Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Kokeilu: Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart – Muovipulloista on tehty laadukas, mutta aika tavanomainen tietokonereppu

Posted on 9.8.2020

Tietokoneen kuljettamiseen tarvittavan laukun valinnassa ei välttämättä mieti sen materiaaliratkaisuja, vaan pikemminkin käytettävyyttä ja kestävyyttä. Targus pyrkii uudella Cypress-mallistollaan huomioimaan myös ympäristöystävällisyyden. Kokeilimme näkyykö tämä uutuusrepun käyttöominaisuuksissa.

Etätöiden ja -koulujen myötä tietokoneen siirtely saattoi jäädä vähemmälle. Nyt kun paluu normiolosuhteisiin on hiljalleen alkanut, myös kannettavat tietokoneen kulkevat usein käyttäjänsä mukana. Kannettavalaukkuja onkin moneen lähtöön, mutta reppu on suosittu ja helppo vaihtoehto. Otimmekin kokeiltavaksi yhden pitkät perinteet omaavan merkin uutuusmallin.

Tietokonelaukkujen ja -lisävarusteiden valmistajana tunnettu Targus julkaisi maaliskuussa uuden Cypress EcoSmart-tietokonelaukkumallistonsa. Huhtikuussa kauppohin saapunut, kierrätysmateriaaleista valmistettu mallisto on saanut Global Recycled Standard -luokituksen, jonka tarkoituksena on vähentää muovipullojen päätymistä kaatopaikoille hyödyntämällä niitä laukkujen valmistuksessa.

Puhdistetuista, murskatuista ja uudelleenpolymeroiduista muovipulloista valmistetaan kuitua, josta taasen valmistetaan laukuissa käytettävää kangasta. Kokeiltavana olevan, melkoisen pitkällä nimellä siunatun Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -repun valmistamiseen kerrotaan käytetyn 26 kierrätyspulloa.

Targuksen Cypress EcoSmart -mallistoon kuuluu testirepun lisäksi 32 eri tuotetta. Valmistajan mukaan Cypress-malliston ominaisuuksiin kuuluvat sekä tyylikäs ja hienostunut ulkoasu että suojapehmusteet, jotka pitävät kannettavan tietokoneen turvassa.

Ulkoasusta voi olla montaa mieltä, mutta harmaana se on pelkistetty, eikä ainakaan herätä liikaa huomiota. Reilun kuukauden kevyen käytön aikana reppuun ei jäänyt helposti jälkiä ja se pysyi hyvin ryhdissään. Jälkimmäisessä auttaa repun onnistunut rakenne, joka pitää sen muodossaan tyhjänäkin. Pienestä sateestakaan reppu ei ollut moksiskaan.

Repun rakenne on kokonaisuutena kohtuullisen järkevä. Repussa taaimmaisena on kannettavalle tarkoitettu oma, kohtuukokoinen osio, joka on hyvin pehmustettu selkää vasten. Tietokone sujautetaan siis Targus Cypress 15.6” Hero -reppuun ylhäältä. Tämä onnistuu hyvin niin kauan, kun reppua ei ole täytetty äärimmilleen. Jälkimmäisessä tapauksessa sivussa sijaitseva vetoketju voisi toimia paremmin.

Tietokonelokeron edessä sijaitsee repun tilavin osasto, jonne mahtuu isonkin latauslaitteen lisäksi vaikkapa pokkari, paksumpi neule tai kevyt takki ja vielä isokokoiset kuulokkeetkin. Samoilla ulkomitoilla löytyy silti isommallakin osastolla varustettuja reppuja, mutta niissä ei vastaavasti ole yhtä monipuolisia lisäosastoja.

Kahden suurimman osaston lisäksi repun edestä löytyy pienemmille tarvikkeille soveltuva isompi tasku. Sinne on helppo sujauttaa kynät, varavirtalähteet ja sekä erilaiset kaapelit.

Aivan Targus Cypress 15.6” Hero -repun edestä löytyy vielä pienempi vetoketjullinen tasku. Sen olemassaoloa ei huomaa niin helposti, mutta minään varsinaisena piilotaskuna sitä ei voi pitää.

Kaikki osiot on varustettu vetoketjuilla, joiden toiminnassa ei kokeilun aikana ollut moitteen sijaa. Vetimistäkin saa mukavasti otteen.

Aavistuksen yli kilogrammaan kohoava paino ei juuri käytössä tunnu. Cypress 15.6” Hero -reppua ei voi pitää varsinaisesti äärimmäisen kevyenä, mutta paino jakautuu hyvin muotoiltujen ja säädettävien olkahihnojen ja selkäpehmusteiden ansiosta käyttömukavasti.

Repun kummallakin sivulla on tasku, johon mahtuu alle litrainen juomapullo vaivattomasti.

Täyteen lentokoneen matkustamopainoon pakattuna reppu kulkee selässä mukavasti, eikä asentoa tarvitse jatkuvasti olla korjailemassa.

Reissukäytössä auttaa myös remmi, jolla repun saa kulkemaan matkalaukun vetoaisassa. Pienenä kauneusvirheenä voi pitää olkapehmusteiden säätöremmeistä puuttuvia pidikkeitä. Tässä hintaluokassa olisi mukava, jos remmit pysyisivät siististi paikallaan, eivätkä repsottaisi sinne tänne.

Hyvä selkäpehmustus on myös hyvä hiostamaan lämpimillä keleillä. Pehmustukseen jää kaipaamaan nykyistä selkeämpiä ilmakanavia tuuletuksen tehostamiseksi. Selkäpehmusteiden pintamateriaali on kuitenkin rei’itettyä ja sellaisenaan kohtuullisen hengittävää.

Tuotteen 80 euron hintaluokka on järkevä, mutta samalla hinnalla saa vaikkapa erittäin isolla päälokerolla varustetun OnePlus Travel -repun, joka tosin on noin 100 grammaa painavampi – eikä sitä ole valmistettu kierrätysmaterialista. Tunnetuista laukkuvalmistajista esimerkiksi Samsonite valmistaa Sonoro L -reppumallia, joka on noin kympin kalliimpi, mutta myös hieman testireppua kevyempi ja värikkäämpi vaihtoehto.

Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart -reppu tekee minkä lupaa. Se on käyttömukava, toimiva ja käytännöllinen. Käyttäjä saa vieläpä kierrätysmateriaalin myötä myös aavistuksen paremman mielen ja paremman omantunnon.

Hyvää

  • Käyttömukavuus
  • Monipuoliset ja toimivat osiot sekä taskut
  • Kierrätysmateriaali

Huonoa

  • Väritystä voi pitää tylsänä
  • Selkäpehmusteista hiostavuus

Tiedot Targus Cypress 15.6” Hero Backpack with EcoSmart (TBB58602GL)

  • Hinta: 79,90 €
  • Suurin kannettavien kokoluokka (osaston koko): 15,6” (38,7 x 26,5 x 2,5 cm)
  • Mitat: 30,5 x 13,5 x 50 cm
  • Paino: 1,05 kg
  • Tilavuus: 20 l
  • Väri: Harmaa
  • Muuta: Materiaali valmistettu kierrätetyistä muovipulloista

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/tietotekniikka/kokeilu-targus-cypress-15-6-hero-backpack-with-ecosmart-tietokonereppu/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Tilaa Muropaketin uutiskirje – Samalla voit voittaa Logitechin pelikuulokkeet tai HBO Nordicin arvok...

    Muropaketissa julkaistaan päivittäin kymmeniä juttuja, jotka käsittelevät pelejä,...
    Elokuvauutiset
  • Intel Alder Lake -yhteensopivat DDR5-muistit listattiin – Corsair puolestaan kiusoitteli Vengeance-m...

    Intel Alder Lake -yhteensopivat DDR5-muistit listattiin – Corsair puolestaan kiusoitteli Vengeance-m...

    Jos olet jo innokkaasti hankkimassa rautaa tulevaan Alder...
    Alder Lake
  • Cougar esitteli DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot

    Cougar esitteli DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot

    Kookkaat DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot luottavat RGB-led-valaistuksen ja...
    ATX
  • HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP täydentää Chromebook-mallistoaan yhdellä mallilla ja tuo myyntiin myös AiO-mallin

    HP:n uusissa Chrome OS -malleissa on parikin erikoisuutta,...
    Chrome OS
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung voi työskennellä myös taittuvanäyttöisen tabletin parissa

    Samsung on jo ehtinyt kunnostautua taittuvan laitteen myyntiin...
    Mobiili
  • Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus järjestää takaisinkutsun viallisista Maximus Z690 Hero -emolevyistä

    Asus vahvistaa aiemmat spekulaatiot siitä, että vian juurisyynä...
    Asus
  • Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    Nvidia julkisti GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen – hintaa ei kuitenkaan vielä paljastettu

    GeForce RTX 2060 12 GB -näytönohjaimen tiedot julkaistiin...
    Geforce RTX 2060 12GB
  • Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    Nvidia julkaisi Ampere-arkkitehtuuriin perustuvan A100-kiihdyttimen

    A100-kiihdyttimestä löytyy Ampere-arkkitehtuuriin perustuva GA100-grafiikkapiiri, joka rakentuu yli...
    Ampere-arkkitehtuuri
  • Gigabyteltä kuusi GeForce RTX 2060 -näytönohjainmallia

    Gigabyteltä kuusi GeForce RTX 2060 -näytönohjainmallia

    Näytönohjainten ensimmäinen aalto käsittää kuusi mallia, jotka jakautuvat...
    Aorus

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Nvidian uudet mobiilinäytönohjaimet väitetyssä vuo...
Myös Asus ja Gainward paljastivat GeForce RTX 2060...
Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri...
Sony toi viimeisimpiin huipputelevisioiden uuden O...
Klipsch julkaisi T5 II True Wireless ANC -kuulokke...

Tekniikka uutisia

  • Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Gigabyte esitteli 27-tuumaisen Aorus AD27QD -pelinäytön

    Aorus AD27QD -pelinäytön vahvuuksiin kuuluuvat näytön asennon runsaat...
    AMD Freesync
  • Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Design julkaisi Celsius+-sarjan AIO-prosessorijäähdyttimiä

    Fractal Designin uudet AIO-jäähdyttimet tarjoavat kauttaaltaan uudistuneen mallisarjan...
    AIO-vesijäähdytysjärjestelmä
  • Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Asuksen Z490-piirisarjallisten emolevyjen speksit vuodossa

    Vuoto paljastaa miltei kaikki yksityiskohdat Asuksen tulevista emolevyistä....
    Asus
  • Intelin prosessoreista löytyi uusi ennakoivaan käskyjen suorittamiseen liittyvä Spoiler-tietoturva-a...

    Intelin prosessoreista löytyi uusi ennakoivaan käskyjen suorittamiseen liittyvä Spoiler-tietoturva-a...

    Uusin Intelin prosessoreja vaivaava tietoturvauhka on nimeltään Spoiler....
    Intel
  • Muistatko Office-paketin Clippyn? Se tekee paluun Windows 11 -käyttöjärjestelmässä

    Muistatko Office-paketin Clippyn? Se tekee paluun Windows 11 -käyttöjärjestelmässä

    Windows Officen avustajana toiminut Clippy palaa Windows 11...
    Microsoft
  • Nvidian uudet mobiilinäytönohjaimet väitetyssä vuodossa: Julkaisu CES 2019 -messuilla?

    Nvidian uudet mobiilinäytönohjaimet väitetyssä vuodossa: Julkaisu CES 2019 -messuilla?

    Nvidian uusia, pelikannettaviin suunnattuja näytönohjaimia on odotettu GeForce...
    GTX 2060 Mobility
  • Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer julkaisi suosikkikuulokkeen uudistetun version – Kraken V3 -pelikuulokkeista tarjolle nyt kolm...

    Razer Kraken V3 yhdistää valmistajan eri pelikuulokkeista tuttuja...
    pelikuulokkeet
  • Cougar esitteli DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot

    Cougar esitteli DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot

    Kookkaat DarkBlader-S- ja DarkBlader-G -täystornikotelot luottavat RGB-led-valaistuksen ja...
    ATX
  • AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    AMD paljasti CES 2022 -esityksensä yhteydessä myös Ryzen 7 5800X3D -prosessorin uudella välimuistira...

    Ryzen 7 5800X3D on ensimmäinen 3D V-Cache -välimuistilla...
    3D V-Cache
  • Asuksen esitysmateriaali lupaa A520-emolevyjen tukevan Zen 3 -prosessoreja ja myös seuraavaa sukupol...

    Asuksen esitysmateriaali lupaa A520-emolevyjen tukevan Zen 3 -prosessoreja ja myös seuraavaa sukupol...

    Nyt julkistetut AMD A520 -emolevyt ovat yhteensopivia myös...
    A520

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Uusi versio Logitech G303 -pelihiirestä on suunniteltu yhteistyössä shroudin kanssa

    Uusi versio Logitech G303 -pelihiirestä on suunniteltu yhteistyössä shroudin kanssa

    Logitech G ja ammattipelaaja Michael ”shroud” Grzesiek ovat...
    langattomat pelihiiret
  • AMD:n Ryzen 5 4400G APU-piiri vilahti 3D Mark -suorituskykytestien tietokannassa

    AMD:n Ryzen 5 4400G APU-piiri vilahti 3D Mark -suorituskykytestien tietokannassa

    AMD päivittänee piakkoin myös APU-piirinsä uuteen sukupolveen. Luvassa...
    AMD
  • Kolink julkaisi kolme uutta miditornikoteloa

    Kolink julkaisi kolme uutta miditornikoteloa

    Uudet Kolinkin miditornikotelot ovat nimeltään Inspire K7 ARG,...
    ATX

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2025 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme