Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

Posted on 9.8.2019

MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien mahdollisuuksista tarinankertojina, vaikka napakympiltä vältytäänkin.


Julkaisupäivä: 17.7.2019
Studio: MonkeyMoon
Julkaisija: Raw Fury
Saatavilla: PC (Windows, testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: –
Peliä pelattu arvostelua varten: 9 tuntia


Yö on sinun aikaasi. Pariisin kadut sinun valtakuntasi. Ja taksi pyhättösi. Tämä yö tuntuu kuitenkin erilaiselta. Vielä viikko sitten makasit sairaalassa kaupunkia piinanneen sarjamurhaajan ainoana selviytyjänä. Tänään olet palannut takaisin ratin taakse. Olet kaivannut tätä tunnetta. Sivuikkunoista lipuvia maisemia, takapenkiltä kuulemiasi tarinoita ja ajamisen rauhoittavaa vaikutusta. Mutta muistot tuosta illasta piinaavat edelleen mieltäsi. Ja nyt sinut on pakotettu jahtaamaan murhaajaa.

Etkä voi karistaa riipivää tunnetta, että hän jahtaa kenties sinuakin.

MonkeyMoonin kehittämä Night Call on pienieleinen ja tunnelmallinen murhamysteeri, jossa pelaajan tehtävänä on pyrkiä selvittämään Pariisin katuja riivaavan sarjamurhaajan identiteetti ennen kuin on liian myöhäistä. Etsivän sijaan pelaaja ohjaa tosin taksikuskia, joka joutuu kursimaan johtolankoja kokoon saatujen todistusaineistojen sekä kuljettamiltaan asiakkailta kuultujen huhujen avulla. Mittarin raksuttaessa valon kaupungin varjoihin kätkeytyvät tarinat nousevat tosin murhaajaa suurempaan osaan.

Night Call yhdistää kevyen pulmanratkonnan lukuisiin mielenkiintoisiin pientarinoihin, jotka poikkileikkaavat pariisilaista elämänmenoa ja ajankuvaa. Taksin takapenkille istuutuvat asiakkaat kaipaavat yhtä paljon kuljettajaa kuin kuuntelijaa, jolle purkaa ilonsa, surunsa, vihansa tai salaisuutensa. Ja Pariisin kaduilla salaisuuksia riittää.

Pelin hahmovalikoimaan lukeutuu yli 70 käsin laadittua hahmoa, jotka vaihtelevat journalisteista pariskuntiin ja poliiseista kodittomiin – toisinaan jopa kissoihin, aaveisiin ja aikamatkustajiin. Heidän tilanteensa ovat kuitenkin koskettavan universaaleja. Yksi saattaa pelätä oman seksuaalisen suuntautumisensa paljastamista ystävilleen, kun taas toiset miettivät lasten hankintaa, ulkomaan matkaansa tai kohtaamaansa syrjintää. Taksimatkojen aikana kuultavat lukuisat tarinat ovat erinomaisesti käsikirjoitettuja, ajankohtaisia ja usein koskettavia siivuja arkisista asioista ja toisinaan vähän pöhkömmistä hassutteluista. Mutta kaikki yhtälailla ihailtavan inhimillisiä.

Pelinäkökulmasta nämä rakentuvat dialogien kautta, joihin pelaaja pääsee osallistumaan vastausvaihtoehtojaan valitsemalla. Jotkut saattavat reagoida paremmin hiljaisuuteen, kun taas osa avautuu vasta pienen suostuttelun jälkeen. Harmillisesti pelin lukuisista hahmoista huolimatta samat kasvot ilmestyvät kerta toisensa perään takapenkille uudemmilla peluukerroilla, jolloin samat tarinat ja dialogit käyvät vähän liiankin tutuiksi.

Nämä eivät myöskään suoraan liity millään tapaa varsinaiseen murhamysteeriin, vaan toimivat irrallisina tarinoina sen rinnalla. Asiakkaat voivat toki antaa tapauksesta vihjeitä, jotka ilmaantuvat aina työpäivän päätteeksi päähenkilön kotona löytyvälle korkkitaululle, mutta kriittisimmät palat saadaan etsivältä saatuja johtolankoja tutkiessa. Taksitoiminta perustuu sen sijaan pitkälti Night Callin hivenen kehnosti toteutettuun rajoitteeseen, jossa oma kukkaro pitäisi pitää plussalla koko tutkinnan ajan, jotta työpaikka ja mahdollisuus etsivätyöskentelylle säilyisi.

Ongelma vain on siinä, ettei taksiyrittäjyys ole Night Callin perusteella missään muodossa lähellekään kannattavaa toimintaa, vaikka töitä paiskisi hiki hatussa läpi yön.

Jokaisen duuniyön päätteeksi pelaaja uppoutuu vielä hetkeksi pähkäilemään johtolankoja ennen Nukkumatin kutsua. Peli sisältää kolme erilaista sarjamurhaajaskenaariota, joiden neljä epäiltyä komistaa aina korkkitaulun yläosaa. Näiden alle kasaantuu pelaajan kuulemien huhujen ja tutkinnan myötä kasa irtonaisia vinkkejä, joita olisi tarkoitus sovittaa omasta mielestä sopivan pärstän alle. Näitä vertaamalla pitäisi lopulta pähkäillä tappajan motiivi, siihen sopiva epäilty sekä lopulta kohdistaa syyttävä sormi oikeaan ja toivoa parasta.

Murhaajien motiivi ja kerätty todistusaineisto ei vain aina oikein kohtaa, mikä tekee koko etsivätyöskentelystä lopulta pientä arvauspeliä. Epäiltyjä pääsee toisinaan myös kuskaamaan asiakkaina, mikä saattaa paljastaa enemmän kuin kymmenen todistusaineistoa. Varsinainen etsivätyöskentely taksin ratissa ei myöskään vaadi mitään Sherlock Holmesin tasoista älykkyyttä, vaan uusia todisteita saa, kunhan jaksaa vain parkkeerata pelin määrittelemille tutkinta-alueille. Koko murhamysteeri jääkin vähän puolivillaiseksi automaatioksi muutoin mestarillisesti käsikirjoitettujen tarinoiden varjossa.

Mikä on kieltämättä harmi, sillä nyt Night Call tuntuu kuin kahden erillisen pelin epäsopuisalta sikiöltä. Toisaalta se tarjoaa monia koskettavia minikohtaloita ja siivuja elämästä, joihin tekisi mieli uppoutua paljon syvemmälle ja ilman huolta pelillisistä mekaniikoista. Ja toisaalta siinä on varsinainen pelattava osuus, joka haraa toistuvasti näitä ihmistarinoita vastaan ja ei lopulta tarjoa edes varsinaista etsivätyöskentelyä.

Tämä sekainen soppa on onneksi verhottu yhtenäisen kauniin ulkokuoren alle. Pelin minimalistinen mustavalkoinen visuaalisuus koostuu lähinnä valtaosan ruudusta peittävästä Pariisin kartasta sekä tuulilasista kuvatusta vinkkelistä takapenkille, jossa vähäeleiset hahmot avautuvat tunteistaan. Toisinaan näkymä leikkaa tästä sateisille kaduille, taivasta halkoviin lentokoneisiin ja välkkyviin neonvaloihin, jotka yhdessä herättävät valon kaupungin yllättävällä tavalla eloon. Yhdistettynä henkilökohtaisiin tarinoihin ja hitaasti taustalla lipuviin maisemiin, Night Call onnistuu tavoittamaan jotain hartaan meditatiivista.

Varsinaisena pelinä Night Call ei kuitenkaan onnistu tavoittamaan lupauksia, mutta kokoelmana lyhyt tarinoita se toimii huomattavasti vakuuttavammin. Sen kuvaama Pariisi on valoihin ja varjoihin kätkeytyvä rakkauden kaupunki, jonka kadut tulvivat inhimillisistä, koskettavista ja yleismaailmallisista kohtaloista – sekä näitä vaanivasta sarjamurhaajasta.

NIGHT CALL

”Kaunis ja upea tarinakokoelma jättää toivottavaa pelillisillä ansioillaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-night-call-ole-pelina-kaksinen-mutta-se-on-loistavasti-kasikirjoitettu-murhamysteeri/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • Tällaiset ovat uudet tosipelaajille suunnatut PS5-ohjaimet – Hinta voi huimata päätä

    Tällaiset ovat uudet tosipelaajille suunnatut PS5-ohjaimet – Hinta voi huimata päätä

    Ensimmäiset PlayStation 5 -ohjaimet, jotka eivät ole Sonyn...
    DualSense
  • Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Anthem on julkaisusta lähtien ollut varsinainen bugien ja...
    Anthem
  • Arvostelu: Minecraftin ja Borderlandsin yhdistävä Deep Rock Galactic on yksi hiljaisen alkuvuoden pa...

    Arvostelu: Minecraftin ja Borderlandsin yhdistävä Deep Rock Galactic on yksi hiljaisen alkuvuoden pa...

    Loistavassa co-op-peli Deep Rock Galacticissa 1-4 pelaajaa pääsee...
    Borderlands
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy jälleen kerran, eikä syytä ole paljastettu

    Diablo Immortal myöhästyy uudemman kerran. Blizzard on kertonut,...
    Diablo
  • Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Tarinapeli The Longest Road on Earth yrittää kertoa...
    indiepelit
  • Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Microsoft on tuonut myyntiin julisteen, joka muistuttaa, kuinka...
    Microsoft
  • Näin uskomaton on Red Dead Online -pelaajan vaikuttava teloitus

    Näin uskomaton on Red Dead Online -pelaajan vaikuttava teloitus

    Eräs Red Dead Onlinen pelaaja on onnistunut suorittamaan...
    Pelit
  • WB Games on puuhastellut kahden Superman-pelin kimpussa jo vuodesta 2013 – kummatkin projektit peruu...

    WB Games on puuhastellut kahden Superman-pelin kimpussa jo vuodesta 2013 – kummatkin projektit peruu...

    WB Games on tuhonnut jo kaksi Superman-peliä. Avoimen...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime ...
Arvostelu: Mortal Shell osoittaa, että Dark Soulsi...
Kuva: Muistatko tämän nostalgisen Max Payne -maino...
Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkäl...
Rage 2:n ennakkotilaukset alkoivat – Steamiin peli...

Tekniikka uutisia

  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports
  • AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD on työstämässä kilpailijaa Nvidian Image Scaling -toiminnolle

    AMD:n teknologia kulkee nimellä Radeon Super Resolution. Sen...
    AMD
  • Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Google haluaa tuoda Steamin Chromebook-läppäreihin

    Chromebook saattaa tulevaisuudessa taipua monenlaiseen pelaamiseen. Chromebook-läppäreiden käyttäjät...
    Chromebook
  • Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    Arvostelu: The Gunk on juuri sopivan rento seikkailupeli joululomalle

    The Gunk on veikeä seikkailupeli, jossa puhdistetaan mustan...
    indiepelit
  • Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx toi Steamiin lähes miljoona uutta VR-pelaajaa

    Half-Life: Alyx sai pelaajat innostumaan VR-pelaamisesta sankoin joukon....
    Half-Life Alyx
  • Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Arkane Austinin kehittämässä Redfallissa taistellaan kadut vallanneita vampyyreja...
    Bethesda
  • XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    Indie-studio Variable State on esitellyt sen uusinta peliä....
    Annapurna Interactive
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Huhujen mukaan PlayStation 5 on Xbox Project Scarlettia tehokkaampi

    Huhujen mukaan PlayStation 5 on Xbox Project Scarlettia tehokkaampi

    Sony paljasti ensimmäiset viralliset faktat PlayStation 5:stä jo...
    Pelit
  • Arvostelu | Doomille kumartava Jupiter Hell on mainio roguelike-helvetti kovan luokan masokisteille

    Arvostelu | Doomille kumartava Jupiter Hell on mainio roguelike-helvetti kovan luokan masokisteille

    Tilanne maapallolla on ollut jo noin puolentoista vuoden...
    Jupiter Hell

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Arvostelu: Beautiful Desolation on kiehtova seikkailupeli, joka kompastuu vääränlaiseen 1990-luvun n...

    Omintakeinen seikkailupeli loihtii mielenkiintoisen ja seikkailuun kannustavan maailman,...
    Beautiful Desolation
  • Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Kehuttu tieteistrilleri Observer on saapunut ehostettuna versiona useille...
    Blooper Team
  • Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Rockstar Gamesin hittipelissä voi nyt matkustaa vapaasti kuumailmapallolla....
    PC

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme