Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Ensituntumat: Hitiksi noussut Call of Duty: Warzone ei keksi battle royalea uudelleen, mutta se ei välttämättä haittaa

Posted on 14.3.2020

Call of Duty: Warzone on Modern Warfaren itsenäinen, ilmaispelattava battle royale -versio. Testasimme, miltä uutuusräiskintä tuntuu, ja että onko battle royalessa enää vetovoimaa.


Julkaisupäivä: 13.3.2020
Studio: Infinity Ward
Julkaisija: Sony Interactive Entertainment
Saatavilla: PC (Windows, testattu), Xbox One & PlayStation 4
Pelaajia: 1-3 per joukkue, 150 yhdessä erässä. 
Ikäraja: 18
Peliä pelattu testiä varten: kuusi tuntia


Call of Duty: Warzone ei edes yritä keksiä pyörää uudelleen, vaan se ottaa muun muassa PlayerUnknown’s Battlegroundista ja Fortnitesta tutun battle royale -pelimuodon ja yhdistää sen Modern Warfaresta tuttuihin aseisiin ja varusteisiin. Kuka tahansa muita battle royale -pelejä pelannut onkin heti kuin kotonaan Warzonessa, eikä pelin sääntöjen oppiminen vie aikaa.

Warzonessa yhteen erään osallistuu 150 pelaajaa, jotka on jaettu kolmen hengen joukkueisiin. Voittajajoukkue on se, joka pysyy pisimpään hengissä. Pelkkä yksinpeluu ei ole ainakaan toistaiseksi mahdollista, vaan yksinpelaajat yhdistetään muihin yksinpelaajiin ja taistelupareihin.

Hyvänä puolena peli tukee alustojen välistä yhteispeluuta, joten joukkueita voi muodostaa alustasta riippumatta. Pelaaminen yksin on ihan menevää, mutta Warzone on huomattavasti hauskempi yhdessä ystävien kanssa.

Warzonen kartta on varsin mittavan kokoinen ja siinä supistuva kaasupilvi rajaa pelaajat koko ajan pienemmälle alueelle. Liikkumista nopeuttavat mönkijät, autot, helikopterit ja muut sieltä sun täältä löytyvät muut ajoneuvot.

Kartalle lentokoneesta laskuvarjon avulla pudottautuvat pelajaat keräävät tuttuun tapaan aseita ja muita tarvikkeita maasta. Warzonen inventaariosysteemi on varsin yksinkertainen ja esimerkiksi ammukset tallettuvat pelaajan taskuihin automaattisesti ilman erillistä napinpainallusta. Aseita voi ostaa myös kartalta löytyvällä rahalla asekaupoista.

Kartta on suurikokoinen, joten muihin pelaajiin ei yleensä törmää aivan joka minuutti. Toisaalta muiden pelaajien kohtaaminen tuntuu olevan silti huomattavasti yleisempää kuin vaikkapa PUBGissa.

Varusteita ja aseita on ripoteltu mukavan reippaasti ympäri karttaa. Lisäksi taivaalta sataa silloin tällöin isompia varustelaatikoita, joista pelihahmolle voi saada kerralla kattavan ja kovatasoisen varustuksen. Kosmeettista varustusta pelihahmoille voi puolestaan hankkia battle passin antamia tehtäviä suorittamalla tai mikromaksujen avulla.

Call of Duty: Warzone lainaa räiskintänsä suoraan Modern Warfaresta, mikä ei ole lainkaan huono asia. Ammuskelu toimii ja viihdyttää, minkä lisäksi juokseminen ja esimerkiksi ovien alas potkiminen tuntuu erittäin sulavalta, kuten Modern Warfaressa. Omaa kestävyyttä voi parantaa varusteisiin asetettavilla suojakilvillä, jonka vuoksi kuolema ei välttämättä korjaa pelaajaa aivan yhtä nopeasti kuin Modern Warfaren tavallisessa moninpelissä.

Warzonen omaperäisin uudistus on sen Gulag-vankila. Sen ansiosta kuolema ei välttämättä tarkoita erän päättymistä, vaan kuolleet pelaajat joutuvat Gulag-nimiseen vankilaan. Siellä pelaajat kohtaavat yhden vastustajan yksi vastaan yksi -ottelussa, jonka voittaja pääsee takaisin pelikentälle. Häviäjä puolestaan joutuu toivomaan, että joku elossa oleva joukkuetoveri onnistuu herättämään hänet henkiin maksamalla kohtuullisen ison summan rahaa.

Battle royale -pelimuodon lisäksi Warzonessa on vaihtoehtoinen Plunder-pelitila. Se ei ole aivan yhtä viimeistelty, mutta siinä tavoitteen on kerätä kartalta mahdollisimman paljon raakaa käteistä puolen tunnin aikana. Plunderissa kuolema ei tarkoita pelin loppua, vaan kartalle voi tehdän paluun.

Molemmat pelimuodot ovat hauskoja, eikä Warzonessa sinällään ole valittamista. Suurin kysymys lieneekin se, jaksaako battle royale kiinnostaa enää tässä vaiheessa konseptina. Muutaman menneen vuoden aikana on nähty niin paljon erilaisia battle royale -viritelmiä, että ne alkavat tulla korvista ulos.

Vaikka Warzone on sinällään hauska ja onnistunut peli, ei se välttämättä jaksa enää innostaa tässä vaiheessa. Toisaalta, jos battle royalet ovat edelleen lähellä sydäntä, on ilmainen Warzone ehdottomasti kokeilemisen arvoinen.

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/peliarvostelut/ensituntumat-hitiksi-noussut-call-of-duty-warzone-ei-keksi-battle-royalea-uudelleen-mutta-se-ei-valttamatta-haittaa/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    Konami pahoittelee eFootballin naurettavan epäonnistunutta julkaisua

    eFootball 2022:n julkaisu ei mennyt ihan putkeen. Nyt...
    eFootball
  • Ensituntumat: Watch Dogs Legion voi olla erinomainen open world -trilleri, kunhan sen pariin pääsee ...

    Ensituntumat: Watch Dogs Legion voi olla erinomainen open world -trilleri, kunhan sen pariin pääsee ...

    Muropaketti pääsi testaamaan ensimmäisten joukossa Ubisoftin tulevaa toimintaseikkailua....
    Pelit
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 5/8: Vuoden 1994 Street Fighter on mahtavan urpo toim...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    Untitled Goose Game heittää pelaajan ilkikurisen hanhen räpylöihin....
    Pelit
  • Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    Ensituntumat | Call of Duty: Black Ops Cold War on puhdasoppinen CoD-peli – Sekä hyvässä että pahass...

    PlayStation 4 -pelaajat pääsivät testaamaan Call of Duty:...
    Call of Duty
  • Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisutrailerin

    Sekiro: Shadows Die Twice kertoo 1500-luvun japanissa seikkailevasta...
    Pelit
  • Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    Striimaaja sekoili ja sikaili pelitapahtumassa – Sai ikuisen porttikiellon ja potkut

    RuneFest 2018 -pelitapahtumassa koettiin lukuisia ikäviä hetkiä, kun...
    Jagex
  • Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Kun pelit valehtelevat: Doom ja neljä muuta peliä, jotka huijaavat pelaajia röyhkeästi – mutta hyväs...

    Monet pelit valehtelevat tavalla tai toisella pelaajille, mutta...
    Age of Empires
  • Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

    Rage 2:n kehitys on viimein valmiina – Myös järjestelmävaatimukset paljastettiin

      Rage 2:ta kehittävän Bethesdan mukaan peli on...
    Bethesda
  • Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Huonosti kävi jälleen yhden lelupelin: Ubisoftin viihdyttävä Starlink saa uutta sisältöä, mutta figu...

    Koko perheen scifi-seikkailu Starlink: Battle for Atlas saa...
    lelupelit

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Red Dead Onlinen uusi päivitys lisäsi peliin uuden...
”Halo-pelisarjan tietävät kaikki, mutta miksi sitt...
Sekiro: Shadows Die Twice sai virallisen julkaisut...
Hamstraajat iskivät kyntensä
Steam Deck -pelikonso...
Twitch-historia meni uusiksi – Fortnite-pelaaja sa...

Tekniikka uutisia

  • Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer esitteli ökyhintaisen Super Mario -älykellon

    Tag Heuer on esitellyt 2150 dollaria eli noin...
    Mobiiliuutiset
  • Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Traileri: Total War: Three Kingdoms näyttäytyy salamyhkäisiä vakoojia esittelevällä uudella pelivide...

    Keväällä ilmestyvän Total War: Three Kingdomsin uudella pelivideolla...
    pc-pelit
  • Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Microsoft tarjoaa nyt myös Crackdownin ilmaiseksi Xboxille

    Aiemmin Microsoft on laittanut ilmaiseksi jakoon Pro Evolution...
    Crackdown
  • Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Kuva: Sony paljasti PlayStation 5:n logon – Nyt ei ole kyllä minkäänlaista yllätystä tarjolla…

    Sony ei todellakaan ottanut turhia riskejä tulevan konsolinsa...
    Konsolit
  • Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    Äänestys: OnePlus 8T:stä julkaistiin Cyberpunk 2077 -erikoisversio – Hitti vai huti?

    OnePlus on lanseerannut Kiinan markkinoille Cyberpunk 2077 -erikoisversion...
    Cyberpunk 2077
  • Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Testi: Logitech G Pro X -pelinäppäimistö – Nosta kytkintä ja vaihda uusi tilalle

    Perinteisesti mekaanisen pelinäppäimistön ostaja on joutunut tyytymään ostohetkellä...
    Logitech G Pro X
  • Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Call of Duty -sarjan klassikkokartta saapuu Black Ops 4:ään ilmaiseksi huomenna

    Uusi versio Nuketown-kartasta on tarjolla PlayStation 4 -pelaajille...
    Call of Duty
  • Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin tarjonta pysyy epävakaana: Äskettäin kadonnut Fallout 4 palaa uusien pelien mukana

    Xbox Game Passin valikoimaan tulee taas muutoksia. Nyt...
    Fallout 4
  • State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    State of Play: Traileri: kummallisen hauska Untitled Goose Game julkaistaan PlayStation 4:lle jo ens...

    Untitled Goose Game heittää pelaajan ilkikurisen hanhen räpylöihin....
    Pelit
  • Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    Huomasitko tämän Marvel’s Spider-Man -peliin viitanneen kohtauksen Far from Homessa?

    TEKSTI SISÄLTÄÄ PIENIÄ SPOILEREITA: Spider-Man: Far from Homen...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Sukella syvyyksiin, sillä tämä yksi viime vuoden parhaista peleistä on nyt Xbox Game Pass -palveluss...

    Sukella syvyyksiin, sillä tämä yksi viime vuoden parhaista peleistä on nyt Xbox Game Pass -palveluss...

    Xbox Games Pass on kasvanut jälleen uudella pelillä....
    Pelit
  • Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Corsair julkaisi Ironclaw RGB Wireless- ja Glaive RGB Pro -pelihiiret

    Julkaistut hiiret ovat päivitettyjä versioita edeltäjistään. Ironclaw RGB...
    Corsair
  • Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Rentouttava tasohyppely Himno on nyt saatavilla Steamista kokonaan ilmaiseksi

    Kauniilla pikseligrafiikoilla toteutetussa Himnossa ei taistella vastustajia vastaan...
    Indie-pelit

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme