Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

Posted on 9.8.2019

MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien mahdollisuuksista tarinankertojina, vaikka napakympiltä vältytäänkin.


Julkaisupäivä: 17.7.2019
Studio: MonkeyMoon
Julkaisija: Raw Fury
Saatavilla: PC (Windows, testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: –
Peliä pelattu arvostelua varten: 9 tuntia


Yö on sinun aikaasi. Pariisin kadut sinun valtakuntasi. Ja taksi pyhättösi. Tämä yö tuntuu kuitenkin erilaiselta. Vielä viikko sitten makasit sairaalassa kaupunkia piinanneen sarjamurhaajan ainoana selviytyjänä. Tänään olet palannut takaisin ratin taakse. Olet kaivannut tätä tunnetta. Sivuikkunoista lipuvia maisemia, takapenkiltä kuulemiasi tarinoita ja ajamisen rauhoittavaa vaikutusta. Mutta muistot tuosta illasta piinaavat edelleen mieltäsi. Ja nyt sinut on pakotettu jahtaamaan murhaajaa.

Etkä voi karistaa riipivää tunnetta, että hän jahtaa kenties sinuakin.

MonkeyMoonin kehittämä Night Call on pienieleinen ja tunnelmallinen murhamysteeri, jossa pelaajan tehtävänä on pyrkiä selvittämään Pariisin katuja riivaavan sarjamurhaajan identiteetti ennen kuin on liian myöhäistä. Etsivän sijaan pelaaja ohjaa tosin taksikuskia, joka joutuu kursimaan johtolankoja kokoon saatujen todistusaineistojen sekä kuljettamiltaan asiakkailta kuultujen huhujen avulla. Mittarin raksuttaessa valon kaupungin varjoihin kätkeytyvät tarinat nousevat tosin murhaajaa suurempaan osaan.

Night Call yhdistää kevyen pulmanratkonnan lukuisiin mielenkiintoisiin pientarinoihin, jotka poikkileikkaavat pariisilaista elämänmenoa ja ajankuvaa. Taksin takapenkille istuutuvat asiakkaat kaipaavat yhtä paljon kuljettajaa kuin kuuntelijaa, jolle purkaa ilonsa, surunsa, vihansa tai salaisuutensa. Ja Pariisin kaduilla salaisuuksia riittää.

Pelin hahmovalikoimaan lukeutuu yli 70 käsin laadittua hahmoa, jotka vaihtelevat journalisteista pariskuntiin ja poliiseista kodittomiin – toisinaan jopa kissoihin, aaveisiin ja aikamatkustajiin. Heidän tilanteensa ovat kuitenkin koskettavan universaaleja. Yksi saattaa pelätä oman seksuaalisen suuntautumisensa paljastamista ystävilleen, kun taas toiset miettivät lasten hankintaa, ulkomaan matkaansa tai kohtaamaansa syrjintää. Taksimatkojen aikana kuultavat lukuisat tarinat ovat erinomaisesti käsikirjoitettuja, ajankohtaisia ja usein koskettavia siivuja arkisista asioista ja toisinaan vähän pöhkömmistä hassutteluista. Mutta kaikki yhtälailla ihailtavan inhimillisiä.

Pelinäkökulmasta nämä rakentuvat dialogien kautta, joihin pelaaja pääsee osallistumaan vastausvaihtoehtojaan valitsemalla. Jotkut saattavat reagoida paremmin hiljaisuuteen, kun taas osa avautuu vasta pienen suostuttelun jälkeen. Harmillisesti pelin lukuisista hahmoista huolimatta samat kasvot ilmestyvät kerta toisensa perään takapenkille uudemmilla peluukerroilla, jolloin samat tarinat ja dialogit käyvät vähän liiankin tutuiksi.

Nämä eivät myöskään suoraan liity millään tapaa varsinaiseen murhamysteeriin, vaan toimivat irrallisina tarinoina sen rinnalla. Asiakkaat voivat toki antaa tapauksesta vihjeitä, jotka ilmaantuvat aina työpäivän päätteeksi päähenkilön kotona löytyvälle korkkitaululle, mutta kriittisimmät palat saadaan etsivältä saatuja johtolankoja tutkiessa. Taksitoiminta perustuu sen sijaan pitkälti Night Callin hivenen kehnosti toteutettuun rajoitteeseen, jossa oma kukkaro pitäisi pitää plussalla koko tutkinnan ajan, jotta työpaikka ja mahdollisuus etsivätyöskentelylle säilyisi.

Ongelma vain on siinä, ettei taksiyrittäjyys ole Night Callin perusteella missään muodossa lähellekään kannattavaa toimintaa, vaikka töitä paiskisi hiki hatussa läpi yön.

Jokaisen duuniyön päätteeksi pelaaja uppoutuu vielä hetkeksi pähkäilemään johtolankoja ennen Nukkumatin kutsua. Peli sisältää kolme erilaista sarjamurhaajaskenaariota, joiden neljä epäiltyä komistaa aina korkkitaulun yläosaa. Näiden alle kasaantuu pelaajan kuulemien huhujen ja tutkinnan myötä kasa irtonaisia vinkkejä, joita olisi tarkoitus sovittaa omasta mielestä sopivan pärstän alle. Näitä vertaamalla pitäisi lopulta pähkäillä tappajan motiivi, siihen sopiva epäilty sekä lopulta kohdistaa syyttävä sormi oikeaan ja toivoa parasta.

Murhaajien motiivi ja kerätty todistusaineisto ei vain aina oikein kohtaa, mikä tekee koko etsivätyöskentelystä lopulta pientä arvauspeliä. Epäiltyjä pääsee toisinaan myös kuskaamaan asiakkaina, mikä saattaa paljastaa enemmän kuin kymmenen todistusaineistoa. Varsinainen etsivätyöskentely taksin ratissa ei myöskään vaadi mitään Sherlock Holmesin tasoista älykkyyttä, vaan uusia todisteita saa, kunhan jaksaa vain parkkeerata pelin määrittelemille tutkinta-alueille. Koko murhamysteeri jääkin vähän puolivillaiseksi automaatioksi muutoin mestarillisesti käsikirjoitettujen tarinoiden varjossa.

Mikä on kieltämättä harmi, sillä nyt Night Call tuntuu kuin kahden erillisen pelin epäsopuisalta sikiöltä. Toisaalta se tarjoaa monia koskettavia minikohtaloita ja siivuja elämästä, joihin tekisi mieli uppoutua paljon syvemmälle ja ilman huolta pelillisistä mekaniikoista. Ja toisaalta siinä on varsinainen pelattava osuus, joka haraa toistuvasti näitä ihmistarinoita vastaan ja ei lopulta tarjoa edes varsinaista etsivätyöskentelyä.

Tämä sekainen soppa on onneksi verhottu yhtenäisen kauniin ulkokuoren alle. Pelin minimalistinen mustavalkoinen visuaalisuus koostuu lähinnä valtaosan ruudusta peittävästä Pariisin kartasta sekä tuulilasista kuvatusta vinkkelistä takapenkille, jossa vähäeleiset hahmot avautuvat tunteistaan. Toisinaan näkymä leikkaa tästä sateisille kaduille, taivasta halkoviin lentokoneisiin ja välkkyviin neonvaloihin, jotka yhdessä herättävät valon kaupungin yllättävällä tavalla eloon. Yhdistettynä henkilökohtaisiin tarinoihin ja hitaasti taustalla lipuviin maisemiin, Night Call onnistuu tavoittamaan jotain hartaan meditatiivista.

Varsinaisena pelinä Night Call ei kuitenkaan onnistu tavoittamaan lupauksia, mutta kokoelmana lyhyt tarinoita se toimii huomattavasti vakuuttavammin. Sen kuvaama Pariisi on valoihin ja varjoihin kätkeytyvä rakkauden kaupunki, jonka kadut tulvivat inhimillisistä, koskettavista ja yleismaailmallisista kohtaloista – sekä näitä vaanivasta sarjamurhaajasta.

NIGHT CALL

”Kaunis ja upea tarinakokoelma jättää toivottavaa pelillisillä ansioillaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-night-call-ole-pelina-kaksinen-mutta-se-on-loistavasti-kasikirjoitettu-murhamysteeri/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Arvostelu: Warhammer: Chaosbane on pelkkä keskinkertainen Diablo-klooni

    Warhammer-pelisovitusten laajan vaihtelevassa kirjossa Eko Softwaren uutukainen asettuu...
    Peliarvostelut
  • Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust esitteli uuden pelihiiren sekä mekaanisen pelinäppäimistön, eikä kummankaan hinta kevennä kukk...

    Trust on tuomassa markkinoille uuden GXT 863 Mazz...
    Pelihiiret
  • Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Ulkoisesti söpö Autonauts kätkee sisäänsä monimutkaisen ja kiinnostavan simulaattorin,...
    Autonauts
  • Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-versiota vaivanneista ongelmista kärsineille ilmaist...

    Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-versiota vaivanneista ongelmista kärsineille ilmaist...

    Rockstar jakaa nyt kaikille Red Dead Redemption 2:n...
    Pelit
  • Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Chromebook saattaa tulevaisuudessa taipua monenlaiseen pelaamiseen. Chromebook-läppäreiden käyttäjät...
    Chromebook
  • Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    NetherRealm Studios on julkistanut Chicagon Comic & Entertainment...
    mortal kombat 11
  • Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Testissä Apple Arcade – Omppukansan mobiilipelipalvelusta on vaiettu turhaan: ”Hinta-laatusuhde on e...

    Apple Arcade on viihdyttänyt mobiilipelaajia jo useamman kuukauden....
    Apple
  • Arvostelu: Dota Underlordsin yksinkertainen shakkiruudukko kätkee taakseen koukuttavan strategiapeli...

    Arvostelu: Dota Underlordsin yksinkertainen shakkiruudukko kätkee taakseen koukuttavan strategiapeli...

    Niin kutsutuista Auto Battler -peleistä on hiljalleen kasvamassa...
    Dota 2
  • Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    JBL Quantum 600 -kuulokkeet ovat keskihintaiset pelikuulokkeet, joissa...
    JBL
  • Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Deathloopista löytyy koko joukko easter egg -salaisuuksia, jotka...
    Deathloop

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu:
Carrion on vuoden parhaita indie-julkai...
Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8...
Sonya trollannut yhtiö ei anna periksi – Tällaisil...
Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hinta...
Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer...

Tekniikka uutisia

  • Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin pelinäppäimistömalliston uusimmat jäsenet ovat saapuneet myytiin. Kalvokupukytkimiin...
    pelinäppäimistöt
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta kuvaa – näin rikas pelimaailma Horison Zero Dawni...

    Horizon Forbidden Westistä julkaistiin kaksi uutta kuvaa – näin rikas pelimaailma Horison Zero Dawni...

    Horizon Forbidden Westin tuoreet kuvat näyttävät kaksi hyvin...
    Guerrilla Games
  • Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mobiilialustalle

    Seesteinen Journey on julkaistu iOS-alustalle. Thatgamecompany-studion luomus Journey...
    ios-pelit
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Jos jostain syystä inhoaa partoja, voi tuoreintakin God...
    God of War
  • Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyn Sami Järvi: “Haluan tehdä Alan Waken jatko-osan.”

    Remedyllä käsikirjoitusten ja luovan ohjaamisen parissa työskentelevä Sami...
    Alan Wake 2
  • Jimm’s PC-Store esitteli uuden nestejäähdytteisen Reactor-mallin – Malliston edullisin vaihtoehtokin...

    Jimm’s PC-Store esitteli uuden nestejäähdytteisen Reactor-mallin – Malliston edullisin vaihtoehtokin...

    Jimm’s PC-Store on julkistanut uuden mallin vesijäähdytteisen tietokoneen...
    Jimm's
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC julkaisi G2-mallistoon uuden 4K-pelinäytön

    AOC uuden U28G2XU-pelinäytön paneelin tarkkuus on 4K, mutta...
    4K-pelinäyttö

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä Game Boy -lenkkareista?

    Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä Game Boy -lenkkareista?

    Freaker Sneaksin uudet Super Mario World -lenkkarit ovat...
    Game Boy
  • Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Epic Games Store on nyt avoinna – Nämä pelit tulevat myyntiin ensimmäisten joukossa

    Fortniten kehittäjänä tunnettu Epic Games on nyt avannut...
    Epic Games
  • Arvostelu | Superhot: Mind Control Delete on yhden idean toimintapeliksi vallan pätevä, mutta 10 tun...

    Arvostelu | Superhot: Mind Control Delete on yhden idean toimintapeliksi vallan pätevä, mutta 10 tun...

    Kehuttu aikaräiskintä Superhot muuttuu uudessa itsenäisessä jatko-osassa entistä...
    Peliarvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme