Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Microsoft Flight Simulator olisi viiden tähden lentosimulaattori, jos se vain toimisi kunnolla

Posted on 28.8.2020

Microsoft Flight Simulator saattaa olla yksi kaikkien aikojen kunnianhimoisimmista peleistä. Lentosimulaattoriin on mallinnettu kohtuullisen tarkasti käytännössä koko maapallo, ja lentokoneen ikkunasta voi bongata vaikkapa oman kotitalon. Ikävä kyllä tekniset ongelmat syövät peli-iloa pahasti.


Julkaisupäivä: 11.8.2020
Studio: Asobo Studio
Julkaisija: Xbox Game Studios
Saatavilla: PC (testattu), Xbox One
Pelaajia: 1
Ikäraja: 3
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 20 tuntia


Microsoft Flight Simulator tekee heti kättelyssä hurjan lupauksen. Pelaajat voivat lentää lähestulkoon missä vain koko maapallolla ja nähdä allaan tosielämää vastaavia maisemia. Mikä ihmeellisintä, pitää lupaus oikeasti paikkansa.

Microsoft Flight Simulatorissa on nimittäin hyödynnetty satelliittikuvaa ja karttadataa, jonka perusteella tekoäly on onnistunut luomaan hyvinkin todenmukaisen kopion rakkaasta kotiplaneetastamme. Monissa paikoin yksityiskohdat ovat vähän sinne päin, mutta esimerkiksi suurin osa maailman kuuluisista nähtävyyksistä löytyy pelistä esikuviensa näköisinä.

Eikä tarkkuus lopu nähtävyyksiin. Esimerkiksi eri kaupunkien asuinalueet löytyvät pelistä kohtalaisen tarkkoina kopioina. Aivan yksi yhteen -kopiota aidoista kaduista ja taloista ei kannata aina odottaa, mutta pääpiirteittäin rakennukset, tiet ja puistot osuvat hyvin kohdilleen.

Yksi ensimmäisistä asioista, joita pelissä tekee mieli tehdä, onkin lentää oman kotikaupungin ylitse ja tarkistaa, löytyykö oma kotitalo pelistä. Omalla kohdallani noin vuosi sitten rakennettu asuntoni oli sen verran uusi, ettei se ollut ehtinyt mukaan peliin, mutta naapurirakennus oli kyllä oikealla paikallaan. Lisäksi kartalta löytyi myös suvun pieni kesämökki, ja jopa muutaman neliön saunarakennus oli löytänyt tiensä lentosimulaattorin maailmaan.

Microsoft Flight Simulator osaa jopa mukautua tosielämän vuorokaudenaikaan ja säähän, joten mikäli ei halua kurkata ikkunasta ulos, voi ulkona vallitsevat olosuhteet tarkistaa näppärästi pelin sisältä. Kuinka kätevää!

Sen lisäksi, että eri kohteet on mallinnettu Microsoft Flight Simulatoriin osuvasti, on tietysti myös lentokoneiden yksityiskohtiin panostettu huomattavasti. Hytti on täynnä nappuloita, joiden funktiota voin vain arvailla.

En osaa kommentoida, kuinka todenmukaista kokonaan manuaalinen lentäminen on, sillä en ole koskaan lentänyt Ace Combat 7: Skies Unknownia kummempaa lentopeliä, oikeasta lentokoneesta nyt puhumattakaan. Kasuaalipelaajan silmiin kaikki näyttää kuitenkin hienolta ja monimutkaiselta.

LUE MYÖS: Arvostelu: Ace Combat 7: Skies Unknown on kaunista ja sopivan arcade-henkistä ilmataistoa parhaimmillaan

Itse pelasin Microsoft Flight Simulatoria peliohjaimen, hiiren ja näppäimistön yhteispelillä. Koneen ohjaaminen tuntui luonnollisimmalta peliohjaimella, mutta esimerkiksi pelin sisäisen kartan sai helposti auki klikkaamalla V-näppäintä näppäimistöltä. Lisäksi peli tukee tietysti laajaa valikoimaa erilaisia varta vasten lentosimulaattoreita varten kehitettyjä peliohjaimia, jotka varmasti tekevät pelikokemuksesta vielä monin kerroin realistisemman ja hauskemman.

Toimiessaan Microsoft Flight Simulator onkin loistava ja realistinen lentosimulaattori, joka viehättää sekä kasuaalipelaajia että todennäköisesti myös simulaattorit tosissaan ottavia harrastajia. Pelin parissa viettää mielellään illan toisensa perään, sillä varsinkin korona-aikana virtuaalimatkustaminen on huomattavasti tosielämän matkustelua suositeltavampaa.

Ikävä kyllä, pääseminen siihen pisteeseen että lentämisestä voi oikeasti nauttia, voi vaatia hyvinkin pitkiä hermoja. En nimittäin ole todella pitkään aikaan joutunut taistelemaan minkään pelin teknisten ongelmien kanssa yhtä paljon kuin Microsoft Flight Simulatorin kanssa.

Ongelmat alkavat jo siitä, kun pelin yrittää ladata omalle koneelleen. Hurja noin 90 gigatavun lataus täytyy tehdä pelin sisällä, ja keskustelufoorumeiden kommenttien perusteella latauspalkki voi hyytyä tai kaatua oikeastaan ihan mistä tahansa syystä tai pelkän huonon tuurin takia. Itselläni lataus onnistui kuitenkin kerralla.

Sen sijaan harmaita hiuksia aiheuttivat, ja aiheuttavat edelleen, usein tipahteleva ja kohtuullisen tehokkaallakin pelikoneella takelteleva ruudunpäivitysnopeus sekä pelin jatkuva kaatuilu. Myös lataustauot voivat venyä pahimmillaan useiden minuuttien mittaisiksi. Lentämisen perusteita opettavaa tutoriaalia on mahdotonta pelata alkua pidemmälle, sillä seuraavasta oppimistavoitteesta kertova laatikko näyttää pelkkää tyhjää riviä.

Lisäksi Microsoft Flight Simulator valittaa jokaisella käynnistyskerralla siitä, ettei peliserveriä voida tavoittaa, ja unohtaa samalla kaikki määritetyt asetukset kuten kontrollit. Tämä on raivostuttavaa, sillä mikäli peliä haluaa pelata PlayStation 4 -ohjaimella, täytyy jokainen kontrolli määrittää peliohjaimeen manuaalisesti. Xbox One -ohjain toimii pelin kanssa onneksi ilman suurempia kustomointeja.

Microsoft Flight Simulator on peli, jota haluan rakastaa ja jonka kanssa viettäisin niin mielelläni illan toisensa jälkeen. Pelin grafiikat ovat kertakaikkisen upeat ja lentäminen tuntuu niin hauskalta, että mietin tosissani, pitäisikö omallekin työpöydälle hankkia lentosimulaattoria varten kunnon erikoisohjaimet.

Toisaalta Microsoft Flight Simulator saa minut repimään hiuksia päästäni, kun uudelleenkäynnistän kaatunutta peliä kolmatta kertaa illan aikana ja tuijotan tyhjällä katsellani latauspalkkia, joka etenee hitaammin kuin pieni lentokoneikoni turistiluokan karttaa esittävällä näyttöpäätteellä Sydneyn ja Los Angelesin välisellä lentomatkalla.

Jos pelin tekniset ongelmat saadaan myöhemmillä päivityksillä korjattua, voi pelin arvosanan nostaa minun puolestani suoraan viiteen tähteen. Sitä odotellessa taidan kuitenkin parkkeerata koneeni hangaariin odottelemaan parempia aikoja.

MICROSOFT FLIGHT SIMULATOR

”Microsoft Flight Simulator olisi toimiessaan upea simulaattori, mutta nykyisellään tekniset ongelmat tekevät pelaamisesta hankalaa.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-microsoft-flight-simulator-olisi-viiden-tahden-lentosimulaattori-jos-se-vain-toimisi-kunnolla/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Avaruusseikkailu Endless on nyt jaossa kokonaan ilmaiseksi – Jatko-osia voi puolestaan testata vapaa...

    Avaruusseikkailu Endless on nyt jaossa kokonaan ilmaiseksi – Jatko-osia voi puolestaan testata vapaa...

    Amplitude Studios tarjoaa nyt viikonlopun ajan kaikkia Endless-pelejä...
    Endless Space
  • Huhujen mukaan Nintendo esittelee E3-messuilla kaksi uutta Nintendo Switch -mallia

    Huhujen mukaan Nintendo esittelee E3-messuilla kaksi uutta Nintendo Switch -mallia

    Vahvistamattomien tietojen mukaan luvassa on sekä tehokkaampi ja...
    Nintendo
  • Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Arvostelu | ”Bulkkifantasiaa pahimmillaan” – Uutta Baldur’s Gatea odottavien ei kannata haaskata Sol...

    Solasta: Crown of the Magisterin uskollinen D&D 5e...
    Peliarvostelut
  • Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä pääsi Guinnessin ennätyskirjaan

    Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet on nähty vuosien...
    Mario
  • Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Sekiro: Shadows Die Twice on nyt pelattavissa ensimmäisestä persoonasta

    Uuden modin ansiosta Sekiro: Shadows Die Twice muuttuu...
    FromSoftware
  • Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Pelihistoriankirjojen alaviitteeksi jäänyt Doom 64 nousee viimein unohduksista,...
    Doom
  • PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:stä löytynyt ”mysteeriportti” ihmetyttää konsolia odottavia pelaajia

    PlayStation 5:n ulkonäkö on jo paljastunut virallisissa pressikuvissa...
    Pelit
  • Käytä päätäsi – Battlefield V:ssä vihollisia voi puskea kuoliaaksi

    Käytä päätäsi – Battlefield V:ssä vihollisia voi puskea kuoliaaksi

    Battlefield V tarjoaa paljon strategisia ja taktisia mahdollisuuksia,...
    Battlefield V
  • The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    The Dark Pictures: Man of Medan – Näin suunniteltiin Until Dawn -kehittäjien uuden kauhupelin aavela...

    Supermassive Games puuhastelee antologiapelisarjaa nimeltä The Dark Pictures....
    Man of Medan
  • Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Peruutetusta Last of Us -animaatioelokuvasta vuoti kuvia

    Sonyn kaavailemasta ja sittemmin peruuttamasta Last of Us...
    Pelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu: Civilization VI toimii konsolillakin lo...
Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut...
MSI esitteli 17 uutta kannettavaa tietokonetta – U...
Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin v...
Riot pyysi huippuartisteja luomaan League of Legen...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Kuva: Näin kehittäjät piilottivat omat vitsinsä PS5:n hittipeliin

    Deathloopista löytyy koko joukko easter egg -salaisuuksia, jotka...
    Deathloop
  • Arvostelu: Super Mario Maker 2 tarjoaa loputtoman määrän laadukasta viihdettä tasoloikkien ystäville

    Arvostelu: Super Mario Maker 2 tarjoaa loputtoman määrän laadukasta viihdettä tasoloikkien ystäville

    Super Mario Maker 2 on todellinen tasoloikkafanin päiväuni....
    Mario
  • Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Artifactin henkiin suurilla muutoksilla

    Valve yrittää herättää pahasti epäonnistuneen Artifactin henkiin suurilla muutoksilla

    Valve on julkaissut tiedotteen, jonka mukaan kehittäjä aikoo...
    Artifact
  • The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    The Elder Scrolls VI saattaa saapua vasta seuraavalle konsolisukupolvelle

    Bethesdan markkinoinnista vastaavan Pete Hinesin mukaan The Elder...
    Bethesda
  • Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney tarjoaa kattavaa viihdevalikoimaa studioiden käytettäväksi. Disney kasvatti...
    DICE
  • Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Arvostelu: Death Strandingin PC-versio pesee PlayStation 4 -version – piti Hideo Kojiman pelistä tai...

    Hideo Kojiman kiistelty patikkasimulaattori on PC:llä entistä kauniimpi,...
    Death Stranding
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit
  • Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Galleria: Final Fantasy VII Remaken uudet kuvat paljastavat sivutehtäviä ja klassikkohahmoja

    Final Fantasy VII Remakesta on jälleen paljastettu uusia...
    Final Fantasy VII Remake
  • Video: tällainen on uusi PlayStation 4 -ohjaimen lisälaite – DualShock 4 Back Button Attachment tuo ...

    Video: tällainen on uusi PlayStation 4 -ohjaimen lisälaite – DualShock 4 Back Button Attachment tuo ...

    Sony on paljastanut uuden lisälaitteen DualShock 4 -ohjaimeen....
    DualShock 4
  • Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Video: Jälleen uusi näyte siitä, kuinka tyrmäävän hienolta Microsoft Flight Simulator näyttää

    Uusi Microsoft Flight Simulator tullee saataville tänä vuonna....
    Lentosimulaattorit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella pelottava, vannoo projektin kimpussa oleva ohjaaj...

    Resident Evil -elokuvasta ollaan puuhaamassa reboot-versiota, eikä siitä...
    Elokuvat
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X
  • Yksi kuva kertoo, kuinka kauan Grand Theft Auto VI:tta on jo odotettu

    Yksi kuva kertoo, kuinka kauan Grand Theft Auto VI:tta on jo odotettu

    Grand Theft Auto VI on ollut jo vuosia...
    Grand Theft Auto 5

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme