Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Älä kysy miksi, mutta pelasimme 10 tuntia vuoden ehkä huonointa peliä – Airplane Mode on pahinta mitä lentomatkustamiselle on tapahtunut sitten koronapandemian puhkeamisen

Posted on 5.11.2020

Airplane Mode on pelaajansa lentokoneen matkustajanpenkkiin vangitseva simulaattorihirvitys, jota ei voi suositella kenellekään.


Julkaisu: 15.10.2020
Studio: Bacronym
Julkaisija: AMC Games
Pelaajia: 1
Ikäraja: –
Peliä pelattu: Noin 10 tuntia


Koronapandemia on tehnyt hallaa lentomatkailulle ja hinku ulkomaille on monella kova. Pahinta lentokuumetta meille on saapunut laskemaan Airplane Mode, joka asettaa pelaajan lentokoneen ohjaamon sijaan matkustamon penkille, josta ei muuten liiemmin poistuta. Ajatus simuloidusta lentokoneella matkustelusta kuulostaa varmasti monen – tai ainakin jonkun – korvaan vähintäänkin kokeilunarvoiselta. Totuus on kuitenkin aivan jotain muuta.

Pelaajalla on valittavanaan kaksi John F. Kennedyn kansainväliseltä lentoasemalta lähtevää reittiä. Näistä lyhyempi matka Kanadan puolelle taittuu reilussa kahdessa tunnissa, kun taas Atlantin halki Islantiin asti ulottuvaan matkaan saa kuluttaa päivästään – tai miksei yöstäänkin – noin kuuden tunnin verran. Eroavaisuudet lentoreittien välillä näkyvät ja tuntuvat pääosin matkan kestossa, joten varsinaista syytä kuuden tunnin lennolle oli vaikea keksiä. Ellei sitten itsensä kiduttamista halua selllaiseksi laskea.

Jokainen lento alkaa pelaajan istuessa matkustamon ikkunapaikalla, ja jossa sitten körötelläänkin koko matkan ajan. Samalla lennolla kanssamatkustavat tekoälyhahmot tyytyvät vain tuijottelemaan eteensä, eivätkä juurikaan puhu saatika edes puhahda. Myös lentokoneen henkilökunnan kanssa vuorovaikuttaminen rajoittuu lähinnä käytävästä liikkuvasta ruokakärrystä ojennettujen ruoka- tai juomatilausten vastaanottamiseen.

Aivan kuin oikeallakin lennolla, Airpalen Modessa lähtö alkaa edessä olevalta näyttöruudulta esiteltävillä turvallisuusopasteilla ja hätäuloskäyntien näyttämisellä. Lennon aikana näyttöruudulta voi vapaasti seurata lennon kulkua tai tekijänoikeuksista käyttövapaita elokuvia, joihin lukeutuvat A Trip to The Moon (1902), Flight to Nowhere (1946), Atlantic Flight (1937) ja The Wabbit Who Came to Supper (1942).

Aikansa kuluksi pelaaja voi myös esimerkiksi pelata pasianssia, lukea lentoyhtiön esitelehteä tai piirtää kynällä olkalaukusta löytyvään ruutuvihkoon sekä näprätä älypuhelinta, jolla voi muun muassa kuunnella musiikkia ja podcastejä. Ja mikä parasta, selata luuriin tallennettuja kissakuvia.

Tekemisen määrään ei siis olla sen liiemmin panostettu. Ensimmäisillä minuuteillaan peli alkaakin tuntua pelkältä istumiselta, mitä se loppupeleissä tuleekin olemaan. Pelaaja ei voi myös juurikaan poistua matkustamon käytävälle. Sen sijaan koko matka – myös kuuden tunnin sessio – on istuttava kiltisti omalla paikallaan. Myös erilaiset tekniset kankeudet, kuten puhelimen kosketushäiriöt ja lehti- ja kirjasivujen runsaalla viiveellä tapahtuva selaaminen eivät lainkaan palvele kokonaisuutta.

Selvää toki on, että Airplane Moden tarkoitus on simuloida oikean elämän lentokoneella matkustamista. Lentomatkailun ympärille autenttista pelikokemusta kaavaillessa olisi kuitenkin voinut miettiä, onko tällaiselle pelille tarvetta tai voiko itse pelaamisesta ylipäätään nauttia.

Jos jotain, niin ainakin pelillä on ainekset jos paitsi pitkäveteisimmäksi myös takuuvarmasti huonoimmaksi simulaattoripeliksi.

Airplane Moden grafiikka-asetuksia voi säätää mieleisekseen päävalikosta. Ulkoasun säätömahdollisuudet ovat kuitenkin lähes olemattomat ja rajoittuvat oikeastaan vain suorituskykylaadun ja näytön resoluution muuttamiseen. Näistä jälkimmäistä voi vaihtaa lennosta myös matkan aikana. Grafiikka-asetusten näpräily ei juurikaan näyttänyt muuttavan pelin ulkoasua, joka noin muutenkin on aivan järkyttävän ruma. Erityisesti lentokoneen ikkunasta tarkastellessa Airplane Modea voi luulla vielä täysin keskeneräiseksi siinä missä sisätilojen ja hahmomallienkin puolesta pelin karu graafinen maailma kalpenee jopa vuosia vanhojen PS3- ja Xbox 360 -pelien rinnalla.

Myöskään äänimaailma ei saa täältä suunnalta pahemmin kiitosta, sillä sitä ei lähestulkoon ole koneen melua – joka ei muuten edes lentokoneen ääneltä kuulosta – lukuun ottamatta.

Yhdellä pelikerralla lento tyssähti pelin äkilliseen kaatumiseen, mikä kaikeksi onneksi tapahtui vain kerran arviota varten pelatessa – ja vielä matkan alussa. Noin muuten peli pysyi optimoinnin osalta hyvin kasassa, vaikka ennakkoluulot antoivat kokonaisuutta tarkasteltaessa muuta olettaakin. Myös ruudunpäivitys pysytteli sekin ruodussa ilman merkittävämpää notkahtelua.

Ja siihen ne hyvät puolet sitten jäivätkin.

Airplane Mode on ilmielävä todiste siitä, että joskus ne paperilla hyvältäkin näyttävät ideat olisi parempi jättää pöytälaatikkoon pölyyntymään. Modernin grafiikan mittapuulla edes tyydyttävällä ulkoasulla sekä jonkinlaisilla, omalta matkustajanpaikalta poistumista edellyttävillä aktiviteeteilla Airplane Mode olisi saattanutkin tarjota kokemuksen, jonka parissa viihtyä. Jopa pidemmänkin lentomatkan edestä. Myös vapaavalintainen VR-tuki ei sekään olisi missään nimessä ollut pahitteeksi – päinvastoin.

Puolikas tähti pelille suotakoon siis potentiaalisesta ideasta. Siitä, mitä peli olisi voinut olla. Hyvä pelihän Airplane Mode ei siis missään nimessä ole, jos tätä nyt peliksikään enää kehtaa nähdyn ja koetun jälkeen kehua.

AIRPLANE MODE

“Airplane Mode on tylsä ja potentiaalinsa viemäriin ulostanut simulaattoriviritelmä, jonka matkustamosta kannattaa pysytellä kaukana.”

 

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/arvostelu-airplane-mode-peli/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Minecraft Story Modesta joutuu nykyään maksamaan 100 euroa per jakso – ”Kyllä se on ihan oikea hinta...

    Minecraft Story Modesta joutuu nykyään maksamaan 100 euroa per jakso – ”Kyllä se on ihan oikea hinta...

    Telltalen Minecraft Story Moden episodien hinnoittelu Xbox 360:llä...
    Minecraft
  • Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Tällä nimellä kulkee uusi Resident Evil, peli paljastetaan virallisesti syyskuussa

    Capcom on härnännyt Resident Evil -faneja pelisarjan seuraavasta...
    Capcom
  • Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Tulipahan pelattua | Kuvankaunis Raji voisi olla hyvä toimintaseikkailu, mutta jotain jää puuttumaan

    Indiepeli Raji: An Ancient Epic vie keskelle intialaisten...
    indiepelit
  • Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Testi: MSI GE66 Raider -pelikannettava – Liikkuvan pelaajan luottovalinta

    Korkean virkistystaajuuden näytöt ovat alkaneet yleistyä pelikannettavissa kiihtyvää...
    GE66 Raider
  • Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    RuneFest 2018 -pelitapahtumassa koettiin lukuisia ikäviä hetkiä, kun...
    Jagex
  • Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Kuvat: Näin heikkotasoinen on Halo: Infinite – traileri aiheutti suurta huvitusta sosiaalisessa medi...

    Halo: Infinite paljastettiin äskettäin, ja pelin graafinen ilme...
    Halo Infinite
  • Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Pelaaja todisti: Anthemin varustesysteemi on täysin rikki

    Anthem on julkaisusta lähtien ollut varsinainen bugien ja...
    Anthem
  • Kuvat: Tältä näyttää hämmentävä runkkauspeli Wanking Simulator

    Kuvat: Tältä näyttää hämmentävä runkkauspeli Wanking Simulator

    Nimestään huolimatta runkkauspeli Wanking Simulatorista julkaistuissa kuvakaappauksissa ei...
    Pelit
  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset
  • Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Kuva: uusi Sonic the Movie -juliste on tyylikkäin, mitä elokuvasta on tähän asti julkaistu

    Sonic the Movie -leffa näyttäytyy tuoreella julisteella. Paramount-elokuvastudio...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testi | Razer Blade 14 -pelikannettava – Kompakti,...
Epic Games Storella on valtavasti kirittävää: Stea...
Palkitut hittipelit Heavy Rain, Beyond: Two Souls ...
Rockstarin nettisivuilta on löytynyt viittaus Red ...
Kuka kaipaa grafiikkoja – Tulevassa ääneen perustu...

Tekniikka uutisia

  • Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Masters of Doom: uusi sarja kertoo erään historian mullistavimman pelin luomisesta – tuottajana häär...

    Doom on eräs tärkeimmistä koskaan kehitetyistä peleistä, ja...
    Doom
  • Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Tällainen on uusi Terminator: Resistance – räiskinnästä julkaistiin lyhyt pelivideo

    Terminator-räiskintäpeli tulee saataville marraskuussa. Aiemmin tässä kuussa julkistettu...
    elokuvapelit
  • Arvostelu | Doomille kumartava Jupiter Hell on mainio roguelike-helvetti kovan luokan masokisteille

    Arvostelu | Doomille kumartava Jupiter Hell on mainio roguelike-helvetti kovan luokan masokisteille

    Tilanne maapallolla on ollut jo noin puolentoista vuoden...
    Jupiter Hell
  • Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaäänissä parannettavaa, muuten kyllä tarjolla pätevää ä...

    JBL Quantum 600 -kuulokkeet ovat keskihintaiset pelikuulokkeet, joissa...
    JBL
  • God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    God of Warin PC-version järjestelmävaatimukset vahvistettiin

    Sony Santa Monica on vahvistanut God of Warin...
    God of War
  • Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Mick Gordon etsii hevimetallia öriseviä laulajia laumaan kuorossa...
    Doom
  • H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    H1Z1 pyrkii kasvojenkohotukseen – Peli nimetään uudelleen ja kehittäjät vaihtuvat

    Daybreakin mukaan nykyään ilmaispelattava H1Z1 tunnetaan pian uudella Z1: Battle Royale -nimellä. Samalla kehittäjätiimi kootaan uudelleen. Pelaajakadosta kärsinyt H1Z1 muuttui aiemmin ilmaispelattavaksi. Siitä huolimatta battle royale -räisk… ...
    battle royale -pelit
  • Civilization 5 -kehittäjän seitsemän vuotta hiottu At the Gates sai julkaisupäivän lisäksi trailerin

    Civilization 5 -kehittäjän seitsemän vuotta hiottu At the Gates sai julkaisupäivän lisäksi trailerin

    Sivilisaation loppuromahdukseen keskittyvälle At the Gatesille on annettu...
    At the Gates
  • Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Analyytikko: “PlayStation 5 tulee lyömään Xbox Series X:n myyntiluvuissa.”

    Eräs pelialaa analysoiva ammattilainen on todennut, että Sony...
    Microsoft
  • Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Pleikkarin yksinoikeusaika jää Call of Duty: Black Ops 4:ssä lyhyeen

    Call of Duty: Black Ops 4:n laajennukset ja tapahtumat saapuvat jälleen PlayStation 4:lle ennen muita alustoja. Yksinoikeusaikaa on kuitenkin lyhennetty tuntuvasti. Call of Duty -pelien laajennukset ja muu pelisisältö on jo useamman vuoden aj… ...
    Activision

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    “Hyvin vihainen lesbo.”: Näin typerällä tavalla markkinoidaan valtavan suosittua The Last of Us Part...

    Australialainen on pelikauppa on päättänyt markkinoida The Last...
    Pelit
  • Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Aiemmien testattu Nvidian uusi GeForce RTX 3080 -malli...
    Geforce RTX 3080
  • Armoton keskiaika kutsuu yhden euron hintaan: Humble Bundlessa tarjolla Crusader Kings 2 lisäosineen

    Armoton keskiaika kutsuu yhden euron hintaan: Humble Bundlessa tarjolla Crusader Kings 2 lisäosineen

    Suosittu strategiapeli Crusader Kings 2 on tämänkertaisen Humble-pelipaketin...
    Crusader Kings 2

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme