Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – Generation Zero -pelin hieno idea pilattiin surkealla toteutuksella

Posted on 2.4.2019

Parhaiten Just Cause -peleistä tunnetun Avalanche Studiosin Generation Zero vie 1980-luvun Ruotsiin. Avoimen pelimaailman co-op-seikkailun idea on sinällään hyvinkin kiinnostava – pelaaja ja tämän ystävät heräävät keskeltä autiota maaseutua, kun mystiset tappajarobotit ovat vallanneet maiseman. Ikävä kyllä potentiaalia pursuava peli on pilattu kehnolla toteutuksella.


Julkaisupäivä: 26.3.2019
Tekijä: Avalanche Studios
Julkaisija: Avalanche Studios & THQ Nordic
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), PC (Windows), Xbox One, iOS, Android & Nintendo Switch
Pelaajia: 1-4
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 10 tuntia


Generation Zeron alussa pelaaja löytää itsensä hylätyn talon pihamaalta. Seesteisen maiseman rikkoo vain niin ikään tyhjä ja oudon metallikasan kanssa kolaroinut poliisiauto. Talosta löytyy pistooli, ammuksia ja muuta tarviketta, joiden turvin poliisiautoa uskaltaa tutkia tarkemmin. Metallikasa osoittautuu koiramaiseksi robotiksi, mutta mitään selitystä tilanteelle ei ole.

Pelaajien tie jatkuu tietä pitkin kohti pelimaailmana toimivan Ruotsin saariston keskiosia. Pian kaukaisuudessa voi havaita liikettä. Ihmisen tai eläimen sijasta vastaantulija osoittautuu uudeksi koiramaiseksi robotiksi, joka pelaajat havaittuaan alkaa ampua konetykillä. Kaikeksi onneksi pelaajien löytämät ammukset riittävät juuri ja juuri robotin taltuttamiseen.

Vielä tässä vaiheessa peliä, eli noin puolen tunnin kohdalla, Generation Zero vaikuttaa hyvinkin lupaavalta. Pelin graafinen ulkoasu on tyylikäs ja sopii erittäin hyvin Alalanchen uutuuden hieman Stranger Things -sarjaa muistuttavaan tunnelmaan. Myös taustalla soiva soundtrack on mahtava.

Ikävä kyllä Generation Zeron tunnelmasta ei pääse nauttimaan enää jatkossa, sillä pelillisesti kyseessä on erittäin buginen ja varsin huonosti suunniteltu kokonaisuus.

Ensimmäisen robottikohtaamisen jälkeen pelaajat lähestyvät kirkkoa. Sen pihamaalla robottikoiria on vastassa jo useita. Koska ammusvarastot ovat ehtyneet, tekisi robotit mieli kiertää. Tämä osoittautuu kuitenkin vaikeaksi, sillä robotit havaitsevat pelaajan hyvinkin kaukaa ja hiippailu on toteutettu huonosti.

Vaikka ammuksia olisikin tarpeeksi, ei robottien ampumisessa ole juurikaan iloa. Generation Zero tarjoaa varsinkin pelin alkuvaiheilla todella rajoitetun asevalikoiman, ja alussa saatava pistooli on varsin epätarkka ja tehoton. Edes rautatähtäimistä ei ole hyötyä, vaan tarkkuus tuntuu pysyvän samana sekä lonkalta että tähtäimien läpi ammuttuna.

Robotit sen sijaan liikkuvat pelimaailmassa ihmeellisesti pyrähdellen, tehden osumisesta vielä hankalampaa. Samalla robottien hyökkäykset tekevät pelaajiin paljon vahinkoa, jolloin henki lähtee hyvinkin helposti. Co-oppina robotit voi kaataa yhdessä, mutta yksin pelattaessa Generation Zerossa eteneminen on erittäin hidasta ja varsin tuskaisa kokemus.

Räiskinnän toinen suuri ongelma on, että Generation Zerossa on vain muutama erilainen robottivihollinen. Suurin osa vastaan tulevista roboteista on koiramaisia Huntereita, joita vastaan kamppailu käy hyvin itseään toistavaksi.

Robottien taltuttamisen ohella Generation Zero pyrkii tarjoamaan pelaajille laajan avoimen maailman tutkittavaksi. Annetut tehtävät ovat varsin suurpiirteisiä, kuten ”Etsi vihjeitä siitä, mihin kaikki ovat kadonneet”. Välillä pelaaja joutuu etsimään esimerkiksi tietyn ihmisen talon kohtuullisen suuresta kylästä. Generation Zero ei kuitenkaan tarjoa mitään kohteeseen osoittavaa nuolta tai muuta vinkkiä. Avusteiden puuttuminen toki parantaa immersiota, mutta joskus oikeaa osoitetta voi joutua etsimään huonolla tuurilla hyvinkin pitkään.

Selviytymisseikkailuun kuuluu olennaisesti erilaisten vastaan tulevien tarvikkeiden haaliminen inventaarioon. Myös tämä on suunniteltu kehnosti, sillä inventaario täytyy nopeasti kohtuullisen turhista varusteista ja niiden järjestely ja ylimääräisten tavaroiden tiputtaminen on hidasta.

Vaikka Generation Zeroa voi periaatteessa pelata myös yksin, on co-op erittäin olennainen osa pelikokemusta. Yhteinen progressio on kuitenkin toteutettu huonosti. Käytännössä yksi pelaaja kutsuu muut kaverit omaan kampanjaansa. Tällöin tarina etenee kuitenkin vain pelin järjestäjän kampanjassa, joten mikäli Generation Zeroa haluaisi pelata toisella kaveriporukalla, joutuu samoja kohtia pelaamaan uudestaan.

Generation Zero kärsii kuitenkin pelimekaniikkojakin pahemmasta ongelmasta, nimittäin erittäin vaikeista teknisistä ongelmista. Co-opia pelatessa yhdellä pelikaverilla Generation Zero kaatuili pahimmillaan muutaman minuutin välein, johtaen välillä jopa koko tietokoneen kaatumiseen ja Windowsin blue screen of deathiin. Lopulta kaatuilu kävi niin yleiseksi, ettei pelin jatkaminen enää ollut käytännössä mahdollista. Steamin käyttäjäfoorumeja lukiessa tulee selväksi, että ongelma on varsin yleinen.

Kaatuilemisen lisäksi Generation Zerossa tulee vastaan muitakin ihmeellisyyksiä. Jo valmiiksi hieman matala noin 40-50fps ruudunpäivitysnopeus (FX-8320 / RX480 @1080p) romahtaa välillä ilman sen suurempaa syytä noin 10-20fps:n paikkeille. Pelissä esiintyy myös lukuisia pienempiä bugeja, kuten ”no stats available”-nimisiä tavaroita ja seinien läpi käveleviä robotteja. PC:llä hiiren liikkeissä on kiihdytystä, jota ei ole mahdollista poistaa asetuksista. Käyttäjäfoorumeille on raportoitu lisäksi pitkä lista pienempiä bugeja.

Kokonaisuudessaan Generation Zero on valtava pettymys. Pelimekaniikkojen keskeneräisyyden ja tekniset ongelmat voisi vielä ymmärtää, mikäli kyse olisi pienen indie-studion kehittämästä Early Access -pelistä. Sen sijaan kyseessä on 34,99 euroa maksava suurehko pelijulkaisu Avalanchen kaltaiselta kokeneelta pelistudiolta.

Avalanche on kyllä vastannut käyttäjäpalautteeseen ja luvannut sekä korjata Generation Zerosta nykyisellään löytyviä ongelmia että lisätä siihen tulevaisuudessa lisäsisältöä, mutta jää nähtäväksi, millä aikataululla lupaukset toteutuvat. Nykymuodossa Generation Zeroa on kuitenkin hyvin vaikea suositella, mikä on suuri sääli, sillä Ruotsin vallanneet robotit, onnistunut graafinen ulkoasu ja loistava soundtrack luovat pohjan hyvälle pelille.

GENERATION ZERO

”Kehno toteutus ja tekniset ongelmat pilaavat lupaavan vision robottien valtaamasta Ruotsista.”

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-generation-zero/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Capcom on härnännyt Resident Evil -faneja pelisarjan seuraavasta...
    Capcom
  • Videopeliriippuus on nyt virallisesti vahvistetun ICD-tautiluokitusjärjestelmän mukaan sairaus

    Videopeliriippuus on nyt virallisesti vahvistetun ICD-tautiluokitusjärjestelmän mukaan sairaus

    Maailman terveysjärjestö WHO on vahvistanut kansainvälisen ICD-tautiluokitusjärjestelmän 11....
    peliriippuvuus
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat
  • Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervottomia bugeja

    Video: Pelaajat ovat kohdanneet Days Gonessa hervottomia bugeja

    PlayStation 4:n yksinoikeuspeli Days Gone voi yllättää vaikkapa...
    Days Gone
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Tällainen on konsolikeräilijän märkä uni: Pohjois-Korea on esitellyt kehittämäänsä pelilaitetta

    Pohjois-Koreassa on nyt mahdollista pelata videopelejä valtiollisella Moranbong-pelikonsolilla....
    Pelikonsolit
  • Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Arvostelu: Insurgency: Sandstorm tarjoaa herkullisen realistista räiskintää

    Insurgency: Sandstorm syleilee realismia ja ravistelee pelaajan hermoja....
    insurgency: sandstorm
  • Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisilla uusilla kuorilla PlayStation 5:stä tuunataan nä...

    Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisilla uusilla kuorilla PlayStation 5:stä tuunataan nä...

    Dbrand-yhtiö ei lopettanut PlayStation 5:n kuorien myymistä ja...
    Pelit
  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • Vuoden 2021 parhaat pelit on valittu – Nämä neljä uutuutta menestyivät kisassa parhaiten

    Vuoden 2021 parhaat pelit on valittu – Nämä neljä uutuutta menestyivät kisassa parhaiten

    Vuoden parhaat lautapelit valittiin tänäkin vuonna Suomen Leluyhdistyksen...
    Lautapelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiin...
Avaruusseikkailu Endless on nyt jaossa kokonaan il...
Logitechilta tarjolle Blue Icepop -mikrofonipäivit...
Kehittäjä lupaa: Mortal Kombat 11 on upea myös Nin...
Testasimme ”runkkauspeli” Wanking Simulatorin: ”Tä...

Tekniikka uutisia

  • Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patentti vihjaa mielenkiintoisista pistekirjoitukseen li...

    Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patentti vihjaa mielenkiintoisista pistekirjoitukseen li...

    Xboxin ohjaimeen liittyvä patentti antaa ymmärtää, että tulevaisuudessa...
    Microsoft
  • Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Testi | Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat kevyet, edulliset ja tyylikkäät – mutta saako vähälla rah...

    Logitech on tuonut markkinoille langattomat pelikuulokkeet mallinimeltään G435....
    langattomat kuulokkeet
  • MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    Kannettavista löytyy Ryzen 4000H -sarjan prosessori ja Radeon...
    Alpha 15
  • Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Roccatilta uusi Burst Pro -pelihiiri – Uuden kytkimet, hunajakennorakenne ja symmetrinen muotoilu

    Juuri julkaistu Roccat Burst Pro -pelihiiri on valmistajan...
    Pelihiiret
  • Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Keväällä ilmestyvän Total War: Three Kingdomsin uudella pelivideolla...
    pc-pelit
  • Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Marvel’s Spider-Manin uusin päivitys lisäsi peliin pelaajien kaipaamia lätäköitä sekä New Game Plus ...

    Ennen Marvel’s Spider-Manin julkaisua pelaajat suuttuivat, kun he...
    Insomniac
  • Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Muistatko? The Last of Us aiheutti aikanaan kohun – pelihahmo näytti liikaa Hollywood-tähdeltä

    Myös alkuperäinen The Last of Us aiheutti aikanaan...
    Ellen Page
  • Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Nuoren Laran päätöstarina jatkuu neljännen laajennuksen merkeissä. Shadow...
    Pelit
  • Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Uuden vuodon perusteella seuraava Assassin’s Creed sijoittuu Skandinaviaan

    Sekä Amazon.den että GameStopin verkkokaupoissa vilahti todennäköisesti Skandinaviaan...
    Assassin's Creed
  • Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    HyperX on jo aiemmin todistanut osaavansa tehdä toimivia...
    HyperX

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Race of Championsissa uudet haastajat ottavat mittaa tunnetuista...
    eSports

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme