Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi kunnolla

Posted on 28.8.2020

Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen kunnianhimoisimmista peleistä. Lentosimulaattoriin on mallinnettu kohtuullisen tarkasti käytännössä koko maapallo, ja lentokoneen ikkunasta voi bongata vaikkapa oman kotitalon. Ikävä kyllä tekniset ongelmat syövät peli-iloa pahasti.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Asobo Studio
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (testattu), Xbox One
Pelaajia: 1
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Microsoft Flight Simulator tekee heti kättelyssä hurjan lupauksen. Pelaajat voivat lentää lähestulkoon missä vain koko maapallolla ja nähdä allaan tosielämää vastaavia maisemia. Mikä ihmeellisintä, pitää lupaus oikeasti paikkansa.

Microsoft Flight Simulatorissa on nimittäin hyödynnetty satelliittikuvaa ja karttadataa, jonka perusteella tekoäly on onnistunut luomaan hyvinkin todenmukaisen kopion rakkaasta kotiplaneetastamme. Monissa paikoin yksityiskohdat ovat vähän sinne päin, mutta esimerkiksi suurin osa maailman kuuluisista nähtävyyksistä löytyy pelistä esikuviensa näköisinä.

Eikä tarkkuus lopu nähtävyyksiin. Esimerkiksi eri kaupunkien asuinalueet löytyvät pelistä kohtalaisen tarkkoina kopioina. Aivan yksi yhteen -kopiota aidoista kaduista ja taloista ei kannata aina odottaa, mutta pääpiirteittäin rakennukset, tiet ja puistot osuvat hyvin kohdilleen.

Yksi ensimmäisistä asioista, joita pelissä tekee mieli tehdä, onkin lentää oman kotikaupungin ylitse ja tarkistaa, löytyykö oma kotitalo pelistä. Omalla kohdallani noin vuosi sitten rakennettu asuntoni oli sen verran uusi, ettei se ollut ehtinyt mukaan peliin, mutta naapurirakennus oli kyllä oikealla paikallaan. Lisäksi kartalta löytyi myös suvun pieni kesämökki, ja jopa muutaman neliön saunarakennus oli löytänyt tiensä lentosimulaattorin maailmaan.

Microsoft Flight Simulator osaa jopa mukautua tosielämän vuorokaudenaikaan ja säähän, joten mikäli ei halua kurkata ikkunasta ulos, voi ulkona vallitsevat olosuhteet tarkistaa näppärästi pelin sisältä. Kuinka kätevää!

Sen lisäksi, että eri kohteet on mallinnettu Microsoft Flight Simulatoriin osuvasti, on tietysti myös lentokoneiden yksityiskohtiin panostettu huomattavasti. Hytti on täynnä nappuloita, joiden funktiota voin vain arvailla.

En osaa kommentoida, kuinka todenmukaista kokonaan manuaalinen lentäminen on, sillä en ole koskaan lentänyt Ace Combat 7: Skies Unknownia kummempaa lentopeliä, oikeasta lentokoneesta nyt puhumattakaan. Kasuaalipelaajan silmiin kaikki näyttää kuitenkin hienolta ja monimutkaiselta.

LUE MYÖS: Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmillaan

Itse pelasin Microsoft Flight Simulatoria peliohjaimen, hiiren ja näppäimistön yhteispelillä. Koneen ohjaaminen tuntui luonnollisimmalta peliohjaimella, mutta esimerkiksi pelin sisäisen kartan sai helposti auki klikkaamalla V-näppäintä näppäimistöltä. Lisäksi peli tukee tietysti laajaa valikoimaa erilaisia varta vasten lentosimulaattoreita varten kehitettyjä peliohjaimia, jotka varmasti tekevät pelikokemuksesta vielä monin kerroin realistisemman ja hauskemman.

Toimiessaan Microsoft Flight Simulator onkin loistava ja realistinen lentosimulaattori, joka viehättää sekä kasuaalipelaajia että todennäköisesti myös simulaattorit tosissaan ottavia harrastajia. Pelin parissa viettää mielellään illan toisensa perään, sillä varsinkin korona-aikana virtuaalimatkustaminen on huomattavasti tosielämän matkustelua suositeltavampaa.

Ikävä kyllä, pääseminen siihen pisteeseen että lentämisestä voi oikeasti nauttia, voi vaatia hyvinkin pitkiä hermoja. En nimittäin ole todella pitkään aikaan joutunut taistelemaan minkään pelin teknisten ongelmien kanssa yhtä paljon kuin Microsoft Flight Simulatorin kanssa.

Ongelmat alkavat jo siitä, kun pelin yrittää ladata omalle koneelleen. Hurja noin 90 gigatavun lataus täytyy tehdä pelin sisällä, ja keskustelufoorumeiden kommenttien perusteella latauspalkki voi hyytyä tai kaatua oikeastaan ihan mistä tahansa syystä tai pelkän huonon tuurin takia. Itselläni lataus onnistui kuitenkin kerralla.

Sen sijaan harmaita hiuksia aiheuttivat, ja aiheuttavat edelleen, usein tipahteleva ja kohtuullisen tehokkaallakin pelikoneella takelteleva ruudunpäivitysnopeus sekä pelin jatkuva kaatuilu. Myös lataustauot voivat venyä pahimmillaan useiden minuuttien mittaisiksi. Lentämisen perusteita opettavaa tutoriaalia on mahdotonta pelata alkua pidemmälle, sillä seuraavasta oppimistavoitteesta kertova laatikko näyttää pelkkää tyhjää riviä.

Lisäksi Microsoft Flight Simulator valittaa jokaisella käynnistyskerralla siitä, ettei peliserveriä voida tavoittaa, ja unohtaa samalla kaikki määritetyt asetukset kuten kontrollit. Tämä on raivostuttavaa, sillä mikäli peliä haluaa pelata PlayStation 4 -ohjaimella, täytyy jokainen kontrolli määrittää peliohjaimeen manuaalisesti. Xbox One -ohjain toimii pelin kanssa onneksi ilman suurempia kustomointeja.

Microsoft Flight Simulator on peli, jota haluan rakastaa ja jonka kanssa viettäisin niin mielelläni illan toisensa jälkeen. Pelin grafiikat ovat kertakaikkisen upeat ja lentäminen tuntuu niin hauskalta, että mietin tosissani, pitäisikö omallekin työpöydälle hankkia lentosimulaattoria varten kunnon erikoisohjaimet.

Toisaalta Microsoft Flight Simulator saa minut repimään hiuksia päästäni, kun uudelleenkäynnistän kaatunutta peliä kolmatta kertaa illan aikana ja tuijotan tyhjällä katsellani latauspalkkia, joka etenee hitaammin kuin pieni lentokoneikoni turistiluokan karttaa esittävällä näyttöpäätteellä Sydneyn ja Los Angelesin välisellä lentomatkalla.

Jos pelin tekniset ongelmat saadaan myöhemmillä päivityksillä korjattua, voi pelin arvosanan nostaa minun puolestani suoraan viiteen tähteen. Sitä odotellessa taidan kuitenkin parkkeerata koneeni hangaariin odottelemaan parempia aikoja.

MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR

”Microsoft Flight Simulator olisi toimiessaan upea simulaattori, mutta nykyisellään tekniset ongelmat tekevät pelaamisesta hankalaa.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-microsoft-flight-simulator-olisi-viiden-tahden-lentosimulaattori-jos-se-vain-toimisi-kunnolla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • PlayStation 5 rikkoo jo nyt ennätyksiä, vaikka konsolia saa odottaa vielä lähes vuoden

    PlayStation 5 rikkoo jo nyt ennätyksiä, vaikka konsolia saa odottaa vielä lähes vuoden

    Ensi jouluna julkaistava PlayStation 5 on herättänyt sosiaalisessa...
    Pelit
  • Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön olemus, sopivasti ominaisuuksia ja todella helppo...

    Tuore JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin on pienikokoinen...
    Elokuvauutiset
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Windows 10 -käyttöjärjestelmän KB4482887-päivitys voi heikentää pelisuorituskykyä

    Windows 10 -käyttöjärjestelmän KB4482887-päivitys voi heikentää pelisuorituskykyä

    KB4482887-päivityksen on raportoitu aiheuttavan graafisen suorituskyvyn heikkenemistä, mutta...
    Destiny 2
  • Ensituntumat | FIFA 22 tuo merkittäviä uudistuksia erityisesti PlayStation 5- ja Xbox Series -pelaaj...

    Ensituntumat | FIFA 22 tuo merkittäviä uudistuksia erityisesti PlayStation 5- ja Xbox Series -pelaaj...

    EA:n tarjoaman ensikosketuksen perusteella FIFA 22 uudistaa pelisarjaa...
    EA
  • Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville laittanut scifi-räiskintä tekee paluun remasted-uu...

    Huhut pitävät paikkansa: tämä tietokoneet koville laittanut scifi-räiskintä tekee paluun remasted-uu...

    Crysis Remastered saapuu PC:lle nykyajan herkuilla kuorrutettuna. Crytek-studion...
    Crysis
  • Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    Anthemista julkaistiin kokonaisen tehtävän verran uutta pelikuvaa

    BioWare ja EA ovat julkaisseet ensi helmikuussa saapuvasta...
    Anthem
  • Avaruusseikkailu Endless on nyt jaossa kokonaan ilmaiseksi – Jatko-osia voi puolestaan testata vapaa...

    Avaruusseikkailu Endless on nyt jaossa kokonaan ilmaiseksi – Jatko-osia voi puolestaan testata vapaa...

    Amplitude Studios tarjoaa nyt viikonlopun ajan kaikkia Endless-pelejä...
    Endless Space
  • Tällaiset ovat uudet tosipelaajille suunnatut PS5-ohjaimet – Hinta voi huimata päätä

    Tällaiset ovat uudet tosipelaajille suunnatut PS5-ohjaimet – Hinta voi huimata päätä

    Ensimmäiset PlayStation 5 -ohjaimet, jotka eivät ole Sonyn...
    DualSense

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-ve...
Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkev...
Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strat...
Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty –...
Siilisoftware

Tekniikka uutisia

  • PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    PlayStation 5 tulee olemaan Google Stadiaa tehokkaampi, lupaa uusi huhu

    Pelialan sisäpiiriläisen mukaan seuraava Sonyn pelikonsoli tulee ohittamaan...
    pelihuhut
  • Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Video: Rocket League ja Nitro Circus järjestivät tosielämän autojalkapalloturnauksen

    Rocket Leagueta kehittävän Psyonixin ja Nitro Circuksen yhteistyössä...
    Pelit
  • Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Shadow of the Tomb Raiderin seuraava lisäosa päästää taas pian kaivelemaan uusia hautoja

    Nuoren Laran päätöstarina jatkuu neljännen laajennuksen merkeissä. Shadow...
    Pelit
  • Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laadukkaita pelejä studiomme ovat kehittämässä” – luva...

    Microsoft Games -markkinointijohtaja kertoo olleensa iloisesti yllättynyt, miten...
    Microsoft
  • Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

    Visceral, Telltale ja moni muu – Nämä 10 pelitaloa ovat lopettaneet toimintansa vuoden sisällä

      Telltale ei ole ainoa studio joka on...
    Electronic Arts
  • MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    MSI julkisti AMD:n prosessorilla ja näytönohjaimella varustetut Alpha 15- ja Alpha 17 -pelikannettav...

    Kannettavista löytyy Ryzen 4000H -sarjan prosessori ja Radeon...
    Alpha 15
  • Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Arvostelu: The Walking Dead: Saints & Sinners on yksi PlayStationin parhaista VR-peleistä ja oik...

    Virtuaalitodellisuus ja kouriintuntuva zombipeli tuntuvat täydelliseltä yhdistelmältä, mitä...
    Peliarvostelut
  • Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin uusimpien pelikuulokkeiden Ultimate-version erikoisuus on haptinen värähtely,...
    langattomat kuulokkeet
  • Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo julkisti Legion Phone Duel -pelipuhelimen

    Lenovo on esitellyt uuden Legion Phone Duel -puhelimen,...
    Lenovo
  • Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Keväällä ilmestyvän Total War: Three Kingdomsin uudella pelivideolla...
    pc-pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Trover Saves the Universe on hauskin peli aikoihin

    Arvostelu: Trover Saves the Universe on hauskin peli aikoihin

    Härskiä huumoria, absurdeja tilanteita ja mielenvikaista menoa tarjoava...
    Peliarvostelut
  • Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Arvostelu | PS5:lle kääntynyt Observer on näyttävä cyberpunk-trilleri, mutta pelisuunnittelu jättää ...

    Kehuttu tieteistrilleri Observer on saapunut ehostettuna versiona useille...
    Blooper Team
  • Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-versiota vaivanneista ongelmista kärsineille ilmaist...

    Rockstar tarjoaa nyt Red Dead Redemption 2:n PC-versiota vaivanneista ongelmista kärsineille ilmaist...

    Rockstar jakaa nyt kaikille Red Dead Redemption 2:n...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme