Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • ASRockin Z690-emolevyjen hintatietoja vuoti Britannian Amazonista

    ASRockin Z690-emolevyjen hintatietoja vuoti Britannian Amazonista

    Intelin 12. sukupolven suorittimien julkaisu lähenee. Samoin lähenee...
    Asrock
  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Testi: Huawei Matebook D 14 – Tyyliltään tuttu ja akkukestoltaan mainio kannettava on varustettu kät...

    Huawei kasvattaa nyt mallistoaan kannettavissa tietokoneissa. Aiemmat mallit...
    Huawei
  • Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin langattomat Nari Ultimate -pelikuulokkeet tarjoavat käyttäjälle myös värinäpalautetta

    Razerin uusimpien pelikuulokkeiden Ultimate-version erikoisuus on haptinen värähtely,...
    langattomat kuulokkeet
  • Logitech MX Anywhere 3 -hiiret ovat aiempaa pienikokoisempia ja värikkäämpiä

    Logitech MX Anywhere 3 -hiiret ovat aiempaa pienikokoisempia ja värikkäämpiä

    Logitech toi MX-sarjaan kaksi uutta tuotetta. Langattomat ja...
    ergonomia
  • Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    Testi: HyperX Alloy Elite 2 -pelinäppäimistö – Toimivia virityksiä näppäimiin ja kytkimiin

    HyperX on jo aiemmin todistanut osaavansa tehdä toimivia...
    HyperX
  • Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Testi | MSI GeForce RTX -näytönohjaimet 3090 Gaming X Trio 24G ja 3080 Gaming X Trio 10G – Paljon ta...

    Aiemmien testattu Nvidian uusi GeForce RTX 3080 -malli...
    Geforce RTX 3080
  • JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL täydensi Quantum-pelikuulokesarjaansa 350 Wireless -mallilla

    JBL:n pelikuulokemalliston uusin tulokas on Quantum 350 Wireless....
    JBL
  • Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin Raja Koduri esitteli Nvidian ja AMD:n pelinäytönohjaimien kilpailijan – kutsui karkiksi

    Intelin näytönohjaimien kehitystyöstä vastaava johtaja Raja Koduri esitteli...
    Intel
  • Testi | Razer Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö – Viileän tyylikäs kaksikko

    Testi | Razer Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö – Viileän tyylikäs kaksikko

    Pelaajien suosimista tuotteista tunnettu Razer tekee myös hieman...
    Hiiret

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Nvidian uusien näytönohjainten
hinnat paljastuivat...
AMD julkaisi ensimmäiset kolmannen sukupolven Ryze...
Testi: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 3600 MHz -mui...
Nvidia julkaisi GeForce 418.81 WHQL -näytönohjaina...
Windows 10 -käyttöjärjestelmän KB4482887-päivitys ...

Tekniikka uutisia

  • Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Testissä Xiaomi Pad 5 -tabletti – Laatuluokan laite erityisesti mediakäyttöön

    Monet käyttävät tablettia nimenomaan erilaisten viihdesisältöjen nauttimiseen. Juuri...
    android-tabletit
  • Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokkeet – valmistajan ensimmäinen täyslangaton kuulokem...

    Monista äänentoistotuotteista tunnettu Klipsch täyttää tänä vuonna 75...
    langattomat kuulokkeet
  • Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    Kolme uutta AGON PRO -näyttöä kilpapelaajille – Paneelien virkistystaajuudet yltävät parhaimmillaan ...

    AGON by AOC laajentaa AGON PRO -mallistoaan kolmella...
    AGON by AOC
  • Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Hamstraajat iskivät kyntensä Steam Deck -pelikonsoleihin

    Kuluneella viikolla julkistetun Steam Deck -pelikonsolin ennakkomyynti alkoi...
    eBay
  • Pikakokeilu | Logitech Pop Keys-näppäimistö ja Pop Mouse -hiiri – Räväkkyys edellä

    Pikakokeilu | Logitech Pop Keys-näppäimistö ja Pop Mouse -hiiri – Räväkkyys edellä

    Logitech on selvästi tunnetumpi toimivista ja käytännöllisistä oheislaitteista...
    Hiiret
  • Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Vuoto paljastaa miltei kaikki yksityiskohdat Asuksen tulevista emolevyistä....
    Asus
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut

    Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut

    Samsung on vastannut verkossa leviäviin huhuihin, joiden mukaan yhtiön lippulaivapuhelimet hyödyntäisivät kyseenalaista kikkaa kuutamosta otettuihin kuviin. Sosiaalisessa mediassa ja keskustelupalstoilla on aikaisemmin levinnyt kuvia, joissa valmista...
    Mobiiliuutiset
  • Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Nyt se on virallista – Nvidia julkaisi GeForce RTX 3070 Ti- ja GeForce RTX 3080 Ti -näytönohjaimet

    Jo pitkään huhuillut GeForce RTX 3080 Ti- ja...
    Peliuutiset
  • Thermalright julkaisi pienikokoisen ja selkeästi massasta poikkeavan Assassin King 120 Mini WHITE AR...

    Thermalright julkaisi pienikokoisen ja selkeästi massasta poikkeavan Assassin King 120 Mini WHITE AR...

    Thermalrightin uusin lisäys prosessoricoolerien mallistoon on Assassin King...
    ARGB
  • Nvidia kertoi GeForce RTX 2070 -näytönohjaintoimitusten aikataulun

    Nvidia kertoi GeForce RTX 2070 -näytönohjaintoimitusten aikataulun

    Nvidian twiitti kertoo yhtiön aloittavan GeForce RTX 2070...
    GeForce rtx 2070

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • EVGA julkaisi GeForce GTX 1660 Ti -näytönohjaimet

    EVGA julkaisi GeForce GTX 1660 Ti -näytönohjaimet

    Mallistoon kuuluu GeForce GTX 1660 Ti XC Ultra-,...
    EVGA
  • AMD pyörsi päätöksensä – 400-sarjan emolevyt yhteensopiviksi Zen 3 -prosessoreiden kanssa

    AMD pyörsi päätöksensä – 400-sarjan emolevyt yhteensopiviksi Zen 3 -prosessoreiden kanssa

    Toissaviikkoisessa blogikirjoituksessa AMD ilmoitti, että tulevat Zen 3...
    AMD
  • Asuksen esitysmateriaali lupaa A520-emolevyjen tukevan Zen 3 -prosessoreja ja myös seuraavaa sukupol...

    Asuksen esitysmateriaali lupaa A520-emolevyjen tukevan Zen 3 -prosessoreja ja myös seuraavaa sukupol...

    Nyt julkistetut AMD A520 -emolevyt ovat yhteensopivia myös...
    A520

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme