Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei välttämättä haittaa

Posted on 14.3.2020

Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen, ilmaispelattava battle royale -versio. Testasimme, miltä uutuusräiskintä tuntuu, ja että onko battle royalessa enää vetovoimaa.


Julkaisupäivä: 13.3.2020
Studio: Infinity Ward
Julkaisija: Sony Interactive Entertainment
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1-3 per joukkue, 150 yhdessä erässä. 
Ikäraja: 18
Peliä pelattu testiä varten: kuusi tuntia


Call of Duty: Warzone ei edes yritä keksiä pyörää uudelleen, vaan se ottaa muun muassa PlayerUnknown’s Battlegroundista ja Fortnitesta tutun battle royale -pelimuodon ja yhdistää sen Modern Warfaresta tuttuihin aseisiin ja varusteisiin. Kuka tahansa muita battle royale -pelejä pelannut onkin heti kuin kotonaan Warzonessa, eikä pelin sääntöjen oppiminen vie aikaa.

Warzonessa yhteen erään osallistuu 150 pelaajaa, jotka on jaettu kolmen hengen joukkueisiin. Voittajajoukkue on se, joka pysyy pisimpään hengissä. Pelkkä yksinpeluu ei ole ainakaan toistaiseksi mahdollista, vaan yksinpelaajat yhdistetään muihin yksinpelaajiin ja taistelupareihin.

Hyvänä puolena peli tukee alustojen välistä yhteispeluuta, joten joukkueita voi muodostaa alustasta riippumatta. Pelaaminen yksin on ihan menevää, mutta Warzone on huomattavasti hauskempi yhdessä ystävien kanssa.

Warzonen kartta on varsin mittavan kokoinen ja siinä supistuva kaasupilvi rajaa pelaajat koko ajan pienemmälle alueelle. Liikkumista nopeuttavat mönkijät, autot, helikopterit ja muut sieltä sun täältä löytyvät muut ajoneuvot.

Kartalle lentokoneesta laskuvarjon avulla pudottautuvat pelajaat keräävät tuttuun tapaan aseita ja muita tarvikkeita maasta. Warzonen inventaariosysteemi on varsin yksinkertainen ja esimerkiksi ammukset tallettuvat pelaajan taskuihin automaattisesti ilman erillistä napinpainallusta. Aseita voi ostaa myös kartalta löytyvällä rahalla asekaupoista.

Kartta on suurikokoinen, joten muihin pelaajiin ei yleensä törmää aivan joka minuutti. Toisaalta muiden pelaajien kohtaaminen tuntuu olevan silti huomattavasti yleisempää kuin vaikkapa PUBGissa.

Varusteita ja aseita on ripoteltu mukavan reippaasti ympäri karttaa. Lisäksi taivaalta sataa silloin tällöin isompia varustelaatikoita, joista pelihahmolle voi saada kerralla kattavan ja kovatasoisen varustuksen. Kosmeettista varustusta pelihahmoille voi puolestaan hankkia battle passin antamia tehtäviä suorittamalla tai mikromaksujen avulla.

Call of Duty: Warzone lainaa räiskintänsä suoraan Modern Warfaresta, mikä ei ole lainkaan huono asia. Ammuskelu toimii ja viihdyttää, minkä lisäksi juokseminen ja esimerkiksi ovien alas potkiminen tuntuu erittäin sulavalta, kuten Modern Warfaressa. Omaa kestävyyttä voi parantaa varusteisiin asetettavilla suojakilvillä, jonka vuoksi kuolema ei välttämättä korjaa pelaajaa aivan yhtä nopeasti kuin Modern Warfaren tavallisessa moninpelissä.

Warzonen omaperäisin uudistus on sen Gulag-vankila. Sen ansiosta kuolema ei välttämättä tarkoita erän päättymistä, vaan kuolleet pelaajat joutuvat Gulag-nimiseen vankilaan. Siellä pelaajat kohtaavat yhden vastustajan yksi vastaan yksi -ottelussa, jonka voittaja pääsee takaisin pelikentälle. Häviäjä puolestaan joutuu toivomaan, että joku elossa oleva joukkuetoveri onnistuu herättämään hänet henkiin maksamalla kohtuullisen ison summan rahaa.

Battle royale -pelimuodon lisäksi Warzonessa on vaihtoehtoinen Plunder-pelitila. Se ei ole aivan yhtä viimeistelty, mutta siinä tavoitteen on kerätä kartalta mahdollisimman paljon raakaa käteistä puolen tunnin aikana. Plunderissa kuolema ei tarkoita pelin loppua, vaan kartalle voi tehdän paluun.

Molemmat pelimuodot ovat hauskoja, eikä Warzonessa sinällään ole valittamista. Suurin kysymys lieneekin se, jaksaako battle royale kiinnostaa enää tässä vaiheessa konseptina. Muutaman menneen vuoden aikana on nähty niin paljon erilaisia battle royale -viritelmiä, että ne alkavat tulla korvista ulos.

Vaikka Warzone on sinällään hauska ja onnistunut peli, ei se välttämättä jaksa enää innostaa tässä vaiheessa. Toisaalta, jos battle royalet ovat edelleen lähellä sydäntä, on ilmainen Warzone ehdottomasti kokeilemisen arvoinen.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/ensituntumat-hitiksi-noussut-call-of-duty-warzone-ei-keksi-battle-royalea-uudelleen-mutta-se-ei-valttamatta-haittaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • PlayStation Storessa tarjoillaan monia Ubisoftin pelejä nyt pilkkahintaan – hinnoista pois jopa 70 p...

    PlayStation Storessa tarjoillaan monia Ubisoftin pelejä nyt pilkkahintaan – hinnoista pois jopa 70 p...

    Far Cry 5, Assassin’s Creed Odyssey sekä monet...
    alennukset
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Google ei julkaissut omaa konsolia, vaan pelialustan – Nimi lainattu Helsingin ammattikorkeakoululta

    Googlelta odotettiin tälle illalle konsolipaljastusta. Sellaista ei kuitenkaan Game...
    Google
  • Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Arvostelu | House of Ashes on pätevää kirouskauhua, mutta kunnon pelottelu pelistä puuttuu

    Kauhupelisarja The Dark Pictures Anthology on ehtinyt jo...
    House of Ashes
  • Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Xbox nauraa kalleimmalle virheelleen – Tältä näyttää Red Ring of Death -juliste

    Microsoft on tuonut myyntiin julisteen, joka muistuttaa, kuinka...
    Microsoft
  • Etkö kestä pelata kehnoa Fallout 76:a ilman viinaa? Ilouutinen: viinit, oluet ja drinkit ovat pian o...

    Etkö kestä pelata kehnoa Fallout 76:a ilman viinaa? Ilouutinen: viinit, oluet ja drinkit ovat pian o...

    Bethesda on luvannut lisätä Fallout 76:een mahdollisuuden panna...
    Bethesda
  • Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    Arvostelu | Omno on helmi, jota seikkailupelien ystävien ei kannata ohittaa

    PC:lle ja konsoleille ilmestynyt Omno on indiepeliksi erittäin...
    indiepelit
  • Nämä kuusi peliä saapuvat Xbox Game Pass -palveluun vielä tässä kuussa

    Nämä kuusi peliä saapuvat Xbox Game Pass -palveluun vielä tässä kuussa

    Helmikuussa Xbox Game Pass kasvaa kuudella julkaisulla. Xbox...
    Pelipalvelut
  • GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    GTA Onlineen huijausohjelman kehittänyt joutuu pulittamaan Rockstarille yli 130 000 euroa vahingokor...

    Erilaisten huijausohjelmistojen tehtailu ei ole täysin riskitöntä puuhaa,...
    Grand Theft Auto Online
  • Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Pelimodaaja ajoi God of War -sankari Kratosin parran – tältä sodanjumala nyt näyttää

    Jos jostain syystä inhoaa partoja, voi tuoreintakin God...
    God of War

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Näin uskomaton on Red Dead Online -pelaajan vaikut...
Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud ...
Arvostelu: Edes ylivertainen näyttelijäkaarti ei o...
Nyt se on virallista –
Nvidia julkaisi GeForce RTX...
Haastattelussa
Netflix-sarja Arcanesta tuttuun Run...

Tekniikka uutisia

  • Kuva: PS Storen uudistettu ilme on ”ulos nyt” – Päivitys ei mennyt ihan putkeen…

    Kuva: PS Storen uudistettu ilme on ”ulos nyt” – Päivitys ei mennyt ihan putkeen…

    Sony on julkaissut päivitetyn PS Storen kaiken kansan...
    Pelit
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us Part II on Naughty Dog -studion suurin peli – ei tästä huolimatta tarjoa avointa pelimaai...

    Last of Us -jatko-osa ei ole avoimen maailman...
    Naughty Dog
  • Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Video: Tämä monista kuolonkohtauksista tunnettu elokuvatähti on pian myös Hitman 2:n tappolistalla

    Monissa sarjoissa ja elokuvissa kuolonkorahduksia päästellyt Sean Bean...
    Hitman 2
  • Riot pyysi huippuartisteja luomaan League of Legendsiin sopivaa musiikkia – Jälki on hämmästyttävän ...

    Riot pyysi huippuartisteja luomaan League of Legendsiin sopivaa musiikkia – Jälki on hämmästyttävän ...

    Riot Games keräsi KPOP-genren huippumuusikot, Madison Beerin, GI-IDLEn...
    League of Legends
  • Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    Koripallokentille voi lähteä jo nyt, sillä NBA 2K20 -demo on ladattavissa

    NBA 2K20 -demo on kokeiltavissa PlayStation 4:lle, Xbox...
    NBA 2K20
  • Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney maanittelee pelikehittäjiä: “Tulkaa tekemään luovia pelejä viihdevalikoimistamme.”

    Disney tarjoaa kattavaa viihdevalikoimaa studioiden käytettäväksi. Disney kasvatti...
    DICE
  • Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Kysyimme Riot Gamesilta haastattelussa, voitaisiinko Valorantissa nähdä suomalaista sankaria

    Vierailimme jokin aika sitten Riot Gamesilla testaamassa ensi...
    Peliartikkelit
  • E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tulevat taas – Näin voit seurata suurimpia julkistuksia Suomessa

    E3 2019 -pelimessut tarjoavat jälleen valtavan määrän uusia...
    E3 2019
  • Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Testi | Razer Orochi V2 (White Edition) -pelihiiri – Pelaajan matkakaveri

    Pelihiiret mielletään varsin vahvasti pöytäkoneiden kavereiksi. Liikkuvaan käyttöön...
    langattomat pelihiiret

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Arvostelu: Destiny 2: Shadowkeep on lähes täydellinen lisäosa mainiolle pelille

    Destiny 2 Shadowkeep esittelee Guardianien tähän mennessä suurimman...
    Destiny
  • Huhtikuussa mennään oikeuteen: Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sai julkaisupäivän

    Huhtikuussa mennään oikeuteen: Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sai julkaisupäivän

    Phoenix Wright: Ace Attorney -sarjan kolme ensimmäistä peliä...
    Pelit
  • Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut pettymystä – ”Uutta peliä voi odottaa kieli pitkä...

    Ensituntumat | Total War: Warhammer 3 ei tuottanut pettymystä – ”Uutta peliä voi odottaa kieli pitkä...

    Creative Assemblyn kunnianhimoisen trilogian päättävä Total War: Warhammer...
    Peliarvostelut

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme