Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    Pelikannettavien lisäksi HP julkaisi myös liudan oheislaitteita. Uutuuksia...
    HP
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Vuoto: AMD:n Zen 2 -prosessorit saavat DDR4-3200 -muistituen

    Vuoto: AMD:n Zen 2 -prosessorit saavat DDR4-3200 -muistituen

    AMD:n tulevat prosessorit näyttävät vuototiedon perusteella saavan keskusmuisteille...
    AMD
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 6: Voita omaksesi Loki-fanituotepaketti

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • EVGA julkaisi KO-versiot GeForce RTX 2070 Super- ja GeForce RTX 2080 Super -näytönohjaimista

    EVGA julkaisi KO-versiot GeForce RTX 2070 Super- ja GeForce RTX 2080 Super -näytönohjaimista

    Uudet KO-versiot ovat aavistuksen edullisempia kuin aiemmin julkaistut...
    EVGA
  • Intel esitteli uutta Thunderbolt 4 -liitäntäteknologiasta

    Intel esitteli uutta Thunderbolt 4 -liitäntäteknologiasta

    Uusi liitäntäteknologia tulee kuluttajalaitteisiin Tiger Lake -prosessorisukupolven myötä....
    Intel
  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset
  • Razer Blade 14 on pienikokoinen tehomylly – AMD:n suorittimella varustettu kannettava on vain 16,8 m...

    Razer Blade 14 on pienikokoinen tehomylly – AMD:n suorittimella varustettu kannettava on vain 16,8 m...

    Pienikokoisemmat pelikannettavat eivät aina edusta tehokkainta luokkaa, mutta...
    AMD Ryzen
  • Microsoft esitteli uudet Surface-laitteet, joihin kuuluvat Surface Duo 2 ja Surface Pro 8

    Microsoft esitteli uudet Surface-laitteet, joihin kuuluvat Surface Duo 2 ja Surface Pro 8

    Microsoft on esitellyt nipun uusia Surface-laitteita. Uusista malleista...
    Microsoft
  • Pikakokeilu | Logitech Pop Keys-näppäimistö ja Pop Mouse -hiiri – Räväkkyys edellä

    Pikakokeilu | Logitech Pop Keys-näppäimistö ja Pop Mouse -hiiri – Räväkkyys edellä

    Logitech on selvästi tunnetumpi toimivista ja käytännöllisistä oheislaitteista...
    Hiiret

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Testissä langattomat
Roccat Syn Pro Air -pelikuulo...
Corsair kutsuu takaisin erän H100i RGB Platinum SE...
HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallil...
Kokeilu |
Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin –...
Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n peli...

Tekniikka uutisia

  • Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Testi | MSI MAG B660M Mortar Wifi DDR4 -emolevy – Järkivaihtoehto monipuolisin ominaisuuksin

    Intelin uusimman sukupolven core-prosessorit vaativat kaverikseen myös uuden...
    Emolevyt
  • Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsung täydensi Odyssey 2021 -pelinäyttövalikoimaansa kolmella uudella Odyssey-mallilla: G3, G5 ja ...

    Samsungin uudet Odyssey 2021 -pelinäytöt ovat kaikki tasaisia...
    Odyssey
  • Kuvat AMD:n uudesta Wraith Spire -jäähystä paljastuivat väärennökseksi

    Kuvat AMD:n uudesta Wraith Spire -jäähystä paljastuivat väärennökseksi

    AMD ei ole tällä tietoa muokkaamassa Wraith Spire...
    AMD
  • Teini-ikäiset tekijät pidätettiin epäiltyinä Twitterin taannoisesta hakkeroinnista

    Teini-ikäiset tekijät pidätettiin epäiltyinä Twitterin taannoisesta hakkeroinnista

    Twitterissä levisi taannoin eri julkisuuden henkilöiden, kuten Elon...
    hakkerit
  • Testissä Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Gaming OC 12G ja GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8G -näytönohjai...

    Testissä Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Gaming OC 12G ja GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8G -näytönohjai...

    Kun pelaaminen kohdistuu moderneihin peleihin ja vieläpä 4K-tarkkuudella,...
    Geforce RTX 3070 Ti
  • Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Monista äänentoistotuotteista tunnettu Klipsch täyttää tänä vuonna 75...
    langattomat kuulokkeet
  • Vuoto: AMD:n Zen 2 -prosessorit saavat DDR4-3200 -muistituen

    Vuoto: AMD:n Zen 2 -prosessorit saavat DDR4-3200 -muistituen

    AMD:n tulevat prosessorit näyttävät vuototiedon perusteella saavan keskusmuisteille...
    AMD
  • Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft Office saa merkittävän ulkoasupäivityksen – tältä näyttävät uudet Word, Excel ja PowerPoin...

    Microsoft on kertonut uudistavansa Office-paketin graafista ulkonäköä lähemmäksi...
    Microsoft
  • JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL:n pelikuulokemalliston uusin tulokas on Quantum 350 Wireless....
    JBL
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Myös Gigabyte ja Asus paljastivat GeForce RTX 3050 -näytönohjaimensa

    Gigabyte lähtee ottamaan budjettinäytönohjainten markkinaa haltuun kolmella eri...
    Asus
  • Testi | Lenovo Legion 5 Pro (16ACH6H) -pelikannettava – Tehoa, jäähdytystehoa ja varmaa suorittamist...

    Testi | Lenovo Legion 5 Pro (16ACH6H) -pelikannettava – Tehoa, jäähdytystehoa ja varmaa suorittamist...

    Isokokoinen, tehokas ja järkevästi jäähdytetty. Tässä ovat lähtökohdat...
    Lenovo Legion
  • Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Aiemmien testattu Nvidian uusi GeForce RTX 3080 -malli...
    Geforce RTX 3080

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme