Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

Posted on 6.7.2020

Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella herkimmille katsojille. 

Voin rehellisesti tunnustaa, että odotukset Netflixin Ju-On: Origins -kauhusarjaa kohtaan eivät olleet kovin korkealla. Eivät varsinkaan viime tammikuussa teatteriensi-iltansa saaneen kehnon neljännen yhdysvaltalaisen The Grudge – Kauna -elokuvan jälkeen, joka oli todella väsynytty jump scare -säikyttelyä.

Alkuperäinen japanilainen Ju-On-kauhufranchise sisältää jo yhdeksän elokuvaa, sarjakuvia, kirjoja, videopelejä ja ties mitä. Leffojen idea on pysynyt jatko-osasta toiseen suunnilleen samana – jokin karmea tapahtuma tai väkivallanteko saa aikaan kirouksen, kummitustarinan joka avataan maatuskamaisesti usean henkilöhahmon kautta.

Myös Netflix-sarjan idea on samanlainen, mutta se eroaa tyyliltään ja tunnelmaltaan todella piristävästi elokuvista. Japanilaistuotanto koostuu vain kuudesta noin puolen tunnin mittaisesta jaksosta, joissa on mukana piinaavaa yliluonnollista jännitystä ja hyytävää fiilistä, mutta pääpaino ei ole kummitussäikyttelyssä.

Sarja kertoo perustuvansa ”oikeisiin tapahtumiin”, jotka innoittivat Takashi Shimizun ensimmäisiä Ju-On-kertomuksia. Sarja toimii esiosana erityisen hyvin siksi, että sen ei ole pakko noudattaa jo liian monta kertaa elokuvissa nähtyä kaavaa. Origins on kiinnostuneempi esittämään ja luomaan mysteerinsä ihmishahmojensa ympärille. Sarja nakkaa tietyllä tavalla elokuvien säännöt mäkeen, jonka ansiosta se ei ole lainkaan niin ennalta-arvattava kuin leffat.

Netflix on näyttänyt monissa alkuperäistuotannoissaan hyvinkin raakaa väkivaltaa, mutta Ju-On: Origins on omassa luokassaan. Sen aivan helvetin synkkä ja ahdistava kauhu syntyy pääosin ihmishahmojen hirmuteoista, ei jump scare -säikyttelyistä. Sarja sisältää sen verran rankkaa materiaalia, ettei sitä todellakaan voi suositella herkimmille katsojille. Muutamaan otteeseen jopa överin goren ystävää yökötti.

Heti ensimmäisessä jaksossa on mukana esimerkiksi lapseen kohdistuvaa väkivaltaa. Kakkosjaksossa nähdään raiskauskohtaus, jonka katsomisesta tuli niin fyysisesti kuin henkisesti huono olo. Yliluonnollisiin elementteihin keskittyessä sarja ei tunnu aivan yhtä hurjalta, mutta ruokahalut vie taatusti esimerkiksi kohtaus, jossa on mukana viimeisillään raskaana oleva nainen ja äärimmäisen terävä veitsi.

Vaikka Origins toimiikin parhaiten putkeen tuijotettuna, niin sen jaksot ovat juuri sopivan pituisia puolen tunnin mitassaan. Lyhyisiin pätkiin pilkkominen antaa katsojalle hengähdystauon juuri sopivan usein. Yhtään pidempänä sarjan esittelemiin kauheuksiin todennäköisesti turtuisi.

Paikoitellen Origins tuntuu turhan sekavalta, vaikka sitä katsoisi kuinka keskittyen. Tämä johtuu lähinnä siitä, että mukana on useita hahmoja, jotka käyvät ensin vain kääntymässä muutamassa kohtauksessa ja palaavat takaisin vasta monta jaksoa myöhemmin. Muutaman kerran huomasin ihmetteleväni, että kukas se tämä tyyppi nyt taas oikein olikaan. Teoksen toisiinsa kietoutuvat tarinat hyppivät myös ajassa ees taas.

Ilahduttavasti sarjassa käytetään pitkälti vanhan koulukunnan erikoistehosteita. CGI:ta on totta kai myös mukana, mutta tietokoneluomukset pomppasivat silmille vain viimeisessä jaksossa.

Ju-On: Origins -sarja tuntuu aivan liian monen itseään toistavan elokuvan jälkeen raikkaan karmivalta. Yliluonnollisia elementtejä on mukana juuri sopivasti, mutta pelottavinta on niiden alkuperä. Kauheimmista kamaluuksista vastaavat lähinnä miehet, jotka tekevät naisille ja lapsille hirviömäisiä tekoja.

20 vuotta ensimmäisen täyspitkän elokuvan jälkeen Ju-On: Origins onnistuu melko mahdottomassa –  sen jatkoa jää odottamaan innolla.

Ju-On: Origins -sarja sai ensi-iltansa Netflixissä viime viikon perjantaina 3. heinäkuuta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-kauna-franchiseen-kuuluva-ju-on-origins-sarja-on-yllattavan-hyvaa-kauhua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    The Green Knight on jotain aivan muuta kuin...
    A24
  • Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis ilman karmivaa naamariaan

    Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis ilman karmivaa naamariaan

    The Walking Deadin yhdeksäs tuotantokausi jatkuu jälleen muutaman...
    Elokuvat
  • Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimintaräiske on todella puuduttava John Wick -kopio

    Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimintaräiske on todella puuduttava John Wick -kopio

    Netflixin Gunpowder Milkshake ei ole adaptaatio, mutta tuntuu...
    Angela Bassett
  • Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    DocPoint-leffafestari järjestetään valtakunnallisena verkkofestivaalina 31.1.–6.2. Suomen suurin dokumenttielokuvafestivaali...
    DocPoint
  • Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Jauhot suuhun: Captain Marvel -tähti vastasi “hymyile tyttö enemmän” -valittajille

    Captain Marvel -tähti Brie Larson ei hyväksy naisia alentavia nettihäiriköitä vaan iski takaisin samalla mitalla. Hänen mielestään naisnäyttelijöitä ei saa kohdella eri tavoin kuin miesnäyttelijöitä. Viime viikolla Marvel Studiosin ensimmäise… ...
    Avengers
  • Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Traileri: Daniel Radcliffen ”videopelielokuva” Guns Akimbo on varmasti alkuvuoden sekopäisimpiä leff...

    Daniel Radcliffen uusi elokuva Guns Akimbo näyttää ilahduttavan...
    Daniel Radcliffe
  • Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Uusi Kauna-elokuva sai julisteen: Kauhua kiskotaan taas hiuksista

    Pitkät mustat hiukset ovat kauhua jo itsessään, ainakin...
    Elokuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot 7/8: Vuoden 1995 Mortal Kombat on mainettaan surkeampi – Jo...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Marvelin Helstrom-kauhusarjasta julkaistiin ensimmäiset kuvat

    Marvelin Helstrom-kauhusarjasta julkaistiin ensimmäiset kuvat

    Helstrom saa ensi-iltansa lokakuussa. Marvelin Helstrom-kauhusarja on ollut...
    Elokuvat
  • Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Huhu: Yksi Simpsoneiden vanhimmista hahmoista poistetaan sarjasta rasismikohun seurauksena

    Koomikko Hari Kondabolu teki vuonna 2017 dokumentin The...
    Adi Shankar

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Disney aikoo käyttää ensi vuonna 33 miljardia doll...
Luvassa kaksi uutta Transformers-elokuvaa – käsiki...
Kaikki
Marvel Studiosin elokuvat julkaistaan vihdo...
Ensituntumat: Marvel’s Avengers ei vielä aivan vak...
Kuva: Vihjasiko Tom Hardy pian poistetussa Instrag...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Amazon Prime Videon toimintaseikkailu The Tomorrow War matkustaa...
    Amazon Prime Video
  • Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Hans Zimmer on aivan pähkinöinä Denis Villeneuven Dyyni-elokuvan soundtrackista

    Säveltäjä Hans Zimmer on kiireinen mies. Hans Zimmerin...
    Denis Villeneuve
  • Kaikkien aikojen haukutuin Star Wars -tekele saa jatkoa marraskuussa – Julkaisu tapahtuu pian Suomee...

    Kaikkien aikojen haukutuin Star Wars -tekele saa jatkoa marraskuussa – Julkaisu tapahtuu pian Suomee...

    Star Wars Holiday Special -kalkkuna saa jatkoa. Star...
    Disney Plus
  • Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In The Shadows -vampyyrileffaan pohjautuva sarja, Kni...

    Maaliskuun uutuudet HBO Nordicilla: What We Do In The Shadows -vampyyrileffaan pohjautuva sarja, Kni...

    Huhtikuun myötä tulevaa Game of Thronesin päätöstä odotellessa...
    Elokuva-artikkelit
  • Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Traileri: Näin uljas on retrohenkinen John Wick -peli

    Eräs pelikehittäjä on luonut John Wick -toimintapelin, joka...
    Elokuvat
  • Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Ensimmäiset kuvat – Tältä näyttää Spider-Man-tähden ja Batman-tähden tuleva Netflix-elokuva The Devi...

    Antonio Camposin ohjaama The Devil All the Time...
    Antonio Campos
  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset
  • Kuvat: Tältäkin Marvel Studiosin superpahis Thanos olisi voinut näyttää Avengers: Endgamessa

    Kuvat: Tältäkin Marvel Studiosin superpahis Thanos olisi voinut näyttää Avengers: Endgamessa

    Lisää kuvakarkkia intohimoisimmille Marvel-faneille: vaihtoehtoisia versioita Avengers: Endgame...
    Avengers
  • Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Stan Lee cameossa vielä kerran – Asialla Marvelin sijaan Jay & Silent Bobin Jayna tunnettu Jason...

    Jason Mewes tekee esikoisohjauksensa elokuvassa Madness in the...
    Elokuvat
  • Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflixin twiitti on suunnattu suoraan Steven Spielbergille. Vaikka...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Tätä tuskin tiesit: Ohjaaja paljasti, miten Mad Max: Fury Road vaikutti vuoden 2019 parhaan elokuvan...

    Oscar-palkittu Parasite-ohjaaja Bong Joon-ho paljastaa fanittavansa George Millerin...
    Bong Joon-ho
  • Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    Arvostelu: Vihdoinkin myös PS4:lle julkaistu John Wick Hex -peli ei tee oikeutta Keanu Reevesin toim...

    John Wick Hex on suunniteltu tyylikkäästi, mutta kauniin...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme