Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Netflixin Kauna-franchiseen kuuluva Ju-On: Origins -sarja on yllättävän hyvää kauhua

Posted on 6.7.2020

Synkän ääriväkivaltaista Ju-On: Origins -kauhusarjaa ei voi suositella herkimmille katsojille. 

Voin rehellisesti tunnustaa, että odotukset Netflixin Ju-On: Origins -kauhusarjaa kohtaan eivät olleet kovin korkealla. Eivät varsinkaan viime tammikuussa teatteriensi-iltansa saaneen kehnon neljännen yhdysvaltalaisen The Grudge – Kauna -elokuvan jälkeen, joka oli todella väsynytty jump scare -säikyttelyä.

Alkuperäinen japanilainen Ju-On-kauhufranchise sisältää jo yhdeksän elokuvaa, sarjakuvia, kirjoja, videopelejä ja ties mitä. Leffojen idea on pysynyt jatko-osasta toiseen suunnilleen samana – jokin karmea tapahtuma tai väkivallanteko saa aikaan kirouksen, kummitustarinan joka avataan maatuskamaisesti usean henkilöhahmon kautta.

Myös Netflix-sarjan idea on samanlainen, mutta se eroaa tyyliltään ja tunnelmaltaan todella piristävästi elokuvista. Japanilaistuotanto koostuu vain kuudesta noin puolen tunnin mittaisesta jaksosta, joissa on mukana piinaavaa yliluonnollista jännitystä ja hyytävää fiilistä, mutta pääpaino ei ole kummitussäikyttelyssä.

Sarja kertoo perustuvansa ”oikeisiin tapahtumiin”, jotka innoittivat Takashi Shimizun ensimmäisiä Ju-On-kertomuksia. Sarja toimii esiosana erityisen hyvin siksi, että sen ei ole pakko noudattaa jo liian monta kertaa elokuvissa nähtyä kaavaa. Origins on kiinnostuneempi esittämään ja luomaan mysteerinsä ihmishahmojensa ympärille. Sarja nakkaa tietyllä tavalla elokuvien säännöt mäkeen, jonka ansiosta se ei ole lainkaan niin ennalta-arvattava kuin leffat.

Netflix on näyttänyt monissa alkuperäistuotannoissaan hyvinkin raakaa väkivaltaa, mutta Ju-On: Origins on omassa luokassaan. Sen aivan helvetin synkkä ja ahdistava kauhu syntyy pääosin ihmishahmojen hirmuteoista, ei jump scare -säikyttelyistä. Sarja sisältää sen verran rankkaa materiaalia, ettei sitä todellakaan voi suositella herkimmille katsojille. Muutamaan otteeseen jopa överin goren ystävää yökötti.

Heti ensimmäisessä jaksossa on mukana esimerkiksi lapseen kohdistuvaa väkivaltaa. Kakkosjaksossa nähdään raiskauskohtaus, jonka katsomisesta tuli niin fyysisesti kuin henkisesti huono olo. Yliluonnollisiin elementteihin keskittyessä sarja ei tunnu aivan yhtä hurjalta, mutta ruokahalut vie taatusti esimerkiksi kohtaus, jossa on mukana viimeisillään raskaana oleva nainen ja äärimmäisen terävä veitsi.

Vaikka Origins toimiikin parhaiten putkeen tuijotettuna, niin sen jaksot ovat juuri sopivan pituisia puolen tunnin mitassaan. Lyhyisiin pätkiin pilkkominen antaa katsojalle hengähdystauon juuri sopivan usein. Yhtään pidempänä sarjan esittelemiin kauheuksiin todennäköisesti turtuisi.

Paikoitellen Origins tuntuu turhan sekavalta, vaikka sitä katsoisi kuinka keskittyen. Tämä johtuu lähinnä siitä, että mukana on useita hahmoja, jotka käyvät ensin vain kääntymässä muutamassa kohtauksessa ja palaavat takaisin vasta monta jaksoa myöhemmin. Muutaman kerran huomasin ihmetteleväni, että kukas se tämä tyyppi nyt taas oikein olikaan. Teoksen toisiinsa kietoutuvat tarinat hyppivät myös ajassa ees taas.

Ilahduttavasti sarjassa käytetään pitkälti vanhan koulukunnan erikoistehosteita. CGI:ta on totta kai myös mukana, mutta tietokoneluomukset pomppasivat silmille vain viimeisessä jaksossa.

Ju-On: Origins -sarja tuntuu aivan liian monen itseään toistavan elokuvan jälkeen raikkaan karmivalta. Yliluonnollisia elementtejä on mukana juuri sopivasti, mutta pelottavinta on niiden alkuperä. Kauheimmista kamaluuksista vastaavat lähinnä miehet, jotka tekevät naisille ja lapsille hirviömäisiä tekoja.

20 vuotta ensimmäisen täyspitkän elokuvan jälkeen Ju-On: Origins onnistuu melko mahdottomassa –  sen jatkoa jää odottamaan innolla.

Ju-On: Origins -sarja sai ensi-iltansa Netflixissä viime viikon perjantaina 3. heinäkuuta.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-netflixin-kauna-franchiseen-kuuluva-ju-on-origins-sarja-on-yllattavan-hyvaa-kauhua/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Loistavan Snowpiercer-scifi-elokuvan tv-versioon kiinnitettiin mm. Lord of the Ringsistä ja Game of ...

    Vedonlyönti alkakoon! Miten pian Sean Beanin hahmo kuolee...
    Bong Joon-ho
  • Katsaus sarjavuoteen 2021: 10 sarjaa, jotka kannattaa katsoa – ja viisi sarjaa, jotka on parasta uno...

    Katsaus sarjavuoteen 2021: 10 sarjaa, jotka kannattaa katsoa – ja viisi sarjaa, jotka on parasta uno...

    Sarjavuosi 2021 oli yltäkylläinen, peräti ähkyyn asti. Muropaketissa...
    Elokuva-artikkelit
  • Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Warner Bros. Pictures on polkaissut Matrix 4:n eli...
    Elokuvauutiset
  • ”Hän oli psykoottinen” – Tänään tv:ssä Batman-elokuva, jonka pääosan esittäjä oli ohjaajalle iso ong...

    ”Hän oli psykoottinen” – Tänään tv:ssä Batman-elokuva, jonka pääosan esittäjä oli ohjaajalle iso ong...

    Ei ole mikään salaisuus, että menestys nousi Val...
    Elokuvauutiset
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat
  • Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Tuore JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin on pienikokoinen...
    Elokuvauutiset
  • Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Showrunner, käsikirjoittaja ja tuottaja Al Jean on tehnyt...
    Al Jean
  • Avengers: Infinity Warissa Captain America pystyi vastustamaan Thanosta – Nyt mielipiteitä jakanut k...

    Avengers: Infinity Warissa Captain America pystyi vastustamaan Thanosta – Nyt mielipiteitä jakanut k...

    Avengers-käsikirjoittaja ampuu alas Captain Americaan ja Ikuisuuden rautahanskaan...
    Avengers
  • Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -elokuvasta julkaistiin traileri ja uusia julisteita

    Guillermo del Toron odotetusta Nightmare Alley -elokuvasta julkaistiin traileri ja uusia julisteita

    Nightmare Alleyn Suomen ensi-ilta siirtyi tammikuun puolelle.  Searchlight...
    Bradley Cooper
  • Arvostelu: HBO Nordicissa julkaistava Ice on Fire voi hyvin olla Leonardo DiCaprion uran tärkein elo...

    Arvostelu: HBO Nordicissa julkaistava Ice on Fire voi hyvin olla Leonardo DiCaprion uran tärkein elo...

    Ilmastoaktivistina tunnetun Leonardo DiCaprion tuottama dokumentti muistuttaa –...
    dokumenttielokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

“Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen M...
Game of Thrones -tähti Emilia Clarke vahvistaa ole...
Matrix Resurrectionsin uusi traileri julkaistu – 1...
Game of Thrones -spinoff House of the Dragon siirt...
Tänään tv:ssä: Yksi kaikkien aikojen synkimmistä e...

Tekniikka uutisia

  • Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Snowpiercer- ja Okja-elokuvista tutun Bong Joon-hon Cannesin pääpalkinnon voittanut Parasite avaa Ni...

    Odotettu Parasite saa Suomen ensi-iltansa Helsingin Night Visions...
    Bong Joon-ho
  • Netflixin uutuudet viikolla 39: Tulossa mm. Green Room -ohjaajan häiriinnyttävä jännäri ja aikamatku...

    Netflixin uutuudet viikolla 39: Tulossa mm. Green Room -ohjaajan häiriinnyttävä jännäri ja aikamatku...

    Tällä viikolla Netflixin ohjelmistoon tulee kaksi kiinnostavaa jännäriä: Green Room -ohjaajan Hold the Dark, jonka pääosissa nähdään muun muassa Jeffrey Wright ja Alexander… Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/netflixin-uutuude...
    Elokuvat
  • Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Kuva: Netflixin viimeinen Marvel-sarja alkaa pian – tämän jälkeen ei ole enempää luvassa

    Marvelin Netflix-sarjat ovat saaneet kirvestä kalloon yksi kerrallaan....
    Elokuvauutiset
  • Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseilyn uusi traileri tekee hyvin selväksi, ettei sarja ...

    Syyskuussa jatkuvan The Boys -supersankariperseilyn uusi traileri tekee hyvin selväksi, ettei sarja ...

    Amazonin The Boys -sarja jatkuu syyskuun alussa. Amazonin...
    Amazon Prime
  • Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    Arvostelu | The Green Knight on viiden tähden täysosuma, valloittavan omaperäinen fantasiaelokuva

    The Green Knight on jotain aivan muuta kuin...
    A24
  • 007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    007: No Time to Dien uusi juliste on muuten tylsä kuin mummokuoro museossa, mutta yksi hyvä asia sii...

    Uuden James Bond -elokuvan on edelleen tarkoitus saapua...
    007 No Time to Die
  • Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney vahvisti: Ainakin yksi odotetuista Marvel Studios -sarjoista saapuu Disney Plussaan vielä tän...

    Disney Plus täyttää marraskuussa yhden vuoden ja sen...
    Disney Plus
  • Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Arvostelu | Chris Prattin kömpelöä The Tomorrow War -tieteiselokuvaa on vaikea ottaa tosissaan

    Amazon Prime Videon toimintaseikkailu The Tomorrow War matkustaa...
    Amazon Prime Video
  • Arvostelu: Lars von Trierin kohua herättänyt The House That Jack Built on oksettavan väkivaltainen, ...

    Arvostelu: Lars von Trierin kohua herättänyt The House That Jack Built on oksettavan väkivaltainen, ...

    Ohjaaja Lars von Trier tarjoaa jälleen oman pahan...
    Bruno Ganz
  • Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Traileri | Ohjaaja James Wan palaa yliluonnollisen kauhun pariin Malignant-elokuvallaan

    Malignant-kauhuleffa saa ensi-iltansa syyskuussa. Warner Bros. on julkaissut...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    Verkkofestarina järjestettävän DocPointin ohjelmisto julkistettiin – Mukana mm. neljä Oscar-ehdokast...

    DocPoint-leffafestari järjestetään valtakunnallisena verkkofestivaalina 31.1.–6.2. Suomen suurin dokumenttielokuvafestivaali...
    DocPoint
  • Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Simpsoneiden showrunner Al Jean Muropaketin haastattelussa: ”En halua että sarjallemme käy kuten Sta...

    Showrunner, käsikirjoittaja ja tuottaja Al Jean on tehnyt...
    Al Jean
  • Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis ilman karmivaa naamariaan

    Kuvat: Tältä näyttää The Walking Deadin uusi pahis ilman karmivaa naamariaan

    The Walking Deadin yhdeksäs tuotantokausi jatkuu jälleen muutaman...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme