Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

Posted on 15.6.2020

Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa pilaamisesta, mutta nyt hänellä on täysin vapaat kädet tehdä mitä huvittaa. Capone on kiinnostava kokeilu, joka ei kuitenkaan toimi kuin osittain.

Josh Trankin ohjaama Fantastic Four -supersankariseikkailu oli ehdottomasti vuoden 2015 surkeimpia leffoja. Jopa Trank oli suunnilleen samaa mieltä ja kirjoitti Letterboxd-sivustolle lyttäävän arvion omasta elokuvastaan. Ohjaaja oli tekemässä aivan erilaista elokuvaa, mutta teattereihin päätyi 20th Century Fox -studion mutiloima versio, jossa ei ollut oikein mitään järkeä. Trank twiittasi päivää ennen ensi-iltaa, ettei ollut tyytyväinen elokuvaan. Myöhemmin hän on sanoutunut irti koko teoksesta, eikä laske sitä mukaan filmografiaansa. Fantastic Four oli totaalinen floppi ja sen jatko-osa peruttiin.

Ei ole siis mikään ihme, että Trankin uusi Capone-elokuva saa ensi-iltansa vasta nyt, melkein viisi vuotta edellisen leffan jälkeen. Kuuluisasta gangsterista kertovassa teoksessa Trankilla on ollut niin sanottu final cut, eli studiolla ja massimiehillä ei ole ollut mitään sanottavaa lopulliseen versioon.

Capone on mukavan erilainen ja osittain omaperäinen gansterielokuva, joka uskaltaa ottaa riskejä. Trank on myös käsikirjoittanut ja leikannut teoksensa. Miehen tarkoituksena on ollut selvästi osoittaa, että hän hallitsee hommansa usealla osa-alueella. Valitettavasti Capone on todella epätasainen elokuva, jossa on hyviä ideoita, mutta niiden toteutus toimii joko keskinkertaisesti tai ei lainkaan.

Capone keskittyy kuuluisan gangsterin viimeiseen vuoteen, jolloin todella huonossa kunnossa oleva mies asustaa kartanossaan kotiarestissa vaimonsa kanssa. Alphonse ”Al” Capone on vapautettu vankilasta neurosyfiliksen vuoksi, sillä sairauden myötä miehen todellisuudentaju on alkanut hämärtyä. FBI kyttää häntä matkan päästä ja salakuuntelee kaikkia keskusteluja. Mitään raskauttavaa he eivät kuitenkaan saa miehestä irti, sillä suunnilleen ainoat täysin ymmärrettävät lauseet hänen suustaan kuullaan aivan elokuvan alussa. Fonzon (läheisten käyttämä lempinimi) juhlaillallisella pitämä puhe on jo melkoista rohinaa ja mongerrusta. Pian mies saa kuitenkin infarktin, jonka jälkeen murahtelusta ei saa enää mitään selvää.

Jos maailmasta löytyy ihminen, joka ei tiedä kuka Al Capone on, niin hän ei tajua tästä elokuvasta yhtikäs mitään.

Vaikeuksia saattaa olla muillakin.

Alussa teksti kertoo Caponen vapautuneen sairauden takia vankilasta, mutta ei avaa hänen rikostaustaansa juuri lainkaan. Vajaan parin tunnin mittainen tekele on oikeastaan pelkkää hallusinaatiota ja hourailua, viimeisiään vetävän gangsterin haahuilua ympäri asuntoa kuolaten, öristen ja äristen. Eriteprosentit ovat melkein jossain Jouko Turkan Kiimaisten poliisien tasolla, Caponen oksentaessa sappinesteitä ja paskoessa housuunsa pariinkin kertaan.

Menneisyyden haamut eivät jätä miestä rauhaan, vaan hän näkee harhoja kaikista tappamistaan ihmisistä. Mennyt ja nykyhetki, todellisuus ja harhat sekoittuvat toisiinsa ja Capone alkaa olla vaaraksi sekä itselleen että läheisilleen. Yhdessä leffan kahjoimmista kohtauksista mafiapomo ampuu etupihallaan holtittomasti kultaisella konepistoolilla olemattomia vihollisia, pukeutuneena pelkkään kylpytakkiin ja vaippaan.

Tom Hardy tykittelee menemään pääosassa enemmän kuin täysillä, mutta Caponen karmivasta kohtalosta ja hänen kamalista harhoistaan huolimatta hahmo naurattaa ääneen useaan otteeseen. Se tuskin on tarkoitus, mutta Hardyn ylinäyttelemänä ukko on aivan sketsihahmo.

Asiaa ei ainakaan auta sairaan miehen maskeeraus, joka sekin näyttää liioitetulta. Syfilistä ei vielä 1940-luvulla osattu hoitaa ja se teki taatusti karmeaa jälkeä, mutta Hardyn kasvot näyttävät siltä kuin kauhuelokuvamonsterin maskeeraus olisi jäänyt kesken. Muutamassa rauhallisemmassa kohtauksessa Hardy onnistuu, kunhan hahmo ei yritä puhua. Puheääni saattaa olla realistinen, mutta omaan korvaani se kuulostaa vain ja ainoastaan siltä kuin näyttelijä pelleilisi.

Capone on ehdottomasti yhden miehen show, vaikka gangsterin vaimoa esittävä Linda Cardellini näytteleekin oikein taitavasti. Sivuosarooleissa nähdään esimerkiksi Kyle MacLachlan ja Matt Dillon, jotka vaikuttavat lähinnä tylsistyneiltä. MacLachlan esittää Caponen lääkäriä, joka yrittää saada miehen muistamaan mihin tämä on jemmannut 10 miljoonaa dollaria. Koko rahajuoni on täysin turhanpäiväinen, ikään kuin se olisi mukana vain siksi, että asia voidaan mainita trailerissa ja saada leffa vaikuttamaan perinteiseltä rikostrilleriltä.

Se on hienoa, että Trank on päässyt tekemään juuri sellaisen elokuvan kuin on halunnut, mutta Capone todistaa sen, että ainakin käsikirjoitusosastolla mies kaipaa apua. Idea ja huuruinen toteutus ovat kiehtovia, mutta asia menisi perille vähemmälläkin alleviivaamisella. Esimerkiksi yksi painajaismaisista hallusinaatiojaksoista on ensin pelottava ja väkivaltaisuudessaan jopa vastenmielinen, mutta aivan liian pitkä. Siinä vaiheessa on ylitetty jokin raja, kun Trank näyttää lähietäisyydeltä veitsen uppoavan kurkkuun yhä uudestaan, uudestaan ja uudestaan, mutta sairas kuvasto ei enää onnistu järkyttämään.

Capone tuntuu elokuvana jonkin sortin trollaukselta, ikään kuin Trank olisi jossain vaiheessa itsekin tajunnut, ettei oikeasti ole elokuvantekijänä mikään auteur ja päättänyt vetää koko homman vähän läskiksi. Capone on paikoitellen komean näköinen sukellus hulluuteen, mutta todella kaukana oikeasti haastavasta taide-elokuvasta jollainen se haluaisi olla.

Capone on nyt ostettavissa esimerkiksi Google Play Storesta, YouTubesta, iTunesista ja muista VOD-palveluista. Vuokraversio ilmestyy 6. heinäkuuta.

CAPONE

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-tom-hardyn-tahdittama-capone-on-rohkean-erilainen-gangsterielokuva/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka pitää nähdä – Kelly Reichardtin mestarillinen Meek...

    Arvostelu: Yle Areenasta löytyy nyt elokuva, joka pitää nähdä – Kelly Reichardtin mestarillinen Meek...

    Kelly Reichardtin ohjaama Meek’s Cutoff on vuonna 2010...
    Bruce Greenwood
  • Tom Hardyn jakama uusi Venom 2 -kuva viittaa Carnagen synkkään syntytarinaan

    Tom Hardyn jakama uusi Venom 2 -kuva viittaa Carnagen synkkään syntytarinaan

    Venomin jatko-osa saattaa olla K16-elokuva. Itsenäisyyspäivänä kerroimme Venom...
    Andy Serkis
  • Uusi juliste odotetusta Stephen King -sarjasta – The Stand käynnistyy joulukuussa ja on aiheensa puo...

    Uusi juliste odotetusta Stephen King -sarjasta – The Stand käynnistyy joulukuussa ja on aiheensa puo...

    The Stand -sarjassa virus tappaa suuren osan maailman...
    Alexander Skarsgård
  • “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    Netflix-sarja The Chilling Adventures of Sabrina sai The...
    Elokuvat
  • Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Sam Raimi alkaa tehdä Doctor Strangen jatko-osaa yllättävänkin pian, paljasti rooliin palaava Benedi...

    Näillä näkymin Doctor Strange in the Multiverse of...
    Benedict Cumberbatch
  • Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Traileri: Näyttelijästä ohjaajaksi siirtyneen Jay Baruchelin kauhujännäristä Random Acts of Violence...

    Random Acts of Violence julkaistaan Yhdysvalloissa kauhuelokuviin keskittyneessä...
    Elokuvat
  • “Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko The Lost Boys tehdään tv-sarjaksi: The CW laittoi...

    “Sleep all Day. Party all Night” – Kasariklassikko The Lost Boys tehdään tv-sarjaksi: The CW laittoi...

    Joel Schumacherin vuonna 1987 ohjaama The Lost Boys...
    CW-kanava
  • Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Onnekkaimmat ovat jo nähneet Marvel Studiosin seuraavan leffan: ”Nyt kaikki puhuvat vain kissasta”

    Suomessa Captain Marvel julkaistaan maaliskuun 6. päivä, mikä...
    Brie Larson
  • Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Arvostelu: Sympaattinen Spider-Man: Far from Home on täysiverinen Marvel-tehtaan tuotos – mutta tarj...

    Jon Wattsin ohjaama Spider-Man: Far from Home on...
    Cobie Smulders

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Katsaus sarjavuoteen 2021: 10 sarjaa, jotka kannat...
Arvostelu | In from the Cold -sarja on pöljää, mut...
Mielenkiintoinen Star Wars -paljastus: Näin Luke S...
Uusi 21
Blu-ray:tä sisältävä Twin Peaks -boksi saa...
Star Wars -sarja Boba Fettin ensimmäinen jakso löy...

Tekniikka uutisia

  • Vuonna 2010 Suomessa tehtiin elokuva, jossa ei ollut yhtään naishahmoa – ja siitä tuli hitti ulkomai...

    Vuonna 2010 Suomessa tehtiin elokuva, jossa ei ollut yhtään naishahmoa – ja siitä tuli hitti ulkomai...

    Kotimaisten jouluelokuvien kärkikastiin lukeutuva Rare Exports nähdään tänään...
    Elokuvauutiset
  • The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    The Last Duel -julisteet esittelevät Matt Damonin ja Gladiaattori-ohjaaja Ridley Scottin uuden eloku...

    Ridley Scottin historiallinen draama saapuu teattereihin lokakuussa. 20th...
    Adam Driver
  • Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Tältä Keanu Reeves näyttää Matrix 4:n pääosassa – Neo palaa 18 vuoden tauon jälkeen

    Warner Bros. Pictures on polkaissut Matrix 4:n eli...
    Elokuvauutiset
  • Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Jason Statham ja Guy Ritchie ovat tehneet taas elokuvan yhdessä – Operation Fortunen traileri esitte...

    Operation Fortunen pääosissa nähdään Jason Statham, Josh Hartnett...
    Aubrey Plaza
  • Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Disney paljasti uuden Star Wars -hotellin hinnat – Tähän meillä ei tule olemaan varaa ikinä

    Star Wars: Galactic Starcruiser -hotelli avataan ensi keväänä....
    Disney
  • Kuva: Marvel Studios julkaisi ensimmäisen virallisen kuvan Thanoksen veljestä

    Kuva: Marvel Studios julkaisi ensimmäisen virallisen kuvan Thanoksen veljestä

    Varoitus: juttu sisältää ison spoilerin Eternals-elokuvan lopusta. Parhaillaan...
    Elokuvauutiset
  • Matrix 4 -tähti Yahya Abdul-Mateen II kuvaili jatko-osan tekemistä Keanu Reevesin kanssa: “En ollut ...

    Matrix 4 -tähti Yahya Abdul-Mateen II kuvaili jatko-osan tekemistä Keanu Reevesin kanssa: “En ollut ...

    Yahya Abdul-Mateen II on tähän mennessä näytellyt muun...
    Aquaman
  • Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, ...

    Arvostelu: Birds of Prey on räväkkä ja energinen supersankarileffa, jossa on kaikuja Tank Girlistä, ...

    Suicide Squadin jatkoksi kirjoitettu Harley Quinn -elokuva Birds...
    Birds of Prey
  • Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtimen Halo-peleihin perustuvassa TV-sarjassa nähdään myös Master Chief

    Showtime on tuottamassa Halo-peleihin perustuvaa TV-sarjaa, jossa nähdään...
    Elokuvat
  • Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Matthew Vaughnin ohjaamien Kingsman-elokuvien esiosana toimiva The King’s...
    Aaron Taylor-Johnson

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin uudesta The French Dispatch -elokuvasta paljastettiin julkaisupäivä, näyttelijät ja v...

    Wes Andersonin ohjaama ja käsikirjoittama The French Dispatch...
    Adrien Brody
  • Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-Man-leffasta juuri ennen julkaisua

    Ehe, ehe! Tämä vitsi leikattiin uusimmasta Spider-Man-leffasta juuri ennen julkaisua

    Animaatio-Oscarista tänä vuonna kisaavassa Spider-Man: Into the Spider-Versessä...
    Elokuvat
  • Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Arvostelu: Jodorowsky’s Dune on elokuva, joka jokaisen Denis Villeneuven Dyyniä odottavan pitäisi nä...

    Frank Pavichin dokumentti Alejandro Jodorowskyn epäonnisesta yrityksestä tehdä...
    Alejandro Jodorowsky

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme