Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Night Call ei ehkä ole pelinä kaksinen, mutta se on upeasti käsikirjoitettu murhamysteeri

Posted on 9.8.2019

MonkeyMoonin kehittämä Night Call on erinomainen esimerkki pelien mahdollisuuksista tarinankertojina, vaikka napakympiltä vältytäänkin.


Julkaisupäivä: 17.7.2019
Studio: MonkeyMoon
Julkaisija: Raw Fury
Saatavilla: PC (Windows, testattu)
Pelaajia: 1
Ikäraja: –
Peliä pelattu arvostelua varten: 9 tuntia


Yö on sinun aikaasi. Pariisin kadut sinun valtakuntasi. Ja taksi pyhättösi. Tämä yö tuntuu kuitenkin erilaiselta. Vielä viikko sitten makasit sairaalassa kaupunkia piinanneen sarjamurhaajan ainoana selviytyjänä. Tänään olet palannut takaisin ratin taakse. Olet kaivannut tätä tunnetta. Sivuikkunoista lipuvia maisemia, takapenkiltä kuulemiasi tarinoita ja ajamisen rauhoittavaa vaikutusta. Mutta muistot tuosta illasta piinaavat edelleen mieltäsi. Ja nyt sinut on pakotettu jahtaamaan murhaajaa.

Etkä voi karistaa riipivää tunnetta, että hän jahtaa kenties sinuakin.

MonkeyMoonin kehittämä Night Call on pienieleinen ja tunnelmallinen murhamysteeri, jossa pelaajan tehtävänä on pyrkiä selvittämään Pariisin katuja riivaavan sarjamurhaajan identiteetti ennen kuin on liian myöhäistä. Etsivän sijaan pelaaja ohjaa tosin taksikuskia, joka joutuu kursimaan johtolankoja kokoon saatujen todistusaineistojen sekä kuljettamiltaan asiakkailta kuultujen huhujen avulla. Mittarin raksuttaessa valon kaupungin varjoihin kätkeytyvät tarinat nousevat tosin murhaajaa suurempaan osaan.

Night Call yhdistää kevyen pulmanratkonnan lukuisiin mielenkiintoisiin pientarinoihin, jotka poikkileikkaavat pariisilaista elämänmenoa ja ajankuvaa. Taksin takapenkille istuutuvat asiakkaat kaipaavat yhtä paljon kuljettajaa kuin kuuntelijaa, jolle purkaa ilonsa, surunsa, vihansa tai salaisuutensa. Ja Pariisin kaduilla salaisuuksia riittää.

Pelin hahmovalikoimaan lukeutuu yli 70 käsin laadittua hahmoa, jotka vaihtelevat journalisteista pariskuntiin ja poliiseista kodittomiin – toisinaan jopa kissoihin, aaveisiin ja aikamatkustajiin. Heidän tilanteensa ovat kuitenkin koskettavan universaaleja. Yksi saattaa pelätä oman seksuaalisen suuntautumisensa paljastamista ystävilleen, kun taas toiset miettivät lasten hankintaa, ulkomaan matkaansa tai kohtaamaansa syrjintää. Taksimatkojen aikana kuultavat lukuisat tarinat ovat erinomaisesti käsikirjoitettuja, ajankohtaisia ja usein koskettavia siivuja arkisista asioista ja toisinaan vähän pöhkömmistä hassutteluista. Mutta kaikki yhtälailla ihailtavan inhimillisiä.

Pelinäkökulmasta nämä rakentuvat dialogien kautta, joihin pelaaja pääsee osallistumaan vastausvaihtoehtojaan valitsemalla. Jotkut saattavat reagoida paremmin hiljaisuuteen, kun taas osa avautuu vasta pienen suostuttelun jälkeen. Harmillisesti pelin lukuisista hahmoista huolimatta samat kasvot ilmestyvät kerta toisensa perään takapenkille uudemmilla peluukerroilla, jolloin samat tarinat ja dialogit käyvät vähän liiankin tutuiksi.

Nämä eivät myöskään suoraan liity millään tapaa varsinaiseen murhamysteeriin, vaan toimivat irrallisina tarinoina sen rinnalla. Asiakkaat voivat toki antaa tapauksesta vihjeitä, jotka ilmaantuvat aina työpäivän päätteeksi päähenkilön kotona löytyvälle korkkitaululle, mutta kriittisimmät palat saadaan etsivältä saatuja johtolankoja tutkiessa. Taksitoiminta perustuu sen sijaan pitkälti Night Callin hivenen kehnosti toteutettuun rajoitteeseen, jossa oma kukkaro pitäisi pitää plussalla koko tutkinnan ajan, jotta työpaikka ja mahdollisuus etsivätyöskentelylle säilyisi.

Ongelma vain on siinä, ettei taksiyrittäjyys ole Night Callin perusteella missään muodossa lähellekään kannattavaa toimintaa, vaikka töitä paiskisi hiki hatussa läpi yön.

Jokaisen duuniyön päätteeksi pelaaja uppoutuu vielä hetkeksi pähkäilemään johtolankoja ennen Nukkumatin kutsua. Peli sisältää kolme erilaista sarjamurhaajaskenaariota, joiden neljä epäiltyä komistaa aina korkkitaulun yläosaa. Näiden alle kasaantuu pelaajan kuulemien huhujen ja tutkinnan myötä kasa irtonaisia vinkkejä, joita olisi tarkoitus sovittaa omasta mielestä sopivan pärstän alle. Näitä vertaamalla pitäisi lopulta pähkäillä tappajan motiivi, siihen sopiva epäilty sekä lopulta kohdistaa syyttävä sormi oikeaan ja toivoa parasta.

Murhaajien motiivi ja kerätty todistusaineisto ei vain aina oikein kohtaa, mikä tekee koko etsivätyöskentelystä lopulta pientä arvauspeliä. Epäiltyjä pääsee toisinaan myös kuskaamaan asiakkaina, mikä saattaa paljastaa enemmän kuin kymmenen todistusaineistoa. Varsinainen etsivätyöskentely taksin ratissa ei myöskään vaadi mitään Sherlock Holmesin tasoista älykkyyttä, vaan uusia todisteita saa, kunhan jaksaa vain parkkeerata pelin määrittelemille tutkinta-alueille. Koko murhamysteeri jääkin vähän puolivillaiseksi automaatioksi muutoin mestarillisesti käsikirjoitettujen tarinoiden varjossa.

Mikä on kieltämättä harmi, sillä nyt Night Call tuntuu kuin kahden erillisen pelin epäsopuisalta sikiöltä. Toisaalta se tarjoaa monia koskettavia minikohtaloita ja siivuja elämästä, joihin tekisi mieli uppoutua paljon syvemmälle ja ilman huolta pelillisistä mekaniikoista. Ja toisaalta siinä on varsinainen pelattava osuus, joka haraa toistuvasti näitä ihmistarinoita vastaan ja ei lopulta tarjoa edes varsinaista etsivätyöskentelyä.

Tämä sekainen soppa on onneksi verhottu yhtenäisen kauniin ulkokuoren alle. Pelin minimalistinen mustavalkoinen visuaalisuus koostuu lähinnä valtaosan ruudusta peittävästä Pariisin kartasta sekä tuulilasista kuvatusta vinkkelistä takapenkille, jossa vähäeleiset hahmot avautuvat tunteistaan. Toisinaan näkymä leikkaa tästä sateisille kaduille, taivasta halkoviin lentokoneisiin ja välkkyviin neonvaloihin, jotka yhdessä herättävät valon kaupungin yllättävällä tavalla eloon. Yhdistettynä henkilökohtaisiin tarinoihin ja hitaasti taustalla lipuviin maisemiin, Night Call onnistuu tavoittamaan jotain hartaan meditatiivista.

Varsinaisena pelinä Night Call ei kuitenkaan onnistu tavoittamaan lupauksia, mutta kokoelmana lyhyt tarinoita se toimii huomattavasti vakuuttavammin. Sen kuvaama Pariisi on valoihin ja varjoihin kätkeytyvä rakkauden kaupunki, jonka kadut tulvivat inhimillisistä, koskettavista ja yleismaailmallisista kohtaloista – sekä näitä vaanivasta sarjamurhaajasta.

NIGHT CALL

”Kaunis ja upea tarinakokoelma jättää toivottavaa pelillisillä ansioillaan.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-night-call-ole-pelina-kaksinen-mutta-se-on-loistavasti-kasikirjoitettu-murhamysteeri/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Arvostelu | Graafisesti vaikuttava Metro Exodus: Enhanced Edition viihdyttää myös PlayStation 5:llä

    Klaustrofobista kauhua tarjoava, alun perin vuonna 2019 ilmestynyt...
    4A Games
  • Red Dead Redemption Online päivittyy pian isosti: pelaajat pääsevät kolmen erikoishahmon saappaisiin

    Red Dead Redemption Online päivittyy pian isosti: pelaajat pääsevät kolmen erikoishahmon saappaisiin

    Red Dead Redemption Onlinessa pääsee pian pelaamaan kolmella...
    pelipäivitykset
  • Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Hämmentävä käänne: Naispuoliseksi Overwatch Contenders -pelaajaksi väitetty ”Ellie” olikin vain sosi...

    Aiemmin kerroimme Overwatch Contendersissa pelaavaan Second Windiin valitusta...
    eSports
  • Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Steamin haastanut Epic Games Store jakaa seuraavaksi kaksi ilmaista peliä kerralla: Moonlighter ja T...

    Epic Games Store on aiemmin antanut ilmaiseksi yksittäisiä...
    Epic Games
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Arvostelu | WRC 10 on onnistunut rallipeli, vaikka rengasperseily ja likainen tuulilasi ärsyttävätki...

    Urheilupeleissä vuosipäivitykset ovat varsin tuttua kauraa. Sama julkaisutahti...
    Peliarvostelut
  • Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Outer Wilds -kehittäjä: “Peliteollisuuden erilaiset monopoliasemat on murskattava.”

    Mobius Digital -studion luova johtaja haluaa rikkoa peliteollisuuden...
    Mobius Digital
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ja pahasti

    Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ja pahasti

    Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy. Vampire:...
    myöhästymiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Vihjeiden perusteella näyttää siltä, että seuraava...
Red Dead Redemption 2:sta löytyi ikävä bugi – Voi ...
Tässäkö Microsoftin uusi Xbox-ohjain? Tuore patent...
Epic Games Storen kuukauden ilmaispeli This War of...
Razer julkisti Nintendo Switchiä matkivan mobiilip...

Tekniikka uutisia

  • Video: Tällaisia ovat uudet Atarin retroa tihkuvat käsi- ja pelikonsolit – Ennakkotilaus käynnistyi

    Video: Tällaisia ovat uudet Atarin retroa tihkuvat käsi- ja pelikonsolit – Ennakkotilaus käynnistyi

    Atarilta on ilmestymässä käsikonsolin lisäksi televisioon liitettävä joystick,...
    Atari
  • Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Osa Red Dead Redemption 2:n pelaajista on päässyt jo Red Dead Onlinen kimppuun

    Xbox Onen saavutukset paljastavat, että hyvin pieni osa...
    Pelit
  • Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Xbox Game Pass laajenee tammikuussa: Palveluun ilmestyy Life is Strange 2, Just Cause 3 ja neljä muu...

    Microsoft on ilmoittanut tuovansa tässä kuussa Xbox Game...
    Just Cause 3
  • Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen Fortniten kartta

    Fortniten toinen luku on nyt pelattavissa. Tältä pelin...
    Epic Games
  • Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    Sonyn voittokulku jatkuu, PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen suosituin pelikonsoli

    PlayStation 4 oli viime vuosikymmenen myydyin pelikonsoli. Sony...
    Pelikonsolit
  • Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Pysykää sisällä ja pelatkaa lautapelejä – Testasimme, miten hyvin peli-illan voi järjestää etäyhteyd...

    Lautapelejä voi pelata monin eri tavoin myös etäyhteyksien...
    digitaaliset lautapelit
  • Punaiselle planeetalle sijoittuva kaupunkirakentelu Surviving Mars on nyt ilmaiseksi tarjolla, kiito...

    Punaiselle planeetalle sijoittuva kaupunkirakentelu Surviving Mars on nyt ilmaiseksi tarjolla, kiito...

    Epic Games Store jakaa parhaillaan ilmaiseksi Surviving Mars...
    epic games store
  • Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Äänestys: Telltale Games lopettaa – mikä on paras studion peleistä?

    Monista tarinapeleistään tunnettu Telltale Games lopettaa toimintansa. Kysymmekin nyt Muropaketin lukijoilta, mikä on paras studion suurimmista peleistä. Telltale Games ilmoitti loppuviikosta, että studio sulkee ovensa 14 vuoden jälkeen. Tell… ...
    PC
  • K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    K18: Wanking Simulator on runkkauspeli, jota tuskin kukaan kaipaa

    Väkivaltaan ja masturbointiin keskittyvä Wanking Simulator on hyvin,...
    Pelit
  • Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    Hitman HD Collection julkaistiin uuden trailerin kera

    IO Interactive on julkaissut PlayStation 4:lle ja Xbox...
    Hitman

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Monet pelit valehtelevat tavalla tai toisella pelaajille, mutta...
    Age of Empires
  • SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    SoulCalibur VI:n uusin hahmojulkistus Amy esittäytyy trailerilla

    Namco Bandai jatkaa jo julkaisussaan kehutun SoulCalibur VI:n...
    Pelit
  • Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Blizzard tähtää uusille markkinoille voimalla – Parhaat kehittäjät mobiilipelien kimpussa

    Monista suosituista peleistä tuttu Blizzard panostaa mobiilipeleihin laittamalla...
    Blizzard Entertainment

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme