Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

Posted on 6.7.2020

Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella herkimmille katsojille. 

Voin rehellisesti tunnustaa, että odotukset Netflixin Ju-On: Origins -kauhusarjaa kohtaan eivät olleet kovin korkealla. Eivät varsinkaan viime tammikuussa teatteriensi-iltansa saaneen kehnon neljännen yhdysvaltalaisen The Grudge – Kauna -elokuvan jälkeen, joka oli todella väsynytty jump scare -säikyttelyä.

Alkuperäinen japanilainen Ju-On-kauhufranchise sisältää jo yhdeksän elokuvaa, sarjakuvia, kirjoja, videopelejä ja ties mitä. Leffojen idea on pysynyt jatko-osasta toiseen suunnilleen samana – jokin karmea tapahtuma tai väkivallanteko saa aikaan kirouksen, kummitustarinan joka avataan maatuskamaisesti usean henkilöhahmon kautta.

Myös Netflix-sarjan idea on samanlainen, mutta se eroaa tyyliltään ja tunnelmaltaan todella piristävästi elokuvista. Japanilaistuotanto koostuu vain kuudesta noin puolen tunnin mittaisesta jaksosta, joissa on mukana piinaavaa yliluonnollista jännitystä ja hyytävää fiilistä, mutta pääpaino ei ole kummitussäikyttelyssä.

Sarja kertoo perustuvansa ”oikeisiin tapahtumiin”, jotka innoittivat Takashi Shimizun ensimmäisiä Ju-On-kertomuksia. Sarja toimii esiosana erityisen hyvin siksi, että sen ei ole pakko noudattaa jo liian monta kertaa elokuvissa nähtyä kaavaa. Origins on kiinnostuneempi esittämään ja luomaan mysteerinsä ihmishahmojensa ympärille. Sarja nakkaa tietyllä tavalla elokuvien säännöt mäkeen, jonka ansiosta se ei ole lainkaan niin ennalta-arvattava kuin leffat.

Netflix on näyttänyt monissa alkuperäistuotannoissaan hyvinkin raakaa väkivaltaa, mutta Ju-On: Origins on omassa luokassaan. Sen aivan helvetin synkkä ja ahdistava kauhu syntyy pääosin ihmishahmojen hirmuteoista, ei jump scare -säikyttelyistä. Sarja sisältää sen verran rankkaa materiaalia, ettei sitä todellakaan voi suositella herkimmille katsojille. Muutamaan otteeseen jopa överin goren ystävää yökötti.

Heti ensimmäisessä jaksossa on mukana esimerkiksi lapseen kohdistuvaa väkivaltaa. Kakkosjaksossa nähdään raiskauskohtaus, jonka katsomisesta tuli niin fyysisesti kuin henkisesti huono olo. Yliluonnollisiin elementteihin keskittyessä sarja ei tunnu aivan yhtä hurjalta, mutta ruokahalut vie taatusti esimerkiksi kohtaus, jossa on mukana viimeisillään raskaana oleva nainen ja äärimmäisen terävä veitsi.

Vaikka Origins toimiikin parhaiten putkeen tuijotettuna, niin sen jaksot ovat juuri sopivan pituisia puolen tunnin mitassaan. Lyhyisiin pätkiin pilkkominen antaa katsojalle hengähdystauon juuri sopivan usein. Yhtään pidempänä sarjan esittelemiin kauheuksiin todennäköisesti turtuisi.

Paikoitellen Origins tuntuu turhan sekavalta, vaikka sitä katsoisi kuinka keskittyen. Tämä johtuu lähinnä siitä, että mukana on useita hahmoja, jotka käyvät ensin vain kääntymässä muutamassa kohtauksessa ja palaavat takaisin vasta monta jaksoa myöhemmin. Muutaman kerran huomasin ihmetteleväni, että kukas se tämä tyyppi nyt taas oikein olikaan. Teoksen toisiinsa kietoutuvat tarinat hyppivät myös ajassa ees taas.

Ilahduttavasti sarjassa käytetään pitkälti vanhan koulukunnan erikoistehosteita. CGI:ta on totta kai myös mukana, mutta tietokoneluomukset pomppasivat silmille vain viimeisessä jaksossa.

Ju-On: Origins -sarja tuntuu aivan liian monen itseään toistavan elokuvan jälkeen raikkaan karmivalta. Yliluonnollisia elementtejä on mukana juuri sopivasti, mutta pelottavinta on niiden alkuperä. Kauheimmista kamaluuksista vastaavat lähinnä miehet, jotka tekevät naisille ja lapsille hirviömäisiä tekoja.

20 vuotta ensimmäisen täyspitkän elokuvan jälkeen Ju-On: Origins onnistuu melko mahdottomassa –  sen jatkoa jää odottamaan innolla.

Ju-On: Origins -sarja sai ensi-iltansa Netflixissä viime viikon perjantaina 3. heinäkuuta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-kauna-franchiseen-kuuluva-ju-on-origins-sarja-on-yllattavan-hyvaa-kauhua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Uusi Jackass-elokuva on taas kunnon sekoilua – Tältä näyttää Jackass Foreverin viimeinen traileri

    Suomen elokuvateattereihin (toivottavasti) 4. helmikuuta saapuvasta Jackass Forever...
    elokuvatrailerit
  • Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    Johan nyt on kumma! Netti-ilmiön poikinut Ninja Turtles -asu ei käynyt kaupaksi – Kukaan ei halunnut...

    26 vuotta vanha Turtles-hirvitys ei löytänyt uutta omistajaa....
    Elokuvauutiset
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Avengers: Endgamesta paljastui uusi spoileri? – Kiitokset voi esittää Audille

    Audin kehittämä, auton takapenkille suunnattu VR-kokemus saattaa viitata...
    Avengers
  • Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun pariin – Tältä näyttää uuden Night Teeth -elokuvan tr...

    Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun pariin – Tältä näyttää uuden Night Teeth -elokuvan tr...

    Kauhukomedia Night Teeth julkaistaan Netflixissä 20. lokakuuta. Netflix...
    Elokuvat
  • Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Yhteiskuvassa James Gunnin uuden The Suicide Squad -elokuvan avainhahmot – Nyt on selvästi luvassa j...

    Empire-elokuvalehden uudet kansikuvat esittelevät James Gunnin ohjaaman The...
    Elokuvauutiset
  • Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Uusi 21 Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa fanin kuolaamaan

    Twin Peaks -jättilootassa on kuusi tuntia uutta bonusmateriaalia. ...
    David Lynch
  • Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Game of Thrones -tähdestä tulee Marvel-sankari – Kuva: Tältä Kit Harington näyttää The Eternalsissa

    Marvel Studios on esitellyt D23-tilaisuudessa ensi vuonna ilmestyvän...
    Elokuvauutiset
  • Neljännen Matrix-elokuvan Suomen ensi-ilta siirtyi taas – Ensimmäisten näytösten liput ovat nyt myyn...

    Neljännen Matrix-elokuvan Suomen ensi-ilta siirtyi taas – Ensimmäisten näytösten liput ovat nyt myyn...

    Matrix Resurrectionsin virallinen ensi-iltapäivä oli Suomessa ensin 22....
    Elokuvauutiset
  • Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löytyy nyt suoratoistona – Oli liian laadukas Suomen e...

    Yksi viime vuosien parhaista scifi-elokuvista löytyy nyt suoratoistona – Oli liian laadukas Suomen e...

    Oletko kuullut vuonna 2019 valmistuneesta Synchronic-scifi-elokuvasta? No, ei...
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ...
Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin ...
Kuva: Vuoden 2006
Superman Returns -elokuvan Brand...
Apple aikoo näyttää sarjoja ja elokuvia ilmaiseksi...
Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee o...

Tekniikka uutisia

  • Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Vuoden odotetuimmasta fantasiaelokuvasta julkaistiin uusia julisteita – The Green Knight nähdään syy...

    Dev Patel tähdittää David Loweryn ohjamaa The Green...
    A24
  • Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Video: IT: Chapter 2:n markkinointitiimi tekee harvinaisen selväksi, että jatko-osa on ensimmäistä k...

    Se: Toinen luku saa ensi-iltansa 6. syyskuuta. IT:...
    Andy Muschietti
  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    Ensi-ilta: 21.4.2023 Ohjaus: Lee Cronin Käsikirjoitus: Lee Cronin Rooleissa: Lily Sullivan, Alyssa Sutherland, Morgan Davies, Gabrielle Echols ja Nell Fisher Ikoninen kauhufranchise saa jatkoa, kun New Line Cinema ja Renai...
    Elokuvat
  • Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Pössyttelykomedioista tuttu Seth Rogen julkaisee oman kannabismerkkinsä

    Näyttelijä Seth Rogenin ja ohjaaja Evan Goldbergin oma...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka pitää nähdä – Kelly Reichardtin mestarillinen Meek...

    Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka pitää nähdä – Kelly Reichardtin mestarillinen Meek...

    Kelly Reichardtin ohjaama Meek’s Cutoff on vuonna 2010...
    Bruce Greenwood
  • Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Wendy-traileri: Peter Panin tarina pistettiin uuteen uskoon – Asialla upean Beasts of Southern Wildi...

    Todella hienolta näyttävä Wendy-elokuva saa ensi-iltansa helmikuussa. Ohjaaja...
    Beasts of the Southern Wild
  • “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    Netflix-sarja The Chilling Adventures of Sabrina sai The...
    Elokuvat
  • Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Kuva: Skeletor pääsee kunnolla irti Netflixin Masters of the Universe -sarjan tulevissa jaksoissa

    Masters of the Universe: Revelation -sarja jatkuu Netflixissä...
    Elokuvat
  • Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Kuva: Venom ja Carnage repivät toisiaan kappaleiksi Venom-jatko-osan uudessa julisteessa

    Sony Pictures on lykännyt Venom-jatko-osan ensi-illan syyskuulta lokakuulle...
    elokuvajulisteet
  • Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehn...

    Arvostelu: The New Mutants on X-Men-elokuvista huonoin – Teiniystävällinen kauhufantasia tuntuu kehn...

    Vuosiksi limboon juuttunut The New Mutants on X-Men-elokuvista...
    Alice Braga

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Arvostelu: Undone on upea scifi-sarja – Harmi että se on piilotettu katsojilta niin tehokkaasti

    Amazonin Prime Videossa nähtävä Undone on oikean elämän...
    Amazon
  • Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Näin Oscar-gaalaa sensuroitiin Kiinassa: Bohemian Rhapsody -voittajan puhe käännettiin miten sattuu

    Kiina on tunnettu tiukasta sensuuristaan. Nyt jyrän alle...
    Bohemian Rhapsody
  • Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

    Arvostelu: Train to Busan -leffan jatko-osa Peninsula on tavallista parempaa zombikauhua

    Peninsula on tyyliltään rohkean erilainen elokuva kuin Train...
    Dong-Won Gang

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme