Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei välttämättä haittaa

Posted on 14.3.2020

Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen, ilmaispelattava battle royale -versio. Testasimme, miltä uutuusräiskintä tuntuu, ja että onko battle royalessa enää vetovoimaa.


Julkaisupäivä: 13.3.2020
Studio: Infinity Ward
Julkaisija: Sony Interactive Entertainment
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1-3 per joukkue, 150 yhdessä erässä. 
Ikäraja: 18
Peliä pelattu testiä varten: kuusi tuntia


Call of Duty: Warzone ei edes yritä keksiä pyörää uudelleen, vaan se ottaa muun muassa PlayerUnknown’s Battlegroundista ja Fortnitesta tutun battle royale -pelimuodon ja yhdistää sen Modern Warfaresta tuttuihin aseisiin ja varusteisiin. Kuka tahansa muita battle royale -pelejä pelannut onkin heti kuin kotonaan Warzonessa, eikä pelin sääntöjen oppiminen vie aikaa.

Warzonessa yhteen erään osallistuu 150 pelaajaa, jotka on jaettu kolmen hengen joukkueisiin. Voittajajoukkue on se, joka pysyy pisimpään hengissä. Pelkkä yksinpeluu ei ole ainakaan toistaiseksi mahdollista, vaan yksinpelaajat yhdistetään muihin yksinpelaajiin ja taistelupareihin.

Hyvänä puolena peli tukee alustojen välistä yhteispeluuta, joten joukkueita voi muodostaa alustasta riippumatta. Pelaaminen yksin on ihan menevää, mutta Warzone on huomattavasti hauskempi yhdessä ystävien kanssa.

Warzonen kartta on varsin mittavan kokoinen ja siinä supistuva kaasupilvi rajaa pelaajat koko ajan pienemmälle alueelle. Liikkumista nopeuttavat mönkijät, autot, helikopterit ja muut sieltä sun täältä löytyvät muut ajoneuvot.

Kartalle lentokoneesta laskuvarjon avulla pudottautuvat pelajaat keräävät tuttuun tapaan aseita ja muita tarvikkeita maasta. Warzonen inventaariosysteemi on varsin yksinkertainen ja esimerkiksi ammukset tallettuvat pelaajan taskuihin automaattisesti ilman erillistä napinpainallusta. Aseita voi ostaa myös kartalta löytyvällä rahalla asekaupoista.

Kartta on suurikokoinen, joten muihin pelaajiin ei yleensä törmää aivan joka minuutti. Toisaalta muiden pelaajien kohtaaminen tuntuu olevan silti huomattavasti yleisempää kuin vaikkapa PUBGissa.

Varusteita ja aseita on ripoteltu mukavan reippaasti ympäri karttaa. Lisäksi taivaalta sataa silloin tällöin isompia varustelaatikoita, joista pelihahmolle voi saada kerralla kattavan ja kovatasoisen varustuksen. Kosmeettista varustusta pelihahmoille voi puolestaan hankkia battle passin antamia tehtäviä suorittamalla tai mikromaksujen avulla.

Call of Duty: Warzone lainaa räiskintänsä suoraan Modern Warfaresta, mikä ei ole lainkaan huono asia. Ammuskelu toimii ja viihdyttää, minkä lisäksi juokseminen ja esimerkiksi ovien alas potkiminen tuntuu erittäin sulavalta, kuten Modern Warfaressa. Omaa kestävyyttä voi parantaa varusteisiin asetettavilla suojakilvillä, jonka vuoksi kuolema ei välttämättä korjaa pelaajaa aivan yhtä nopeasti kuin Modern Warfaren tavallisessa moninpelissä.

Warzonen omaperäisin uudistus on sen Gulag-vankila. Sen ansiosta kuolema ei välttämättä tarkoita erän päättymistä, vaan kuolleet pelaajat joutuvat Gulag-nimiseen vankilaan. Siellä pelaajat kohtaavat yhden vastustajan yksi vastaan yksi -ottelussa, jonka voittaja pääsee takaisin pelikentälle. Häviäjä puolestaan joutuu toivomaan, että joku elossa oleva joukkuetoveri onnistuu herättämään hänet henkiin maksamalla kohtuullisen ison summan rahaa.

Battle royale -pelimuodon lisäksi Warzonessa on vaihtoehtoinen Plunder-pelitila. Se ei ole aivan yhtä viimeistelty, mutta siinä tavoitteen on kerätä kartalta mahdollisimman paljon raakaa käteistä puolen tunnin aikana. Plunderissa kuolema ei tarkoita pelin loppua, vaan kartalle voi tehdän paluun.

Molemmat pelimuodot ovat hauskoja, eikä Warzonessa sinällään ole valittamista. Suurin kysymys lieneekin se, jaksaako battle royale kiinnostaa enää tässä vaiheessa konseptina. Muutaman menneen vuoden aikana on nähty niin paljon erilaisia battle royale -viritelmiä, että ne alkavat tulla korvista ulos.

Vaikka Warzone on sinällään hauska ja onnistunut peli, ei se välttämättä jaksa enää innostaa tässä vaiheessa. Toisaalta, jos battle royalet ovat edelleen lähellä sydäntä, on ilmainen Warzone ehdottomasti kokeilemisen arvoinen.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/ensituntumat-hitiksi-noussut-call-of-duty-warzone-ei-keksi-battle-royalea-uudelleen-mutta-se-ei-valttamatta-haittaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    Fortnitessä alkoi 14 päivää kestävä joulufestivaali

    14 Days of Fortnite tuo mukanaan tarjoaa tiiviillä...
    Epic Games
  • HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    HP julkaisi Omen Vector Mouse- ja Omen Vector Essential Mouse -pelihiiret, kaarevan HP X24c -pelinäy...

    Pelikannettavien lisäksi HP julkaisi myös liudan oheislaitteita. Uutuuksia...
    HP
  • Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    Testi | PlayStation 5 tekee vaikutuksen DualSense-ohjaimella ja uskomattomilla latausajoilla

    PlayStation 5:n julkaisuun on Euroopassa vielä melkein kaksi...
    Peliartikkelit
  • Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Arvostelu | Marvel’s Guardians of the Galaxy on loistava peli supersankarijengin faneille

    Marvel’s Guardians of the Galaxy on juuri sitä...
    Elokuvauutiset
  • Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Steam uudistui: tällainen on tuore ominaisuus

    Itselle mieluisia pelejä voi nyt löytää aiempaa näppärämmin....
    Pelit
  • Traileri: Neill Blomkamp teki Anthem-lyhytelokuva Convictionin – Julkaistaan torstaina

    Traileri: Neill Blomkamp teki Anthem-lyhytelokuva Convictionin – Julkaistaan torstaina

    Odotettuun peliin pohjautuva näytelty lyhytelokuva tulee katsottavaksi torstaina...
    Anthem
  • Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Maid of Sker yhdistelee hiiviskelyä ja selviytymiskauhua tosimaailman kummitustalossa

    Kauhupeli Maid of Sker vie pelaajan yhteen Ison-Britannian...
    kauhupelit
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit
  • Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Räppäri haastoi Fortniten kehittäjän käräjille varastettujen tanssiliikkeiden vuoksi

    Yhdysvaltalainen räppäri 2 Milly on haastanut Epic Gamesin...
    Epic Games
  • Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Arvostelu: Tukkikuorman kanssa ojasta allikkoon – SnowRunner on peli masokistisille rekkakuskeille

    Monissa ajopeleissä tarkoituksena on, että ajaminen olisi mahdollisimman...
    Ajopelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Dissidia Final Fantasy NT laajentuu Final Fantasy ...
Ylivoimainen Astralis nappasi Counter-Strike Globa...
Tältä näyttää mustasta aukosta esiin putkahtaneen ...
Niantic lanseerasi kolmivaiheisen bännisysteemin P...
Crackdown 3 räjähtää tässä kuussa Xbox Game Pass -...

Tekniikka uutisia

  • BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    BioWare julkisti Anthemin virallisen julkaisutrailerin

    Odotettua Anthemia päästiin testaamaan viime viikonloppuna avoimessa demotestissä....
    Anthem
  • Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    RuneFest 2018 -pelitapahtumassa koettiin lukuisia ikäviä hetkiä, kun...
    Jagex
  • Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Pääsimme testaamaan Disintegrationia nopeasti jo viime vuonna Gamescom...
    Disintegration
  • Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Kehittäjä paljasti: tällaista tehoa Dying Light 2 vaatii sitä pyörittävältä tietokoneelta

    Techland on paljastanut Dying Light 2: Stay Humanin...
    Dying Light 2
  • Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on m...

    Arvostelu: Eastshade on kiehtova ja kaunis seikkailu, jossa ei veri lennä – Valitettavasti peli on m...

    Eastshade on ihastuttava ja kaunis fantasiaseikkailu, jossa ei...
    eastshade
  • Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n bugi päästää seikkailemaan Meksikoon, mutta siellä ei ole paljon nähtävää

    Red Dead Redemption 2:n pääkampanjan läpäistyään voi pelibugin...
    pelibugit
  • Helmikuun pelijulkaisut: Anthem, Metro Exodus, Far Cry New Dawn…

    Helmikuun pelijulkaisut: Anthem, Metro Exodus, Far Cry New Dawn…

    Helmikuu on vuoden 2019 ensimmäinen suurten pelijulkaisujen kuukausi....
    Ajopelit
  • Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Koetimme arvioida kiinnostavan indiepelin – Tunnin jälkeen oli pakko luovuttaa, kun korvat alkoivat ...

    Tarinapeli The Longest Road on Earth yrittää kertoa...
    indiepelit
  • Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Arvostelu: Samuraiajan Japaniin sijoittuva Ghost of Tsushima on upea kokemus, jossa Zelda kohtaa Sek...

    Ghost of Tsushiman avoin pelimaailma kuuluu kauneimpiin, joita...
    Ghost of Tsushima
  • Steamin oudoimmat pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTIaPTLINR tarjoaa yhden historian psykedeelisimmistä...

    Steamin oudoimmat pelit – Osa 1/5: StDwtDoBAINtBTIaPTLINR tarjoaa yhden historian psykedeelisimmistä...

    Steamin oudoimmat -juttusarjassa Muropaketti tutustuu Steamin tarjonnan pöhköimmiltä...
    Indie-pelit

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Rahapelit.com

    Rahapelit.com

    Rahapelit.com on kaikenkattava rahapelitportaali, joka esittelee ja arvostelee hedelmäpelejä, pokeria ja paljon muita kasinopelejä. Lisäksi voit lukea kattavia kasinoarvosteluja ja ohjeita rahansiirtoihin, mobiilipelaamiseen yms. Sivuston erikois...
    Pelit
  • Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuri jouluarvonta – Osa 9: Voita omaksesi Fallout-peleistä tuttu Power Fist

    Muropaketin suuressa jouluarvonnassa 2021 on jaossa 12 palkintoa...
    Elokuvauutiset
  • Steamin oudoimmat pelit – Osa 3/5: Genital Joustingissa John-niminen penis yrittää löytää elämänsa r...

    Steamin oudoimmat pelit – Osa 3/5: Genital Joustingissa John-niminen penis yrittää löytää elämänsa r...

    Steamin oudoimmat -juttusarjassa Muropaketti tutustuu Steamin tarjonnan pöhköimmiltä...
    Genital Jousting

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme