Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mitä lentomatkustamiselle on tapahtunut sitten koronapandemian puhkeamisen

Posted on 5.11.2020

Airplane Mode on pelaajansa lentokoneen matkustajanpenkkiin vangitseva simulaattorihirvitys, jota ei voi suositella kenellekään.


Julkaisu: 15.10.2020
Studio: Bacronym
Julkaisija: AMC Games
Pelaajia: 1
Ikäraja: –
Peliä pelattu: Noin 10 tuntia


Koronapandemia on tehnyt hallaa lentomatkailulle ja hinku ulkomaille on monella kova. Pahinta lentokuumetta meille on saapunut laskemaan Airplane Mode, joka asettaa pelaajan lentokoneen ohjaamon sijaan matkustamon penkille, josta ei muuten liiemmin poistuta. Ajatus simuloidusta lentokoneella matkustelusta kuulostaa varmasti monen – tai ainakin jonkun – korvaan vähintäänkin kokeilunarvoiselta. Totuus on kuitenkin aivan jotain muuta.

Pelaajalla on valittavanaan kaksi John F. Kennedyn kansainväliseltä lentoasemalta lähtevää reittiä. Näistä lyhyempi matka Kanadan puolelle taittuu reilussa kahdessa tunnissa, kun taas Atlantin halki Islantiin asti ulottuvaan matkaan saa kuluttaa päivästään – tai miksei yöstäänkin – noin kuuden tunnin verran. Eroavaisuudet lentoreittien välillä näkyvät ja tuntuvat pääosin matkan kestossa, joten varsinaista syytä kuuden tunnin lennolle oli vaikea keksiä. Ellei sitten itsensä kiduttamista halua selllaiseksi laskea.

Jokainen lento alkaa pelaajan istuessa matkustamon ikkunapaikalla, ja jossa sitten körötelläänkin koko matkan ajan. Samalla lennolla kanssamatkustavat tekoälyhahmot tyytyvät vain tuijottelemaan eteensä, eivätkä juurikaan puhu saatika edes puhahda. Myös lentokoneen henkilökunnan kanssa vuorovaikuttaminen rajoittuu lähinnä käytävästä liikkuvasta ruokakärrystä ojennettujen ruoka- tai juomatilausten vastaanottamiseen.

Aivan kuin oikeallakin lennolla, Airpalen Modessa lähtö alkaa edessä olevalta näyttöruudulta esiteltävillä turvallisuusopasteilla ja hätäuloskäyntien näyttämisellä. Lennon aikana näyttöruudulta voi vapaasti seurata lennon kulkua tai tekijänoikeuksista käyttövapaita elokuvia, joihin lukeutuvat A Trip to The Moon (1902), Flight to Nowhere (1946), Atlantic Flight (1937) ja The Wabbit Who Came to Supper (1942).

Aikansa kuluksi pelaaja voi myös esimerkiksi pelata pasianssia, lukea lentoyhtiön esitelehteä tai piirtää kynällä olkalaukusta löytyvään ruutuvihkoon sekä näprätä älypuhelinta, jolla voi muun muassa kuunnella musiikkia ja podcastejä. Ja mikä parasta, selata luuriin tallennettuja kissakuvia.

Tekemisen määrään ei siis olla sen liiemmin panostettu. Ensimmäisillä minuuteillaan peli alkaakin tuntua pelkältä istumiselta, mitä se loppupeleissä tuleekin olemaan. Pelaaja ei voi myös juurikaan poistua matkustamon käytävälle. Sen sijaan koko matka – myös kuuden tunnin sessio – on istuttava kiltisti omalla paikallaan. Myös erilaiset tekniset kankeudet, kuten puhelimen kosketushäiriöt ja lehti- ja kirjasivujen runsaalla viiveellä tapahtuva selaaminen eivät lainkaan palvele kokonaisuutta.

Selvää toki on, että Airplane Moden tarkoitus on simuloida oikean elämän lentokoneella matkustamista. Lentomatkailun ympärille autenttista pelikokemusta kaavaillessa olisi kuitenkin voinut miettiä, onko tällaiselle pelille tarvetta tai voiko itse pelaamisesta ylipäätään nauttia.

Jos jotain, niin ainakin pelillä on ainekset jos paitsi pitkäveteisimmäksi myös takuuvarmasti huonoimmaksi simulaattoripeliksi.

Airplane Moden grafiikka-asetuksia voi säätää mieleisekseen päävalikosta. Ulkoasun säätömahdollisuudet ovat kuitenkin lähes olemattomat ja rajoittuvat oikeastaan vain suorituskykylaadun ja näytön resoluution muuttamiseen. Näistä jälkimmäistä voi vaihtaa lennosta myös matkan aikana. Grafiikka-asetusten näpräily ei juurikaan näyttänyt muuttavan pelin ulkoasua, joka noin muutenkin on aivan järkyttävän ruma. Erityisesti lentokoneen ikkunasta tarkastellessa Airplane Modea voi luulla vielä täysin keskeneräiseksi siinä missä sisätilojen ja hahmomallienkin puolesta pelin karu graafinen maailma kalpenee jopa vuosia vanhojen PS3- ja Xbox 360 -pelien rinnalla.

Myöskään äänimaailma ei saa täältä suunnalta pahemmin kiitosta, sillä sitä ei lähestulkoon ole koneen melua – joka ei muuten edes lentokoneen ääneltä kuulosta – lukuun ottamatta.

Yhdellä pelikerralla lento tyssähti pelin äkilliseen kaatumiseen, mikä kaikeksi onneksi tapahtui vain kerran arviota varten pelatessa – ja vielä matkan alussa. Noin muuten peli pysyi optimoinnin osalta hyvin kasassa, vaikka ennakkoluulot antoivat kokonaisuutta tarkasteltaessa muuta olettaakin. Myös ruudunpäivitys pysytteli sekin ruodussa ilman merkittävämpää notkahtelua.

Ja siihen ne hyvät puolet sitten jäivätkin.

Airplane Mode on ilmielävä todiste siitä, että joskus ne paperilla hyvältäkin näyttävät ideat olisi parempi jättää pöytälaatikkoon pölyyntymään. Modernin grafiikan mittapuulla edes tyydyttävällä ulkoasulla sekä jonkinlaisilla, omalta matkustajanpaikalta poistumista edellyttävillä aktiviteeteilla Airplane Mode olisi saattanutkin tarjota kokemuksen, jonka parissa viihtyä. Jopa pidemmänkin lentomatkan edestä. Myös vapaavalintainen VR-tuki ei sekään olisi missään nimessä ollut pahitteeksi – päinvastoin.

Puolikas tähti pelille suotakoon siis potentiaalisesta ideasta. Siitä, mitä peli olisi voinut olla. Hyvä pelihän Airplane Mode ei siis missään nimessä ole, jos tätä nyt peliksikään enää kehtaa nähdyn ja koetun jälkeen kehua.

AIRPLANE MODE

“Airplane Mode on tylsä ja potentiaalinsa viemäriin ulostanut simulaattoriviritelmä, jonka matkustamosta kannattaa pysytellä kaukana.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-airplane-mode-peli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Vapiskaa Overwatch ja Counter-Strike – Valorant voi hyvin nousta 2020-luvun tärkeimmäksi ...

    Arvostelu: Vapiskaa Overwatch ja Counter-Strike – Valorant voi hyvin nousta 2020-luvun tärkeimmäksi ...

    Riot Gamesin kilpailullinen räiskintäpeli Valorant on nyt ensimmäisten...
    Peliarvostelut
  • Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Kuva: World of Tanks saa ensimmäisen suomalaisen panssarivaunun, ja tältä se näyttää

    Hittipeli World of Tanks Blitziin saapuu joukko eurooppalaisia...
    Android
  • Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Kuvat: Synkkään vampyyrimaailmaan sijoittuva strategiapeli sai julkaisupäivän – Immortal Realms: Vam...

    Immortal Realms: Vampire Wars julkaistaan elokuun 28. päivä....
    Immortal Realms: Vampire Wars
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Live -juontaja Jimmy Fallon haastoi Fortnitestä tutun Ninjan retropelihaasteeseen

    Saturday Night Liven juontaja Jimmy Fallon uskoi voivansa...
    Fortnite
  • Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä Game Boy -lenkkareista?

    Kuva: Maksaisitko 1350 dollaria näistä Game Boy -lenkkareista?

    Freaker Sneaksin uudet Super Mario World -lenkkarit ovat...
    Game Boy
  • Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Kehuttu scifi-peli Talos Principle on ilmaiseksi jaossa – mutta ainoastaan tunnin ajan

    Epic Games Store tarjoaa parhaillaan ilmaiseksi Talos Principle...
    epic games store
  • Nintendo Switch Mini: uusi Switch-malli saattoi vuotaa julkisuuteen

    Nintendo Switch Mini: uusi Switch-malli saattoi vuotaa julkisuuteen

      Eräs kiinalainen yritys on ryhtynyt kauppaamaan oheistuotteita...
    Huhut
  • Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Kai näit jo Redfallin trailerin? Tässä vielä 10 kuvaa Bethesdan pelistä, joka on ollut yksi E3-messu...

    Arkane Austinin kehittämässä Redfallissa taistellaan kadut vallanneita vampyyreja...
    Bethesda
  • Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    Haastattelussa Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Runeterran universumiin sijoittuvan Hextech Mayhemin ...

    HexTech Mayhem on Riot Gamesin alla toimivan Riot...
    arcane

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | ”Kuin Left 4 Dead suoraan helvetistä” ...
Tällainen on Command & Conquer Remastered, kok...
Yllätysjulkaisu: suosittu seikkailupeli saapui mob...
Arvostelu: ”Vielä yksi peli” – Legends of Runeterr...
Traileri: tällainen on suosittuun sarjakuvaan pohj...

Tekniikka uutisia

  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelmän myyntimäärän – PlayStation VR on silti suositum...

    Half-Life: Alyx tuplasi Valven Index-VR-järjestelmän myyntimäärän – PlayStation VR on silti suositum...

    Valven VR-järjestelmä Index kävi viime vuonna hyvin kaupaksi....
    Half-Life Alyx
  • Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – Generation Zero -pelin hieno idea pilattiin surkea...

    Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – Generation Zero -pelin hieno idea pilattiin surkea...

    Parhaiten Just Cause -peleistä tunnetun Avalanche Studiosin Generation...
    Avalanche Studios
  • Suosituista kauhupeleistä tunnettu Frictional Games kasvattaa nettisivuillaan jotain merkillistä, mu...

    Suosituista kauhupeleistä tunnettu Frictional Games kasvattaa nettisivuillaan jotain merkillistä, mu...

    Studion nettisivuilla tapahtuu kummia. Kauhupeleistä Amnesia ja SOMA...
    Amnesia
  • Final Fantasy 14:n uusi aika alkaa marraskuussa – Tutustuimme mullistavaan Endwalker-laajennukseen j...

    Final Fantasy 14:n uusi aika alkaa marraskuussa – Tutustuimme mullistavaan Endwalker-laajennukseen j...

    Marraskuu on monille Final Fantasy 14 -faneille varmasti...
    Final Fantasy
  • Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Just Cause muuttuu elokuvaksi – taustalla John Wick -elokuvien luoja

    Jo neljänteen osaan ehtinyt Just Cause on kääntymässä...
    Constantin Films
  • Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita...
    Ghost of Tsushima
  • Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:n betatestisessiot on tähän mennessä ajoitettu ikävästi...
    Bethesda
  • Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    Sony vastaa PlayStation 4:n haittaviestikohuun: tässä ohjeet, joilla voi välttää tietojen katoamisen

    PlayStation 4 -konsoleille viikonloppuna levinneeseen haittaviestiin kehitetään parhaillaan...
    Pelit
  • Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Tulipahan pelattua: The Outer Worlds oli yksi vuoden 2019 parhaista peleistä – Sitä jatkava Peril on...

    Syyskuun alussa julkaistu Peril of Gorgon on erinomaisen...
    Obsidian Entertainment

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Kehittäjä: “God of War, Horizon Zero Dawn ja Death Stranding ovat näyttäviä taidesuunnittelun takia,...

    Erään studion luova johtaja on todennut haastattelussa, että...
    Death Stranding
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 1/8: Vuoden 2005 Doom oli hirveä floppi, mutta lopult...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Doom
  • Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    Uusi Pokémon-fanituote menee jo vähän liian pitkälle: tämän pyllytyynyn päällä voi vaikka nukkua

    The Pokémon Company on julkistanut virallisen fanituotteen, joka...
    Elokuvauutiset

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme