Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | In from the Cold -sarja on pöljää, mutta hämmentävän koukuttavaa agenttiscifiä

Posted on 30.1.2022

In from the Cold -sarja iskee samaan pakettiin melkein kaiken mahdollisen. Agenttiseikkailun ja toiminnan lisäksi mukana on scifiä, supersankarimenoa, saippuasarjamaista dialogia ja juonenkäänteitä, hitunen komediaa, draamaa ja vielä vähän lisää toimintaa.

In from the Cold on taas niin perinteinen Netflix-liukuhihnatuotos kuin olla ja voi. Tämä täyspöhkö genrehybridi onnistuu kuitenkin koukuttamaan, joka johtuu lähinnä siitä, että Netflix on keikauttanut tavallisen rakenteensa päälaelleen. Yleensä suoratoistojätin sarjojen pari ensimmäistä jaksoa ovat vähintään ihan ok -kamaa, jonka jälkeen alkaa puuduttava junnaus. Lopulta parin viimeisen jakson aikana tapahtuukin jotain, mutta stoori päättyy melkein aina cliffhangeriin, riippumatta siitä on jatkoa luvassa vai ei.

In from the Coldin kehnoimmat jaksot löytyvät poikkeuksellisesti heti alusta. Kolmen ensimmäisen episodin ajan tarvotaan todella syvällä suossa, esitellen loputon määrä ideoita ja juonikuviota eri genreistä. Erityisesti dialogi on kammottavaa, mutta kehumista ei ole näyttelijöissäkään. Alun perusteella sarja vaikuttaa vain kammottavalta sekasotkulta.

Neljännestä jaksosta eteenpäin meno paranee melkoisesti, vaikka pöhköysprosentti pysyy suunnilleen samana. Kahdeksasta jaksosta koostuvan kauden finaali on puolestaan taas aivan kamala. Yhdistävä tekijä huonoimmille episodeille on sarjan showrunner, muun muassa Supernatural-sarjasta tuttu Adam Glass. Hän kaikkien kökköjaksojen pääasiallinen käsikirjoittaja.

In from the Coldin kantava juoni on perinteistä agenttikamaa. Yksinhuoltajaäiti Jenny (Margarita Levieva) on kaitsemassa teini-ikäistä tytärtään Madridissa, jossa juniori ottaa osaa taitoluistelukilpailuun. Keski-ikäinen Jenny ei olekaan ihan tavallinen äidintylsimys. Hänet kidnappaava CIA-limanuljaska Chauncey Lew (Cillian O’Sullivan) tietää mutsin olevan Anya, entinen venäläisagentti ja palkkamurhaaja koodinimeltään The Whisperer.

Vuosikausia piileskellyt ja tavallista elämää viettänyt agentti pakotetaan osaksi CIA-operaatiota.

Mukana on huima määrä hahmoja, joista päähenkilöiden lisäksi mainitsemisen arvoinen on ainakin tietokone-ekspertti Chris (Charles Brice), yksi harvoista joita Jenny ei piekse tai tapa mahdollisimman väkivaltaisesti. Sekavassa juonessa on mukana niin Espanjan pääministeriä väijyvä äärioikeistoryhmittymä kuin Jennyn oma menneisyys 1990-luvulla nuorena agenttina.

Samaan soppaan on nakattu aineksia melkein kaikesta mahdollisesta. Perinteisen agenttijännärin ja toiminnan lisäksi mukana on scifiä, supersankarimenoa, saippuasarjamaista dialogia ja juonenkäänteitä, hitunen komediaa, draamaa ja vielä vähän lisää toimintaa.

Tunnelma ja tyyli hyppivät radikaalisti kohtauksesta toiseen. Välillä tehokeno toimii, mutta useimmiten ei. Mitään järkeä tai logiikkaa sarjasta on turha etsiä. Jostain kumman syystä In from the Cold onnistuu silti koukuttamaan, vaikka viikon päästä sarjasta ei todennäköisesti muista enää yhtään mitään.

Yhtenä hetkenä äiti ja tytär puhuvat nuoren teini-iän ongelmista, seuraavaksi tarjotaan verta ja väkivaltaa, josta hypätään telenovelamaiseen ihmissuhdesaippuaan. Välillä sarja yrittää myös ottaa kantaa, laittamalla hahmot puhumaan esimerkiksi naisagenttien liian kireistä ihonmyötäisistä asuista tai fundamentalismista ja äärioikeistopolitiikan vaarallisuudesta. Nämä jäävät kuitenkin vain pelkiksi pintaraapaisuiksi.

Näyttelijäkaartista parhaiten suoriutuvat nykyhetkessä Jennyä esittävä Margarita Levieva ja 1990-luvun nuoremman version roolissa nähtävä Stasya Miloslavskaya.

Jaksoissa 4-7 Levieva esittää uskottavasti äitiä, jonka täytyy tasapainotella arkisten velvollisuuksien ja agenttihommien välillä. Asiaa ei ainakaan helpota se, että Jenny on myös periaatteessa supersankari / superpahis, mutta ei spoilata sarjan scifiaspektia sen enempää.

Miloslavskayan näyttelemä nuorempi Jenny / Anya on uskottava teinitappaja, vaikka melkein koko 1990-luvulle sijoittuva taustatarina on suht turha lisä muutenkin jo aivan liian täyteen ahdettuun kokonaisuuteen.

Parasta koko sarjassa ovat sen toiminta- ja taistelukohtaukset, vaikka niistä välillä huomaakin, ettei käytössä ole ollut jättimäistä budjettia. Stuntnäyttelijät ja toimintakoreografit ovat sarjan oikeita staroja. Mukana ei ole huimia määriä liian nopeaa säksätysleikkausta, vaan ohjaajat Ami Canaan Mann ja Birgitte Stærmose osaavat ja uskaltavat tarjoilla koherentin kokonaisuuden, josta saa kiitettävän hyvin selvää.

Toiminta myös tuntuu ja kuulostaa varsin inhalta ilman supernopeaa leikkaamista kuvasta toiseen. Mukana on useita mukavan ällöttäviä väkivallanpurskauksia. Vähän turhan överiksi touhu menee vain toistuvissa kidutuskohtauksissa.

In from the Cold on alkua ja loppua lukuun ottamatta aivan passelia kertakäyttöviihdettä, juuri sopivan aivotonta katsottavaa harmaanväsyneeseen talvisunnuntaihin.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-in-from-the-cold-sarja-on-poljaa-mutta-hammentavan-koukuttavaa-agenttiscifia/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Laura Birnillä on tärkeä rooli Applen uudessa jättisarjassa – Suomalaisnäyttelijä pärjää maailmantäh...

    Laura Birnillä on tärkeä rooli Applen uudessa jättisarjassa – Suomalaisnäyttelijä pärjää maailmantäh...

    Laura Birn tekee yhden Foundation-tieteissarjan parhaista roolisuorituksista. Suomalaisnäyttelijä...
    Apple TV Plus
  • Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Netflixin Lucifer-sarjan viidennen kauden uudessa julisteessa ollaan kiusausten äärellä

    Lucifer jatkuu Netflixissä 21. elokuuta viidennen kauden jaksoin....
    Aimee Garcia
  • Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Traileri: Tähtinäyttelijät etsivät Nicole Kidmanin johdolla henkistä kasvua Big Little Lies -kirjail...

    Nine Perfect Strangers -minisarja pohjautuu Liane Moriartyn samannimiseen...
    Elokuvat
  • Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Leonardo DiCaprio esittää pääosaa Guillermo del Toron seuraavassa elokuvassa, joka kuulostaa yllättä...

    Guillermo del Toro alkaa kuvata seuraavaa elokuvaansa Torontossa...
    Elokuvat
  • Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflix halutaan savustaa Oscar-kisasta – Yhtiö julkaisi Twitterissä vastalauseensa

    Netflixin twiitti on suunnattu suoraan Steven Spielbergille. Vaikka...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Spike Leen ohjaama Da 5 Bloods on vuoden tärkein elokuva – ja se julkaistaan Netflixissä ...

    Arvostelu: Spike Leen ohjaama Da 5 Bloods on vuoden tärkein elokuva – ja se julkaistaan Netflixissä ...

    Netflixissä perjantaina 12. kesäkuuta julkaistava Da 5 Bloods...
    Chadwick Boseman
  • Kuva: Terminator 2 täytti 30 vuotta, ja nyt kovimmat fanit joutuvat ostamaan elokuvan taas uudelleen

    Kuva: Terminator 2 täytti 30 vuotta, ja nyt kovimmat fanit joutuvat ostamaan elokuvan taas uudelleen

    Terminator 2: Judgement Day -elokuvan uusi restaurointi julkaistaan...
    Arnold Schwarzenegger
  • Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Toimittajan puheenvuoro: “Naisia ei saisi päästää arvostelemaan Ramboja” – Miesten elokuvat ja naist...

    Aiemmin tällä viikolla julkaistu Rambo: Last Blood sai...
    Elokuva-artikkelit
  • Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Kuva: Tältä näyttää Oscar Isaac Taksikuskista tutun Paul Schraderin uudessa The Card Counter -elokuv...

    Paul Schrader toivoo saavansa uuden leffansa kuvaukset valmiiksi...
    Elokuvat
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Julisteet: Ylistetty Doom Patrol -supersankarisarj...
Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei o...
Uusi Glass-juliste: Bruce Willisin murtumaton supe...
Nyt on viimeisetkin
Alien-lyhärit julkaistu – kats...
Arvostelu | Netflixin Gunpowder Milkshake -toimint...

Tekniikka uutisia

  • Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Näyttääkö Netflixin hittisarja The Good Doctorin tähti tutulta? – Ei ihme: näytteli lapsena Johnny D...

    Brittinäyttelijä Freddie Highmore tähdittää The Good Doctor -sarjaa,...
    Elokuvauutiset
  • Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Once Upon a Time in Hollywood – Selvitimme millaisen romaanin Quentin Tarantino kirjoitti menestysel...

    Quentin Tarantinon esikoisromaani Once Upon a Time in...
    Elokuva-artikkelit
  • Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Suomessa Captain Marvel julkaistaan maaliskuun 6. päivä, mikä...
    Brie Larson
  • Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinolla on selvä visio siitä, mitä hyvään Rambo-elokuvaan vaaditaan – Pääosa menisi mie...

    Quentin Tarantinon Rambossa pääosaa esittäisi Adam Driver. Tuollaista...
    Adam Driver
  • Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Kuvat: Näin upean hirveältä näyttää Venomin ja Deadpoolin yhdistelmä Venompool

    Hot Toysin tuleva toimintafiguuri/patsas esittelee Marvel: Contest of...
    Deadpool
  • Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yksi kaikkien aikojen parhaista trilleistä

    Arvostelu | Viiden tähden Memories of Murder on yksi kaikkien aikojen parhaista trilleistä

    Parasitella Oscar-patsaat keränneen Bong Joon-hon varhainen läpimurtoelokuva Memories...
    Bong Joon-ho
  • “Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen Manaajan ohjaaja lyttäsi kauhuklassikon jatko-osan

    “Pahinta paskaa mitä olen nähnyt” – Alkuperäisen Manaajan ohjaaja lyttäsi kauhuklassikon jatko-osan

    Manaajan jatko-osa Exorcist II: The Heretic julkaistiin alun...
    Elokuvat
  • Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    Amazon Prime Videon tulevasta The Wheel of Time -fantasiasarjasta julkaistiin juliste ja julkaisupäi...

    The Wheel of Time -sarja alkaa Amazon Prime...
    Amazon Prime Video
  • Tätä tuskin tiesit: Ilman Ant-Man-tähti Paul Ruddia ei Titanicia sellaisena kuin elokuvan tunnemme o...

    Tätä tuskin tiesit: Ilman Ant-Man-tähti Paul Ruddia ei Titanicia sellaisena kuin elokuvan tunnemme o...

    Ant-Man-elokuvista tuttu Paul Rudd on kertonut, miten hän...
    Elokuvauutiset
  • Kuva: Minni Hiiri menetti hameensa, ja tietenkin joku veti herneen nenäänsä tästäkin

    Kuva: Minni Hiiri menetti hameensa, ja tietenkin joku veti herneen nenäänsä tästäkin

    Disney on pistänyt Minni Hiiren vaateparren uuteen uskoon....
    Elokuvauutiset

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HBO perui yllättäen jo kuvatun Naomi Wattsin tähdittämän Game of Thrones -sarjan, mutta näytti vihre...

    HBO perui yllättäen jo kuvatun Naomi Wattsin tähdittämän Game of Thrones -sarjan, mutta näytti vihre...

    HBO teki radikaaleja päätöksiä Game of Thrones -spinoff-sarjojen...
    Elokuvat
  • Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Uudet Lucifer-kuvat yllättävät: Mitään tällaista viimeiseltä kaudelta osattiin tuskin odottaa

    Lucifer-sarjan kuudes ja samalla viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä...
    Elokuvat
  • Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyttelijä on kyllä huomannut sen itsekin: “Minua boik...

    Hollywood käänsi selkänsä Johnny Deppille, ja näyttelijä on kyllä huomannut sen itsekin: “Minua boik...

    Johnny Deppin Minamata-elokuva ei ole saanut vieläkään ensi-iltaansa...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme