Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – Generation Zero -pelin hieno idea pilattiin surkealla toteutuksella

Posted on 2.4.2019

Parhaiten Just Cause -peleistä tunnetun Avalanche Studiosin Generation Zero vie 1980-luvun Ruotsiin. Avoimen pelimaailman co-op-seikkailun idea on sinällään hyvinkin kiinnostava – pelaaja ja tämän ystävät heräävät keskeltä autiota maaseutua, kun mystiset tappajarobotit ovat vallanneet maiseman. Ikävä kyllä potentiaalia pursuava peli on pilattu kehnolla toteutuksella.


Julkaisupäivä: 26.3.2019
Tekijä: Avalanche Studios
Julkaisija: Avalanche Studios & THQ Nordic
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), PC (Windows), Xbox One, iOS, Android & Nintendo Switch
Pelaajia: 1-4
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 10 tuntia


Generation Zeron alussa pelaaja löytää itsensä hylätyn talon pihamaalta. Seesteisen maiseman rikkoo vain niin ikään tyhjä ja oudon metallikasan kanssa kolaroinut poliisiauto. Talosta löytyy pistooli, ammuksia ja muuta tarviketta, joiden turvin poliisiautoa uskaltaa tutkia tarkemmin. Metallikasa osoittautuu koiramaiseksi robotiksi, mutta mitään selitystä tilanteelle ei ole.

Pelaajien tie jatkuu tietä pitkin kohti pelimaailmana toimivan Ruotsin saariston keskiosia. Pian kaukaisuudessa voi havaita liikettä. Ihmisen tai eläimen sijasta vastaantulija osoittautuu uudeksi koiramaiseksi robotiksi, joka pelaajat havaittuaan alkaa ampua konetykillä. Kaikeksi onneksi pelaajien löytämät ammukset riittävät juuri ja juuri robotin taltuttamiseen.

Vielä tässä vaiheessa peliä, eli noin puolen tunnin kohdalla, Generation Zero vaikuttaa hyvinkin lupaavalta. Pelin graafinen ulkoasu on tyylikäs ja sopii erittäin hyvin Alalanchen uutuuden hieman Stranger Things -sarjaa muistuttavaan tunnelmaan. Myös taustalla soiva soundtrack on mahtava.

Ikävä kyllä Generation Zeron tunnelmasta ei pääse nauttimaan enää jatkossa, sillä pelillisesti kyseessä on erittäin buginen ja varsin huonosti suunniteltu kokonaisuus.

Ensimmäisen robottikohtaamisen jälkeen pelaajat lähestyvät kirkkoa. Sen pihamaalla robottikoiria on vastassa jo useita. Koska ammusvarastot ovat ehtyneet, tekisi robotit mieli kiertää. Tämä osoittautuu kuitenkin vaikeaksi, sillä robotit havaitsevat pelaajan hyvinkin kaukaa ja hiippailu on toteutettu huonosti.

Vaikka ammuksia olisikin tarpeeksi, ei robottien ampumisessa ole juurikaan iloa. Generation Zero tarjoaa varsinkin pelin alkuvaiheilla todella rajoitetun asevalikoiman, ja alussa saatava pistooli on varsin epätarkka ja tehoton. Edes rautatähtäimistä ei ole hyötyä, vaan tarkkuus tuntuu pysyvän samana sekä lonkalta että tähtäimien läpi ammuttuna.

Robotit sen sijaan liikkuvat pelimaailmassa ihmeellisesti pyrähdellen, tehden osumisesta vielä hankalampaa. Samalla robottien hyökkäykset tekevät pelaajiin paljon vahinkoa, jolloin henki lähtee hyvinkin helposti. Co-oppina robotit voi kaataa yhdessä, mutta yksin pelattaessa Generation Zerossa eteneminen on erittäin hidasta ja varsin tuskaisa kokemus.

Räiskinnän toinen suuri ongelma on, että Generation Zerossa on vain muutama erilainen robottivihollinen. Suurin osa vastaan tulevista roboteista on koiramaisia Huntereita, joita vastaan kamppailu käy hyvin itseään toistavaksi.

Robottien taltuttamisen ohella Generation Zero pyrkii tarjoamaan pelaajille laajan avoimen maailman tutkittavaksi. Annetut tehtävät ovat varsin suurpiirteisiä, kuten ”Etsi vihjeitä siitä, mihin kaikki ovat kadonneet”. Välillä pelaaja joutuu etsimään esimerkiksi tietyn ihmisen talon kohtuullisen suuresta kylästä. Generation Zero ei kuitenkaan tarjoa mitään kohteeseen osoittavaa nuolta tai muuta vinkkiä. Avusteiden puuttuminen toki parantaa immersiota, mutta joskus oikeaa osoitetta voi joutua etsimään huonolla tuurilla hyvinkin pitkään.

Selviytymisseikkailuun kuuluu olennaisesti erilaisten vastaan tulevien tarvikkeiden haaliminen inventaarioon. Myös tämä on suunniteltu kehnosti, sillä inventaario täytyy nopeasti kohtuullisen turhista varusteista ja niiden järjestely ja ylimääräisten tavaroiden tiputtaminen on hidasta.

Vaikka Generation Zeroa voi periaatteessa pelata myös yksin, on co-op erittäin olennainen osa pelikokemusta. Yhteinen progressio on kuitenkin toteutettu huonosti. Käytännössä yksi pelaaja kutsuu muut kaverit omaan kampanjaansa. Tällöin tarina etenee kuitenkin vain pelin järjestäjän kampanjassa, joten mikäli Generation Zeroa haluaisi pelata toisella kaveriporukalla, joutuu samoja kohtia pelaamaan uudestaan.

Generation Zero kärsii kuitenkin pelimekaniikkojakin pahemmasta ongelmasta, nimittäin erittäin vaikeista teknisistä ongelmista. Co-opia pelatessa yhdellä pelikaverilla Generation Zero kaatuili pahimmillaan muutaman minuutin välein, johtaen välillä jopa koko tietokoneen kaatumiseen ja Windowsin blue screen of deathiin. Lopulta kaatuilu kävi niin yleiseksi, ettei pelin jatkaminen enää ollut käytännössä mahdollista. Steamin käyttäjäfoorumeja lukiessa tulee selväksi, että ongelma on varsin yleinen.

Kaatuilemisen lisäksi Generation Zerossa tulee vastaan muitakin ihmeellisyyksiä. Jo valmiiksi hieman matala noin 40-50fps ruudunpäivitysnopeus (FX-8320 / RX480 @1080p) romahtaa välillä ilman sen suurempaa syytä noin 10-20fps:n paikkeille. Pelissä esiintyy myös lukuisia pienempiä bugeja, kuten ”no stats available”-nimisiä tavaroita ja seinien läpi käveleviä robotteja. PC:llä hiiren liikkeissä on kiihdytystä, jota ei ole mahdollista poistaa asetuksista. Käyttäjäfoorumeille on raportoitu lisäksi pitkä lista pienempiä bugeja.

Kokonaisuudessaan Generation Zero on valtava pettymys. Pelimekaniikkojen keskeneräisyyden ja tekniset ongelmat voisi vielä ymmärtää, mikäli kyse olisi pienen indie-studion kehittämästä Early Access -pelistä. Sen sijaan kyseessä on 34,99 euroa maksava suurehko pelijulkaisu Avalanchen kaltaiselta kokeneelta pelistudiolta.

Avalanche on kyllä vastannut käyttäjäpalautteeseen ja luvannut sekä korjata Generation Zerosta nykyisellään löytyviä ongelmia että lisätä siihen tulevaisuudessa lisäsisältöä, mutta jää nähtäväksi, millä aikataululla lupaukset toteutuvat. Nykymuodossa Generation Zeroa on kuitenkin hyvin vaikea suositella, mikä on suuri sääli, sillä Ruotsin vallanneet robotit, onnistunut graafinen ulkoasu ja loistava soundtrack luovat pohjan hyvälle pelille.

GENERATION ZERO

”Kehno toteutus ja tekniset ongelmat pilaavat lupaavan vision robottien valtaamasta Ruotsista.”

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-generation-zero/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    Näin erilainen oli The Witcher -sarjan alkuperäinen ajatus, tarkoitus oli kertoa tyystin eri tarina

    The Witcher -sarjan lähtökohtana oli Ciri-hahmo ja tämän...
    Elokuvat
  • Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viimeisen päälle – Tunnistatko mihin klassikkopeleihin ...

    Free Guy -pelielokuvien julisteesta löytyy monia viittauksia tunnettuihin...
    Elokuvat
  • Back 4 Blood korjaa ensi kuussa monien parjaaman puutteen pelistä

    Back 4 Blood korjaa ensi kuussa monien parjaaman puutteen pelistä

    Turtle Rock on paljastanut Back 4 Bloodin tulevaisuudensuunnitelmat,...
    Back 4 Blood
  • EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    EA yllätti – käynnisti Project Atlas -pilvipalvelun kokeilujakson kaikessa hiljaisuudessa

    Electronic Arts satsaa pilvipelaamiseen Project Atlas -palvelulla. EA...
    Electronic Arts
  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset
  • Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -elokuvasta ollaan puuhaamassa reboot-versiota, eikä siitä...
    Elokuvat
  • Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    The Elder Scrolls Online jatkaa nostalgian varassa ja...
    Peliarvostelut
  • E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    E3: Xbox-studiopomo lupailee laadukkaita hittipelejä kolmen kuukauden välein

    Xbox Game Studiosin johtajan mukaan Xboxille ja Windows...
    E3 2019
  • Tällainen on Super Mario Bros. Battle Royale – kahelin selainpelin kimppuun voi hypätä vaikka heti

    Tällainen on Super Mario Bros. Battle Royale – kahelin selainpelin kimppuun voi hypätä vaikka heti

    Battle royale -huuma ei ole tyyntymässä aivan pian,...
    battle royale -pelit
  • Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    Arvostelu | NHL 22 on vaisu vuosipäivitys, josta ei täyttä hintaa viitsisi maksaa

    NHL 22 tarjoaa tänäkin vuonna sinällään onnistunutta virtuaalijääkiekkoa....
    EA

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Siilisoftware
Uusi video näyttää millaisia muutoksia Fortniten k...
Lord of the Rings sovitetaan jälleen lautapeliksi ...
Video: Vuosikymmeniä odotettu Warhammer 40 000 -ja...
AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scali...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Arvostelu | Wasteland 3 on hieno ja hieman vanhanaikainen peli, jota alkuperäisten Falloutien ystävi...

    Pelistudio inXile Entertainment palaa joutomaahan ansiokkaalla, mielenkiintoisella ja...
    Peliarvostelut
  • Testasimme Valorantin seuraavaa agenttia ja karttaa jo etukäteen – Joukkuetovereita parantava Skye v...

    Testasimme Valorantin seuraavaa agenttia ja karttaa jo etukäteen – Joukkuetovereita parantava Skye v...

    Pääsimme testaamaan Valorantin kolmannella kaudella julkaistavaa Skye-nimistä agenttia...
    Peliartikkelit
  • Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red Dead Redemption 2:n PC-versioon – mutta mitä se oi...

    Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red Dead Redemption 2:n PC-versioon – mutta mitä se oi...

    Rockstarin nettisivujen koodissa puhutaan Red Dead Redemption 2:n...
    pelihuhut
  • Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää miele...

    Assassin’s Creed: Valhalla on peli, joka vetoaa varmasti...
    Assassin's Creed Valhalla
  • Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Testissä Intel Core i7-12700KF -prosessori – Uusi sukupolvi ottaa pitkän askeleen eteenpäin

    Uusi prosessorisukupolvi, uudenlainen rakenne ja tehokkaampi valmistusprosessi. Intelin...
    Alder Lake
  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    14 Days of Fortnite tuo mukanaan tarjoaa tiiviillä...
    Epic Games
  • Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Monista suosituista peleistä tuttu Blizzard panostaa mobiilipeleihin laittamalla...
    Blizzard Entertainment
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Traileri: tälläinen on Controlin todellisuutta vääristelevä tarina

    Remedy Entertainment on julkaissut Controlin juoneen keskittyvän trailerin....
    Control

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Yhdysvaltalainen Carl Sanford Joslyn ”Sandy” Petersen (s. 1955)...
    Doom
  • Vasta 16-vuotias Fornite-pelaaja on nyt virallisesti pelin maailmanmestari

    Vasta 16-vuotias Fornite-pelaaja on nyt virallisesti pelin maailmanmestari

    Fortnite World Cupin solo-turnauksen voittajaksi ylsi 16-vuotias Kyle...
    Epic Games
  • Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Liven juontaja Jimmy Fallon uskoi voivansa...
    Fortnite

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme