Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

Posted on 9.8.2019

MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien mahdollisuuksista tarinankertojina, vaikka napakympiltä vältytäänkin.


Julkaisupäivä: 17.7.2019
Studio: MonkeyMoon
Julkaisija: Raw Fury
Saatavilla: PC (Windows, testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: –
Peliä pelattu arvostelua varten: 9 tuntia


Yö on sinun aikaasi. Pariisin kadut sinun valtakuntasi. Ja taksi pyhättösi. Tämä yö tuntuu kuitenkin erilaiselta. Vielä viikko sitten makasit sairaalassa kaupunkia piinanneen sarjamurhaajan ainoana selviytyjänä. Tänään olet palannut takaisin ratin taakse. Olet kaivannut tätä tunnetta. Sivuikkunoista lipuvia maisemia, takapenkiltä kuulemiasi tarinoita ja ajamisen rauhoittavaa vaikutusta. Mutta muistot tuosta illasta piinaavat edelleen mieltäsi. Ja nyt sinut on pakotettu jahtaamaan murhaajaa.

Etkä voi karistaa riipivää tunnetta, että hän jahtaa kenties sinuakin.

MonkeyMoonin kehittämä Night Call on pienieleinen ja tunnelmallinen murhamysteeri, jossa pelaajan tehtävänä on pyrkiä selvittämään Pariisin katuja riivaavan sarjamurhaajan identiteetti ennen kuin on liian myöhäistä. Etsivän sijaan pelaaja ohjaa tosin taksikuskia, joka joutuu kursimaan johtolankoja kokoon saatujen todistusaineistojen sekä kuljettamiltaan asiakkailta kuultujen huhujen avulla. Mittarin raksuttaessa valon kaupungin varjoihin kätkeytyvät tarinat nousevat tosin murhaajaa suurempaan osaan.

Night Call yhdistää kevyen pulmanratkonnan lukuisiin mielenkiintoisiin pientarinoihin, jotka poikkileikkaavat pariisilaista elämänmenoa ja ajankuvaa. Taksin takapenkille istuutuvat asiakkaat kaipaavat yhtä paljon kuljettajaa kuin kuuntelijaa, jolle purkaa ilonsa, surunsa, vihansa tai salaisuutensa. Ja Pariisin kaduilla salaisuuksia riittää.

Pelin hahmovalikoimaan lukeutuu yli 70 käsin laadittua hahmoa, jotka vaihtelevat journalisteista pariskuntiin ja poliiseista kodittomiin – toisinaan jopa kissoihin, aaveisiin ja aikamatkustajiin. Heidän tilanteensa ovat kuitenkin koskettavan universaaleja. Yksi saattaa pelätä oman seksuaalisen suuntautumisensa paljastamista ystävilleen, kun taas toiset miettivät lasten hankintaa, ulkomaan matkaansa tai kohtaamaansa syrjintää. Taksimatkojen aikana kuultavat lukuisat tarinat ovat erinomaisesti käsikirjoitettuja, ajankohtaisia ja usein koskettavia siivuja arkisista asioista ja toisinaan vähän pöhkömmistä hassutteluista. Mutta kaikki yhtälailla ihailtavan inhimillisiä.

Pelinäkökulmasta nämä rakentuvat dialogien kautta, joihin pelaaja pääsee osallistumaan vastausvaihtoehtojaan valitsemalla. Jotkut saattavat reagoida paremmin hiljaisuuteen, kun taas osa avautuu vasta pienen suostuttelun jälkeen. Harmillisesti pelin lukuisista hahmoista huolimatta samat kasvot ilmestyvät kerta toisensa perään takapenkille uudemmilla peluukerroilla, jolloin samat tarinat ja dialogit käyvät vähän liiankin tutuiksi.

Nämä eivät myöskään suoraan liity millään tapaa varsinaiseen murhamysteeriin, vaan toimivat irrallisina tarinoina sen rinnalla. Asiakkaat voivat toki antaa tapauksesta vihjeitä, jotka ilmaantuvat aina työpäivän päätteeksi päähenkilön kotona löytyvälle korkkitaululle, mutta kriittisimmät palat saadaan etsivältä saatuja johtolankoja tutkiessa. Taksitoiminta perustuu sen sijaan pitkälti Night Callin hivenen kehnosti toteutettuun rajoitteeseen, jossa oma kukkaro pitäisi pitää plussalla koko tutkinnan ajan, jotta työpaikka ja mahdollisuus etsivätyöskentelylle säilyisi.

Ongelma vain on siinä, ettei taksiyrittäjyys ole Night Callin perusteella missään muodossa lähellekään kannattavaa toimintaa, vaikka töitä paiskisi hiki hatussa läpi yön.

Jokaisen duuniyön päätteeksi pelaaja uppoutuu vielä hetkeksi pähkäilemään johtolankoja ennen Nukkumatin kutsua. Peli sisältää kolme erilaista sarjamurhaajaskenaariota, joiden neljä epäiltyä komistaa aina korkkitaulun yläosaa. Näiden alle kasaantuu pelaajan kuulemien huhujen ja tutkinnan myötä kasa irtonaisia vinkkejä, joita olisi tarkoitus sovittaa omasta mielestä sopivan pärstän alle. Näitä vertaamalla pitäisi lopulta pähkäillä tappajan motiivi, siihen sopiva epäilty sekä lopulta kohdistaa syyttävä sormi oikeaan ja toivoa parasta.

Murhaajien motiivi ja kerätty todistusaineisto ei vain aina oikein kohtaa, mikä tekee koko etsivätyöskentelystä lopulta pientä arvauspeliä. Epäiltyjä pääsee toisinaan myös kuskaamaan asiakkaina, mikä saattaa paljastaa enemmän kuin kymmenen todistusaineistoa. Varsinainen etsivätyöskentely taksin ratissa ei myöskään vaadi mitään Sherlock Holmesin tasoista älykkyyttä, vaan uusia todisteita saa, kunhan jaksaa vain parkkeerata pelin määrittelemille tutkinta-alueille. Koko murhamysteeri jääkin vähän puolivillaiseksi automaatioksi muutoin mestarillisesti käsikirjoitettujen tarinoiden varjossa.

Mikä on kieltämättä harmi, sillä nyt Night Call tuntuu kuin kahden erillisen pelin epäsopuisalta sikiöltä. Toisaalta se tarjoaa monia koskettavia minikohtaloita ja siivuja elämästä, joihin tekisi mieli uppoutua paljon syvemmälle ja ilman huolta pelillisistä mekaniikoista. Ja toisaalta siinä on varsinainen pelattava osuus, joka haraa toistuvasti näitä ihmistarinoita vastaan ja ei lopulta tarjoa edes varsinaista etsivätyöskentelyä.

Tämä sekainen soppa on onneksi verhottu yhtenäisen kauniin ulkokuoren alle. Pelin minimalistinen mustavalkoinen visuaalisuus koostuu lähinnä valtaosan ruudusta peittävästä Pariisin kartasta sekä tuulilasista kuvatusta vinkkelistä takapenkille, jossa vähäeleiset hahmot avautuvat tunteistaan. Toisinaan näkymä leikkaa tästä sateisille kaduille, taivasta halkoviin lentokoneisiin ja välkkyviin neonvaloihin, jotka yhdessä herättävät valon kaupungin yllättävällä tavalla eloon. Yhdistettynä henkilökohtaisiin tarinoihin ja hitaasti taustalla lipuviin maisemiin, Night Call onnistuu tavoittamaan jotain hartaan meditatiivista.

Varsinaisena pelinä Night Call ei kuitenkaan onnistu tavoittamaan lupauksia, mutta kokoelmana lyhyt tarinoita se toimii huomattavasti vakuuttavammin. Sen kuvaama Pariisi on valoihin ja varjoihin kätkeytyvä rakkauden kaupunki, jonka kadut tulvivat inhimillisistä, koskettavista ja yleismaailmallisista kohtaloista – sekä näitä vaanivasta sarjamurhaajasta.

NIGHT CALL

”Kaunis ja upea tarinakokoelma jättää toivottavaa pelillisillä ansioillaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-night-call-ole-pelina-kaksinen-mutta-se-on-loistavasti-kasikirjoitettu-murhamysteeri/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Esports-simulaattorikuski voitti Formula 1 -kuskin tosielämän kilparadalla Meksikossa

    Race of Championsissa uudet haastajat ottavat mittaa tunnetuista...
    eSports
  • Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Huijarit järjestivät sopupelejä CS:GO-turnauksessa – kuusi pidätettiin

    Sopupelit vaivasivat australialaista CS:GO-turnausta. Kuusi henkilöä on pidätetty,...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    ENCE tippui ulos StarSeries i-League Season 7 -turnauksesta jo pudotuspelien ensimmäisellä kierrokse...

    Lauantaiaamu alkoi ENCEn kannattajien kannalta synkästi, kun suomalainen...
    ENCE
  • Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Hittipeli World of Tanks Blitziin saapuu joukko eurooppalaisia...
    Android
  • E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    E3: Ubisoft julkisti kuukausimaksullisen Uplay+ pelipalvelun PC:lle ja Google Stadialle

    Ubisoft lähtee haastamaan EA:n Originia, Xboxin Game Passia,...
    E3 2019
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit
  • Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Huhu: Rocksteadin kehittämä Superman: World’s Finest esitellään ensi viikolla

    Superman: World’s Finest saatetaan julkistaa The Game Awardseissa...
    pelihuhut
  • Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    Testi: HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteisto – Hintava vaihtoehto sopii VR-pelit tosissaan ottavalle h...

    HTC Vive Cosmos Elite VR-laitteiston hinta on korkea,...
    Half-Life Alyx
  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit
  • Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Steam ylitti yli miljardin käyttäjän rajan

    Steamin digitaalisena pelien kauppapaikkana haastaneella Epic Games Storella...
    digitaalinen pelimyynti

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin...
Quantic Dream lupaa monia yllätyksiä tälle vuodell...
Arvostelu | Ubisoftin uutuus Hyper Scape on kyllä ...
Tuntuuko Days Gone liian helpolta? Uusi vaikeusast...
Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterr...

Tekniikka uutisia

  • Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilainen tuote vähentää e-urheilun aiheuttamia vammoja – tällainen on Hand Massager

    Japanilaisen peliyhtiön Bauhutten kehittämän tuotteen tavoitteena on vähentää...
    Peliuutiset
  • Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Half-Life täytti 20 vuotta, ja pelin remaken Xen-päivityksestä on nyt julkaistu puhutteleva ensimmäi...

    Pelimaailman merkkiteos Half-Life on jo 20-vuotias, ja juhlapäivästä...
    Black Mesa
  • Overkillin The Walking Dead -pelin konsolijulkaisu lykättiin hamaan tulevaisuuteen

    Overkillin The Walking Dead -pelin konsolijulkaisu lykättiin hamaan tulevaisuuteen

    Julkaisija Starbreeze on ilmoittanut, ettei Overkill -pelistudion The...
    Overkill's The Walking Dead
  • Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Kuvat: Gears 5 tuo mukanaan upean version Xbox One X:stä

    Microsoft tuo markkinoille rajoitetun painoksen Xbox One X:stä...
    Gears 5
  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem
  • Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Toimittajan puheenvuoro: Kaikkien videopelileffojen tulisi ottaa oppia Detective Pikachun menestykse...

    Peleihin perustuvat elokuvat tulee suunnata muillekin kuin pelaajille...
    Detective Pikachu
  • Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei onnistu pelastamaan Angry Birds -elokuvan jatko-osa...

    Rovion vihaiset linnut saapuvat toistumiseen valkokankaalle, vaikka pahimmasta...
    Angry Birds -elokuva
  • Indie-hitti Cuphead sai ilmaisen sisältöpäivityksen

    Indie-hitti Cuphead sai ilmaisen sisältöpäivityksen

    Parin vuoden takainen paljon kehuja kerännyt Cuphead on...
    Cuphead
  • Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Arvostelu: Ori and the Will of the Wisps on uskomaton seikkailupeli – ”Viisi tähteä bugeista huolima...

    Ori and the Will of the Wisps olisi...
    indiepelit
  • Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Epic Games Store tarjoaa parhaillaan ilmaiseksi Talos Principle...
    epic games store

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Vuonna 2021 Muropaketin peliosion lukijoita kiinnostivat erityisesti kestohitti...
    Peliuutiset
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme