Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Tom Hardyn tähdittämä Capone on rohkean erilainen gangsterielokuva

Posted on 15.6.2020

Ohjaaja Josh Trank syytti studiota Fantastic Four -elokuvansa pilaamisesta, mutta nyt hänellä on täysin vapaat kädet tehdä mitä huvittaa. Capone on kiinnostava kokeilu, joka ei kuitenkaan toimi kuin osittain.

Josh Trankin ohjaama Fantastic Four -supersankariseikkailu oli ehdottomasti vuoden 2015 surkeimpia leffoja. Jopa Trank oli suunnilleen samaa mieltä ja kirjoitti Letterboxd-sivustolle lyttäävän arvion omasta elokuvastaan. Ohjaaja oli tekemässä aivan erilaista elokuvaa, mutta teattereihin päätyi 20th Century Fox -studion mutiloima versio, jossa ei ollut oikein mitään järkeä. Trank twiittasi päivää ennen ensi-iltaa, ettei ollut tyytyväinen elokuvaan. Myöhemmin hän on sanoutunut irti koko teoksesta, eikä laske sitä mukaan filmografiaansa. Fantastic Four oli totaalinen floppi ja sen jatko-osa peruttiin.

Ei ole siis mikään ihme, että Trankin uusi Capone-elokuva saa ensi-iltansa vasta nyt, melkein viisi vuotta edellisen leffan jälkeen. Kuuluisasta gangsterista kertovassa teoksessa Trankilla on ollut niin sanottu final cut, eli studiolla ja massimiehillä ei ole ollut mitään sanottavaa lopulliseen versioon.

Capone on mukavan erilainen ja osittain omaperäinen gansterielokuva, joka uskaltaa ottaa riskejä. Trank on myös käsikirjoittanut ja leikannut teoksensa. Miehen tarkoituksena on ollut selvästi osoittaa, että hän hallitsee hommansa usealla osa-alueella. Valitettavasti Capone on todella epätasainen elokuva, jossa on hyviä ideoita, mutta niiden toteutus toimii joko keskinkertaisesti tai ei lainkaan.

Capone keskittyy kuuluisan gangsterin viimeiseen vuoteen, jolloin todella huonossa kunnossa oleva mies asustaa kartanossaan kotiarestissa vaimonsa kanssa. Alphonse ”Al” Capone on vapautettu vankilasta neurosyfiliksen vuoksi, sillä sairauden myötä miehen todellisuudentaju on alkanut hämärtyä. FBI kyttää häntä matkan päästä ja salakuuntelee kaikkia keskusteluja. Mitään raskauttavaa he eivät kuitenkaan saa miehestä irti, sillä suunnilleen ainoat täysin ymmärrettävät lauseet hänen suustaan kuullaan aivan elokuvan alussa. Fonzon (läheisten käyttämä lempinimi) juhlaillallisella pitämä puhe on jo melkoista rohinaa ja mongerrusta. Pian mies saa kuitenkin infarktin, jonka jälkeen murahtelusta ei saa enää mitään selvää.

Jos maailmasta löytyy ihminen, joka ei tiedä kuka Al Capone on, niin hän ei tajua tästä elokuvasta yhtikäs mitään.

Vaikeuksia saattaa olla muillakin.

Alussa teksti kertoo Caponen vapautuneen sairauden takia vankilasta, mutta ei avaa hänen rikostaustaansa juuri lainkaan. Vajaan parin tunnin mittainen tekele on oikeastaan pelkkää hallusinaatiota ja hourailua, viimeisiään vetävän gangsterin haahuilua ympäri asuntoa kuolaten, öristen ja äristen. Eriteprosentit ovat melkein jossain Jouko Turkan Kiimaisten poliisien tasolla, Caponen oksentaessa sappinesteitä ja paskoessa housuunsa pariinkin kertaan.

Menneisyyden haamut eivät jätä miestä rauhaan, vaan hän näkee harhoja kaikista tappamistaan ihmisistä. Mennyt ja nykyhetki, todellisuus ja harhat sekoittuvat toisiinsa ja Capone alkaa olla vaaraksi sekä itselleen että läheisilleen. Yhdessä leffan kahjoimmista kohtauksista mafiapomo ampuu etupihallaan holtittomasti kultaisella konepistoolilla olemattomia vihollisia, pukeutuneena pelkkään kylpytakkiin ja vaippaan.

Tom Hardy tykittelee menemään pääosassa enemmän kuin täysillä, mutta Caponen karmivasta kohtalosta ja hänen kamalista harhoistaan huolimatta hahmo naurattaa ääneen useaan otteeseen. Se tuskin on tarkoitus, mutta Hardyn ylinäyttelemänä ukko on aivan sketsihahmo.

Asiaa ei ainakaan auta sairaan miehen maskeeraus, joka sekin näyttää liioitetulta. Syfilistä ei vielä 1940-luvulla osattu hoitaa ja se teki taatusti karmeaa jälkeä, mutta Hardyn kasvot näyttävät siltä kuin kauhuelokuvamonsterin maskeeraus olisi jäänyt kesken. Muutamassa rauhallisemmassa kohtauksessa Hardy onnistuu, kunhan hahmo ei yritä puhua. Puheääni saattaa olla realistinen, mutta omaan korvaani se kuulostaa vain ja ainoastaan siltä kuin näyttelijä pelleilisi.

Capone on ehdottomasti yhden miehen show, vaikka gangsterin vaimoa esittävä Linda Cardellini näytteleekin oikein taitavasti. Sivuosarooleissa nähdään esimerkiksi Kyle MacLachlan ja Matt Dillon, jotka vaikuttavat lähinnä tylsistyneiltä. MacLachlan esittää Caponen lääkäriä, joka yrittää saada miehen muistamaan mihin tämä on jemmannut 10 miljoonaa dollaria. Koko rahajuoni on täysin turhanpäiväinen, ikään kuin se olisi mukana vain siksi, että asia voidaan mainita trailerissa ja saada leffa vaikuttamaan perinteiseltä rikostrilleriltä.

Se on hienoa, että Trank on päässyt tekemään juuri sellaisen elokuvan kuin on halunnut, mutta Capone todistaa sen, että ainakin käsikirjoitusosastolla mies kaipaa apua. Idea ja huuruinen toteutus ovat kiehtovia, mutta asia menisi perille vähemmälläkin alleviivaamisella. Esimerkiksi yksi painajaismaisista hallusinaatiojaksoista on ensin pelottava ja väkivaltaisuudessaan jopa vastenmielinen, mutta aivan liian pitkä. Siinä vaiheessa on ylitetty jokin raja, kun Trank näyttää lähietäisyydeltä veitsen uppoavan kurkkuun yhä uudestaan, uudestaan ja uudestaan, mutta sairas kuvasto ei enää onnistu järkyttämään.

Capone tuntuu elokuvana jonkin sortin trollaukselta, ikään kuin Trank olisi jossain vaiheessa itsekin tajunnut, ettei oikeasti ole elokuvantekijänä mikään auteur ja päättänyt vetää koko homman vähän läskiksi. Capone on paikoitellen komean näköinen sukellus hulluuteen, mutta todella kaukana oikeasti haastavasta taide-elokuvasta jollainen se haluaisi olla.

Capone on nyt ostettavissa esimerkiksi Google Play Storesta, YouTubesta, iTunesista ja muista VOD-palveluista. Vuokraversio ilmestyy 6. heinäkuuta.

CAPONE

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/elokuvat/elokuva-arvostelut/arvostelu-tom-hardyn-tahdittama-capone-on-rohkean-erilainen-gangsterielokuva/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Jäitä hattuun – Avengers: Endgamen lopusta ei kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä

    Varoitus! Luvassa juonipaljastuksia Avengers: Endgamesta. Huhtikuussa ensi-iltansa saaneen...
    Avengers Endgame
  • House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cards -traileri: Tältä näyttää Netflixin hittisarjan viimeinen kausi

    House of Cardsin viimeinen kausi julkaistaan Netflixissä 2....
    Elokuvat
  • Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Ensituntumat | Death Trash on kuin Peter Jacksonin splatter-leffa pelin muodossa – Lihayrjökekkerit ...

    Crafting Legendsin luoma Death Trash on törkeä roolipeli,...
    Death Trash
  • Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Kuva: Homer Simpson kohtaa Hessu Hopon uudessa Simpsonit-lyhytelokuvassa

    Disney+ julkaisee kolmannen Simpsons-lyhytelokuvan marraskuun puolivälissä. Disney+ julkaisee...
    Disney
  • Arnold Schwarzenegger: “James Cameron oli tiiviisti mukana uuden Terminatorin tekemisessä”

    Arnold Schwarzenegger: “James Cameron oli tiiviisti mukana uuden Terminatorin tekemisessä”

    Kuudes Terminator-elokuva, Terminator: Dark Fate, saa ensi-iltansa 1....
    Arnold Schwarzenegger
  • “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    “Me emme vaadi Netflixiltä mitään korvauksia”, ilmoitti The Church of Satan ja pesi kätensä The Sata...

    Netflix-sarja The Chilling Adventures of Sabrina sai The...
    Elokuvat
  • Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Unchartedin leffaversio sai uuden ohjaajan – Dan Trachtenberg tunnetaan 10 Cloverfield Lanesta

    Leffaversio tunnetusta ja kiitellystä Uncharted-pelisarjasta etenee sen jälkeen,...
    Dan Trachtenberg
  • Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomassa, mutta Marvel-leffalla on myös ongelmansa

    Arvostelu | Black Widow onnistuu lähes mahdottomassa, mutta Marvel-leffalla on myös ongelmansa

    Pitkään odotettu Black Widow’n oma elokuva esittelee Scarlett...
    Black Widow
  • The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    The Boys -traileri: Amazonin törkeää supersankarisarjaa uskaltaa suositella ainakin Deadpoolin, Watc...

    Amazon on julkaissut uuden trailerin myöhemmin tänä vuonna...
    Amazon
  • Näyttelijä John Boyega sanoi hyvästit Star Warsille: “Olen nyt siirtynyt eteenpäin”

    Näyttelijä John Boyega sanoi hyvästit Star Warsille: “Olen nyt siirtynyt eteenpäin”

    Uusissa Star Wars -elokuvissa Finniä esittänyt John Boyega...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Arvostelu | Sacha Baron Cohenin toinen
Borat-eloku...
Tältä Keanu Reeves näyttää
Matrix 4:n pääosassa – ...
Star Wars -fanien suosikkihahmo on mukana The Mand...
Uusia The Mandalorian -kuvia: Tältä näyttää toinen...
Kuvat: Tässä ovat Terminator: Dark Faten hienoimma...

Tekniikka uutisia

  • Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Arvostelu | The King’s Man tarjoaa näyttävää toimintaa, mutta on ihan liian totinen Kingsman-elokuva...

    Matthew Vaughnin ohjaamien Kingsman-elokuvien esiosana toimiva The King’s...
    Aaron Taylor-Johnson
  • Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun pariin – Tältä näyttää uuden Night Teeth -elokuvan tr...

    Jennifer’s Body -tähti Megan Fox palasi kauhun pariin – Tältä näyttää uuden Night Teeth -elokuvan tr...

    Kauhukomedia Night Teeth julkaistaan Netflixissä 20. lokakuuta. Netflix...
    Elokuvat
  • ”Hän oli psykoottinen” – Tänään tv:ssä Batman-elokuva, jonka pääosan esittäjä oli ohjaajalle iso ong...

    ”Hän oli psykoottinen” – Tänään tv:ssä Batman-elokuva, jonka pääosan esittäjä oli ohjaajalle iso ong...

    Ei ole mikään salaisuus, että menestys nousi Val...
    Elokuvauutiset
  • Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Videopelileffojen kalkkunat ja klassikot – osa 3/8: Max Payne on Mark Wahlbergin surkeimpia elokuvia...

    Muropaketin sarjassa arvostellaan kahdeksan suurinta ja tunnetuinta video-...
    Elokuva-arvostelut
  • Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Arvostelu: Kohuttu ja ääriväkivaltainen The Hunt -ihmistenmetsästyselokuva pilkkaa niin vasemmistoa ...

    Kauhutoimintaelokuva The Huntissa on paljon samaa kuin Jordan...
    Betty Gilpin
  • Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Kokeilu | Nokia Streaming Box 8000 -mediatoistin – Monipuolinen kaukosäädin on käytössä pääosin käte...

    Jos omasta televisiosta ei löydy mahdollisuutta katsoa suoratoistopalveluita...
    Elokuvauutiset
  • Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Arvostelu | Marvel’s Avengersista ei ole uudeksi Destinyksi, mutta Hulkilla on hauska riehua ja peli...

    Marvel’s Avengers on jakaantunut kahteen osaan. Yllättävää kyllä,...
    Elokuvat
  • HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-raylla kiitettävän bonusmateriaalipinon kera

    HBO Nordicin hittisarja Chernobyl julkaistaan Blu-raylla kiitettävän bonusmateriaalipinon kera

    HBO Nordicissa keväällä julkaistu Chernobyl on vuoden 2019...
    Chernobyl
  • Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Traileri: Not For Resale kertoo, miten pelien digitaalinen jakelu muuttaa koko pelialaa

    Uusi dokumentti paljastaa, millaista jälkeä pelien digitaalinen jakelu...
    dokumenttielokuvat
  • Game of Thrones -spinoff House of the Dragon siirtyi tuotantoon – HBO-sarjan näyttelijävalinnat alko...

    Game of Thrones -spinoff House of the Dragon siirtyi tuotantoon – HBO-sarjan näyttelijävalinnat alko...

    HBO:n tuleva sarja House of the Dragon on...
    Elokuvat

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Ohjaaja Taika Waititi esittää uudessa elokuvassaan Adolf Hitleriä: “Kyllä muuten hävetti”

    Ohjaaja Taika Waititi esittää uudessa elokuvassaan Adolf Hitleriä: “Kyllä muuten hävetti”

    Taika Waititin ohjaama natseja vastustava Jojo Rabbit saa...
    Bio Rex
  • Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Arvostelu | Rima ei ole korkealla, mutta The Ice Road on hitusen tavallista parempi Liam Neesonin to...

    Liam Neeson pelastaa jälleen, mutta tappaa tavallista vähemmän...
    Elokuva-arvostelut
  • Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Minecraft-elokuvan peräsimestä potkittu ohjaaja katkerana: “Warner Bros voi haistaa pitkän paskan”

    Aiemmin Minecraft-elokuvaa tekemässä ollut It’s Always Sunny in...
    Elokuvat

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme