niin yllättäen The Green Knightin traileri mainostaa David Loweryn mestariteosta tyyliltään aivan erilaisena elokuvana kuin se oikeasti on. Fantasialeffa on kaikkea muuta kuin taisteluja ja toimintaa. Tarjolla on ihanan verkkainen, täynnä symbolismia, metaforia sekä syvällistä pohdintaa sisältävä elokuva. Loistavilla näyttelijöillä varustettu The Green Knight on aivan julmetun hienon näköinen teos, Dyynin ohella vuoden näyttävin elokuva.

The Green Knight perustuu 1300-luvun loppupuolelta peräisen olevaan Sir Gawain and the Green Knight -runoelmaan, tuntemattoman tekijän tekstiin, joka kietoutuu kuningas Arthurin ja pyöreän pöydän ritarien taruihin. Runon ja elokuvan pääähenkilö ei ole Arthur, vaan kuninkaan sisarenpoika Gawain (Dev Patel), joka sankaritekojen sijaan lähinnä juhlii, juopottelee ja laiskottelee.

Ohjaaja Lowery on myös käsikirjoittanut elokuvansa, muokaten lähdemateriaalia reippaasti.

Gawainin äiti, eli kuninkaan sisko ja noita Morgan Le Fay (Sarita Choudhury) haluaa pojastaan sankariritarin, ehkä jopa kuninkaan. Äiti tekee loitsujaan, jotka antavat pojalle mahdollisuuden johonkin suurempaan kuningas Arthurin (Sean Harris) ja kuningatar Guineveren (Kate Dickie) joulujuhlassa. Arthur pyytää Gawainin kertomaan tarinan, mutta hänellä ei mielestään ole mitään kertomisen arvoista. Kuningatar lisää Gawainin lauseeseen vielä-sanan. Hänellä ei ole vielä mitään kertomisen arvoista sankaritarinaa.

The Green Knight

Tilanne muuttuu saman tien ja mahdollisuus olla sankari ratsastaa ovesta sisään mystisen jättimäisen Vihreä ritarin (Ralph Ineson) muodossa. Yliluonnollinen ilmestys esittää avoimen haasteen hyökätä kimppuunsa. Kyseessä on kuitenkin eräänlainen peli, johon sisältyy ehto. Jos joku pystyy haavoittamaan Vihreää ritaria, niin vuoden kuluttua hänen on saavuttava Vihreään kappeliin, jossa ritari saa iskeä vapaasti takaisin.

Gawain ottaa haasteen vastaan ja määrittää samalla koko loppuelämänsä. Hän sivaltaa ritarin pään irti. Se ei olentoa hidasta, sillä ritari nostaa päänsä kaikessa rauhassa lattialta ja ratsastaa nauraen ulos. Gawainin elämä muuttuu ja luvassa on pitkä vuosi.

Tämä on vasta elokuvan prologi, jonka jälkeen alkaa itse pitkä matka kappeliin monen mutkan kautta.

The Green Knight on tämän vuoden elokuvista se, joka muistetaan vielä vuosikymmenten päästäkin. Se on taitavan omaperäisesti tehty unenomainen fantasia, joka käsittelee syvällisesti muun muassa sankaruutta, miehisyyttä, houkutuksia ja uskontoa. Se ei anna valmiita vastauksia perinteisen ritaritarinan, eikä seikkailun tai toiminnan kautta.

Patel tekee uransa parhaan rooliin Lowelin ohjauksessa, viimeisen päälle mietityissä runollisissa ja toismaailmallisissa kuvissa, jotka todellakin kuljettavat katsojan täysin vieraaseen, kauniinpelottavaan paikkaan. Taikuus leijuu valkokankaalta katsomoon ja lumoaa jokaisen joka antautuu elokuvan vietäväksi. The Green Knight ei silti ole omaperäisyydessään vaikea elokuva, mutta se jää pyörimään mieleen viikkokausiksi ja vain paranee useammalla katsomisella.

Gawainia jää odottamaan hänen rakastettunsa Essel, jota näyttelevään Alicia Vikanderiin ehkä törmätään matkan varrella eri muodossa. Pitkällä reissulla ritaria koitellaan lukuisin tavoin. Nuoret ryövärit näyttävät Gawainille heti alkuun tämän mahdollisen kuoleman. Mysteerinainen houkuttelee ritaria monin tavoin. Lordi (Joel Edgerton) pyytää hänet vieraakseen, mutta syrjäisestä linnasta on melkein mahdotonta päästä pois.

Koko ympäröivä fantasiamaailmaa on täynnä myyttiä myytin perään, ja Loweryn taitava käsikirjoitus kiertää lähdemateriaalin rakenteen tavoin kehää. Tarina ei silti jää junnaamaan tai toista itseään, vaan Gawainin matka on kuin yhä syvemmälle utuiseen uneen vievä spiraali, jonka taianomainen kauneus salpaa hengityksen. Ajan ja paikan taju hämärtyy leffan lisätessä kierroksiaan, mutta vauhti pysyy silti ihanan hitaana, edeten kuin Gawainin kohtaamat jättiläiset. Matkakumppaniksi liittyvä kettu kipittää nopeasti, mutta ei hoputa ritariamme, vaan yrittää ohjata hänet niin fyysisesti kuin henkisesti oikeaan suuntaan.

Lowerin luottokuvaaja Andrew Droz Palermo löytää upeista lavasteista hämmentävän hienoja kuvia. Symboliikka, metaforat ja myytit kietoutuvat toisiinsa. Värit, varjot ja valo käyvät keskenään keskustelua, kuiskien ja huutaen. Daniel Hartin oivaltava musiikki ja score takoo ja taikoo tahdin ja vie johonkin unen ja valveen rajamaille, melkein transsiin.

Patel on mukana periaatteessa joka kohtauksessa. Samaistuttavan sankarin rooli on fyysinen, mutta suurimman työn ja vaikutuksen näyttelijä tekee silti silmillään ja kasvoillaan, jotka ovat melkein yhtä hämillään kuin katsoja.

The Green Knight on visuaalinen vyörytys ja filosofinen matka, niin miehen mieleen kuin ihmisyyteen, pelkoihin ja sankaruuteen. 1300-luvun runo kääntyy elokuvaksi, joka sivutehtävineen on hieman kuin todella huuruinen videopeli. Ohjaaja pelaa kuitenkin pelkästään elokuvan säännöillä, mutta venyttää ja rikkoo konventioita rohkeasti.

Taideteoksen viimeinen 15 minuuttia on täysin mykistävä kokemus. Vaikka leffan omalaatuinen tyyli ei innostaisi, niin se kannattaa silti katsoa kokonaan. Loppuhuipennus todellakin palkitsee ja loksauttaa suun auki.

The Green Knight on kaikkea muuta kuin perinteinen fantasiaseikkailu. Se ei ole vaikea elokuva, kunhan sille antaa kaiken huomionsa. Tarina jää väkisinkin mieleen kysymyksineen, ja leffan loputtua sen haluaa nähdä heti uudelleen.

Lowery tuo keskiajan kertomaperinteen tähän päivään, esitellen mitä kaikkea se voi runsaudessaan olla, erityisesti visuaalisen mestarin käsittelyssä. Lowery on tämän hetken kiinnostavampia jenkkiohjaajia, joka liikkuu vaivatta genrestä toiseen. The Green Knightin olemassaolo itsessään on pieni ihme. Se on täysin omaehtoinen elokuva kaiken valmiiksi pureskellun hötön keskellä, jota ei ole tehty minibudjetilla. Rahoittajien riskinotto kannatti. The Green Knight on kaikin puolin mestarillinen elokuva.

THE GREEN KNIGHT


”The Green Knight upean erilainen fantasiaelokuva, julmetun komea visuaalinen tykittely, joka kannattaa katsoa valkokankaalta.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-the-green-knight-on-viiden-tahden-taysosuma-valloittavan-omaperainen-fantasiaelokuva/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cardsin viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä 2....
    Elokuvat
  • Kuva: Paita auki ja rinta selvästi esillä – Jurassic Park -tähti julkaisi uuden seksiä tihkuvan pose...

    Kuva: Paita auki ja rinta selvästi esillä – Jurassic Park -tähti julkaisi uuden seksiä tihkuvan pose...

    Jeff Goldblumin esittämä Ian Malcolm nousi vuoden 1993...
    Elokuvauutiset
  • X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    X-Men: Dark Phoenixin loppu oli aluksi ihan erilainen – Mukana skrulleja ja taistelu YK:n päämajassa

    Viimeiseen X-Men-elokuvaan tehtiin uusia kuvauksia ja lopulta se...
    Elokuvat
  • Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Amazonin mielipuolisella budjetilla tehtävään Lord of the Rings -sarjaan kiinnitettiin ensimmäinen n...

    Lord of the Rings -sarja nähdään vasta vuonna...
    Amazon Prime
  • Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Jason Momoa tarjosi uutta tietoa Aquamanin jatko-osasta: “Parta tulee takaisin siihen mennessä”

    Aquaman 2 valmistuu vasta vuonna 2022, mutta työ...
    Aquaman
  • Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen, mutta leffateattereissa Prisoners of the Ghostla...

    Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen, mutta leffateattereissa Prisoners of the Ghostla...

    Nicolas Cage on tituleerannut Prisoners of the Ghostlandia...
    Elokuvauutiset
  • Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Audin kehittämä, auton takapenkille suunnattu VR-kokemus saattaa viitata...
    Avengers
  • Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Arvostelu: The Boys ei tavoita alkuperäisen sarjakuvan törkyistä tunnelmaa, vaikka omaperäinen uutuu...

    Garth Ennisin ja Darick Robertsonin luomiin sarjakuvahahmoihin pohjautuva...
    Elisabeth Shue
  • Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantino: Tämä on “ehdottomasti” 2010-luvun paras elokuva – eikä kyseessä ole nyt suinkaan ...

    Quentin Tarantinon mielestä 2010-luvun parhaan elokuvan on ohjannut...
    Aaron Sorkin
  • Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Netflixin tulevasta Enola Holmes -elokuvasta julkaistiin aikaisemmin tänään...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Traileri: Ryan Philippe vetää verissäpäin terroris...
Äänestys: Mitä mieltä olet seuraavan
Batman-elokuv...
Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pe...
Uusi Indiana Jones -elokuva on pulassa – Norovirus...
Songbird-traileri: Michael Bayn uusi koronaelokuva...

Tekniikka uutisia

  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Ennuste: Uusi Hellboy-leffa tulee ottamaan turpaansa ja pahasti

    Kolmas Hellboy-elokuva saa ensi-iltansa vajaan kuukauden päästä. Pieni...
    Elokuvauutiset
  • Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    Ohjaaja John Carpenter käsikirjoittaa Jokeri-sarjakuvan

    DC Comics julkaisee John Carpenterin Jokeri-tarinan lokakuussa. DC...
    Anthony Burch
  • Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka pitää nähdä – Kelly Reichardtin mestarillinen Meek...

    Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka pitää nähdä – Kelly Reichardtin mestarillinen Meek...

    Kelly Reichardtin ohjaama Meek’s Cutoff on vuonna 2010...
    Bruce Greenwood
  • Arvostelu: Amazonin minibudjetilla tehty The Vast of Night on yllättäen tämän vuoden parhaita scifi-...

    Arvostelu: Amazonin minibudjetilla tehty The Vast of Night on yllättäen tämän vuoden parhaita scifi-...

    The Vast of Night kertoo tutun tarinan onnistuneen...
    Amazon Prime
  • SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin traileri – Mukana myös muita vanhoja tuttuja

    SDCC 2019: Star Trek: Picard -sarjasta julkaistiin traileri – Mukana myös muita vanhoja tuttuja

    Star Trek: Picard -sarja nähdään Amazon Prime Videossa...
    Brent Spiner
  • 1980-luvun suosikkisarja saa jatkoa Netflixissä 35 vuoden odotuksen jälkeen – ”Kunnioitamme aikaisem...

    1980-luvun suosikkisarja saa jatkoa Netflixissä 35 vuoden odotuksen jälkeen – ”Kunnioitamme aikaisem...

    Ohjaaja-käsikirjoittaja-joka-paikan-höylä Kevin Smith on tekemässä Netflixille uutta sarjaa...
    Elokuvauutiset
  • Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Netflixin uutuudet tällä viikolla: Steven Soderberghin uutuuselokuva, Ray Romanon komiikkaa…

    Tällä viikolla Netflixissä julkaistaan Steven Soderberghin ohjaama, amerikkalaisesta...
    Elokuvat
  • Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Mel Gibsonin uusin elokuva julkaistaan Suomessa ensi maanantaina – eikä se todellakaan ole mikään Ma...

    Entinen rämäpää Mel Gibson tuntuu rauhoittuneen niin valkokankaalla...
    Elokuvauutiset
  • Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Räävitön James Bond -parodia saa jatkoa: Kingsman 3 tehdään tutulla tiimillä – ensi-illan ajankohta ...

    Kingsman-elokuvien kolmas osa julkaistaan jo ensi vuonna. Matthew Vaughn on vahvistanut palaavansa ohjaajaksi. Kingsman: The Golden Circle (kuvassa) julkaistiin viime vuonna, mutta jatko-osa ei saanut aivan yhtä … Lue koko artikkeli: https://mu...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Mikä on vuoden 2021 odotetuin Marvel-elokuva? – Kaksi leffaa nousi ylitse muiden, kun 800 lukijaa ke...

    Mikä on vuoden 2021 odotetuin Marvel-elokuva? – Kaksi leffaa nousi ylitse muiden, kun 800 lukijaa ke...

    Kysyimme juhannusaattona Muropaketin lukijoilta, mitä Marvelin sarjakuvista ammentavaa...
    Black Widow
  • Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Näin Game of Thronesin viimeinen kausi päättyy ensi maanantaina

    Pitkä tie on kuljettu, ja pian se on...
    Elokuvauutiset
  • Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Vuoden 2021 näyttävin scifi-sarja saa jatkoa, ja tarinan kannalta oikein hyvä niin

    Laura Birnin tähdittämän Foundation-sarjan toinen kausi varmistui saman...
    Apple TV+ sarjat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme