Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

Posted on 6.7.2020

Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella herkimmille katsojille. 

Voin rehellisesti tunnustaa, että odotukset Netflixin Ju-On: Origins -kauhusarjaa kohtaan eivät olleet kovin korkealla. Eivät varsinkaan viime tammikuussa teatteriensi-iltansa saaneen kehnon neljännen yhdysvaltalaisen The Grudge – Kauna -elokuvan jälkeen, joka oli todella väsynytty jump scare -säikyttelyä.

Alkuperäinen japanilainen Ju-On-kauhufranchise sisältää jo yhdeksän elokuvaa, sarjakuvia, kirjoja, videopelejä ja ties mitä. Leffojen idea on pysynyt jatko-osasta toiseen suunnilleen samana – jokin karmea tapahtuma tai väkivallanteko saa aikaan kirouksen, kummitustarinan joka avataan maatuskamaisesti usean henkilöhahmon kautta.

Myös Netflix-sarjan idea on samanlainen, mutta se eroaa tyyliltään ja tunnelmaltaan todella piristävästi elokuvista. Japanilaistuotanto koostuu vain kuudesta noin puolen tunnin mittaisesta jaksosta, joissa on mukana piinaavaa yliluonnollista jännitystä ja hyytävää fiilistä, mutta pääpaino ei ole kummitussäikyttelyssä.

Sarja kertoo perustuvansa ”oikeisiin tapahtumiin”, jotka innoittivat Takashi Shimizun ensimmäisiä Ju-On-kertomuksia. Sarja toimii esiosana erityisen hyvin siksi, että sen ei ole pakko noudattaa jo liian monta kertaa elokuvissa nähtyä kaavaa. Origins on kiinnostuneempi esittämään ja luomaan mysteerinsä ihmishahmojensa ympärille. Sarja nakkaa tietyllä tavalla elokuvien säännöt mäkeen, jonka ansiosta se ei ole lainkaan niin ennalta-arvattava kuin leffat.

Netflix on näyttänyt monissa alkuperäistuotannoissaan hyvinkin raakaa väkivaltaa, mutta Ju-On: Origins on omassa luokassaan. Sen aivan helvetin synkkä ja ahdistava kauhu syntyy pääosin ihmishahmojen hirmuteoista, ei jump scare -säikyttelyistä. Sarja sisältää sen verran rankkaa materiaalia, ettei sitä todellakaan voi suositella herkimmille katsojille. Muutamaan otteeseen jopa överin goren ystävää yökötti.

Heti ensimmäisessä jaksossa on mukana esimerkiksi lapseen kohdistuvaa väkivaltaa. Kakkosjaksossa nähdään raiskauskohtaus, jonka katsomisesta tuli niin fyysisesti kuin henkisesti huono olo. Yliluonnollisiin elementteihin keskittyessä sarja ei tunnu aivan yhtä hurjalta, mutta ruokahalut vie taatusti esimerkiksi kohtaus, jossa on mukana viimeisillään raskaana oleva nainen ja äärimmäisen terävä veitsi.

Vaikka Origins toimiikin parhaiten putkeen tuijotettuna, niin sen jaksot ovat juuri sopivan pituisia puolen tunnin mitassaan. Lyhyisiin pätkiin pilkkominen antaa katsojalle hengähdystauon juuri sopivan usein. Yhtään pidempänä sarjan esittelemiin kauheuksiin todennäköisesti turtuisi.

Paikoitellen Origins tuntuu turhan sekavalta, vaikka sitä katsoisi kuinka keskittyen. Tämä johtuu lähinnä siitä, että mukana on useita hahmoja, jotka käyvät ensin vain kääntymässä muutamassa kohtauksessa ja palaavat takaisin vasta monta jaksoa myöhemmin. Muutaman kerran huomasin ihmetteleväni, että kukas se tämä tyyppi nyt taas oikein olikaan. Teoksen toisiinsa kietoutuvat tarinat hyppivät myös ajassa ees taas.

Ilahduttavasti sarjassa käytetään pitkälti vanhan koulukunnan erikoistehosteita. CGI:ta on totta kai myös mukana, mutta tietokoneluomukset pomppasivat silmille vain viimeisessä jaksossa.

Ju-On: Origins -sarja tuntuu aivan liian monen itseään toistavan elokuvan jälkeen raikkaan karmivalta. Yliluonnollisia elementtejä on mukana juuri sopivasti, mutta pelottavinta on niiden alkuperä. Kauheimmista kamaluuksista vastaavat lähinnä miehet, jotka tekevät naisille ja lapsille hirviömäisiä tekoja.

20 vuotta ensimmäisen täyspitkän elokuvan jälkeen Ju-On: Origins onnistuu melko mahdottomassa –  sen jatkoa jää odottamaan innolla.

Ju-On: Origins -sarja sai ensi-iltansa Netflixissä viime viikon perjantaina 3. heinäkuuta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-kauna-franchiseen-kuuluva-ju-on-origins-sarja-on-yllattavan-hyvaa-kauhua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Arvostelu | Invasion-sarja sekoittaa sopivassa suhteessa scifiä ja draamaa, mutta haukkaa hieman tur...

    Invasion-sarjassa avaruusoliot hyökkäävät jälleen kerran, mutta keskiössä ovat...
    Apple TV Plus
  • Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Uusi The Batman -traileri on nyt julkaistu – Luvassa synkkä, rosoinen ja väkivaltainen elokuva yön r...

    Aivan kuten aikaisemmin tällä viikolla luvattiin, fanitapahtuma DC...
    Batman
  • Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Lucifer-sarjan kuudes ja samalla viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Arvostelu | Puuduttava ja sekava Fast & Furious 9 jää kauas epätasaisen elokuvasarjan parhaista ...

    Fast & Furious on todistanut olevansa muuntautumiskykyinen toimintasarja,...
    Elokuva-arvostelut
  • Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löytyy nyt suoratoistona – Oli liian laadukas Suomen e...

    Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löytyy nyt suoratoistona – Oli liian laadukas Suomen e...

    Oletko kuullut vuonna 2019 valmistuneesta Synchronic-scifi-elokuvasta? No, ei...
    Elokuvauutiset
  • “Hohdon tekeminen oli yhtä helvettiä”, muistelee Stanley Kubrickin assistentti vielä 40 vuoden jälke...

    “Hohdon tekeminen oli yhtä helvettiä”, muistelee Stanley Kubrickin assistentti vielä 40 vuoden jälke...

    Stanley Kubrickin tavasta rääkätä näyttelijöitään nousisi nykyään välitön...
    Danny Lloyd
  • Kesäkuussa HBO Nordicilla: Deadwood-elokuva, The Handmaid’s Tale ja Big Little Lies jatkuvat, Leonar...

    Kesäkuussa HBO Nordicilla: Deadwood-elokuva, The Handmaid’s Tale ja Big Little Lies jatkuvat, Leonar...

    Kesäkuussa HBO Nordicilla julkaistaan muun muassa odotettu Deadwood-elokuva...
    Elokuva-artikkelit
  • Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

    Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa...
    Al Capone
  • Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Disney+ julkaisee kolmannen Simpsons-lyhytelokuvan marraskuun puolivälissä. Disney+ julkaisee...
    Disney
  • Keanu Reeves on valmis tekemään Matrix 5:n, mutta ei usko elokuvan koskaan toteutuvan

    Keanu Reeves on valmis tekemään Matrix 5:n, mutta ei usko elokuvan koskaan toteutuvan

    The Matrix Resurrections sai elokuvateattereissa tuntuvasti koleamman vastaanoton...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Oliko The Falcon and the Winter Soldierin loppu pe...
Traileri | Netflixin The Harder They Fall -länkkär...
Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka ...
Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka joka...
Ensimmäiset
kuvat julkaistu: Tältä näyttää Netflix...

Tekniikka uutisia

  • Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen, mutta leffateattereissa Prisoners of the Ghostla...

    Nicolas Cagen uran kahjoin elokuva saadaan Suomeen, mutta leffateattereissa Prisoners of the Ghostla...

    Nicolas Cage on tituleerannut Prisoners of the Ghostlandia...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky
  • Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Arvostelu: Le Mans 66 on viiden tähden laatuelokuva – Kiitos kuuluu Matt Damonille, Christian Balell...

    Matt Damon ja Christian Bale ovat kaksoistähtijärjestelmä, jonka...
    Christian Bale
  • Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Homen käsikirjoittajat selittivät, miksi SPOILERI piti kuolla elokuvassa

    Spider-Man: No Way Home sai ensi-iltansa joulukuun puolivälissä...
    Chris McKenna
  • Kuva: Marvel Studios julkaisi ensimmäisen virallisen kuvan Thanoksen veljestä

    Kuva: Marvel Studios julkaisi ensimmäisen virallisen kuvan Thanoksen veljestä

    Varoitus: juttu sisältää ison spoilerin Eternals-elokuvan lopusta. Parhaillaan...
    Elokuvauutiset
  • Sons of Anarchyn spin-off-sarja Mayans MC saa jatkoa

    Sons of Anarchyn spin-off-sarja Mayans MC saa jatkoa

    Suomessa HBO Nordicilla nähtävä Mayans MC jatkuu ensi...
    Elokuvat
  • Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Suomessa Captain Marvel julkaistaan maaliskuun 6. päivä, mikä...
    Brie Larson
  • Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Bruce Willis näyttää Cosmic Sin -tieteiselokuvan ensimmäisessä kuvassa siltä kuin vääntäisi jöötiä a...

    Cosmic Sin -scifi-elokuva vaikuttaa kunnon kalkkunalta. The Hollywood...
    Bruce Willis
  • Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Miten suomalaistähdet oikein pääsivät suosittuun Vikings-sarjaan? Näin Jasper Pääkkönen kuvailee tap...

    Kun Peter Franzén ja Jasper Pääkkönen kiinnitettiin suosittuun...
    Dome Karukoski
  • Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Klassikkoelokuvista Perikato ja Berliinin taivaan alla tuttu Bruno Ganz on kuollut

    Pitkän linjan sveitsiläisnäyttelijä Bruno Ganz on kuollut. Bruno...
    Bruno Ganz

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Kuva: Tältä näyttää Marvel Studiosin seuraavan supersankarileffan pahis – sitten kun elokuva joskus ...

    Black Widow’n omassa elokuvassa pahiksena häärää suomalaisistakin Marvel-sarjakuvalehdistä...
    Black Widow
  • Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Onko tuo… Eleven? Kuva: Stranger Things -tähteä hädin tuskin tunnistaa Netflixin uuden elokuvan juli...

    Netflixin tulevasta Enola Holmes -elokuvasta julkaistiin aikaisemmin tänään...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters of the Universe on Netflixin uusista He-Man-sarjoi...

    Arvostelu | Radikaalin päivityksen saanut Masters of the Universe on Netflixin uusista He-Man-sarjoi...

    He-Man and the Masters of the Universe on...
    Elokuva-arvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme