Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi kunnolla

Posted on 28.8.2020

Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen kunnianhimoisimmista peleistä. Lentosimulaattoriin on mallinnettu kohtuullisen tarkasti käytännössä koko maapallo, ja lentokoneen ikkunasta voi bongata vaikkapa oman kotitalon. Ikävä kyllä tekniset ongelmat syövät peli-iloa pahasti.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Asobo Studio
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (testattu), Xbox One
Pelaajia: 1
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Microsoft Flight Simulator tekee heti kättelyssä hurjan lupauksen. Pelaajat voivat lentää lähestulkoon missä vain koko maapallolla ja nähdä allaan tosielämää vastaavia maisemia. Mikä ihmeellisintä, pitää lupaus oikeasti paikkansa.

Microsoft Flight Simulatorissa on nimittäin hyödynnetty satelliittikuvaa ja karttadataa, jonka perusteella tekoäly on onnistunut luomaan hyvinkin todenmukaisen kopion rakkaasta kotiplaneetastamme. Monissa paikoin yksityiskohdat ovat vähän sinne päin, mutta esimerkiksi suurin osa maailman kuuluisista nähtävyyksistä löytyy pelistä esikuviensa näköisinä.

Eikä tarkkuus lopu nähtävyyksiin. Esimerkiksi eri kaupunkien asuinalueet löytyvät pelistä kohtalaisen tarkkoina kopioina. Aivan yksi yhteen -kopiota aidoista kaduista ja taloista ei kannata aina odottaa, mutta pääpiirteittäin rakennukset, tiet ja puistot osuvat hyvin kohdilleen.

Yksi ensimmäisistä asioista, joita pelissä tekee mieli tehdä, onkin lentää oman kotikaupungin ylitse ja tarkistaa, löytyykö oma kotitalo pelistä. Omalla kohdallani noin vuosi sitten rakennettu asuntoni oli sen verran uusi, ettei se ollut ehtinyt mukaan peliin, mutta naapurirakennus oli kyllä oikealla paikallaan. Lisäksi kartalta löytyi myös suvun pieni kesämökki, ja jopa muutaman neliön saunarakennus oli löytänyt tiensä lentosimulaattorin maailmaan.

Microsoft Flight Simulator osaa jopa mukautua tosielämän vuorokaudenaikaan ja säähän, joten mikäli ei halua kurkata ikkunasta ulos, voi ulkona vallitsevat olosuhteet tarkistaa näppärästi pelin sisältä. Kuinka kätevää!

Sen lisäksi, että eri kohteet on mallinnettu Microsoft Flight Simulatoriin osuvasti, on tietysti myös lentokoneiden yksityiskohtiin panostettu huomattavasti. Hytti on täynnä nappuloita, joiden funktiota voin vain arvailla.

En osaa kommentoida, kuinka todenmukaista kokonaan manuaalinen lentäminen on, sillä en ole koskaan lentänyt Ace Combat 7: Skies Unknownia kummempaa lentopeliä, oikeasta lentokoneesta nyt puhumattakaan. Kasuaalipelaajan silmiin kaikki näyttää kuitenkin hienolta ja monimutkaiselta.

LUE MYÖS: Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmillaan

Itse pelasin Microsoft Flight Simulatoria peliohjaimen, hiiren ja näppäimistön yhteispelillä. Koneen ohjaaminen tuntui luonnollisimmalta peliohjaimella, mutta esimerkiksi pelin sisäisen kartan sai helposti auki klikkaamalla V-näppäintä näppäimistöltä. Lisäksi peli tukee tietysti laajaa valikoimaa erilaisia varta vasten lentosimulaattoreita varten kehitettyjä peliohjaimia, jotka varmasti tekevät pelikokemuksesta vielä monin kerroin realistisemman ja hauskemman.

Toimiessaan Microsoft Flight Simulator onkin loistava ja realistinen lentosimulaattori, joka viehättää sekä kasuaalipelaajia että todennäköisesti myös simulaattorit tosissaan ottavia harrastajia. Pelin parissa viettää mielellään illan toisensa perään, sillä varsinkin korona-aikana virtuaalimatkustaminen on huomattavasti tosielämän matkustelua suositeltavampaa.

Ikävä kyllä, pääseminen siihen pisteeseen että lentämisestä voi oikeasti nauttia, voi vaatia hyvinkin pitkiä hermoja. En nimittäin ole todella pitkään aikaan joutunut taistelemaan minkään pelin teknisten ongelmien kanssa yhtä paljon kuin Microsoft Flight Simulatorin kanssa.

Ongelmat alkavat jo siitä, kun pelin yrittää ladata omalle koneelleen. Hurja noin 90 gigatavun lataus täytyy tehdä pelin sisällä, ja keskustelufoorumeiden kommenttien perusteella latauspalkki voi hyytyä tai kaatua oikeastaan ihan mistä tahansa syystä tai pelkän huonon tuurin takia. Itselläni lataus onnistui kuitenkin kerralla.

Sen sijaan harmaita hiuksia aiheuttivat, ja aiheuttavat edelleen, usein tipahteleva ja kohtuullisen tehokkaallakin pelikoneella takelteleva ruudunpäivitysnopeus sekä pelin jatkuva kaatuilu. Myös lataustauot voivat venyä pahimmillaan useiden minuuttien mittaisiksi. Lentämisen perusteita opettavaa tutoriaalia on mahdotonta pelata alkua pidemmälle, sillä seuraavasta oppimistavoitteesta kertova laatikko näyttää pelkkää tyhjää riviä.

Lisäksi Microsoft Flight Simulator valittaa jokaisella käynnistyskerralla siitä, ettei peliserveriä voida tavoittaa, ja unohtaa samalla kaikki määritetyt asetukset kuten kontrollit. Tämä on raivostuttavaa, sillä mikäli peliä haluaa pelata PlayStation 4 -ohjaimella, täytyy jokainen kontrolli määrittää peliohjaimeen manuaalisesti. Xbox One -ohjain toimii pelin kanssa onneksi ilman suurempia kustomointeja.

Microsoft Flight Simulator on peli, jota haluan rakastaa ja jonka kanssa viettäisin niin mielelläni illan toisensa jälkeen. Pelin grafiikat ovat kertakaikkisen upeat ja lentäminen tuntuu niin hauskalta, että mietin tosissani, pitäisikö omallekin työpöydälle hankkia lentosimulaattoria varten kunnon erikoisohjaimet.

Toisaalta Microsoft Flight Simulator saa minut repimään hiuksia päästäni, kun uudelleenkäynnistän kaatunutta peliä kolmatta kertaa illan aikana ja tuijotan tyhjällä katsellani latauspalkkia, joka etenee hitaammin kuin pieni lentokoneikoni turistiluokan karttaa esittävällä näyttöpäätteellä Sydneyn ja Los Angelesin välisellä lentomatkalla.

Jos pelin tekniset ongelmat saadaan myöhemmillä päivityksillä korjattua, voi pelin arvosanan nostaa minun puolestani suoraan viiteen tähteen. Sitä odotellessa taidan kuitenkin parkkeerata koneeni hangaariin odottelemaan parempia aikoja.

MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR

”Microsoft Flight Simulator olisi toimiessaan upea simulaattori, mutta nykyisellään tekniset ongelmat tekevät pelaamisesta hankalaa.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-microsoft-flight-simulator-olisi-viiden-tahden-lentosimulaattori-jos-se-vain-toimisi-kunnolla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Mick Gordon etsii hevimetallia öriseviä laulajia laumaan kuorossa...
    Doom
  • EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuussa

    EA lisää Battlefield V:een mikromaksuja tammikuussa

    EA on valmistellut Battlefield V:n mikromaksujen avaamista, jonka...
    Battlefield V
  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    Odotettua Anthemia päästiin testaamaan viime viikonloppuna avoimessa demotestissä....
    Anthem
  • Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Vampyr-roolipeli saa pian kaksi uutta pelimuotoa, jotka tarjoavat täysin erilaiset pelikokemukset

    Kesällä ilmestynyt Vampyr saa tällä viikolla päivityksen, joka tuo Dontnod Entertainment vampyyriseikkailuun kaksi uudenlaista pelitapaa. Vampyr-roolipelille lupailtiin jo kesällä uusia moodeja, ja nyt ne ovat viimein valmii… Lue koko artikkeli...
    DONTNOD Entertainment
  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • Tällaiset ovat uudet tosipelaajille suunnatut PS5-ohjaimet – Hinta voi huimata päätä

    Tällaiset ovat uudet tosipelaajille suunnatut PS5-ohjaimet – Hinta voi huimata päätä

    Ensimmäiset PlayStation 5 -ohjaimet, jotka eivät ole Sonyn...
    DualSense
  • Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney tarjoaa kattavaa viihdevalikoimaa studioiden käytettäväksi. Disney kasvatti...
    DICE
  • Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    The Elder Scrolls Online jatkaa nostalgian varassa ja...
    Peliarvostelut

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Toimittajan puheenvuoro: Red Dead Redemption 2 ei ...
No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli
Agony saa ...
Days Gone saa julkaisun jälkeen hirviömäisen vaike...
Maistuisiko malja aitoa Assassin’s Creed -viiniä? ...
Shenmue 3 keräsi yli seitsemän miljoonan dollaria ...

Tekniikka uutisia

  • Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:n betatestisessiot on tähän mennessä ajoitettu ikävästi...
    Bethesda
  • Siilisoftware - Suomalaisia pelejä

    Siilisoftware

    Siilisoftware.fi on vuonna 2000 perustettu tiimi, joka on tehnyt useita freeware pelejä ja ohjelmistoja. Siilisoftwaren tuotanto hiipui 2006 vuonna, eikä sen jälkeen ole julkaistu, kuin epävirallisia testiversioita. Eräjorma Eräjorma Kalast...
    Pelit
  • Half-Life: Alyx julkaistaan maaliskuussa, mutta sitä ennen Half-Life Collection saattaa muuttua ilma...

    Half-Life: Alyx julkaistaan maaliskuussa, mutta sitä ennen Half-Life Collection saattaa muuttua ilma...

    Half-Life muuttunee ilmaispelattavaksi Half-Life Collection -paketiksi, kunnes VR-peli...
    Half-Life
  • Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl myy Black Friday -alennuksissa Xbox One S -konsolia – Suomen tilanteesta ei vielä tietoa

    Lidl-päivittäistavarakaupan Black Friday -alennuksista saattaa löytyä jotain odottamatonta,...
    Black Friday
  • Keräilijä käytti yli miljoona euroa superharvinaisiin peleihin – nämä pelit kuuluvat nyt kokoelmaan

    Keräilijä käytti yli miljoona euroa superharvinaisiin peleihin – nämä pelit kuuluvat nyt kokoelmaan

    Yhdysvaltalainen  keräilijä on käyttänyt yli miljoona euroa todella...
    Nintendo NES
  • Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian täällä: Uudet kuvat vievät Night Cityn syövereihin

    Cyberpunk 2077:n synkkä lähitulevaisuus on pian täällä: Uudet kuvat vievät Night Cityn syövereihin

    Cyberpunk 2077:stä on julkaistu uutta kuvitusta. Cyberpunk 2077...
    Cyberpunk 2077
  • Alun perin surkeasta julkaisusta kärsinyt No Man’s Sky on noussut yhdeksi parhaiten myyneistä IP:ist...

    Alun perin surkeasta julkaisusta kärsinyt No Man’s Sky on noussut yhdeksi parhaiten myyneistä IP:ist...

    No Man’s Skyn vuonna 2016 tapahtunut julkaisu oli...
    No Man's Sky
  • Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin huippuodotetun The Witcher -sarjan julisteet esittelevät Henry Cavillin keltaiset silmät j...

    Netflixin The Witcher -sarja julkaistaan suoratoistopalvelussa 20. joulukuuta....
    Elokuvat
  • Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Arvostelu: Remasteroitu Star Wars Episode I: Racer on ylihelppoa nostalgiakarkkia ja haaskattu mahdo...

    Star Wars Episode I: Racer on fanisuosikin maineessa,...
    Ajopelit
  • No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli Agony saa sittenkin sensuroimattoman version

    No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli Agony saa sittenkin sensuroimattoman version

    Madmind Studion kohupeli julkaistaan sensuroimattomana PC:lle sopivasti Halloweeniksi....
    Agony

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    ”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitten uusi Halo-peli ei kiinnosta?” | Toimittajan puh...

    Halo on yksi pelimaailman suurimmista nimikkeistä, mutta pöhinä...
    Halo Infinite
  • Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villi faniteoria: Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä Avengers: Endgamesta tuttu näyttelijä

    Villin faniteorian mukaan Cyberpunk 2077:ssä voitaisiin nähdä muun...
    Cyberpunk 2077
  • ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    Kansainvälisestikkin viime aikoina erinomaisesti menestynyt ENCE oli myös...
    Assembly Winter

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme