Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi: Noctua NH-U12A -prosessoricooleri – Huippuluokan jäähdytystehoa hieman pienemmässä koossa

    Testi: Noctua NH-U12A -prosessoricooleri – Huippuluokan jäähdytystehoa hieman pienemmässä koossa

    Noctua ei ole tunnettu erityisen nopeasta mallien päivitystahdista....
    Jäähdytys
  • Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Designin uudet AIO-jäähdyttimet tarjoavat kauttaaltaan uudistuneen mallisarjan...
    AIO-vesijäähdytysjärjestelmä
  • Nvidia julkaisi ensimmäiset GeForce RTX Super -mobiilinäytönohjaimet

    Nvidia julkaisi ensimmäiset GeForce RTX Super -mobiilinäytönohjaimet

    Nvidian viimeisin tuotejulkaisu käsittää GeForce RTX 2080 Super-...
    Geforce GTX 1650 Ti
  • Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Huawei kasvattaa nyt mallistoaan kannettavissa tietokoneissa. Aiemmat mallit...
    Huawei
  • Nvidia GeForce RTX 3070 -näytönohjainten saatavuus ei näytä lupaavalta

    Nvidia GeForce RTX 3070 -näytönohjainten saatavuus ei näytä lupaavalta

    Tanskalainen verkkokauppa julkaisi väliaikatietoja GeForce RTX 3070 -näytönohjainten...
    Ampere-arkkitehtuuri
  • MSI esitteli useita uusia kannettavia Nvidian ja Intelin uusilla komponenteilla – Tarjolla myös 4K M...

    MSI esitteli useita uusia kannettavia Nvidian ja Intelin uusilla komponenteilla – Tarjolla myös 4K M...

    Myös MSI:n kannettavista löytyy parhaimmillaan esimerkiksi 300 hertsin...
    Core i9-10980HK
  • Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    HyperX on jo aiemmin todistanut osaavansa tehdä toimivia...
    HyperX
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Muropaketin toimitus toivottaa hyvää ja rauhallista joulua kaikille lukijoille

    Oikein hyvää ja rauhallista joulua kaikille Muropaketin lukijoille,...
    Elokuvauutiset
  • G.Skill kiristi DDR5-ruuvia entisestään – Pöytään entistäkin kovemmat nopeuslukemat

    G.Skill kiristi DDR5-ruuvia entisestään – Pöytään entistäkin kovemmat nopeuslukemat

    G.Skill jatkaa DDR5-muistien ylikellottelua. Tällä kertaa lukemaksi kirjattiin...
    DDR5

Aiheeseen liittyvät artikkelit

EVGA julkaisi KO-versiot GeForce RTX 2070 Super- j...
AMD vahvisti
Zen 3- ja RDNA 2 -arkkitehtuurien jul...
Testi | JBL Quantum 600 -pelikuulokkeet – Tilaääni...
Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liitt...
MSI julkisti kompaktit MPG Trident A 10th- ja MPG ...

Tekniikka uutisia

  • Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Huawei kasvattaa nyt mallistoaan kannettavissa tietokoneissa. Aiemmat mallit...
    Huawei
  • AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eritasoisten prosessoriytimien teknologiaan

    AMD:n patentti esittelee yhtiön omaa valmiutta eritasoisten prosessoriytimien teknologiaan

    Intelin big.LITTLE -arkkitehtuurissa hyödynnetään erilaisia ytimiä. AMD:llä näyttäisi olevan...
    AMD
  • Lenovo julkaisi uusia kannettavia: pelaajille Lenovo Legion Slim 7i ja tyylitaitureille nahkapintais...

    Lenovo julkaisi uusia kannettavia: pelaajille Lenovo Legion Slim 7i ja tyylitaitureille nahkapintais...

    Uudet Lenovo Yoga -sarjan mallit tähtäävät näyttävyyteen ja...
    Legion
  • Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Monet käyttävät tablettia nimenomaan erilaisten viihdesisältöjen nauttimiseen. Juuri...
    android-tabletit
  • HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    Pelikannettavien lisäksi HP julkaisi myös liudan oheislaitteita. Uutuuksia...
    HP
  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset
  • Nvidian uusien näytönohjainten hinnat paljastuivat jälleenmyyjän sivuilta – kalleimpien hinnat saatt...

    Nvidian uusien näytönohjainten hinnat paljastuivat jälleenmyyjän sivuilta – kalleimpien hinnat saatt...

    Nvidia esitteli vastikään uudet GeForce RTX 3000 -sarjan...
    Geforce RTX 3000
  • Intelin uusi kylkiäisenä tuleva prosessoricooleri kuvavuodossa

    Intelin uusi kylkiäisenä tuleva prosessoricooleri kuvavuodossa

    Kuvavuodon perusteella jäähdytystehossa tuskin nähdään suurta parannusta. Muovin...
    Alder Lake-S
  • MSI esitteli uuden, 240 hertsin päivitysnopeuteen yltävän G-Sync -pelinäytön: Oculux NXG251R

    MSI esitteli uuden, 240 hertsin päivitysnopeuteen yltävän G-Sync -pelinäytön: Oculux NXG251R

    MSI on esitellyt uuden, kiitettävään 240 hertsin päivitysnopeuteen...
    MSI Oculux
  • M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – tulevat SSD:t voivat vaatia aktiivijäähdytyksen

    M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – tulevat SSD:t voivat vaatia aktiivijäähdytyksen

    SSD-asemien lämpöasteet ovat nousseet tasaiseen tahtiin. Tähän on...
    Phison

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razer esitteli näyttävän Basilisk V3 -pelihiiren

    Razerin uusi Basilisk V3 -pelihiiri on laajasti käyttäjän...
    Pelihiiret
  • Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -muistikitti – Vauhtia ja hillittyjä valoja

    Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -muistikitti – Vauhtia ja hillittyjä valoja

    RGB-valaistuksella saa myös muisteista näyttävämmät. Ulkoasuun panostuksen ei...
    DDR4-3600
  • Testi: Kingston KC2000 (1 Tt) -SSD-asema – Järkevästi hinnoiteltu vaihtoehto

    Testi: Kingston KC2000 (1 Tt) -SSD-asema – Järkevästi hinnoiteltu vaihtoehto

    Muropaketin testeissä on käynyt jo useampikin Samsungin SSD-asema,...
    Kingston

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme