Skip to content

HDaddy.net

Peli, IT ja www uutisia

Menu
  • Etusivu
  • Mikä HDaddy.net?
  • Pelisivut
  • Peliuutiset
  • Elokuvauutiset
  • Pelit
  • Elokuvat
  • Mobiiliuutiset
  • Tietotekniikkauutiset
  • Peliarvostelut
Menu

Arvostelu: Robottien valtaama 1980-luvun Ruotsi – Generation Zero -pelin hieno idea pilattiin surkealla toteutuksella

Posted on 2.4.2019

Parhaiten Just Cause -peleistä tunnetun Avalanche Studiosin Generation Zero vie 1980-luvun Ruotsiin. Avoimen pelimaailman co-op-seikkailun idea on sinällään hyvinkin kiinnostava – pelaaja ja tämän ystävät heräävät keskeltä autiota maaseutua, kun mystiset tappajarobotit ovat vallanneet maiseman. Ikävä kyllä potentiaalia pursuava peli on pilattu kehnolla toteutuksella.


Julkaisupäivä: 26.3.2019
Tekijä: Avalanche Studios
Julkaisija: Avalanche Studios & THQ Nordic
Saatavilla: PlayStation 4 (testattu), PC (Windows), Xbox One, iOS, Android & Nintendo Switch
Pelaajia: 1-4
Ikäraja: 16
Peliä pelattu arvostelua varten: noin 10 tuntia


Generation Zeron alussa pelaaja löytää itsensä hylätyn talon pihamaalta. Seesteisen maiseman rikkoo vain niin ikään tyhjä ja oudon metallikasan kanssa kolaroinut poliisiauto. Talosta löytyy pistooli, ammuksia ja muuta tarviketta, joiden turvin poliisiautoa uskaltaa tutkia tarkemmin. Metallikasa osoittautuu koiramaiseksi robotiksi, mutta mitään selitystä tilanteelle ei ole.

Pelaajien tie jatkuu tietä pitkin kohti pelimaailmana toimivan Ruotsin saariston keskiosia. Pian kaukaisuudessa voi havaita liikettä. Ihmisen tai eläimen sijasta vastaantulija osoittautuu uudeksi koiramaiseksi robotiksi, joka pelaajat havaittuaan alkaa ampua konetykillä. Kaikeksi onneksi pelaajien löytämät ammukset riittävät juuri ja juuri robotin taltuttamiseen.

Vielä tässä vaiheessa peliä, eli noin puolen tunnin kohdalla, Generation Zero vaikuttaa hyvinkin lupaavalta. Pelin graafinen ulkoasu on tyylikäs ja sopii erittäin hyvin Alalanchen uutuuden hieman Stranger Things -sarjaa muistuttavaan tunnelmaan. Myös taustalla soiva soundtrack on mahtava.

Ikävä kyllä Generation Zeron tunnelmasta ei pääse nauttimaan enää jatkossa, sillä pelillisesti kyseessä on erittäin buginen ja varsin huonosti suunniteltu kokonaisuus.

Ensimmäisen robottikohtaamisen jälkeen pelaajat lähestyvät kirkkoa. Sen pihamaalla robottikoiria on vastassa jo useita. Koska ammusvarastot ovat ehtyneet, tekisi robotit mieli kiertää. Tämä osoittautuu kuitenkin vaikeaksi, sillä robotit havaitsevat pelaajan hyvinkin kaukaa ja hiippailu on toteutettu huonosti.

Vaikka ammuksia olisikin tarpeeksi, ei robottien ampumisessa ole juurikaan iloa. Generation Zero tarjoaa varsinkin pelin alkuvaiheilla todella rajoitetun asevalikoiman, ja alussa saatava pistooli on varsin epätarkka ja tehoton. Edes rautatähtäimistä ei ole hyötyä, vaan tarkkuus tuntuu pysyvän samana sekä lonkalta että tähtäimien läpi ammuttuna.

Robotit sen sijaan liikkuvat pelimaailmassa ihmeellisesti pyrähdellen, tehden osumisesta vielä hankalampaa. Samalla robottien hyökkäykset tekevät pelaajiin paljon vahinkoa, jolloin henki lähtee hyvinkin helposti. Co-oppina robotit voi kaataa yhdessä, mutta yksin pelattaessa Generation Zerossa eteneminen on erittäin hidasta ja varsin tuskaisa kokemus.

Räiskinnän toinen suuri ongelma on, että Generation Zerossa on vain muutama erilainen robottivihollinen. Suurin osa vastaan tulevista roboteista on koiramaisia Huntereita, joita vastaan kamppailu käy hyvin itseään toistavaksi.

Robottien taltuttamisen ohella Generation Zero pyrkii tarjoamaan pelaajille laajan avoimen maailman tutkittavaksi. Annetut tehtävät ovat varsin suurpiirteisiä, kuten ”Etsi vihjeitä siitä, mihin kaikki ovat kadonneet”. Välillä pelaaja joutuu etsimään esimerkiksi tietyn ihmisen talon kohtuullisen suuresta kylästä. Generation Zero ei kuitenkaan tarjoa mitään kohteeseen osoittavaa nuolta tai muuta vinkkiä. Avusteiden puuttuminen toki parantaa immersiota, mutta joskus oikeaa osoitetta voi joutua etsimään huonolla tuurilla hyvinkin pitkään.

Selviytymisseikkailuun kuuluu olennaisesti erilaisten vastaan tulevien tarvikkeiden haaliminen inventaarioon. Myös tämä on suunniteltu kehnosti, sillä inventaario täytyy nopeasti kohtuullisen turhista varusteista ja niiden järjestely ja ylimääräisten tavaroiden tiputtaminen on hidasta.

Vaikka Generation Zeroa voi periaatteessa pelata myös yksin, on co-op erittäin olennainen osa pelikokemusta. Yhteinen progressio on kuitenkin toteutettu huonosti. Käytännössä yksi pelaaja kutsuu muut kaverit omaan kampanjaansa. Tällöin tarina etenee kuitenkin vain pelin järjestäjän kampanjassa, joten mikäli Generation Zeroa haluaisi pelata toisella kaveriporukalla, joutuu samoja kohtia pelaamaan uudestaan.

Generation Zero kärsii kuitenkin pelimekaniikkojakin pahemmasta ongelmasta, nimittäin erittäin vaikeista teknisistä ongelmista. Co-opia pelatessa yhdellä pelikaverilla Generation Zero kaatuili pahimmillaan muutaman minuutin välein, johtaen välillä jopa koko tietokoneen kaatumiseen ja Windowsin blue screen of deathiin. Lopulta kaatuilu kävi niin yleiseksi, ettei pelin jatkaminen enää ollut käytännössä mahdollista. Steamin käyttäjäfoorumeja lukiessa tulee selväksi, että ongelma on varsin yleinen.

Kaatuilemisen lisäksi Generation Zerossa tulee vastaan muitakin ihmeellisyyksiä. Jo valmiiksi hieman matala noin 40-50fps ruudunpäivitysnopeus (FX-8320 / RX480 @1080p) romahtaa välillä ilman sen suurempaa syytä noin 10-20fps:n paikkeille. Pelissä esiintyy myös lukuisia pienempiä bugeja, kuten ”no stats available”-nimisiä tavaroita ja seinien läpi käveleviä robotteja. PC:llä hiiren liikkeissä on kiihdytystä, jota ei ole mahdollista poistaa asetuksista. Käyttäjäfoorumeille on raportoitu lisäksi pitkä lista pienempiä bugeja.

Kokonaisuudessaan Generation Zero on valtava pettymys. Pelimekaniikkojen keskeneräisyyden ja tekniset ongelmat voisi vielä ymmärtää, mikäli kyse olisi pienen indie-studion kehittämästä Early Access -pelistä. Sen sijaan kyseessä on 34,99 euroa maksava suurehko pelijulkaisu Avalanchen kaltaiselta kokeneelta pelistudiolta.

Avalanche on kyllä vastannut käyttäjäpalautteeseen ja luvannut sekä korjata Generation Zerosta nykyisellään löytyviä ongelmia että lisätä siihen tulevaisuudessa lisäsisältöä, mutta jää nähtäväksi, millä aikataululla lupaukset toteutuvat. Nykymuodossa Generation Zeroa on kuitenkin hyvin vaikea suositella, mikä on suuri sääli, sillä Ruotsin vallanneet robotit, onnistunut graafinen ulkoasu ja loistava soundtrack luovat pohjan hyvälle pelille.

GENERATION ZERO

”Kehno toteutus ja tekniset ongelmat pilaavat lupaavan vision robottien valtaamasta Ruotsista.”

 

Lue koko artikkeli: https://muropaketti.com/pelit/arvostelu-generation-zero/

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    Musiikkiduo JVG:n voi nyt löytää NHL 19:sta pelattavana kentällisenä

    EA Games on lisännyt JVG:n jäsenet Jare Brandin...
    EA
  • Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Testasimme: Avaruusräiskintä Disintegrationin moninpeli vakuuttaa jo betavaiheessa

    Pääsimme testaamaan Disintegrationia nopeasti jo viime vuonna Gamescom...
    Disintegration
  • Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    Arvostelu | The Elder Scrolls Online: Blackwood tarjoaa hyvin niukat eväät 40 euron vastineeksi

    The Elder Scrolls Online jatkaa nostalgian varassa ja...
    Peliarvostelut
  • Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Kuva: Xbox Series X:n myyntipakkaus saattaa ällöttää trypofobiasta kärsiviä

    Xbox Series X ja S -malleista kuultiin tällä...
    Pelit
  • Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Red Dead Redemption 2:n tuore pelimodi tarjoaa aikakaudelle uskollista lentomatkailua

    Rockstar Gamesin hittipelissä voi nyt matkustaa vapaasti kuumailmapallolla....
    PC
  • Arvostelu: Mortal Shell osoittaa, että Dark Soulsia voi matkia myös hyvällä menestyksellä

    Arvostelu: Mortal Shell osoittaa, että Dark Soulsia voi matkia myös hyvällä menestyksellä

    Cold Symmetryn uusi Mortal Shell -roolipeli kykenee juuristaan...
    Dark Souls
  • Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:tta pääsee betatestaamaan tänään järkevään aikaan myös Suomessa

    Fallout 76:n betatestisessiot on tähän mennessä ajoitettu ikävästi...
    Bethesda
  • Denuvo-kopiosuojaus saattaa hidastaa Devil May Cry 5:n suorituskykyä jopa 20 fps:n verran

    Denuvo-kopiosuojaus saattaa hidastaa Devil May Cry 5:n suorituskykyä jopa 20 fps:n verran

    Devil May Cry 5:n kehittäjä Capcom julkaisi vahingossa...
    Denuvo
  • Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei v...

    Arvostelu | Little Hope on Man of Mediania parempi kauhupeli, mutta The Dark Pictures Anthology ei v...

    Supermassive Gamesin kauhuantologiasarjan tuorein osa petraa edeltäjästään. Julkaisupäivä:...
    Little Hope
  • Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Haloa älypuhelimella – Microsoftin Project xCloud streamaa konsolipelejä mobiililaitteisiin

    Microsoft on julkistanut Project xCloudin, joka pyrkii mahdollistamaan...
    Microsoft

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Hyppää Beyond: Two Soulsin kimppuun – pelin demo o...
Resident Evil -leffan reboot tulee olemaan todella...
Tällainen on uusi Xbox-ohjain, Xbox 20th Anniversa...
Kuva: Muistatko tämän nostalgisen Max Payne -maino...
Lähikuva paljastaa upean yksityiskohdan PlayStatio...

Tekniikka uutisia

  • Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio

    Verisistä kauhuelokuvista tunnettu ohjaaja tekee Borderlands-leffan, vihjasi pelistudio

    Borderlands-elokuvasta saattoi paljastua yksityiskohtia, sillä peliä kehittävän Gearbox-studion...
    Borderlands
  • Palkitut hittipelit Heavy Rain, Beyond: Two Souls ja Detroit: Become Human ilmestyvät PC:lle

    Palkitut hittipelit Heavy Rain, Beyond: Two Souls ja Detroit: Become Human ilmestyvät PC:lle

    Sonyn yksinoikeus on ohi: Quantic Dreamin kehutut tarinapelit...
    Beyond: Two Souls
  • Video: Näin hienolta näyttävät tulevaisuuden pelit – Square Enix julkaisi säteenseurantaa esittelevä...

    Video: Näin hienolta näyttävät tulevaisuuden pelit – Square Enix julkaisi säteenseurantaa esittelevä...

    Uusi teknologiademo on Luminous Productions -studion käsialaa. Square...
    Luminous Productions
  • Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Arvostelu: Doom Eternalin ohessa julkaistu Doom 64 toimii nyt paremmin kuin 23 vuotta sitten

    Pelihistoriankirjojen alaviitteeksi jäänyt Doom 64 nousee viimein unohduksista,...
    Doom
  • Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – Liittyy mahdolliseen tulevaan pelikonsoliin?

    Patentti paljasti Googlen tulevan peliohjaimen – Liittyy mahdolliseen tulevaan pelikonsoliin?

    Google esittelee maaliskuun 19. päivänä Game Developers Conferencen...
    Google
  • Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Arvostelu | Lost Judgment on neljän tähden jatko-osa länsimaissa yhä suositummalle Yakuza-pelisarjal...

    Hitaasti lähtevä Lost Judgment on mukaansatempaava jatko-osa vuonna...
    Judgment
  • Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortnite uudistui – Pelin virallinen Twitter-tili hakkeroitiin kostoksi

    Fortniten äskettäinen uudistus ei ollut kaikkien makuun, sillä...
    Fortnite
  • ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    ENCE vei odotetusti Assemblyjen Counter-Strike Global Offensive -turnauksen – Mutta ei ilman vastari...

    Kansainvälisestikkin viime aikoina erinomaisesti menestynyt ENCE oli myös...
    Assembly Winter
  • Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Doom Eternalista vastaava säveltäjä aikoo muodostaa hevimetallikuoron örisemään pelin taustamusiikke...

    Mick Gordon etsii hevimetallia öriseviä laulajia laumaan kuorossa...
    Doom
  • Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony: pelien suoratoisto tulee olemaan PlayStation 5:lle yhtä tärkeää kuin fyysiset ja latauspelit

    Sony panostaa pelien suoratoistoon, sillä pelialan titaani näkee...
    pelien suoratoisto

Aiheeseen liittyvät uutiset:

  • Traileri: Neill Blomkamp teki Anthem-lyhytelokuva Convictionin – Julkaistaan torstaina

    Traileri: Neill Blomkamp teki Anthem-lyhytelokuva Convictionin – Julkaistaan torstaina

    Odotettuun peliin pohjautuva näytelty lyhytelokuva tulee katsottavaksi torstaina...
    Anthem
  • Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    Tältä Noob Saibot näyttää Mortal Kombat 11:ssä

    NetherRealm Studios on julkistanut Chicagon Comic & Entertainment...
    mortal kombat 11
  • Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin valoilla koreilevat Magma- ja Pyro -pelinäppäimistöt saapuivat myyntiin

    Roccatin pelinäppäimistömalliston uusimmat jäsenet ovat saapuneet myytiin. Kalvokupukytkimiin...
    pelinäppäimistöt

Tuoreimmat artikkelit

  • Soundbar järjestelmät vertailussa
  • Uudet äänentoistolaitteet lupaavat parempaa laatua ja monipuolisuutta
  • Suomalaiseen puolustusteknologia-alan yritykseen tehtiin tietomurto
  • Cinemaware julkaisee vanhan klassikkopelin
  • Microsoftin valtava Suomen-hanke etenee: datakeskuksia usealle paikkakunnalle
  • Samsung torppaa puhelimiensa ”kuutamokohuun” liittyvät huhut
  • Archive 81
  • Evil Dead Rise
  • Facebookista varastettujen tietojen joukossa 1,4 miljoonan suomalaisen tiedot
  • Miksi IT-sektorin kasvun ennustetaan olevan vielä suurempaa kuin vuonna 2022?

Search

©2026 HDaddy.net | Design: Newspaperly WordPress Theme