Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi kunnolla

Posted on 28.8.2020

Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen kunnianhimoisimmista peleistä. Lentosimulaattoriin on mallinnettu kohtuullisen tarkasti käytännössä koko maapallo, ja lentokoneen ikkunasta voi bongata vaikkapa oman kotitalon. Ikävä kyllä tekniset ongelmat syövät peli-iloa pahasti.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Asobo Studio
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (testattu), Xbox One
Pelaajia: 1
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Microsoft Flight Simulator tekee heti kättelyssä hurjan lupauksen. Pelaajat voivat lentää lähestulkoon missä vain koko maapallolla ja nähdä allaan tosielämää vastaavia maisemia. Mikä ihmeellisintä, pitää lupaus oikeasti paikkansa.

Microsoft Flight Simulatorissa on nimittäin hyödynnetty satelliittikuvaa ja karttadataa, jonka perusteella tekoäly on onnistunut luomaan hyvinkin todenmukaisen kopion rakkaasta kotiplaneetastamme. Monissa paikoin yksityiskohdat ovat vähän sinne päin, mutta esimerkiksi suurin osa maailman kuuluisista nähtävyyksistä löytyy pelistä esikuviensa näköisinä.

Eikä tarkkuus lopu nähtävyyksiin. Esimerkiksi eri kaupunkien asuinalueet löytyvät pelistä kohtalaisen tarkkoina kopioina. Aivan yksi yhteen -kopiota aidoista kaduista ja taloista ei kannata aina odottaa, mutta pääpiirteittäin rakennukset, tiet ja puistot osuvat hyvin kohdilleen.

Yksi ensimmäisistä asioista, joita pelissä tekee mieli tehdä, onkin lentää oman kotikaupungin ylitse ja tarkistaa, löytyykö oma kotitalo pelistä. Omalla kohdallani noin vuosi sitten rakennettu asuntoni oli sen verran uusi, ettei se ollut ehtinyt mukaan peliin, mutta naapurirakennus oli kyllä oikealla paikallaan. Lisäksi kartalta löytyi myös suvun pieni kesämökki, ja jopa muutaman neliön saunarakennus oli löytänyt tiensä lentosimulaattorin maailmaan.

Microsoft Flight Simulator osaa jopa mukautua tosielämän vuorokaudenaikaan ja säähän, joten mikäli ei halua kurkata ikkunasta ulos, voi ulkona vallitsevat olosuhteet tarkistaa näppärästi pelin sisältä. Kuinka kätevää!

Sen lisäksi, että eri kohteet on mallinnettu Microsoft Flight Simulatoriin osuvasti, on tietysti myös lentokoneiden yksityiskohtiin panostettu huomattavasti. Hytti on täynnä nappuloita, joiden funktiota voin vain arvailla.

En osaa kommentoida, kuinka todenmukaista kokonaan manuaalinen lentäminen on, sillä en ole koskaan lentänyt Ace Combat 7: Skies Unknownia kummempaa lentopeliä, oikeasta lentokoneesta nyt puhumattakaan. Kasuaalipelaajan silmiin kaikki näyttää kuitenkin hienolta ja monimutkaiselta.

LUE MYÖS: Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmillaan

Itse pelasin Microsoft Flight Simulatoria peliohjaimen, hiiren ja näppäimistön yhteispelillä. Koneen ohjaaminen tuntui luonnollisimmalta peliohjaimella, mutta esimerkiksi pelin sisäisen kartan sai helposti auki klikkaamalla V-näppäintä näppäimistöltä. Lisäksi peli tukee tietysti laajaa valikoimaa erilaisia varta vasten lentosimulaattoreita varten kehitettyjä peliohjaimia, jotka varmasti tekevät pelikokemuksesta vielä monin kerroin realistisemman ja hauskemman.

Toimiessaan Microsoft Flight Simulator onkin loistava ja realistinen lentosimulaattori, joka viehättää sekä kasuaalipelaajia että todennäköisesti myös simulaattorit tosissaan ottavia harrastajia. Pelin parissa viettää mielellään illan toisensa perään, sillä varsinkin korona-aikana virtuaalimatkustaminen on huomattavasti tosielämän matkustelua suositeltavampaa.

Ikävä kyllä, pääseminen siihen pisteeseen että lentämisestä voi oikeasti nauttia, voi vaatia hyvinkin pitkiä hermoja. En nimittäin ole todella pitkään aikaan joutunut taistelemaan minkään pelin teknisten ongelmien kanssa yhtä paljon kuin Microsoft Flight Simulatorin kanssa.

Ongelmat alkavat jo siitä, kun pelin yrittää ladata omalle koneelleen. Hurja noin 90 gigatavun lataus täytyy tehdä pelin sisällä, ja keskustelufoorumeiden kommenttien perusteella latauspalkki voi hyytyä tai kaatua oikeastaan ihan mistä tahansa syystä tai pelkän huonon tuurin takia. Itselläni lataus onnistui kuitenkin kerralla.

Sen sijaan harmaita hiuksia aiheuttivat, ja aiheuttavat edelleen, usein tipahteleva ja kohtuullisen tehokkaallakin pelikoneella takelteleva ruudunpäivitysnopeus sekä pelin jatkuva kaatuilu. Myös lataustauot voivat venyä pahimmillaan useiden minuuttien mittaisiksi. Lentämisen perusteita opettavaa tutoriaalia on mahdotonta pelata alkua pidemmälle, sillä seuraavasta oppimistavoitteesta kertova laatikko näyttää pelkkää tyhjää riviä.

Lisäksi Microsoft Flight Simulator valittaa jokaisella käynnistyskerralla siitä, ettei peliserveriä voida tavoittaa, ja unohtaa samalla kaikki määritetyt asetukset kuten kontrollit. Tämä on raivostuttavaa, sillä mikäli peliä haluaa pelata PlayStation 4 -ohjaimella, täytyy jokainen kontrolli määrittää peliohjaimeen manuaalisesti. Xbox One -ohjain toimii pelin kanssa onneksi ilman suurempia kustomointeja.

Microsoft Flight Simulator on peli, jota haluan rakastaa ja jonka kanssa viettäisin niin mielelläni illan toisensa jälkeen. Pelin grafiikat ovat kertakaikkisen upeat ja lentäminen tuntuu niin hauskalta, että mietin tosissani, pitäisikö omallekin työpöydälle hankkia lentosimulaattoria varten kunnon erikoisohjaimet.

Toisaalta Microsoft Flight Simulator saa minut repimään hiuksia päästäni, kun uudelleenkäynnistän kaatunutta peliä kolmatta kertaa illan aikana ja tuijotan tyhjällä katsellani latauspalkkia, joka etenee hitaammin kuin pieni lentokoneikoni turistiluokan karttaa esittävällä näyttöpäätteellä Sydneyn ja Los Angelesin välisellä lentomatkalla.

Jos pelin tekniset ongelmat saadaan myöhemmillä päivityksillä korjattua, voi pelin arvosanan nostaa minun puolestani suoraan viiteen tähteen. Sitä odotellessa taidan kuitenkin parkkeerata koneeni hangaariin odottelemaan parempia aikoja.

MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR

”Microsoft Flight Simulator olisi toimiessaan upea simulaattori, mutta nykyisellään tekniset ongelmat tekevät pelaamisesta hankalaa.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-microsoft-flight-simulator-olisi-viiden-tahden-lentosimulaattori-jos-se-vain-toimisi-kunnolla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Kuvat: Onko tässä Starfield? Bethesdan kunnianhimoisesta scifi-roolipelistä saattoi vuotaa kuvakaapp...

    Uudet kuvat saattavat olla peräisin avaruuspeli Starfieldistä. Bethesda...
    pelihuhut
  • Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Arvostelu: Don’t Die, Minerva on hilpeä ja koukuttava roguelike-peli, joka ei tunne armoa (early acc...

    Indiestudio Xaviantin tuore roguelike-seikkailu Don’t Die, Minerva! on...
    Don't Die Minerva
  • Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Haastattelussa pelilegenda Sandy Petersen: “Teimme Doom 2:n vain rahan takia, mutta opimme siitä pal...

    Yhdysvaltalainen Carl Sanford Joslyn ”Sandy” Petersen (s. 1955)...
    Doom
  • PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    PlayStation-nimeä ei kannata muuttaa ilman hyvää syytä – Voi pahimmillaan johtaa maksetun pelisisäll...

    Sony testaa tällä hetkellä PlayStation-nimen vaihtoprosessia suljetussa betassa....
    Pelit
  • Windows 10 -käyttöjärjestelmän KB4482887-päivitys voi heikentää pelisuorituskykyä

    Windows 10 -käyttöjärjestelmän KB4482887-päivitys voi heikentää pelisuorituskykyä

    KB4482887-päivityksen on raportoitu aiheuttavan graafisen suorituskyvyn heikkenemistä, mutta...
    Destiny 2
  • Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Traileri ja galleria: Tällainen on vuosien odotuksen jälkeen ilmestyvä Crash Bandicoot 4

    Syksyllä ilmestyvä Crash Bandicoot -seikkailu on suoraa jatkoa...
    Activision
  • Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille koko joukon supervoimia

    Pelimodien ansiosta Arthur Morgan osaa nyt lentää ja...
    PC
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Arvostelu: Mafia II on yhä hyvä peli, mutta sen remasterointi on kustu konsoleilla pahasti

    Arvostelu: Mafia II on yhä hyvä peli, mutta sen remasterointi on kustu konsoleilla pahasti

    Mafia-trilogian odotettu päivitys nykykonsoleille ei käynnisty täysin vakuuttavissa...
    Mafia
  • Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Härski hiirimatto, GTA V, Keanu Reeves, PlayStation 5… – Nämä olivat 12 luetuinta pelijuttua vuonna ...

    Vuonna 2021 Muropaketin peliosion lukijoita kiinnostivat erityisesti kestohitti...
    Peliuutiset

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Tammikuun Humble Bundle -paketti vie pelaajan gang...
Riot pyysi huippuartisteja luomaan League of Legen...
Arvostelu | Dungeons & Dragons: Dark Alliance ...
Jaamme nyt 75 koodia
Ghost Recon Breakpointin sulj...
Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden e...

Tekniikka uutisia

  • Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Kuvat: näin tyylikkäänä nopsajalkaa ei ole nähty – God of War -taiteilija uudisti Sonic-siilin

    Sonic näyttäytyy tuoreessa kuvassa aivan uudenlaisessa valossa. Tuoreimman...
    Elokuvat
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Xiaomi tuo markkinoille OLED TV:n – mukana myös Nvidia G-Sync -tuki

    Kiinalainen valmistaja Xiaomi tunnetaan Suomessa parhaiten puhelimistaan, mutta...
    OLED
  • Rockstar avasi Red Dead Onlinen mikromaksut pelaajille

    Rockstar avasi Red Dead Onlinen mikromaksut pelaajille

    Rockstar myy nyt pelin sisäistä kultaa Red Dead...
    mikromaksut
  • Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Itselle mieluisia pelejä voi nyt löytää aiempaa näppärämmin....
    Pelit
  • GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    Erilaisten huijausohjelmistojen tehtailu ei ole täysin riskitöntä puuhaa,...
    Grand Theft Auto Online
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin uusimpien pelikuulokkeiden Ultimate-version erikoisuus on haptinen värähtely,...
    langattomat kuulokkeet
  • Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    OnePlus on lanseerannut Kiinan markkinoille Cyberpunk 2077 -erikoisversion...
    Cyberpunk 2077
  • Vuoden parhaaksi roolipeliksi ylistetty Disco Elysium aiheuttaa pian pahennusta myös konsoleilla

    Vuoden parhaaksi roolipeliksi ylistetty Disco Elysium aiheuttaa pian pahennusta myös konsoleilla

    Disco Elysium saapuu ensi vuoden puolella PlayStation 4:lle...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi versio Logitech G303 -pelihiirestä on suunniteltu yhteistyössä shroudin kanssa

    Uusi versio Logitech G303 -pelihiirestä on suunniteltu yhteistyössä shroudin kanssa

    Logitech G ja ammattipelaaja Michael ”shroud” Grzesiek ovat...
    langattomat pelihiiret
  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit
  • TOP 12: Näitä Super Mario Brosin hahmoja pornon kuluttajat himoavat eniten Pornhub-sivuston mukaan

    TOP 12: Näitä Super Mario Brosin hahmoja pornon kuluttajat himoavat eniten Pornhub-sivuston mukaan

    Eri ihmisillä on erilaisia mieltymyksiä pornon suhteen ja...
    Pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme