Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Testi | Razer Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö – Viileän tyylikäs kaksikko

    Testi | Razer Pro Click Mini -hiiri ja Pro Type Ultra -näppäimistö – Viileän tyylikäs kaksikko

    Pelaajien suosimista tuotteista tunnettu Razer tekee myös hieman...
    Hiiret
  • Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Designin uudet AIO-jäähdyttimet tarjoavat kauttaaltaan uudistuneen mallisarjan...
    AIO-vesijäähdytysjärjestelmä
  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Bonus: Voita reilu kasa herkkuja ja oheistuotepaketti

    Muropaketin varsinaiset jouluarvonnat päättyivät aatonaattona 23. joulukuuta, mutta...
    Elokuvauutiset
  • Nvidian Geforce RTX 2060 -näytönohjaimen yksityiskohdat paljastuivat?

    Nvidian Geforce RTX 2060 -näytönohjaimen yksityiskohdat paljastuivat?

    Uusimpien tietojen perusteella GeForce RTX 2060 -näytönohjaimet julkaistaan...
    GDDR6
  • Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön...
    langattomat pelihiiret
  • Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Vuoto paljastaa miltei kaikki yksityiskohdat Asuksen tulevista emolevyistä....
    Asus
  • Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistöstä löytyy Asuksen omaa...
    Asus
  • MSI esitteli Comet Lake-S -prosessoreilla varustetut valmistietokoneensa

    MSI esitteli Comet Lake-S -prosessoreilla varustetut valmistietokoneensa

    Prosessoripäivityksen saa yhteensä seitsemän eri valmistietokonemallia. Lippulaivamalleista löytyy...
    Comet Lake-S
  • Nvidia julkaisi 2.3 version DLSS-teknologiastaan

    Nvidia julkaisi 2.3 version DLSS-teknologiastaan

    DLSS:n 2.3 versio lupailee parannuksia kuvanlaatuun, mutta erityisesti...
    Cyberpunk 2077

Aiheeseen liittyvät artikkelit

MSI esitteli uuden, 240 hertsin päivitysnopeuteen ...
Kokeilu | JBL Bar 5.0 Multibeam -kaiutin – Eleetön...
Intel julkaisi Tiger Lake -mobiiliprosessorit
EVGA julkaisi EVGA Precision X1 -hallintaohjelman ...
M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – ...

Tekniikka uutisia

  • Asus käyttää lämpötahnan sijaan nestemäistä metallia ROG G703 -pelikannettavassa

    Asus käyttää lämpötahnan sijaan nestemäistä metallia ROG G703 -pelikannettavassa

    Asus on päätynyt käyttämään ROG G703- ja ROG...
    Asus
  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Nvidia julkaisi ensimmäiset GeForce RTX Super -mobiilinäytönohjaimet

    Nvidia julkaisi ensimmäiset GeForce RTX Super -mobiilinäytönohjaimet

    Nvidian viimeisin tuotejulkaisu käsittää GeForce RTX 2080 Super-...
    Geforce GTX 1650 Ti
  • M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – tulevat SSD:t voivat vaatia aktiivijäähdytyksen

    M.2 SSD -asemille on tarjolla melkoinen jötikkä – tulevat SSD:t voivat vaatia aktiivijäähdytyksen

    SSD-asemien lämpöasteet ovat nousseet tasaiseen tahtiin. Tähän on...
    Phison
  • AMD:n Radeon RX 6900 XT LC -referenssinäytönohjaimia myynnissä suoraan kuluttajille

    AMD:n Radeon RX 6900 XT LC -referenssinäytönohjaimia myynnissä suoraan kuluttajille

    Alun perin Radeon RX 6900 XT LC -näytönohjaimet...
    AMD
  • Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    Asus julkisti optomekaanisen ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistön

    ROG Strix Scope RX -pelinäppäimistöstä löytyy Asuksen omaa...
    Asus
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X
  • Lenovo julkaisi uusia kannettavia: pelaajille Lenovo Legion Slim 7i ja tyylitaitureille nahkapintais...

    Lenovo julkaisi uusia kannettavia: pelaajille Lenovo Legion Slim 7i ja tyylitaitureille nahkapintais...

    Uudet Lenovo Yoga -sarjan mallit tähtäävät näyttävyyteen ja...
    Legion
  • Intel esitteli uutta Thunderbolt 4 -liitäntäteknologiasta

    Intel esitteli uutta Thunderbolt 4 -liitäntäteknologiasta

    Uusi liitäntäteknologia tulee kuluttajalaitteisiin Tiger Lake -prosessorisukupolven myötä....
    Intel
  • Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Testi | TP-Link Deco X90 -Mesh-järjestelmä – Erinomainen suorituskyky ja vaivaton ottaa käyttöön

    Erilaiset WiFi-Mesh-ratkaisut ovat yleistyneet tasaiseen tahtiin markkinoilla, mutta...
    mesh

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Corsair kutsuu takaisin erän H100i RGB Platinum SE AIO -vesijäähdytysjärjestelmiä

    Corsair kutsuu takaisin erän H100i RGB Platinum SE AIO -vesijäähdytysjärjestelmiä

    Pienessä erässä Corsair H100i RGB Platinum SE AIO...
    AIO-vesijäähdytysjärjestelmä
  • Uusi teknologia tekee näytöstä koronantappajan – poistaa 95 prosenttia yskänpisaroista ja aerosoleis...

    Uusi teknologia tekee näytöstä koronantappajan – poistaa 95 prosenttia yskänpisaroista ja aerosoleis...

    Koronan sitkeys on ruokkinut tuotekehitystä, ja esimerkiksi suomalaisen...
    Acer
  • Nvidia GeForce RTX 3070 -näytönohjainten saatavuus ei näytä lupaavalta

    Nvidia GeForce RTX 3070 -näytönohjainten saatavuus ei näytä lupaavalta

    Tanskalainen verkkokauppa julkaisi väliaikatietoja GeForce RTX 3070 -näytönohjainten...
    Ampere-arkkitehtuuri

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme