Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu | Assassin’s Creed: Valhalla on massiivinen viikinkiseikkailu, jonka parissa viettää mielellään 60 tuntia, vähintään

Posted on 10.11.2020

Assassin’s Creed: Valhalla on peli, joka vetoaa varmasti sekä viikinkien että avoimen pelimaailman ystäviin. Mukana on aitoa Assassin’s Creed -tunnelmaa, mutta viikinkiseikkailusta voi myös nauttia vaikka pelisarja ei olisikaan entuudestaan tuttu.


Julkaisupäivä: 10.11.2020
Studio: Ubisoft Montreal
Julkaisija: Ubisoft
Saatavilla: PC, Xbox One, PlayStation 4 (testattu), Stadia, PS5 ja Xbox Series X/S 
Pelaajia: 1
Ikäraja: 18
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 25 tuntia


Assassin’s Creed: Valhalla sijoittuu 800-luvun viikinkivalloitusten aikaan. Pelaaja ohjastaa kotoaan pakenemaan joutunutta viikinkisoturi Eivoria tämän klaanin asettuessa Britteinsaarille. Pelaaja saa heti alkumetreillä valita, onko Eivor mies- vai naispuolinen, mutta tarinan kannalta valinnalla ei ole juuri merkitystä. Tukenaan Eivorilla on hänen veljensä Sigurd, ja yhdessä parivaljakko lähtee keräämään itselleen kultaa ja kunniaa.

Assassin’s Creed: Valhallan kartta on massiivinen ja seikkailun aikana pelaaja pääsee matkustamaan eri puolilla Britteinsaaria sekä muun muassa Norjassa. Tukikohtana toimii Ravensthorpe, josta pelaaja matkustaa maa- tai meriteitse milloin minnekkin. Eri alueet ovat keskenään selkeästi erilaisia. Yksi Assassin’s Creed: Valhallan parhaista puolista onkin pelimaailmassa seikkailu ja uusien paikkojen löytäminen. Peli näyttää myös graafisesti hienolta, mikä tekee maailmassa liikkumisesta visuaalisesti antoisaa.

Viikinkiseikkailun tarinassa uudet alueet muistuttavat tavallaan televisiosarjan eri tuotantokausia. Usein tietylle alueelle sijoittuvat saagat tuntuvat hieman irrallisilta, mutta pelin edetessä voi huomata, että ne linkittyvätkin toisiinsa suuremmassa mittakaavassa. Tärkeä osa tarinaa ovat pelaajan muodostamat poliittiset suhteet eri heimojen ja niiden johtajien kanssa. Pelaajalle tarjotaan myös mahdollisuuksia tehdä merkittäviä päätöksiä, jotka vaikuttavat tarinan etenemiseen.

Tarinassa on paljon käänteitä, joista osa on kohtuullisen ennalta-arvattavia, mutta mukaan mahtuu myös yllätyksiä.

Itse halusin nauttia Assassin’s Creed: Valhallan maailmasta rauhassa enkä vielä ehtinyt kahlata koko tarinaa loppuun saakka. Muiden pelaajien kokemuksien perusteella tarina pysyy kuitenkin kiitettävän värikkäänä ja mielenkiintoisena loppuun saakka ja pelattavaa riittää helposti ainakin 60 tunniksi. Jos innostuu suorittamaan Assassin’s Creed: Valhallan lukuisia sivutehtäviä, voi peliin todennäköisesti upottaa vielä huomattavasti enemmänkin tunteja.

Pieni osa Assassin’s Creed: Valhallan tarinasta sijoittuu pelisarjan aiempien osien tavoin myös nykypäivään. Jos sarjan aiempia osia ei ole pelannut, voivat nämä kohtaukset mennä hieman yli hilseen, eikä uusi pelaaja saa assassiinien aikoja halkovasta tarinasta välttämättä muutenkaan kaikkea irti. Siitä huolimatta Assassin’s Creed: Valhalla sopii hyvin myös uusille tulokkaille, kunhan sietää pieniä hämmennyksen hetkiä.

Pelaajan mieltymyksistä riippuen Assassin’s Creed: Valhallan kamppailua voi lähestyä joko salamurhaten ja varjoissa liikkuen tai suoraviivaisemmalla lähestymistavalla kirveet ja nuijat heiluen. Kumpikin tapa tuntuu hauskalta ja mukana on useita eri asetyyppejä, jotka tuntuvat myös pelatessa mukavan erilaisilta. Pelihahmoa voi kehittää haluamaansa suuntaan, jolloin Eivorista kehkeytyy pelituntien karttuessa juuri omaan pelityyliin soveltuva taistelija. Kamppailu onkin yksi Assassin’s Creed: Valhallan selvästi parhaista puolista.

Ubisoft on ollut varovainen siinä, kuinka hirmuisina valloittajina viikinkejä halutaan kuvata. Samalla viikinkihistorian synkkyydet on lakaistu enimmäkseen maton alle.

Eivorin ja kumppaneiden täytyy tarinan aikana suorittaa useita ryöstöretkiä eri kohteisiin. Ryöstöretkien aikana kannattaa kuitenkin olla varovainen, sillä siviilien turhasta tappamisesta rangaistaan herkästi. Syntyy ristiriitainen tunne, kun sivullisten kotien polttaminen maan tasalle on kehuttavaa urheutta, mutta jos ryöstöretken ohessa lentää vähän ylimääräistä verta, onkin pelaaja yhtäkkiä suuri paha murhaaja. Pelin tarina voisi esimerkiksi esittää jonkin sankarillisen syyn, miksi Eivor haluaa pitää siviilit elossa, mutta nyt peli vain heristää pelaajalle sormea ilman sen suurempia selittelyitä.

Kritiikkiä voi antaa myös joidenkin tehtävien rakenteesta. Tehtävät seuraavat liian usein samaa kaavaa, jossa ensin puhutaan jollekin NPC:lle paikassa A, sitten noudetaan asia paikasta B, taistellaan muutamaa vihollista vastaan ja viedään noudettu asia lähtöpisteeseen. Pelissä ei muutenkaan ole mitään suuria uusia innovaatioita, vaan se on hyvin tyypillinen avoimen maailman roolipeli.

Kokonaisuudessaan Assassin’s Creed: Valhalla on kuitenkin onnistunut seikkailu. Se ei ehkä keksi mitään uutta ja mullistavaa, mutta hioo vanhaa tuttua kaavaa entistäkin paremmaksi. Varsinkin Assassin’s Creed: Originsin ja Odysseyn faneille Valhalla maistuu varmasti hyvältä. Sen lisäksi peliä uskaltaa suositella myös muille viikinkitarinoiden tai avoimen maailman pelien ystäville.

ASSASSIN’S CREED: VALHALLA

”Assassin’s Creed: Valhalla on pätevä ja massiivinen avoimen pelimaailman viikinkiseikkailu.”

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-assassins-creed-valhalla-on-massiivinen-ja-onnistunut-viikinkiseikkailu-johon-upottaa-mielellaan-tunnin-jos-toisenkin/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Pokémon Home on nyt kaikkien Pokémon-fanien käytössä – Tarjolla on myös ilmainen tarjous, joka kanna...

    Pokémon Home on nyt kaikkien Pokémon-fanien käytössä – Tarjolla on myös ilmainen tarjous, joka kanna...

    Pokémon Home on palvelu, jonka avulla pelaajat voivatt...
    Pelit
  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset
  • WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    WitcherCon on tulossa – Netflixin ja CD Projekt Redin fanitapahtuma järjestetään heinäkuussa ja sinä...

    Netflix ja CD Projekt Red järjestävät heinäkuussa mittavan...
    CD Projekt Red
  • Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Syyskuun alussa julkaistu Peril of Gorgon on erinomaisen...
    Obsidian Entertainment
  • Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    PlayStation 4 -pelaajat pääsivät testaamaan Call of Duty:...
    Call of Duty
  • Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – Liittyy mahdolliseen tulevaan pelikonsoliin?

    Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – Liittyy mahdolliseen tulevaan pelikonsoliin?

    Google esittelee maaliskuun 19. päivänä Game Developers Conferencen...
    Google
  • No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli Agony saa sittenkin sensuroimattoman version

    No voihan Helvetti! Inhottava kauhupeli Agony saa sittenkin sensuroimattoman version

    Madmind Studion kohupeli julkaistaan sensuroimattomana PC:lle sopivasti Halloweeniksi....
    Agony
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Arvostelu: Autonautsissa pääset automatisoimaan koko siirtokunnan toiminnan – ”Parasta on, kun ei ta...

    Ulkoisesti söpö Autonauts kätkee sisäänsä monimutkaisen ja kiinnostavan simulaattorin,...
    Autonauts

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Sword ja Shield -pelien Pokémon-valikoima vuoti ju...
Ryan Reynoldsin Free Guy on videopelielokuva viime...
Modaaja antoi Red Dead Redemption 2:n sankarille k...
Fanit loivat vuosien takaisen hittibiisin uudellee...
Microsoft: “Olemme yllättyneitä siitä, kuinka laad...

Tekniikka uutisia

  • Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseysta saa nopeammin ja enemmän irti, jos maksaa kymmenisen euroa ylimääräistä

    Assassin’s Creed Odysseyhin on tarjolla edistymistä nopeuttava boosteri,...
    Assassin's Creed
  • Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Kohua herättäneistä natsitatuoinneista tuttu Scum järkyttää jälleen – Nyt ihmisnahasta voi tehdä naa...

    Vankien välinen selviytymispeli Scum oli aiemmin otsikoissa natsitatuointiensa...
    Pelit
  • Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Arvostelu: Carrion on vuoden parhaita indie-julkaisuja – Ihmisiä vainoavan lonkerohirviön ohjaaminen...

    Indie-peli Carrion kääntää kauhupelien asetelman päälaelleen. Siinä ei...
    Carrion
  • Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Ohjaaja: “Elokuvalla ei ole mitään tekemistä aiempien kanssa” – Tältä näyttää Resident Evil: Welcome...

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City keskittyy piinaavaan...
    Elokuvat
  • JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL:n pelikuulokemalliston uusin tulokas on Quantum 350 Wireless....
    JBL
  • Arvostelu | Kyllä kannatti kokeilla – Total War Saga: Troy on yksi pelisarjan parhaista osista

    Arvostelu | Kyllä kannatti kokeilla – Total War Saga: Troy on yksi pelisarjan parhaista osista

    Creative Assemblyn kokeilut onnistuvat jo toistamiseen, sillä Total...
    Peliarvostelut
  • XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    XO19: Tällainen on Last Stop, Grand Theft Auto -kehittäjän uusin peli

    Indie-studio Variable State on esitellyt sen uusinta peliä....
    Annapurna Interactive
  • Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    Kesken turnauksen huijaamisesta kiinni jäänyt ammattilaispelaaja: ”Kadun sitä päivää kun aloitin Cou...

    OpTic Indian joukkueessa pelaava Nikhil “forsaken” Kumawat jäi...
    Counter-Strike: Global Offensive
  • Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Tästä syystä Detective Pikachusta tehtiin elokuva

    Monet ovat ihmetelleet, miksi ensimmäisen ihmisnäyttelijöitä sisältäneen pokémon-elokuvan...
    Detective Pikachu
  • Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Arvostelu | Ensimmäinen The Witcher -elokuva on tyylikästä väkivaltaviihdettä, mutta kestää vain yhd...

    Netflixin The Witcher -sarjan ensimmäinen sivuprojekti on tyylikäs...
    Elokuva-arvostelut

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red Dead Redemption 2:n PC-versioon – mutta mitä se oi...

    Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red Dead Redemption 2:n PC-versioon – mutta mitä se oi...

    Rockstarin nettisivujen koodissa puhutaan Red Dead Redemption 2:n...
    pelihuhut
  • Red Dead Redemption 2:sta löytyi ikävä bugi – Voi pakottaa pelaajan aloittamaan pelaamisen alusta

    Red Dead Redemption 2:sta löytyi ikävä bugi – Voi pakottaa pelaajan aloittamaan pelaamisen alusta

    Red Dead Redemption 2:n toisesta luvusta on löytynyt...
    Pelit
  • Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortressin kehittäjät aloittavat pelin myymisen Steamissa koska ”Yhdysvaltalainen terveydenhuo...

    Dwarf Fortress on ollut jaossa ilmaiseksi jo yli...
    Dwarf Fortress

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme